PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο, ανεπίλυτο πρόβλημα



chris25873
28-05-09, 18:44
Είμαι εδώ και 3 χρόνια συνδρομητής της HOL και από τους πρώτους που μπήκαν στο ιδιωτικό δίκτυο με Shared LLU πρώτα και με Double Play στη συνέχεια, αλλά σε VoIP μια και πέφτω επάνω σε παλιό DSLAM.
Κάποια στιγμή και ενώ έχω Double Play εδώ και 6+ μήνες μου έρχεται ένα μήνυμα, ότι η αίτησή μου βρίσκεται σε στάδιο υλοποίησης... Παραξενεύομαι, αφού δεν έχω κάνει καμμία αίτηση και τους παίρνω τηλέφωνο. Με τα πολλά η κοπέλα δεν έβγαζε άκρη και μου λέει ότι είναι μαζικό μήνυμα και αφορά πολλούς συνδρομητες. Την ρωτάω, μήπως αυτό σημαίνει ότι θα μας γυρίσουνε από VoIP σε POTS, και μου λέει ότι ναι αυτό είναι...
Χαρούμενος λοιπόν που επιτέλους θα ξεφορτωθώ το Netfaster (για λόγους άλλους κυρίως VoIP) περιμένω να περάσουν οι μέρες...
Έρχεται η ημέρα "ενεργοποίησης", περνάει, και μερικές ακόμα, και το τηλέφωνο συνεχίζει να δουλεύει κανονικά (μέσω VoIP). Δεν κάνω λέω μια δοκιμή, να βάλω το τηλέφωνο κατευθείαν επάνω στην πρίζα; Βγάζω το router, βάζω το τηλέφωνο κατευθείαν στην πρίζα και.... ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!!! Παίρνω μια κλήση στο κινητό μου και ... ο αριθμός που βγαίνει είναι άσχετος... 21096χχχχχ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΡΙΘΜΟΣ...
Βγάζω το τηλέφωνο βάζω ξανά το router, όλα καλά, και internet και τηλέφωνο.
Παίρνω την ΤΥ, μιλάμε καμια ώρα, βγάζουμε άκρη ότι ο άλλος αριθμός δεν έιναι κάν πελάτης της HOL και μου λένε θα το κοιτάξουν.. Έχουν περάσει από τότε 3 μήνες, και ακόμα έτσι είναι. Άμα βάλω τηλέφωνο επάνω θα μπορούσα να παίρνω όπου θέλω και να χρεώνω τον άλλο συνδρομητή. (Έχω Voipdiscount δεν το κάνω :p )

Έχει ακούσει ξανά κανείς για παρόμοιο πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω να το λύσω, αφού εκείνοι μάλλον το έχουν αφήσει έτσι...

sdikr
28-05-09, 18:52
Να τους ξαναπάρεις τηλεφωνό Και να απαίτησεις λύση, φάντασου να έχει κάποιος το δικό σου νούμερο και να μην έχει voipbuster

chris25873
28-05-09, 18:55
φάντασου να έχει κάποιος το δικό σου νούμερο και να μην έχει voipbuster

Έχω VoIP ... ΕΥΤΥΧΩΣ!!!! :p

sdikr
28-05-09, 20:46
Έχω VoIP ... ΕΥΤΥΧΩΣ!!!! :p

Πως είσαι τόσο σίγουρος;
Εδώ σε μια γραμή σου δίνουν νούμερο που ούτε ξέρουν απο που κρατά η σκούφια του

chris25873
28-05-09, 20:49
Εδώ σε μια γραμή σου δίνουν νούμερο που ούτε ξέρουν απο που κρατά η σκούφια του
Βασικά δεν ξέρουμε από ποιον είναι το πρόβλημα... Και προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι της HOL. Το λάθος-βραχυκύκλωμα μάλλον βρίσκεται κάπου στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ. Και άν λάβουμε υπόψη ότι ο άλλος συνδρομητής δεν είναι συνδρομητής HOL, τότε μάλλον κάποιο άλλου είναι το λάθος.
Βέβαια υπεύθυνος να μου λύσει εμένα το πρόβλημα είναι η HOL.
Άντε βγάλε άκρη τώρα όμως...

