PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και ασταθές snr margin



den_irtha
30-05-09, 16:06
Έχω forthnet double play στην Πάτρα κι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Το snr margin κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν είναι σταθερό.Το βράδυ κι ως το μεσημέρι είναι μεγαλύτερο οπότε κλειδώνω σε ψηλότερη ταχύτητα - ~8 mbps(ξέχασα να αναφέρω ότι λόγω απόστασης από το dslam έχω υψηλό attenuation 46,5 db) ενκαταώ τις απογευματινές ώρες και ως τις 10 το βράδυ to snr margin πέφτει οπότε αναγκαστικα κλειδώνω χαμηλότερα ~ 6 mbps.Γιατί γίνεται αυτό?Πώς είναι δυνατόν οι συνθήκες της γραμμής να αλλάζουν κατά τη διάρκεια της μέρας?

Δείτε αυτό το διάγραμμα από το dmt - είναι σε μεσημεριανή ώρα οπότε μπορώ να κλειδώσω ψηλότερα αν κάνω reconnect.Σε δυο ώρες όμως τα πράγματα θα είναι διαφορετικά κια το snr margin θα είναι γύρω στο 4 με κίνδυνο να πέσει και πιο χαμηλά.

26gDaVinci
30-05-09, 19:18
Το ιδιο φαινομενο το ειχα και εγω στην γραμμη μου αλλα η διαφορα στην ταχυτητα ηταν της ταξεως του 1 -1,2 mbps .Αργα το βραδυ ή το πρωι αμα εκανα ενα restart στο router μου(tomson 585v7) συγχρονιζε στα 4,7-4,8 που ειναι το μεγιστο που μπορω να φτασω. Στην κυριολεξια ηταν τσιτα η γραμμη μου απο θεμα ταχυτητας.Σιγα σιγα ομως κατά τη διάρκεια της ημέρας το snr margin επεφτε σε χαμηλα νουμερα εως και 1,5 .Το απαγευματακι 6-7 επεφτε η συνδεση και μετα συγχρονιζε γυρω στα 3,6 -3,7.Οσα ρεσταρτ και να του εκανα δεν ενεβαινε η ταχυτητα ,αλλα η συνδεση με την ταχυτητα την 3,6 κραταγε για αρκετες μερες uptime .Οταν βγηκε καινουργιο firmware για το ρουτερ μου αυτο σταματησε.Τωρα ειμαι μονιμα κλειδωμενος στα 4,3.




Παντος δοκιμασε και κανενα αλλο firmware στο ρουτερ σου μπας και στρωσει.Στην δικια μου περιπτωση εφτιαξε με αλλαγη firmware

hel
30-05-09, 19:24
Όσο πιο μεγάλο είναι το attentuation ( λιγότερες συχνότητες και μικρότερο bit loading στο διάγραμμα) τόσο πιο ευαίσθητη είναι η γραμμή στις αλλαγές του snr margin.
Μέσα σε μία ημέρα το margin από το 6 που είναι μπορεί να πάει στο 4 (ή να παραμείνει στο 6 και να πέσει η ταχύτητα) ανάλογα με το ρούτερ σου.

Αυτό συμβαίνει γιατί αυξάνεται το crosstalk από τις γειτονικές γραμμές adsl , κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δηλαδή το πρωί έχουμε λιγότερες συνδέσεις adsl ανοιχτές , το μεσημέρι που γυρίζουν από δουλειά περισσότερες και αυξάνονται μέχρι το βράδυ.

26gDaVinci
30-05-09, 19:43
Όσο πιο μεγάλο είναι το attentuation ( λιγότερες συχνότητες και μικρότερο bit loading στο διάγραμμα) τόσο πιο ευαίσθητη είναι η γραμμή στις αλλαγές του snr margin.
Μέσα σε μία ημέρα το margin από το 6 που είναι μπορεί να πάει στο 4 (ή να παραμείνει στο 6 και να πέσει η ταχύτητα) ανάλογα με το ρούτερ σου.

Αυτό συμβαίνει γιατί αυξάνεται το crosstalk από τις γειτονικές γραμμές adsl , κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δηλαδή το πρωί έχουμε λιγότερες συνδέσεις adsl ανοιχτές , το μεσημέρι που γυρίζουν από δουλειά περισσότερες και αυξάνονται μέχρι το βράδυ.

[OFFTOPIC] Hel σχετικα με το dmt πως καταλαβαινεις οτι ειναι ενταξει,δηλαδη αν ειναι καλο το διαγραμμα

nnn
30-05-09, 20:09
Το snr δεν είναι ποτέ σταθερό και αυξομειώνεται ελαφρώς συνήθως κατά την διάρκεια της ημέρας.

vaggoulas
30-05-09, 20:13
Αφού έχεις αποσυνδέσεις καλύτερα να ζητήσεις να σε κλειδώσουν στα 6Mbit τουλάχιστον να μην πέφτει συνεχώς η γραμμή.

hel
31-05-09, 01:31
[OFFTOPIC] Hel σχετικα με το dmt πως καταλαβαινεις οτι ειναι ενταξει,δηλαδη αν ειναι καλο το διαγραμμα

Αν δεν έχει μεγάλα κενά το διάγραμμα και δεν υπάρχουν περιοχές με απότομα χαμηλό bit loading , δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στις adsl1 συνδέσεις (ή σε adsl2 και + ) με μεγάλα attentuation, δεν φαίνονται πολλά από το DMT , γιατί υπάρχουν μεγάλα κενά λόγω κακής ποιότητας βρόχου και απόστασης. Η γραμμή είναι ευαίσθητη στο θόρυβο, τότε.
Θεωρητικά εσύ είσαι εκεί που θα έπρεπε να κλειδώνεις, δεδομένου και του snr margin στα 8dB.

den_irtha
31-05-09, 03:32
Αυτό συμβαίνει γιατί αυξάνεται το crosstalk από τις γειτονικές γραμμές adsl , κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δηλαδή το πρωί έχουμε λιγότερες συνδέσεις adsl ανοιχτές , το μεσημέρι που γυρίζουν από δουλειά περισσότερες και αυξάνονται μέχρι το βράδυ.

