PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Veldrin
05-11-09, 21:50
αν έχεις παρελκόμενα να τα παντρέψεις τότε μάλλον καλά λέει .... ή φωνή :lol:

και αυτό το λέω μετά γνώσης, ακόμα και αν είμαι δηλωμένος Nikonian :p


Εδώ είναι που πονάει.. Η SLR που έχω είναι η θρυλική ΟΜ-1 του πατέρα μου, και όπως κατάλαβες, αν πάρω το σώμα της Ε-30 θα αρχίσει να παίζει ένα μπουζουκάκι "πετραδάκι πετραδάκι". Με βλέπω να ξυπνάω το πρωί και να ρίχνω 3 φορές κορώνα γράμματα για μάρκα , για μοντέλο και φακό :lol::lol: έχει λαλήσει το κεφάλι μου να το ψάχνω το θέμα 1μισι μήνα


@albatross : Δεν εννοώ ποιότητες κατασκευής, ηλεκτρονικά κτλ. Παρα μόνο εύρος αν θεωρήσουμε οτι έχουμε δυο ίδιες μηχανές οπου η μία είναι full frame και η άλλη όχι. Οτι δεν είναι πανάκεια το full frame

mrsaccess
05-11-09, 21:54
Λόγω pixel density σε πιό συμπιεσμένο φορμά. Και την ερώτηση την εννοώ έτσι ; δεν είναι ειρωνική ! :)
Σε αυτό ισχύει το αντίθετο. Μεγαλύτερο pixel density σημαίνει μικρότερα pixel που είναι πιο ευαίσθητα στο θόρυβο και επιπλέον απαιτούν φακό με μεγάλη αναλυτικότητα ώστε να τα εκμεταλλευτεί. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια του αισθητήρα τόσο καλύτερα.

Πάντως οι συγκρίσεις που κάνουμε είναι περισσότερο «θεωρητικές». Όλες οι σύγχρονες μηχανές θα σε καλύψουν στη ποιότητα εικόνας. Τώρα κάνουμε πχ pixel peep σε ISO 1600 που με το φιλμ ούτε που θα το φανταζόμασταν. Προσωπικά για παράδειγμα δεν έχω κανένα ενδοιασμό να τυπώσω φωτογραφίες Α4 (τέτοιο εκτυπωτή έχω) από τη 500D σε ISO1600 και το έχω κάνει με τέλεια αποτελέσματα. Παρόλ’αυτά σπάνια κατεβαίνω κάτω από ISO 400 και προσπαθώ να είμαι συνήθως σε ISO 100-200. Από την άλλη φέρε ένα καλό φωτογράφο με ένα κινητό και θα με σβήσει από τον χάρτη ακόμη και αν μου δώσεις την 5DmkII ή την D3x.

Οπότε μην αγχώνεσαι πολύ, δες αν υπάρχει κάποια δυνατότητα που σε ενδιαφέρει περισσότερο (πχ αν τραβάς αθλήματα θα θέλεις πολλά fps) και εστίασε σε αυτή. Για την 500D πχ μπορώ να πω πως η οθόνη της σε σχέση με τις άλλες είναι ένα δυνατό χαρτί. Εφόσον δεν ανεβάζεις τη φωτεινότητα πάνω από τη μέση μπορεί να σου δώσει πολύ αξιόπιστη εικόνα για το τελικό αποτέλεσμα, μπορείς πραγματικά να την εμπιστευθείς. Από την άλλη αν αυξήσεις τη φωτεινότητα της οθόνης (πχ λόγω έντονου ήλιου) τότε η οθόνη της 500D χάνει την αξιοπιστία στην φωτεινότητα της εικόνας οπότε καλύτερα να κοιτάς το ιστόγραμμα.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Από την άλλη η Nikon και η Olympus έχουν σπαστή οθόνη που μπορεί να σε βοηθήσει πολύ σε macro shots ή πάνω σε τρίποδο αν και της Nikon πιθανόν να μην λειτουργεί σε τρίποδο εξαιτίας του ότι ο βραχίονας είναι στη κάτω πλευρά.

albatross
05-11-09, 21:56
@albatross : Δεν εννοώ ποιότητες κατασκευής, ηλεκτρονικά κτλ. Παρα μόνο εύρος αν θεωρήσουμε οτι έχουμε δυο ίδιες μηχανές. Οτι δεν είναι πανάκεια το full frame

Εννοείς δυναμικό εύρος; Καλύτερα τα καταφέρνουν οι full frame. Και σε ποιότητα εικόνας...
Γενικά να ξέρεις: Μεγαλύτερος αισθητήρας ---> δυνατότητα για καλύτερη ποιότητα εικόνας. Μπορεί η διαφορά π.χ. μεταξύ cropped και full sensor να μην είναι τόσο μεγάλη όσο η διαφορά μεταξύ cropped και compact μηχανής, αλλά υπάρχει.

