PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Νikosanagn
13-06-11, 00:49
Χάρη εννοείς το seal? Δεν νομίζω οτι θα θέλει ψάχνωντας ψάχνωντας μερικές είχαν αυτό το πρόβλημα και το έλεγαν γιατί είναι υποχρεωμένοι για αυτή δεν έλεγε τίποτα, πάντως είδα οτι πουλάνε και κάτι φθηνά κιτ, αν το κάνει πάντως θα τους την πάω να την δουν.

harris
13-06-11, 00:59
Να το έχεις στο νου σου... αυτό λέω. Το βγάζουνε το πρόβλημα (είναι και 30φεύγα ετών μηχανές!). Και να μην το κάνει στην αρχή, αν δεν της έχει γίνει ήδη σέρβις, θα στο βγάλει κάποια στιγμή ;)

Νikosanagn
13-06-11, 01:04
Οκ, ευχαριστώ για την πληροφορία. Ελπίζω να την αξιoποιήσω :)

tsigarid
13-06-11, 16:07
Χάρη εννοείς το seal? Δεν νομίζω οτι θα θέλει ψάχνωντας ψάχνωντας μερικές είχαν αυτό το πρόβλημα και το έλεγαν γιατί είναι υποχρεωμένοι για αυτή δεν έλεγε τίποτα, πάντως είδα οτι πουλάνε και κάτι φθηνά κιτ, αν το κάνει πάντως θα τους την πάω να την δουν.
Από πότε ένας πωλητής στο ebay είναι υποχρεωμένος να πει κάτι τέτοιο; :crazy:

ipo
13-06-11, 16:08
Αν έχει πρόβλημα φωτοστεγανότητας, ένας σωστός πωλητής πρέπει να το αναφέρει στην κατάστασή της, διαφορετικά κοροϊδεύει τον αγοραστή, αν αναφέρεται σε "πολύ καλή κατάσταση".

Φανερός Πράκτωρ
13-06-11, 16:19
πόσο καλή ιδέα είναι να πάρει κάποιος μια καλή κλασική μηχανή και να την μετατρέψει σε ψηφιακή (βάζοντας στη θέση του φιλμ ψηφιακό αισθητήρα);

mob
13-06-11, 17:02
πόσο καλή ιδέα είναι να πάρει κάποιος μια καλή κλασική μηχανή και να την μετατρέψει σε ψηφιακή (βάζοντας στη θέση του φιλμ ψηφιακό αισθητήρα);

Τα παλιά τα χρόνια, τότε δηλαδή που δεν υπήρχε η έννοια της dslr αυτό φανταζόμασταν ότι θα συμβεί, αλλά δε συνέβη :p

albatross
13-06-11, 17:37
πόσο καλή ιδέα είναι να πάρει κάποιος μια καλή κλασική μηχανή και να την μετατρέψει σε ψηφιακή (βάζοντας στη θέση του φιλμ ψηφιακό αισθητήρα);

Όχι πολύ καλή... γιατί καταρχάς ο αισθητήρας δεν έχει το ίδιο πάχος με το φίλμ οπότε θα χρειαστείς πολλές μετατροπές για να πετύχεις σωστή εστίαση. Κατά δεύτερον που θα βάλεις όλα τα μπλιμπλίκια, δεν είναι μόνο ο αισθητήρας.

Gordito
15-06-11, 01:12
Τις sony πως τις κρινετε σαν ψηφιακες;

Ειχα στην κατοχη μου μια DSC-W5 εδω και πολλα χρονια, και σκεφτομαι να την αντικαταστησω με μια WX5 ή WX9.

Φυσικα μιλαμε παντα για compact μεγεθος.

albatross
15-06-11, 01:29
Τις sony πως τις κρινετε σαν ψηφιακες;

Ειχα στην κατοχη μου μια DSC-W5 εδω και πολλα χρονια, και σκεφτομαι να την αντικαταστησω με μια WX5 ή WX9.

Φυσικα μιλαμε παντα για compact μεγεθος.

