PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117

euri
17-02-18, 13:57
Να δω κάποιον να προσπαθεί να βγάλει φωτογραφία δύο 3χρονα με prime και χωρίς auto focus :p

Μα, αυτό είναι action & wildlife (sic) φωτογραφία. :biggrin:

Btw, τον σχεδόν δίχρονο πιτσιρικά τον φωτογραφίζω με prime (35 & 50 mm) σε crop σώμα*

*Όχι την d40 πάντως ;)

Veldrin
17-02-18, 14:54
Googlαρα για 1 λεπτό για τον pentax 50 1.7 και λένε αυτά που ήξερα.

Είναι και manual focus που είπα ότι μου είναι άχρηστο οποτε καλή σου μέρα.

Να δω κάποιον να προσπαθεί να βγάλει φωτογραφία δύο 3χρονα με prime και χωρίς auto focus :p

Αν βάλεις f4-f8 και focus to infinity θα βγάλεις μια χαρά τη φωτογραφία με τα δύο 3χρονα σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Έκανες μια αναζήτηση για 1 λεπτό, ασχολούμαι μήνες με το ζήτημα και όχι επειδή διάβασα μια άποψη κάποιου. Και bokeh μπορείς να δώσεις αν έχεις μάθει τι DOF θα πάρεις από τον φακό σου.


Ο τελευταίος είναι ο Pentax A f1.7, μια 20άδα ευρώ στα γνωστά site.

Erebos
17-02-18, 18:18
Να δω κάποιον να προσπαθεί να βγάλει φωτογραφία δύο 3χρονα με prime και χωρίς auto focus :p

Εκτός από το infinity focus το οποίο απαιτεί μεγάλη απόσταση από το αντικείμενο, υπάρχει και η επιλογή του pre-focus κάνοντας χρήση των focusing distance/DoF ενδείξεων πάνω στους manual φακούς.
Κάνεις λες και δεν υπήρχε φωτογραφία πριν βγει το autofocus.

teodor_ch
17-02-18, 19:41
Μα, αυτό είναι action & wildlife (sic) φωτογραφία. :biggrin:

Btw, τον σχεδόν δίχρονο πιτσιρικά τον φωτογραφίζω με prime (35 & 50 mm) σε crop σώμα*

*Όχι την d40 πάντως ;)

Ο δίχρονος είναι πιο αργός απο τον 3χρονο πόσο μάλλον απο δύο 3χρονους :p
Όχι ότι δεν έχω προσπαθήσει να παίξω με prime αλλά για σίγουρα αποτελέσματα κουμπώνω τον zoom με S priority (τουλάχιστον 100, ανάλογα το zoom) MAX ISO 6400


Αν βάλεις f4-f8 και focus to infinity θα βγάλεις μια χαρά τη φωτογραφία με τα δύο 3χρονα σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Έκανες μια αναζήτηση για 1 λεπτό, ασχολούμαι μήνες με το ζήτημα και όχι επειδή διάβασα μια άποψη κάποιου. Και bokeh μπορείς να δώσεις αν έχεις μάθει τι DOF θα πάρεις από τον φακό σου.

Anyway, σου είπα, όπως θες. Αλλά με 1 λεπτό διάβασμα δε γίνεται να γνωρίζεις μια πραγματικότητα. Στις παρακάτω πχ δε νομίζω πως έστησα κανέναν για φωτογραφία.

Ο τελευταίος είναι ο Pentax A f1.7, μια 20άδα ευρώ στα γνωστά site.

Στη φωτογραφία με το παιδί
1) είναι ένα παιδί με τη μάνα του στάσιμο
2) η ποιότητα της εικόνας είναι χάλια (δε ξέρω τί κάνει το flickr)
3) το background είναι out of focus μάλλον (βλέπε 2)

Βάλε ένα παιδί, μόνος σου, πήγαινε σε ένα μέρος που θές να βγάζεις φωτογραφίες και πές μου τί θα καταφέρεις.
Και πρόσεχε μή χάσεις το παιδί έτσι? :p

Δε διάβασα ένα λεπτό για παλιούς vs νέους αλλά για το συγκεκριμένο prime που λες και διάβασα αυτά που είχα ξανα-διαβάσει όταν για ένα μήνα χάζευα ποιόν prime θα πάρω.

Υπάρχουν νέες τεχνολογίες και οι καινούργιοι είναι καλύτεροι. Πώς να το κάνουμε?
Εκτός αν κάποιος συγκρίνει πχ επαγγελματική σειρά παλιού με απλή καινούργιου. Αν συγκρίνεις όμοια πράγματα ο καινούργιος είναι καλύτερος!


Εκτός από το infinity focus το οποίο απαιτεί μεγάλη απόσταση από το αντικείμενο, υπάρχει και η επιλογή του pre-focus κάνοντας χρήση των focusing distance/DoF ενδείξεων πάνω στους manual φακούς.
Κάνεις λες και δεν υπήρχε φωτογραφία πριν βγει το autofocus.

2018 και θα κάνω μπρος πίσω προσπαθώντας να χωρέσω τα παιδιά και το θέμα,
θα μετράω πόσα πόδια μακριά είμαι για να γυρίσω το δαχτυλίδι

Αν αυτό δεν το βρίσκετε γελοίο (μή πώ τίποτα χειρότερο) τσάμπα μιλάμε!

Εκτός βέβαια αν θεωρείς καλό αποτέλεσμα το semi-out-of-focus για να προλάβεις να πάρεις καμία φωτογραφία.
Που τότε τί συζητάμε για ξυράφι φακούς κλπ.

Το θέμα δεν είναι αν μπορείς να βγάλεις μία φωτογραφία αλλά ποιά είναι η βέλτιστη επιλογή.

Veldrin
17-02-18, 20:32
1) αν νομίζεις ότι είναι στάσιμο, μάλλον το focus έκανε καλή δουλειά έ;
2)Η ποιότητα της εικόνας είναι χάλια γιατί;
3)Διάβασε τι είναι το Bokeh και τι είναι το DoF, και τι απαιτούν.. Το σώμα το βάζεις στο auto και όποιον πάρει ο χάρος; Πορτραίτα πως κάνεις; Αν νομίζεις πως θα βγάλεις μετά το ηλιοβασίλεμα σμήνη από πουλιά με AF σε zoom φακό με ανοιχτό aperture f3.5 καλή τύχη. Γι αυτό οι ακριβοί φακοί γυρίζουν σε MF από dedicated κουμπί, για γρήγορο switch. Δε νομίζω να είναι εκεί από μερικούς νοσταλγικούς χίπστερς.