Veldrin
05-11-09, 22:00
Σε αυτό ισχύει το αντίθετο. Μεγαλύτερο pixel density σημαίνει μικρότερα pixel που είναι πιο ευαίσθητα στο θόρυβο και επιπλέον απαιτούν φακό με μεγάλη αναλυτικότητα ώστε να τα εκμεταλλευτεί. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια του αισθητήρα τόσο καλύτερα.

Πάντως οι συγκρίσεις που κάνουμε είναι περισσότερο «θεωρητικές». Όλες οι σύγχρονες μηχανές θα σε καλύψουν στη ποιότητα εικόνας. Τώρα κάνουμε πχ pixel peep σε ISO 1600 που με το φιλμ ούτε που θα το φανταζόμασταν. Προσωπικά για παράδειγμα δεν έχω κανένα ενδοιασμό να τυπώσω φωτογραφίες Α4 (τέτοιο εκτυπωτή έχω) από τη 500D σε ISO1600 και το έχω κάνει με τέλεια αποτελέσματα. Παρόλ’αυτά σπάνια κατεβαίνω κάτω από ISO 400 και προσπαθώ να είμαι συνήθως σε ISO 100-200. Από την άλλη φέρε ένα καλό φωτογράφο με ένα κινητό και θα με σβήσει από τον χάρτη ακόμη και αν μου δώσεις την 5DmkII ή την D3x.

Οπότε μην αγχώνεσαι πολύ, δες αν υπάρχει κάποια δυνατότητα που σε ενδιαφέρει περισσότερο (πχ αν τραβάς αθλήματα θα θέλεις πολλά fps) και εστίασε σε αυτή. Για την 500D πχ μπορώ να πω πως η οθόνη της σε σχέση με τις άλλες είναι ένα δυνατό χαρτί. Εφόσον δεν ανεβάζεις τη φωτεινότητα πάνω από τη μέση μπορεί να σου δώσει πολύ αξιόπιστη εικόνα για το τελικό αποτέλεσμα, μπορείς πραγματικά να την εμπιστευθείς. Από την άλλη αν αυξήσεις τη φωτεινότητα της οθόνης (πχ λόγω έντονου ήλιου) τότε η οθόνη της 500D χάνει την αξιοπιστία στην φωτεινότητα της εικόνας οπότε καλύτερα να κοιτάς το ιστόγραμμα.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Από την άλλη η Nikon και η Olympus έχουν σπαστή οθόνη που μπορεί να σε βοηθήσει πολύ σε macro shots ή πάνω σε τρίποδο αν και της Nikon πιθανόν να μην λειτουργεί σε τρίποδο εξαιτίας του ότι ο βραχίονας είναι στη κάτω πλευρά.


:worthy: Α γειά σου !!! Τώρα με βοήθησες πολύ συγκρίνοντας μου μηχανές με φίλμ. Δηλαδή διυλίζουμε τον κώνωπα και στην πράξη δεν πρόκειται να δούμε ευκρινείς διαφορές μεταξύ τους ειδικά σε σχέση με τις παλιές. Γιατι με την υπερπληροφόρηση απο όλα αυτά που διαβάζω περιμένω οτι αν κάνω την τάδε επιλογή θα δώ σημεία και τέρατα.

Βλέπω κάτι ISO 12800 και μουρλαίνομαι :hmm:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα ! Τέτοιο μπέρδεμα ούτε όταν έγραφα την πτυχιακή μου...

mrsaccess
05-11-09, 22:11
Πάρε όποια σου αρέσει και άρχισε να τραβάς. Επίσης η σύγκριση έχει νόημα είτε σε μέγεθος οθόνης (πχ 800x600) είτε σε εκτυπώσεις. Ναι, αν βλέπεις στο 100% μια εικόνα 4000x3000 pixels θα δεις κάποιες ατέλειες αλλά στο τελικό αποτέλεσμα, εκτύπωση ή resize για οθόνη, αυτές κατά κανόνα δεν φαίνονται.

