PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens DSLAM: Γιατί ρυθμίζονται σε μεγαλύτερες ταχύτητες;



Σελίδες : [1] 2

cosmos
28-11-03, 06:41
Το θέμα είναι γνωστό στους συχνούς επισκέπτες του site. Οι χρήστες που είναι πάνω σε Siemens DSLAM "παίρνουν" μεγαλύτερη ταχύτητα καναλιού. Για ΑΡΥΣ 384/128 λ.χ., συνήθες είναι να παίρνουν 448/160.

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να ρίξει λίγο φως στους λόγους; Έχω την ιδέα ότι ισχύει για όλους όσους "κάθονται" πάνω σε Siemens DSLAM (και φυσικά σε αυτούς που δε χρησιμοποιούν μόνο Siemens/Efficient modems).

Αν υπάρχει πρόβλημα στο να απαντήσει κανείς εντός του forum, θα εκτιμούσα κάποια πληροφορία έστω και με personal message ή μέσω ICQ.

delto
28-11-03, 07:36
Xm... ama skefteis oti ena ATM cell twn 53 bytes apoteleitai apo 5 bytes headers kai 48 bytes payload...

kai deis oti kata proseggish isxuoun oi parakatw isothtes...

48/53 * 420 = 384 kai
48/53 * 140 = 128

h ulopoihsh ths siemens fainetai pws sou dinei 384/128 "ka8aro" bandwidth.

Ektos kai prokeitai gia sumptwsh :D

cosmos
28-11-03, 08:25
Αν εννοείς ότι η ταχύτητα που βλέπεις από το command line/web interface του ίδιου του Siemens modem μετράται διαφορετικά, θα μπορούσα να το δεχτώ (πρακτικά δλδ, δείχνει 420/140 ταχύτητα, αλλά στην πραγματικότητα είναι 384/128).

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα: πρακτικά τα d/l speeds που βλέπουν οι χρήστες που είναι πάνω σε Siemens DSLAM ξεπερνάει το θεωρητικό μέγιστο. Έτσι, ένας χρήστης Siemens πληρώνει για 384/128 PPPoE, το modem του την αναφέρει ως 420/140 και ενώ θα'πρεπε να βλέπει στο PC του πίσω από το modem το πολύ 40,4 kbytes/sec, βλέπει ταχύτητες μεγαλύτερες (για το γιατί δες http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=40466&highlight=#40466 ). Μεγαλύτερες μεν, αλλά που δεν ξεπερνάν τα 44,2 kbytes, όριο που αντιστοιχεί σε 420άρα ADSL...

Άρα η θεωρία περί ΑΤΜ cell headers μάλλον δεν ευσταθεί.

cosmos
28-11-03, 08:36
Από την άλλη, επειδή ξαναδιάβασα το μήνυμά σου, φαντάζομαι ότι ίσως εννοείς ότι αποφασίστηκε να δίνεται "καθαρότερο" 384/128. Χλωμό μου φαίνεται όμως. Γιατί δεν αποφασίστηκε το ίδιο για Alcatel/Intracom DSLAMs; Δεν ήταν δυνατόν ίσως τεχνικά (δε νομίζω); Ή μήπως δεν ήταν δυνατόν να ρυθμιστεί το Siemens σε κανονικές ταχύτητες (384 αντί για 420);

Προσέξτε ότι το "φαινόμενο" παρουσιάζεται μόνο σε συνδρομητές της συγκεκριμένης εταιρίας. Ίσως υπήρξε κάποια οδηγία από τον OTE σχετικά;

ermis333
28-11-03, 08:45
Δεν νομίζω cosmos και πολλοί ISP στην Ευρώπη τα DSLAM τα έχουν ριθμισμένα όπως και ο ΟΤΕ τα siemens.... πέτυχα στο call of duty έναν Ολλανδό με 384 και μου είπε πως κατεβάζει μονίμως με 45+...

chatasos
28-11-03, 09:03
Δεν νομίζω cosmos και πολλοί ISP στην Ευρώπη τα DSLAM τα έχουν ριθμισμένα όπως και ο ΟΤΕ τα siemens.... πέτυχα στο call of duty έναν Ολλανδό με 384 και μου είπε πως κατεβάζει μονίμως με 45+...

Ρώτα τον τι ταχύτητα γράφει στο modem του :wink:

delto
28-11-03, 09:05
Den mporw na 3erw ti ru8miseis ginontai se ti DSLAMs.

Lew omws oti mou fainetai polu periergh sumptwsh to na einai h mia taxuthta ta 48/53 ths allhs.

Opote pi8anologw to e3hs:

Sta Intracom kai Alcatel otan kleidwnei mia porta sta 384/128 se ATM epipedo, bgazontas tous headers 8a pareis "ka8ara" 348/116 sto pio panw layer.

Enw sta Siemens fainetai oti kleidwnontas sou thn porta sta 420/140 (pali se ATM epipedo), bgazontas tous headers 8a pareis pio panw "ka8ara" 380/127.

Opote telika ta siemens sou dinoun 384/128 ka8ara (payload), enw ta alla sou dinoun 384/128 meikta (headers+payload).

Einai sa na sou leei kai o ergodoths A kai o B oti sou prosferoun X mis8o... kai o enas na ennoei sto xeri, enw o allos na ennoei mazi me forous kai asfalish. Profanws o A sou kanei kaluterh protash :D

Koumooo
28-11-03, 09:06
τι εννοείς οταν λες "συγκεκριμένη αταιρεία" ?

