PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 116 117

Veldrin
11-02-18, 22:53
Με ενδιαφέρει στις mirrorless που δεν υπάρχει μηχανικό κλειστρο, αλλά θα υπάρχει κόπωση του αισθητήρα.

Υπάρχει μηχανικό κλείστρο, προτιμώ να το χρησιμοποιώ. Το μόνο που δεν υπάρχει είναι οι καθρέφτες για το viewfinder, και είναι λίγο συνήθεια να βγάζεις φωτογραφίες λες και τραβάς με βιντεοκάμερα (να το πώ απλά). Κατά τα άλλα μόλις το συνηθήσεις ξαναγυρνάς σε μια bulk DSLR μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.

Θα έπαιρνα ξανά κάτι τέτοιο μόνο για μια Pentax K1, αλλά στο μυαλό μου ποτέ δε θα κάνω justify αυτό το κόστος. Ίσως δώρο στον εαυτό μου όταν τελειώσω το phd.

Erebos
11-02-18, 23:08
Εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το μοντέλο. Η Olympus για τα ΕΜ5 δίνει expected shutter life 150,000 actuations και οι GX80/85 περίπου τα ίδια αν και οι δεύτερες έχουν και το ηλεκτρομαγνητικό, που ουσιαστικά σου δίνει απεριόριστη διάρκεια ζωής (δεν ξέρω αν το έχει και η Olympus).

Η E-M5 II ήταν η 1η Olympus που είχε επιλογή και για ηλεκτρονικό κλείστρο. Από τότε το έχουν και όλες οι μετέπειτα Olympus.
http://m43photo.blogspot.gr/2015/04/e-m5-ii-shutters.html


Με ενδιαφέρει στις mirrorless που δεν υπάρχει μηχανικό κλειστρο, αλλά θα υπάρχει κόπωση του αισθητήρα.

Υπάρχει και μηχανικό κλείστρο σε όλες τις mirrorless. Απλά στις περισσότερες έχεις την επιλογή να διαλέξεις μεταξύ 1) mechanical only, 2) electronic first curtain + mechanical second curtain, 3) electronic only.
Το μηχανικό κλείστρο δίνει το καλύτερο contrast και dynamic range, αλλά κάνει (ελάχιστο) θόρυβο και σε συγκεκριμένα shutter speeds μπορεί να προκαλεί κούνημα λόγω shutter shock (σε συγκεκριμένα μοντέλα).
Γι'αυτό η επιλογή για electronic first curtain λέγεται σε κάποιες μάρκες ως anti-shock mode.
Η χρήση αποκλειστικά ηλεκτρονικού κλείστρου προτείνεται μόνο όταν θες να τραβήξεις εντελώς αθόρυβα (πχ γάμους, βαφτίσια, θέατρα) ή θες πάρα πολύ γρήγορο shutter speed, αλλά αυξάνεται η πιθανότητα να έχεις rolling shutter effect σε κινούμενα αντικείμενα και δίνει ελαφρώς λιγότερο dynamic range σε σχέση με το μηχανικό (στην περίπτωση της Panasonic, όχι της Olympus).

Κόπωση στον σένσορα θα υπάρχει μόνο αν στρέφεις συνέχεια την κάμερα στον ήλιο και την αφήνεις να ψηθεί.

- - - Updated - - -


Υπάρχει μηχανικό κλείστρο, προτιμώ να το χρησιμοποιώ. Το μόνο που δεν υπάρχει είναι οι καθρέφτες για το viewfinder, και είναι λίγο συνήθεια να βγάζεις φωτογραφίες λες και τραβάς με βιντεοκάμερα (να το πώ απλά). Κατά τα άλλα μόλις το συνηθήσεις ξαναγυρνάς σε μια bulk DSLR μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.

Θα έπαιρνα ξανά κάτι τέτοιο μόνο για μια Pentax K1, αλλά στο μυαλό μου ποτέ δε θα κάνω justify αυτό το κόστος. Ίσως δώρο στον εαυτό μου όταν τελειώσω το phd.

Αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας wildlife ή sports φωτογράφος με καβάτζα φακούς χιλιάδων ευρώ, δεν υπάρχει πλέον λόγος για Canikon DSLR. Τέλος.
Ακόμα και επαγγελματίες στρέφονται προς Sony και Fuji επειδή εκεί είναι οι καινοτομίες.

Αγαπώ την Pentax αλλά η Ricoh δεν νοιάζεται όπως η Fuji που συνεχίζει να δίνει τεράστια firmware updates με καινούρια features σε μοντέλα που έχουν βγει πριν 3-4 χρόνια. Γι'αυτό ενώ ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω Olympus E-M10 II πέρσι, άλλαξα γνώμη και θα χτυπήσω μία μεταχειρισμένη Fuji X-E2 που είναι τρελό value for money μετά το τελευταίο update του Νοεμβρίου, λογικά τον Μάρτιο που θα βγει η X-H1.

gcf
11-02-18, 23:23
Θα μου συγχωρήσετε τη διαφορετική άποψη για τις DSLR, την οποία συμμερίζονται αρκετοί ακόμη αν κρίνουμε από τα τελευταία στοιχεία της CIPA για το 2017.
Παγκοσμίως η αναλογία πωλήσεων DSLR - mirrorless είναι 65-35%, και δεν πρέπει να είναι όλοι νιούμπηδες ή pros. Ενδιαφέρον είναι ότι ενώ στην Ιαπωνία και Ασία γενικότερα η αναλογία είναι σχεδόν 50-50, στη Β. Αμερική είναι 85-15 (!) και στην Ευρώπη κάπου ανάμεσα.
https://camerajabber.com/cipa-dslrs-65-camera-shipments-2017/

Erebos
11-02-18, 23:44
Θα μου συγχωρήσετε τη διαφορετική άποψη για τις DSLR, την οποία συμμερίζονται αρκετοί ακόμη αν κρίνουμε από τα τελευταία στοιχεία της CIPA για το 2017.
Παγκοσμίως η αναλογία πωλήσεων DSLR - mirrorless είναι 65-35%, και δεν πρέπει να είναι όλοι νιούμπηδες ή pros. Ενδιαφέρον είναι ότι ενώ στην Ιαπωνία και Ασία γενικότερα η αναλογία είναι σχεδόν 50-50, στη Β. Αμερική είναι 85-15 (!) και στην Ευρώπη κάπου ανάμεσα.
https://camerajabber.com/cipa-dslrs-65-camera-shipments-2017/

Και ο Justin Bieber συνεχίζει να πουλάει εκατομμύρια δίσκους, δεν λέει αυτό κάτι. Τα brands των Canikon φυσικά και είναι ακόμα πανίσχυρα.
Στην Αμερική πουλάνε οι DSLR περισσότερο για τον ίδιο λόγο που αγόραζαν τις μαούνες Cadillac και SUV και pickup trucks. "Bigger is better."

gcf
12-02-18, 00:12
To κοινό τύπου "Bieber" παλιά τραβούσε με compact και τώρα με καμεροκινητά.
Όσοι αγοράζουν μηχανές με εναλλάξιμους φακούς έχουν ένα πιο σοβαρό ενδιαφέρον για τη φωτογραφία και σε μεγάλο ποσοστό πρέπει να είναι πιο ψαγμένοι.
Όλα είναι σχετικά, κάποτε πληρώναμε για κινητά μινιατούρες, και τώρα για παντόφλες. Αν βάλεις σε μικρό σώμα έναν 70-200 πάει περίπατο και το πλεονέκτημα όγκου και η εργονομία. Εκεί πραγματικά bigger is better.
Υπάρχουν χρήσεις και ανάγκες που υπερτερεί ο ένας ή ο άλλος τύπος.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει πολλές φορές evf και δεν με έχουν κερδίσει, όπως και τα πανέμορφα σώματα των Oly μου πέφτουν πολύ μικρά στο χέρι.
Είναι θέμα προτιμήσεων στην τελική ανάλυση και ευτυχώς που υπάρχουν τόσες επιλογές.

