PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

euklidis
25-04-10, 23:35
Παντως σοβαρα τωρα, πηρα DSLR αλλα καθομουν και κοιτουσα τι καλες φωτογραφιες που βγαζει αλλα επεσα σε ποιοτητα απο τοτε που ειχα την fujifim s5000. Ο εξοπλισμος καλος ειναι αρκει να μην μενουμε εκει...

Mouse Potato
26-04-10, 00:39
Απ' ότι βλέπω ο 50άρης f/1.8 είναι το απόλυτο gadget :p

harris
26-04-10, 00:57
Απ' ότι βλέπω ο 50άρης f/1.8 είναι το απόλυτο gadget :p

Απόλυτο; Ε, όχι και απόλυτο! Άλλο είναι το απόλυτο (http://www.sigmaphoto.com/shop/30mm-f14-ex-dc-hsm-sigma)! ;)

mrsaccess
26-04-10, 01:10
Αυτά που λένε, πως συχνά φακοί τρίτων εταιρειών έχουν πρόβλημα στην εστίαση και θέλουν καλιμπράρισμα από το σέρβις ισχύει;

euklidis
26-04-10, 01:19
Αυτά που λένε, πως συχνά φακοί τρίτων εταιρειών έχουν πρόβλημα στην εστίαση και θέλουν καλιμπράρισμα από το σέρβις ισχύει;

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο με οσους εχει τυχει να δοκιμασω παντως...

........Auto merged post: euklidis πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απόλυτο; Ε, όχι και απόλυτο! Άλλο είναι το απόλυτο (http://www.sigmaphoto.com/shop/30mm-f14-ex-dc-hsm-sigma)! ;)


Σωστος, και στις entry level dslr μας γινεται 48mm :P

harris
26-04-10, 01:23
Αυτά που λένε, πως συχνά φακοί τρίτων εταιρειών έχουν πρόβλημα στην εστίαση και θέλουν καλιμπράρισμα από το σέρβις ισχύει;
Αν απαντήσω όπως θέλω, θα με στείλετε για banιο :p

mrsaccess
26-04-10, 01:29
Α, για να μην ξεχνιόμαστε άλλη μια φωτό από το 50άρη. :p

71442

mrsaccess
26-04-10, 01:30
Αν απαντήσω όπως θέλω, θα με στείλετε για banιο :p
Οκ, να το θέσω έτσι, ποιος θα σε φτάσει στα όρια του ban με τη συμπεριφορά του; Αυτοί που τα λένε ή το σέρβις της Sigma; :p
Τα λένε και για τους Canon βασικά αλλά λιγότερο.

euri
26-04-10, 01:31
Ο κάδος του πλυντηρίου είναι αυτός;

mrsaccess
26-04-10, 01:34
Ναι, ο κάδος του πλυντηρίου. Το θλιβερό είναι πως πιο συχνά το αναγνωρίζουν άντρες παρά γυναίκες από ότι έχω παρατηρήσει... :(
Βέβαια η αλήθεια είναι πως για το πλύσιμο δεν τη χρειάζομαι, για το σίδερο όμως... :twisted:

Wolverine
26-04-10, 11:14
Απόλυτο; Ε, όχι και απόλυτο! Άλλο είναι το απόλυτο (http://www.sigmaphoto.com/shop/30mm-f14-ex-dc-hsm-sigma)! ;)


Βασικά για μένα αυτό είναι το απόλυτο (http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/wideangle/af-s_24mmf_14g/index.htm). :)
Συν ότι έχω ήδη τον Nikon 35mm οπότε τα 30mm δεν μου κάνουν μεγάλη διαφορά.

euklidis
26-04-10, 11:33
Βασικά για μένα αυτό είναι το απόλυτο (http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/wideangle/af-s_24mmf_14g/index.htm). :)
Συν ότι έχω ήδη τον Nikon 35mm οπότε τα 30mm δεν μου κάνουν μεγάλη διαφορά.

Ναι αλλα ειναι Nikon :P (DSLR wars :P)

mrsaccess
26-04-10, 12:20
Βασικά για μένα αυτό είναι το απόλυτο (http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/wideangle/af-s_24mmf_14g/index.htm). :)
Συν ότι έχω ήδη τον Nikon 35mm οπότε τα 30mm δεν μου κάνουν μεγάλη διαφορά.
Ρε άνθρωπα, τι gadget, αυτό κάνει σχεδόν 2000€. Ο φακός που πρότεινε ο harris είναι κοντά στα 400€.

Wolverine
26-04-10, 12:31
Ρε άνθρωπα, τι gadget, αυτό κάνει σχεδόν 2000€. Ο φακός που πρότεινε ο harris είναι κοντά στα 400€.


