PDA

Επιστροφή στο Forum : προτάσεις για αναβάθμιση



gassim
20-01-06, 20:25
καλησπέρα,

εχω εναν υπολογιστή που αποτελείται απο τα κάτωθι:

CPU: PIV 2.53 MHz
Motherboard: QDI PLATINIX 2E/333
RAM: 256 MB DDR PC2700
HDD: WESTERN DIGITAL 120 GB & MAXTOR 80 GB IDE
VGA: MSI NVIDIA 4800 SE

θα ηθελα να προβώ σε κάποια αναβαθμισούλα χωρίς όμως να ξεφύγω πολυ στο κόστος. Ο υπολογιστής είναι γενικής χρήσης, παιχνίδια παίζω σπάνια αλλά ασχολούμαι πιο συχνά με απλό video editing.

Καμία πρόταση;

nickolas2005
20-01-06, 20:29
Πόσα λεφτά θες να διαθέσεις? Θες να πάρεις και οθόνη?

WAntilles
20-01-06, 20:47
Ουσιαστικά ισοδύναμος του Athlon-XP 1.6GHz.

Εγώ θα έλεγα να τον κρατήσεις 1-1.5 χρόνο ακόμα.

Βάλε του 2x512άρες μνήμες DDR-400 (PC-3200) -> €80 -> για να πάει 1GB και είσαι εντάξει.

Και σε 1-1.5 χρόνο -> AMD K8 quad-core.

msid
20-01-06, 21:04
Μόνο RAM ανέβασε λίγο κι αυτό ΑΝ την χρειάζεσαι πραγματικά. Αν έχεις unix-like system μην αλλάζεις τίποτε άλλο. Απλά δεν χρειάζεται. Εκτός αν το νιώθεις ότι σέρνει μια ιδέα. Κράτα το hardware σου μέχρι να πεθάνει και τα λεφτά σου στην τσέπη για κάτι που πραγματικά θα χρειαστείς. Όπως...σουβλάκια για παράδειγμα! :thumb_dup

gassim
21-01-06, 19:32
κι εγω αυτής της άποψης είμαι παιδιά (απλά φαίνεται οτι χρειαζόμουν μια επιβεβαίωση :) )

πάω να δω τιμές για μνήμες, γιατί όντως σέρνεται μια ιδέα απο τότε που τα έπαιξε η 512 μου.

οθόνη θα πάρω εν καιρό, αλλά wantilles γιατί έχω την εντύπωση οτι η motherboard μου υποστηρίζει μέχρι 333 ΜΗz μνήμες;

Patentman
22-01-06, 05:58
RAM βαλε, με 384 εισαι ενταξει για τα ΧΡ, πανε πολυ καλα, αλλά αν κανεις video editing τοτε θελει τουλαχιστον 512.
Με 1GB που εχω ειναι και υπεραρκετη.

Κανει Dual Channel η μητρικη? Αν κανει τοτε θα δεις ακομα μεγαλυτερη διαφορα.
Και DDR333 να υποστηριζει εσυ αγορασε DDR400 και βαλε την να τρεχει στα 333Mhz με CL2 ομως που ειναι τα σωστο χαρτι και ας αγορασεις CL 2.5, λογικα θα σου τρεξουν (αρκει να χρησιμοποιησεις μονο τις 400αρες).

Προσεξε μηπως ο επεξεργαστης σου κανει CPU throttle οταν ανεβαζει θερμοκρασια (παλιο εφευρεση) και σερνεται και απο κει το συστημα. Καλου κακου ανανεωσε την θερμοαγωγιμη παστα -θελει καθε χρονο περιπου- και βγαλε την κουβερτα απο σκονη/τριχες που εχει η ψυκτρα. ;)
(δεν κανουν ολοι οι Ρ4 cpu throttle, ψαξε το αν υποστηριζει αυτην την αηδια)

Θα σου ελεγα να κανεις overclock :twisted: αλλα...

Patentman
22-01-06, 06:14
Κανε εμμεση αναβαθμιση μεσω οικονομικης λυσης.
Κανε ενα φορματ -απλο και σιγουρο οχι ομως και το σωστοτερο. :-k
SP1 και οχι SP2 (βρε λες να τα λεω τσαμπα και να μην εχεις ΧΡ ουτε καν windows???)
Χρησιμοποιησε registry cleaner, βγαλε AV, οτι προγραμματακι δεν χρησιμοποιεις, system restore, αχρηστες υπηρεσιες και οπωσδηποτε ορισε την εικονικη μνημη σε σταθερο μεγεθος και βαλε την στον αλλο δισκο.
Βαλε τα windows, ολα τα προγραμματα στον ενα δισκο μαζι με την εικονικη μνημη και στον αλλο τα προγραμματα video editing να εχουν τα temp files και working files, κτλ.
Ακομα να ορισεις στο video editing να διαβαζει απο τον ενα δισκο το αρχειο προς επεξεργασια και να γραφει στον αλλο.
Ξερω τα πιο πανω δεν συνδιαζονται αλλα διαλεξε εσυ τι σε βολευει καλυτερα .

Εγω εχω "τρεις" δισκους εκ των οποιων οι δυο αποτελουνται απο RAID0 συστηματα (συνολο 5 δισκοι) ;)
Ενας τριτος δισκος θα σου εκανε δουλεια στο video editing αλλα μονο σε αυτο.

ΥΣ. πουλαω και τον δικο μου H/Y ετοιμο για full video editing και οχι μονο! :lol: :p :D

ΥΣ2. πλακα κανω αλλα δεν με βλεπω να κανω αναβαθμιση αν δεν τον πουλησω, οχι για το οικονομικο αλλα γιατι δεν χρειαζεται! -πεταει λες και πινει red bull :lol:

Slammer
22-01-06, 15:32
Συμφωνω απολύτως με αυτά που έγραψαν οι περισσότεροι.
Βάλε μνήμη και κράτα το, κανενα χρόνο ακόμα. Φρόντισε, όσο το δυνατό, η μνημη να μπαίνει και σε καλύτερο μηχάνημα.

gassim
23-01-06, 10:05
παιδια σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις παρατηρήσεις, θα τις λάβω σοβαρά υπόψη :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.