PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Gordito
16-02-15, 14:22
Με μπερδεψες περισσοτερο, μιας και αδαης.

Οι σημερινες dslr, εχουν ακομα το συστημα με τον καθρεφτη και οι mirrorless εχουν ηλεκτρονικο viewfinder (αν καταλαβα καλα)
Οι απλες compact δηλαδη σε τι διαφερουν απο τις mirrorless?

Φανερός Πράκτωρ
16-02-15, 14:26
Οι απλες compact δηλαδη σε τι διαφερουν απο τις mirrorless?

Στους φακούς που είναι συνήθως/λογικά χαμηλότερης ποιότητας και μη αφαιρούμενοι αλλά και στο μέγεθος τους αισθητήρα.

Gordito
16-02-15, 14:36
Ναι, εννοω η νοοτροπια στην ληψη φωτο μιας compact και μιας mirrorless ειναι ιδια, ετσι;
Απλα, δεν υπαρχει το πενταπρισμα.

Αν ποτε αποφασισω να παρω κατι αλλο εκτος απο compact, νομιζω μια mirrorless μου κανει, μιας και με τις compact δεν με ενοχλει η καθυστερηση στο καδρο.

Δεν θελω να ασχοληθω με την φωτογραφια, απλα θα ηθελα καποια στιγμη να εχω κατι πολυ καλο για τις φωτογραφιες εξοδου/διακοπων

panoc
16-02-15, 14:36
Φωτογραφικές μηχανές της προκοπής είναι μόνο οι dslr. Αλλάζεις φακούς, βάζεις φίλτρα (πχ polaroid που δεν υπάρχει ψηφιακό ισοδύναμο), χρησιμοποιείς flash εξωτερικό πλάγιο ακόμα και την ημέρα
Υπάρχουνε και εξειδικευμένες (γενικής χρήσεως, μόδας, πολεμικού ανταποκριτή κλπ)

τα ισοπεδωσες ολα.

τι ακριβως εχει να πει μια d3200/3100/rebel εναντι μιας a6000 ή ακομα και μιας nx300 ; μη μιλησω για nx1.

το διλημα dslr/mirroless εχει διαφορετικο νικητη αναλογα το ευρος τιμων.

and64
16-02-15, 14:38
Από την άλλη ένας εξοπλισμός μέτριος (πχ compact, megazoom, mirorless) σε περιορίζει και σε αποτρέπει να ασχοληθείς με φωτογραφία



Eδω δεν θα συμφωνήσω!! Δεν τις λές μετριες τις milc πλέον!! (βλ sony a7 ή fuji ex2)

Αν και βολεύομαι περισσότερο με slr προσωπικά λόγω μεγέθους και viewfinder, με κάποιες παραδοχές μπορείς να βγάλεις καλά καρε και με milc

Έχω στα χέρια μου και μια oly e-pm2 τελευταίως και παρότι είναι πολύ εισαγωγικό μηχανάκι κάνει θαύματα τηρουμένων των αναλογιών...


Χώρια τον κραδασμό που μεταφέρει στη μηχανή.

Aυτό συνήθως είναι το λιγότερο που σε απασχολεί Θράσο. Αντιμετωπίζεται ή με μεγάλη ταχύτητα κλείστρου, ή με stabilization ή με mirror lockup σε τρίποδο



Δεν θελω να ασχοληθω με την φωτογραφια, απλα θα ηθελα καποια στιγμη να εχω κατι πολυ καλο για τις φωτογραφιες εξοδου/διακοπων

Aν δεν ασχοληθείς, είτε 400 ευρώ είτε 4000 ευρώ σώμα έχεις, οι φωτο σου θα είναι κατα 85-90% ίδιες....

dimitri_ns
16-02-15, 14:42
Με μπερδεψες περισσοτερο, μιας και αδαης.

1.Οι σημερινες dslr, εχουν ακομα το συστημα με τον καθρεφτη και οι mirrorless εχουν ηλεκτρονικο viewfinder (αν καταλαβα καλα)
2.Οι απλες compact δηλαδη σε τι διαφερουν απο τις mirrorless?

1. Σωστά
2. Δεν έχουν καν viewfinder, δεν κολλάς το μάτι στην μηχανή, βλέπεις από την πλάτη. Μέτριους φακούς.

Στην προσπάθεια να πουλήσουν περισσότερα βγάζουν περισσότερα μοντέλα. Ο διαχωρισμός είναι χοντρικός. Σε όλες τις κατηγορίες υπάρχουν χειρότερες και καλύτερες, στην ίδια κατηγορία. Κάποια στιγμή μπορεί να δεις μετρίας ποιότητας EVF ακόμα και στις compact

Ενας άλλος παράγοντας για σύγκριση είναι η ταχύτητα των ηλεκτρονικών πχ σε 2 mirrorless η μία μεταφέρει πολύ πιό γρήγορα την εικόνα από την άλλη. Σε δύο megazoom το ξεδίπλωμα του φακού από το μηδέν στο μάχιμουμ zoom, η μία είναι γρήγορη και στην άλλη κάνεις τσιγάρο.

panoc
16-02-15, 14:48
Ναι, εννοω η νοοτροπια στην ληψη φωτο μιας compact και μιας mirrorless ειναι ιδια, ετσι;
Απλα, δεν υπαρχει το πενταπρισμα.