Erebos
12-02-18, 00:36
Όλα είναι σχετικά, κάποτε πληρώναμε για κινητά μινιατούρες, και τώρα για παντόφλες. Αν βάλεις σε μικρό σώμα έναν 70-200 πάει περίπατο και το πλεονέκτημα όγκου και η εργονομία. Εκεί πραγματικά bigger is better.
Υπάρχουν χρήσεις και ανάγκες που υπερτερεί ο ένας ή ο άλλος τύπος.

Γι' αυτό έβγαλα απ' έξω τους επαγγελματίες wildlife ή sports φωτογράφους για λόγους αυτονομίας και χειρισμού με γάντια. Για εμάς τους ερασιτέχνες που ανήκουμε στο υπόλοιπο 99%, οι mirrorless υπερτερούν ξεκάθαρα.

gcf
12-02-18, 00:51
Ερασιτέχνης είμαι και εγώ, αλλά έχω την αντίθετη άποψη. :)

Veldrin
12-02-18, 02:23
Αν η fujifilm είχε την ποιότητα βίντεο που έχουν οι Panasonic θα ήταν σίγουρα η πρώτη μου επιλογή σε κάθε περίπτωση.

Η X-T20 είναι η ιδανική φωτογραφική με άπειρες δυνατότητες. Δυστυχώς όμως οι φακοί της είναι πανάκριβοι και μεταχειρισμένους δε βρίσκεις εύκολα. Αν κάποιος είναι για APS-C και αμφιταλαντεύεται μεταξύ Sony και Fujifilm με προτεραιότητα στη φωτογραφία, νομίζω δε θέλει πολλή σκέψη. Τα χρώματα και το DR της Fuji είναι έρωτας.

Κατά τα άλλα, θεωρώ καλή φωτογραφική αυτή που μπορείς να έχεις μαζί σου. Και μπορείς να έχεις μαζί σου σε μερικές περιπτώσεις αυτό που δε δίνει στόχο σε κάθε λογής περίεργους τύπους όταν κάνεις street photography σε dodgy μέρη. Ήμουν φαν των κλασσικών DSLR για πολλά χρόνια, συνεχίζω να τις εκτιμώ το ίδιο, αλλά δε μπορώ να τις έχω μαζί μου χωρίς να κουράζομαι ή να ανησυχώ.

Πάντα βέβαια περί ορέξεως.

ioetisap
14-02-18, 06:06
Αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας wildlife ή sports φωτογράφος με καβάτζα φακούς χιλιάδων ευρώ, δεν υπάρχει πλέον λόγος για Canikon DSLR. Τέλος.
Ακόμα και επαγγελματίες στρέφονται προς Sony και Fuji επειδή εκεί είναι οι καινοτομίες.
Πόσες λόγου χάριν mirrorless με φακούς και θήκη κτλ μπορείς να μου βρεις κάτω των 200€ μεταχειρισμένες; Γιατί εγώ εγώ έχω αγοράσει 2 τέτοιες Canikon DSLR το τελευταίο έτος.
Παλιά μοντέλα μεν και entry level, με ~4ψήφια κλικ δε και για ερασιτέχνη μια χαρά αν δεν απαιτεί πολλά ή απλά δεν έχει και ικανοποιείται με ό,τι μπορεί.
Όταν λοιπόν γεμίσει η αγορά με mirrorless φθηνές μεταχειρισμένες (ή και καινούργιες), entry level (ή και παραπάνω), τότε θα έχει κάπως περισσότερη ισχύ ο ισχυρισμός σου.
Μέχρι τότε...

ΥΓ Μένω στην τιμή και δη κυρίως σε μια μόνο έκφανση αυτής γιατί υπεραρκεί από μόνη της.

xhaos
14-02-18, 06:43
Κανείς συλλογή από φωτογραφικές?

ioetisap
14-02-18, 08:52
Όχι αυτές είναι απλά οι φωτογραφικές μου μηχανές αυτήν την χρονική περίοδο· δεν έχω λεφτά για παραπάνω, για καλλίτερο.
Και μάλιστα την δεύτερη την πήρα μόνον επειδή έκατσε πάμφθηνη με μεταξύ άλλων ένα φακό μεγάλου εστιακού μήκους.
Τα επιχείρημα μου ήταν ότι απλά μια (κύρια) υποπερίπτωση του ότι δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα (ή την διάθεση) να σκάσουμε/σκάμε χιλιάρικο-α για το(/ένα) άθλημα, του ότι δηλαδή υπάρχουν και μπατίρηδες (ή αν θες τσιγκούνηδες) ερασιτέχνες για τους οποίους ο ισχυρισμός του Ερέβους είναι μάλλον άνω ποταμών...

Veldrin
14-02-18, 13:06
Κι όμως αγοράζεις ΕΜ10 σε εξαιρετική κατάσταση με 200 ευρώ και 14-42 R me όχι περισσότερα από 3-4 χιλιάδες κλικ. To ίδιο ισχύει και για panasonic σειράς 6, fuji σειράς 10 και τα λοιπά.

Αλλά όχι στην ελληνική αγορά που από ότι είδα πουλάει άπειρη τρέλα.

Στα του οίκου μας, έκανα preorder την Panasonic GX9 (σώμα) με ανταλλαγή την GX85 μου και τον 12-32. Δίνει ως promotional offer τον 25mm f1.7 δωρεάν που θα τον πουλήσω και θα μου βγεί σύνολο για τη μετάβαση περίπου στο ένα κατοστάρικο.

ioetisap
14-02-18, 13:15
Εγώ στην ελληνική αγορά και τις σχετικές τιμές φυσικά αναφέρομαι, καινούργιων ή μεταχειρισμένων, dslr ή mirrorless.

teodor_ch
14-02-18, 16:45
Κατά τα άλλα, θεωρώ καλή φωτογραφική αυτή που μπορείς να έχεις μαζί σου. Και μπορείς να έχεις μαζί σου σε μερικές περιπτώσεις αυτό που δε δίνει στόχο σε κάθε λογής περίεργους τύπους όταν κάνεις street photography σε dodgy μέρη. Ήμουν φαν των κλασσικών DSLR για πολλά χρόνια, συνεχίζω να τις εκτιμώ το ίδιο, αλλά δε μπορώ να τις έχω μαζί μου χωρίς να κουράζομαι ή να ανησυχώ.