Στις compact είναι πολύ καλή η Sony.

ipo
15-06-11, 01:39
Βγάζουν πολύ ωραίες φωτογραφίες υπό ποικιλία συνθηκών οι compact μηχανές Sony.

tsigarid
15-06-11, 04:16
Μία που είχα compact ήταν εξαιρετική, γκοου φορ ιτ.

Mouse Potato
15-06-11, 04:27
Τις sony πως τις κρινετε σαν ψηφιακες;

Ειχα στην κατοχη μου μια DSC-W5 εδω και πολλα χρονια, και σκεφτομαι να την αντικαταστησω με μια WX5 ή WX9.

Φυσικα μιλαμε παντα για compact μεγεθος.

Λίγα posts πιο πριν γράφω για την wx5. Την θεωρώ κορυφαία για τα λεφτά της.

mob
15-06-11, 09:25
Τις sony πως τις κρινετε σαν ψηφιακες;

Ειχα στην κατοχη μου μια DSC-W5 εδω και πολλα χρονια, και σκεφτομαι να την αντικαταστησω με μια WX5 ή WX9.

Φυσικα μιλαμε παντα για compact μεγεθος.

Δεν είναι κακές αλλά αυτές οι κάρτες Memory Stick είναι μεγάλη ασυμβατότητα, αρκετή για να μείνω μακριά τους.

gcf
15-06-11, 12:34
πόσο καλή ιδέα είναι να πάρει κάποιος μια καλή κλασική μηχανή και να την μετατρέψει σε ψηφιακή (βάζοντας στη θέση του φιλμ ψηφιακό αισθητήρα);
Kάποτε είχαν ξεκινήσει να το φτιάξουν αλλά δεν περπάτησε

http://cultureandcommunication.org/deadmedia/index.php/Silicon_Film


http://a.img-dpreview.com/news/0102/pma2001/SiliconFilm/010212-1302-49.jpg

Rama
15-06-11, 22:05
Για μαζική εκτύπωση σε αυτόματο μηχάνημα οικογενειακών φωτογραφιών, τι προτείνετε σε σχέση με :
1. Τον τύπο αρχείου
2. Την ανάλυση
3. Μικρορυθμίσεις σε χρώμα, φωτεινότητα κτλ
Οι αρχικές φωτογραφίες είναι σε μορφή Raw οπότε έχω περιθώριο να παίξω.

mob
15-06-11, 22:37
Μαζική εκτύπωση και διορθώσεις, αρχεία RAW .... :hmm:

Αν έχω καταλάβει καλά θα έλεγα ένα καλό θερμικό φωτογραφικό εκτυπωτή :p

Rama
15-06-11, 23:10
Η εκτύπωση θα γίνει σε απλό αυτόματο μηχάνημα σε media markt ή κάπως έτσι. Να μπω στον κόπο να κάνω apply τίποτα ή export σε Jpeg, 85 quality, full ανάλυση και τέλος;

mrsaccess
15-06-11, 23:16
Λογικά αυτά τα μηχανήματα κάνουν διορθώσεις και μόνα τους, οπότε δεν έχουν τόσο σημασία οι δικές τους γιατί θα τις χαλάσουν ούτως ή άλλως.

jpeg και srgb σε περίπτωση που έχεις ρυθμίσει τη μηχανή σου για κάποιο λόγο στο adobe rgb και θα είσαι οκ.

Αν είναι να τις τυπώσεις σε τεράστιο μέγεθος, ίσως χρειάζεται sharpening ή κάτι.

tsigarid
15-06-11, 23:32
Αυτά τα μηχανήματα ρωτάνε το αν θέλεις να κάνουν διορθώσεις ή όχι. Γενικά όμως η ποιότητα δεν είναι και τόσο κορυφαία, οπότε μόνο χοντρά πράματα αξίζει να διορθώσει κανείς, όχι να ψάχνει την τελειότητα...