Αν ποτε αποφασισω να παρω κατι αλλο εκτος απο compact, νομιζω μια mirrorless μου κανει, μιας και με τις compact δεν με ενοχλει η καθυστερηση στο καδρο.

Δεν θελω να ασχοληθω με την φωτογραφια, απλα θα ηθελα καποια στιγμη να εχω κατι πολυ καλο για τις φωτογραφιες εξοδου/διακοπων

η νοοτροπια στις mirroless ειναι αυτης των dslr αλλα οπως και οι dslr ετσι και οι mirrorless μπορουν να δουλεψουν full auto ala compact mode αλλά χανεις αυτο που πληρωσες.

περα απο αυτο μια mirroless πχ nx300 που τι βρισεις στα 300κατι ευρω ειναι κλασσεις ανωτερη απο οποιαδηποτε compact μονο και μονο για ενα λογο, το μεγαλυτερο αισθητηρα που σου περιτρεπει η χρηση μικροτερου iso ή μεγαλυερου iso με λιγοτερο θορυβο.
Περα απο τον αισθητητρα εχεις περισσοτερα autofocus σημεια, ταχυτερο κλειστρο κλπ κλπ.

Η καθυστερηση στην οθονη ή στο evf ειναι κατι που υπηρε πριν χρονια, τωρα με τη δυναμη των επεξεργαστων στο Θεό δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, εκτος και εαν ο αλλος αντιλαμβανεται τα 10ms... (και πολλα λεω).

εαν απλα θες να τραβας καλες φωτογραφιες στο auto τοτε μια compact σαν της rx100, lx100, g7 κλπ μαλλον ειναι καλυτερη λυση, εαν θες να ασχοληθεις λιγο παραπανω, να παιξεις με φακους και ρυθμισεις να δεις ποσο διαφορετικα μπορεις να βγαλεις την ιδια σκηνη με αλλαγμενα διαφραγματα και ταχυτητες κλειστρου, prime φακους ή μεγαλους zoom τοτε μια Mirroless δεν ειναι κακη επιλογη.

τα παντα εξαρτωνται απο το τι θες να κανεις και ποσα θες να δωσεις.
μια nx300 πχ ειναι αριστη επιλογη στη τιμη που ειναι, ερχεται με εναν 18-55κιτ που ειναι θα ελεγα απο τους καλυτερους κιτ φακους (προσωπικα πολυ καλυτερο απο τους κιτ 18-55 των canikon) και αγοραζοντας εναν Prime 30/f2 στα 175Ε που ειναι Pancake εχεις μια μηχανη τσεπης με εναν φανταστικο prime all around φακο.

- - - Updated - - -


Μέτριους φακούς.



συνεχιζεις το ισοπεδωμα....

μετριοι φακοι εχουν fuji ? oi olympus ? ακομα και οι samsung εχει καλυτερους φακους στη κατηγορια τιμης απο τους canikon.

dimitri_ns
16-02-15, 14:56
Eδω δεν θα συμφωνήσω!! Δεν τις λές μετριες τις milc πλέον!! (βλ sony a7 ή fuji ex2)

Αν και βολεύομαι περισσότερο με slr προσωπικά λόγω μεγέθους και viewfinder, με κάποιες παραδοχές μπορείς να βγάλεις καλά καρε και με milc

Έχω στα χέρια μου και μια oly e-pm2 τελευταίως και παρότι είναι πολύ εισαγωγικό μηχανάκι κάνει θαύματα τηρουμένων των αναλογιών...


Aν δεν ασχοληθείς, είτε 400 ευρώ είτε 4000 ευρώ σώμα έχεις, οι φωτο σου θα είναι κατα 85-90% ίδιες....

Και πιθανόν κακές (σκούρα πρόσωπα, λάθος οπτικές γωνίες κλπ)

Ολα όσα αναφέρεις για τις mirrorless ( "με κάποιες παραδοχές" , " τηρουμένων των αναλογιών...") προδιαθέτουν για αβέβαιες φωτογραφίες.

Δεν είναι κακές, σε φρενάρουνε με το ν'ασχοληθεις με την φωτογραφία.
Από πότε sony, fuji και λοιποί βγάζουνε φωτογραφικές μηχανές ?
Εγώ ξέρω για cannon, nikon, pentax που βγάζανε και μικροσκόπια και διάφορα άλλα οπτικά μαραφέτια.
Το να παραγgείλεις φακούς σε laika, zeiss δεν σημαίνει ότι φτιάχνεις και καλές μηχανές

panoc
16-02-15, 15:00
Και πιθανόν κακές (σκούρα πρόσωπα κλπ)

Ολα όσα αναφέρεις για τις mirrorless ( "με κάποιες παραδοχές" , " τηρουμένων των αναλογιών...") προδιαθέτουν για αβέβαιες φωτογραφίες.