Επιμένεις να λες ότι γνωρίζεις ενώ αρνείσαι να ακούσεις. Μην τα κάνεις όλα αυτά, αλλά έχε τουλάχιστον σωστά επιχειρήματα, από επιλογή όχι από ξεροκεφαλιά.

gcf
17-02-18, 22:25
Παιδιά, ένα hobby είναι, όπως αρέσει στον καθένα το εξασκεί.
Απλώς να πω ότι με την εμπειρία που έχω από dslr σώματα, ναι, βγάζεις σμήνη πουλιών μετά το ηλιοβασίλεμα με AF ζουμ φακό, γύρω στο 95% ακρίβεια, γιατί δεν θα έπρεπε;
Η αυτόματη εστίαση, ακόμη και με subject tracking απλώς λειτουργεί άψογα και αστραπιαία χρόνια τώρα στις dslr, και πλέον σε πολλές mirrorless.

https://farm9.staticflickr.com/8326/28799956943_f672899f01.jpg (https://flic.kr/p/KSXiPM)
Dolphin jump - explored (https://flic.kr/p/KSXiPM)
Τραβηγμένο με έναν απλό 55-300DX φακό.
https://farm9.staticflickr.com/8268/29362280291_7107d19a7d.jpg
(https://flic.kr/p/LJDmXV)Incoming missile? (https://flic.kr/p/LJDmXV)
Εδώ nailed focus τη στιγμή που έδινε το μικρότερο αποτύπωμα στο σύστημα εστίασης.

Veldrin
17-02-18, 23:13
Σε συμπεριφορές πουλιών όπως το starling murmuration που είναι αυτό που έχω τραβήξει πιο πίσω, στις ώρες που αυτό συμβαίνει, είναι αδύνατον για έναν φακό που δε μαζεύει πολύ φώς να επιτρέψει στο σώμα να εστιάσει σωστά.

Πέρασα 3 μέρες σε εκείνο το μέρος, κατασκηνωτής για να τα χαζέψω. Σχεδόν όλοι που ήρθαν με φωτογραφικές ήταν γυρισμένοι σε MF. Έχεις πολλά μικρά objects, μόνο ως contrast στον ορίζοντα (στην καλύτερη περίπτωση) ή στη βλάστηση (στη χειρότερη) που κάνουν απρόβλεπτες κινήσεις. Ένα πραγματικά δύσκολο πεδίο για φωτογραφία. Ποιοί δεν ήταν; Κάτι θεούληδες με φακούς και σώματα του χιλιάρικου έκαστο που τα βλέπεις και λιώνεις <3

Κανένας κιτ φακός σε μηχανή enthusiast δεν μπορεί να το πιάσει αυτό σωστά στο χρόνο που απαιτείται.

Γενικά δε δέχομαι το "έχω κιτ ζουμ φακό και είναι καλύτερος από έναν f1.2 prime επειδή είναι MF και παλιός". Ωραίο θα ήταν, αλλά ας πιάσουμε λίγο με τα χέρια μας αυτά τα πράγματα πριν αποκτήσουμε γνώμη και δεν ακούμε τίποτα ενώ το bokeh μας φαίνεται κακό φόκους :p.

Over & out.

ioetisap
18-02-18, 00:11
Ο τελευταίος είναι ο Pentax A f1.7, μια 20άδα ευρώ στα γνωστά site.
Βρε παίδες ποια είναι αυτά γνωστά sites στα οποία βρίσκετε αυτές τις τιμές; Γιατί ΟΚ η ελληνικη αγορά είναι μικρή και ακριβή αλλά τις τιμές που συχνά αναφέρετε δεν τις βλέπω ούτε σε eBay πχ. Εκτός κι αν τα άπαξ ανά έτος κελεπούρια τα ανάγετε σε κανόνα εξαιρώντας επίσης μεταφορικά κτλ.

teodor_ch
18-02-18, 00:16
1) αν νομίζεις ότι είναι στάσιμο, μάλλον το focus έκανε καλή δουλειά έ;
2)Η ποιότητα της εικόνας είναι χάλια γιατί;
3)Διάβασε τι είναι το Bokeh και τι είναι το DoF, και τι απαιτούν.. Το σώμα το βάζεις στο auto και όποιον πάρει ο χάρος; Πορτραίτα πως κάνεις; Αν νομίζεις πως θα βγάλεις μετά το ηλιοβασίλεμα σμήνη από πουλιά με AF σε zoom φακό με ανοιχτό aperture f3.5 καλή τύχη. Γι αυτό οι ακριβοί φακοί γυρίζουν σε MF από dedicated κουμπί, για γρήγορο switch. Δε νομίζω να είναι εκεί από μερικούς νοσταλγικούς χίπστερς.

Επιμένεις να λες ότι γνωρίζεις ενώ αρνείσαι να ακούσεις. Μην τα κάνεις όλα αυτά, αλλά έχε τουλάχιστον σωστά επιχειρήματα, από επιλογή όχι από ξεροκεφαλιά.

Έχεις σε μία εικόνα στο κέντρο ένα παιδί με τη μάνα του με έντονα χρώματα και πού εστιάζεις?
Μήπως το ρηχό dof σε αυτή τη περίπτωση κατέστρεψε τη φωτογραφία?
Πρέπει να ψάξεις τα πουλιά να βρείς που έχεις κάνει focus?

Προφανώς για να τραβήξεις με 1.2 κάτι θές να δείξεις αλλά αφού δε φαίνεται μάλλον είναι κακή προσπάθεια.

Το CA επίσης είναι χάλια. Γεμάτο μπλε είναι. Δε ξέρω αν προσπάθησες να το διορθώσεις κιόλας ή είναι εφέ του φακού αυτό που βλέπω.


Τέλος, μου λές στον zoom για σμήνη με πουλιά με f3.5 (που στο τέρμα wide έχει μεγάλο dof ή καλύτερα διαφορετικό distance compression) και τραβάς με τον prime 50άρη σμήνη πουλιών με 1.2 και shutter 1200???