Ναι αλλά είναι το απόλυτο (για μένα) gadget.
Από πότε τα gadget έχουν όριο τιμής παρακαλώ; :twisted:

tsigarid
26-04-10, 16:08
Ναι αλλά είναι το απόλυτο (για μένα) gadget.
Από πότε τα gadget έχουν όριο τιμής παρακαλώ; :twisted:
Έτσι είναι! Ειδικά τα "απόλυτα" gadgets δεν έχουν όριο. Ίσως έχουν.... κατώτατο όριο τιμής για να αξίζουν να ονομαστούν έτσι :twisted:

mrsaccess
26-04-10, 16:26
Καλά, με τα λεφτά αυτού του «gadget» θα έπαιρνα το φακό που πρότεινε ο harris, το Sigma 10-20mm f/3.5 και τον Canon EF 70-200mm L f/4 και θα μου έμεναν και χρήματα! :p :p

Erebos
26-04-10, 16:33
Α, για να μην ξεχνιόμαστε άλλη μια φωτό από το 50άρη. :p

71442

Το μπρούτζινο look έγινε στο gimp ή χρησιμοποιώντας ειδικό φωτισμό?

mrsaccess
26-04-10, 16:45
Η εικόνα είναι κατευθείαν jpeg από τη μηχανή, μόνο resize έκανα. Τα χρώματα είναι αποτέλεσμα του φωτισμού (ένα απλό φωτιστικό γραφείου), της ισορροπίας λευκού που επέλεξε η μηχανή (στο αυτόματο) και της έκθεσης. :)

euklidis
26-04-10, 17:08
Καλά, με τα λεφτά αυτού του «gadget» θα έπαιρνα το φακό που πρότεινε ο harris, το Sigma 10-20mm f/3.5 και τον Canon EF 70-200mm L f/4 και θα μου έμεναν και χρήματα! :p :p

Kαι ο sigma τα σπαειιιι... Τρελλος φακος...

tsigarid
26-04-10, 22:00
Μου θυμίσατε την ατάκα που έχει πει μια ξαδέρφη μου, εξαιρετικά ψαγμένη στη φωτογραφία... "Όσο καλή φωτογραφία και να ξέρεις, η ποιότητα των φωτογραφιών σου αυξάνεται με την αύξηση της ποιότητας του φακού". Μεγάλη κουβέντα. Και ο Θεός ο ίδιος να είσαι, με έναν απλά καλό φακό θα βγάλεις απλά καλές φώτο... :cry:

mrsaccess
26-04-10, 22:09
Νομίζω την ερμήνευσες λάθος. Δώσε βάση στο πρώτο κομμάτι της πρότασης «όσο καλή φωτογραφία και να ξέρεις». Δηλαδή αν δεν ξέρεις ο φακός δεν θα σε σώσει. Θα έχεις απλά καθαρές, με ωραίο χρώματα και bokeh πατάτες.

Αν ίσχυε όπως το λες τότε καμιά φωτογραφία από το 1990 και πιο πριν δεν θα είχε αξία αφού τα σημερινά οπτικά έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα παλαιότερα. :)

tsigarid
26-04-10, 22:55
Νομίζω την ερμήνευσες λάθος. Δώσε βάση στο πρώτο κομμάτι της πρότασης «όσο καλή φωτογραφία και να ξέρεις». Δηλαδή αν δεν ξέρεις ο φακός δεν θα σε σώσει. Θα έχεις απλά καθαρές, με ωραίο χρώματα και bokeh πατάτες.

Αν ίσχυε όπως το λες τότε καμιά φωτογραφία από το 1990 και πιο πριν δεν θα είχε αξία αφού τα σημερινά οπτικά έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα παλαιότερα. :)
Συμφωνώ απολύτως.

Αν κάποιος φωτογράφος του 1950 είχε τους σημερινούς φακούς, θα έβγαζε αριστουργήματα σε σχέση με τότε. Το ίδιο δεν ισχύει για τα πάντα όμως όταν η χρονική απόσταση αυξάνεται; Η ερμηνεία μου είναι για σήμερα. Αν θεωρήσουμε ότι ξέρω 5 πράματα για τη φωτογραφία (ΑΝ :p) τότε με καλύτερο φακό σήμερα θα βγάλω καλύτερες φώτο απ' ότι με τον φακό που έχω τώρα.