Δεν είναι κακές, σε φρενάρουνε με το ν'ασχοληθεις με την φωτογραφία.
Από πότε sony, fuji και λοιποί βγάζουνε φωτογραφικές μηχανές ?
Εγώ ξέρω για cannon, nikon, pentax που βγάζανε και μικροσκόπια και διάφορα άλλα οπτικά μαραφέτια.
Το να παραγgείλεις φακούς σε laika, zeiss δεν σημαίνει ότι φτιάχνεις και καλές μηχανές

οτι να'ναι στη κυριολεξια, απο ποτε οι cannon nikon klp φτιαχουν φωτογραφικες μηχανες ; απο τοτε που η SONY φτιαχνει τους ασθητητες τους και η samsung τα ηλεκτρονικα τους (να θυμισω κατι pentax+samsung που ηταν ιδια μηχανη rebrand?)

φτιαχνει μηχανες η cannon Που επι 7 χρονια ειε κολησει στον αισθηταρα και παρουσιασε εναν 50αρη με dr 7ετιας ;

ειπαμε ειμαστε canikon fanboys αλλα ο οδοστρωτηρας δεν ηταν ποτε καλος.

and64
16-02-15, 15:07
Και πιθανόν κακές (σκούρα πρόσωπα, λάθος οπτικές γωνίες κλπ)

Ολα όσα αναφέρεις για τις mirrorless ( "με κάποιες παραδοχές" , " τηρουμένων των αναλογιών...") προδιαθέτουν για αβέβαιες φωτογραφίες.

Δεν είναι κακές, σε φρενάρουνε με το ν'ασχοληθεις με την φωτογραφία.
Από πότε sony, fuji και λοιποί βγάζουνε φωτογραφικές μηχανές ?
Εγώ ξέρω για cannon, nikon, pentax που βγάζανε και μικροσκόπια και διάφορα άλλα οπτικά μαραφέτια.
Το να παραγgείλεις φακούς σε laika, zeiss δεν σημαίνει ότι φτιάχνεις και καλές μηχανές

Παραδοχές εννοώ πχ τη στήριξη του σώματος που δεν μπορεί να είναι ίδια στην e-pm2 και στην 5100 που έχω και σε μια οριακή handheld πχ που κρατάω την αναπνοή μου και βγάζω μέχρι και και 1/10 συνήθως καθαρές με τη nikon.

ΑΛΛΑ αν βάλω την olympus σε τρίποδο η φωτό είναι εξίσου καλή! Άντε με λίγο παραπάνω θόρυβο απο τη nikon αλλά αυτό είναι θέμα εταιρίας γιατί με οποια oly και αν εχω παίξει στο παρελθόν (e-3, e-5) ο θόρυβος δεν ήταν το δυνατό τους σημείο...

Οσο για το αν εφτιαχναν μηχανές παλια...δεν με απασχολεί προσωπικά! Όσο εφτιαχνε και η vw hypercars πριν πάρει τη buggati άλλο τόσο έφτιαχνε μηχανές και η sony. To θέμα είναι τι βγάζουν σήμερα!!!

Είδαμε και τη nikon που βγάζει 500 χρονια μηχανές...οι φακοί της εκτός απο τους top είναι σχεδόν όλοι για πέταμα πια αφού ξεφτυλίζονται απο τους νέους αισθητήρες. Η sigma θα της κλείσει το σπίτι αν συνεχίσει να βγάζει φακούς με αυτό το ρυθμό :p

dimitri_ns
16-02-15, 15:09
συνεχιζεις το ισοπεδωμα....

μετριοι φακοι εχουν fuji ? oi olympus ? ακομα και οι samsung εχει καλυτερους φακους στη κατηγορια τιμης απο τους canikon.

Βασίζεσαι στα τεστ που κάνει η samsung όπως και στα κινητά της? :p
Η olympus είναι άλλη κατηγορία από τις υπόλοιπες που αναφέρεις.

Μία φωτογραφική δεν είναι μόνο φακοί, είναι ένα ομοιογενές σύνολο σε κάθε κατηγορία τιμής (κουτί, σένσορας, αντοχή κλπ) Οι φακοί αλλαζουν αν ενδιαφέρεσαι, αλλιώς μένεις με το αρχικό κιτ

panoc
16-02-15, 15:14
Βασίζεσαι στα τεστ που κάνει η samsung όπως και στα κινητά της? :p
Η olympus είναι άλλη κατηγορία από τις υπόλοιπες που αναφέρεις.

Μία φωτογραφική δεν είναι μόνο φακοί, είναι ένα ομοιογενές σύνολο σε κάθε κατηγορία τιμής (κουτί, σένσορας, αντοχή κλπ) Οι φακοί αλλαζουν αν ενδιαφέρεσαι, αλλιώς μένεις με το αρχικό κιτ

οχι βασιζομαι στη τεχνογνωσια της cannon και nikon που η μεν πρωτη σχειδαζει επι χρονια ff αισθητηρα μεγαλυερο των 18mpx και μας εφερε εναν 50αρι με dr 2 γενιες πισω και η δευτερη θα βγαλει καινουργιο αισθητηρα οποτε αποφασισει η sony.