sdikr
28-05-09, 20:57
Βασικά δεν ξέρουμε από ποιον είναι το πρόβλημα... Και προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι της HOL. Το λάθος-βραχυκύκλωμα μάλλον βρίσκεται κάπου στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ. Και άν λάβουμε υπόψη ότι ο άλλος συνδρομητής δεν είναι συνδρομητής HOL, τότε μάλλον κάποιο άλλου είναι το λάθος.
Βέβαια υπεύθυνος να μου λύσει εμένα το πρόβλημα είναι η HOL.
Άντε βγάλε άκρη τώρα όμως...


full llu δεν έχεις; αν ναι τότε που μπλέκει ο ΟΤΕ;


Μια ευκολή δοκιμή είναι να δοκιμάσεις να καλέσεις το 134 και να κάνεις κλήση μεσω 1777, αν είναι ΟΤΕ τότε λογικά θα περάσει αν όχι τότε........

georgep138
28-05-09, 21:57
Αν τηλεφωνήσεις στο 21096χχχχχ τι βγαίνει;
Στο whitepages.gr υπάρχει αυτός ο αριθμός;

chris25873
29-05-09, 07:34
Αν τηλεφωνήσεις στο 21096χχχχχ τι βγαίνει;
Στο whitepages.gr υπάρχει αυτός ο αριθμός;
Τηλεφώνησα εκεί και το σήκωσε ένας, μεγάλης ηλικίας, κύριος. Δεν ήξερα τι να του πω και το έκλεισα. Άσε που άμα άρχισα να του λέω για LLU και μπερδέματα, μάλλον θα με έβριζε :p


full llu δεν έχεις; αν ναι τότε που μπλέκει ο ΟΤΕ;
Ναι Full LLU έχω, αλλά που γίνονται οι μικτονομήσεις των γραμμών; Σε ποιανού τις εγκαταστάσεις; Ποιος είναι αυτός που κάνει την αλλαγή από πάροχο σε πάροχο και στην ουσία είναι ο διαχειριστής του last mile; Εφόσον ο άλλος συνδρομητής ΔΕΝ είναι της HOL, λογικό δεν είναι να υπάρχει μπέρδεμα στο αστικό κέντρο, το οποίο το διαχειρίζεται ο ΟΤΕ;

theopan
31-05-09, 01:38
Εφόσον ο άλλος συνδρομητής ΔΕΝ είναι της HOL, λογικό δεν είναι να υπάρχει μπέρδεμα στο αστικό κέντρο, το οποίο το διαχειρίζεται ο ΟΤΕ;

Προφανώς. Καθαρή πατάτα των οτετζήδων είναι αυτή.

Fotis_Greece
02-06-09, 00:15
Τι να πω και εγω, τοτε που ειχα Vivodi και πηρα τηλεφωνο σπιτι μου και το σηκωσε αλλοδαπος! (ειχα κανει αλλαγη μοντεμ και το παλιο το δωσανε σε αλλο πελατη χωρις να του κανουν reset και "τραβουσε" το τηλεφωνο μου)

aa144
02-06-09, 23:42
Πριν δώσουμε το ρούτερ πίσω σβήνουμε τα στοιχεία μας από μέσα. Αν περιμένεις να το κάνει η Vivodi για εσένα...

sdikr
02-06-09, 23:49
Πριν δώσουμε το ρούτερ πίσω σβήνουμε τα στοιχεία μας από μέσα. Αν περιμένεις να το κάνει η Vivodi για εσένα...


Δεν έχει καμία σχεση με τα στοιχεία μας, είναι μέσω mac address, αμα το σύστήμα δει το Mac θα του δώσει αυτό που πρέπει ή δεν πρέπει

@ ADSLgr.com All rights reserved.