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αντίστοιχα, με το φόβο της επανάληψης, αν είμαι ο Θεός ο ίδιος σήμερα, δεν έχω καμία ελπίδα να συγκριθώ με τον Θεό της διπλανής φυλής, ο οποίος έχει καλύτερο φακό.

harris
26-04-10, 23:07
Μου θυμίσατε την ατάκα που έχει πει μια ξαδέρφη μου, εξαιρετικά ψαγμένη στη φωτογραφία... "Όσο καλή φωτογραφία και να ξέρεις, η ποιότητα των φωτογραφιών σου αυξάνεται με την αύξηση της ποιότητας του φακού". Μεγάλη κουβέντα. Και ο Θεός ο ίδιος να είσαι, με έναν απλά καλό φακό θα βγάλεις απλά καλές φώτο... :cry:

Αληθινή ιστορία...

Κάποτε, μια πλούσια οικογένεια της Ν. Υόρκης που είχε αγοράσει πολλές φωτογραφίες του Henri Cartier-Bresson από την πρόσφατη τότε έκθεσή του στο Μουσείου ΜΟΜΑ, τον κάλεσε στο σπίτι για δείπνο. Κατά την διάρκεια του δείπνου λοιπόν, η, πλουσία μεν, παντελώς άσχετη με την φωτογραφία δε, κυρία του σπιτιού λέει στον Bresson: "κ. Bresson βγάζετε καταπληκτικές φωτογραφίες! Θα πρέπει ασφαλώς να έχετε πολύ καλή φωτογραφική μηχανή!". O Bresson της αντέτεινε: "Κυρία μου, το δείπνο ήταν υπέροχο. Θα πρέπει ασφαλώς να έχετε πολύ καλή κατσαρόλα"...

Πριν μερικά χρόνια, γύρω στο 2004, όταν όλοι μαζί οι παλαβοί τρέχαμε και δίναμε μυθικά για την εποχή ποσά για να πάρουμε τις πρώτες μας D-SLR μηχανές που βγάζανε το λουλουδάκι πιο άψογο από την πραγματικότητα, όταν ανακαλύψαμε τι σημαίνει φωτογραφία, ένας φίλος είχε στην υπογραφή στο dpgr τότε την ρήση: "Έδωσα μια περιουσία να αγοράσω την καλύτερη μηχανή και τους καλύτερους φακούς για να βγάζω τις καλύτερες φωτογραφίες. Τώρα κάθομαι με τις ώρες στο photoshop προσπαθώντας να τις καταστρέψω"!!! :rofl:

Το έπιασες το υπονοούμενο, έτσι; :crazy:

albatross
26-04-10, 23:27
Αντίστοιχα, με το φόβο της επανάληψης, αν είμαι ο Θεός ο ίδιος σήμερα, δεν έχω καμία ελπίδα να συγκριθώ με τον Θεό της διπλανής φυλής, ο οποίος έχει καλύτερο φακό.

Εξαρτάται... ο διπλανός τι ιερό ζώο έχει; :p

Wolverine
26-04-10, 23:59
Αληθινή ιστορία...

Κάποτε, μια πλούσια οικογένεια της Ν. Υόρκης που είχε αγοράσει πολλές φωτογραφίες του Henri Cartier-Bresson από την πρόσφατη τότε έκθεσή του στο Μουσείου ΜΟΜΑ, τον κάλεσε στο σπίτι για δείπνο. Κατά την διάρκεια του δείπνου λοιπόν, η, πλουσία μεν, παντελώς άσχετη με την φωτογραφία δε, κυρία του σπιτιού λέει στον Bresson: "κ. Bresson βγάζετε καταπληκτικές φωτογραφίες! Θα πρέπει ασφαλώς να έχετε πολύ καλή φωτογραφική μηχανή!". O Bresson της αντέτεινε: "Κυρία μου, το δείπνο ήταν υπέροχο. Θα πρέπει ασφαλώς να έχετε πολύ καλή κατσαρόλα"...

Πριν μερικά χρόνια, γύρω στο 2004, όταν όλοι μαζί οι παλαβοί τρέχαμε και δίναμε μυθικά για την εποχή ποσά για να πάρουμε τις πρώτες μας D-SLR μηχανές που βγάζανε το λουλουδάκι πιο άψογο από την πραγματικότητα, όταν ανακαλύψαμε τι σημαίνει φωτογραφία, ένας φίλος είχε στην υπογραφή στο dpgr τότε την ρήση: "Έδωσα μια περιουσία να αγοράσω την καλύτερη μηχανή και τους καλύτερους φακούς για να βγάζω τις καλύτερες φωτογραφίες. Τώρα κάθομαι με τις ώρες στο photoshop προσπαθώντας να τις καταστρέψω"!!! :rofl:

Το έπιασες το υπονοούμενο, έτσι; :crazy:


Συμφωνώ απόλυτα, όπως λέει και η λαϊκή ρήση τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Βέβαια ένας καλός φακός (οι φακοί δεν είναι όπως οι DSLR που στην 3ετια είναι παρωχημένες) δεν είναι ποτέ κακή επένδυση.

tsigarid
27-04-10, 00:05
Τα ίδια λέμε όλοι με άλλη διατύπωση :p

euklidis
27-04-10, 01:57
Αν η φωτογραφια ειναι αποτυχημενη η μονη διαφορα που θα κανει ο φακος θα ειναι να την κανει πιο "καθαρη" αποτυχια... Ναι οκ ειπαμε να μην εχει τα μαυρα του τα χαλια και εχει τα παντα θολα αλλα ο εξοπλισμος ειναι το τελευταιο. Ο εξοπλισμος απλα σου κανει τη ζωη ποιο ευκολη...

mrsaccess
27-04-10, 02:15
Ο εξοπλισμός (φακός συγκεκριμένα) κάνει παραπάνω πράγματα: σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη (πχ πιο προσβάσιμα χειριστήρια, καλύτερο feedback), σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες για μια καλή λήψη (πχ stabilization, πιο γρήγορη/ακριβής εστίαση), σου δίνει περισσότερες δημιουργικές επιλογές (πχ μεγάλο διάφραγμα, wide, tele) και τέλος σου παρέχει καλύτερη οπτική ποιότητα (οξύτητα, αντίθεση).

Ωστόσο, όπως συμφωνούμε όλοι εδώ, κανένας εξοπλισμός δεν βρίσκει και τραβάει τη φωτογραφία για σένα.

ipo
27-04-10, 17:13
Βέβαια ένας καλός φακός (οι φακοί δεν είναι όπως οι DSLR που στην 3ετια είναι παρωχημένες) δεν είναι ποτέ κακή επένδυση.
Κι όμως με το που πέρασαν οι μηχανές στη λογική των υπολογιστών και οι φακοί απαξιώνονται. Μα δε θα έχει AVR/IS και πλέον το θεωρείς σημαντικό, μα θα πας σε full frame και αμέσως θα σου είναι άχρηστοι όσοι είναι για APS, μα δε θα δουλεύει το auto focus του εξαιρετικού φακού που είχες αγοράσει πριν από 15 χρόνια στη νέα σου μηχανή.

Οι φακοί κατά τη γνώμη μου έχουν πλέον διπλάσια έως τριπλάσια διάρκεια ωφέλιμης ζωής, για τον ενθουσιώδη χρήστη και τον επαγγελματία, από το αντίστοιχο σώμα.

Κατά τα άλλα εξαιρετικές φωτογραφίες βγάζεις και με μηχανή του 1960. Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά θέλω να δείξω ότι οι επιθυμίες μας καθιστούν άχρηστα με το πέρασμα του χρόνου, αντικείμενα που έχουν αξία.

Είχα λάβει μέρος σε διαγωνισμό φωτογραφίας που είχε κάνει ο ΗΣΑΠ πριν από 5 χρόνια. Είχα βγάλει τρίποδα ,SLR, καλό φιλμ, έψαχνα να βρω κατάλληλο φωτισμό, πήγαινα και με παρέα για τις σχετικές λήψεις, έστιβα το μυαλό μου για ιδέες. Έστειλα 3 φωτογραφίες, όπως δικαιούμουν και δεν πήρα καμία διάκριση.

Ανάμεσα στα πρώτα βραβεία ήταν φωτογραφίες από κινητά (1-2Mpixel το πολύ), αφού τα παιδιά κατάφεραν να "δουν" τη σκηνή που άξιζε και την αποτύπωσαν με το κινητό που είχαν πάνω τους.

mob
28-04-10, 02:06
Γιατί το κάνουμε τόσο πολύπλοκο, η "καλή" φωτογραφία είναι ένα κράμα ανθρώπου, μηχανής και κατάλληλης χρονικής στιγμής. Τα παραπάνω δεν είναι αυστηρά ορισμένα αλλά μπορούν να εκλαμβάνονται ως ο γενικός αλγόριθμος ενός καλού αποτελέσματος.

Το μάστορα δε τον κάνουν τα εργαλεία αλλά χωρίς εργαλεία δε γίνεσαι μάστορας ;)

ipo
28-04-10, 18:40
Γιατί το κάνουμε τόσο πολύπλοκο, η "καλή" φωτογραφία είναι ένα κράμα ανθρώπου, μηχανής και κατάλληλης χρονικής στιγμής. Τα παραπάνω δεν είναι αυστηρά ορισμένα αλλά μπορούν να εκλαμβάνονται ως ο γενικός αλγόριθμος ενός καλού αποτελέσματος.

