PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet ναι, αλλά τηλέφωνο όχι;



TYRONAGA
19-01-06, 16:13
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι έχει συμβεί; Δεν έχω τηλέφωνο και μάλιστα μια σειρά απο 4 σπίτια τουλάχιστον δίπλα μου που επικοινώνησα μαζί τους, αλλά το dsl δουλέευει κανονικά ...Τί μπορεί να έχει γίνει; Δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ και περιμένω...

edit:μάλλον στην σταθερή τηλεφωνία έπρεπε να είχα κάνει το post...

skyman
19-01-06, 17:35
Κάποια βλάβη στο κέντρο της περιοχής σου. Το ότι υπάρχει βλάβη στο τηλέφωνο δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και στο internet. Η φωνή περνάει από το τηλεφωνικό κέντρο και το data από το Dslam.

TYRONAGA
19-01-06, 17:38
Χμμ κατάλαβα...

apok
19-01-06, 17:42
Όταν λες ότι δεν έχεις τηλέφωνο τι εννοείς?
Ότι ειναι νεκρό εντελώς ή ότι δεν μπορείς να πάρεις/ να σε πάρουν?

TYRONAGA
19-01-06, 17:47
και τα δύο....έκανα τα πάντα ...εχω isdn και δοκίμασα χωρίς αυτό.Τίποτα ...όπως είπα και οι διπλανοί έχουν πρόβλημα (Λές και έχει κοπεί το καλώδιο που μας φέρνει την γραμμή...αλλά πάλι το dsl δουλέει..!!)Απο τις βλάβες είπαν θα δούν τι θα κάνουν αν οχι σήμερα ..αυριο ..who knows άραγε;

Aegean24
19-01-06, 18:17
αν καλεσεις απο αλλο σταθερο το τηλεφωνο σου και σου βγαλει το μηνυμα 'η τηλεφωνικη συνδεση που καλειται ειναι προσωρινα απενεργοποιημενη λογω τεχνικης βλαβης' τοτε 100% ειναι θεμα οτε...αν οχι, τοτε χμ...who knows...παντως για να λες οτι και οι διπλανοι εχουν προβλημα τοτε μαλλον ειναι καθαρα θεμα οτε!

TYRONAGA
19-01-06, 19:37
αν καλεσεις απο αλλο σταθερο το τηλεφωνο σου και σου βγαλει το μηνυμα 'η τηλεφωνικη συνδεση που καλειται ειναι προσωρινα απενεργοποιημενη λογω τεχνικης βλαβης' τοτε 100% ειναι θεμα οτε...αν οχι, τοτε χμ...who knows...παντως για να λες οτι και οι διπλανοι εχουν προβλημα τοτε μαλλον ειναι καθαρα θεμα οτε! δεν βγαίνει το γνωστό μύνημα...(το ξέρω καλά διότι ξεχνάνε καμμιά φορά να κατεβάσουν το τηλέφωνο τα παιδιά και το βγάζει οπότε με πέρνουν οι γνωστοί στο κινητό...) αλλά ο ήχος με τους 3 τόνους ( ντό,ρε μί....αρε Μπετόβεν που τους χρειάζεται..!!)

TYRONAGA
20-01-06, 17:04
Πήρα σήμερα δεύτερη μέρα τηλέφωνο και στις βλάβες μου είπαν οτι έχει οριστεί να έρθει συνεργείο ...σπίτι μου.Τι ώρα ρωτάω; 8-2,30 μου λένε..Τί να κάνουν της λέω; Να δούν τα καλώδια μου λένε...
Αφού φυσικά τηλεφώνησα εγώ πάλι στις 3,30..μου είπαν οτι ήρθαν κατα τις 1,30 (ξέρω-ξέρω απο έναν μακρινό ξάδελφο μου ..πίναν ουζα στην γωνία!) και έκαναν τις μετρήσεις τους και είδαν πρόβλημα στη δικτύωση/καλωδίωση τους.Οπότε δόθηκε σαν επείγουσα η βλάβη...Το αρμόδιο λοιπόν συνεργείο θα έρθει άυριο το μεσημέρι με προοπτική να τελειώση την Κυριακή...(Ξανά ξέρω-ξέρω ...μία δουλειά έχουν αναλάβει όλη κιόλη και θα χρεώσουν 2 ημέρες υπερωρίες με προσάυξηση 75% την Κυριακή....=οχι όλοι βέβαια ..ενας θα είναι απο τους εργατικούς...ναι, ναι είναι αυτός ο ένας που οι άλλοι τον κοιτάνε να δουλέυει γύρω-γύρω.)
Και μετά μου λές εσύ να γίνει φθηνώτερο το ΙNTERNET...
Ελα όμως που άμα μάθει η πουτ@ν@ στο κρεββάτι ....;;;
Αρχίζω λοιπόν να σκέφτομαι σοβαρά αλλες λύσεις εκτός ΟΤΕ..Περιορισμό όσο γίνεται...!!!(Αν και τώρα μόνο πάγιο δίνω=οχι κι λίγα... isdn= γιατί τηλεφωνώ μέσω παρόχου...Αλλά τόσα χρόνια που έχω το τηλ. τους έχω χρυσοπληρώσει.)