Αν θέλω πορτραίτο θα αλλάξω ρύθμιση προφανώς.
Όλοι οι φακοί που έχω πιάσει (και οι ΚΙΤ οι πιο φθηνοί πχ. 18-55) γυρίζουν σε manual με ένα κουμπί. Άσε που έχει και η μηχανή έτοιμο κουμπί εκεί κοντά με το οποίο αλλάζεις και σε 1 κλικ τα AF-S/C/3D κλπ κλπ.

Το S priority είναι auto? Το ότι το βάζω σε S priority δε σου λέει κάτι? Βιάζομαι!!!! Αλλάζει ο φωτισμός, το ζουμ συνέχεια.
Θέλω still images κατα προτεραιότητα και τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Αν χρειαστώ πορτραίτο είπαμε αλλάζω σε A-priority ή/και Manual ανάλογα τη φάση.

gcf
18-02-18, 00:50
Μια Νικον DSLR αν είναι να εστιάσει, εστιάζει ανεξάρτητα από το τι φακό της φοράει κανείς, αρκεί να έχει μέγιστο διάφραγμα ως f5.6 για τις φθηνότερες και έως f8 για τις πιο καλές.
Ο ακριβότερος φακός απλώς θα κινήσει πιο γρήγορα ή όχι τα μηχανικά του μέρη σύμφωνα με τη μηχανή. Δεν μετράει ούτε αν έχουμε κλείσει το διάφραγμα, η εστίαση είναι πάντα με τέρμα ανοιχτό και κλείνει μόνο τη στιγμή της λήψης.
Τέλος πάντων, για να μη λέω μόνο λόγια, βρήκα αυτόν εδώ που τραβάει starling murmurations με d7100 και ένα τουριστοφακό 18-300 f3.5-6.3

http://www.davidplantphotography.co.uk/British%20birds/Starling/slides/David%20Plant%20Photography%20-%20Wildlife%20Photographer%20-%20Starlings%20-%20I.html

Veldrin
18-02-18, 01:34
@theodor_ch εντάξει ότι πείς

@gcf συμφωνώ όταν είσαι μακριά και έχεις στηθεί περιμένοντας να σου κάτσει, και το συγκεκριμένο ήταν μεγάλο λαχείο βλέποντας το photostream. Όταν όμως είσαι κοντά, δίπλα στο έλος-φωλιά, δυσκολεύουν τα πράγματα γιατί είναι τελείως απρόβλεπτα. Δέχομαι πάντως αυτό που μου λες. Έχει πάντως σημασία και αν το focus του σώματος είναι Phase ή Contrast. Εντωμεταξύ σε αυτή την περιοχή ήμουν :D Anglessey και μετά στο Lopham Fen. Μαγικά μέρη (και είχα και την τύχη-ατυχία να δώ φεύγοντας για το αυτοκίνητο μέλος της πανίδας που δεν ανήκει στην Αγγλία αλλά σε πάρα πολύ νοτιότερες χώρες, μάλλον χορτάτο και από πολύ μακριά, γιατί έχουν χάσει ένα πάνθηρα και τον ψάχνουν στο Νορφολκ εδώ και κάτι μήνες-δενκάνωπλάκαέχωνατρέξωέτσιχρόνιακτλ-).

Κατά τα άλλα, αγορές MFT τέλος. Pana Leica 15mm f1.7 rebranded ως DJI επιτέλους αναμένεται στη συλλογή μου. Δεν το ήξερα αυτό το φρούτο, μόλις μου το ψιθυρίσανε όρμησα. Έτοιμος!


@ioetisap: Αγγλικό ebay και ακόμα καλύτερες ευκαιρίες στο gumtree. Πάντα με μεταφορικά μέσα αλλά μένω Αγγλία.

teodor_ch
18-02-18, 02:14
@theodor_ch εντάξει ότι πείς




όχι εγώ,
η φωτογραφία σου


να το παίξω τρέντι ρομαντικός να συμφωνήσουμε :p
δεν είναι του γούστου μου

επιχειρήματα δεν ήθελες?

αποφάσισε πώς πρέπει να τραβάς τα πουλιά, βγάλε μία και βάλε την να τη σχολιάσουμε
να σε βοηθήσω κιόλας
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

εκτός και αν έχεις στοιχίσει τα πουλιά στην ίδια απόσταση απο τη μηχανή (no comment)
βγάζεις τα πουλιά με τέρμα χαμηλό dof οπου κάποια θα είναι back κάποια spot-on και κάποια front focus?

και μου τη λές για zoom wide open με f3.5 που έχεις απείρως περισσότερο dof?

να ήταν ένα πουλί να πάει στο καλό αλλά τί βρίσκεις στην παραπάνω εικόνα?

τέλος, αν και βαριέμαι απίστευτα το ψάξιμο γιατί δεν έχω ιδέα απο pentax
αν κατάλαβα καλά ο Α 50 1.4 είναι ο καινούργιος?
αυτό το συγκριτικό είναι σωστό? (αν ναί δε χρειάζεται να πώ κάτι άλλο)
https://forums.steves-digicams.com/pentax-lenses/124613-50-mm-comparison.html

αν όχι, βρές εσύ που τους ξέρεις ένα συγκριτικό του παλιού με τον τελευταίο αντίστοιχο 50άρη

σου έχω δηλώσει εξ αρχής ότι δεν υπολογίζουμε τον παράγοντα του κόστους

Veldrin
18-02-18, 02:26
Άμα διάβαζες αυτό που πόσταρες και δε βαριόσουν όπως διατείνεσαι (αλλά παρόλα αυτά τα γράφεις, γιατί μόνο εσύ ξέρεις), θα καταλάβαινες ότι αυτά που λες είναι πασαλείματα/αρλούμπες. Ο Α 1.4 και ο Α 1.7 είναι μοντέλα της ίδιας γενιάς (1983-1987). Ο πρώτος κάνει μια 150άρα και ο δεύτερος 20-30.

Κάνε μου τη χάρη λοιπόν, ασχολήθηκα πάρα πολύ μπας και σου δείξω μια προοπτική για να παίξεις μαζί της μα εσύ ψάχνεις να τσακωθείς αντί για να ψαχτείς. Αλλά είπαμε, βαριέσαι. Δε φταίς εσύ αλλά εγώ που σπαταλάω το χρόνο μου.

