PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με splitter: No phone αλλά Internet ok



Billy_TS
27-05-09, 13:12
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα σαν νέο μέλος.

Μετά από αρκετό ψάξιμο στα forum δεν καταφερα να βρω κάποιο ίδιο πρόβλημα με το δικό μου που έχει ως εξής:

Οταν συνδέω το splitter, δεν έχω τηλέφωνο ενώ το internet παίζει κανονικά. Εχω PSTN και η συνδεσμολογία είναι 100% σωστή. Το "δεν έχω τηλέφωνο" σημαίνει ότι δεν έχει κανένα σήμα. Η γραμμή "ακούγεται" αλλά χωρίς σήμα και χωρίς θόρυβο.
Αρχικά νόμιζα ότι έφταιγε το splitter, αλλά χρησιμοποιώντας άλλα 2 διαφορετικά (εννοείται PSTN) δεν λύθηκε το πρόβλημα.
Λόγω μή ύπαρξης πρίζας τηλεφώνου, έχω συνδέσει κατευθείαν τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο με το καλώδιο τηλεφώνου. Οταν αυτό πάει κατευθείαν στο τηλέφωνο τότε παίζει κανονικά. :hmm:

Any ideas?

jkoukos
27-05-09, 18:22
Λόγω μή ύπαρξης πρίζας τηλεφώνου, έχω συνδέσει κατευθείαν τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο με το καλώδιο τηλεφώνου. Οταν αυτό πάει κατευθείαν στο τηλέφωνο τότε παίζει κανονικά.
Σ' έχασα. Πως συνδέεις τo splitter ή μάλλον καλύτερα πως γίνονται όλες οι συνδέσεις σου;

georgep138
27-05-09, 23:59
Η γραμμή "ακούγεται" αλλά χωρίς σήμα και χωρίς θόρυβο.


Πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος που θα διαβάσει αυτή την πρόταση και θα καταλάβει κάτι ???

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 29 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Any ideas?

Εμείς εδώ στην Ελλάδα το Any ideas το λέμε : μήπως έχετε καμιά ιδέα ;
Είναι μεγάλη προσβολή για την Ελληνική γλώσσα , όταν οι ξένοι αναγκάζονται να χρησιμοποιούν Ελληνικές λέξεις για να εκφραστούν, εμείς οι Ελληνες να χρησιμοποιούμε τις μεταφράσεις των Ελληνικών λέξεων για να εκφράσουμε το ίδιο νόημα !!!
(Τα παραπάνω δεν ισχύουν στην περίπτωση που δεν είστε Ελληνας - οπότε μπορείτε να γράφετε ότι θέλετε - όπως θέλετε )

Billy_TS
28-05-09, 12:54
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.

Με το "Η γραμμή ακούγεται" εννοώ ότι απλά έχει κάποιο ανεπαίσθητο ήχο-θόρυβο αλλά χωρίς σήμα. Θεωρήστε ότι είναι νεκρή.
Η συνδεσμολογία είναι η κλασική. Δηλαδή:
Στο καλώδιο τηλεφώνου η μία άκρη συνδέεται με τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο (λόγω απουσίας πρίζας τηλεφώνου) και η άλλη άκρη πηγαίνει στο splitter. Από το splitter φεύγουν 2 καλώδια : Το ένα πάει στο modem-router και το άλλο στο τηλέφωνο.
Οταν λοιπόν γίνουν τα παραπάνω το internet παίζει κανονικά αλλά το τηλέφωνο είναι νεκρό.
Οταν συνδέω απευθείας (χωρίς splitter) το τηλέφωνο ή το internet τότε παίζει κανονικά.
Είναι σπαστικό κάθε φορά που θέλω να συνδεθώ με internet να αλλάζω τα καλώδια ενώ όσο είμαι συνδεδεμένος δεν έχω τηλέφωνο.
Με την Tellas που μίλησα δεν μπόρεσαν να μου προτείνουν κάτι.

Η παρατήρηση για το "Any ideas" απολύτως δεκτή. Ορισμένες λέξεις σωστά δεν μεταφράζονται (πχ splitter) αλλά εκφράσεις όπως οι παραπανω πρέπει να γράφονται στα Ελληνικά. Ισως και τα ονόματα των χρηστών που χρησιμοποιούμε θα μπορούσαν να είναι και αυτά στα Ελληνικά (Billy_TS --> Βασίλης_ΤΣ, georgep138 --> γιώργοςπ138 κλπ).

jkoukos
28-05-09, 16:44
Όταν λες splitter εννοείς ένα απλό "ταφ" (http://www.summitsource.com/popup_image.php?pID=5212&image=0&osCsid=bf9572edb0e488ca08d2bf51439e1ca9) που μοιράζει 1 γραμμή σε 2 συσκευές ή κάποιο εξάρτημα που συνοδεύει το modem-router (που έχει κύκλωμα μέσα για να διαχωρίζει data από ομιλία). Γιατί αν εννοείς το πρώτο, τότε καλά κάνει και δεν παίζει internet και τηλέφωνο ταυτόχρονα.
Δοκίμασε να βάλεις ένα φίλτρο στο τηλέφωνο.
Οδηγός αγοράς για splitter-filter εδώ (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DSL&category2=FILTER).

maxorfo
28-05-09, 16:53
Υπάρχουν και άλλες αναμονές για τηλέφωνο στο χώρο (είτε πρίζες, είτε γυμνά καλώδια);
Εκεί που συνδέεις το splitter είναι η κεντρική παροχή τηλεφώνου;

jkoukos
29-05-09, 10:32
Δες κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=297903#9).