εγω με τελλας το ιδιο βλέπω ειμαι παντα με 42+.
πανω σε siemens φυσικα

cosmos
28-11-03, 09:42
@ermis333: Μπορεί να κατεβάζει υλικό μέσω ΗΤΤP gzip/deflate encoding από το web server που το κατεβάζει. Ή, πραγματικά να είναι ρυθμισμένος σε ψηλότερη ταχύτητα (το κάτι παραπάνω που λέμε).

Ας πούμε ότι ισχύει τελικά η θεωρία περί ψηλότερης ρύθμισης. Γιατί δεν εφαρμόζεται στα Alcatel/Intracom;

delto
28-11-03, 09:49
Giati autoi pou ane8esan se 3 oikous thn promh8eia DSLAMs den ekatsan na asxolh8oun me to ti diafores uparxoun sto configuration tous.

Kai akomh kai na to ma8ainan me kapoio tropo, amfiballw an 8a tous endiefere.

Oso gia tous emporikous pou sxediasan ta paketa, ante e3hghse tous oti ta 384 apo siemens einai diaforetika apo ta alla DSLAMs.

To idio ginetai kai me ton termatiko e3oplismo. An den kanw la8os (as pei kapoios an einai alliws) oi adsl routers tou ote kostizoun to idio, eite einai Alcatel eite Intracom eite Siemens. To idio einai to Jetspeed me to 5935?

chatasos
28-11-03, 10:02
Έτσι είπαν στους τεχνικούς...και έτσι κάνουν....
Στις λεπτομέρειες θα κολλήσουνε?
Απλά τα πράγματα. :wink: :wink: :wink:

Nick2k2
29-11-03, 01:57
Παιδιά πάντως στην Αγγλία ένας φίλος μου που έχει DSL μου λέει οτι το πακέτο που έχουν απο την ΒΤ είναι 576/140.Οπότε εκει είναι ξεκάθαρο οτι δίνουν παραπάνω για το overhead.

WinMik
29-11-03, 04:54
Παιδιά δεν ξέρω τι παίζει, αλλά στο configuration του router μου λέει downstream 448kbps και upstream 160kbps, φυσικά είμαι σε DSLAM Siemens (συγκεκριμένα Κηφησιάς). Εδώ και 2 βδομάδες που έχω dsl, πιάνω σχεδόν πάντα το max και έχω σταθερό dl 46-47kb/s.

JediMasterMANIAC
29-11-03, 12:01
μην ξεχνατε ομως στις ταχυτητες πουαναφερετε παιζει ρολο και ο ISP που εχετε :p

Nik0s
30-11-03, 18:23
Παιδιά πάντως στην Αγγλία ένας φίλος μου που έχει DSL μου λέει οτι το πακέτο που έχουν απο την ΒΤ είναι 576/140.Οπότε εκει είναι ξεκάθαρο οτι δίνουν παραπάνω για το overhead.

Ναι , και εγώ στην Αγγλία με την Nildram (θεωρέιται ο καλύτερος ISP ADSL αυτή την στιγμή) είχα πάρει πακέτο DSL500 και είχα σύνδεση 576/280

waste
30-11-03, 19:13
κι εγω εχω ρυθμισει ενα 448/160 σε τηλεφωνο 866.

cosmos
01-12-03, 06:13
Nick2k2: Εξαρτάται αν το πακέτο "576/140" η εταιρία το διαφημίζει ως τέτοιο ή ως 512/128. Τί από τα δύο ισχύει;

Nik0s: Από περιέργεια, το συγκεκριμένο πακέτο που είχες δαιφημιζόταν από την Nildram ως τι; Ως 512/256; Ως 576/280; Ως κάτι άλλο; Αν μπορείς, σε παρακαλώ διευκρίνισέ το.

Εν πάσει περιπτώσει, χρήσιμα τα όσα βρήκαμε, αλλά το ερώτημα του θέματος παραμένει: γιατί; Γιατί αυτή η άνιση μεταχείριση; Γιατί τα x € το μήνα μου αγοράζουν μία πιο αργή υπηρεσία από αυτή που με το ίδιο ποσό παίρνει ένας χρήστης σε DSLAM Siemens;

Ελάτε κύριοι, κάποιος θα γνωρίζει το γιατί! Αν τελικά ευσταθεί η απλή θεώρηση του chatasos ("έτσι λέγαν τα installation manuals και έτσι πράττουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ") ίσως θα πρέπει να τεθεί το πράγμα σε άλλη βάση. Αυτή της ίσης ρύθμισης, είτε προς τα πάνω (που είναι και το προτιμότερο) είτε προς τα κάτω. Και ο νοών νοείτο.

chrispen
01-12-03, 08:14
paidia egw eimai se siemens DSLAM me usb robotics modem kai pianw 46-48 sta8era. to modem leei oti einai ru8mismeno 448/160

waste
01-12-03, 08:14
@cosmos αχ αχ ολα εγω πρεπει να τα κανω

λοιπον η λυση ειναι απλη. Παμε στον τυπογραφο της ιντρακομ και παριστανοντας τους υπαλληλους αλλαζουμε στο μανιουαλ το σημειο εκεινο που λεει για τις ρυθμισεις της ταχυτητας. βαζουμε τις τιμες που θελουμε πχ 446χ160 και μετα παμε στον οτε της περιοχης μας με μουστακι και μουσι και τους λεμε οτι ως τεχνικοι παρτε το καινουργιο μανιουαλ και προσεξτε τη σελιδα ταδε. Μερικα reset αργοτερα θα ειμαστε κουκλα.