DoF μάθημα από κάποιον που δεν κοιτάει πέρα από AF και νομίζει το bokeh OoF; Ασχολίαστο. :down:

teodor_ch
18-02-18, 02:49
θα κάτσω να μάθω όλη τη σειρά της Pentax για να σου αποδείξω αυτό που λέω?
και φταίω που βαριέμαι? :rofl:

σου εξήγησα ότι δεν έχω ιδέα απο πενταξ. έκατσα 5 λεπτά μήπως και σου αποδείξω στο "στρατόπεδο" σου αυτό που ισχύει σαν γενικός κανόνας

αντίλογο για τη "φωτογραφία" σου έχεις?
τί βλέπουμε?
ποιό πουλί? ;)

να πάρω τον πιο φθηνό nikon να μιλάω "εκ πείρας" να "σε φτάσω"?

ψάξε nikon 1.8D vs G που είναι η ίδια σειρά με μερικά χρόνια διαφορά και δές τι αποτελέσματα φέρνει η τεχνολογία εσύ που έχεις την όρεξη


κατα τα άλλα συνεχίζεις να ξεχειλίζεις απο επιχειρήματα στα δύο τελευταία σου ποστ (τώρα που έπιασα και φυσικό πληκτρολόγιο!)

και αντί να καταλάβεις αυτό που έχω πεί 2-3-4 φορές "βγάλε έξω τον παράγοντα κόστος"
συνεχίζεις να το αναφέρεις

ρομαντισμός ή φανατισμός?

ΥΓ. έχω χρησιμοποιήσει και manual focus χωρίς όμως το κουμπάκι αφού δε χρειάζεται στο φακό μου
μισο-πατάω το shutter γυρίζω το focus ring επι τόπου και click!!! ΟΥΑΟΥ τεχνολογία! :cool:

ΥΓ2. Τα μπλέ ράμφη στις πάπιες τα βλέπεις?
Και μπορείς να μου πείς πού έχεις κάνει focus?
Γιατί είναι τόσο κακή η ποιότητα που δε βγάζω άκρη.
Στη χαρτοκουτα (?) κάτω φαίνεται λίγο sharp. Μετά είναι όλο blurry.

Veldrin
18-02-18, 03:03
θα κάτσω να μάθω όλη τη σειρά της Pentax για να σου αποδείξω αυτό που λέω?
και φταίω που βαριέμαι? :rofl:

σου εξήγησα ότι δεν έχω ιδέα απο πενταξ. έκατσα 5 λεπτά μήπως και σου αποδείξω στο "στρατόπεδο" σου αυτό που ισχύει σαν γενικός κανόνας

αντίλογο για τη "φωτογραφία" σου έχεις?
τί βλέπουμε?
ποιό πουλί? ;)

να πάρω τον πιο φθηνό nikon να μιλάω "εκ πείρας" να "σε φτάσω"?

ψάξε nikon 1.8D vs G που είναι η ίδια σειρά με μερικά χρόνια διαφορά και δές τι αποτελέσματα φέρνει η τεχνολογία εσύ που έχεις την όρεξη


κατα τα άλλα συνεχίζεις να ξεχειλίζεις απο επιχειρήματα στα δύο τελευταία σου ποστ (τώρα που έπιασα και φυσικό πληκτρολόγιο!)

και αντί να καταλάβεις αυτό που έχω πεί 2-3-4 φορές "βγάλε έξω τον παράγοντα κόστος"
συνεχίζεις να το αναφέρεις

ρομαντισμός ή φανατισμός?

ΥΓ. έχω χρησιμοποιήσει και manual focus χωρίς όμως το κουμπάκι αφού δε χρειάζεται στο φακό μου
μισο-πατάω το shutter γυρίζω το focus ring επι τόπου και click!!! ΟΥΑΟΥ τεχνολογία! :cool:

ΥΓ2. Τα μπλέ ράμφη στις πάπιες τα βλέπεις?
Και μπορείς να μου πείς πού έχεις κάνει focus?
Γιατί είναι τόσο κακή η ποιότητα που δε βγάζω άκρη.
Στη χαρτοκουτα (?) κάτω φαίνεται λίγο sharp. Μετά είναι όλο blurry.

Έχεις προβλήματα αλλά δε θα στα λύσω εγώ.

teodor_ch
18-02-18, 03:04
Είπα στραβός είμαι ας δώ άλλη φωτογραφία και φτάνω εδώ
https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/24949272437/in/photostream/

πού έχεις κάνει focus ξέρεις?

Το μανίκι είναι sharp και η μούρη θολή.
Αυτό ήθελες πάλι?

Είναι ο χαρακτήρας του φακού αυτό που βλέπουμε?

- - - Updated - - -


Έχεις προβλήματα αλλά δε θα στα λύσω εγώ.

3ο trollo-ποστ


Ωραίος, μου αρέσει να κάνουμε κουβέντα με επιχειρήματα.

ψέματα τελικά :respekt:

Αστειεύομαι και λίγο! Δεν έχω κάτι μαζί σου. Πρώτη φορά μιλάμε νομίζω ή τουλάχιστον δεν το θυμάμαι.
Αν σε στεναχώρησα πολύ σου ζητάω λίγο συγνώμη :oops:

Veldrin
18-02-18, 03:20
Είπα στραβός είμαι ας δώ άλλη φωτογραφία και φτάνω εδώ
https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/24949272437/in/photostream/

πού έχεις κάνει focus ξέρεις?

Το μανίκι είναι sharp και η μούρη θολή.
Αυτό ήθελες πάλι?

Είναι ο χαρακτήρας του φακού αυτό που βλέπουμε?

- - - Updated - - -



3ο trollo-ποστ



ψέματα τελικά :respekt:

Αστειεύομαι και λίγο! Δεν έχω κάτι μαζί σου. Πρώτη φορά μιλάμε νομίζω ή τουλάχιστον δεν το θυμάμαι.
Αν σε στεναχώρησα πολύ σου ζητάω λίγο συγνώμη :oops:

Κουβέντα για να γίνει θέλει διάλογο. Επιχειρήματα δε, θέλουν διάβασμα και υπομονή για να τα διαμορφώσεις και να τα υποστηρίξεις. Άγνωστες σου έννοιες από ότι δείχνεις και σίγουρα δε στηρίζονται σε ημιμάθειες στην καλύτερη περίπτωση.

Επίσης, φιλική συμβουλή, μια και που δε σε ξέρω και δε με ξέρεις, να μιλάς σε κάποιον όπως θα του μιλούσες και χωρίς την ασφάλεια του πληκτρολογίου. Άντε, 32 χρονών άνθρωπος και προκαλείς στο φόρουμ νυχτιάτικα.