δε διαφωνω οτι η φωτογραφικη (ετσι οπως την εννουμε εσυ και εγω) ειναι ολο το συνολο, αλλα να ισοπεδωνω μηχανες οπως η nx300, nx1, omd, ex/ax κλπ ειναι κατι παραπανω απο τραγικο, ειδικα οταν οι canikon ακομα ζουν το υπνο του δικαιου και δε βαζουν βασικα πραγματα στις μηχανες τους οπως wifi, και οταν τα kit που υποτιθεται οτι απευθυνονται σε αρχαριους και αργοτερα μελλοντικους καμενους πελατες τους ειναι απο κακα εως τραγικα ενω ο ανταγωνισμος ειναι ταξεις ανωτερος.

dimitri_ns
16-02-15, 15:17
Παραδοχές εννοώ πχ τη στήριξη του σώματος που δεν μπορεί να είναι ίδια στην e-pm2 και στην 5100 που έχω και σε μια οριακή handheld πχ που κρατάω την αναπνοή μου και βγάζω μέχρι και και 1/10 συνήθως καθαρές με τη nikon.

ΑΛΛΑ αν βάλω την olympus σε τρίποδο η φωτό είναι εξίσου καλή! Άντε με λίγο παραπάνω θόρυβο απο τη nikon αλλά αυτό είναι θέμα εταιρίας γιατί με οποια oly και αν εχω παίξει στο παρελθόν (e-3, e-5) ο θόρυβος δεν ήταν το δυνατό τους σημείο...

Οσο για το αν εφτιαχναν μηχανές παλια...δεν με απασχολεί προσωπικά! Όσο εφτιαχνε και η vw hypercars πριν πάρει τη buggati άλλο τόσο έφτιαχνε μηχανές και η sony. To θέμα είναι τι βγάζουν σήμερα!!!

Είδαμε και τη nikon που βγάζει 500 χρονια μηχανές...οι φακοί της εκτός απο τους top είναι σχεδόν όλοι για πέταμα πια αφού ξεφτυλίζονται απο τους νέους αισθητήρες. Η sigma θα της κλείσει το σπίτι αν συνεχίσει να βγάζει φακούς με αυτό το ρυθμό :p

Και οι olympus είναι καλές μηχανές αλλά επειδή δεν πολυπουλάει ξοδεύει λίγα σε έρευνα. Και η pentax αγοράστηκε από την ricoh

Δεν μιλάω για παλιά μιλάω για τώρα. Κάποιοι έχουνε μια εμπειρία που δεν αντικαθίσταται από έναν που παραγγέλνει καλά υλικά και κάνει την συναρμολόγηση.

Και η sigma είναι παλιά εταιρεία και δεν έκλεισε το σπίτι κανενός. Στην σύγχρονη εποχή του marketing πολύ καλά κάνει η nikon και βγάζει άπειρα προιόντα με μέτρια ποιότητα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχει και κάποιες κορυφαίες μηχανές.
Διαλέγετε και παίρνετε

panoc
16-02-15, 15:21
Π
ΑΛΛΑ αν βάλω την olympus σε τρίποδο η φωτό είναι εξίσου καλή! Άντε με λίγο παραπάνω θόρυβο απο τη nikon αλλά αυτό είναι θέμα εταιρίας γιατί με οποια oly και αν εχω παίξει στο παρελθόν (e-3, e-5) ο θόρυβος δεν ήταν το δυνατό τους σημείο...



ε τωρα δεν εισαι δικαιος, η μια ειναι μ43 η αλλη apcs, εξορισμους η δευτερη εχει καλυτερη συμεριφορα στο θουρβο.

οσο για το σχολειο για τους φακους της nikon, τα ιδια λεω και εγω αλλα ξερω ατομα που μου λενε οτι ο 18-55vr ειναι ο καλυτερος κιτ, και τον εχει πανω στη 3200 που για να βγαλεις πορτρατο με τα 9 σημεια εστιασης που εχει πρεπει να βαλεις το ματι πανω σε ενα απο αυτα και να κανεις framing μετα στην επεξεργασια γιατι δε σου καθεται σωστα την ωρα της ληψης...

- - - Updated - - -


Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχει και κάποιες κορυφαίες μηχανές.
Διαλέγετε και παίρνετε

ακριβως το ιδιο ισχυει και για τις αλλες εταιριες, (νατξ οχι τη Leica,ε εκει ακουμπας μονο αμα παιρνεις 5.000 τη βδομαδα και γουσταρεις το ονομα :p ), η μονη που υστερει σε γκαμα ειναι η samsung που η S σειρα τελειωνεις στους 16-50S και 50-150S αλλα ερχονται και αλλοι σιγα σιγα, εει ομως φανταστικους consumer που ειναι ανωτεροι απο αυτους της canikon στο price range τουυς (παντα για καινουργιους).

and64
16-02-15, 15:25
ε τωρα δεν εισαι δικαιος, η μια ειναι μ43 η αλλη apcs, εξορισμους η δευτερη εχει καλυτερη συμεριφορα στο θουρβο.