Πάντα βέβαια περί ορέξεως.

Ήμουν σε ταξίδι στο εξωτερικό και τώρα Ελλάδα πάλι ταξίδι.
Θα συμφωνήσω στο bold.

Αν λοιπόν κάνεις το παραπάνω τότε όσο πιο μικρή τόσο καλύτερα.
Αν ψάχνεις όλα τα υπόλοιπα μία dSLR είναι πολύ καλύτερη νομίζω.



Στα πολύ γρήγορα χωρίς να γνωρίζω απο Mirrorless παρα μόνο όταν κοιτούσα την αγορά της d610
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Panasonic-Lumix-DMC-GX8-versus-Sony-A7-II-versus-Nikon-D610___1041_996_915

έβαλα την α7 ΙΙ επειδή κοστίζει τα ίδια στο skroutz και φαίνεται πάλι η διαφορά.


Επίσης στα ταξίδια πάντα προτιμώ ένα φακό όπως τον 24-85. Άντε να κουμπώσω τον prime τα βράδια που δεν έχω χρόνο για τρίποδο/μένω ακίνητος, να βγάζω φωτογραφίες περπατώντας. πχ 50mm 1.8G, S-priority ~125, ISO-auto

Αυτό για τα ταξίδια που πάς να δείς πράγματα και όχι να βγάζεις φωτογραφίες :)
Δε με ενδιαφέρει να βγάλω καλλιτεχνικές. Με ενδιαφέρει να θυμάμαι το ταξίδι.

Αν βρεθώ σε dodgy μέρη που αποφεύγω βγάζω και με το κινητό :p

Για το θέμα κούρασης συμφωνώ ότι είναι υποκειμενικό. Προσωπικά δεν την κατάλαβα καθόλου και μιλάμε για πολύ όγκο. Θα ήθελα ένα hand grip αντί για το head strap και μπορεί να είναι η επόμενη μου αγορά! Έχω μία lowepro τσάντα πλάτης απίστευτα ξεκούραστη (περπάτημα απο το πρωί μέχρι το βράδυ) και όποτε δε τραβάω τη βάζω μέσα.

Όλα είναι υποκειμενικά φυσικά.

Είχα δοκιμάσει μία a7 που τη σύγκρινα με τη d610 και δε μου άρεσε καθόλου ούτε το evf ούτε η αίσθηση στο χέρι και ήταν και χειρότερη
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A7-II-versus-Sony-A7-versus-Nikon-D610___996_916_915

xhaos
14-02-18, 17:47
Ρε παιδιά γιατί να αγοράσεις μηχανή DSLR που δεν έχει ούτε focus peaking και ζυγίζει και 2 κιλά?

Veldrin
14-02-18, 18:06
Οι Α7 ειδικά αλλά και οι Α7R είναι περίεργες φωτογραφικές (υποκειμενική άποψη) . Είναι καλές σε πολλά μέτριες σε άλλα μα εξαιρετικες σε τίποτα. Είναι βέβαια full frame αλλά προσωπικά όταν τους κουμπωσα legacy φακό το focus peaking το βρήκα εντελώς ασαφές, πράγμα απαράδεκτο όταν μια gx80 είναι spot on.

Με zoom και ειδικά slow zoom φακούς σε φωτογραφία (και όχι βίντεο) δύσκολα θα ξανασχοληθω. Ο prime με βάζει να σκέφτομαι τα καδρα μου και με κάνει να τραβάω πολύ καλύτερες φωτογραφίες τεχνικά σε σχέση με ένα ζουμ. Είναι βέβαια τι προσωπική οπτική έχει κανείς στο τι ζητάει από τις φωτογραφίες του.

Erebos
14-02-18, 18:21
Πόσες λόγου χάριν mirrorless με φακούς και θήκη κτλ μπορείς να μου βρεις κάτω των 200€ μεταχειρισμένες; Γιατί εγώ εγώ έχω αγοράσει 2 τέτοιες Canikon DSLR το τελευταίο έτος.
Παλιά μοντέλα μεν και entry level, με ~4ψήφια κλικ δε και για ερασιτέχνη μια χαρά αν δεν απαιτεί πολλά ή απλά δεν έχει και ικανοποιείται με ό,τι μπορεί.
Όταν λοιπόν γεμίσει η αγορά με mirrorless φθηνές μεταχειρισμένες (ή και καινούργιες), entry level (ή και παραπάνω), τότε θα έχει κάπως περισσότερη ισχύ ο ισχυρισμός σου.
Μέχρι τότε...

ΥΓ Μένω στην τιμή και δη κυρίως σε μια μόνο έκφανση αυτής γιατί υπεραρκεί από μόνη της.

Όπως είπε ο Veldrin, βρίσκεις Olympus OM-D E-M10 και Panasonic GX7 σε αυτά τα λεφτά. Αν θες Canon για βίντεο, υπάρχει και η EOS M (σκέτο, χωρίς αριθμό) που είναι η μόνη mirrorless που παίρνει Magic Lantern.
Οι entry-level DSLR που λες ότι βρίσκεις δεν έχουν ούτε in-body image stabilization, ούτε focus peaking, ούτε touchscreen, ούτε tilt screen, και το low light performance είναι για τα μπάζα, άντε ISO400 και πολύ είναι, και 3-4 stops λιγότερα dynamic range.

Σε mirrorless προσαρμόζεις και οποιονδήποτε manual φακό που έχει βγει τα τελευταία 100 χρόνια από όποια μάρκα θες, γλιτώνοντας ένα κάρο λεφτά. Στο ebay βρίσκεις με €30-100 φακούς Minolta, Pentax, Jupiter κλπ που οπτικά είναι πολύ καλύτεροι από τους "φθηνούς" της Canon που κοστίζουν 5-10 φορές περισσότερα λεφτά.

Veldrin
14-02-18, 18:40
Ακριβώς, πχ αυτές οι φώτο

191419P1000901 (https://flic.kr/p/XGT9oW) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr
191420P1000859 (https://flic.kr/p/YK2G3Q) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

Τραβηγμένες με έναν Pentax-A 50mm που με το focus peaking δε κουράστηκα καθόλου (σχεδόν snapshot με f5.6) που στο ebay τον βρίσκεις 30-40 λίρες.