Ακόμη και τα χρώματα, η οξύτητα (sharpness) κλπ συνήθως ρυθμίζονται όπως τα θες και είναι λίγοι οι άνθρωποι που αναφέρουν «δεν μου αρέσουν τα χρώματα της nikon ότι και να κάνω» ή «δεν μου αρέσουν τα χρώματα της canon ότι και να κάνω».

teodor_ch
06-11-09, 02:31
είναι γεγονός ότι οι consumer σειρά της canon έχει χειρότερη ΑΙΣΘΗΣΗ στο θέμα ποιότητας πλαστικών απο την αντίστοιχη σειρά της Νικον. Ακόμα και η D40 έχει πολύ στιβαρή κατασκευή.

Καμία σχέση με την αξιοπιστία και ποιότητα εικόνας. Απλά επισήμανα τη γνώμη μου.

Veldrin
06-11-09, 15:01
Μαλλον θα την κάνω τελικά την οικονομική υπέρβαση οπότε θα θέσω ένα πιο άμεσο ερώτημα !!

Olympus E-30 με ZD 14-42 ή Nikon D90 με 18-55 DX VR ?

To ιδανικό θα ήταν η Νικον D90 με τον 18-105 αλλα τσούυυυυζει η τιμή (1020 εκεί) ενώ τώρα θα πάω μέχρι 900

mrsaccess
06-11-09, 15:30
Ως ξεδιάντροπα προκατειλημμένος με το μέγεθος του αισθητήρα: Nikon D90 και ας είναι πιο παλιά. :p

albatross
06-11-09, 15:43
Μαλλον θα την κάνω τελικά την οικονομική υπέρβαση οπότε θα θέσω ένα πιο άμεσο ερώτημα !!

Olympus E-30 με ZD 14-42 ή Nikon D90 με 18-55 DX VR ?

To ιδανικό θα ήταν η Νικον D90 με τον 18-105 αλλα τσούυυυυζει η τιμή (1020 εκεί) ενώ τώρα θα πάω μέχρι 900

Για 100 ευρώ διαφορά πάρε τον 18-105 και μην το σκέφτεσαι καθόλου. Αν πάρεις τον 18-55 σύντομα θα θέλεις έστω και λίγο παραπάνω και θα τον βάλεις στο πρόγραμμα για μελλοντικές αγορές (όπως εγώ). Μετά εννοείται ο 18-55 θα είναι παροπλισμένος... θα τον έχεις πληρώσει τσάμπα. Επίσης η διαφορά τους δεν είναι μόνο στο εύρος. Ο 18-105 έχει 2 επιπλέον πλεονεκτήματα. Manual focus override, και επίσης το μπροστινό μέρος του φακού δεν περιστρέφεται κατά την εστίαση, οπότε μπορείς να βάλεις πολωτικό φίλτρο χωρίς να σου δημιουργεί προβλήματα.
Προσωπικά, και χωρίς να το σκεφτώ θα έπαιρνα τον 18-105.
Δες κι εδώ γενικά για τους DX φακούς.
http://www.bythom.com/nikon-dx-lens-summary.htm

prometheas
06-11-09, 15:47
Μαλλον θα την κάνω τελικά την οικονομική υπέρβαση οπότε θα θέσω ένα πιο άμεσο ερώτημα !!

Olympus E-30 με ZD 14-42 ή Nikon D90 με 18-55 DX VR ?

To ιδανικό θα ήταν η Νικον D90 με τον 18-105 αλλα τσούυυυυζει η τιμή (1020 εκεί) ενώ τώρα θα πάω μέχρι 900

Προφανώς Nikon D90, για την καλύτερη φωτομέτρηση/εστιαση, την μεγάλη γκαμα φακών και αξεσουάρ, την συμβατότητα με το καλύτερο σύστημα "δημιουργικού φωτισμου - φλας" της αγοράς (CLS). & την αριστη αποδοση σε υψηλά ISO

Αν ομως εχεις προικα φακών από αλλο φορμάτ, τότε παω πασο :oneup:

........Auto merged post: prometheas πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για 100 ευρώ διαφορά πάρε τον 18-105 και μην το σκέφτεσαι καθόλου. Αν πάρεις τον 18-55 σύντομα θα θέλεις έστω και λίγο παραπάνω και θα τον βάλεις στο πρόγραμμα για μελλοντικές αγορές (όπως εγώ). Μετά εννοείται ο 18-55 θα είναι παροπλισμένος... θα τον έχεις πληρώσει τσάμπα. Επίσης η διαφορά τους δεν είναι μόνο στο εύρος. Ο 18-105 έχει 2 επιπλέον πλεονεκτήματα. Manual focus override, και επίσης το μπροστινό μέρος του φακού δεν περιστρέφεται κατά την εστίαση, οπότε μπορείς να βάλεις πολωτικό φίλτρο χωρίς να σου δημιουργεί προβλήματα.
Προσωπικά, και χωρίς να το σκεφτώ θα έπαιρνα τον 18-105.
Δες κι εδώ γενικά για τους DX φακούς.
http://www.bythom.com/nikon-dx-lens-summary.htm

Συμφωνώ απόλυτα...

