PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο εξοπλισμός που στέλνει η HOL μας ανήκει μετά το χρόνο;



britgreek
31-05-09, 01:11
Γεια χαρά σε όλους. Σήμερα παρέλαβα τον εξοπλισμό της HOL (Netfaster) και περιμένω να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία doubleplay από 2 εώς 6 Ιουνίου. Το ρούτερ που μου έστειλαν συνοδευόταν από Δελτίο Αποστολής, το οποίο ανέφερε ξεκάθαρα τον όρο "ΧΡΗΣΙΔΑΝΕΙΣΜΟΣ - παρακαταθήκη αορίστου χρόνου". Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι αν μετά την πάροδο υποχρεωτικής παραμονής ενός χρόνου ο εξοπλισμός μας ανήκει, ή πρέπει να τον επιστρέψουμε αν επιλέξουμε να αλλάξουμε πάροχο. Γιατί, αν μας ανήκει, στα παραστατικά φαίνεται ότι είναι ακόμα δικός τους, άρα κάτι μου χτυπάει άσχημα.

Στην αίτηση που υπέγραψα δεν αναγράφεται πουθενά κάτι τέτοιο. Τότε τι δωρεάν εξοπλισμό εννοούν; Δανεικό;

MaFiOzOs_GR
31-05-09, 01:23
Νομίζω το λέει κάπου στους όρους ότι το ρούτερ (εξοπλισμός) επιστρέφεται εφόσον σταματήσεις να είσαι συνδρομητής τους.

Παλιότερα αφότου συμπληρωνόταν ο χρόνος κρατούσες την συσκευή αν και προσωπικά μου ζήτησαν πίσω το απλό fritz για να μου δώσουν το jetspeed 520 που δίνουν στις shared συνδέσεις, και ας ήμουν πελάτης για 2.5 χρόνια ήδη... :down:

britgreek
31-05-09, 01:28
Εμένα η αίτηση δεν είχε όρους. Μόνο το φύλλο της αίτησης. Την έκανα τηλεφωνικά και έστειλα τα έγγραφα με email.

MaFiOzOs_GR
31-05-09, 03:20
Πιθανόν να την στείλουν με κούριερ μαζί με τον εξοπλισμό. ;)

Δεν πιστεύω πως θα ξεχνούσαν να στείλουν κάτι τόσο σημαντικό... :whistle:

sdikr
31-05-09, 03:27
Η αίτηση είναι αυτή (http://www.hol.gr/files/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/hol_double-play_and_telephony_appl_form_gr.pdf),

μαζί με τους όρους που εφόσον υπεγραψές το πρώτο κομμάτι αποδεχεσε και τις άλλες 4 σελίδες

terko
31-05-09, 03:35
Γεια χαρά σε όλους. Σήμερα παρέλαβα τον εξοπλισμό της HOL (Netfaster) και περιμένω να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία doubleplay από 2 εώς 6 Ιουνίου. Το ρούτερ που μου έστειλαν συνοδευόταν από Δελτίο Αποστολής, το οποίο ανέφερε ξεκάθαρα τον όρο "ΧΡΗΣΙΔΑΝΕΙΣΜΟΣ - παρακαταθήκη αορίστου χρόνου". Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι αν μετά την πάροδο υποχρεωτικής παραμονής ενός χρόνου ο εξοπλισμός μας ανήκει, ή πρέπει να τον επιστρέψουμε αν επιλέξουμε να αλλάξουμε πάροχο. Γιατί, αν μας ανήκει, στα παραστατικά φαίνεται ότι είναι ακόμα δικός τους, άρα κάτι μου χτυπάει άσχημα.

Στην αίτηση που υπέγραψα δεν αναγράφεται πουθενά κάτι τέτοιο. Τότε τι δωρεάν εξοπλισμό εννοούν; Δανεικό;

Δες διαφορά

Χαρακτηριστικά double play
http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=36&itmID=50&la=1
•Παροχή δωρεάν WiFi εξοπλισμού με δυνατότητες:

Χαρακτηριστικά ADSL Internet
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=51&la=1
•Δωρεάν εξοπλισμός ADSL2+ για σύνδεση υπολογιστών μέσω θύρας Ethernet ή USB

Δες και αυτό

Γενικοί όροι παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών § 4.2.

http://www.hol.gr/files/ΑΙΤΗΣΕΙΣ/hol_double-play_and_telephony_appl_form_gr.pdf

sathob
31-05-09, 09:44
Νομίζω το λέει κάπου στους όρους ότι το ρούτερ (εξοπλισμός) επιστρέφεται εφόσον σταματήσεις να είσαι συνδρομητής τους.

Παλιότερα αφότου συμπληρωνόταν ο χρόνος κρατούσες την συσκευή αν και προσωπικά μου ζήτησαν πίσω το απλό fritz για να μου δώσουν το jetspeed 520 που δίνουν στις shared συνδέσεις, και ας ήμουν πελάτης για 2.5 χρόνια ήδη... :down:

Σε αυτο πιστευω είσαι η ατυχος η εξαιρεση -αν κρινω απο μενα-
που ζητησα ν αλλαξω passw επειδη ειμαι παλιος και με το fritz phone
δεν γινοταν και μου εστειλαν το jetspeed 520+ και οταν το εφεραν ειχα ετοιμο
το fritz να το παρουν πισω αλλά δεν ειχαν -λεει- τετοια εντολη:whistle:
και ετσι τωρα με το netfaster του 2play εχω 3 + ενα crypto που αγόρασα:hmm:
και με την ευκαιρία αν κανεις ενδιαφέρεται για το jet δινεται τσαμπέ φυσικα:lol:

γιατι εδω στο Ηρακλειο δεν υπαρχει καταστημα της ΗΟΛ να τους το δωσω

Στον εξοπλισμο δεν κανουν οικονομια να εκαναν το ιδιο σε
ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ τι καλα που θατανε εε:clap:

britgreek
31-05-09, 13:49
Στον όρο 4.8 αναφέρει ότι "Ο πελάτης δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό για οποιαδήποτε άλλη χρήση άλλη της συμφωνηθείσας ή να χρησιδανείσει, μισθώσει εκχωρίσει, παραχωρήσει προς κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο τον Εξοπλισμό προκειμένου να συνδεθεί με τρίτο μέρος ή να επωφεληθεί υπηρεσιών παρεχομένων από τρίτο. Σε αντίθετη περίπτωση υποχρεούται να αποκαταστήσει κάθε ζημία της Εταιρίας".

Έτσι όπως το ερμηνεύω εγώ, στην ουσία απαγορεύεται να κάνω και μια ανεξάρτητη συνδρομή για VoIP αριθμό σε κάποια εταιρία για να χρησιμοποιώ τη γραμμή αυτή ως fax. Λάθος κάνω;

Πάντως ο όρος 4.2 αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο εξοπλισμός χρησιδανείζεται. Άρα τώρα το ξέρουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.