Για να πάρω κάτι αντίστοιχο σε AF... καλά κρασιά. Ευτυχώς που ο 45mm Μ.Zuiko είναι κλεψιά στα λεφτά του. Σε Canikon όμως το χέρι θα μπεί χοντρά στην τσέπη.

gcf
14-02-18, 20:46
Ρε παιδιά, δεν είναι έτσι που τα λέτε, πάμε ένα ένα:

Ρε παιδιά γιατί να αγοράσεις μηχανή DSLR που δεν έχει ούτε focus peaking και ζυγίζει και 2 κιλά
Η dF μου ζυγίζει 750 gr και μια d750 850 γρ. Aν θέλει κανείς ελαφρό πακέτο βάζει έναν prime που μπορεί να βρεί πολύ φθηνά. πχ τον 50άρη, αν θέλει μεγάλο φακό θα του ταιριάξει μια χαρά και δεν θα ψάχνει για grip όπως πολλοί με μικρότερες μηχανές.
Η d3400 ζυγίζει 660, φθηνή, (ιδίως μεταχειρισμένη) και βάλτε ένα αστερίσκο για παρακάτω.

... δεν έχουν ούτε in-body image stabilization, ούτε focus peaking, ούτε touchscreen, ούτε tilt screen, και το low light performance είναι για τα μπάζα, άντε ISO400 και πολύ είναι, και 3-4 stops λιγότερα dynamic range.
Δεν έχουν in body αλλά έχουν stabilized φακούς για όποιον θέλει. Ο kit 18-55 είναι αστέρι πληροφοριακά.
Γιατί focus peaking; Εστιάζουν ταχύτατα και ακριβέστατα με φθηνούς και καλούς af φακούς όπως ο 35mm 1,8DX που τον παίρνω τώρα αν ανοίξω fb με 150 ευρώ. (Τον έχω όμως για την aps-c της κόρης μου).
Τouch και tilt θα συμφωνήσω, αλλά είναι δευτερεύοντα έτσι και αλλιώς για κάποιον που επιμένει στο ovf.
Και τώρα, ο αστερίσκος που έλεγα.
Μια ταπεινή d3300 (που έχει ίδιους αισθητήρες APS-C sony με τη σειρά d7xxx αλλά λιγότερες ευκολίες υπερτερεί σε low light performance (σχεδόν 1 στοπ) και έχει καλύτερο dynamic range και βάθος χρώματος
Τραβάς άνετα ως 3600 ή και 6400.
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-versus-Nikon-D3300___1046_928
Ίσως στις Canon να ισχύει περισσότερο αυτό νομίζω.
Επειδή προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός, το af σε live view είναι αργό και το video sucks .
Θα μου άρεσε να είχα ένα δεύτερο μικρότερο σύστημα Fuji αλλά δεν δικαιολογώ το κόστος τη στιγμή που όπως είμαι τώρα, οι φακοί μου παίζουν από FX, DX, μέχρι και τη φιλμάτη F80 μου με VR παρακαλώ.
Για παλιούς φακούς βρίσκεις κάτω από τις πέτρες σχεδόν εξαιρετικούς παλιούς Nikon από χειροκίνητους μέχρι AF, και αν θες πιο φθηνά, μέχρι ρώσικους manual κατευθείαν για τη μοντούρα, χωρίς αντάπτορες.
Αγορά μεταχειρισμένων τεράστια σε σύγκριση πουλάς και αγοράζεις ότι θες εύκολα.
Τώρα για το στυλ φωτογράφισης του Veldrin με δυο τρεις καλούς prime, θα συμφωνήσω ότι είναι καλή επιλογή αλλά δεν καλύπτει όλες τις ανάγκες βέβαια.
Ξεχνάς τη δράση, και πρέπει να έχεις χρόνο. Και πάντα μπορεί να μη σε βοηθάει η απόσταση του θέματος και να χάσεις τη φώτο.
Τώρα για μένα,όταν φωτογραφίζω το ξέρω από πριν ότι θα βγω και σε ένα μεσαίο τσαντάκι έχω τη dF, δύο prime και έναν υπερευρυγώνιο zoom που είναι η λόξα μου - ή και έναν all around 28-200 AF -oξύτατο- που τον είχα από τη φιλμάτη μου και παίζει απίστευτα καλά, γύρισα τη Ρώμη και τη Φλωρεντία πρόσφατα, 50άρης με όχι την καλύτερη φυσική κατάσταση και δεν κατάλαβα τίποτα.
(Αν συνοδεύεις γκρουπ από μαθητές λυκείου και κάθεσαι να διαλέξεις prime... χαιρετίσματα.)
Το Full Frame τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται για subject isolation δεν παίζεται, όπως και για low light και DR, αν πάλι είναι στα θέματά του οι μακρινές λήψεις παίζει μια χαρά και σε μικρότερα φορμά.
Το θέμα είναι ότι οι τεχνολογίες και η ποιότητα έχουν συγκλίνει τόσο, που όλη η συζήτηση έχει να κάνει περισσότερο με προσωπικές προτιμήσεις και οπτικές παρά σημαντικές διαφορές ουσίας.

Veldrin
14-02-18, 21:13
Ωραίος, μου αρέσει να κάνουμε κουβέντα με επιχειρήματα. Όλα είναι θέμα αναγκών και στύλ. Και κάπως έτσι πρέπει να πώ πως για μένα, οι δυνατότητες είναι περισσότερο θέμα καλών φακών παρά σώματος.

Γιατί όταν σε legacy υπάρχει φακός που μου βγάζει αυτό το bokeh σε πορτραίτο σε snapshot έξω αρκετά μετά το ηλιοβασίλεμα με σύστημα m4/3, δεν ξανακουμπάω ζουμ. Pentax K 50mm f1.2, 41 χρονών φακός.

191421P1020778 (https://flic.kr/p/22YXzke) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr


Η αγορά μεταχειρισμένων σε Nikon, Canon ακόμα και Pentax εννοείται είναι υπερβολικά πολύ μεγάλη. Εδώ έβαλα τον Tamron 90mm macro της Nikon πάνω στην m4/3 μου και ας εστίαζα με το χέρι. Και για του λόγου το αληθές, μια με κάποια από τα legacy glasses που έχω + το modern μακρο και τον 12-32. (σύνολο να έδωσα 150 για όλα).

191389

Όσο για τις δυνατότητες του IBIS. Μια με τον Tamron 90mm Macro σε manual focus χωρίς τρίποδο. (και κάπου εδώ κάνω contradict τον εαυτό μου αλλά χαλάλι αν είναι να παινέψω το m4/3 :lol:)

191422P1010861 (https://flic.kr/p/23EG3MB) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

teodor_ch
14-02-18, 23:27
Ρε παιδιά γιατί να αγοράσεις μηχανή DSLR που δεν έχει ούτε focus peaking και ζυγίζει και 2 κιλά?

Δεν ήξερα καν τί είναι το focus peaking και απο ότι είδα αφορά όσους έχουν θέματα με το focus.
Είτε γιατί η μηχανή δε μπορεί να ανεβάσει ISO ή λόγο μικρότερου σένσορα (σε σχέση με FF) και αναγκάζεται να παίζει με πολύ χαμηλό f και μικραίνει το βάθος πεδίου είτε τραβάει macro κλπ κλπ.

