PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταπόκριση ΟΤΕ σε βλάβες ADSL



Σελίδες : [1] 2

skyman
19-01-06, 16:32
Εδώ και 2-3 μέρες έχω δηλώσει βλάβη στο 121 και στο 1242 για την γραμμή μου. Συγκεκριμένα στο router έχω SNR/Margin 10!/18! . Προχθές που ανοίχτηκε η βλάβη το παραδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα και μου είπαν ότι μόλις φτιαχτεί κάποιος τεχνικός θα με ενημερώσει. Χθές μου είπαν ότι είναι ΟΚ και ότι έκλεισαν τη βλάβη χωρίς φυσικά κανείς να με ενημερώσει. Πράγματι το SNR ήταν 29/30. Σήμερα το πρωί πάω στον υπολογιστή και διαπιστώνω ότι το USR 9107 ήταν αποσυγχρονισμένο από το DSLAM και φυσικά εκτός internet. Κάνω ένα reset κοιτάζω τις τιμές και βλέπω το Margin του download κάτω από 10! Τους ξαναπαίρνω και μου λένε: μα χθές έκλεισε η βλάβη, ναι αλλά έλα που σήμερα πάλι τα ίδια, και μου λένε: ότι θα το δούνε και θα με πάρει τεχνικός τηλέφωνο. Ήθελα να ήξερα ένας άνθρωπος από εκεί τόσο δύσκολο είναι να πάρει ένα τηλέφωνο εδώ και τόσες μέρες να του εξηγήσω και εγώ αυτά που βλέπω στο router γιατί όταν στο 1242 ανέφερα για margin SNR και attainable rate μετά αναγκάστηκα στην κοπέλα και της εξήγησα και τι σημαίνουν αυτά χωρίς βέβαια να έχω την απαίτηση και να γνωρίζει τι σημαίνουν αφού είναι call center. Δείτε και την φωτογραφία με τις τιμές από τον router. Η ADSL μου βρίσκεται ένα βήμα πριν τον τάφο.

GP737NG
19-01-06, 17:16
Σήμερα το πρωί κατά της 9 παρά ακούστηκε ένα μπαμ κάπου εδώ κοντά-περιοχή Αμπελοκήπων..κοντά στο Holiday Inn (μάλλον από κάποιο υποσταθμό της ΔΕΗ) και πάρε το ρεύμα κάτω. Ξανάρχεται μετά από 2-3 λεπτά αλλά το Zyxel καμία σύνδεση.

Τι 121..τι 1242..τι Forthnet..τι δεν ξέρω και γω τι πήραμε. Βλέπετε είμαστε και γραφείο και μας έκοψε τα πόδια. Τώρα είναι 4 και το απόγευμα και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Η τελευταία ενημέρωση είναι ότι θα μας απαντήσουν σε 1-2 ημέρες.

Τρομερά πράγματα..γυρίσαμε πάλι κι εμείς στη λίθινη εποχή του dial-up.

ΓΠ

skyman
19-01-06, 17:19
Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι να πληρώνεις το πάγιο.

SpoonMan
19-01-06, 23:16
Δυστυχώς το μόνο που τους νοιάζει είναι να πληρώνεις το πάγιο.
Mπα ουτε αυτό :D
Ακουστε γελιο...
Πληρωνω τoν ΟΤΕ και στα 2 νουμερα και με περνουν μετα απο 2 μερες απ τον πΟΤΕ και βγαινει μαγνητοφωνημενο μυνημα να επικοινωνησω με το ταδε νουμερο για θεμα της γραμμης (ωχ λεω απ μεσα μου την κανανε παλι).
Περνω στο νουμερο που ελεγε το μυνημα και μου ακολουθει ο παρακατω ελεεινα αστειος διαλογος
πΟΤΕ:Γεια σας
εγω:Γεια σας με πηρατε τηλεφωνο για κατι που εχει σχεση με την γραμμη
πΟΤΕ:Το τηλεφωνο σας παρακαλω..(Αναγνωριση κλησεων δεν εχουνε):haha
Εγω: ΟΡιστε 210 896χχχχ
πΟΤΕ:ναι ναι ,θα θελαμε να σας ενημερωσουμε οτι δεν εχετε εξοφλησει τον λογαριασμο σας και γι αυτο την δευτερα θα σας κοψουμε την γραμμη.
Εγω:Τι??Μα την πληρωσα απ την Τριτη!!
πΟΤΕ:Α οκ τοτε συγνωμη για την ενοχληση..
εγω: Συγνωμη κυριε να σας κανω μια ερωτηση?
πΟΤΕ:Μαλιστα
εγω: Τα μηχανηματα σας δεν εχουν real time ενημερωση καταστασης λογαριασμων??
πΟΤΕ:Οχι κυριε καθε 3 μερες μας δινουν της λιστες....