Rama
16-06-11, 00:25
Ok. Θα δείξει αύριο. Έτσι κι αλλιώς και οι φωτογραφίες δεν είναι τίποτε αριστουργήματα τεχνικά... αλλά το θέμα μετράει :p

Gordito
17-06-11, 01:26
Λίγα posts πιο πριν γράφω για την wx5. Την θεωρώ κορυφαία για τα λεφτά της.

Τι λιγα ρε; Με πηγες 15 σελιδες πιο πισω :p

Πολυ καλη περιπτωση η Wx5 για compact. Θα ηθελα μια Dslr αλλα το μεγεθος ειναι no go για casual χρηση.

Gordito
17-06-11, 01:33
Δεν είναι κακές αλλά αυτές οι κάρτες Memory Stick είναι μεγάλη ασυμβατότητα, αρκετή για να μείνω μακριά τους.

Βλεπω στα specs οτι δεχεται και SD καρτες αλλα δεν ξερω αν μπορει να εγγραψει και HD video σε αυτες!

albatross
17-06-11, 02:23
Βλεπω στα specs οτι δεχεται και SD καρτες αλλα δεν ξερω αν μπορει να εγγραψει και HD video σε αυτες!

Οι καινούριες Sony παίρνουν πλέον SD. Όπως και οι Οlympus. Κατάλαβαν επιτέλους ότι αποτελούσε κριτήριο επιλογής για κάποιους.
Χωρίς να ξέρω σίγουρα, υποθέτω ότι με μια γρήγορη κάρτα SD δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί σημασία έχει η ταχύτητα εγγραφής.

mrsaccess
17-06-11, 02:26
Γιατί Sony όμως και όχι Canon ή Panasonic; Τι θα ακολουθήσει μετά, φωτογραφική nintendo;

albatross
17-06-11, 02:30
Πολυ καλη περιπτωση η Wx5 για compact. Θα ηθελα μια Dslr αλλα το μεγεθος ειναι no go για casual χρηση.

Είναι άλλη εμπειρία η slr. Με τις compact μπορεί να απολαμβάνεις τις φωτογραφίες, ίσως και περισσότερο, γιατί θα την έχεις πιο συχνά μαζί σου. Με την slr απολαμβάνεις τη φωτογράφηση.

........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί Sony όμως και όχι Canon ή Panasonic; Τι θα ακολουθήσει μετά, φωτογραφική nintendo;

Καλά το ίδιο μπορείς να πεις και για την Panasonic. Απ' ότι έχω δει η Sony φτιάχνει καλές compact. Κι εγώ προτιμώ Canon και Panasonic... η Sony από την άλλη δε μπορείς να αρνηθείς ότι είναι από τις πιο καινοτόμες εταιρίες.

Mouse Potato
17-06-11, 03:23
Εχω αλλάξει 3 compact και όλες ήταν σώνει. :p Η μια καλύτερη από την άλλη και η τελευταία (wx5) κορυφαία όσων compact εχω δει.

Επίσης η ποιότητα των χρωμάτων που αποδίδει ο αισθητηρας σε συνδιασμό με την οποία αυτόματη επεξεργασία είναι εξαιρετική. Δύσκολα θα φτάσω τέτοιο επίπεδο χωρίς πολύωρη επεξεργασία με την entry level μου dslr.

mrsaccess
17-06-11, 03:31
Όχι, είναι εύκολο να το φτάσεις με τη DSLR: contrast +2, saturation +3, sharpness +4. Αλλά κρίμα να έχεις πληρώσεις για DSLR και να παίρνεις φωτό σαν compact.