Veldrin
06-11-09, 16:12
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις.. Οπότε περιμένω λίγο ακόμα και χτυπάω το μεγάλο ψάρι. Ευχαριστώ πολύ και για το λινκ albatross ! Θα μου λυθούν μερικές απορίες γιατι το σκεφτόμουν οτι μελλοντικά πχ αφού θα πάω με αυτόν τον φακό θα χτυπήσω και τον 55-200. Αν δεν είναι ίδιοι όμως αναθεωρώ !

ardi21
06-11-09, 17:27
Επειδη τον τελευταιο καιρο ψιλοψαχνω για μηχανες πριν λιγο επεσα πανω στην Pentax k-7 που βγαινει και σε λευκη.

Δεν εχω δει review κτλ -μονο χαρακτηριστικα που φαινονται αρκετα καλα- αλλα ειναι... ερωτας!

Κριμα να μην παιζουν χρηματα να την τσιμπισω (και γενικα για dslr):(

ipo
06-11-09, 17:51
Ωραίο το λευκό χρώμα στις dslr. Αποτελεί καλή ανανέωση μετά τη μαυρίλα των τελευταίων 10 ετών, η οποία ακολούθησε την ασημίλα των προγούμενων 40 ετών. :)

www.adslrgr.com το κάναμε εδώ πέρα. :p

Veldrin
06-11-09, 17:56
Ωραίο το λευκό χρώμα στις dslr. Αποτελεί καλή ανανέωση μετά τη μαυρίλα των τελευταίων 10 ετών, η οποία ακολούθησε την ασημίλα των προγούμενων 40 ετών. :)

www.adslrgr.com (http://www.adslrgr.com) το κάναμε εδώ πέρα. :p


Δεν τολμώ να σκεφτώ λευκή μηχανή μετά απο μέρα με ζέστη δουλεμένη απο ιδρωμένα χέρια ! Μαύρη και πάλι μαύρη ! χαχαχα

ardi21
06-11-09, 17:58
Δεν τολμώ να σκεφτώ λευκή μηχανή μετά απο μέρα με ζέστη δουλεμένη απο ιδρωμένα χέρια ! Μαύρη και πάλι μαύρη ! χαχαχα

Μωρε ας μπορουσα να την παρω και θα την καθαριζα με χλωρινη μετα:p:p

Το ασπρο-μαυρο ειναι ολα τα λεφτα -για μενα- οχι μονο στις μηχανες:)

mrsaccess
06-11-09, 18:12
Δεν τολμώ να σκεφτώ λευκή μηχανή μετά απο μέρα με ζέστη δουλεμένη απο ιδρωμένα χέρια ! Μαύρη και πάλι μαύρη ! χαχαχα
Τότε πάρε μια τέτοια! :p :p
63944

Η K-x πέρα από μαύρη και τη παραπάνω ειδική έκδοση θα βγει σε 100 διαφορετικά χρώματα, όπου αν υπολογίσουμε και τη δυνατότητα διαφορετικά μέρη να έχουν διαφορετικά χρώματα καταλήγουμε σε χιλιάδες παραλλαγές.

ipo
06-11-09, 18:13
Και το μαύρο βρομίζει εύκολα με ανοιχτόχρωμη σκόνη και χώμα. Όχι βέβαια όσο το λευκό. Το ασημί και ειδικότερα αυτό που δεν είναι πολύ γυαλιστερό, κρύβει καλύτερα από όλα τη βρώμα.

Μου αρέσει πολύ το μαύρο, αλλά σιγά-σιγά συνηθίζει στη θέα του το μάτι, οπότε το λευκό που είναι νέο χρώμα στο χώρο των σωμάτων (φακοί υπάρχουν από καιρό), φαντάζει πιο όμορφο.

Θα κυκλοφορούσατε με μία ροζ canon eos-1ds mark IV (αν βγει σε πρωτότυπο) αν σας την χάριζαν; :p

mrsaccess
06-11-09, 18:17
Η Pentax σε πρόλαβε! :p :p
63945

Το πρόβλημα με τη ροζ είναι πως χάνεις τελείως το stealth. Εντάξει, το χάνεις με μια DSLR, το χάνεις ακόμη περισσότερο με το τέρας 1Ds, αν το κάνεις και ροζ...