Το ξερω αυτό, δεν το ανέφερα με την έννοια απευθείας σύγκρισης, απλά αυτές τις μηχανές τυχαίνει να έχω στα χέρια μου σε αυτή τη φάση ;)

Αλλά και με 4/3 oχι micro (οι e που ανέφερα) ο θόρυβος δεν ήταν σε πολύ καλύτερα επίπεδα...

dimitri_ns
16-02-15, 15:38
Ο σκοπός είναι να βοηθηθούν στην επιλογή τους, όσοι ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν φωτογραφία, ώστε να αγοράσουν εξοπλισμό που να μην τους περιορίζει, σε τιμές που να εξυπηρετούν

Οι υπόλοιποι έχουν λίγο πολύ διαμορφωμένη άποψη

Αλλωστε οι περισσότεροι βγάζουν φωτογραφίες με κινητά και tablets :p

gcf
17-02-15, 22:48
https://farm8.staticflickr.com/7408/16541099475_86a84bfce4.jpg (https://flic.kr/p/rcFsAg)
DSC_3359a (https://flic.kr/p/rcFsAg) , on Flickr

Mouse Potato
18-02-15, 00:36
Μου αρέσει. "Έπιασα" το μάτι μου να ακολουθεί τα κλαδιά μέχρι να φτάσει στον ήλιο. :D

- - - Updated - - -

Άντε και μια δική μου μιας και χθες έκανα flickr

151158A horde of pigeons flying above us (https://flic.kr/p/rdgjSt) by GeorgeVogi (https://www.flickr.com/people/131344481@N05/), on Flickr

and64
18-02-15, 02:00
Μου αρέσει. "Έπιασα" το μάτι μου να ακολουθεί τα κλαδιά μέχρι να φτάσει στον ήλιο. :D

- - - Updated - - -

Άντε και μια δική μου μιας και χθες έκανα flickr


Α ώστε εσύ ήσουν!!!! :rofl: 6d είδα τελικά;; Καλοδούλευτη :D

gcf
18-02-15, 02:02
Ωραία τα πουλιά πάνω από τους ανθρώπους. Που είναι, στο πάρκο στρατού;

Mouse Potato
18-02-15, 02:04
Α ώστε εσύ ήσουν!!!! :rofl: 6d είδα τελικά;; Καλοδούλευτη :D

Εγώ ήμουν. :whistle: Τόσο καιρό πάλευα. Τελικά έκανα το βήμα! :D

Φχαριστώ!


Ωραία τα πουλιά πάνω από τους ανθρώπους. Που είναι, στο πάρκο στρατού;

Ευχαριστώ! Είναι στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

Collective_Soul
18-02-15, 02:44
https://farm8.staticflickr.com/7408/16541099475_86a84bfce4.jpg (https://flic.kr/p/rcFsAg)
DSC_3359a (https://flic.kr/p/rcFsAg) , on Flickr

Πολύ ωραια φωτο...τοποθεσια ;;;

- - - Updated - - -


Απο το χθεσινό preshow στο Φάληρο:

https://farm3.staticflickr.com/2949/15354862092_5dbaf94e8d.jpg (https://flic.kr/p/poRFxA)
F-16 (https://flic.kr/p/poRFxA) by and641 (https://www.flickr.com/people/85204173@N04/), on Flickr

Δύσκολες οι συνθήκες για φωτο, το f-16 πέρναγε αρκετά μακριά, ήθελε 400-600mm για να βγει κάτι καλό. Ουρανός απαράδεκτος την περισσότερη ώρα...

Aπο τις καλυτερες φωτο που εχω δει τον τελευταιο μηνα....ευγε (βεβαια την τραβηξες περισυ αλλα εγω τωρα την ειδα :respekt:)

and64
18-02-15, 04:24
Aπο τις καλυτερες φωτο που εχω δει τον τελευταιο μηνα....ευγε (βεβαια την τραβηξες περισυ αλλα εγω τωρα την ειδα :respekt:)

:rofl::rofl::rofl: Να 'σαι καλά!!

Mouse Potato
18-02-15, 15:57
Μια ψιλοσχετική ερώτηση με το flickr. Από χθες δεν με αφήνει να κάνω follow. Ενώ φαίνεται ο,τι κάνω follow τελικά δεν κάνει. Τι είδους restriction είναι αυτό; Ξέρει κανείς περισσότερα;

Collective_Soul
18-02-15, 21:52
Φιλε mouse εμενα με αφηνει κανονικα να κανω follow...μαλιστα πριν λιγα λεπτα καποιος με εκανε follow back :)

gcf
18-02-15, 23:32
Πολύ ωραια φωτο...τοποθεσια ;;;

Είναι στην Πεντέλη, στο άλσος δίπλα στην πλατεία.

Mouse Potato
20-02-15, 01:48
Φιλε mouse εμενα με αφηνει κανονικα να κανω follow...μαλιστα πριν λιγα λεπτα καποιος με εκανε follow back :)

Και εμένα μετά από λίγες ώρες με άφησε. :cool:

Προσπάθησα να πειραματιστώ με το ξεθωριασμένο ασπρόμαυρο που φαίνεται να έχει γίνει μόδα (πάλι) και ιδού τα αποτελέσματα:

https://farm8.staticflickr.com/7292/16558280756_5e1e0e12ec_n.jpg (https://flic.kr/p/recvZf)
Somebody's leaving (https://flic.kr/p/recvZf), on Flickr

Φανερός Πράκτωρ
20-02-15, 02:04
ξεθωριασμένη είναι...

- - - Updated - - -

και ασπρόμαυρη...