Τα λεφτα μας τα τρωνανε οι κυριοι με παρεες απ το πρωην Ανατολικο μπλοκ...
Ουτε real time ενημερωση δεν εχουνε ..μου αρεσει που ειχε βγει και καποιος ελεγε οτι στο 2006 η καλυψη dsl θα αγγιξει το 100% σε ολη την χωρα ...

Συγνωμη για το off topic αλλα καπου επρεπε να τα πω γιατι θα εσκαγα:(

TearDrop
20-01-06, 01:03
Εδώ και 2-3 μέρες έχω δηλώσει βλάβη στο 121 και στο 1242 για την γραμμή μου. Συγκεκριμένα στο router έχω SNR/Margin 10!/18! . Προχθές που ανοίχτηκε η βλάβη το παραδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα και μου είπαν ότι μόλις φτιαχτεί κάποιος τεχνικός θα με ενημερώσει. Χθές μου είπαν ότι είναι ΟΚ και ότι έκλεισαν τη βλάβη χωρίς φυσικά κανείς να με ενημερώσει. Πράγματι το SNR ήταν 29/30. Σήμερα το πρωί πάω στον υπολογιστή και διαπιστώνω ότι το USR 9107 ήταν αποσυγχρονισμένο από το DSLAM και φυσικά εκτός internet. Κάνω ένα reset κοιτάζω τις τιμές και βλέπω το Margin του download κάτω από 10! Τους ξαναπαίρνω και μου λένε: μα χθές έκλεισε η βλάβη, ναι αλλά έλα που σήμερα πάλι τα ίδια, και μου λένε: ότι θα το δούνε και θα με πάρει τεχνικός τηλέφωνο. Ήθελα να ήξερα ένας άνθρωπος από εκεί τόσο δύσκολο είναι να πάρει ένα τηλέφωνο εδώ και τόσες μέρες να του εξηγήσω και εγώ αυτά που βλέπω στο router γιατί όταν στο 1242 ανέφερα για margin SNR και attainable rate μετά αναγκάστηκα στην κοπέλα και της εξήγησα και τι σημαίνουν αυτά χωρίς βέβαια να έχω την απαίτηση και να γνωρίζει τι σημαίνουν αφού είναι call center. Δείτε και την φωτογραφία με τις τιμές από τον router. Η ADSL μου βρίσκεται ένα βήμα πριν τον τάφο.
Με τα νούμερα που βλέπω στο screenshot απορώ πώς μπορείς και συνδέεσαι.. επιεικώς χάλια η γραμμή σου.

skyman
20-01-06, 03:15
Τελικά ο τεχνικός του ΟΤΕ με κάλεσε κατά τις 18:00 του εξήγησα πως έχουν τα πράγματα και μου είπε ότι θα το κοιτάξει. Στις 20:00 έκλεισα το router και στις 1:00 τη νύχτα που το άναψα πάλι συγχρόνιζε με δυσκολία. Αποφάσισα λοιπόν να κοιτάξω λίγο μόνος μου το πρόβλημα, δηλαδή να ελέγξω καλύτερα την καλωδίωση. Έβγαλα όλα τα καλώδια από το φίλτρο και από netmod (το οποίο είχε γίνει πολλές φορές reset) ενώ ταυτόχρονα είχα διαπιστώση παράσιτο στη μία αναλογική τηλεφωνική συσκευή του netmod. Προς έκπληξη διαπίστωσα ότι η γραμμή από το μπριζάκι του δωματίου μέχρι το φίλτρο περναγε ακριβώς δίπλα (για την ακρίβεια ακουμπούσε) πάνω στην μπρίζα πολύμπριζου του υπολογιστή. Μόλις το έβγαλα από εκεί (και ακούμπησα το rj11 με το δάχτυλο μου για να φύγει το φορτίο) και τα κούμπωσα πάλι όλα πάνω το παράσιτο στην τηλεφωνική συσκευή εξαφανίστηκε και η γραμμή έδειξε snr margin 30/30. Συμπέρασμα είναι ότι έφταιγα εγώ σε αυτή την περίπτωση που δεν σκέφτηκα την πιθανότητα να φταίει η καλωδίωση αφού μέχρι πριν λίγες μέρες έπαιζε εντάξει αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος στο σπίτι εν αγνοία του να το ακούμπισε εκεί πχ σκουπίζωντας το χώρο. Το πρόβλημα με τον ΟΤΕ για μένα ήταν ότι για να επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου χρειάστηκε να δώσω την βλάβη δύο φορές και την δεύτερη φορά τους είπα ότι σε καμμιά περίπτωση μην κλείσουν την βλάβη χωρίς να με πάρουν τηλέγωνο και τους πώ και εγώ το εντάξει. Οπότε πριν πάρετε τον ΟΤΕ εξαντλείστε κάθε πιθανότητα να συμβαίνει κάτι από τη μεριά σας και μετά πάρτε γιατί έτσι και μόνο καθυστερείτε την επίλυση του προβλήματος. Και βέβαια για όσους δεν γνωρίζουν εννοείται ότι το καλώδιο της γραμμής δεν πρέπει ποτέ να είναι κοντά σε ηλεκτρικό ρεύμα (πχ μπρίζα,καλώδιο ρεύματος χωρίς γείωση) διότι επιρεάζει τόσο το ADSL όσο και το ISDN, είναι από τα πλέον βασικά πράγματα.