Erebos
18-02-18, 03:29
ΥΓ. έχω χρησιμοποιήσει και manual focus χωρίς όμως το κουμπάκι αφού δε χρειάζεται στο φακό μου
μισο-πατάω το shutter γυρίζω το focus ring επι τόπου και click!!! ΟΥΑΟΥ τεχνολογία! :cool:

Η διαφορά όμως ενός AF φακού με έναν MF είναι στη διαδρομή του focus ring (90 μοίρες στους AF στην καλύτερη περίπτωση, 180-270 μοίρες στους MF) και στο dampening, γι' αυτό οι AF δεν είναι κατάλληλοι για manual focus. Χώρια τους σύγχρονους που έχουν focus-by-wire ring.

xhaos
18-02-18, 07:50
Καλή συνέχεια παιδιά. Ελπίζω κάποια μέρα να βρείτε ποιος εχει μεγαλύτερο. Κρίμα

teodor_ch
18-02-18, 11:22
Η διαφορά όμως ενός AF φακού με έναν MF είναι στη διαδρομή του focus ring (90 μοίρες στους AF στην καλύτερη περίπτωση, 180-270 μοίρες στους MF) και στο dampening, γι' αυτό οι AF δεν είναι κατάλληλοι για manual focus. Χώρια τους σύγχρονους που έχουν focus-by-wire ring.


Δε διαφωνώ. Μα σαν AF θα κάνει η μηχανή το focus κατα κύριο λόγο.
Γρηγορότερα και ακριβέστερα (βλέπεις και παραπάνω τα λάθη παρόλα τα τεχνολογικά καλούδια (focus peaking κλπ) και τα χαρακτηριστικά που λές).

Εν έτη 2018 και για all-around για τον οποίο ξεκίνησα τη συζήτηση η επιλογή manual (εκτός του κόστους που συνέχεια έβγαζα απο έξω) δεν είναι η καταλληλότερη.

Το αποδεικνύει και η παραπάνω επιλεγμένη φωτογραφία ;)

- - - Updated - - -


Κουβέντα για να γίνει θέλει διάλογο. Επιχειρήματα δε, θέλουν διάβασμα και υπομονή για να τα διαμορφώσεις και να τα υποστηρίξεις. Άγνωστες σου έννοιες από ότι δείχνεις και σίγουρα δε στηρίζονται σε ημιμάθειες στην καλύτερη περίπτωση.

Επίσης, φιλική συμβουλή, μια και που δε σε ξέρω και δε με ξέρεις, να μιλάς σε κάποιον όπως θα του μιλούσες και χωρίς την ασφάλεια του πληκτρολογίου. Άντε, 32 χρονών άνθρωπος και προκαλείς στο φόρουμ νυχτιάτικα.

και άλλο ποστ χωρίς να πείς τίποτα και σου φταίω εγώ

κόλλησες ότι δε ξέρω τι λέω επειδή η εικόνα είναι blurry είτε λόγο φόκους στα χαλίκια είτε λόγω sharpness του φακού τέρμα ανοιχτός είτε και των δύο μαζί
και προσπαθούσα να δώ τί βλέπω
Τα μπλέ πουλιά στη λίμνη? Το χάλια φοκους που όλα είναι θολά (μπρός πίσω) και το "bokeh" με το background 5% περισσότερο απο το μπροστά!

είπα να κοιτάξω και άλλη και βλέπω πάλι αλλού για αλλού το φόκους
και μή μου πείς ότι ήθελες να βγάλεις το μανίκι αντί για το πρόσωπο!

Και αντί να απαντήσεις να κουβεντιάσουμε όμορφα γράφεις 4 ποστ τύπου


Έχεις προβλήματα αλλά δε θα στα λύσω εγώ.


@theodor_ch εντάξει ότι πείς

γιατί σου έθιξα το φακό και γιατί δε ξέρω τη σειρά της pentax!

Μιλάω όπως μιλάω και καθημερινά. Όταν δε βγάζω άκρη το λέω στα ίσια και συνεχίζω.

Τόσα ποστ σου μιλάω για τη φωτογραφία που έβαλες για να δείξεις κάτι και ακόμα να απαντήσεις. Αλλά πάλι εγώ φταίω.


@xhaos κάτι ουσιαστικό?

Veldrin
18-02-18, 13:41
Κάνε μου τη χάρη και μην ξανασχοληθεις με το Flickr μου ή με τα ποστ μου. Είπα να σου γράψω πολλά αλλά επειδή θα είναι κρίμα κι άδικο ας μείνω απλά σε αυτό.

Τον έκανα block και συγνώμη από τους συμφορουμιτες.

Veldrin
20-02-18, 14:02
Ήρθε και ο 15mm Panasonic Leica f1.7 ως dji rebrand.
Του πήρα και ένα b+w xs-pro uv και έτοιμος για πόλεμο.

191586

Veldrin
22-02-18, 23:26
Πρώτη ηλιόλουστη μέρα εδώ και καιρό και κατάφερα να βρώ μισή ώρα να πάω τον 15mm ένα γρήγορο τεστ στο πανεπιστήμιο (που έγινε ακόμα πιο γρήγορο γιατί μου τελείωσε η μπαταρία). Εντυπώσεις, οι καλύτερες. Περιμένω από βδομάδα και την ΟΜ-10 mark ii που σκοπεύω τελικά να χρησιμοποιώ τους Olympus επάνω της.

https://farm5.staticflickr.com/4631/40381923392_a532778b8a.jpg (https://flic.kr/p/24wpUWu)P1060856 (https://flic.kr/p/24wpUWu) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

https://farm5.staticflickr.com/4604/40381901822_29b60346ab.jpg (https://flic.kr/p/24wpNwA)P1060892 (https://flic.kr/p/24wpNwA) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

https://farm5.staticflickr.com/4630/38614922280_c90e51741c.jpg (https://flic.kr/p/21Qgz55)P1060876 (https://flic.kr/p/21Qgz55) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

Είδα αυτό που διάβαζα σε reviews χρόνια τώρα, αλλά αν δεν ήσουν εκεί να τραβήξεις εσύ τη φωτογραφία, δεν το πολυπιάνεις. Το microcontrast που σου προσφέρει ο φακός, σου δίνει μια τόσο rounded όψη του αντικειμένου που μένεις με το στόμα ανοιχτό. Το sharpness είναι μια κατηγορία πάνω ακόμα και από τον εξαιρετικό M.Zuiko 25mm αλλά ίσως σα φακός είναι λίιιιγο υποδεέστερος σε colour rendition. Έχω πάθει τρελή πλάκα με τον δεκαπεντάρη, θα τον πλήρωνα ακόμα και full price.