Billy_TS
29-05-09, 11:56
Όταν λες splitter εννοείς ένα απλό "ταφ" (http://www.summitsource.com/popup_image.php?pID=5212&image=0&osCsid=bf9572edb0e488ca08d2bf51439e1ca9) που μοιράζει 1 γραμμή σε 2 συσκευές ή κάποιο εξάρτημα που συνοδεύει το modem-router (που έχει κύκλωμα μέσα για να διαχωρίζει data από ομιλία). Γιατί αν εννοείς το πρώτο, τότε καλά κάνει και δεν παίζει internet και τηλέφωνο ταυτόχρονα.
Δοκίμασε να βάλεις ένα φίλτρο στο τηλέφωνο.
Οδηγός αγοράς για splitter-filter εδώ (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DSL&category2=FILTER).

Οχι δεν είναι απλό ταυ. Το splitter είναι συνοδευτικό του modem-router και έχει κύκλωμα. Θα δοκιμάσω το φίλτρο που προτείνεις. Το διάγραμμα σύνδεσης πολύ καλό.

--------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχουν και άλλες αναμονές για τηλέφωνο στο χώρο (είτε πρίζες, είτε γυμνά καλώδια);
Εκεί που συνδέεις το splitter είναι η κεντρική παροχή τηλεφώνου;

Ναι υπάρχουν και άλλες πρίζες τηλεφώνου (με γυμνά καλώδια) σε άλλα δωμάτια. Αυτή στην οποία κάνω τη σύνδεση είναι η κεντρική και είναι η μοναδική στο συγκεκριμένο δωμάτιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ενημερώσω αν το φίλτρο έκανε τίποτα.

maxorfo
29-05-09, 16:33
Ποιό ακριβώς μοντέλο FBF χρησιμοποιείς;

Billy_TS
31-05-09, 16:37
Ποιό ακριβώς μοντέλο FBF χρησιμοποιείς;

Το μοντέλο του Router είναι Siemens Speedstream 4200.
Το φίλτρο δυστυχώς δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα.
Σκέφτομαι μήπως παίζει να εχω κάνει κάποιο λάθος στη σύνδεση του καλώδιου τηλεφώνου με τα καλώδια της πρίζας που βγαίνουν από τον τοίχο. Βέβαια αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα είχα καθόλου τηλ. ή internet όταν το συνδεω απευθείας χωρίς splitter....
Την σύνδεση καλωδίων την έχω κάνει ως εξής:
Πράσινο + Κίτρινο (τηλ. καλωδίου) --> Μπλε (κάλωδιο που βγαίνει από πρίζα)
Κόκκινο + Μαύρο (τηλ. καλωδίου) --> Ασπρο με γαλάζιες ρίγες (καλώδιο πρίζας)

Αν έχετε να προτείνετε κάτι....

maxorfo
31-05-09, 20:08
Χμμμ... Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο ρούτερ - είδα ότι πόσταρες στην ενότητα των AVM και θεώρησα δεδομένο ότι πρόκειται για Fritz!Box - δεν χρειάζεται / πρέπει να συνδεθούν και τα 4 καλώδια του πλακέ τηλεφωνικού που πάει στο ρούτερ. Υποθέτοντας πάντως ότι τα Siemens έχουν ίδια συνδεσμολογία, πρέπει να συνδέσεις μόνο τα 2 μεσαία στο μπλέ και στο άσπρο με μπλε ρίγες. Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα. Δεν έχει δημασία ποιό θα πάει σε ποιό, αρκεί να είναι μόνο τα 2 μεσαία του πλακέ. Κάνε μιά δοκιμή και καλή επιτυχία!

Billy_TS
01-06-09, 11:12
Χμμμ... Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο ρούτερ - είδα ότι πόσταρες στην ενότητα των AVM και θεώρησα δεδομένο ότι πρόκειται για Fritz!Box - δεν χρειάζεται / πρέπει να συνδεθούν και τα 4 καλώδια του πλακέ τηλεφωνικού που πάει στο ρούτερ. Υποθέτοντας πάντως ότι τα Siemens έχουν ίδια συνδεσμολογία, πρέπει να συνδέσεις μόνο τα 2 μεσαία στο μπλέ και στο άσπρο με μπλε ρίγες. Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα. Δεν έχει δημασία ποιό θα πάει σε ποιό, αρκεί να είναι μόνο τα 2 μεσαία του πλακέ. Κάνε μιά δοκιμή και καλή επιτυχία!

Thanks maxorfo. Θα το δοκιμάσω όπως λες. Να'σαι καλά.

Billy_TS
17-06-09, 14:40
Απίστευτο! Τελικά το τηλέφωνο (Siemens Gigaset) δεν δούλευε με τα 2 μεσαία αλλά με τα ακριανά καλώδια ... Δεν ήξερα ότι υπήρχαν τέτοιες συσκευές...
Η λύση μετά βέβαια απλή : Στο καλώδιο που πηγαίνει στο τηλέφωνο συνδέεις τα ακριανά pins στο κλίπ RJ11 και όλα οκ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.