GP737NG
20-01-06, 15:28
Το πρόβλημα με τον ΟΤΕ για μένα ήταν ότι για να επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου χρειάστηκε να δώσω την βλάβη δύο φορές και την δεύτερη φορά τους είπα ότι σε καμμιά περίπτωση μην κλείσουν την βλάβη χωρίς να με πάρουν τηλέγωνο και τους πώ και εγώ το εντάξει.

Και εμάς λύθηκε διότι βάλαμε τον πατέρα ενός συναδέλφου (συνταξιούχος του ΟΤΕ) να επικοινωνήσει με τις "άκρες" του. Στις 09:30 επικοινώνησε και στις 09:45 όλα ήταν μια χαρά. Kι ας μας έλεγε ο ΟΤΕτζης που μας πήρε τηλέφωνο ότι η γραμμή ήταν συγχρονισμένη και δεν έκανε τίποτα. Άσε ρε...ακόμα θα περιμέναμε..α ρε Ελλαδάρα!!!

ΓΠ

@GT
21-01-06, 15:15
Γιατί πότε είδατε τον ΟΤΕ να έρχεται σε βλάβη αμέσως?.
Εγώ ΠΟΤΕ κάτσε ρε παιδιά τα παιδάκια
σκοτώνονται στη δουλειά.:haha

theodoros2004
21-01-06, 15:28
Οταν παντως εγω ειχα προβλημα και δηλωσα βλαβη και με πηραν τηλ. αμεσως και ηρθαν...

@GT
21-01-06, 18:01
Μπορεί να έπεσες σε καλά και πρόθημα παιδιά.
Εγώ όσες φορές χρειάσθηκε έκαναν Κανά 2 μέρες να με εξυπηρετήσουν.

stathisb
22-01-06, 01:40
Εγώ έχω πάρει τηλέφωνο για βλάβη 2-3 φορές. Συνήθως μετά απο 2-3 μέρες με παίρνουν τηλέφωνο και η βλάβη διορθώνεται γύρω στις 4-5 μέρες.

maik
22-01-06, 02:02
Σήμερα το πρωί κατά της 9 παρά ακούστηκε ένα μπαμ κάπου εδώ κοντά-περιοχή Αμπελοκήπων..κοντά στο Holiday Inn (μάλλον από κάποιο υποσταθμό της ΔΕΗ) και πάρε το ρεύμα κάτω. Ξανάρχεται μετά από 2-3 λεπτά αλλά το Zyxel καμία σύνδεση.

Τι 121..τι 1242..τι Forthnet..τι δεν ξέρω και γω τι πήραμε. Βλέπετε είμαστε και γραφείο και μας έκοψε τα πόδια. Τώρα είναι 4 και το απόγευμα και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Η τελευταία ενημέρωση είναι ότι θα μας απαντήσουν σε 1-2 ημέρες.

Τρομερά πράγματα..γυρίσαμε πάλι κι εμείς στη λίθινη εποχή του dial-up.

ΓΠ

Το modem τα επαιξε απο αποτομη υπερταση. Αν δεν το ειχατε πανω σε ups τοτε δεν εχω κανενα σχολιο......:rtfm:

maik
22-01-06, 02:10
Mπα ουτε αυτό :D
Ακουστε γελιο...
Πληρωνω τoν ΟΤΕ και στα 2 νουμερα και με περνουν μετα απο 2 μερες απ τον πΟΤΕ και βγαινει μαγνητοφωνημενο μυνημα να επικοινωνησω με το ταδε νουμερο για θεμα της γραμμης (ωχ λεω απ μεσα μου την κανανε παλι).
Περνω στο νουμερο που ελεγε το μυνημα και μου ακολουθει ο παρακατω ελεεινα αστειος διαλογος
πΟΤΕ:Γεια σας
εγω:Γεια σας με πηρατε τηλεφωνο για κατι που εχει σχεση με την γραμμη
πΟΤΕ:Το τηλεφωνο σας παρακαλω..(Αναγνωριση κλησεων δεν εχουνε):haha
Εγω: ΟΡιστε 210 896χχχχ
πΟΤΕ:ναι ναι ,θα θελαμε να σας ενημερωσουμε οτι δεν εχετε εξοφλησει τον λογαριασμο σας και γι αυτο την δευτερα θα σας κοψουμε την γραμμη.
Εγω:Τι??Μα την πληρωσα απ την Τριτη!!
πΟΤΕ:Α οκ τοτε συγνωμη για την ενοχληση..
εγω: Συγνωμη κυριε να σας κανω μια ερωτηση?
πΟΤΕ:Μαλιστα
εγω: Τα μηχανηματα σας δεν εχουν real time ενημερωση καταστασης λογαριασμων??
πΟΤΕ:Οχι κυριε καθε 3 μερες μας δινουν της λιστες....