cosmos
01-12-03, 08:26
ROFLMAO@waste :D

DiO
01-12-03, 11:27
ego pados eho 512 se dslam intrakom ke pai hameni i sindesi....

piano 52 k/s stathera vevea... ALLA 47 k/s piani ke o ermis me tin 384 sindesi tou...

to vrisko aparadekto afto an skefti kanis pos plirono ta diplasia lefta... :(

sdikr
01-12-03, 18:11
@cosmos αχ αχ ολα εγω πρεπει να τα κανω

λοιπον η λυση ειναι απλη. Παμε στον τυπογραφο της ιντρακομ και παριστανοντας τους υπαλληλους αλλαζουμε στο μανιουαλ το σημειο εκεινο που λεει για τις ρυθμισεις της ταχυτητας. βαζουμε τις τιμες που θελουμε πχ 446χ160 και μετα παμε στον οτε της περιοχης μας με μουστακι και μουσι και τους λεμε οτι ως τεχνικοι παρτε το καινουργιο μανιουαλ και προσεξτε τη σελιδα ταδε. Μερικα reset αργοτερα θα ειμαστε κουκλα.

ΕΕΕ αμα ειναι να μπουμε στον κοπο να το κανουμε ας το κανουμε κατι καλυτερο!! :)
1024 πχ για 384

Nick2k2
02-12-03, 04:21
Nick2k2: Εξαρτάται αν το πακέτο "576/140" η εταιρία το διαφημίζει ως τέτοιο ή ως 512/128. Τί από τα δύο ισχύει;

Όχι απο οτι μου είπε το πακέτο προωθείται κανονικά ως 576/140.Οπότε το έχουν έτσι για να καλύπτεται το overhead,και γω απορούσα που δίνουν τέτοια ταχύτητα αλλά μετά σκέφτηκα οτι το actual bandwidth θα είναι 512/128,και γιαυτό δίνουν παραπάνω.

Nik0s
02-12-03, 09:02
Nik0s: Από περιέργεια, το συγκεκριμένο πακέτο που είχες δαιφημιζόταν από την Nildram ως τι; Ως 512/256; Ως 576/280; Ως κάτι άλλο; Αν μπορείς, σε παρακαλώ διευκρίνισέ το.

Το πακέτο έχει τίτλο DSL surf 500. Στις προδιαγραφές αναφέρει Maximum Download Speed = 512 Kbps (και όχι connection speed)

http://www.getadsl.co.uk/dslsurf500.htm


Εν πάσει περιπτώσει, χρήσιμα τα όσα βρήκαμε, αλλά το ερώτημα του θέματος παραμένει: γιατί; Γιατί αυτή η άνιση μεταχείριση; Γιατί τα x € το μήνα μου αγοράζουν μία πιο αργή υπηρεσία από αυτή που με το ίδιο ποσό παίρνει ένας χρήστης σε DSLAM Siemens;

Ελάτε κύριοι, κάποιος θα γνωρίζει το γιατί! Αν τελικά ευσταθεί η απλή θεώρηση του chatasos ("έτσι λέγαν τα installation manuals και έτσι πράττουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ") ίσως θα πρέπει να τεθεί το πράγμα σε άλλη βάση. Αυτή της ίσης ρύθμισης, είτε προς τα πάνω (που είναι και το προτιμότερο) είτε προς τα κάτω. Και ο νοών νοείτο.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Εφόσων όλοι πληρώνουμε τα ίδια χρήματα, δεν δικαιούται ο ΟΤΕ να μας παρέχει μικρότερες (ή μεγαλύτερες) ταχύτητες...

divined
06-05-04, 09:48
Γνωρίζει κανείς τι DSLAM διαθέτει το τηλεφωνικό κέντρο Φαλήρου στη Θεσσαλονίκη;
Είναι πράγματι, ανησυχητική αυτή η διαφορά στην οφέλιμη ταχύτητα σύνδεσης. Θα έπρεπε ο OTE να ξεκαθαρίζει στις προδιαγραφές του την πραγματική οφέλιμη ταχύτητα που ζητάει από τα DSLAM που προσφέρονται.
Τρία σενάρια υπάρχουν. Πρώτον οι τεχνικοί που συνέταξαν τις προδιαγραφές δεν ήταν πλήρως ενημερωμένοι, οπότε δεν έπραξαν σωστά τη δουλειά τους. Δεύτερον, τα DSLAM της Alcatel/INTRACOM δεν είναι ρυθμισμένα για να αντισταθμίζουν το overhead προσφέροντας μεγαλύτερη ταχύτητα. Τρίτον, συμβαίνει κάτι πιό σκοτεινό με τις προμήθειες του ΟΤΕ.
Όποιο σενάριο και να ισχύει, χαμένοι βγαίνουμε όλοι εμείς, οι χρήστες.

cosmos
06-05-04, 09:51
divined, Intracom σύμφωνα με το http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma26-02-04.pdf

kadronarxis
06-05-04, 12:23
Πιστεύω τα alcatel dslams είναι πολύ καλύτερα από τα intracom dslams.Όσοι έχουν προβλήματα εδώ μέσα, το 90% ακουμπάει σε intracom.

