PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα



amgamer
20-01-06, 17:36
τα βραδια ολα ειναι τελεια!!
τρεχω full κ στα παιχνιδια εχω 80-110 ping
ολη την αλλη μερα ομως

η ταχυτητα κυμαινεται απο 25-32 (40-45 τα βραδυα...)

επισης ακουω εναν θορυβο απο τοτε που εχω βαλει dsl στο τηλεφωνο!οχι παντα...αλλα στις 10 φορες οι 8 ειναι με θορυβο.
πηρα 121 ανεφερα βλαβη κ μου ειπαν οτι μπορει να φταιει ο θορυβος αυτος κ εχω 999ping κ χαλια ταχυτητες τετοιες ωρες..

μηπως χανω τον καιρο μου κ εμπροκειτω για dslam??

δν πιστευω να μου φερουν κανα τεχνικο εδω κ να πληρωσω τα μαλιοκεφαλα μου???????:evil:
μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλ εντος 2 ημερων...
αρα τριτη.
ξερει κανεις τπτ.??
η περιοχη μου ειναι πετρουπολη κ η συνδεση μου απεριοριστη στα 384/128
με 384 γραμμη.

τα χαλια της Ελλαδας.....:cry:

skyman
20-01-06, 18:36
Κάνε έναν έλεγχο στην καλωδίωση σου.

amgamer
20-01-06, 19:00
παιζει ρολο το οτι εχω μεγαλη διαδρομη απο το μοντεμ μεχρι τη μπριζα??/
εχω ενα καλωδιο γυρο στα 10-12 μετρα...
αλλα αν ειχε τετοιο προβλημα τα βραδια δν θα επαιζε!

loner
20-01-06, 19:16
Φιλε βαλε καταρχας φιλτρα η splitter σε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες (αν δεν το εχεις κανει ηδη) αναλογα τι ειχες pstn η isdn πριν βαλεις την DSL. Δες αν στρωσει το προβλημα με τον ηχο. Ειχα το ιδιο προβλημα, και μολις εβαλα δυο splitter εστρωσε... Οσον αφορα τις ταχυτητες, τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια.... Το Dslam σου ειναι προφανως ΠΙΤΑ! Παρολα αυτα αν εχεις ρουτερ ποσταρε τα στατιστικα (διαγνωστικα) της γραμμης σου μπας και μπορεσουμε να δουμε τι γινεται....

surf_boy7
21-01-06, 10:56
To ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με παράσιτα στο τηλέφωνο τα οποία αυξομειώνονται ανάλογα με το πόσο γρήγορα (και αν) κατεβάζω. Έχω εγκαταστήσει φίλτρα σε όλες τις συσκευές του σπιτιού. Θέμα dslam δεν είναι αφού το πρόβλημα υπήρχε και στις καλές εποχές του dsl (τότε δηλαδη που κατέβαζα με 30-40 :roll:)

skyman
21-01-06, 12:09
Ο θόρυβος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να κατεβάζεις αργά αλλά δεν παύει να είναι ανασταλτικός παράγοντας, εξαρτάται σε τι τιμές παίζεις. Αν δεν μας δείξεις τι SNR margin και τι attainable rate έχεις από το router σου δεν νομίζω ότι θα βγάλουμε εύκολα συμπέρασμα. Δες τι έκανα εγώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29798 στη δικιά μου γραμμή και ακολούθησε το. Αν δείς ότι ο θόρυβος έφυγε σημαίνει ότι η γραμμή σου από κάπου φορτίζεται, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα έχεις πρόβλημα πάλι στο μέλλον απλώς από εκεί και πέρα άλλαξε το καλώδιο που έρχεται από το μπριζάκι και βάλε UTP cat 5 και πρόσεξε να μην περνάει κοντά (δίπλα) από μπρίζες ρεύματος, πολύμπριζα και πηγές θερμότητας όπως καλοριφέρ.

pOTE
23-01-06, 21:50
δλδ επιρρεαζεται η γραμμη αμα υπαρχει μπριζα πανω απο το μπριζακι του τηλεφωνου?

Hwoarang
23-01-06, 21:55
συνήθως ναι. ηλεκτρόνια πάνε και έρχονται και μας δυσκολεύουν τα data transfer

@ ADSLgr.com All rights reserved.