Το μάστορα δε τον κάνουν τα εργαλεία αλλά χωρίς εργαλεία δε γίνεσαι μάστορας ;)
Το τρίπτυχο που αναφέρεις έχει όμως διαφορετικό συντελεστή βαρύτητας σε κάθε συνιστώσα του. Το μέγιστο με διαφορά φέρει ο ανθρώπινος παράγοντας.

Πολύ καλός φωτογράφος μπορείς να γίνεις και με compact. Άλλωστε υπάρχουν μερικοί διάσημοι φωτογράφοι που τραβούσαν με compact. Με μία πάρα πολύ καλή φωτογραφική μηχανή δεν μπορείς να γίνεις καλός φωτογράφος, αν δε σε βοηθάει το ενδιαφέρον και η εμπειρία σου.

Επομένως όποιος θέλει να τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες, καλά θα κάνει να πάρει μία entry level dslr και να διαβάσει μερικά βιβλία ή να παρακολουθήσει σεμινάρια και να δει εκθέσεις φωτογραφίας. Είναι σίγουρα προτιμότερο από το να πάρει μία επαγγελματική μηχανή, 2-3 καλούς φακούς και να περιμένει να αποδώσει μόνο με τον εξοπλισμό. Ο τελευταίος θα τραβάει πολύ χειρότερες φωτογραφίες, απ' ό,τι ο Μάριος με compact.

mob
28-04-10, 21:43
Ο συντελεστής βαρύτητας εξαρτάται από το θέμα των φωτογραφιών ;)

Σε κάποια θέματα απαιτούνται εξειδικευμένα εργαλεία ενώ σε κάποια άλλα όλα τα εργαλεία είναι δυνατό να φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα το οποίο εξαρτάται κύρια από το φωτογράφο.

Για παράδειγμα αν μιλάμε για τοπία, ανθρώπους ο εξοπλισμός είναι συνήθως σε δεύτερη μοίρα αλλά αν μιλάμε για αρχιτεκτονική φωτογραφία τότε τα εργαλεία κάνουν το φωτογράφο.

mrsaccess
28-04-10, 21:54
Ο εξοπλισμός δεν είναι πάντα απαραίτητος αλλά θεμιτός. Βέβαια από το kit φακό στο prime των 400€ που πρότεινε ο harris θα δεις μια σημαντική διαφορά. Από το prime των 400€ όμως στο prime των 1900€ που πρότεινε ο wolverine πιστεύω θα δυσκολευτείς να βρεις διαφορά αν δεν είσαι πολύ καλός (ή επαγγελματίας) φωτογράφος και δεν εκτυπώνεις σε μεγάλο μέγεθος.

Επίσης μην ξεχνάτε τον υπόλοιπο σημαντικό εξοπλισμό. Για μένα είναι τρίποδο, flash, γκρι κάρτα, πολωτικό φίλτρο, remote shutter release (καλώδιο ή ασύρματο).

Mouse Potato
29-04-10, 13:57
Προς κατόχους Canon EOS η ερώτηση:

Κάθε φορά που συνδέω την ΨΦΜ στον υπολογιστή την αναγνωρίζει ως "σαρωτή/φωτογραφική μηχανή" κι όχι απλά σαν card reader device ώστε να μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη (όπως με προηγούμενες ΨΦΜ που είχα). Είχα έναν USB card reader και έβαλα την κάρτα μνήμης (SDHC 8Gb) της φωτογραφικής μέσα και δεν την αναγνωρίζει καν. Την έβαλα στον card reader του laptop και την αναγνωρίζει.

Πως μπορεί να λυθεί το "πρόβλημα" στον σταθερό; Αγορά νέου card reader; Και πως θα ξέρω ότι την αναγνωρίζει την SDHC;

OS: Windows XP SP3

Ευχαριστώ :)

Erebos
29-04-10, 14:23
Προς κατόχους Canon EOS η ερώτηση:

Κάθε φορά που συνδέω την ΨΦΜ στον υπολογιστή την αναγνωρίζει ως "σαρωτή/φωτογραφική μηχανή" κι όχι απλά σαν card reader device ώστε να μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη (όπως με προηγούμενες ΨΦΜ που είχα). Είχα έναν USB card reader και έβαλα την κάρτα μνήμης (SDHC 8Gb) της φωτογραφικής μέσα και δεν την αναγνωρίζει καν. Την έβαλα στον card reader του laptop και την αναγνωρίζει.