Άντε γερά.

moralas
06-05-04, 14:29
το zyxel modem usb που εχω λεει οτι μπαινει επισης στα 448 up και 160 down. δεν καταφερα να ανεβασω screenshot γιατι δεν ξερω πως... ειμαι σε siemens dslam στην καλλιθεα και πιανω 46-47 max

Spyrosss
06-05-04, 15:21
Για δείτε και αυτό το thread. Είμαι σε Siemens DSLAM και το ένα μόντεμ λέει 384/128 και το αλλο 448/160.

http://www.adslgr.com/forum/thread6436.html

jasonpap
06-05-04, 18:03
Μήπως πρεπει να πιέσουμε για διεκρύνηση της ταχύτητας κατά την σύνβαση στον ΟΤΕ/vivodi?Ετσι έμμεσα ίσως πετύχουμε το κλείδωμα παραπάνω,ώστε να έχουμε το καθαρό 384,αλλιώς να υποχρεωθούν να γράφψουν στα πακέτα τους οτι στην ουσία παίρνεις περιπού 320/116 :twisted:

divined
07-05-04, 10:00
Πολύ σωστά jasonpap. Θα μπορούσαμε να στέλναμε μία επίσημη επιστολή προς τα κεντρικά την Ε.Ε.Τ.Τ καθιστώντας την προσοχή της στο πρόβλημα. Ας ξεκινήσουμε στέλνωντας κάποιο mail σε υπέυθυνο της EETT. Το μόνο mail που βρήκα είναι το info@eett.gr.
Κάποιος πιο τεχνικά καταρτισμένος χρήστης να περιγράψει αναλυτικά το πρόβλημα, γιατί εγώ έχω μία σχετικά επιφανειακή κατανόηση του προβλήματος. Προτείνω το mail να σταλεί από κάποιο mail address του adslgr.com για να φαίνεται πιό επίσημο.

cosmos
07-05-04, 10:03
Δυστυχώς το πράγμα θέλει λίγο μελέτη. Μελέτη που έχει να κάνει όχι μόνο με το πως μπορούμε να επιτύχουμε εδώ κάτι θετικό, αλλά κυρίως πως μπορούμε να αποφύγουμε κάτι το αρνητικό (και ο νοών νοείτω) ;)

Spyrosss
07-05-04, 14:19
Δυστυχώς το πράγμα θέλει λίγο μελέτη. Μελέτη που έχει να κάνει όχι μόνο με το πως μπορούμε να επιτύχουμε εδώ κάτι θετικό, αλλά κυρίως πως μπορούμε να αποφύγουμε κάτι το αρνητικό (και ο νοών νοείτω) ;)

Πολύ μελέτη θέλει φίλε cosmos. Μπορεί μάλιστα και κάποιος να ισχυριστεί οτι φταίτε εσείς που γράφει 448/160 επειδή ο router σας δεν είναι συμβατός και οτι δημιουργείται και πρόβλημα στο υπόλοιπο δίκτυο κλειδώνοντας σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Επίσης εμένα που κλειδώνει (οπως λέει ο router) στα 384/128 αν πάνε στο Siemens DSLAM μου και μειώσουν το bandwidth ποιος μου εγγυάτε οτι μετά δε θα γράφει πχ 300/80;
Οι τεχνικοί του ΟΤΕ ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του εγχειριδίου και καλά κάνανε γιατί όλα τα firmware σε μόντεμ-ρουτερ τρίτων κατασκευαστών που είναι συμβατά με Siemens είναι και αυτά βασισμένα στις οδηγίες τις Siemens. Άσε που αν δεν ακουλουθήσουν τις οδηγίες κατα γράμμα θα χάσουν και την εγγυηση απο την Siemens. Επίσης για να τοποθέτησουν τα DSLAM Siemens σίγουρα γίνανε απο την Siemens σεμινάρια στους τεχνικούς του ΟΤΕ,δεν μπορεί να πήγαν να τα βάλουν έτσι στα τυφλά,χωρίς άλλη εμπειρία.

Ορίστε για δεύτερη φορά η φώτο CopperJet+Siemens DSLAM=384/128

divined
08-05-04, 21:15
Από ότι κατάλαβα όμως το θέμα είναι τεχνικά εφικτό. Ειδάλλως πως εξηγούνται τα posts στο thread αυτό, ότι στην Αγγλία, πουλάνε ονομαστικώς μεγαλύτερες συνδέσεις για να αντισταθμίσουν το overhead.
Δεν είπα ότι είναι εύκολο, και ίσως είναι πολύ να το ζητάμε από τον ΟΤΕ με τη μικρή σχετικά εμπειρία του στην εγκατάσταση δικτύων DSL. Ας βάλουμε DSL, όλοι μας και το ξαναβλέπουμε το θέμα μελλοντικά.

Ducklord
10-05-04, 03:51
Spyrosss, το "newbie" κάτω απο το όνομά σου δείχνει πως... δεν ασχολήθηκες καιρό με το εηντιεσέλ ιν γκρής! ΠΟΙΟΣ σου είπε πως αυτοί που έχουν παραπάνω ταχύτητες έβαλαν μόνοι τους τα ρούτερς / μόντεμς τους; ΠΟΙΟΣ σου είπε πως δεν είναι συμβατά; Μιλάμε για εξοπλισμό που, πρόσεξε, ΕΔΙΝΕ-Ο-ΙΔΙΟΣ-Ο-ΟΤΕ!!! Και, μάλιστα, η υπόθεση είχε ξεκινήσει απο όταν, τον προηγούμενο Αύγουστο, ούτε καν σε άφηνε να διαλέξεις εξοπλισμό αν ήθελες ενεργοποίηση!
Σε λίγο θα κατηγορήσουμε τους τυχερούς (άθλιοι, ποταποί, σας ζηλεύω ρε!) πως έχουν... χακέψει τα ντιεσλάμ όπου συνδέονται για να ανεβάσουν ταχύτητα!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Καταβάθος ξέρω πως τα έχετε χακέψει... Ελάτε, πείτε και σε εμάς τι κάνατε!