Από την άλλη μπορεί και να κερδίσεις σε stealth. Αν φορέσεις μεγάλα παπούτσια και κόκκινη μύτη πιθανό να νομίσουν πως κρατάς νεροπίστολο αντί για κάμερα! :p

Veldrin
06-11-09, 18:19
@ipo : το διλλημα της χρονιάς !! αν είχε και την προυπόθεση να μην τολμήσεις να τη βάψεις

@mraccess : Τι ν αυτό το playmobil. Την είχα πετύχει την φώτο σε αλλο φορουμ και νόμιζα οτι κάνανε πλάκα. Κακό κάνουν παρά καλό να την προωθούν έτσι γιατι μια χαρά σοβαρή μηχανή είναι και κρίμα να την πλασάρουν σαν παιδικό παιχνίδι. Εκτός αν έχω τελείως χάσει επαφή με τις ανάγκες της γιαπωνέζικης αγοράς... (γιατι οι 100 εκδόσεις θυμάμαι οτι μόνο εκεί θα βγούν)


EDIT : χαχαχαχαχαχαχα για την ροζ

albatross
06-11-09, 18:28
Πάντως η άσπρη μηχανή δε βολεύει αν είσαι πολεμικός ανταποκριτής και θές να κάνεις απόκρυψη/παραλλαγή. :p
Άσπρες μηχανές Canon είναι αποδεκτές μόνο αν έρχονται δώρο με άσπρους φακούς Canon.

mrsaccess
06-11-09, 18:49
Πρόσφατα, στο dpreview, ένας φωτογράφος που ασχολείται με street photography αγόρασε κάποιον από τους 70-200L της Canon και επειδή ήταν πολύ προκλητικός για το είδος φωτογραφίας που κάνει τον έβαψε μαύρο με ανεξίτηλο μαρκαδοράκι και το πόσταρε στο φόρουμ. Εντάξει, αφού επέζησε του bashing πάλι καλά! :lol:

albatross
06-11-09, 18:56
Πρόσφατα, στο dpreview, ένας φωτογράφος που ασχολείται με street photography αγόρασε κάποιον από τους 70-200L της Canon και επειδή ήταν πολύ προκλητικός για το είδος φωτογραφίας που κάνει τον έβαψε μαύρο με ανεξίτηλο μαρκαδοράκι και το πόσταρε στο φόρουμ. Εντάξει, αφού επέζησε του bashing πάλι καλά! :lol:

Αυτό είναι το αγαπημένο μου είδος φωτογραφίας, αλλά είναι δύσκολο. Λίγες φορές έχω καταφέρει να σηκώσω τη μηχανή και να φωτογραφίσω κάποιον άγνωστο.
btw προχθές διάβαζα ότι τελικά είναι παράνομο στην Ελλάδα να φωτογραφίζεις αγνώστους χωρίς τη συγκατάθεση τους. Επιτρέπεται μόνο για δημόσια πρόσωπα σε δημόσιους χώρους.

Collective_Soul
06-11-09, 18:59
Mα ειναι αυτονοητο οτι ειναι παρανομο

albatross
06-11-09, 19:02
Mα ειναι αυτονοητο οτι ειναι παρανομο

Δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Σε προηγμένες χώρες δεν είναι παράνομο... οτιδήποτε βρίσκεται σε κοινή θέα μπορείς να το φωτογραφίσεις. Απλώς για να το χρησιμοποιήσεις για εμπορικούς λόγους, πρέπει να έχεις συγκατάθεση.

Collective_Soul
06-11-09, 19:08
Δηλαδη μπορω να βγαλω καποιον φωτο και να ανεβασω στο ιντερνετ και να γινει καποια παρωδια με αυτο το ατομο και να ξεφτυλιστει
Με αυτη την εννοια ειιπα οτι ειναι παρανομο γιατι αποτελει κατα καποιο τροπο παραβιαση ευαισθητων δεδομενων

mrsaccess
06-11-09, 19:18
Γενικά οι κανονισμοί είναι κάπως φλου και η εφαρμογή τους ακόμη πιο φλου. Ναι, λογικό είναι να μην μπορείς να φωτογραφίσεις όποιον βλέπεις στο δρόμο και να τον βγάλεις στο ίντερνετ, αν όμως φωτογραφίσεις κάποιον χωρίς να είναι κεντρικό θέμα, πχ φωτογραφίζεις την Ακρόπολη και υπάρχουν 20 άτομα στο κάδρο σου, τι σημασία έχει; Επίσης γιατί απαγορεύεται σε αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, σταθμούς κλπ;