Πως μπορεί να λυθεί το "πρόβλημα" στον σταθερό; Αγορά νέου card reader; Και πως θα ξέρω ότι την αναγνωρίζει την SDHC;

OS: Windows XP SP3

Ευχαριστώ :)

1η πιθανή λύση: Δεν είχα ποτέ Canon, αλλά μέσα από το μενού της ΨΦΜ (lol) μπορεί να έχει επιλογή για την USB connectivity. Mass Storage (MS) πρέπει να λέει για να την βλέπει το PC σαν card reader.

2η πιθανή λύση: Αγοράζεις φορητό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556026&u=APACER-MEGA-STENO-2.0-AM400) (ή σε 3.5" drive bay) card reader που να αναφέρει ότι υποστηρίζει SDHC (και σύγχρονα λειτουργικά, Vista ή/και Win7, για να μην έχεις πρόβλημα με drivers).

mrsaccess
29-04-10, 14:25
Αγορά νέου card reader. Πιστεύω αυτή τη στιγμή τα περισσότερα στην αγορά θα διαβάζουν SDHC.
Πάντως καλύτερα να συνηθίσεις να χρησιμοποιείς κάποιο ειδικό πρόγραμμα για το κατέβασμα των φωτογραφιών (πχ σαν το zoombrowser της Canon) ακόμη και αν χρησιμοποιείς card reader (λογικά η μηχανή σου έχει αρκετά αργή μεταφορά μέσω usb). Τέτοια προγραμματάκια κάνουν auto-rotate και βοηθούν γενικότερα στην οργάνωση.

Mouse Potato
29-04-10, 14:30
1η πιθανή λύση: Δεν είχα ποτέ Canon, αλλά μέσα από το μενού της ΨΦΜ (lol) μπορεί να έχει επιλογή για την USB connectivity. Mass Storage (MS) πρέπει να λέει για να την βλέπει το PC σαν card reader.

Απ' ότι έχω ψάξει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο


2η πιθανή λύση: Αγοράζεις φορητό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556026&u=APACER-MEGA-STENO-2.0-AM400) (ή σε 3.5" drive bay) card reader που να αναφέρει ότι υποστηρίζει SDHC (και σύγχρονα λειτουργικά, Vista ή/και Win7, για να μην έχεις πρόβλημα με drivers).


Αγορά νέου card reader. Πιστεύω αυτή τη στιγμή τα περισσότερα στην αγορά θα διαβάζουν SDHC.
Πάντως καλύτερα να συνηθίσεις να χρησιμοποιείς κάποιο ειδικό πρόγραμμα για το κατέβασμα των φωτογραφιών (πχ σαν το zoombrowser της Canon) ακόμη και αν χρησιμοποιείς card reader (λογικά η μηχανή σου έχει αρκετά αργή μεταφορά μέσω usb). Τέτοια προγραμματάκια κάνουν auto-rotate και βοηθούν γενικότερα στην οργάνωση.

Οπότε πάω σε card reader.

Danke! :)

euklidis
29-04-10, 15:41
CF ftw... χεχεχε, σοβαρα τωρα μακαρι να ειχαν μεινει στις CF. Τις θεωρω πιο ανθεκτικες...

Erebos
29-04-10, 16:03
CF ftw... χεχεχε, σοβαρα τωρα μακαρι να ειχαν μεινει στις CF. Τις θεωρω πιο ανθεκτικες...

Και ΠΟΛΥ πιο γρήγορες από τις SD αν θυμάμαι καλά.

Mouse Potato
29-04-10, 16:10
Και ΠΟΛΥ πιο γρήγορες από τις SD αν θυμάμαι καλά.

Ανάλογα το class της SD

euklidis
29-04-10, 16:19
Ανάλογα το class της SD

http://www.robgalbraith.com/bins/camera_multi_page.asp?cid=6007-9256

Eιναι αρκετα πιο γρηγορες...