Τα λεφτα μας τα τρωνανε οι κυριοι με παρεες απ το πρωην Ανατολικο μπλοκ...
Ουτε real time ενημερωση δεν εχουνε ..μου αρεσει που ειχε βγει και καποιος ελεγε οτι στο 2006 η καλυψη dsl θα αγγιξει το 100% σε ολη την χωρα ...

Συγνωμη για το off topic αλλα καπου επρεπε να τα πω γιατι θα εσκαγα:(

Τελευταια ο ΟΤΕ εχει κανει συμβαση με ιδιωτικες εταιριες που κυνηγανε τους μπαταξηδες.
Ειναι οι ιδιοι που θα σε παρουν καποια στιγμη για την δοση της πιστωτικης σου καρτας η για το δανειο κλπ
Οπως καταλαβαινεις δεν μπορει σε τετοια περιπτωση να υπαρχει αμεση ενημερωση. Εχει συμβει και σε μενα να πληρωσω τον λογαριασμο καποιου φιλου και το απογευμα να τον παρουν για να του που οτι κοβεται το τηλ. Το τι μπινελικι ακουσα δεν λεγετε.

Hwoarang
22-01-06, 18:44
Πάτρα, έχω πάρει 3 φορές στο 1242 και σε 4 ώρες και τις 3 φορές είχε διορθωθεί το πρόβλημα

Gothic
22-01-06, 19:41
Πρέπει να με έχουν πάρει χαμπάρι που τους τα χώνω εδώ και χρόνια και παραδόξως ήταν πάντα γρήγοροι και εξυπηρετικοί μαζί μου... Τις προάλλες δήλωσα βλάβη και με πήρε ο τεχνικός μετά απο 2 ώρες, μια ώρα μετά είχε λυθεί το πρόβλημα. :confused: :what: Μήπως λόγω προηγουμένων λογαριασμών με ΕΠΑΚ με έχουν βάλει σε κανένα golden class; :haha

wintech2003
22-01-06, 20:11
Εγώ πάντως πριν αρκετά χρόνια (καμια 3ετία) όταν έβαλα ADSL στο σπίτι ηρθαν Κυριακή πρωι και μου φέραν το NetMod! Μεχρι το μεσημέρι με είχαν φτιάξει.

maik
22-01-06, 20:40
Να λυσουμε και μια παρανοηση που βλεπω συχνα εδω μεσα. Το 1242 ειναι απλα και μονο help desk και τιποτε αλλο. Το 121 ειναι για να δηλωσουμε βλαβη και μονο αυτο.
Με πιο απλα λογια στο 1242 παιρνουμε οταν βλεπουμε οτι κατι δεν παει καλα ,αλλα με σκοπο να μας βοηθησει με τις ρυθμισεις που εχουμε στο μοντεμ η στον Η/Υ, να μας πει αν οι ενδειξεις που παιρνουμε ειναι σωστες και πως μπορουμε να τις διορθωσουμε.
Αν δουμε οτι ολα ειναι σωστα αλλα παλι δεν δουλευει τοτε παιρνουμε το 121 και δηλωνουμε βλαβη ADSL.
Μην περιμενετε το 1242 να σας φτιαξει την βλαβη. Ουτε προσβαση εχει στις συνδεσεις ουτε τιποτε.Απλα ακουει αυτα που του λετε και σας καθοδηγει.

Navigator
22-01-06, 20:46
Οποτε τους έδωσα βλάβη του adsl ήρθαν και γενικά το έψαξαν το θέμα.Μόνο όταν τούς δίνω για βλάβη τα άθλια pps τους μετά δεν τους ξανακούω.
Τις βλαβες για pps τίς προωθούν Πεκίνο....

skyman
23-01-06, 09:23
Όταν τους έδωσα βλάβη και για τα pps μου είπαν ότι το γνωρίζουν και ασχολείται άλλο τμήμα με αυτό οπότε και θα το προωθήσουν. Μόνο που το πιο πιθανόν είναι απλώς να μην προωθήθηκε πουθενά.

macee
23-01-06, 10:35
Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι μετά απο πόσεσ μέρες μπορούμε να κάνουμε καταγγελία.