Εν τω μεταξύ, ακόμη χειρότερα, οι νόμοι εφαρμόζονται συνήθως ανάλογα με το μέγεθος της μηχανής σου. Γιατί να μπορείς να τραβήξεις με κινητό αλλά όχι με dSLR;

ΥΓ. Ο «μαυροποιημένος» 70-200 F4 L IS (~1100€): http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1029&thread=33056916&page=1

albatross
06-11-09, 19:21
Δηλαδη μπορω να βγαλω καποιον φωτο και να ανεβασω στο ιντερνετ και να γινει καποια παρωδια με αυτο το ατομο και να ξεφτυλιστει

Aν τη δημοσιεύσεις* χωρίς συγκατάθεση είσαι παράνομος. Όμως μπορείς να φωτογραφίσεις. Εδώ απαγορεύεται και η φωτογράφηση.

*Με το internet ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ισχύει. Πάντως δεν μπορείς να δημοσιεύσεις φωτογραφία σε έντυπη μορφή (πλην εφημερίδων) χωρίς έγγραφη συγκατάθεση.

albatross
06-11-09, 19:28
ΥΓ. Ο «μαυροποιημένος» 70-200 F4 L IS (~1100€): http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1029&thread=33056916&page=1

:dwarf :rant: τι έκανε ο εγκληματίας!!!


Γενικά οι κανονισμοί είναι κάπως φλου και η εφαρμογή τους ακόμη πιο φλου. Ναι, λογικό είναι να μην μπορείς να φωτογραφίσεις όποιον βλέπεις στο δρόμο και να τον βγάλεις στο ίντερνετ, αν όμως φωτογραφίσεις κάποιον χωρίς να είναι κεντρικό θέμα, πχ φωτογραφίζεις την Ακρόπολη και υπάρχουν 20 άτομα στο κάδρο σου, τι σημασία έχει; Επίσης γιατί απαγορεύεται σε αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, σταθμούς κλπ;

Βασικά, αν θυμάμαι καλά... (ψάχνω να βρω το link που το είχα διαβάσει) δεν πρέπει να είναι αναγνωρίσιμος αυτός που βρίσκεται στη φωτογραφία. Ο νόμος στην Ελλάδα είναι πολύ οπισθοδρομικός...
π.χ. αυτός ο τύπος θα μπορούσε να σου ζητήσει να σβήσεις τη φωτογραφία.
63948

mrsaccess
06-11-09, 19:40
Αποκλείεται να τον αναγνωρίσεις, όλοι οι Ασιάτες ίδιοι είναι! :p :p

mrsaccess
07-11-09, 23:37
Και επειδή όλο μιλάμε για φωτογραφικές και φωτογραφίες δεν βάζουμε...
ένα ψευδο HDR -το πρώτο μου- που πόσταρα σε άλλο νήμα:

63993

Βασικά επειδή είναι της μόδας τελευταία είπα να παίξω λίγο. Το συγκεκριμένο έγινε μόνο από ένα αρχείο RAW «εμφανισμένο» τρεις φορές με 0, -1 και 1EV.

Χρησιμοποίησα ένα open source εργαλείο, το Qtpfsgui. Από ότι έχω δει το photomatix είναι καλύτερο αλλά και τα 100$ που κάνει είναι και αυτά καλά! :p

Veldrin
07-11-09, 23:48
Πολύ καλό πραγματικά ! Με τι φακό ;

mrsaccess
07-11-09, 23:55
Με τον EF-S 55-250mm IS της Canon. Για τα χρήματά του (περίπου 210€) πιστεύω πολύ καλός. Η φωτογραφία αυτή δεν είναι σε πλήρη ανάλυση, η αρχική έχει περισσότερη πληροφορία.

