PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητες



papajo
28-05-09, 14:37
Παιδιά το modem μου δείχνει attenuation 16 db και κατά συνέπεια στον μετρητή που έχει η σελίδα μου βγάζει ότι η γραμμή μου μπορεί θεωρητικά να ακουμπήσει τα 21+Mbps (και το modem μου, μου λέει πως λειτουργεί σε adsl2+ M mode)

Έχω όμως στην περιοχή μου (περίπου 6-10 χιλιόμετρα έξω από την πόλη των Σερρών με δικό της ψηφιακό κέντρο σε απόσταση περίπου 1 KM από το σπίτι μου) πρόσβαση μόνο έως 2Mbps ενώ μέσα στην πόλη υπάρχει πρόσβαση έως 24Mbps…

Αυτό που ρωτάω είναι το γιατί αφού μέσα στην πόλη υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες λίγο πιο έξω από αυτή δεν της παρέχουν;;;;;; Λαμβάνοντας υπόψη και το γεγονός ότι έχω χαμηλό θόρυβο και ότι η γραμμή λογικά θα μπορούσε ως έχει (χωρίς να αναβαθμιστεί δηλαδή) να διατηρεί ταχύτητες πολλαπλάσιες των 2 Mbps !!!

Οκ είμαστε χωριό… αλλά δεν είμαστε και λίγα άτομα είμαστε περίπου 4000 κάτοικοι (χωρίς τα πολύ κοντινά χωριά που «παίρνουν» από τον δικό μας κόμβο) και έχουμε και 2 ιντερνετ καφέ που σίγουρα θα θέλανε να ανεβάσουν τις ταχύτητες τους….

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω μια αίτηση (η να μαζευτούμε άτομα) και να κάνουμε μια αίτηση που όμως να έχει πιθανότητες να ληφθεί σοβαρά υπ όψιν, για να αποκτήσουμε μεγαλύτερες ταχύτητες??

@ ADSLgr.com All rights reserved.