cosmos
10-05-04, 07:15
Πολύ μελέτη θέλει φίλε cosmos. Μπορεί μάλιστα και κάποιος να ισχυριστεί οτι φταίτε εσείς που γράφει 448/160 επειδή ο router σας δεν είναι συμβατός και οτι δημιουργείται και πρόβλημα στο υπόλοιπο δίκτυο κλειδώνοντας σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Επίσης εμένα που κλειδώνει (οπως λέει ο router) στα 384/128 αν πάνε στο Siemens DSLAM μου και μειώσουν το bandwidth ποιος μου εγγυάτε οτι μετά δε θα γράφει πχ 300/80;
Θα σε αφήσω να σκεφτείς δύο πράγματα φίλε μου:
1) ότι τα modem που έδινε ο ίδιος ο OTE για όσους ήταν σε Siemens DSLAM (τα "approved" modems, αν θες), έγραφαν 448/160 (λ.χ. τα πρώτα Efficient επί Ελληνικού εδάφους).
2) Ότι ακόμα και 50/10 να έλεγε το copperjet σου ότι συνδέεσαι, δε θα έπρεπε να σε απασχολεί, από τι στιγμή που κατεβάζεις με μέγιστη ταχύτητα που αναλογεί σε μία 448/160. Το Copperjet για κάποιο λόγο είναι το μόνο modem ως τώρα, που "υποβιβάζει" την ταχύτητα σύνδεσης (θα είχα περιέργεια τι θα έγραφε σε ένα πραγματικό 384/128 πάντως...).

ostrakor
10-05-04, 11:25
Χμμ..
Έκανα δοκιμή μια σύνδεση TELLAS 384 και μιας OTENET 384 στο ιδιο dsl router, ίδια γραμμή.

Αποτέλεσμα:
κατεβάζοντας ένα το ISO image του Slackware (650ΜΒ) και στις 2 περιπτώσεις απο το FTP.OTENET.GR με σκοπό να συγκρίνω το bandwidth.
Με μεγάλη μου έκπληξη (κατα βάθος το περίμενα :wink: ) διαπίστωσα ότι:
Το download με Tellas ήταν 45KB/sec με ένα λογικό "παίξιμο" +-3KB
ενώ από OTENET ήταν 39ΚΒ/sec και "έπαιζε" από 20kb/sec έως 52KB/sec στιγμιαία.

το αποτέλεσμα ήταν με Tellas 4 ώρες και 10 λεπτά και με OTENET 4 ώρες και 57 λεπτά...
έτσι..
OTENETvsTELLAS: 0-1 (σημείωση η ΟΤΕΝΕΤ έπαιζε εντός έδρας ftp.otenet.gr)

τι κάνουμε?

fatouros
10-05-04, 11:31
Χμμ..
Έκανα δοκιμή μια σύνδεση TELLAS 384 και μιας OTENET 384 στο ιδιο dsl router, ίδια γραμμή.

Αποτέλεσμα:
κατεβάζοντας ένα το ISO image του Slackware (650ΜΒ) και στις 2 περιπτώσεις απο το FTP.OTENET.GR με σκοπό να συγκρίνω το bandwidth.
Με μεγάλη μου έκπληξη (κατα βάθος το περίμενα :wink: ) διαπίστωσα ότι:
Το download με Tellas ήταν 45KB/sec με ένα λογικό "παίξιμο" +-3KB
ενώ από OTENET ήταν 39ΚΒ/sec και "έπαιζε" από 20kb/sec έως 52KB/sec στιγμιαία.

το αποτέλεσμα ήταν με Tellas 4 ώρες και 10 λεπτά και με OTENET 4 ώρες και 57 λεπτά...
έτσι..
OTENETvsTELLAS: 0-1 (σημείωση η ΟΤΕΝΕΤ έπαιζε εντός έδρας ftp.otenet.gr)

τι κάνουμε?

Δεν έχω ΟΤΕΝΕΤ (έχω FORTHNET) αλλά η δοκιμή δεν είναι σωστή μια και όπως είπες η ΟΤΕΝΕΤ έπαιζε εντός έδρας. Έπρεπε να κατεβάσεις κάτι από ΤΕLLAS.

Σπύρος

cosmos
10-05-04, 11:38
ostrakor, αν και προφανώς είσαι σε Zyxel DSLAM, είσαι κάπως εκτός θέματος εδώ ;) Γρήγορα αναφέρω ότι η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι εφόσον κατέβαζες με 44,4 από Tellas και με 37,4 από Otenet (τόσο βγαίνουν) βρίσκεται στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809 φταίει δλδ η Otenet. Το πρόβλημα φαίνεται να βρίσκεται είτε στο εσωτερικό της δίκτυο, είτε στο BW που μισθώνει από τον ΟΤΕ... Και πάλι θα παρακαλούσα να κρατήσουμε τη συζήτηση εντός θέματος, οπότε αν θέλεις άνοιξε ένα νέο thread.

fatouros, κάνω την ίδια έκκληση να μείνουμε on-topic. (Παρεπιμπτόντως, τα συμπεράσματα της δοκιμής είναι σωστά. Θα ήταν λάθος αν χρησιμοποιούνταν και στις δύο περιπτώσεις ftp server της Tellas, του provider δλδ που έδωσε τα πιο γρήγορα αποτελέσματα).