Βέβαια δεν ξέρω αν σε «κορόιδεψε» το ψευδο HDR. Η original photo:
63996

albatross
08-11-09, 02:09
Βασικά δεν μου αρέσει καθόλου το HDR. Η κάθε φωτογραφία, η κάθε έκθεση είναι ένας συμβιβασμός. Το HDR αναιρεί αυτόν το συμβιβασμό. Πάντως το δικό σου είναι αρκετά καλό... τα περισσότερα που βλέπω φαίνονται ψεύτικα.

mrsaccess
08-11-09, 03:21
Τα περισσότερα HDR ούτε εμένα μου αρέσουν, κάποια όμως είναι εντυπωσιακά. Ήθελα να παίξω λίγο λοιπόν εξαιτίας αυτών των εντυπωσιακών HDR. Αυτό που είδα είναι πως οι αλγόριθμοι και οι ρυθμίσεις είναι άπειρες και τελικά αυτό που μετράει είναι το μάτι, όσο αφορά και τη φωτογραφία που θα επιλέξεις να επεξεργαστείς αλλά και όσο αφορά τον αλγόριθμο και το πόσο έντονα θα εφαρμοστεί.

Προσωπικά πάντως δεν έχω πρόβλημα με το post processing γενικά, το θεωρώ μέρος της τέχνης. Απλά το HDR θεωρώ κακόγουστο συχνά.

albatross
08-11-09, 03:44
Τα περισσότερα HDR ούτε εμένα μου αρέσουν, κάποια όμως είναι εντυπωσιακά. Ήθελα να παίξω λίγο λοιπόν εξαιτίας αυτών των εντυπωσιακών HDR. Αυτό που είδα είναι πως οι αλγόριθμοι και οι ρυθμίσεις είναι άπειρες και τελικά αυτό που μετράει είναι το μάτι, όσο αφορά και τη φωτογραφία που θα επιλέξεις να επεξεργαστείς αλλά και όσο αφορά τον αλγόριθμο και το πόσο έντονα θα εφαρμοστεί.

Προσωπικά πάντως δεν έχω πρόβλημα με το post processing γενικά, το θεωρώ μέρος της τέχνης. Απλά το HDR θεωρώ κακόγουστο συχνά.

Κανένα πρόβλημα με το post processing... τουλάχιστον μερικά πράγματα που γινόταν παλιά στο σκοτεινό θάλαμο γίνονται πλέον στο photoshop. Αλλά το HDR τις περισσότερες φορές δε μου κάθεται καλά. Η μαγεία της φωτογραφίας είναι στην έκθεση... φως και σκιά. Τα περισσότερα hdr που συναντάς στο internet είναι ελεεινά*... βέβαια δεν ξέρουν και να το κάνουν σωστά οι περισσότεροι.

*όπου ελεεινά εννοώ κάτι τέτοιο...
http://img410.imageshack.us/img410/544/hdrtruck.jpg

mrsaccess
08-11-09, 04:34
Ναι, αυτό είναι ένα κακό παράδειγμα και δυστυχώς η πλειοψηφία των HDR που συναντάς. Φτάνει στα όρια του pictorialism! :p
Υπάρχουν όμως κάποια που είναι απλά εκπληκτικά. Δες ας πούμε αυτό (επέλεξε μια ανάλυση και πάτα download): http://interfacelift.com/wallpaper_beta/details/1897/colors_of_paris.html

harris
08-11-09, 04:42
Υπάρχουν όμως κάποια που είναι απλά εκπληκτικά. Δες ας πούμε αυτό (επέλεξε μια ανάλυση και πάτα download): http://interfacelift.com/wallpaper_beta/details/1897/colors_of_paris.html

Εντυπωσιακό... φωτογραφία είναι; :hmm::whistle:

mrsaccess
08-11-09, 04:58
Και τι είναι; Ζωγραφιά; :p

Είσαι αυστηρός, έχει και σελίδα ο φωτογράφος: http://www.dirkhardy.com/
20 χρονών είναι και πιστεύω ότι έχει ξεκινήσει πάρα πολύ καλά. :)

ipo
08-11-09, 05:01
Κι εγώ είμαι υπέρ της επεξεργασίας φωτογραφίας. Είτε είναι μικρή η επέμβαση, είτε μεγάλη. Το ζήτημα είναι να λέει ο καλλιτέχνης τι επεξεργασία έχει κάνει και όχι να προσπαθεί να εξαπατήσει λέγοντας ότι είναι φωτογραφία.

Σχετικά με το dynamic range, είμαι ακόμα πιο υπέρ, διότι κάποιες φορές αποδίδει στη φωτογραφία τις διορθώσεις που κάνει το ανθρώπινο μάτι, στις διαφορές φωτεινότητας.