Είμαι χωρίς DSL απο την Παρασκευή. Έχω δηλώσει βλάβη το απόγευμα της Παρασκευής αλλά τίποτα ακόμα off. Το ξέρω ότι ήταν ΣΚ αλλά υπάρχουν άτομα στα DSLAM τα ΣΚ για βλάβες κλπ. Ασχέτως αν ξύνουν τα @@ :(

@GT
23-01-06, 13:32
Να πάρεις σήμερα τηλέφωνο και να τους ξαναπείς ότι έχεις βλάβη από το σαββατοκύριακο και να το δουν.

Αλλιώς δεν βλέπω να το κοιτάνε εάν δεν τους το λες συνέχεια.

Και πες το και στον isp σου ότι 2 μέρες δεν είχες πρόσβαση και ότι ακόμα δεν έχεις.

macee
23-01-06, 15:06
Τους έχω πάρει και η απάντηση είναι ότι τέτοια προβλήματα έχουν max χρόνο αποκατάστασης 3 εργάσιμες μέρες!!!

Όσο για τον ISP otenet θα μου πουν δεν είναι δικό τους θέμα μπλα μπλα μπλα :(

Οπότε στην αναμονή $%^^%@#^!#%^#%!

pOTE
23-01-06, 21:45
δηλαδη βλαβη μπορουμε να δηλωσουμε μονο αμα δεν εχουμε καθολου νετ?
αμα σερνετε ολο το πραμα (σκ**α download + xειριστο ping)
δεν το θεωρουν βλαβη?

Hwoarang
23-01-06, 21:54
το θεωρούν. Τους έιχα πάρει για χαμηλές ταχύτητες και το απόγευμα διακόπηκε το νετ μου για 10' και μετα σφαίρα. Κερδίσαν λίγο την εκτίμηση μου εκείνη την εποχή. Τώρα πάλι :thumbdown

pOTE
23-01-06, 21:55
οκ αυριο θα παρω τηλ χεχχε :D

capvag
23-01-06, 22:30
καλησπερα παιδια. επειδη και σε εμενα τις τελευταιες 10 μερες η forthnet σερνεται, επισυναπτω το test μεσω του router για να μου πειτε αν ξερετε οι τιμες που αναγραφονται ειναι καλες η οχι.

Downstream:
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5373&stc=1&d=1138044572

Upstream:
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5374&stc=1&d=1138044544

Ευχαριστω και ευχομαι να ξερει καποιος για αυτες τις τιμες.

sdikr
23-01-06, 22:33
η γραμμή σου δεν έχει πρόβλημα, η forthnet όμως έχει ;)

capvag
23-01-06, 22:41
thanks, απλα επειδη ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινω τις τιμες αυτες ειπα να ρωτησω. καλα forthnet το εχει παρακανει. ειπανε μεχρι την παρασκευη που μασ περασε οτι θα εφτιαχναν τα πραγματα. Α καλαααα!!! Κατσε να ληξει το πακετο και τα λεμε. Δεν εμεινε και πολυ ακομα. Αλλα και που να το γυρισεις αμα το dslam ειναι πιτα? Θα δειξει.

@GT
24-01-06, 00:39
Εάν δεν έχεις καθόλου DSL για πάνω από δυο μέρες ζητάς βεβαίωση από τον ΟΤΕ ότι υπήρχε βλάβη και σου δύνεται η παράταση η αφαίρεση ποσού τις μέρες που δεν είχες DSL.
Έχω ΟΤΕΝΕΤ και το έχω κάνει 2 φορές.:thumbsup1

Τι μια φορά μου έδωσαν παράταση 4 μέρες λόγω βλάβης DSLAM και τη δεύτερη φορά αφαίρεση από τον λογαριασμό το πόσο 12 ημερών λόγω βλάβης κάρτας DSLAM.:thumb_dup

Εάν δεν φωνάξετε δεν πιέσετε και δεν βρίσετε δεν βγάζετε άκρη.:twisted:

johnaras1990
08-03-08, 22:14
θέλεται να ακουσετε περι ανταποκρισης οτε σε βλαβες??? διαβαστε ΑΥΤΟ!!!
εχω ενεργοποιήσει την ADSL συνδεση μου εδω και 3 μηνες.. την πρωτη βδομαδα ειχα προβλημα συχρονισμου και σαφως καλεσα το 121 να ανεφερω το προβλημα.. μετα απο δυο βδομαδες τελικα φιλοτιμιθηκαν να διορθοσουν την γραμμη μου. Παρολα αυτα ομως και μετα την διορθοση της βλαβης το μοντεμ μου μπορουσε να συνχρονιστει μονο για καποια δευτερολεπτα χωρις να εχω την δυνατοτητα να συνδεθω.. Ξανακαλεσα το 121 για να ξαναναφερω βλαβη και μου ειπαν πως θα στειλουν εναν τεχνικο συντομα!!! μετα απο 3 βδομαδες αναμονης και πολλων τηλεφωνιματων μου ηρθε στο σπιτι μ ενας βαρεμενος τεχνικος λεγοντας μου πως η γραμμη μου ειναι μια χαρα και οτι φταινε ειτε η συνδεσεις που εχω κανει μεσα στο σπιτι μου ειτε το οτι το μοντεμ μου ειναι ελατοματικο.. Αφου μου τα ειπε αυτα βαλθηκα να κανω δοκιμες με τα καλωδια για τρεις μερες χωρις ομως να δω καποιο αποτελεσμα.. Μετα πηγα το μοντεμ μου σε εναν φιλο μου με παρομοια συνδεση ADSL το δοκιμασα και ηταν μια χαρα.. ετσι περασε ακομα μια βδομαδα και ξανα καλεσα το 121 και ξανα δηλωσα βλαβη.. μετα απο αλλες δυο βδομαδες με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η γραμμη μου ειναι μαντεψτε.... ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! εγω τους ειπα οτι υπαρχει προβλημα και οτι τπτ δεν ειναι μια χαρα και μου απαντησαν πως θα στειλουν καποιον τεχνικο!! Μετα απο μιαμιση βδομαδα ηρθε στο σπιτι μου παλι ο ιδιος βαρεμενος τεχνικος λεγοντας μου ακριβως τα ιδια πορολο που του εξηγησα οτι τα εχς δοκιμασει ολα και ειναι σωστα και καλα!!! Τελος παντων εγω συνεχιζω να καλω στο 121 χωρις να μου δινουν σημασια και χωρις να κανουν κατι για αυτο το προβλημα...

anakonda
08-03-08, 22:41
Αθηνα
Εχω δωσει βλαβη απο τη κυριακη 2/3 γιατι ενω εχω ζητησει 8 αρα με εχουν βαλει σε 2 οπως μπορειτε να δειτε
Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 30.5 30.9
Attenuation (dB): 40.0 21.1
Output power (dBm): 16.5 12.1
Attainable rate (Kbps): 8393 1083
Rate (Kbps): 2046 256
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 18
B (number of bytes in Mux Data Frame): 59 6
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9979 0.9032
L (number of bits in PMD Data Frame): 481 62
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 987894 987892
Super Frame Errors: 87 33
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 11 2994
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 77302981 1299419879
Data Cells: 3455492 343236029
Bit Errors: 0 53390

Total ES: 9 46
Total SES: 1 23
Total UAS: 37 7973580
Η πλακα ειναι οτι εχθες στο 121 εκλεισαν τη βλαβη με την εντολη να παει για αναβαθμηση χωρις κανενας να μπει στον κοπο να με ενημερωσει.αφου ξαναπειρα τηλ μου ειπαν οτι η βλαβη εκλεισε....................το προβλημα ομως παρεμεινε οποτε το ξαναεδωσα βλαβη και ο θεος βοηθος

l_satsok
09-03-08, 16:31
ανεξαρτητα απο aDSL,οσον αφορα τις τηλεφωνικες γραμμες ο οτε τον τελευταιο μηνα τουλαχιστον στο νησι μου ειχε τοσα προβληματα οσο δεν ειχε τα 20 τελευταια χρονια.
ειναι κι αυτο αλλο ενα δειγμα της επανιδρυσης του κρατους μαλλον!!!
φαινεται πρεπει πρωτα να εκπαιδευτουν στην πλατη μας οι νεοδιορισμενοι γαλαζιοι τεχνικοι για να
δουλεψουνε σωστα τα κυκλωματα τους,μετα αλλαζουμε κυβερνηση και περιμενουμε ωστε να εκπαιδευτουν και οι αλλοι και παει λεγοντας...

δεκαδες τηλεφωνικες γραμμες (και κατ επεκταση και οι adsl συνδεσεις) ηταν νεκρες για πανω απο 7 μερες,ηταν και η δικη μου αλλα φαινεται ημουν απο τους τυχερους αφου η βλαβη κρατησε μονο 24 ωρες.
αλλοι γνωστοι μου περιμεναν και ταλαιπωρηθηκαν επι 10 μερες.

Droidlock
09-03-08, 16:38
Ειχα ζητησει αναβαθμιση απο 1mpbs σε 4mpbs και εγινε σε λιγες ωρες. Για την τεχνικη υποστιριξη δεν ξερω αλλα μια φορα που υπηρχε προβλημα συγχρονισμου της γραμμης μεσα σε 2 - 3 ημερες καλεσε τεχνικος και λυθηκε το προβλημα. Εκει που περιμενα αρκετα ηταν στην ενεργοποιηση της γραμμης οπου εκανε περιπου κανενα δεκαημερο.