Ερώτηση...Αν είχα κάνει προεπιλογή τον πάροχο και δεν πληκτρολογούσα μπροστά το τετραψήφιο νούμερο, θα είχε μεσολαβήσει ο πάροχος;;;;

alexandrozz
24-01-06, 10:39
Αυτό με τη Κυριακή είναι πολύ καλό...κ***βαράνε όλη τη βδομάδα και τα Σαββατοκύριακα δουλέυουν!!!Πιστεύω ο ΟΤΕ με αυτές τις πολιτικές θα έχει μια κατάληξη σαν την Ολυμπιακή.

ZORO
24-01-06, 17:21
Αυτό με τη Κυριακή είναι πολύ καλό...κ***βαράνε όλη τη βδομάδα και τα Σαββατοκύριακα δουλέυουν!!!Πιστεύω ο ΟΤΕ με αυτές τις πολιτικές θα έχει μια κατάληξη σαν την Ολυμπιακή.

Η Ολυμπιακή όμως δεν μπορούσε να αναγκάσει 10 εκατ. Έλληνες να είναι πελάτες της θέλωντας και μη όπως κάνει ουσιαστικά ακόμη και σήμερα ο ΟΤΕ και για λίγο ακόμη χρονικό διάστημα θελώ να ελπίζω.

supermario
25-01-06, 11:45
Αν ηταν μονο στο δικο σου σπιτι θα σου ελεγα να τσεκαρεις τα καλωδια του ΟΤΕ που ερχονται στο σπιτι σου (συνηθως ειναι σε ενα κουτι στο ισογειο).
Μια φορα που μου ειχε τυχει ακριβως το ιδιο (και περιμενα 10 μερες να ερθει το συνεργειο), τελικα ειχε φυγει το ενα απο τα 2 καλωδια.....
Τωρα αφου το προβλημα το εχουν και αλλα σπιτι διπλα....δεν ξερω. Για καλο και για κακο παντως αν ξερεις που ειναι τα καλωδια του ΟΤΕ ριξε μια ματια...

tandrian
26-01-06, 14:02
Παιδια εχω και εγω το ιδιο προβλημα. Εδω και 10 μερες αφοτου εγινε η γραμμη DSL το τηλεφωνο εχει χαλασει 3 φορες (χαλαει καθε 2 μερες). Σβηνουν τα 2 πρασινα λαμπακια του netmod και το τηλεφωνο είναι νεκρό. Το ιnternet δοθλευει κανονικά. Το εδωσα 3 φορές βλαβη στο 121. Ηρθαν ελεξαν την γραμμη και τελικά μου είπαν δεν είναι θεμα ΟΤΕ και να το δώσω σαν βλαβη ΑDSL ????
To έκανα και περιμένω......

TYRONAGA
26-01-06, 16:40
Τελικά ήταν πρόβλημα του ΟΤΕ και την Κυριακή μετα δηλαδή απο 3 πλήρη 24άωρα το έφτιαξαν.