Spyrosss
11-05-04, 02:35
Spyrosss, το "newbie" κάτω απο το όνομά σου δείχνει πως... δεν ασχολήθηκες καιρό με το εηντιεσέλ ιν γκρής! ΠΟΙΟΣ σου είπε πως αυτοί που έχουν παραπάνω ταχύτητες έβαλαν μόνοι τους τα ρούτερς / μόντεμς τους; ΠΟΙΟΣ σου είπε πως δεν είναι συμβατά; Μιλάμε για εξοπλισμό που, πρόσεξε, ΕΔΙΝΕ-Ο-ΙΔΙΟΣ-Ο-ΟΤΕ!!! Και, μάλιστα, η υπόθεση είχε ξεκινήσει απο όταν, τον προηγούμενο Αύγουστο, ούτε καν σε άφηνε να διαλέξεις εξοπλισμό αν ήθελες ενεργοποίηση!
Σε λίγο θα κατηγορήσουμε τους τυχερούς (άθλιοι, ποταποί, σας ζηλεύω ρε!) πως έχουν... χακέψει τα ντιεσλάμ όπου συνδέονται για να ανεβάσουν ταχύτητα!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Καταβάθος ξέρω πως τα έχετε χακέψει... Ελάτε, πείτε και σε εμάς τι κάνατε!

Εσύ δηλαδή πιστεύεις οτι ο αριθμός των πόστ σε αυτό το φόρουμ ή το Newbie κάτω απο το nick έχει σχέση με το ποσο καιρό έχω dsl ή με το πόσο ενημερωμένος είμαι;

Πέρα απο τεχνικά θέματα είναι αυτονόητο το εξής:
SIEMENS=MERCEDES
Intracom=LADA
δεν πρόκειται να δείτε ταχύτητες σαν και αυτές του SIEMENS DSLAM ούτε αν τα βάλουν στα 500/200 για σύνδεση 384/128. Καταφέραμε στην Ελλάδα και κάναμε την 384=384-20% απωλεια=307 αντί 440-20% απώλεια=350 καθαρό. Αυτή είναι και οι διαφορά στα DSLAM,oι Γερμανοί είναι ξύπνιοι και διεκδικούν και βάλανε και την απώλεια μέσα στο bandwidth. Οσο για την Vivodi που έχει Cisco αφού όλοι οι χρήστες κατεβάζουν με 40kb/s σου λέει γιατί να ξοδέψω πολύτιμο bandwidth; Aφού έτσι είναι η αγορά.

Το σημαντικό είναι οτι ο ΟΤΕ κατάφερε με τις πατάτες του να δημιουργήσει τεράστιο χάσμα μεταξύ χρηστών αλλα και του ίδιου του δικτύου του (αφού έχει ταυτόχρονα το πιο γρήγορο και το πιό αργό),που αγγίζει τα όρια της άνισης μεταχείρισης πολιτών (αντισυνταγματικό),δεν μπορεί να υπάρχουν χρήστες Α' και Β' κατηγορίας. Αλλοι με mercedes και άλλοι με lada που όμως πληρώνουν τα ίδια λεφτά. Όσο για το αν είναι χαμηλές οι ταχύτητες λόγω γεμάτων DSLAM δε το νομίζω γιατί είναι όντως γεμάτα αλλα με τη συνδέσεις...με 384..σιγά τα Mbit.
Εγώ δε μίλησα για τα μόντεμ που έδινε ο ΟΤΕ αλλα για τα Zyxel κλπ που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Απλά είναι φυσικό όλα τα μόντεμ να μην συνεργάζονται τέλεια με όλα τα DSLAM και να υπάρχουν ψιλοδιαφορές στο negotiation χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα λειτουργίας χοντρό.

Εμένα πάντως λέει 384/128 και είμαι ευτηχής που είμαι στα "νόμιμα" πλαίσια και δεν μπορεί κανείς να έρθει και να μου πεί φίλε μπαίνεις με 440/160 σου κόβω ταχύτητα.

cosmos
11-05-04, 07:56
Εγώ δε μίλησα για τα μόντεμ που έδινε ο ΟΤΕ αλλα για τα Zyxel κλπ που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Απλά είναι φυσικό όλα τα μόντεμ να μην συνεργάζονται τέλεια με όλα τα DSLAM και να υπάρχουν ψιλοδιαφορές στο negotiation χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα λειτουργίας χοντρό.
Έμμεσα καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι σε Zyxel καθώς και στην ύπαρξη κάποιου (έστω μη χονδρού) "προβλήματος". Ποιο είναι αυτό το πρόβλημα; Το ότι εμφανίζουν τον πλήρη ρυθμό ADSL; Γιατί αν ναι, δεν είναι bug, it's a feature (το οποίο παρεπιμπτόντως μοιράζονται με Alcatel, Efficient, Cisco, Jetspeed...)! "Feature" όπως το αντίστοιχο του CopperJet που διαλέγει να εμφανίζει "καθαρή" ταχύτητα.