Shadowjump
10-03-08, 18:07
Γιατί πότε είδατε τον ΟΤΕ να έρχεται σε βλάβη αμέσως?.
Εγώ ΠΟΤΕ κάτσε ρε παιδιά τα παιδάκια
σκοτώνονται στη δουλειά.:haha
2 φορες ειχε ερθει ο ΟΤΕ την επομενη μερα αφου τους καλεσαμε, φυσικα ηταν για το σπιτι της πρωην μου, οπου η μητερα της ηταν προξενος των H.Π.Α. και τους ειχανε παρει τηλεφωνο απο την πρεσβεια να ερθουνε σπιτι :p

anakonda
12-03-08, 22:31
Αθηνα
Εχω δωσει βλαβη απο τη κυριακη 2/3 γιατι ενω εχω ζητησει 8 αρα με εχουν βαλει σε 2 οπως μπορειτε να δειτε
Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 30.5 30.9
Attenuation (dB): 40.0 21.1
Output power (dBm): 16.5 12.1
Attainable rate (Kbps): 8393 1083
Rate (Kbps): 2046 256
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 18
B (number of bytes in Mux Data Frame): 59 6
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9979 0.9032
L (number of bits in PMD Data Frame): 481 62
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 987894 987892
Super Frame Errors: 87 33
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 11 2994
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 77302981 1299419879
Data Cells: 3455492 343236029
Bit Errors: 0 53390

Total ES: 9 46
Total SES: 1 23
Total UAS: 37 7973580
Η πλακα ειναι οτι εχθες στο 121 εκλεισαν τη βλαβη με την εντολη να παει για αναβαθμηση χωρις κανενας να μπει στον κοπο να με ενημερωσει.αφου ξαναπειρα τηλ μου ειπαν οτι η βλαβη εκλεισε....................το προβλημα ομως παρεμεινε οποτε το ξαναεδωσα βλαβη και ο θεος βοηθος
Μετα μια βδομαδα τηλ ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mode: ADSL2+ Line coding: Trellis On Status: No Defect Link power state: L0 Downstream Upstream SNR margin (dB): 12.6 26.8 Attenuation (dB): 40.0 21.2 Output power (dBm): 18.1 12.3 Attainable rate (Kbps): 13498 1066 Rate (Kbps): 8190 381 MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 17 B (number of bytes in Mux Data Frame): 236 10 M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1 T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3 R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0 S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9974 0.9670 L (number of bits in PMD Data Frame): 1901 91 D (interleaver depth): 1 1 Delay (msec): 0 0 Super Frames: 996857 996855 Super Frame Errors: 1771 0 RS Words: 0 0 RS Correctable Errors: 0 0 RS Uncorrectable Errors: 0 N/A HEC Errors: 784 0 OCD Errors: 0 0 LCD Errors: 0 0 Total Cells: 312054422 23351128 Data Cells: 3291822 4901087 Bit Errors: 0 0 Total ES: 1860 0 Total SES: 153 0 Total UAS: 261 11019427

gvenos
12-03-08, 22:37
ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΝΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΟΥ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! ΤΩΡΑ ΕΧΩ download 13kb/s ΜΕ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑ 2048. ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΧΩ!:evil:

l_satsok
14-03-08, 12:37
δε σε εχουν γραμμενο,απλως για τις χαμηλες ταχυτητες δεν μπορουν να κανουν τιποτα απο το 121.
ετσι ειναι το συστημα,η ταχυτητα ειδικα σε μικρες περιοχες παει καλα μονο οταν δεν κατεβαζει κανεις αλλος,
μας δινουν ευρος με το σταγονομετρο που κανονιζεται απο κεντρικο ελεγχο και αλλαζει πιο δυσκολα απο οτι εσυ
μπορει να χτισεις καινουργιο σπιτι σε αλλη περιοχη.
εχω διχρονη πειρα.
αν ομως ζητησεις κατι αλλο απο το 121 η εχεις αλλο προβλημα θα δεις οτι η ανταποκριση ειναι αμεση.

manoulamou
14-03-08, 12:42
Οι χαμηλες ταχυτητες αφορουν το 121
μονο οταν υπαρχει βλαβη στη γραμμη/καλωδιο!

oDy
15-03-08, 12:55
Οι χαμηλες ταχυτητες αφορουν το 121
μονο οταν υπαρχει βλαβη στη γραμμη/καλωδιο!
Μπορούν να προτείνουν και DSLAM για αναβάθμιση, το αν και πότε θα γίνει η αναβάθμιση όμως δεν είναι στο χέρι τους.

hel
16-03-08, 00:25
ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΝΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΟΥ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! ΤΩΡΑ ΕΧΩ download 13kb/s ΜΕ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑ 2048. ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΧΩ!:evil:

Περιοχή;
Όλες τις ώρες της ημέρας έχεις πρόβλημα;
Από που κατεβάζεις;

manoulamou
16-03-08, 18:33
Εαν δεν εχεις τραγικες ταχυτητες συνεχως, απλα εχεις μονο καποιες φορες χαμηλες
κανε ενα πραγματικα αξιοπιστο τεστ μετρησης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)
σε διαφορετικες ωρες!