Νομίζω ότι πολλοί από τους υποστηρικτές της κλασσικής φωτογραφίας, έχουν αφιερώσει πολύ χρόνο στην αναλογική εποχή και δυσκολεύονται να δεχτούν τις αλλαγές που επιφέρει η ευκολία της ψηφιακής επεξεργασίας. Με την αλλαγή της γενιάς θα ξεχαστούν οι αντιδράσεις. Κυρίως έχει να κάνει με το τι στάνταρ βρίσκεις όταν πρωτομπαίνεις στο χώρο και πόσο προοδευτικός είσαι.

harris
08-11-09, 05:03
Και τι είναι; Ζωγραφιά; :p

Φωτοσοπιά είναι :p

mrsaccess
08-11-09, 05:07
Έλα τώρα, τότε και τα έργα του Ansel Adams δεν είναι φωτογραφίες αλλά σκοτεινοθαλαμιές! :p

Δεν ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά από αυτά που έχω ακούσει ότι κάνουμε σήμερα στο photoshop οι καλύτεροι φωτογράφοι τα έκαναν εδώ και πολλές δεκαετίες στο σκοτεινό θάλαμο - ακόμη και HDR. Απλά για να φτάσεις να κάνεις τέτοιες προχωρημένες τεχνικές στο σκοτεινό θάλαμο σημαίνει ότι το κατείχες το άθλημα, ενώ σήμερα πρόσβαση στο photoshop έχουν κυρίως όσοι δεν το κατέχουν (εδώ βάζω και εμένα).

mob
08-11-09, 14:03
επαναλαμβανόμαστε
άλλο φωτογραφία και άλλο "φωτοσοπιά" :p

treli@ris
08-11-09, 14:30
Χαλια φραπε εφτιαξα σημερα :evil: Πρεπει να χαλασε το αναδευτηρι!!

ipo
08-11-09, 15:16
Χαλια φραπε εφτιαξα σημερα :evil: Πρεπει να χαλασε το αναδευτηρι!!
Επιτέλους και ένα μήνυμα για φραπέ! :lol:

Αν δεν έχεις επιτραπέζιο αναδευτήρι, ελπίζω να πρόλαβες την προσφορά της Nestle που δίνει ένα αναδευτήρι με δύο κουτιά nescafe. Είναι ό,τι καλύτερο από τα μικρά ηλεκτρικά αναδευτήρια και φυσικά λειτουργεί με ρεύμα δικτύου ΔΕΗ και όχι με μπαταρίες (απαράδεκτα αυτά). Κάθε καλοκαίρι βγάζει τέτοια προσφορά.

Σήμερα έφτιαξα πρώτη φορά καφέ μόκα. Με είχαν κεράσει σε ένα σπίτι και μου άρεσε πολύ, αλλά μόλις τον έφτιαξα θυμήθηκα ότι δεν έχω ζάχαρη. Πίκρα. :p

albatross
08-11-09, 15:20
Να σταματήσει το offtopic παρακαλώ! Κύριε ipo δε μας ενδιαφέρει ο μόκα. Μόνο φραπέ. :p

treli@ris
08-11-09, 15:23
Αυτο εχω ipo, της Nestle, αλλα δε ξερω σημερα τι παιχτηκε. Λες να μην παταγα καλα το κουμπι ? :p

ipo
08-11-09, 15:24
Αυτο εχω ipo, της Nestle, αλλα δε ξερω σημερα τι παιχτηκε. Λες να μην παταγα καλα το κουμπι ? :p
Μάλιστα. Χαλάνε κι αυτά. Δεν κρατάνε πάνω από 2 χρόνια με συστηματική χρήση. Γι' αυτό κάθε καλοκαίρι παίρνεις και από ένα δωρεάν με δύο κουτιά καφέ. :p

treli@ris
08-11-09, 15:27
Λογικο ειναι. Αν βαλεις 300 μερες * 2 φορες τη μερα χτυπημα χοντρικα, τοτε καποια μερα θα κλαταρει το καημενο :lol:

Ασε που αρχισε να παραπονιεται και η εσπρεσιερα οτι δεν της δινω σημασια :p

satcur
11-11-09, 01:17
Newyorker (Tsigarid) περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την Nikon D3000. Τόσο πολύ σου άρεσε που σε απέκοψε ακόμα και από το πληκτρολόγιο σου; :)

tsigarid
11-11-09, 03:34
Newyorker (Tsigarid) περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την Nikon D3000. Τόσο πολύ σου άρεσε που σε απέκοψε ακόμα και από το πληκτρολόγιο σου; :)
Ψυχραιμία και υπομονή! Είναι χοντρό το manual και λιγοστός ο χρόνος... Η μετάβαση από P+S σε SLR πάντως είναι σοκαριστική, όπως αναμενόταν :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.