Στη d610 που το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι τα "λίγα" focus points και που δεν έχει στη περίμετρο του κάδρου δεν έχω θέμα focus ή τουλάχιστον δεν είχα μέχρι που πήρα τον 50 f1.8 και στις πρώτες δοκιμές έψαχνα τα μάτια αντί τη μύτη ;)

Έπειτα αφού σου δείχνει σε ποιό σημείο/α κάνεις focus γιατί χρειάζεστε focus peaking?
Στις 500 τελευταίες φωτογραφίες έχω κάποιες out of focus το οποίο το γνώριζα στο κλικ και έτσι είτε ξανατραβούσα. Δεν έχω κάποια που να νόμιζα ότι είναι in foccus και τελικά να μήν είναι.

O 24-85 VR ζυγίζει
Weight
Approximately 465 g

και η D610
Weight
Approx. 850 g
και είναι απο τις πιο compact dslr


και αν θές prime 50 f1.8G
Weight
Approximately 185


Προσωπικά σε ολοήμερα ταξίδια στο πόδι δεν έχω ποτέ κουραστεί. Μόνο σε φωτογράφιση φίλου ενοικιαζόμενων δωματίων που πήγαινα πέρα δώθε και μετέφερα και το φλας σε κάθε φωτογραφία. Που μέσα σε 2-3 ώρες έβγαλα 500 φωτογραφίες. Δεν κατέβαζα το χέρι και εκεί την άκουσα.

Veldrin
14-02-18, 23:32
Το focus peaking είναι must σε manual focus, και σε videoography είναι επίσης περίπου απαραίτητο.

teodor_ch
15-02-18, 00:05
Όσο για τις δυνατότητες του IBIS. Μια με τον Tamron 90mm Macro σε manual focus χωρίς τρίποδο. (και κάπου εδώ κάνω contradict τον εαυτό μου αλλά χαλάλι αν είναι να παινέψω το m4/3 :lol:)

191422P1010861 (https://flic.kr/p/23EG3MB) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

Γράφει 50mm αλλά και με 90άρη να ήσουν στα 1/125 δεν έχεις θέμα για να χρειάζεσαι καν stabilization.

Εγώ με τον 50άρη στα 125 τραβούσα περπατώντας γρήγορα το βράδυ βράδυ. Χωρίς VR.

- - - Updated - - -


Το focus peaking είναι must σε manual focus, και σε videoography είναι επίσης περίπου απαραίτητο.

manual focus δε χρειάζομαι αφού έχω και στους δύο φακούς γρηγορότατο σωστό focus
(και στα ταξίδια ειδικά, δε πρόκειται να χρησιμοποιήσω MF)

και video τραβάω ελάχιστα και δε με ενδιαφέρει

ο μόνος λόγος που θα άλλαζα μηχανή θα ήταν για το focus στο βίντεο που για να κλειδώσει κάνει μπρος-πίσω και ακούγεται όταν δε βάζω εξωτερικό μικρόφωνο

αλλά συνήθως τραβάω φωτογραφίες με τη μηχανή και video κάποιος άλλος με το κινητό

- - - Updated - - -

προφανώς βάζετε στην εξίσωση και το κόστος για αυτό δουλεύετε παλιούς μεταχειρισμένους φακούς χωρίς AF

οπότε η επιλογή της FF είναι άκυρη

Veldrin
15-02-18, 00:09
Ο 90άρης Tamron για Nikon είναι, εκεί που λέει 50 το έχω βάλει εκ παραδρομής επειδή οι περισσότερες στο flickr μου είναι σε 50mm. Στο EXIF άμα προσέξεις δε γράφει τίποτα, επειδή έχω ένα απλό mount των 10 ευρώ.

Το focus peaking στη συντριπτική πλειοψηφία θα το χρησιμοποιήσεις σε legacy φακούς, που σε κάθε φωτογραφία δε θα μπείς στη διαδικασία να κάνεις micro focusing και να σου βγαίνουν τα μάτια. Αντί για 10 sec θες 1-2 tops. Δεν είναι το shutter το πρόβλημα (1/125) το πρόβλημα είναι να κάνεις σωστό φόκους σε wildlife. Αν δεν είχα focus peaking, δεν παίζει να προλάβαινα τον κύριο πουλή της φωτογραφίας.

Επίσης σοβαρό βίντεο θα κάνεις μόνο με MF. Γι αυτό και οι legacy φακοί ανέβασαν 2-3 φορές την αξία τους τον τελευταίο χρόνο και όλο ανεβαίνουν.

Άλλο ένα παράδειγμα του Tamron με FP.

191423P1020026 (https://flic.kr/p/FwPbrU) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

mrsaccess
15-02-18, 00:26
Focus peaking έχουν οι Canon εδώ και πααααααααααάρα πολλά χρόνια με το magic lantern πάντως.

Βέβαια δεν είναι και τόσο σημαντικό. Αν ο φακός δεν έχει autofocus δεν σημαίνει πως δεν λειτουργεί το σύστημα autofocus της μηχανής.
Ρυθμίζεις το φακό manually και όποιο point στο σκόπτευτρο είναι in-focus αναβοσβήνει κόκκινο. Μην ξανα-ανακαλύπτουμε τον τροχό. :p

teodor_ch
15-02-18, 01:30
Ο 90άρης Tamron για Nikon είναι, εκεί που λέει 50 το έχω βάλει εκ παραδρομής επειδή οι περισσότερες στο flickr μου είναι σε 50mm. Στο EXIF άμα προσέξεις δε γράφει τίποτα, επειδή έχω ένα απλό mount των 10 ευρώ.

Το focus peaking στη συντριπτική πλειοψηφία θα το χρησιμοποιήσεις σε legacy φακούς, που σε κάθε φωτογραφία δε θα μπείς στη διαδικασία να κάνεις micro focusing και να σου βγαίνουν τα μάτια. Αντί για 10 sec θες 1-2 tops. Δεν είναι το shutter το πρόβλημα (1/125) το πρόβλημα είναι να κάνεις σωστό φόκους σε wildlife. Αν δεν είχα focus peaking, δεν παίζει να προλάβαινα τον κύριο πουλή της φωτογραφίας.

Επίσης σοβαρό βίντεο θα κάνεις μόνο με MF. Γι αυτό και οι legacy φακοί ανέβασαν 2-3 φορές την αξία τους τον τελευταίο χρόνο και όλο ανεβαίνουν.

Άλλο ένα παράδειγμα του Tamron με FP.

191423P1020026 (https://flic.kr/p/FwPbrU) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

Άρα θές FP σε macro
και σε legacy φακούς που δεν έχουν καλό ή και καθόλου AF
και σε video (υπο προϋποθέσεις)

Για το πρώτο μαζί με το βίντεο πές ΟΚ (αν και στο live view κάνεις ζουμ και βλέπεις αν τραβάς in focus σε 1-κλικ)
για το legacy φακούς πάμε πάλι στο οικονομικό προφανώς
γιατί να γλιτώσω 100-500-1000 ευρώ και να ψάχνω το focus σε κάθε φωτογραφία προσωπικά δεν το δέχομαι!