Mouse Potato
17-06-11, 03:35
Θα με κάνεις να ανοίξω την dSLR μου τώρα να δω τι custom έχω. Μισό επανέρχομαι... :p

Λεπόν. Εγώ δουλεύω με:

Contrast: +2
Saturation: +1
Sharpness: +5
Τόνοι: +2

albatross
17-06-11, 03:41
Δεν θέλει πολύωρη επεξεργασία η slr. Απλώς χρησιμοποιείς ένα από τα έτοιμα προφιλ, για πιο ζωντανά χρώματα. Από εκεί κι έπειτα το μόνο πρόβλημα που ίσως υπάρχει είναι ότι οι slr δε συγχωρούν τόσο πολύ τη λάθος εστίαση, επειδή έχουν μικρότερο βάθος πεδίου, κι αυτό όχι πάντα (κυρίως σε χαμηλό διάφραγμα).

mob
17-06-11, 08:57
Δεν θέλει πολύωρη επεξεργασία η slr. Απλώς χρησιμοποιείς ένα από τα έτοιμα προφιλ, για πιο ζωντανά χρώματα. Από εκεί κι έπειτα το μόνο πρόβλημα που ίσως υπάρχει είναι ότι οι slr δε συγχωρούν τόσο πολύ τη λάθος εστίαση, επειδή έχουν μικρότερο βάθος πεδίου, κι αυτό όχι πάντα (κυρίως σε χαμηλό διάφραγμα).

Αυτά τα συμπεράσματα από που προκύπτουν :hmm:

ipo
17-06-11, 12:27
Δεν θέλει πολύωρη επεξεργασία η slr. Απλώς χρησιμοποιείς ένα από τα έτοιμα προφιλ, για πιο ζωντανά χρώματα. Από εκεί κι έπειτα το μόνο πρόβλημα που ίσως υπάρχει είναι ότι οι slr δε συγχωρούν τόσο πολύ τη λάθος εστίαση, επειδή έχουν μικρότερο βάθος πεδίου, κι αυτό όχι πάντα (κυρίως σε χαμηλό διάφραγμα).
Συμφωνώ σε αυτό. Οι dslr σου επιτρέπουν να δουλεύεις με μεγάλους χρόνους κλείστρου, ανοικτά διαφράγματα, καθώς και με μεγάλες εστιακές αποστάσεις, που δε συγχωρούν κάποια λάθη σε χειροκίνητη λειτουργία. Πόσο μάλλον αν κάνεις χειροκίνητη εστίαση.

Για τον ίδιο λόγο όμως μπορούν να βγάλουν πολύ καλύτερες φωτογραφίες σε δεδομένες συνθήκες φωτισμού. Πρόκειται για εργαλεία με πολλές ρυθμίσεις, οι οποίες αυξάνουν κατακόρυφα τις δυνατότητες, αλλά και το ενδεχόμενο λάθους, αν δεν τις χρησιμοποιήσεις προσεκτικά. Φυσικά μπορείς να τις βάλεις στο auto και να βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες από τις compact, αλλά όταν τις δουλεύεις στο manual θέλει λίγη προσοχή.

mrsaccess
17-06-11, 15:10
Θα με κάνεις να ανοίξω την dSLR μου τώρα να δω τι custom έχω. Μισό επανέρχομαι... :p

Λεπόν. Εγώ δουλεύω με:

Contrast: +2
Saturation: +1
Sharpness: +5
Τόνοι: +2

Λοιπόν εγώ μιλούσα για κλικς από τις default θέσεις. Αύξησε το saturation.

Ερώτηση, το color tone γιατί το έχεις +2; Ξέρεις τι κάνει; Στο + κάνει την εικόνα πιο κίτρινη (και πράσινη θα πρόσθετα), στο - κάνει την εικόνα πιο κόκκινη / ροζ. Το color tone μπορεί να καταστρέφει τις φωτογραφίες σου, ειδικά τους ανθρώπους τους κάνει χάλια στο +...

albatross
17-06-11, 15:34
Αυτά τα συμπεράσματα από που προκύπτουν :hmm:

Επειδή ο αισθητήρας στις compact είναι πολύ μικρός, έχουν μεγαλύτερο βάθος πεδίου από τις slr σε ίδια διαφράγματα. Ένας φακός ισοδύναμος με 50mm σε slr aps-c είναι 35mm. Σε compact είναι ακόμα πιο ευρυγώνιος.

http://photo.net/learn/optics/dofdigital/

Mouse Potato
17-06-11, 20:31
Λοιπόν εγώ μιλούσα για κλικς από τις default θέσεις. Αύξησε το saturation.