Όταν είμαι κλειδωμένος στα 6 δεν έχω κανένα πρόβλημα αποσυνδέσεων(μένω και 20 μέρες σερί on),αν όμως κάνω ένα reset στο router βραδινές ή πρωινές ώρες(και άρα κλειδώσω πιο ψηλά γύρω στα 8) ,το απόγευμα θα αποσυνδεθώ και θα ξανακλειδώσω στα 6!Μάλλον ως εκεί φτάνει η γραμμή καθώς το crosstalk τις ώρες αιχμής δημιουργεί προβλήματα θορύβου,όπως είπε κι ο hel.
Άσχετο από το διάγραμμα φαίνεται τίποτα περίεργο(εκτός του μικρού εύρους συχνοτήτων λόγω της σχετικά μεγάλης απόστασης από το dslam);
http://img20.imageshack.us/img20/8063/dmtsnapshot.th.jpg (http://img20.imageshack.us/my.php?image=dmtsnapshot.jpg)

kingness
10-06-09, 01:22
Τωρα τελευταια το snr margin εχει τρελες αυξομειωσεις.Εκει που ειναι 6 μια θα πεφτει στο 1.4 και μια θα πεταει στα 10.Πηρα τηλ στην forthnet και αφου ελενξαν οτι η γραμμη μου ειναι καθαρη μου ειπαν μαλλον οτι φταει οτι εχω μεγαλο καλωδιο που συνδεει την μπριζα με το ρουτερ(γυρω στα 6 μετρα) και οτι καλυτερα θα ειναι να εχω μεγαλυτερο καλωδιο ethernet παρα της γραμμης.
Αφου τους ειπα οτι τοσο καιρο δεν ειχα προβλημα με το καλωδιο κ οτι δεν φταιει τπτ αλλο.Στην τελικη δοκιμασα να βαλω μεγαλυτερο καλωδιο ethernet αλλα και παλι ειχα τις αυξομειωσεις.Λετε να χαλασε το ρουτερ ή τπτ αλλο?

den_irtha
10-06-09, 13:50
Οι αυξομειώσεις είναι συνεχείς ή εντοπίζεις μείωση συγκεκριμένες ώρες της ημέρας(π.χ.ώρες αιχμής);

kingness
10-06-09, 20:01
Οι ωρες δεν ηταν συγκεκριμενες αλλα απο τι βλεπω τωρα μετα απο την αποσυνδεση που ειχα προχθες βλεπω οτι εχει φτιαξει το προβλημα.Θα δειξει.

rozak
10-06-09, 21:58
Και σε μένα έχει αρχίσει μια παρόμοια συμπεριφορά τις τελευταίες μέρες. Εκεί που είμαι σταθερά συνδεδεμένος στα 19000 και κάτι ψιλά, αποσυγχρονίζεται και μετά από πολλές προσπάθειες συγχρονίζει στα 15000 και κάτι ψιλά. Το snr είναι πάντα στο 6. Μετά από κάποιες ώρες το snr γίνεται 12 (!!!) και αν κάνω reboot, τότε ανεβαίνω πάλι στα 19Κ.
Οι ώρες δεν είναι σταθερές για να βγάλω συμπέρασμα.
Παίζει να είναι crosstalk ή έχει κάνει κάτι η forth;

Πρίν το πρόβλημα:
http://www.flickr.com/photos/rozak/3613939757/

Κατά την εμφάνισή του:
http://www.flickr.com/photos/rozak/3613940003/

Όταν συγχρονίζει με χαμηλή ταχύτητα:
http://www.flickr.com/photos/rozak/3614757608/

spirosta
10-06-09, 22:23
Κάποτε θεωρούσα τον ευατό μου τον μόνο με αυτό το πρόβλημα. Έχω σχεδόν δύο χρόνια double play και αυτό το πρόβλημα ταυόχρονα. Από όταν το εντόπισα (πριν 2 χρόνια) είτε η τηλεφωνική εξυπηρέτιση είτε κανένας άλλος ούτε και εγώ έχω εντοπίσει από που προέρχεται. Αλλά έχω καταλήξει με τον καιρό σε διάφορα συμπεράσματα.

1)Εσωτερικό πρόβλημα δεν είναι αφού είμαι ο μόνος με dsl στην πολυκατοικία.
2)Πιθανότητα δεν είναι crosstalking αλλά κάτι κάνει ισχυρή παρεμβολή.

Πιο συγκεκριμένα πρωινα είμαι γύρω στα 16Μb ενώ μετά το μεσημέρι-απόγευμα είμαι στα 10. Πραγματικά αν ποτέ καταλάβω έστω τι είναι και τι φταίει θα κάνω πάρτυ. Είστε όλοι καλεσμένοι. Αν θέλετε και διαγράμματα από το dmτ θα ανεβάσω αν και κάπου πρέπει να υπάρχουν παλαιότερα στο forum.

@ ADSLgr.com All rights reserved.