PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL σε Αλεξανδρούπολη



pdrake
27-05-09, 12:15
Καλημέρα παιδιά! Έχω περίπου μία εβδομάδα που έβαλα HOL Double Play και είμαι πολύ ευχαρηστημένος!

Άψογη ποιότητα τηλεφώνων και ταχύτητες Internet 24,5 Mbit/s download και 590 kbit/s upload. Τις πρώτες μέρες κατέβαζα με 2-3 Mbit/s αλλά τώρα η σύνδεση πετάει. Ειδικά από Rapidshare κατεβάζω με full ταχύτητες.

Είχα ConnX του ΟΤΕ και ποτέ δεν έπιασα πάνω από 15-16 MBit/s.

Πριν διαλέξω άλλο πάροχο, έψαξα πολύ στο φόρουμ του ADSLGR.com και διάβαζα για προβλήματα ταχυτήτων στους παρόχους. Είχα μάλιστα κάνει και αίτηση στη Forthnet την οποία ακύρωσα την αμέσως επόμενη μέρα λόγω posts σε αυτό το φόρουμ...

Αν και τελικά έβαλα με επιφύλαξη HOL, δε το μετανοιώνω, και ήθελα να το επικοινωνήσω και στους υπολοίπους.

Συγχαρητήρια στην HOL. Αν προσέξει λίγο και την εξυπηρέτηση (που πρέπει να τους τηλεφωνήσεις και να αφήσεις νούμερο για να σε καλέσουν μόλις μπορέσουν - πολλές φορές και αρκετές ώρες αργότερα), θα είναι η καλύτερη ιδιωτική υπηρεσία στην Ελλάδα.

Θα σας ενημερώσω για τυχόν αλλαγές στην ποιότητα της σύνδεσής μου στο μέλλον, ώστε όλοι όσοι ενδιαφέρεστε για την ποιότητα των υπηρεσιών της HOL στην περιοχή μου να πληροφορείστε για την κατάσταση.

Όσοι θέλετε, στείλτε και pm στο μέλλον για πληροφορίες.

trd64
27-05-09, 13:30
Καλημέρα παιδιά! Έχω περίπου μία εβδομάδα που έβαλα HOL Double Play και είμαι πολύ ευχαρηστημένος!

Άψογη ποιότητα τηλεφώνων και ταχύτητες Internet 24,5 Mbit/s download και 590 kbit/s upload. Τις πρώτες μέρες κατέβαζα με 2-3 Mbit/s αλλά τώρα η σύνδεση πετάει. Ειδικά από Rapidshare κατεβάζω με full ταχύτητες.


Μήπως υπερβάλλεις λίγο στο upload??? Λίγο.... λέμε ;)
Εκτός και εννοείς που συγχρονίζει η γραμμή όποτε είναι πολύ χαμηλό.

NexusGS
27-05-09, 20:25
Και εμένα αυτό με το upload με προβλημάτισε...

kefalidisg
27-05-09, 21:46
Έχω και εγώ ΗOL από τις 3 Μαίου. Ήμουνα στον ΟΤΕ επί 2 χρόνια με Conex 24 και λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο συγχρόνιζα περίπου στα 9MBit/s, τελευταία όμως έβλεπα δίχως να αλλάξω κάτι συνεχώς να μειώνεται η συχνότητα χρονισμού μέχρι που έφτασε στα 6MBit/s. Όσον αφορά το download αυτό δεν ήταν κακό περίπου στο 1Mbyte/s στην αρχή και 0,7Mbyte/s στο τέλος. Αποφάσισα μετά το Πάσχα ότι ήταν καιρός για αλλαγή και αφού διάβασα εδώ διάφορες απόψεις κατέληξα στν HOL. Tι μπορώ να πω;εδώ και 3 βδομάδες συγχρονίζω περίπου στα 9 MBit/s αλλά στο downloading βλέπω διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της ημέρας: το πρωί και μετά τις 11μμ η γραμμή βρίσκεται στο max με περίπου 1Mbyte/s και τις υπόλοιπες ώρες ας πούμε αιχμής από 0,2 έως και 0,6 Mbyte/s. Στον ΟΤΕ δεν υπήρχαν ποτέ διακυμάνσεις!! Όσον αφορά το τηλέφωνο δεν υπάρχουν προβλήματα. Γενικώς τελικά είμαι ευχαριστημένος, μπορεί να μην έχω καλύτερες ταχύτητες από ότι στον ΟΤΕ πληρώνω όμως 80 ευρώ το δίμηνο και όχι 130 που πλήρωνα, πράγμα ιδιαίτερα σημαντικό!!!!!

pdrake
28-05-09, 01:13
Δεν ξέρω γιατί σας προβληματίζει το Upload, παιδιά. Σας γράφω αυτά που διαβάζω από το DUMeter v4.01.