Ερώτηση, το color tone γιατί το έχεις +2; Ξέρεις τι κάνει; Στο + κάνει την εικόνα πιο κίτρινη (και πράσινη θα πρόσθετα), στο - κάνει την εικόνα πιο κόκκινη / ροζ. Το color tone μπορεί να καταστρέφει τις φωτογραφίες σου, ειδικά τους ανθρώπους τους κάνει χάλια στο +...

Το color tone εμπειρικά και μόνο (με δοκιμές) το έβαλα στο +2. Από εκεί και πέρα ανέφερες τα κλικς από ποιο default πρόγραμμα; Να υποθέσω το standard, το οποίο έχει sharpness 3 και τα υπόλοιπα 0;

Wolverine
17-06-11, 20:31
Μερικές φωτογραφίες που τράβηξα την τετάρτη το βράδυ κατά την έκλειψη από την Πάρνηθα, δυστυχώς φύσαγε αρκετά στο βουνό και το φτηνιάρικο τρίποδο μου δεν καθόταν καθόλου σταθερό.

88664
88665
88666
88667

ipo
17-06-11, 21:27
Περισσότερο μου αρέσει το φωτισμένο λεκανοπέδιο, παρά η έκλειψη. Έχεις βγάλει καμία φωτογραφία που να κοιτάει προς τα κάτω;

Wolverine
17-06-11, 21:37
Περισσότερο μου αρέσει το φωτισμένο λεκανοπέδιο, παρά η έκλειψη. Έχεις βγάλει καμία φωτογραφία που να κοιτάει προς τα κάτω;

Από αυτή την εξόρμηση όχι, γιατί με ενδιέφερε περισσότερο η έκλειψη, είχα βγάλει παλιότερα το λεκανοπέδιο. Αλλά θέλει πολύ σταθερό τρίποδο και προχτές φύσαγε πολύ. Λογικά θα ξανά επισκεφτώ το βουνό για νυχτερινές φωτογραφίες στην πανσέληνο του Αυγούστου.

mob
17-06-11, 23:01
Επειδή ο αισθητήρας στις compact είναι πολύ μικρός, έχουν μεγαλύτερο βάθος πεδίου από τις slr σε ίδια διαφράγματα. Ένας φακός ισοδύναμος με 50mm σε slr aps-c είναι 35mm. Σε compact είναι ακόμα πιο ευρυγώνιος.

http://photo.net/learn/optics/dofdigital/

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια αλλά και πάλι λάθος κάνεις.
Το ότι στο ίδιο διάφραγμα ο ευρυγώνιος έχει μεγαλύτερη ανοχή στην εστίαση είναι δεδομένο, αλλά θα κάνεις σύγκριση με φακό όμοιας εστιακής απόστασης. Από την άλλη τα αυτόματα εστίασης των slr είναι απείρως ποιο εξελιγμένα και σπάνια κάνουν λάθος.
Ο γενικός κανόνας είναι πως οι slr παράγουν καλύτερης ποιότητας φωτογραφικά αποτελέσματα από τις compact.

harris
17-06-11, 23:46
Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια αλλά και πάλι λάθος κάνεις.
Το ότι στο ίδιο διάφραγμα ο ευρυγώνιος έχει μεγαλύτερη ανοχή στην εστίαση είναι δεδομένο, αλλά θα κάνεις σύγκριση με φακό όμοιας εστιακής απόστασης.

Τι στα διάλα λέτε όλοι μαζί; Κοντεύω να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω με σας :rofl: :crazy:

Πως θα κάνεις σύγκριση με φακό όμοιας εστιακής απόστασης ρε Γιάννη; Σε κόμπακτ μηχανή;;; :crazy:

Οι κόμπακτ μηχανές, όπως σωστά λέει ο albatross, έχουν εγγενή αδυναμία να φλουτάρουν το φόντο λόγω της εστιακής τους απόστασης. Χρόνια τώρα αυτό το κάνουν με software σε πρόγραμμα macro. Είναι τόσο ευρυγώνιοι οι φακοί τους, που ακόμα και σε τέρμα ανοιχτά διαφράγματα (υπάρχουν μηχανές κόμπακτ ακόμα και με διάφραγμα f/2) αδυνατούν να φλουτάρουν το φόντο!