2018 έχουμε και αν το focus point στο viewfinder είναι στο σωστό σημείο τότε έχεις σωστό focus (άντε να κάνεις ένα τεστ front-back focus όταν πρωτο-πάρεις τη μηχανή-φακό)

gcf
15-02-18, 01:53
Με άλλα λόγια focus confirmation. Ανάλογα το μοντέλο σου δείχνουν και προς τα που να γυρίσεις το δαχτυλίδι, πάντα και σε παλαιούς φακούς.

Veldrin
15-02-18, 02:07
Αν ζητάς p&s καλά κάνεις και δεν το δέχεσαι. Αυτό είναι για άλλες χρήσεις-απαιτησεις. Δεν είναι μόνο τα λεφτά που γλιτώνεις. Είναι ότι τέτοιο γυαλί και κατασκευή, σήμερα δεν βγαίνει. Τον K 50mm f1.2 μου τον ζητάνε 600 λίρες και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να τον δώσω. Για p&s και εύκολια πήρα τον 25mm και 45mm που γράφω πιο πίσω. Για ποιότητα τον Pentax δεν τον φτάνει κανένας ούτε από τη σειρά PRO.

Οι άλλοι είναι ταμάμ για βίντεο. Και σε βίντεο το mf και fp είναι must. Όλοι τους είναι επένδυση.

ioetisap
15-02-18, 06:27
Όπως είπε ο Veldrin, βρίσκεις Olympus OM-D E-M10 και Panasonic GX7 σε αυτά τα λεφτά. Αν θες Canon για βίντεο, υπάρχει και η EOS M (σκέτο, χωρίς αριθμό) που είναι η μόνη mirrorless που παίρνει Magic Lantern.
Οι entry-level DSLR που λες ότι βρίσκεις δεν έχουν ούτε in-body image stabilization, ούτε focus peaking, ούτε touchscreen, ούτε tilt screen, και το low light performance είναι για τα μπάζα, άντε ISO400 και πολύ είναι, και 3-4 stops λιγότερα dynamic range.

Σε mirrorless προσαρμόζεις και οποιονδήποτε manual φακό που έχει βγει τα τελευταία 100 χρόνια από όποια μάρκα θες, γλιτώνοντας ένα κάρο λεφτά. Στο ebay βρίσκεις με €30-100 φακούς Minolta, Pentax, Jupiter κλπ που οπτικά είναι πολύ καλύτεροι από τους "φθηνούς" της Canon που κοστίζουν 5-10 φορές περισσότερα λεφτά.
Όπως ήδη ξεκαθαρίσαμε με τον Veldrin, τέτοιες τιμές όχι στην ελληνική αγορά.
Τώρα θα απαντούσα και στα υπόλοιπα αλλά όταν πχ λες ότι με entry level dslr μόνο ως ISO 400 πάει δεν βλέπω το νόημα να το κάνω· ας πω απλά ότι μάλλον κείμεθα σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες βαλαντίων και έχουμε τελείως διαφορετικές προσδοκίες και ανοχές.

Erebos
15-02-18, 07:30
Τώρα θα απαντούσα και στα υπόλοιπα αλλά όταν πχ λες ότι με entry level dslr μόνο ως ISO 400 πάει δεν βλέπω το νόημα να το κάνω· ας πω απλά ότι μάλλον κείμεθα σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες βαλαντίων και έχουμε τελείως διαφορετικές προσδοκίες και ανοχές.

Ανέφερες μεταχειρισμένες entry-level DSLR κάτω από 200 ευρώ οπότε υπέθεσα ότι αναφέρεσαι σε μοντέλα πριν το 2012.

ioetisap
15-02-18, 11:54
Ναι και καλά έκανες εν προκειμένω αλλά κακά πριν για τα ΙΣΟ κτλ. Τ.π....

teodor_ch
15-02-18, 18:23
Αν ζητάς p&s καλά κάνεις και δεν το δέχεσαι. Αυτό είναι για άλλες χρήσεις-απαιτησεις. Δεν είναι μόνο τα λεφτά που γλιτώνεις. Είναι ότι τέτοιο γυαλί και κατασκευή, σήμερα δεν βγαίνει. Τον K 50mm f1.2 μου τον ζητάνε 600 λίρες και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να τον δώσω. Για p&s και εύκολια πήρα τον 25mm και 45mm που γράφω πιο πίσω. Για ποιότητα τον Pentax δεν τον φτάνει κανένας ούτε από τη σειρά PRO.

Οι άλλοι είναι ταμάμ για βίντεο. Και σε βίντεο το mf και fp είναι must. Όλοι τους είναι επένδυση.

Μα όλοι αυτοί είναι prime.
Πάς ταξίδι με ένα σφιχτό πρόγραμμα να δείς/ακούσεις για το μέρος που πάς και θα κάθεσαι να κάνεις μπρος-πίσω να καδράρεις?
Εκτός αν πηγαίνεις δεύτερη φορά στο ίδιο μέρος ή σε ενδιαφέρει μόνο η φωτογράφιση (σαν hobby).

Γούστα είναι αυτά απλά πιστεύω ότι είναι πολύ μικρό το ποσοστό των μή επαγγελματιών που κάνουν κάτι παρόμοιο με εσένα.

Επειδή μιλήσατε παραπάνω για ποσοστά πωλήσεων.

Veldrin
15-02-18, 19:23
Απλά ζητάω άλλα πράγματα από τις φωτογραφίες μου. Για μένα είναι περισσότερο τεχνη παρά snapshot. Κυρίως γιατί γουστάρω να τις βλέπω και να τις κρεμάω στο σπίτι μου.

Πάντα σε νέα μέρη που πηγαίνω (και έχω πραγματικά πολλά ταξίδια μέσα σε κάθε χρονιά σε UK και Ευρώπη λόγω συνεδρίων κτλ) τραβάω με prime. Το 90% του συνόλου δε, με 50mm (100mm equivalent). Περί ορέξεως. Όχι απλά κάθομαι να καδράρω αλλά μπορεί και να δοκιμάζω και διαφορετικά apertures.

Αλλιώς προσωπικά δε θα χρειαζόμουν καμία DSLR και καμία CSC. Δεν είναι όλα και όλοι ίδιοι.

Και πάμε άλλη μια φωτογραφία επί του θέματος, προ μιας εβδομάδας είχαμε κάτι μετρήσεις εις τας εξοχάς. Όποιος ξέρει από Αγγλία, θα γνωρίζει πως απόλυτο σκοτάδι μπορεί να βρεί κυρίως σε Κορνουάλη ή Νορφολκ/Σαφφολκ. Ευτυχώς μένω στο δεύτερο και η νύχτα προσφέρεται για τέτοια κάδρα. Τραβηγμένη με έναν manual Pentax M 28mm f2.8 ver. 2

191424P1060722[9505] (https://flic.kr/p/GeTSPd) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

teodor_ch
16-02-18, 00:07
Δε δικαιολογεί το παραπάνω ποστ την επιλογή των prime με την έξτρα ταλαιπωρίας τους.