Σίγουρα παίζει και overhead στα νούμερα αυτά αλλά σας λέω ότι από το rapidshare ειδικά, η σύνδεση πετάει!

Όσον αφορά τον ΟΤΕ, κι εγώ από εκεί προέρχομαι... Δε συμφωνώ με το φίλο ότι η ταχύτητες δεν αυξομειώνονταν στον ΟΤΕ. Στη δικιά μου περίπτωση είχε μεγάλες διακυμάνσεις και ΠΟΤΕ δεν έπιασα τις ταχύτητες κατεβάσματος που έχω τώρα. Στην HOL υπάρχουν διακυμάνσεις μεταξύ μέρας και νύχτας, αλλά το βράδυ πραγματικά πετάει. Κατά τη γνώμη μου πάντως, με βάση τις ελάχιστες μέρες που χρησιμοποιώ HOL, οι ταχύτητες είναι πολύ καλύτερες από τον ΟΤΕ τουλάχιστο στην περιοχή μου.

Αυτή τη στιγμή είμαι συγχρονισμένος στα Upload: 782 Kbps - Download: 17486 Kbps.

Για τις ταχύτητες download και upload θα συνεχίσω να δοκιμάζω και θα σας ξαναενημερώσω. Πάντως στο download ειδικότερα είμαι κατηγορηματικός :-) Γέμισε ο σκληρός μου σε 2 βράδια :-)

Και... ενώ πλήρωσα 137 ευρώ την τελευταία φορά στον ΟΤΕ (ISDN+ADSL 24mbit+Δωρεάν τηλέφωνα αστικα& υπεραστικά+κάποια τηλέφωνα εκτός Ελλάδας) και τώρα με τις ίδιες υπηρεσίες πέφτω στα 80 ευρώ!

Η αλλαγή σε PSTN δε με προβλημάτισε. Πρέπει να θυμηθώ να παραδόσω το NETMOD στον ΟΤΕ, κάτι που θα κάνω σε λίγες μέρες.

Γενικά, είναι καλό να ακούγονται και θετικές απόψεις για τους ISPs ώστε να ενημερώνονται όσοι σκέφτονται αλλαγή φορέα και να επιβραβεύουμε τις καλές υπηρεσίες! Γι'αυτό και δημιούργησα το παρόν post!

Τα λέμε!

dmitsos
18-08-09, 12:04
Εκανα HOL ξανα μετα απο 2 χρονια σχεδον και μετα απο ΟΤΕ και απο την μερα που συνδεθηκα ειναι ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ και οι δικαιολογιες πανε και ερχοντε.
Μενω στην περιοχη ΚΕΓΕ που υπαρχουν αρκετοι συνδρομητες της HOL και κατεβαζω στην καλυτερη με 345kb και στην χειροτερη με 65kb :down:
μου λενε οτι ειμαι πολυ μακρια απο το κεντρο και δεν μπορω να ανεβω! οταν ημουν ΟΤΕ με 2αρα κατεβασα καρφι 250kb χωρις σκαμπανεβασματα. τωρα αυτοι πως μου δινουν 65kb - 345kb σαν χρηματηστηριο ουτε που ξερω!!!!
Τι υπηρεσιες και πρασινα αλογα της hol!! δεν μου εχουν διορθωση ΟΥΤΕ ελαχιστα την ταχυτητα και μου ζητανε και 75€ αν φυγω απο την "υπηρεσια" που μου ειχαν!:worthy:
ΟΥΤΕ τηλεφωνο για να δουνε αν διορθωθηκε η γραμμη μου δεν πηραν!
ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HOL
δευτερη φορα την πατησα ξανα ΟΧΙ:whip:

@ ADSLgr.com All rights reserved.