Η γενική αρχή είναι απλή: το φλουτάρισμα είναι αποτέλεσμα του συνδυασμού μεγαλύτερης εστιακής απόστασης ΚΑΙ ανοιχτότερου διαφράγματος.-

Ουδεμία σχέση δηλαδή με την ικανότητα εστίασης. Άμα έχω έναν φακό κόμπακτ μηχανής στα 5mm και παρακάτω, ακόμα και με διάφραγμα στο f/2 όλα νεταρισμένα θα βγούνε! :rofl::p

mrsaccess
18-06-11, 01:37
Το color tone εμπειρικά και μόνο (με δοκιμές) το έβαλα στο +2. Από εκεί και πέρα ανέφερες τα κλικς από ποιο default πρόγραμμα; Να υποθέσω το standard, το οποίο έχει sharpness 3 και τα υπόλοιπα 0;

Μπορείς να παίξεις με αυτό και στο DPP αν τραβάς RAW. Σοβαρά πάντως τους ανθρώπους τους καταστρέφει imo το + στο color tone.

Για τα υπόλοιπα ναι, για το standard style μιλούσα. Μπορεί να βρεις και κάποια (πέρα από αυτά που δίνει η Canon στη σελίδα της) στο internet.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μερικές φωτογραφίες που τράβηξα την τετάρτη το βράδυ κατά την έκλειψη από την Πάρνηθα, δυστυχώς φύσαγε αρκετά στο βουνό και το φτηνιάρικο τρίποδο μου δεν καθόταν καθόλου σταθερό.

88664
88665
88666
88667
Η έκλειψη δεν έχει τόσο ενδιαφέρον σε αντίθεση με το λεκανοπέδιο, το πρακτικά γεμάτο φεγγάρι και τα σύννεφα.

Εδώ θα ήθελα ένα πιο ευρυγώνιο φακό, να μην υπάρχει στο προσκήνιο το έδαφος μπροστά σου και τέλος ένα λίγο πιο μακρόστενο crop.
Με ένα liquid rescale θα βγει πολύ καλό αφού ουσιαστικά θα κάνει resize μόνο το μερος του ουρανού που δεν έχει πληροφορία. Όμως οι βράχοι στο προσκήνιο θα μείνουν...

Wolverine
18-06-11, 11:32
Η έκλειψη δεν έχει τόσο ενδιαφέρον σε αντίθεση με το λεκανοπέδιο, το πρακτικά γεμάτο φεγγάρι και τα σύννεφα.

Εδώ θα ήθελα ένα πιο ευρυγώνιο φακό, να μην υπάρχει στο προσκήνιο το έδαφος μπροστά σου και τέλος ένα λίγο πιο μακρόστενο crop.
Με ένα liquid rescale θα βγει πολύ καλό αφού ουσιαστικά θα κάνει resize μόνο το μερος του ουρανού που δεν έχει πληροφορία. Όμως οι βράχοι στο προσκήνιο θα μείνουν...

Είπαμε το λεκανοπέδιο είναι by-product γιατί είχα ανέβει κυρίως για την έκλειψη. Στην επόμενη πανσέληνο (ίσως να περιμένω του Αυγούστου που είναι και ποιο μεγάλο το φεγγάρι) θα βγάλω περισσότερες με το λεκανοπέδιο. Όσο για τους βράχους και τα φυτά ήταν και δύσκολο το σημείο, είχε πάρα πολλά αλλά ήταν καλό πλάτωμα για να σταματήσω με το αμάξι.