Πέρα απο τεχνικά θέματα είναι αυτονόητο το εξής:
SIEMENS=MERCEDES
Intracom=LADA
δεν πρόκειται να δείτε ταχύτητες σαν και αυτές του SIEMENS DSLAM ούτε αν τα βάλουν στα 500/200 για σύνδεση 384/128. Καταφέραμε στην Ελλάδα και κάναμε την 384=384-20% απωλεια=307 αντί 440-20% απώλεια=350 καθαρό. Αυτή είναι και οι διαφορά στα DSLAM,oι Γερμανοί είναι ξύπνιοι και διεκδικούν και βάλανε και την απώλεια μέσα στο bandwidth. Οσο για την Vivodi που έχει Cisco αφού όλοι οι χρήστες κατεβάζουν με 40kb/s σου λέει γιατί να ξοδέψω πολύτιμο bandwidth; Aφού έτσι είναι η αγορά.

Δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει τι έκανε η Siemens-οκρατούμενη (υποθέτω) Γερμανία. Για όποια σημασία μπορεί να έχει, οι Γερμανοί βάλαν μέσα και το overhead και μαγκιά τους. Υπολογίζουν με ενιαίο τρόπο όμως το τι δίνουν στον καταναλωτή. Αυτό είναι που με χαλάει εδώ! Ειδικά αν συνυπολογίσεις ότι και για το Lada και για το Mercedes δίνεις τα ίδια φράγκα!



Εμένα πάντως λέει 384/128 και είμαι ευτηχής που είμαι στα "νόμιμα" πλαίσια και δεν μπορεί κανείς να έρθει και να μου πεί φίλε μπαίνεις με 440/160 σου κόβω ταχύτητα.

Aς μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Αν το ραντάρ της τροχαίας σε πιάσει να "βαδίζεις" με 120, δε θα γλυτώσεις την πρόσκληση στο χορό της τροχαίας αν επικαλεστείς ότι το κοντέρ σου έδειχνε 100. Ας δείξει ότι θέλει το Zyxel μου. Το σημαντικό είναι τι θα γράψει ο browser όταν κατεβάζω... Πώς να το κάνουμε και 50/10 να σου γράψει το CopperJet, το γεγονός παραμένει ότι κατεβάζεις με ATM bitstream της τάξεως των 448 kbps! Η αν δε θες να μπλέξεις με kbps ότι εσύ κατεβάζεις με ταχύτητα παρόμοια με αυτήν που θα χρυσοπληρώσει κάποιος με 512/128 πάνω σε Alcatel ή Ιntracom!

To thread έγινε για έναν και μόνο λόγο: να βρεθεί πληροφορία ώστε να εξαφανιστεί η ανισότητα και η διπλή κατηγοροποίηση των καταναλωτών πολιτών (οι οποίοι πληρώνουν τον ΟΤΕ). Μακάρι αυτή η εξαφάνιση να συντελεστεί με το "ανέβασμα" των χαμηλών ταχυτήτων και όχι με την πτώση των υψηλών.

Spyross, καταλαβαίνω ότι απολύτως καλόβουλα έχεις γράψει τα παραπάνω posts. Οι όποιες αιτιολογίες μπορεί να επικαλεστεί όμως ο ΟΤΕ δεν αναιρούν το μοναδικό αυτό γεγονός που ορθά έθιξες: ότι δημιουργείται αγορά Lada και αγορά Mercedes. Ίδια λεφτά δίνουμε εσύ και γω κι όμως, όχι από δική μου αλλά ούτε και από δική σου επιλογή, καταλήγουμε να έχουμε ένα 16% διαφορά στην ταχύτητα (εσύ δέρμα στο κάθισμα και γω ... άντε να μην πω). Ας μου κόψει 16% ο ΟΤΕ από τα φράγκα και πατσίζουμε... ;)

Lord_British
11-05-04, 08:13
Ειλικρινα αδιαφορω για το αν θα ανεβουν οι δικες μου ταχυτητες ή αν θα κατεβουν οι υπολοιπες.Πληρωνω τα ιδια λεφτα και δικαιουμαι εφοσον δεν υπαρχουν ειδικες συνθηκες(μεγαλη αποσταση απο DSLAM,υπερβολικος θορυβος στη γραμμη ή καποια αλλη ειδικη δυσκολια) ακριβως τις ιδιες υπηρεσιες.Αν δεν γινει κατι τους επομενους μηνες εγω προσωπικα θα κινηθω νομικα στελνοντας τους αρχικα ενα εξωδικο ωστε να ειναι υποχρεωμενοι να απαντησουν.Αυτο θα προτεινα και σε οσους δεν μπορουν να περιμενουν αλλο και θα ηθελαν να κανουν καποια κινηση σημερα.Μαζευτειτε μερικα ατομα απευθυνθειτε σε ενα νομικο και τα πραγματα πιστευω οτι θα βρουν το δρομο τους.

Φιλικα

Ducklord
11-05-04, 14:18
Spyrosss, δεν είπα ό,τι είπα για να σου επιτεθώ και λυπάμαι αν παρεξηγήθηκα - σοβαρή παρατήρηση ήταν το "νιούμπης" και υπέθεσα πως ίσχυε, αφού το μύνημά σου με έκανε να καταλάβω πως νόμιζες οτι παραπάνω ταχύτητες έχουν μόνο όσοι αγόρασαν μόνοι τους εξοπλισμό! Ήθελα, απλά, να σου ξεκαθαρίσω πως πρόκειται για ευθύνη του ΟΤΕ και μόνο, και όχι κίνηση των χρηστών!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