Προσοχή, οταν δηλωνετε μια βλάβη, κάντε έλεγχο πρώτα αν δουλέυει η συσκευή σας,μετά ρίχτε μιά ματιά μήπως τα καλώδια εσωτερικά αλλά κυρίως εξωτερικά έχουν κοπεί...πηγαίνετε μέχρις εκεί που ξεκινούν τα καλώδια και παρακολουθείστε την πορεία του δικού σας (Συνήθως τα πάνε σπιτι-σπιτι αν είναι μονο-διπλοκατοικίες)...και μετα επιμένετε στην επικοινωνία σας με τις "βλάβες" του ΟΤΕ.Στην περίπτωσή μας δεν το είχανε πάρει χαμπάρι...αλλά ουτε και μας πιστεύανε...:evil:

gastone_2005
06-02-06, 17:10
Παιδιά είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα ( ADSLoPSTN αλλά όχι τηλέφωνο) εδώ και ένα μήνα..Σήμερα (Δευτέερα) λοιπόν που πήγα να πληρώσω τον λογαριασμό ρώτησα που μπορώ να απευθυνθώ για βλάβη..Μια κοπέλα μου έδειξε το τηλέφωνο και μου λέει πάρε το 121..Παίρνω τηλέφωνο τους εξηγώ τι συμβαίνει και μου λένε θα το κοιτάξουν οι τεχνικοί..Αυτά 10 το πρωί..
15:50 γυρίζω σπίτι,σηκώνω το τηλέφωνο και δούλευε κανονικότατα..:)

Και λέω εγώ τώρα..Μήπως στην αναγνώριση είδαν τον αριθμό του κεντρικού τους καταστήματος και με θεώρησαν ως VIP?
Μήπως θα έπρεπε όλοι να δηλώνουμε βλάβη από τα καταστήματα του ΟΤΕ;

Αν κ κάποιος άλλος είναι έτοιμος να δηλώσει βλάβη, ας πάει από ενα κατάστημα του ΟΤΕ να δούμε και ας μας πει τι έγινε..

Η τελικά είμαι όντως ο gastone?;)

TYRONAGA
06-02-06, 17:42
Θα ήταν εύκολη βλάβη...
Πάντως έμαθα τι έγινε με την περίπτωσή μου.Οι τεχνικοί ήρθαν Σάββατο αλλά δεν βρήκαν κανέναν στο σπίτι που ήταν το κουτί...=κανα-δύο πιο κάτω απο το δικό μου=.
Εφυγαν, αλλά και την Κυριακή που ήρθαν δεν βρήκαν πάλι κανένα...Αφού κτύπησαν σε διπλανά σπίτια και κατέβηκαν οι γείτονες, πήδηξαν την μάντρα που ήταν χαμηλή και σε 10 λεπτά είχαν τελειώσει ....:D:rolleyes:

greek_manager
06-02-06, 23:39
Έχω πάρει το DSL Cube. Έκανα την αίτηση στις 5/1 (2006 :P)
Το Σάββατο 4/2 (2006) γυρίζοντας από την δουλειά (έλειπα όλη την Παρασκευή), διαπίστωσα με χαρά ότι είχε ανάψει το λαμπάκι DSL Link και έμενε σταθερά αναμμένο στο Microcom. Ζήτησα αμέσως demo από forthnet γιατί αυτόι δίνουν σε 20 λεπτά ΣΑββατιάτικα και πράγματι μου έδωσαν. Πάω να συνδεθώ και αντιγράφω από το log του router:


01/01/1970 02:44:54> PPP1: LCP terminated at peer's request.
01/01/1970 02:44:54> PPP Invalid Username or Password
01/01/1970 02:44:54> PPP PAP Authentication failed
01/01/1970 02:44:51> PPP1 PPPoA Connected
01/01/1970 02:44:51> PPP1 Session is down.
01/01/1970 02:44:48> PPP1: LCP terminated at peer's request.
01/01/1970 02:44:48> PPP Invalid Username or Password
01/01/1970 02:44:48> PPP PAP Authentication failed
01/01/1970 02:44:45> PPP1 PPPoA Connected
01/01/1970 02:44:45> PPP1 Session is down.