Ps Φεύγοντας από το σπίτι είχε 22-23 βαθμούς, στο βουνό είχε 15 και φύσαγε (και ήταν μόλις είχε νυχτώσει, φαντάσου ποιο αργά).

ipo
18-06-11, 12:13
Ps Φεύγοντας από το σπίτι είχε 22-23 βαθμούς, στο βουνό είχε 15 και φύσαγε (και ήταν μόλις είχε νυχτώσει, φαντάσου ποιο αργά).
Είναι ωραίο το βουνό το καλοκαίρι. Ενίοτε ανεβαίνω στην Πάρνηθα με το αυτοκίνητο και πάω στο καταφύγιο Μπάφι, συνήθως με τον καύσωνα του Αυγούστου. 40° η Αθήνα, 28° η κορυφή της Πάρνηθας τη μέρα. Βέβαια εκεί δε βλέπεις το λεκανοπέδιο, αλλά είναι ωραίο μέρος για πικ-νικ. Παλιότερα ανέβαινα με τα πόδια από το μονοπάτι που αρχίζει από το τελεφερίκ και φτάνει στο Μπάφι, αλλά όχι το καλοκαίρι με τη ζέστη.

Γενικά το σούρουπο και τις πρώτες βραδυνές ώρες είναι συχνό το φαινόμενο του καταβατικού ανέμου, εξαιτίας της γρήγορης ψύξης του εδάφους των πλαγιών. Αργότερα το βράδυ ελαττώνεται η ένταση του φαινομένου. Το γλιτώνεις μόνο αν υπάρχει αντίθετος συνοπτικός άνεμος.

Αν θυμάμαι καλά, καλύτερη θέα για να τραβήξεις το λεκανοπέδιο έχεις από την ψηλή κορυφή της Πεντέλης (http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=38.079801,23.881541&spn=0.007288,0.010643&t=h&z=17), λίγο πριν την παλαιά βάση του στρατού με τα ραντάρ. Για να πας εκεί περνάς είτε από Κεφαλάρι, είτε από Νέα Πεντέλη (όχι από Παλαιά Πεντέλη, ούτε από Διόνυσο, που είναι οι χαμηλότερες κορυφές).

Υπάρχει βέβαια και ο Υμηττός, αλλά έχω να πάω πολλά χρόνια και δεν έχω ιδέα πώς βλέπει το λεκανοπέδιο.

Wolverine
18-06-11, 12:51
Πολύ ωραία είναι και στο καταφύγιο φλαμπούρι, μπορείς να πας με το αυτοκίνητο μέχρι την διασταύρωση (είναι λίγο μετά το μπάφι) και να πας με τα πόδια μέχρι το καταφύγιο. Έχει ωραία θέα, πολύ λιγότερο κόσμο αλλά δεν είναι σαν το μπάφι (σαν εστιατόριο κλπ). Γενικά η Πάρνηθα έχει πάρα πολλά σημεία που είναι απίστευτης ομορφιάς.

albatross
18-06-11, 15:46
Μπάφι; Η βαμπιροφόνισσα;

mrsaccess
21-06-11, 00:19
Μια σημερινή:
88769

Νikosanagn
21-06-11, 00:34
Πολύ ωραία Μάριε.:oneup:

Mouse Potato
21-06-11, 01:46
granny hair! :lol:

:oneup: πολύ καλή.

mrsaccess
21-06-11, 01:51
Χαχα! Thanks!
Όπως βγήκε από τη μηχανή, ένα μηδαμινό crop (λιγότερο από 5%) και ένα resize έφαγε μόνο.

Mouse Potato
21-06-11, 02:06
Αν και δεν είναι σε πλήρη ανάλυση, δεν διακρίνω πολύ θόρυβο για ISO 1600.

Αν μπορούσες να είχες λίγο πιο ανοιχτό διάφραγμα με μικρότερους χρόνους κλείστρου θα είχε βγει εξαιρετική. Ή μήπως πιο κλειστό διάφραγμα/μικρότερο ISO και περισσότερη "κίνηση" στη photo; :hmm:

Ίσως να επέλεγα και το 2ο αν είχα τρίποδο μαζί.

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 10 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να και μια πρόσφατη cropped...

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_umbr_cropped.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/umbr_cropped.jpg)

@ ADSLgr.com All rights reserved.