chatasos
12-05-04, 17:10
Εγώ δε μίλησα για τα μόντεμ που έδινε ο ΟΤΕ αλλα για τα Zyxel κλπ που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Απλά είναι φυσικό όλα τα μόντεμ να μην συνεργάζονται τέλεια με όλα τα DSLAM και να υπάρχουν ψιλοδιαφορές στο negotiation χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα λειτουργίας χοντρό.
Έμμεσα καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι σε Zyxel καθώς και στην ύπαρξη κάποιου (έστω μη χονδρού) "προβλήματος". Ποιο είναι αυτό το πρόβλημα; Το ότι εμφανίζουν τον πλήρη ρυθμό ADSL; Γιατί αν ναι, δεν είναι bug, it's a feature (το οποίο παρεπιμπτόντως μοιράζονται με Alcatel, Efficient, Cisco, Jetspeed...)! "Feature" όπως το αντίστοιχο του CopperJet που διαλέγει να εμφανίζει "καθαρή" ταχύτητα.

Εγώ πάντως έχω την υποψία ότι πρόκειται για bug του CopperJet.
Λίγο δύσκολο να υπολογίζει την "καθαρή" ταχύτητα :wink:

jasonpap
12-05-04, 19:06
ε χμ..Τυχαία είδα κάτι κουφό πριν λιγες μερες (σε ενα μαγαζι εμποριου pc κλπ).Πιάσαμε συζήτηση για τις adsl,ο τυπάς είχε modem jetspeed πάνω σε isdn γραμμή.Εμπάς περιπτώση μου λεει οτι κατεβάζει με 48kb/s εγώ δεν τον πίστευα,έτσι μπαίνουμε και βλέπω οτι μου λέει αλήθεια.Τώρα θα πείτε siemens dslam,έλα όμως που στην Πάτρα (οπως και όλη η Αχαϊα) έχει μόνο Intracom...Και τέλος μπαίνουμε στο Jestpeed και είχε κλειδώσει στα 440... :?: :?:

georgi0
12-05-04, 21:25
ε χμ..Τυχαία είδα κάτι κουφό πριν λιγες μερες (σε ενα μαγαζι εμποριου pc κλπ).Πιάσαμε συζήτηση για τις adsl,ο τυπάς είχε modem jetspeed πάνω σε isdn γραμμή.Εμπάς περιπτώση μου λεει οτι κατεβάζει με 48kb/s εγώ δεν τον πίστευα,έτσι μπαίνουμε και βλέπω οτι μου λέει αλήθεια.Τώρα θα πείτε siemens dslam,έλα όμως που στην Πάτρα (οπως και όλη η Αχαϊα) έχει μόνο Intracom...Και τέλος μπαίνουμε στο Jestpeed και είχε κλειδώσει στα 440... :?: :?:

Παιδια αυτο εινια πολυ σοβαρο. Μηπως αν επερνα ενα jetspeed intracom αντι για το Zyxel 650R που σκοπευω να έινια καλυτερα?

Υπαρχει καποιος που με γεγονοτα να μπορει να το πει σίγουρα αυτό? Το DSLAM μου ειναι ιντραψομ βεβαιως βεβαιως...

fatouros
12-05-04, 23:39
ε χμ..Τυχαία είδα κάτι κουφό πριν λιγες μερες (σε ενα μαγαζι εμποριου pc κλπ).Πιάσαμε συζήτηση για τις adsl,ο τυπάς είχε modem jetspeed πάνω σε isdn γραμμή.Εμπάς περιπτώση μου λεει οτι κατεβάζει με 48kb/s εγώ δεν τον πίστευα,έτσι μπαίνουμε και βλέπω οτι μου λέει αλήθεια.Τώρα θα πείτε siemens dslam,έλα όμως που στην Πάτρα (οπως και όλη η Αχαϊα) έχει μόνο Intracom...Και τέλος μπαίνουμε στο Jestpeed και είχε κλειδώσει στα 440... :?: :?:

Παιδια αυτο εινια πολυ σοβαρο. Μηπως αν επερνα ενα jetspeed intracom αντι για το Zyxel 650R που σκοπευω να έινια καλυτερα?

Υπαρχει καποιος που με γεγονοτα να μπορει να το πει σίγουρα αυτό? Το DSLAM μου ειναι ιντραψομ βεβαιως βεβαιως...


Καλά μην τρελαθούμε τώρα!, εγώ με Jetspeed 520 από Πάτρα και το modem κάνει συγχρονισμό στα 384.

Άσχετο, εδώ και δύο μέρες δεν έχω τηλέφωνο (το Internet ΟΚ), παίρνω τις βλάβες αλλά με έχουν γράψει κανονικά....

Σπύρος

jasonpap
12-05-04, 23:45
...Θες photo δλδ??! Η ο τυπος έχει κονε μεσα ή δεν ξέρω τι γίνεται..!

sdikr
12-05-04, 23:47
...Θες photo δλδ??! Η ο τυπος έχει κονε μεσα ή δεν ξέρω τι γίνεται..!
μάλον το πρώτο ή το dslam το έκαναν setup τα παιδιά του Οτε και το manual Που είχαν (siemens αλλα ασχετο!) έλεγε 440

jasonpap
12-05-04, 23:53
Lol,βασικά είναι περιέργη υπόθεση...Άλλο άτομο (φίλος μου) που πέφτει standard στο ίδιο dslam με τον άλλο και με cisco soho για modem είναι κλειδωμένος κανονικά στα 384.Οπως και να έχει υπάρχει καποια λογική εξήγηση;Σ

@ ADSLgr.com All rights reserved.