LiveTVRadio
16-03-08, 19:46
Περιοχή;
Όλες τις ώρες της ημέρας έχεις πρόβλημα;
Από που κατεβάζεις;


Τεχνικη υποστηριξη ΟΤΕ. Μονο αν πας απο τα γραφεια. Στο τηλεφωνο δεν προκειται να τους πετυχεις.
Παρόλα αυτα ΄ αυτη τη στιγμη ο οτε εχει το καλυτερο δικτυο ADSL και ας λενε οτι θελουν οι εναλλακτικοι.

hel
18-03-08, 01:48
Τεχνικη υποστηριξη ΟΤΕ. Μονο αν πας απο τα γραφεια. Στο τηλεφωνο δεν προκειται να τους πετυχεις.
Παρόλα αυτα ΄ αυτη τη στιγμη ο οτε εχει το καλυτερο δικτυο ADSL και ας λενε οτι θελουν οι εναλλακτικοι.

Ένα είναι το δίκτυο.

manoulamou
19-03-08, 13:53
Ένα είναι το δίκτυο.
Προφανως αναφερεσαι στο backbone...;)

giannis42
21-03-08, 13:48
Τα φωτα σας παρακαλω....

Μετα απο διακοπη ρευματος στις 17-03, δεν επανηλθε η adsl, το μοντεμ(usr 9108) , ανοιγει κανονικα , εχω δικτυο με το laptop, αλλα το λαμπακι της adsl , δεν αναβει....

Δηλωσα βλαβη στο 121...αλλα μεχρι σημερα δεν φανηκε καποιος τεχνικος..

Μηπως εχει καποια βλαβη το μοντεμ...???

Η τι μπορει να εγινε με την επαναφορα του ρευματος????

pnikolo
21-03-08, 13:55
Τα φωτα σας παρακαλω....

Μετα απο διακοπη ρευματος στις 17-03, δεν επανηλθε η adsl, το μοντεμ(usr 9108) , ανοιγει κανονικα , εχω δικτυο με το laptop, αλλα το λαμπακι της adsl , δεν αναβει....

Δηλωσα βλαβη στο 121...αλλα μεχρι σημερα δεν φανηκε καποιος τεχνικος..

1.Μηπως εχει καποια βλαβη το μοντεμ...???

2.Η τι μπορει να εγινε με την επαναφορα του ρευματος????

1.Ειναι πιθανον
2.Να καηκε μια βαθμιδα.
Τσεκαρε με ενα αλλο να δεις αν φταιει το ρουτερ η ο οτε

giannis42
21-03-08, 14:04
1.Ειναι πιθανον
2.Να καηκε μια βαθμιδα.
Τσεκαρε με ενα αλλο να δεις αν φταιει το ρουτερ η ο οτε

ευχαριστω,
εβαλα ενα παλιο speedtouch που ειχα απο ΟΤΕ, το εβαλα στο ρευμα και στην μπριζα τηλεφωνου, και τιποτα...μηπως πρεπει να το συνδεσω κανονικα και στο pc?(τα υπολοιπα λαμπακια του usr 9108 , αναβουν κανονικα..του περασα και ενα back-up με τις ρυθμισεις που ειχα παρει πριν 1 μηνα)

2.Να καηκε μια βαθμιδα

Τι σημαινει αυτο?:(

Συνεταιράκος
21-03-08, 14:11
Να τους ξαναενοχλήσεις στον ΟΤΕ. Κατα πάσα πιθανότητα δεν φταίει ο δικό σου εξοπλισμός:)

pnikolo
21-03-08, 14:12
ευχαριστω,
εβαλα ενα παλιο speedtouch που ειχα απο ΟΤΕ, το εβαλα στο ρευμα και στην μπριζα τηλεφωνου, και τιποτα...μηπως πρεπει να το συνδεσω κανονικα και στο pc?(τα υπολοιπα λαμπακια του usr 9108 , αναβουν κανονικα..του περασα και ενα back-up με τις ρυθμισεις που ειχα παρει πριν 1 μηνα)

2.Να καηκε μια βαθμιδα

Τι σημαινει αυτο?:(

Τιποτα σημαινει οτι δεν αναψε το λαμπακι του dsl? Αρα βλαβη οτε.
Το ρουτερ αποτελειται απο βαθμιδες που καθε μια κανει τη δουλεια της ανεξαρτητα απο τις υπολοιπες. Αλλη του dsl αλλη του ethernet αλλη του wifi κλπ

giannis42
21-03-08, 14:15
ευχαριστω....τους πηρα παλι τηλεφωνο..για να δουμε...
α...βρηκα επιτελους καποιον στην ηλικια μου .. και που γραφει και χωρις τονους....

@ ADSLgr.com All rights reserved.