Collective_Soul
20-02-15, 02:30
Εμενα στις ασπρομαυρες μου αρεσει να ανεβαζω μπολικα το ISO γιατι ο θορυβος θυμιζει κοκκο φιλμ και δεν υπαρχει χρωματικη πληροφορια για να αγχωθω.

Το ιδιο κολπο προφανως δεν πιανει στις εγχρωμες :rofl:

Mouse Potato
20-02-15, 02:42
ξεθωριασμένη είναι...

- - - Updated - - -

και ασπρόμαυρη...

Εεε ναι! :cool::cool:


Εμενα στις ασπρομαυρες μου αρεσει να ανεβαζω μπολικα το ISO γιατι ο θορυβος θυμιζει κοκκο φιλμ και δεν υπαρχει χρωματικη πληροφορια για να αγχωθω.

Το ιδιο κολπο προφανως δεν πιανει στις εγχρωμες :rofl:

Πρόσθεσε grain στο post editing! Δεν χρειάζεται να ανεβάζεις το ISO αν δεν χρειάζεται. :oops:

Collective_Soul
20-02-15, 05:45
Καλα φυσικα εννοειται οτι μπορεις και στο PP...εχει και καποια ωραια B&W preset στο lightroom οταν δεν εχω χρονο για σοβαρο editing

Mouse Potato
20-02-15, 21:13
Έχουμε καμία πρόταση για τρίποδο να κρατήσει το γομάρι μου; Έκανα σήμερα μία βόλτα στα μαγαζιά και μου πρότειναν λύσεις (manfrotto κυρίως) 220€+. Σε τι μάρκες και σε τι budget μπορώ να κινηθώ; Αν έχουμε και καμία συγκεκριμένη πρόταση από Ελλάδα ή εξωτερικό, καλοδεχούμενη.

Επίσης μάλλον οι "άλλες" κεφαλές μου άρεσαν περισσότερο από τις ballhead μιας και φαίνονταν πιο σταθερές. Η χρήση του τρίποδου θα είναι αποκλειστικά για φωτογραφία.

panoc
20-02-15, 21:23
το θεμα ειναι ποσα μπορεις να δωσεις.

η 6D ειναι καπου στα 800γρ, ο μεγαλυτερος φακος που θα παιξει ποιος ειναι ;

εχεις σκοπο να βγεις φυση ; θες φωτογραφιες οταν φυσαει ; θες να το πηγαινεις βολτα ; εχεις προβλημα στο ποσο μεγεθος εχει κλειστο ; και τελος ποσα πραγματικα θες να δωσεις ;


εγω εχω το Benro A250, το μικρο τις benro, σταθερουλι ειναι για την ΝΧ300+50-200 και για τη D3200+ 55-200 φυσικα με χρηση ειτε remote shutter ειτε με timer.
για ελαφρυ αερακι τη παλευει αλλα οχι για τιποτα περισσοτερο απο αυτο.

Mouse Potato
20-02-15, 21:35
Κοντά στο 1,5 κιλό σώμα + φακός (προς το παρόν). Η χρήση του θα είναι και για landscape photography αλλά και φωτογράφιση εσωτερικών χώρων. Δεν θα έλεγα πως θα παίξει σε αντιξοότητες. Επίσης θα προτιμήσω σίγουρα τη σταθερότητα και τη στιβαρότητα από το βάρος και το πόσο compact είναι. Επίσης ένα ύψος μέχρι 1,60m max είναι μια χαρά. Απλά αυτό που δεν ξέρω είναι ποιες εταιρίες (πέρα από την manfrotto) δίνουν αξιόλογα προϊόντα και σε τι τιμές.

Στο μυαλό μου είχα να πατήσω τα 200€ σε κάτι πολύ ιδιαίτερο (for the money).

panoc
20-02-15, 21:53
κοιτα, αντικειμενικα μιλωντας τα 200Ε για τριποδο+κεφαλη ειναι λιγα :p ποσο μαλλον τα 100 που εδωσα εγω.

επισης οταν κοιταμε υψος κοιταμε το υψος του τριποδου χωρις τη κολωνα υψωμενη γιατι απαξ και τη σηκωσεις η σταθεροτητα μειωνεται και οι ταλαντωσεις αυξανονται.

οποτε στα 160 υψος με κολωνα κατω πας σε πιο ακριβα πραγματα αυτοματως.

σε κιτ αυτο http://www.manfrotto.com/294-aluminum-kit-tripod-3-sections-with-3-way-head-qr
http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3231
ειναι μια καλη περιπτωση εφοσον δε θες ball head.

σε http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=2666&category_id=16&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart το οποιο εχει το υψος που θες και λιγο πιο χοντρα ποδια + οποια κεφαλη θες εσυ πχ http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4439

Mouse Potato
20-02-15, 22:11
Δεν το γλυτώνω το 250άρι. Εξαιρετικά! :D

Μάλλον θα πρέπει να δω τα benro από κοντά. Είδα πχ. το mt190xpro3 της manfrotto (http://www.bhphotovideo.com/c/product/1010690-REG/manfrotto_mt190xpro3_190xpro3_pro_aluminum_tripod.html) στα 160€. Με αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει και με το λίγο που το περιεργάστηκα κατάλαβα πως για τα λεφτά που ζητάει είναι εξαιρετικό και το σκέφτομαι πολύ. Από εκεί και πέρα μπορεί να κουμπωθεί μια κεφαλή 60-70€ (άγνωστο ποια) η οποία θα μου φτάσει το κόστος στα 220+. Μπορώ να βρω τα ίδια ή καλύτερα πόδια σε αυτή την τιμή;

panoc
20-02-15, 22:19
το 190 εχει τα ιδια ποδια με το 294 που σου εδειξα απλα εχει αλλη κολωνα και αλλους μηχανισμους κινησης των ποδιων.