Veldrin
28-02-18, 18:00
Ήρθε και η Ε-Μ10ii και κατάφερα να τη βγάλω μια βόλτα με τον zuiko 25mm f1.8

Εντυπώσεις, εντελώς άλλο θηρίο από την GX80. Ενθουσιασμένος με το viewfinder, πιο καλό ISO, το κλείστρο είναι μουσική στ αυτιά, αλλά πολύ χειρότερο video. Νομίζω πως συμπληρώνουν καταπληκτικά η μία την άλλη. Τιμή, 150 λίρες (σώμα) με 600 λήψεις, μαζί με κουτί-φορτιστή-λουρί-καλώδια-tempered glass και 4 μπαταρίες. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν ένα καθάρισμα στο σένσορα (+£17 και 10 λεπτά χρόνου) και μια κάρτα μνήμης (PNY UHS-I 3 100mb/s 64GB +£26).

https://farm5.staticflickr.com/4752/39630843975_2cec00e158.jpg (https://flic.kr/p/23o3rcn)OM000591 (https://flic.kr/p/23o3rcn) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr
https://farm5.staticflickr.com/4631/40483510782_f913c3b0b6.jpg (https://flic.kr/p/24Fozkd)OM000587 (https://flic.kr/p/24Fozkd) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

- - - Updated - - -

Συνεχίζω το μοναχικό ποστάρισμα μόνο και μόνο επειδή γουστάρω :p

Σήμερα στο Νόριτς και στην ανατολική Αγγλία έριξε το χιόνι της αρκούδας (και ακόμα ρίχνει). Εκτός του ότι έκανα δυστυχισμένα τα παιδιά του κόσμου γιατί πρέπει να είμαι από τους 2-3 όλου του staff που πήγε κανονικά να παραδώσει μάθημα, είχα και την Olympus μαζί για τα καθέκαστα after.

https://farm5.staticflickr.com/4748/39641196885_d5db791535.jpg (https://flic.kr/p/23oXuKP)OM000607 (https://flic.kr/p/23oXuKP) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr
https://farm5.staticflickr.com/4745/26665077198_481fe6d25c.jpg (https://flic.kr/p/GCiusj)OM000675 (https://flic.kr/p/GCiusj) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr
https://farm5.staticflickr.com/4652/38726057910_39894a662d.jpg (https://flic.kr/p/2216aPC)OM000691 (https://flic.kr/p/2216aPC) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr
https://farm5.staticflickr.com/4661/26665053568_39544b97ff.jpg (https://flic.kr/p/GCinqU)OM000711 (https://flic.kr/p/GCinqU) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

gcf
28-02-18, 19:59
Με γεια το νέο απόκτημα :oneup:

Veldrin
28-02-18, 21:27
Ευχαριστώ! Προσπαθώ ακόμα να τη μάθω, όπως και να καταλάβω γιατί μου έκανε συνεχώς underexpose σήμερα τις φώτο. Μπορεί λόγω χιονιού κι επειδή δεν χρησιμοποίησα το esp για metering.

gcf
24-03-18, 15:12
https://farm1.staticflickr.com/791/40091719455_8548c0a203_n.jpg (https://flic.kr/p/245Lxqk)
Πως του είχε ξεφύγει του Λιακόπουλου; Οι αρχαίοι πρόγονοί μας είχαν ανακαλύψει και τα boomboxes!

euri
24-03-18, 20:55
:worthy::worthy:

Veldrin
03-04-18, 01:25
Είχα λίγο χρόνο σήμερα να δοκιμάσω ένα mini τρίποδο της Manfrotto που πήρα σε προσφορά στο Amazon. Κατέληξα να το έχω κάνει mount στην Ε-Μ10ii και να παίζω με έναν Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6 macro κατασκευής 1977.

Τον είχα πολύ στην άκρη τον συγκεκριμένο και κατάλαβα πόσο λάθος έκανα. Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ και τελικά δε θα χρειαστώ έναν 50-200mm της Panasonic που είχα στο πρόγραμμα. Η παρακάτω φώτο είναι σε απόσταση 50 μέτρων ενώ παρεμβάλλεται και τζάμι υπό γωνία περίπου 60 μοίρες.

https://farm1.staticflickr.com/879/39384838580_36d5c28a0c.jpg (https://flic.kr/p/231iAn3)OM000867 (https://flic.kr/p/231iAn3) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

jose_ee1985
09-04-18, 22:00
Ήρθε και η Ε-Μ10ii και κατάφερα να τη βγάλω μια βόλτα με τον zuiko 25mm f1.8

Εντυπώσεις, εντελώς άλλο θηρίο από την GX80. Ενθουσιασμένος με το viewfinder, πιο καλό ISO, το κλείστρο είναι μουσική στ αυτιά, αλλά πολύ χειρότερο video. Νομίζω πως συμπληρώνουν καταπληκτικά η μία την άλλη. Τιμή, 150 λίρες (σώμα) με 600 λήψεις, μαζί με κουτί-φορτιστή-λουρί-καλώδια-tempered glass και 4 μπαταρίες. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν ένα καθάρισμα στο σένσορα (+£17 και 10 λεπτά χρόνου) και μια κάρτα μνήμης (PNY UHS-I 3 100mb/s 64GB +£26).

- - - Updated - - -

Συνεχίζω το μοναχικό ποστάρισμα μόνο και μόνο επειδή γουστάρω :p

Σήμερα στο Νόριτς και στην ανατολική Αγγλία έριξε το χιόνι της αρκούδας (και ακόμα ρίχνει). Εκτός του ότι έκανα δυστυχισμένα τα παιδιά του κόσμου γιατί πρέπει να είμαι από τους 2-3 όλου του staff που πήγε κανονικά να παραδώσει μάθημα, είχα και την Olympus μαζί για τα καθέκαστα after.



Πολύ ωραίος!!

- - - Updated - - -

Λοιπόν παίδες, λόγω ανωτέρας βίας, έχω καιρό να φωτογραφήσω και ψάχνω ενα μπουστάρισμα.

