PDA

Επιστροφή στο Forum : quick questions 585v7



Athanasios
29-05-09, 23:48
Έχω 585v7 από Conn-x και ήθελα να μάθω:

1) Η θύρα STB (Set To Box) τι είναι; Δεν είναι κανονική θύρα ethernet; Στο manual δεν λέει τίποτα.

2) Το Wireless το έβαλα "via registration". Αν κατάλαβα σωστά από το manual, με αυτόν τον τρόπο έστω και άν κάποιος βρει το SSID δεν θα μπορεί να συνδεθεί, αν δεν πατήσω το κουμπί στο router (για να γίνει εγγραφή), σωστά; Και αυτό γίνεται εφάπαξ υποθέτω για κάθε συσκευή (laptop/pda), όχι κάθε φορά...

3) Κάθε καινούργιο firmware, θα είναι εντάξει με το conn-x, εφόσον το κατεβάζω από το site του conn-x;

Αυτά τα ολίγα :)

gtklocker
29-05-09, 23:50
1) Δεν γνωρίζω.

2) Ναι.

3) Μπορείς να βάζεις και f/w που δεν δίνει ο ΟΤΕ, και να αλλάζεις αν έχεις πρόβλημα.

ZhenXlogic
30-05-09, 11:28
Έχω 585v7 από Conn-x και ήθελα να μάθω:

1) Η θύρα STB (Set To Box) τι είναι; Δεν είναι κανονική θύρα ethernet; Στο manual δεν λέει τίποτα.

3) Κάθε καινούργιο firmware, θα είναι εντάξει με το conn-x, εφόσον το κατεβάζω από το site του conn-x;

Αυτά τα ολίγα :)

1. Θυρα STB ειναι για το decoder του Connx TV αν βαλεις την ΙΡTV του οτε εκει κουμπονεις το lan cable της IPTV.
Γιαυτο αν μπεις στο router στο Broadband Connection εχει μεσα στα Internet Services Το Internet και IpTV και αν τα δεις ειναι bridge mode.

3. Δεν θακανα ακομα δωκιμη με 8.2.Χ.Χ δεν εχω ορεξει το router να τρωει Warn Reboot καλα ειμαι και με την 7.4.4.7 :)

Athanasios
30-05-09, 11:32
Το δικό μου έχει 8.2.1.5 από το κούτι...

Simpleton
30-05-09, 11:35
2) Αυτή η ρύθμιση αφορά το φίλτρο MAC, το οποίο όμως δεν αποτελεί επαρκή προστασία για το δίκτυο σου (ξεγελιέται εύκολα και τα δεδομένα σου μεταδίδονται ακρυπτογράφητα).

Ενεργοποίησε την κρυπτογράφηση με WPA/WPA2 και όρισε έναν πολύπλοκο κωδικό (δηλαδή με κεφαλαία, πεζά και αριθμούς).

Athanasios
30-05-09, 15:01
Ενεργοποίησε την κρυπτογράφηση με WPA/WPA2 και όρισε έναν πολύπλοκο κωδικό (δηλαδή με κεφαλαία, πεζά και αριθμούς).
Αυτήν την κρυπτογράφηση έχω, το default SSID έχει κεφαλαία+αριθμούς, χρειάζεται να το αλλάξω;

dpa2006
30-05-09, 17:06
οχι δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι.τα χαρακτηριστικα της κρυπτογραφησης υπαρχουν,αν δεν κανων λαθος, και κατω απο τη συσκευη, το αυτοκολλητο, για να σεταρεις καποιον ασυρματο client.
καλο θα ειναι να χρησιμοποιεις wpa/wpa2 ως κρυτπτογραφηση παντοτε γιατι ειναι πολυ πιο ασφαλες απο το wep που σπαει πολυ ευκολα-αν προσεξες οι ρυθμισεις ειναι ηδη wpa/wpa2.
ριξε μια ματια στα συνοδευτικα φυλλαδια που πρεπει να εχει στο πακετο.

androu
30-05-09, 20:57
δηλαδή όταν βάλω αυτό το via registration Ο κωδικός είναι αυτός που γράφει απο κάτω και δεν αλλάζει ??

Simpleton
30-05-09, 21:01
Ο κωδικός αλλάζει μέσα από το μενού του router.

androu
30-05-09, 21:04
και τότε το via registration τι διαφορά έχει απο το άλλο ?

Simpleton
30-05-09, 21:07
Ποιο είναι το άλλο;

androu
30-05-09, 22:05
New stations are allowed (Via registration)
New stations are allowed (automatically)
New stations are not allowed

Simpleton
30-05-09, 22:15
Μπορείς να το βάλεις στο automatically. Το WPA ή WPA2 επαρκεί.

androu
30-05-09, 22:22
εκεί το έχω απλά αναρωτιέμαι το άλλο via registration πως δουλεύει κ γιατί υπάρχει

Simpleton
30-05-09, 22:37
Η ρύθμιση αυτή έχει σχέση με το φίλτρο MAC (http://compnetworking.about.com/cs/wirelessproducts/qt/macaddress.htm) του router. Η διεύθυνση MAC είναι ένας μοναδικός κωδικός που είναι γραμμένος στο υλικό κάθε κάρτας δικτύου. Το φίλτρο MAC χρησιμοποιεί μια λίστα με τέτοιες διευθύνσεις για να διαπιστώσει αν η συγκεκριμένη κάρτα επιτρέπει να συνδεθεί στο router. Οι ρυθμίσεις του Speedtouch κάνουν το εξής:

- New stations are allowed (automatically): Η λίστα δεν λαμβάνεται υπόψη και μπορεί να συνδεθεί ο καθένας.

- New stations are allowed (via registration): Μπορούν να συνδεθούν μόνο οι κάρτες των οποίων η διεύθυνση υπάρχει στη λίστα του φίλτρου MAC. Αν όμως πατήσεις το κουμπί στο μπροστινό μέρος του ST για δύο δευτερόλεπτα, έχεις περιθώριο ενός λεπτού για να συνδέσεις κάποιον υπολογιστή. Η διεύθυνση του θα μπει στη λίστα και στο μέλλον θα του επιτρέπεται να συνδεθεί.

- New stations are not allowed: Ισχύει αυστηρά η λίστα του φίλτρου και δεν μπορούν να συνδεθούν άλλοι υπολογιστές, ούτε αν πατηθεί το κουμπί.

Θεωρητικά, το φίλτρο MAC είναι αποτελεσματικό. Πρακτικά όμως, είναι αρκετά εύκολο να αλλάξει κάποιος την διεύθυνση MAC της κάρτας του και να συνδεθεί στο δίκτυο σου (MAC spoofing (http://en.wikipedia.org/wiki/MAC_spoofing)). Επομένως, για να έχεις ασφάλεια, υποχρεωτικά θα χρησιμοποιήσεις WPA/WPA2 (το WEP σπάει εύκολα) και προαιρετικά φίλτρο MAC.
Οι μηχανισμοί του φίλτρου MAC και της κρυπτογράφησης είναι ανεξάρτητοι ο ένας από τον άλλον.

androu
30-05-09, 22:41
ααα Οκ ευχαριστώωω!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.