εαν ειναι να δωσεις 250 θα προτιμουσα το benro που σου εδειξα με οποια κεφαλη θες.

διαφορετικα το Kit 294 ειναι καλη περιπτωση.

καλο ειναι να μπεις στο www.manfrotto.com/ και στο www.benro.com/ εχουν αναλυτικα διαστασεις και παχος ποδιων σε ολα τα μοντελα τους για να κανεις μια συγκριση.
βεβαια το καλυτερο ειναι να παρεις τη μηχανη παραμασχαλα και να κατεβεις κεντρο να τα δοκιμασεις. Μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα και απο φθηνοτερα μοντελα.
Εγω ειμουν ετοιμος για 200αρι αρχες του μηνα που ειχα ανεβει Αθηνα, αλλα κανοντας βολτα και βαζοντας την d3200 +50-200 σε διαφορα θεωρησα οτι το 100Ε Α250 με καλυπτει και γλιτωσα το 100ρικο που το εκανα μερικα ομορφα ND φιλτρα :p

Mouse Potato
20-02-15, 22:32
Ναι αυτό θα γίνει από εβδομάδα. Απλά θέλει αρκετό διάβασμα για να μην πας τελείως ανίδεος και δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Θα έχω στο νου μου αυτές τις δύο μάρκες και από εκεί και πέρα ο,τι άλλο προκύψει θα το εξετάσω.

panoc
20-02-15, 22:34
ε καλα σε αυτα τα λεφτα δε θα βρεις και πολλες αλλες μαρκες στην Ελλαδα, αντε τιποτα velbon ή bilora (τα δευτερα ειναι και αξιοπρεπεστατα)

Mouse Potato
20-02-15, 22:53
Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ!

and64
21-02-15, 00:13
Δες και cullmann για πόδια ;) Αλλά γενικώς manfrotto, benro θα πρέπει να σε καλύψουν.

Τσέκαρε το ύψος όπως ειπώθηκε ήδη, το 190 είναι σχετικά κοντό, δεν ξέρω τι ύψος έχεις και αν θα σε βολέψει! Εμενα πάντως δεν μου έκανε (ειμαι 1.88) και πήγα σε 055 τελικα

Mouse Potato
21-02-15, 19:36
Τελικά μάλλον έχω καταλήξει στα 190xpro3 πόδια. Το ύψος είναι μια χαρά. Είδα κάποια καλά benro αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι... Τώρα πρέπει να καταλήξω στο αν θέλω ballhead ή panhead μιας και δοκίμασα την 498rc2 της manfrotto και έπαθα πλάκα με το πόσο σταθερή είναι.

panoc
21-02-15, 20:05
Τελικά μάλλον έχω καταλήξει στα 190xpro3 πόδια. Το ύψος είναι μια χαρά. Είδα κάποια καλά benro αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι... Τώρα πρέπει να καταλήξω στο αν θέλω ballhead ή panhead μιας και δοκίμασα την 498rc2 της manfrotto και έπαθα πλάκα με το πόσο σταθερή είναι.

μαλλον εννοεις video head γιατι εαν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το πανοραμα, υπαρχουν Ball head που δουλευουν για πανοραμα.
εχουν δηλαδη 2 σφηχτηρακια, 1 κλασσικο για ολη τη κεφαλη και 1 για pan.

προσωπικα εχοντας και απο τα 2 ειδη κεφαλων η ball head ειναι απειρως πιο γρηγορη για φωτογραφια, ξεσφυγκεις στοχευεθς σφυγκεις, ενω η αλλη εχει πιο πολλα χειρηστηρια αλλα βολευει στο βιντεο.

Mouse Potato
21-02-15, 21:17
μαλλον εννοεις video head γιατι εαν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το πανοραμα, υπαρχουν Ball head που δουλευουν για πανοραμα.
εχουν δηλαδη 2 σφηχτηρακια, 1 κλασσικο για ολη τη κεφαλη και 1 για pan.

προσωπικα εχοντας και απο τα 2 ειδη κεφαλων η ball head ειναι απειρως πιο γρηγορη για φωτογραφια, ξεσφυγκεις στοχευεθς σφυγκεις, ενω η αλλη εχει πιο πολλα χειρηστηρια αλλα βολευει στο βιντεο.