1) Καμιά ιδέα για ωραία landscapes στον ευρύτερο νομό αττικής (πλην Πάρνηθας και Υμηττού), εκτός αστικού πεδίου;

2) Μιας και έρχεται νέα σελήνη, ψήνεται κάποιος για αστροφωτογράφιση προς Σούνιο τις επόμενες μέρες;

Φανερός Πράκτωρ
09-04-18, 22:54
Θα ερχόμουν για τις μπυρες αλλά είμαι μακρυά... :p

and64
10-04-18, 18:35
Πολύ ωραίος!!

- - - Updated - - -

Λοιπόν παίδες, λόγω ανωτέρας βίας, έχω καιρό να φωτογραφήσω και ψάχνω ενα μπουστάρισμα.

1) Καμιά ιδέα για ωραία landscapes στον ευρύτερο νομό αττικής (πλην Πάρνηθας και Υμηττού), εκτός αστικού πεδίου;


To ναυάγιο στο σεφ το έχεις βγάλει;; Αν και θέλεις πακέτο ένα καλό ουρανό ιδανικά...

jose_ee1985
11-04-18, 10:55
To ναυάγιο στο σεφ το έχεις βγάλει;; Αν και θέλεις πακέτο ένα καλό ουρανό ιδανικά...

Δεν το έχω βγάλει είναι η αλήθεια. Thanks!

and64
11-04-18, 12:53
Δεν το έχω βγάλει είναι η αλήθεια. Thanks!

:D Αν θες οδηγίες πρόσβασης στείλε (δεν είναι τπτ δύσκολο απλά για να μην ψάχνεσαι) αν και δεν βλέπω ιδανικό καιρό με τέτοια μπίχλα που έχει έξω...

gcf
11-04-18, 20:20
Βάζω αυτή καθώς οι νυχτερινές είναι η αδυναμία μου. Ο 85mm f/1.8 αξίζει όσα έχουν γραφτεί και τα τριπλάσια από όσα τον βρήκα μεταχειρισμένο :)

https://farm1.staticflickr.com/876/41390673591_317753f183.jpg (https://flic.kr/p/264y2ei)
Night at the small port (https://flic.kr/p/264y2ei)
Το Flickr (https://www.flickr.com/photos/fournaris/) μου

(https://flic.kr/p/264y2ei)

and64
11-04-18, 20:43
Βάζω αυτή καθώς οι νυχτερινές είναι η αδυναμία μου. Ο 85mm f/1.8 αξίζει όσα έχουν γραφτεί και τα τριπλάσια από όσα τον βρήκα μεταχειρισμένο :)



Ο 85αρης είναι τρομερός φακός (ειδικά σε ff που βολεύει και σαν mm) αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς 1.4 διάφραγμα :p

Βέβαια η sigma συνεχίζει να μαρκάρει στενά και ο 85αρης art με τα λεφτά που κάνει κλέβει εκκλησία αλλά πάλι ξεφεύγεις σε σχέση με τον 1.8 Nikkor και η διαφορά θα φανεί μόνο με πραγματικά καλό σώμα και αρκετό pixel peep...

gcf
11-04-18, 21:24
... αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς 1.4 διάφραγμα :p

Δυσκολεύομαι αλλά την παλεύω :p

Σίγουρα οι φακοί της Sigma και μερικοί Tamron είναι εξίσου καλοί ή και καλύτεροι αλλά καθώς δεν μου περισσεύουν, κοιτάζω πάντα και τον παράγοντα τιμή. Και σε μεταχειρισμένα βρίσκεις Nikkors σε απίστευτες ευκαιρίες, αυτόν τον πήρα 300€.
Για 1.4 βολευόμαστε με τον 50άρη. :)

Veldrin
11-04-18, 22:10
Μιας και που χθές εδώ είχε ιδιαίτερο καιρό (ήλιος στην ομίχλη) πήρα τον Zuiko 45mm f1.8 στην Olympus και τον Summilux 15mm f1.7 στην Panasonic και βγήκα βόλτα στο campus. Αποτέλεσμα, ο 45άρης είναι φακός που αξίζει πολύ περισσότερο από τα περίπου £200 που έχει καινούριος. Ο 15άρης θέλει πολύ προσπάθεια ακόμα για να συνηθίσω αυτό το focal length αφού προς το παρόν ο Zuiko 25mm f1.8 με βολεύει περισσότερο ως reach. Ως image quality πάντως είναι απλά φοβερός.

https://farm1.staticflickr.com/788/41334008202_afb0ff8546.jpg (https://flic.kr/p/25YxAzQ)OM001017 (https://flic.kr/p/25YxAzQ) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

https://farm1.staticflickr.com/883/40481496175_640fd03910.jpg (https://flic.kr/p/24FdfsB)P1070054 (https://flic.kr/p/24FdfsB) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

https://farm1.staticflickr.com/869/27506319628_66b223c8b2.jpg (https://flic.kr/p/HUD5w9)OM001021 (https://flic.kr/p/HUD5w9) by Dimitris Pappas (https://www.flickr.com/photos/97134592@N02/), on Flickr

and64
11-04-18, 22:52
Δυσκολεύομαι αλλά την παλεύω :p

Σίγουρα οι φακοί της Sigma και μερικοί Tamron είναι εξίσου καλοί ή και καλύτεροι αλλά καθώς δεν μου περισσεύουν, κοιτάζω πάντα και τον παράγοντα τιμή. Και σε μεταχειρισμένα βρίσκεις Nikkors σε απίστευτες ευκαιρίες, αυτόν τον πήρα 300€.
Για 1.4 βολευόμαστε με τον 50άρη. :)

:rofl::rofl: μια χαρά τιμή! Τον είχα σκεφτεί και εγω αλλά δεν νομίζω οτι θα με βολέψει ή θα τον χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα σε dx και τελικά δεν έκανα την κίνηση


Μιας και που χθές εδώ είχε ιδιαίτερο καιρό (ήλιος στην ομίχλη) πήρα τον Zuiko 45mm f1.8 στην Olympus και τον Summilux 15mm f1.7 στην Panasonic και βγήκα βόλτα στο campus. Αποτέλεσμα, ο 45άρης είναι φακός που αξίζει πολύ περισσότερο από τα περίπου £200 που έχει καινούριος. Ο 15άρης θέλει πολύ προσπάθεια ακόμα για να συνηθίσω αυτό το focal length αφού προς το παρόν ο Zuiko 25mm f1.8 με βολεύει περισσότερο ως reach. Ως image quality πάντως είναι απλά φοβερός.