κλπ κλπ συνεχώς. Το username / password του demo είναι σωστά, τα δοκίμασε φίλος.
Eπίσης έπαιξα και με τις επιλογές PPPoA Kαι PPPoE. Ανάλογο μήνυμα μου δίνει και στο PPPoE:


01/01/1970 00:05:24> PPP1 PPPoE Session is established.
01/01/1970 00:05:24> PPP1 PPPoE PADS Received, Serivce-Name: AC-Name:brs01-med Tag:0104 Value:C3 DD 56 69 39 77 61 58 EA 68 94 28 A5 BD 17
01/01/1970 00:05:24> PPP1 PPPoE PADR Sent, Serivce-Name: AC-Name:brs02-med Tag:0104 Value:FD 25 A2 91 99 4D 01 54 48 B7 2A 12 36 69 C6 B3
01/01/1970 00:05:24> PPP1 PPPoE PADR Sent, Serivce-Name: AC-Name:brs01-med Tag:0104 Value:C3 DD 56 69 39 77 61 58 EA 68 94 28 A5 BD 17 23
01/01/1970 00:05:24> PPP1 PPPoE PADI Sent
01/01/1970 00:05:23> PPP1 restart PPPoE Session
01/01/1970 00:05:23> PPP1 PPPoE Session is terminated.
01/01/1970 00:05:22> PPP1 Session is down.
01/01/1970 00:00:21> PPP1 PPPoE Session is established.
01/01/1970 00:00:21> PPP1 PPPoE PADS Received, Serivce-Name: AC-Name:brs01-med Tag:0104 Value:C3 DD 56 69 39 77 61 58 EA 68 94 28 A5 BD 17

κλπ κλπ

Δεν συνδέεται με τπτ. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί όμως , οκ το λαμπάκι έχει αναάψει αλλά δεν με έχει ενημερώσει κανείς και ο ΟΤΕ φυσικά δεν ξέρει τπτ για DSL στην γραμμή μου (αφού το ζήτησε η Vivo για μένα).

Το πρόβλημα είναι ότι το τηλ μου από το Σάββατο (ίσως και Παρ αλλά έλειπα) υπολειτουργεί. Συνήθως είναι νεκρό ενώ και όποτε παίζει έχει τρομερό θόρυβο. Το καλώ από το κινητό και συνήθως κάνει ένα συνεχόμενο τουτ τουτ και καμιά φορά όταν το σηκώνω κάνει έναν ηλεκτρονικό ήχο μέσα (σαν να συνδέεται Modem) που δεν αντέχεται η έντασή του. Και ρωτάω, παίζει να τα κάναν κώλο τα αστέρια τεχνικοί του ΟΤΕ? Το λαμπάκι DSL Link ανάβει και συγχρονίζει και ας είναι χάλια η γραμμή? Προβλήματα έχει φυσικά και η Dial Up ISDN (ξέχασα να το πώ αυτό ε :redface:) αφού σπάνια συνδέεται πλέον (όπως τώρα).

Έχω καταθέσει ticket στις βλάβες 121 και ... περιμένω. :evil:

Έχει κανείς ανάλογες ... εμπειρίες? :(

maik
07-02-06, 00:15
Το log του modem λεει καθαρα "invalid username and password" ,"PAP authentocation failed"
ακομα και για αυτο φταει ο ΟΤΕ .
Μας παρατησε η γκομενα φταει ο ΟΤΕ
Δεν μας κολαν τα ενσημα φταιει ο ΟΤΕ
Δεν πιασαμε εξαρι στο loto φταει ο ΟΤΕ
Χιονιζει φταει ο ΟΤΕ
Κυριοι administarators πειτε μου σας παρακαλω αν μπορω να εχω ενα script που να απανταει αυτοματα σε ολα τα νεα θεματα
"ΦΤΑΕΙ Ο ΟΤΕ"
:twisted::twisted::twisted::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

sdikr
07-02-06, 04:45
Το log του modem λεει καθαρα "invalid username and password" ,"PAP authentocation failed"
ακομα και για αυτο φταει ο ΟΤΕ .
Μας παρατησε η γκομενα φταει ο ΟΤΕ
Δεν μας κολαν τα ενσημα φταιει ο ΟΤΕ
Δεν πιασαμε εξαρι στο loto φταει ο ΟΤΕ
Χιονιζει φταει ο ΟΤΕ
Κυριοι administarators πειτε μου σας παρακαλω αν μπορω να εχω ενα script που να απανταει αυτοματα σε ολα τα νεα θεματα
"ΦΤΑΕΙ Ο ΟΤΕ"
:twisted::twisted::twisted::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:


Ναι είναι η απάντηση που δίνει το Modem όταν δεν δουλέυει σωστά η σύνδεση με τα κεντρικά,
υπάρχει δηλάδη η σύνδεση με το dslam αλλά απο το dslam δεν πάει στον Bbras,


Για το script δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά αν βάλεις το bbcode μπορεί να το περάσεις σαν custom tags :p

greek_manager
07-02-06, 17:14
Αγαπητέ maik49, συγνώμη που σου έθειξα τον ΟΤΕ, άλλη φορά θα κατηγορώ την Bell North για το ότι ανάμεσα στα άλλα, δεν παίζει το τηλ μου...:hmm:


Ναι είναι η απάντηση που δίνει το Modem όταν δεν δουλέυει σωστά η σύνδεση με τα κεντρικά,
υπάρχει δηλάδη η σύνδεση με το dslam αλλά απο το dslam δεν πάει στον Bbras,

thanks ;)

greek_manager
09-02-06, 13:24
Λοιπόν , το συμπέρασμα είναι το εξής.
Όταν είναι αναμμένο το DSL router, η γραμμή παίζει κανονικά όσον αφορά το τηλ και το dialup internet. Το DSL βέβαια δεν συνδέεται.
Όταν το router είναι σβηστό, μέσα στην γραμμή απογειώνεται ελικόπτερο και το dialup είναι off.
Να περιμένω μήπως η ενεργοποίηση της γραμμής δεν έχει γίνει πλήρως, να περιμένω να μου έρθουν οι κωδικοί της Vivodi και να πω σε αυτούς για το πρόβλημα ή να πάρω κατευθείαν τις βλάβες DSL του ΟΤΕ?

Ο τεχνικός του 121 απεφάνθη ότι όλα είναι μια χαρά και δεν υπάρχει πρόβλημα :rofl:

maik
10-02-06, 00:11
Ναι είναι η απάντηση που δίνει το Modem όταν δεν δουλέυει σωστά η σύνδεση με τα κεντρικά,
υπάρχει δηλάδη η σύνδεση με το dslam αλλά απο το dslam δεν πάει στον Bbras,


Για το script δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά αν βάλεις το bbcode μπορεί να το περάσεις σαν custom tags :p

1. το authenication ως προς το username κλπ το κανουν οι ISP και οχι ο BBRAS του ΟΤΕ.

2. Απο το dslam φτανει ετσι και αλλιως μεχρι τον bbras .

sdikr
10-02-06, 00:49
1. το authenication ως προς το username κλπ το κανουν οι ISP και οχι ο BBRAS του ΟΤΕ.

2. Απο το dslam φτανει ετσι και αλλιως μεχρι τον bbras .

την ιδια απάντηση πέρνεις αν δεν δεν υπάρχει η σύνδεση με το ΑΤΜ και την ίδια αν ο κωδικός είναι λάθος

GeoCam
10-02-06, 01:06
λυπον το ιδιο προβλημα συνατισα και εγω με την ενεργοποιηση dsl νο τηλεφωνο μετα απο 105 τηλ στον οτε και να ερχωνται σινεργεια του οτε εδω να ελενχουν την γραμμη λεγοντας μου οτι ειναι μια χαρα και να τσεκαρω την γραμμη μεσα στο σπιτ..ι τι ηταν τελικα αφου βεβεα εβαλα τα μεγαλα μεσα (θειο μεσα στον οτε) πεσαμε σε ελατωματικη καρτα-πορτα δεν ξερω πως το λενε περνα 1 μηνας αλλα πρβληματα αρχηζουν 09:23:29 xDSL linestate down 09:26:15 XxDSL linestate up (downstream:384kbit/s, upstream:128kbit/s) ana 3-4 lepta sto status to modem (speetach 510 se pstn grami) ξαναπαρνω τηλ στον οτε ξανα βλαβη με περνουν τηλ οκ το φτιαξαμε δουλεβη 1 μερα ξανα μανα τα ιδια ξανα δηλωνω βλαβη δεν βλεπουν τπτ οι τενικοι του οτε εμενα ομος σηνεχεια up και down η γραμμη μου οχι disconact conect απο τον provider αλλα η γραμμη μου εδω τι κανουνε ? τους γ@μ@ σταβρηζεις η οχι ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.