Veldrin
16-02-18, 00:32
Δικαιολογία; Μην είσαι δογματικος. Δεν δικαιολογώ κάτι. Σου εξηγώ γιατί κάτι που δε λειτουργεί για σένα, για κάποιους άλλους είναι μονόδρομος. Εκτός αν η φωτογραφία έχει μόνο ένα στιλ και μια μόνο έννοια.

Erebos
16-02-18, 02:14
Μα όλοι αυτοί είναι prime.
Πάς ταξίδι με ένα σφιχτό πρόγραμμα να δείς/ακούσεις για το μέρος που πάς και θα κάθεσαι να κάνεις μπρος-πίσω να καδράρεις?
Εκτός αν πηγαίνεις δεύτερη φορά στο ίδιο μέρος ή σε ενδιαφέρει μόνο η φωτογράφιση (σαν hobby).

Γούστα είναι αυτά απλά πιστεύω ότι είναι πολύ μικρό το ποσοστό των μή επαγγελματιών που κάνουν κάτι παρόμοιο με εσένα.

Επειδή μιλήσατε παραπάνω για ποσοστά πωλήσεων.

Είπε ήδη ότι έχει τον Panasonic 12-32mm (24-64mm equivalent) που είναι μια σταλιά.

Κακώς υπάρχει η αντίληψη ότι το zoom αντικαθιστά τα πόδια.
Το zoom υπάρχει για να έχεις πολλαπλές οπτικές γωνίες σε έναν φακό και να μην αλλάζεις συνέχεια φακούς. Αν η σκηνή που έχεις στο μυαλό σου χρειάζεται 35mm, δεν θα την τραβήξεις με 50mm επειδή βαριόσουν να πας 3 βήματα πιο μπροστά. Αυτή είναι πολύ κακή συνήθεια που δεν προωθεί την δημιουργικότητα στη σύνθεση και δεν εξασκεί το φωτογραφικό μάτι.
Ακόμα και για ένα ταξίδι που είναι once-in-a-lifetime, ποιος ο λόγος να συμβιβαστείς με αρπακολλατζίδικες φωτογραφίες για να μην χάσεις τίποτα, και όχι να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου για λιγότερες φωτογραφίες τις οποίες όμως θα χαίρεσαι περισσότερο?

Veldrin
16-02-18, 15:54
Είπε ήδη ότι έχει τον Panasonic 12-32mm (24-64mm equivalent) που είναι μια σταλιά.


Όχι για πολύ πάντως, πάει για ανταλλαγή πακέτο με την GX85 για την GX9. Πολύ καλός-εξαιρετικός φακός σε οξύτητα, λίγοι αν όχι κανένας kit lens τον κοντράρει, αλλά μετά τα 18mm πέφτει αρκετά. Για 100 λίρες buy back νομίζω δεν άξιζε να τον κρατήσω. Σε υπόλοιπα φωτογραφικά, άρχισα να ξεθάβω εξοπλισμό και έβγαλα για πούλημα ένα Pentax REFCONVERTER-A σε κατάσταση καινούριου. Ελπίζω μελλοντικά να μην το μετανιώσω, αλλά αφού αποφάσισα να χωθώ πλήρως στο m4/3 θα φύγουν πολλά Pentax film era που κρατούσα.

Όσον αφορά αυτό που λέει ο Erebos θα συμφωνήσω 100%. Δεν είναι δυνατόν παρά μόνο σε λύσεις του χιλιάρικου, ένας zoom να σου δώσει ποιοτικά σε μη ιδανικές συνθήκες, το αποτέλεσμα ενός prime. Τι ISO και τι SS θα χρειαστείς για να μαζέψεις το ίδιο φώς; Τι distortion, vignetting, CA, sharpness, colour rendition θα έχεις με τον ένα και τι με τον άλλο; Να συγκρίνουμε ποιοτικά έναν 18-55 DX nikkor και έναν 20mm ή 25mm της Panasonic που κάνουν τα ίδια λεφτά; Η μέρα με τη νύχτα.

Προσωπικά prime διαλέγω ασυζητιτί για λίγο καδράρισμα παραπάνω (που είναι απλά εμπειρία). Άλλος όχι.

Και μια αλλαγή, σε αλεσμένο espresso καφέ, Lavazza ή Illy; :p

P.S: Cranky δεν μου άρεσε αυτό που έκανες, καλύτερα θα ήταν να τις έσβηνες εντελώς ή να μου ζητούσες να τις μικρύνω από το flickr. Στο flickr διατηρώ το copyright σε ότι ανεβάζω για να το ελέγχω μέσω pixsy, εδώ όμως όχι και όλες πλην τις τελευταίας δε βλέπω από που μπορώ να τις σβήσω.

teodor_ch
16-02-18, 16:26
Το ίδιο καδραρισμα κάνει ένας ζουμ 18-55 με εναν 50αρη στα 50mm.

Για τη ποιότητα δε διαφωνώ αλλά η χρήση παλιών prime και σενσορα ΜΗ FF δε βοηθούν στην ποιότητα.

Για τον καφέ δοκίμασε TAF

Veldrin
16-02-18, 16:48
Το ίδιο καδραρισμα κάνει ένας ζουμ 18-55 με εναν 50αρη στα 50mm.

Για τη ποιότητα δε διαφωνώ αλλά η χρήση παλιών prime και σενσορα ΜΗ FF δε βοηθούν στην ποιότητα.

Για τον καφέ δοκίμασε TAF

Βρες έναν καλό παλιό prime σαν αυτούς που αναφέραμε, βάλε τον στη δική σου και μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.

TAF βλέπω πωλείται μόνο Ελλάδα;

gcf
16-02-18, 17:42
Οι παλιοί prime δεν είναι τέλειοι, έχουν αδυναμίες ίδίως στα άκρα του κάδρου και ιδίως τέρμα ανοιχτοί.
Αλλά με τη χρήση σου Δημήτρη, αυτές δεν σου προκύπτουν καθόλου γιατί ο αισθητήρας κάνει crop μόνο το οπτικά τέλειο κέντρο του φακού.
(Συν ότι με πολύ φωτεινά διαφράγματα η περιφέρεια είναι έτσι κι αλλιώς out of focus πολύ συχνά).

teodor_ch
16-02-18, 17:49
Αν βγάλεις το κριτήριο κόστους έχεις κάποιο συγκριτικό που να δείχνει ότι ο παλιούς είναι καλύτερος?

Μόνο για το κόστος διαβάζω θετικά και όλα τα άλλα είναι αρνητικά.

Old prime vs new prime

Veldrin
16-02-18, 18:14
Που τα διαβάζεις αυτά; Είδες τεστ με τους φακούς που είπαμε και βρήκες faults; Στις φωτογραφίες που έχω δείξει βρήκες κάποιο οπτικό πρόβλημα; Οπτικά στους prime δεν έχει αλλάξει περίπου τίποτα τα τελευταία 40 χρόνια. Βρες prime φακό σε 3ψήφια τιμή με μεταλλική κατασκευή και 9 aperture blades. Ή ακόμα και σε φθηνότερους, βρες το πρόβλημα με αυτό τον Pentax M 50mm f1.7 που τον βρίσκεις 20-30 ευρώ. Υπόψιν, και αυτόν τον έχω, αλλά δεν τον βάζω γιατί έχω άλλους 3 50άρηδες που θεωρώ ακόμα πιο καλούς.

https://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-M-50mm-F1.7-Lens.html?#review8806

Μη μπερδεύεσαι με zoom.