Erebos
29-04-10, 16:21
Ανάλογα το class της SD

Μπα, νομίζω ακόμα και οι SD Class 20 (133x) είναι πιο αργές από τις γρήγορες CF. Έτσι είχα διαβάσει παλιότερα τουλάχιστον.
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_memory_cards#Technical_details
http://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital#Speed_Class_Rating
http://en.wikipedia.org/wiki/CompactFlash#Speed

mrsaccess
29-04-10, 16:24
Όχι ρε'σεις, οι CF ήταν τεράστιες. Είχαν νόημα στην αυγή των ψηφιακών αλλά πλέον imho δεν χρειάζονται. Καλύτερα να έχεις μια κάρτα που είναι ψιλο-universal. Άλλωστε από που προκύπτει πως δεν είναι ανθεκτικές οι SD; Σας έχει χαλάσει καμιά; Έχω στην κατοχή μου 1 SD, 2 SDHC, 1 mini SD και 2 micro SD και δεν έχει χαλάσει καμιά.
Χώρια που τις μοιράζεις σε κινητά, mp3 player, φωτογραφικές και τις βρίσκεις πολύ εύκολα και σε λογικές τιμές εξαιτίας της μεγάλης διάδοσής τους.

albatross
29-04-10, 16:34
Πρακτικά, και με class 2 SDHC που χρησιμοποιώ σε DSLR δεν είχα ποτέ πρόβλημα ταχύτητας. Τώρα για κάποιον που τραβάει κατα ριπάς, αλλάζει το πράγμα. Αλλά και πάλι υπάρχουν αρκετά γρήγορες SD. Πρέπει να είσαι πάρα πολύ απαιτητικός για να χρειαστείς τις γρήγορες CF και εννοείται πρέπει να βάλεις και το χέρι στην τσέπη αρκετά πιο βαθιά.

Erebos
29-04-10, 16:46
Πρακτικά, και με class 2 SDHC που χρησιμοποιώ σε DSLR δεν είχα ποτέ πρόβλημα ταχύτητας. Τώρα για κάποιον που τραβάει κατα ριπάς, αλλάζει το πράγμα. Αλλά και πάλι υπάρχουν αρκετά γρήγορες SD. Πρέπει να είσαι πάρα πολύ απαιτητικός για να χρειαστείς τις γρήγορες CF και εννοείται πρέπει να βάλεις και το χέρι στην τσέπη αρκετά πιο βαθιά.

Εγώ στα 6MP που τραβάω βλέπω αισθητή διαφορά μεταξύ Class 20 (133x) και Class 6, και ακόμα μεγαλύτερη όταν το γυρνάω σε RAW. Πόσο μάλλον αν υποστήριζε η dSLR μου JPEG+RAW δλδ... :whistle:

euklidis
29-04-10, 16:50
Πρακτικά, και με class 2 SDHC που χρησιμοποιώ σε DSLR δεν είχα ποτέ πρόβλημα ταχύτητας. Τώρα για κάποιον που τραβάει κατα ριπάς, αλλάζει το πράγμα. Αλλά και πάλι υπάρχουν αρκετά γρήγορες SD. Πρέπει να είσαι πάρα πολύ απαιτητικός για να χρειαστείς τις γρήγορες CF και εννοείται πρέπει να βάλεις και το χέρι στην τσέπη αρκετά πιο βαθιά.

Εκει ομως εχει να κανει και το ποσο θα σου παρει για να περασεις τα 16gb φωτογραφιες απο το στικακι στο pc. SD μου εχουν σκασει 2-3 απ comptact μηχανες και απο το κινητο. CF μονο μια μου εσκασε γιατι επεσε απο τον 2ο :P

........Auto merged post: euklidis πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όχι ρε'σεις, οι CF ήταν τεράστιες. Είχαν νόημα στην αυγή των ψηφιακών αλλά πλέον imho δεν χρειάζονται. Καλύτερα να έχεις μια κάρτα που είναι ψιλο-universal. Άλλωστε από που προκύπτει πως δεν είναι ανθεκτικές οι SD; Σας έχει χαλάσει καμιά; Έχω στην κατοχή μου 1 SD, 2 SDHC, 1 mini SD και 2 micro SD και δεν έχει χαλάσει καμιά.
Χώρια που τις μοιράζεις σε κινητά, mp3 player, φωτογραφικές και τις βρίσκεις πολύ εύκολα και σε λογικές τιμές εξαιτίας της μεγάλης διάδοσής τους.

Καλα για το μεγεθος σιγα το πραγμα. ειναι λιγο μεγαλυτερη, ουτως η αλλως στην τσαντα της DSLR καθεται αν δεν ειναι στην μηχανη ;)

mrsaccess
29-04-10, 17:06
Δεν είναι θέμα χώρου στη τσάντα, είναι θέμα χώρου στη μηχανή. Για αυτό οι CF δεν μπαίνουν πια σε compact. Πρέπει να μπορείς να κάνεις και λίγο card sharing (όποιος μπαίνει από forthnet την έκατσε, χτύπησε το keyword :p, κάτσε να βάλω και το FBI μέσα: Bin Laden :lol:) ανάμεσα στην compact και την D-SLR για λόγους ευκολίας και οικονομίας.