Ναι αυτό παρατήρησα κι εγώ με τις ballheads. Απλά οι άλλες σου δίνουν μεγαλύτερη ακρίβεια αλλά μέχρι να καρδάρεις, με τις ballhead έχεις ήδη τραβήξει και αρχίζεις να μαζεύεις. :p

Και κάπως έτσι αρχίζεις και γλυκοκοιτάς το συγκεκριμένο κιτάκι: http://www.bhphotovideo.com/c/product/1034144-REG/manfrotto_mk055xpro3_bh_aluminum_tripod_with.html :oops:

and64
21-02-15, 21:36
498 rc4 εχω και όντως είναι μια χαρά ακόμα και με σχετικά βαριά combo!! Aν σε παίρνει οικονομικά go4it :oneup:

Και βέβαια κάνεις και πανοράματα άνετα με το pan lock που έχει...

Τα 190 πόδια αν σε βολεύουν σε ύψος ακόμα καλύτερα γιατί κουβαλιούνται και πιο εύκολα σε σχέση με τα 055

Mouse Potato
21-02-15, 21:44
498 rc4 εχω και όντως είναι μια χαρά ακόμα και με σχετικά βαριά combo!! Aν σε παίρνει οικονομικά go4it :oneup:

Και βέβαια κάνεις και πανοράματα άνετα με το pan lock που έχει...

Τα 190 πόδια αν σε βολεύουν σε ύψος ακόμα καλύτερα γιατί κουβαλιούνται και πιο εύκολα σε σχέση με τα 055

Η διαφορά των 190 με τα 055 είναι 20€ με την 498 πάνω (στη μια περίπτωση (190) αγορασμένα ξεχωριστά και στην άλλη περίπτωση (055) αγορασμένα σαν κιτ). Και με δεδομένο ο,τι δεν θα έχω μαζί μου πάντα το τρίποδο λέω να την κάνω την κίνηση. Οικονομικά σίγουρα δεν με παίρνει άνετα (ήθελα να αγοράσω και κάποια φίλτρα) αλλά το βλέπω ως μια πολύ καλή επένδυση.

panoc
21-02-15, 21:52
ζηγυσε καλα μονο το μεγεθος, εγω εχω και ενα topman 3 section με διαμετρο μικροτερου ακρου 32mm :p κλειστο καπου στα 70cm, σταθερο με video head και αντοχη ανω των 10 κιλων σα βραχος που το ειχα για τις κλασσικες βιντεοκαμερες με τη κασετα (εκεινες τις μεγαλες).
στην αρχη ελεγα νταξ μωρε παλευεται αλλα εαν πεις οτι θες να πηγαινοερχεσαι με δαυτο δε βολευει.

and64
21-02-15, 22:12
Η διαφορά των 190 με τα 055 είναι 20€ με την 498 πάνω (στη μια περίπτωση (190) αγορασμένα ξεχωριστά και στην άλλη περίπτωση (055) αγορασμένα σαν κιτ). Και με δεδομένο ο,τι δεν θα έχω μαζί μου πάντα το τρίποδο λέω να την κάνω την κίνηση. Οικονομικά σίγουρα δεν με παίρνει άνετα (ήθελα να αγοράσω και κάποια φίλτρα) αλλά το βλέπω ως μια πολύ καλή επένδυση.

Oτι είναι επένδυση εννοείται!


ζηγυσε καλα μονο το μεγεθος, εγω εχω και ενα topman 3 section με διαμετρο μικροτερου ακρου 32mm :p κλειστο καπου στα 70cm, σταθερο με video head και αντοχη ανω των 10 κιλων σα βραχος που το ειχα για τις κλασσικες βιντεοκαμερες με τη κασετα (εκεινες τις μεγαλες).
στην αρχη ελεγα νταξ μωρε παλευεται αλλα εαν πεις οτι θες να πηγαινοερχεσαι με δαυτο δε βολευει.

Όντως το κουβάλημα είναι θέμα!! Εχοντας την padded τσάντα της manfrotto, δεν βολεύει ούτε αυτή πάντα, υπάρχουν φορές που με βολεύει να εχω το τρίποδο σκέτο στο χέρι αλλά γενικώς για να το κουβαλάς είναι άψογη απο πλευράς προστασίας και χρηστικότητας. Η νο1 λύση βέβαια παραμένει το carbon αλλά θα πρέπει να περιμένει για αργότερα :p

Mouse Potato
21-02-15, 22:25
Αν έχεις να διαθέσεις πολλά €€ τότε θα βρεις σίγουρα την άκρη στο κουβάλημα και στην ποιότητα (βλ. carbon και τιτάνιο). Το θέμα είναι ο,τι λες με αυτά τα λεφτά να πάρω κάτι που να είναι ποιοτικό και ας μου φύγει η μέση. Ενδεχομένως αυτά που "γλιτώνεις" μην αγοράζοντας κάποιο ελαφρύ, να τα δώσεις στους γιατρούς. :lol::lol:

panoc
21-02-15, 22:30
Δεν ειναι το θεμα του γιατρου, θεμα ευχρηστιας ειναι.

πχ το Α250 που εχω εγω το ειναι 900gr, νταξ δε συγκρινεται σε σταθεροτητα με το 055 αλλα το κουβαλαω στη ζωνη (47cm μηκος κλειστο) ή εαν κανω βολτα στο δασος το εχω πανω στην nx300 μαζι με τον 50-200 και ολα αυτα κρεμασμενα με λουρι ωμου-μεσης. Βλεπω κατι ; ειμαι στο εδαφος σε 3 δευτερα και σε αλλα 3 εχω τραβηξει :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.