Εσύ το διαβάζεις, αλλά εγώ χρησιμοποιώ παλιούς και νέους prime και στο λέω. Κάνε μια δοκιμή πριν εκθέσεις άποψη.

gcf
16-02-18, 18:36
Δημήτρη, δες αυτό που έγραψα πιο πάνω. Οι σύγχρονες σχεδιάσεις έχουν πλεονεκτήματα. Ειδοποιός διαφορά αν είναι τα στοιχεία spherical ή aspherical, τι επιστρώσεις υπάρχουν, αν είναι γεωμετρικά διορθωμένοι οι φακοί, τι διαχείριση γίνεται στο flare. στο comma κλπ. Ένα, δυο ή τρία στοπ πιο κλειστοί και όλα τέλεια βέβαια
Αλλά στο m43 όλα αυτά εξαλείφονται (μόνο που έχεις τα ισοδύναμα fov, και dof) αντί τα κανονικά.
Αλλά κάποιοι φακοί έχουν συχνά επιθυμητά ποιοτικά χαρακτηριστικά, πέρα από τα ποσοτικά, όπως ιδιαίτερο color rendering ή το αγαπημένο μου swirly bokeh που με αυστηρά τεχνικούς όρους είναι ελάττωμα του φακού.
https://farm1.staticflickr.com/621/22484168200_5de2e1fcd6.jpg (https://flic.kr/p/AfReSq)
An old friend (https://flic.kr/p/AfReSq)
by George Fournaris (https://www.flickr.com/photos/fournaris/), on Flickr

xhaos
16-02-18, 18:50
Πέρα από τα photographers eye και mind έχετε να προτείνετε κανένα βιβλίο?

Veldrin
16-02-18, 18:53
Τώρα μιλάμε σωστά. Πήγα να μιλήσω για ASPH στοιχεία πριν αλλά λέω θα μπλέξουμε. Δε διαφωνώ καθόλου, απλά αν ξέρεις που πονάει ο φακός σου, πχ δεν έχει aspherical elements, τότε θα περιμένεις κάποια colour abberations (ένα κλικ στο lightroom βέβαια). Γι αυτό και επιμένω για Pentax κυρίως, επειδή το SMC έχει αποδειχτεί λίρα 100, και οι περισσότεροι Pentaxάκηδες κρατάνε τους παλιούς φακούς (και έχω και καημό την Κ1 κάποια στιγμή). Όχι πως δεν υπάρχουν εξαιρετικοί φακού σε Helios, Vivitar, Tokina ή παλιά Nikkor. Υπάρχουν εξαιρετικά τέτοια βιντεάκια στο youtube. Πχ αυτό πάνω σε μια Sony A7ii


https://www.youtube.com/watch?v=G22LGiKngp4

Στο θέμα που πονάει ο φακός σου όμως, σημαίνει πως έχει και χαρακτήρα. Και αυτό προσωπικά το θεωρώ καταπληκτικό ως στοιχείο, ακόμα και σε φακούς διαφορετικών χρονολογιών με ίδιο focal length. Εκπληκτικός στη φωτο όχι μόνο ο ποιμενικός αλλά και το effect του φακού (ποιός είναι;)

gcf
16-02-18, 19:34
Α, ένας φθηνός πλαστικός DX ζουμ, ο 55.0-300mm f/4.5-5.6

Veldrin
16-02-18, 19:38
Α, ένας φθηνός πλαστικός DX ζουμ, ο 55.0-300mm f/4.5-5.6

Ωραίος! Και η 7100 είναι εξαιρετικό σώμα (τη ζηλεύω στο πως ανεβάζει ISO χωρίς θόρυβο για πλάκα) αλλά είμαι ταγμένος-ταμένος στο απέναντι Γιαπωνέζικο στρατόπεδο από γεννησιμιού οπότε θα ζήσω και θα πεθάνω με τα + και τα -. (Olympus)

Η Pentax προέκυψε όταν ήρθα Αγγλία, που βρέθηκα με 4 δερμάτινες τσάντες υλικό από πεθαμένο πεθερό του landlord μου (μπρρρρ), που είχαμε πιάσει συζήτηση για φωτογραφικά και όταν είδε τι μούρλα κουβαλάω μου τα έδωσε όλα για 50 λίρες. Έχουν μέσα μέχρι και αποδείξεις αγοράς χρονολογίας 1977.

Πχ το viewfinder που πουλάω σήμερα, παραγωγής 1985


191460

teodor_ch
17-02-18, 00:36
Έχω διαβάσει συγκριτικά και τις νέες τεχνολογίες που υπάρχουν. Να πάρω χειρότερη μηχανή να βάλω φθηνό φακό για να έχω άποψη?

Πάρε μια FF και κάνε μια δοκιμή και εσύ.
Καλοί και ρομαντικοί οι παλιοί αλλά οι καινούργιοι είναι καλύτεροι τουλάχιστον στη νικον. Αν οι άλλες εταιρείες κοροϊδεύουν δε το γνωρίζω.

Γράφω και απο κινητό και δε μπορώ να ψάχνω λινκς

Veldrin
17-02-18, 01:18
Έχω διαβάσει συγκριτικά και τις νέες τεχνολογίες που υπάρχουν. Να πάρω χειρότερη μηχανή να βάλω φθηνό φακό για να έχω άποψη?

Πάρε μια FF και κάνε μια δοκιμή και εσύ.
Καλοί και ρομαντικοί οι παλιοί αλλά οι καινούργιοι είναι καλύτεροι τουλάχιστον στη νικον. Αν οι άλλες εταιρείες κοροϊδεύουν δε το γνωρίζω.

Γράφω και απο κινητό και δε μπορώ να ψάχνω λινκς

Να πάρεις χειρότερη μηχανή να βάλεις φθηνό φακό; Μα τι λες; Έχεις καταλάβει πως μπαίνουν αυτοί οι φακοί επάνω;

Προφανώς και τους έχω δουλέψει και σε FF. Προφανώς δίνω μέχρι και βίντεο πιο πάνω με τους συγκεκριμένους, πάνω σε FF. Δώσε πηγές για τα συγκριτικά που λες.

Αλλά γιατί προσπαθώ να σε πείσω; Όπως νομίζεις.

teodor_ch
17-02-18, 09:36
Googlαρα για 1 λεπτό για τον pentax 50 1.7 και λένε αυτά που ήξερα.

Είναι και manual focus που είπα ότι μου είναι άχρηστο οποτε καλή σου μέρα.

Να δω κάποιον να προσπαθεί να βγάλει φωτογραφία δύο 3χρονα με prime και χωρίς auto focus :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.