Η ταχύτητα ανάγνωσης των SD είναι πέρα για πέρα ικανοποιητική. Σε μένα είναι περίπου 20ΜB/sec. Κοντά στα πρακτικά όρια του USB2. Αν ποτέ πάρω USB3 ή SATA card reader το συζητάμε ξανά.

@Erebos
Είναι λογικό η διαφορά από τα 2-4ΜΒ/sec στα 12ΜΒ/sec να σου φαίνεται τεράστια. Από τα 12MB/sec στα 15ΜΒ/sec δεν θα σου φανεί και τόσο. Βέβαια στα 6MP πόσο σου βγαίνει το jpeg; 3MB; Αν η μηχανή σου τραβάει με 4 fps τότε με 12MB/sec είσαι καλυμμένος. Στο RAW αλλάζει το θέμα αλλά και εκεί πρώτα σε περιορίζει το buffer της μηχανής σου στο burst παρά η κάρτα που είναι δεδομένο ότι θα σε περιορίσει ούτως ή άλλως στο συνεχές τράβηγμα και όχι στο burst.

Εντάξει, αν έχεις μια ραπτομηχανή (πχ EOS 1D Mark IV ή EOS 7D) και θέλεις να τραβάς σε full rate RAW τότε έχει νόημα η CF. Βέβαια αυτή την CF θα την πληρώσεις ακριβά αλλά μάλλον θα σου φέρει πίσω τα χρήματά σου (εκτός και αν απλώς ξοδεύεις πολλά για το χόμπι σου :p).

euklidis
29-04-10, 17:08
Δεν είναι θέμα χώρου στη τσάντα, είναι θέμα χώρου στη μηχανή. Για αυτό οι CF δεν μπαίνουν πια σε compact. Πρέπει να μπορείς να κάνεις και λίγο card sharing (όποιος μπαίνει από forthnet την έκατσε, χτύπησε το keyword :p, κάτσε να βάλω και το FBI μέσα: Bin Laden :lol:) ανάμεσα στην compact και την D-SLR για λόγους ευκολίας και οικονομίας.

Η ταχύτητα ανάγνωσης των SD είναι πέρα για πέρα ικανοποιητική. Σε μένα είναι περίπου 20ΜB/sec. Κοντά στα πρακτικά όρια του USB2. Αν ποτέ πάρω USB3 ή SATA card reader το συζητάμε ξανά.

@Erebos
Είναι λογικό η διαφορά από τα 2-4ΜΒ/sec στα 12ΜΒ/sec να σου φαίνεται τεράστια. Από τα 12MB/sec στα 15ΜΒ/sec δεν θα σου φανεί και τόσο. Βέβαια στα 6MP πόσο σου βγαίνει το jpeg; 3MB; Αν η μηχανή σου τραβάει με 4 fps τότε με 12MB/sec είσαι καλυμμένος. Στο RAW αλλάζει το θέμα αλλά και εκεί πρώτα σε περιορίζει το buffer της μηχανής σου στο burst παρά η κάρτα που είναι δεδομένο ότι θα σε περιορίσει ούτως ή άλλως στο συνεχές τράβηγμα και όχι στο burst.

Εντάξει, αν έχεις μια ραπτομηχανή (πχ EOS 1D Mark IV ή EOS 7D) και θέλεις να τραβάς σε full rate RAW τότε έχει νόημα η CF. Βέβαια αυτή την CF θα την πληρώσεις ακριβά αλλά μάλλον θα σου φέρει πίσω τα χρήματά σου (εκτός και αν απλώς ξοδεύεις πολλά για το χόμπι σου :p).

Eχω σταματησει τα card sharing. :P καθε μηχανη εχει μεσα την καρτουλα της και στην θηκη της την καβατζοκαρτα της :P

mrsaccess
29-04-10, 17:14
Με τα νέα μέτρα οι περιττές κάρτες θα φορολογηθούν με 500%! :p :p

Erebos
29-04-10, 17:26
Στο RAW αλλάζει το θέμα αλλά και εκεί πρώτα σε περιορίζει το buffer της μηχανής σου στο burst παρά η κάρτα που είναι δεδομένο ότι θα σε περιορίσει ούτως ή άλλως στο συνεχές τράβηγμα και όχι στο burst.

Ε για εκεί λέω. :whistle:
Για μένα τουλάχιστον πιο σημαντικό είναι να μπορώ να τραβάω χειροκίνητα γρήγορα συνεχόμενα παρά να έχω γρήγορο burst όπου ισχύει αυτό που λες για το buffer. Και το RAW file size είναι 10MB, πολύ μεγάλο για την κατηγορία της K100D, διάβασα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.