Oι περισσότεροι (αν όχι ολοι) zuiko primes έχουν πολύ καλή ποιότητα εικόνας αλλά και κατασκευής :oneup:

jose_ee1985
12-04-18, 18:13
Βάζω αυτή καθώς οι νυχτερινές είναι η αδυναμία μου. Ο 85mm f/1.8 αξίζει όσα έχουν γραφτεί και τα τριπλάσια από όσα τον βρήκα μεταχειρισμένο :)

https://farm1.staticflickr.com/876/41390673591_317753f183.jpg (https://flic.kr/p/264y2ei)
Night at the small port (https://flic.kr/p/264y2ei)
Το Flickr (https://www.flickr.com/photos/fournaris/) μου

(https://flic.kr/p/264y2ei)

Ωραίος!

(Χαλκιδαίος, ή περαστικός; )

gcf
13-04-18, 12:36
Ωραίος!

(Χαλκιδαίος, ή περαστικός; )
Ευχαριστώ, περαστικός. Πηγαίνουμε αρκετά συχνά εκδρομές στην Εύβοια.

- - - Updated - - -

Εδώ η λίμνη Κρεμαστών από τη θέση Τσαγκαράλωνα, δίπλα στο χωριό Φιδάκια Ευρυτανίας. Ο ήλιος όταν δύει σχεδόν ευθυγραμμίζεται με τον άξονα της λίμνης.

https://farm1.staticflickr.com/799/26555290897_5474f17821.jpg (https://flic.kr/p/GsANP4)

Sun setting over Kremasta lake, Evrytania, Greece (https://flic.kr/p/GsANP4)
by George Fournaris (https://www.flickr.com/photos/fournaris/), on Flickr

Veldrin
13-04-18, 12:41
Ευχαριστώ, περαστικός. Πηγαίνουμε αρκετά συχνά εκδρομές στην Εύβοια.

- - - Updated - - -

Εδώ η λίμνη Κρεμαστών από τη θέση Τσαγκαράλωνα, δίπλα στο χωριό Φιδάκια Ευρυτανίας. Ο ήλιος όταν δύει σχεδόν ευθυγραμμίζεται με τον άξονα της λίμνης.

https://farm1.staticflickr.com/799/26555290897_5474f17821.jpg (https://flic.kr/p/GsANP4)

Sun setting over Kremasta lake, Evrytania, Greece (https://flic.kr/p/GsANP4)
by George Fournaris (https://www.flickr.com/photos/fournaris/), on Flickr

Πολύ ωραία!

Φανερός Πράκτωρ
13-04-18, 12:48
Ευχαριστώ, περαστικός. Πηγαίνουμε αρκετά συχνά εκδρομές στην Εύβοια.

- - - Updated - - -

Εδώ η λίμνη Κρεμαστών από τη θέση Τσαγκαράλωνα, δίπλα στο χωριό Φιδάκια Ευρυτανίας. Ο ήλιος όταν δύει σχεδόν ευθυγραμμίζεται με τον άξονα της λίμνης.

https://farm1.staticflickr.com/799/26555290897_5474f17821.jpg (https://flic.kr/p/GsANP4)

Sun setting over Kremasta lake, Evrytania, Greece (https://flic.kr/p/GsANP4)
by George Fournaris (https://www.flickr.com/photos/fournaris/), on Flickr

πολύ ωραία!

υγ: το ξέρεις ότι δεν έχει και πολύ νόημα το να block-άρεις το download των φωτογραφιών σου στο flickr; Η εικόνα είναι 2-κλικ μακρυά για κάποιον που ξέρει

gcf
13-04-18, 14:53
Ευχαριστώ παιδιά

υγ: το ξέρεις ότι δεν έχει και πολύ νόημα το να block-άρεις το download των φωτογραφιών σου στο flickr; Η εικόνα είναι 2-κλικ μακρυά για κάποιον που ξέρει
Το ξέρω, και 5-6 κλικ για κάποιον που δεν ξέρει. Αν δεν ήθελα να πάρει κάποιος κάποια φωτο με τίποτα, δεν θα την ανέβαζα. Με την ευκαιρία αν θέλει κανείς κάποια φωτο για wallpaper κλπ μου το λέει :)

euri
13-04-18, 16:37
Εμένα μου άρεσε εκείνη με τα sunstars στη γέφυρα :oneup:


Με την ευκαιρία αν θέλει κανείς κάποια φωτο για wallpaper κλπ μου το λέει :)

Crankyyyyy

:mrgreen:

Φανερός Πράκτωρ
13-04-18, 16:43
Το ξέρω, και 5-6 κλικ για κάποιον που δεν ξέρει. Αν δεν ήθελα να πάρει κάποιος κάποια φωτο με τίποτα, δεν θα την ανέβαζα. Με την ευκαιρία αν θέλει κανείς κάποια φωτο για wallpaper κλπ μου το λέει :)

εγώ όπως κατάλαβες την πήρα ήδη :p
το ξέρω ότι θα την έδινες ευχαρίστως απλά "απλοποίησα" τη διαδικασία...

gcf
13-04-18, 16:47
Η γέφυρα σε τι ανάλυση και λόγο πλευρών;

cranky
13-04-18, 20:04
Crankyyyyy

:mrgreen:
Έχω ακόμα αχρησιμοποίητα. :cool:

euri
14-04-18, 00:04
Η γέφυρα σε τι ανάλυση και λόγο πλευρών;

Αν το λες για μένα: το σχόλιο ήταν για τη φωτό αυτή καθ'αυτή :oneup:

aiantas
14-04-18, 01:37
Βάζω αυτή καθώς οι νυχτερινές είναι η αδυναμία μου. Ο 85mm f/1.8 αξίζει όσα έχουν γραφτεί και τα τριπλάσια από όσα τον βρήκα μεταχειρισμένο :)

https://farm1.staticflickr.com/876/41390673591_317753f183.jpg (https://flic.kr/p/264y2ei)
Night at the small port (https://flic.kr/p/264y2ei)
Το Flickr (https://www.flickr.com/photos/fournaris/) μου

(https://flic.kr/p/264y2ei)


Περιοχή Aias Club?
Ωραίος

@ ADSLgr.com All rights reserved.