PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

tsavman
05-04-15, 13:06
Ωραία φωτό Gordito :oneup:

Θήκη/τσάντα θέλω και εγώ, και ίσως τρίποδα (μικρό) και καπάκι φακού (γιατί μου κάνει νερά αυτό της Lumix).

Mouse Potato
05-04-15, 13:53
Το διαβασμα καλο ειναι, αλλα αν εισαι αδαης, σε ζαλιζει.
Διαβαζω blogs, αρθρα, φορουμς και σιγα σιγα θα αρχισω να καταλαβαινω πως να φωτογραφησω.

Δεν ειναι ντροπη παντως να φωτογραφιζεις στο auto, οταν δεν μπορεις ακομα manually.

Οσον αφορα την NX300, πολυ απλα πετυχα διανα.
Και μονο που στα μεγαλα iso βγαζει λιγοτερο θορυβο απο φτηνοτερες μηχανες που ισως αγοραζα (οπως την Fz72) για μενα αξιζει τα λεφτα της.

Και παμε στο καυτο ερωτημα.
Θελω θηκη-τσαντα.

Που κοιταω;

Για αλλους φακους δεν με ενδιαφερει, μιας και σιγουρα θα αργησω πολυ να αγορασω κατι, οποτε θελω κατι να βαζω το σωμα, τον κιτ φακο, τα καλωδια και ισως και κανα κινητο/πορτοφολι κλπ

Δεν είναι σίγουρα ντροπή αλλά πήρες ένα μηχανάκι το οποίο έχει πολλές manual δυνατότητες. Δες το σαν ένα καλό και γρήγορο αυτοκίνητο που έχει auto και manual. Αν είσαι νέος και "άμαθος" ίσως σε φοβίσει το manual αλλά όταν ασχοληθείς και το ψάξεις - αποκτήσεις εμπειρία τότε δεν γυρνάς ποτέ σε auto.

Όσον αφορά θήκη/τσάντα θα πρέπει να μας πεις τι μέγεθος κλπ θες. Αν πχ θες στο μέλλον να την φορτώσεις με έξτρα (φακούς πχ), imo θα πρέπει να κοιτάξεις από τώρα να πάρεις κάτι ευρύχωρο.

Μια καλή λύση είναι η Lowepro Nova Sport 7L (http://store.lowepro.com/shop/mirrorless/nova-sport-7l-aw) κάπου στα 50€.

Αν θες να δώσεις πολύ λιγότερα για κάτι ποιοτικό και απλό υπάρχει και η Lowepro Format TLZ 10 (http://store.lowepro.com/shop/mirrorless/format-tlz-10) στα 15€ που θα σου χωρέσει τη μηχανή και τον φακό.

Η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να τα σκάσεις για να πάρεις κάτι ποιοτικό το οποίο θα σου προστατεύει το "ακριβό" σου μηχάνημα.

- - - Updated - - -


Ωραία φωτό Gordito :oneup:

Θήκη/τσάντα θέλω και εγώ, και ίσως τρίποδα (μικρό) και καπάκι φακού (γιατί μου κάνει νερά αυτό της Lumix).

Για τρίποδο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη σειρά Travel Angel II της benro που είναι αρκετά compact και μετατρέπονται και σε μονόποδα.

- - - Updated - - -

Επίσης σε οποιοδήποτε αξεσουάρ, ψαξτε και αγγελίες (ειδικά σε τσάντες). Θα βρείτε πολύ καλές τιμές σε ποιοτικά πράγματα.

Gordito
05-04-15, 14:48
Πολυ μου αρεσει η τσαντα που εβαλες, και την πουλανε και 2 λεπτα απο το σπιτι μου.

Mouse Potato
05-04-15, 14:54
Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο πέρα από Lowepro και μπορώ να σου εγγυηθώ ο,τι είναι εξαιρετικής ποιότητας τσάντες. Από εκεί και πέρα βγάζει και η manfrotto δικές της αλλά και τις national geographic (http://www.geographicbags.com/) που ανήκουν στον ίδιο όμιλο.

Όπως και να 'χει, στο μαγαζί που θα πας θα έχεις μαζί σου και την φωτογραφική ώστε να την δοκιμάσεις επιτόπου.

tsavman
05-04-15, 15:10
Όντως, ωραίες τσαντούλες είναι αυτές (ειδικά η TLZ10), αλλά πείτε και καμία ακόμα μάρκα να παίρνω ιδέες.
Από ebay αξίζει να κοιτάξω ή τζάμπα θα φάω αναμονές;

Τριποδάκι θα ήθελα κάτι που να χωράει όταν σπάει/μαζεύει στην τσάντα αλλιώς δεν με βλέπω να το μεταφέρω μαζί μου. :p

panoc
05-04-15, 15:13
Gordito επειδή έχουμε την ίδια μηχανή και όπως και εσύ ξεκίνησα ουσιαστικά από το μηδέν.
Μερικές συμβουλές.
Αφόδευσε το auto.
Τράβα raw και μετά παίξε με το lightroom.
Πήγαινε στις ρυθμίσεις και βάλε ελάχιστη ταχύτητα κλείστρου 125 το οποίο ισχύει για όλα τα mode εκτός της πρωταιρεωτητας κλείστρου S.
Για αρχή τράβα σε Α mode. Και παίξε εσύ με τα διαφραγματα.
Μη φοβασε να χρησιμοποιείς το μικρό φλασακι για fill in ακόμα και με νταλα ήλιο, θα εκπλαγεις με το αποτέλεσμα και επειδή η χρήση φλας σε περιορίζει στη ταχύτητα κλείστρου χρησιμοποίησε υποεκθεση όταν θα βγαίνουν πολύ φωτεινές.
Κοίτα αμαζον Ιταλίας και Ισπανίας κατά βάση για καλή τιμή στον 45αρη η τον 30αρη. Προτείνω τον πρώτο εάν σε βολεύει το εστιακό μήκος. Μην τον στήσεις να τον πάρεις.

Gordito
05-04-15, 15:24
Gordito επειδή έχουμε την ίδια μηχανή και όπως και εσύ ξεκίνησα ουσιαστικά από το μηδέν.
Μερικές συμβουλές.
Αφόδευσε το auto.
Τράβα raw και μετά παίξε με το lightroom.

Tο τελευταιο που θελω να κανω, ειναι να αρχιζω να παιζω και με lightroom.
Moλις αρχισω και καταλαβαινω τι κανει το καθε κουμπακι και τραβαω οπως θελω στην μηχανη, τοτε θα παιξω και με post processing.

panoc
05-04-15, 15:38
Λάθος το σκέφτεσαι το lightroom θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι έκανες λάθος.
Πχ έβγαλες μια φωτογραφία με ISO 400 και shutter 125. Τι φορτώνεις και βλέπεις ότι φτου είναι υποφωτισμενη. Τη διορθώνεις καιβλεπεις ότι τελικά χρειαζόταν ISO 600.
Άλλο παράδειγμα είσαι έξοχη παντου ήλιος σκιά μηδέν, τραβάς με 6000 το θέμα βγαίνει σκοτεινό το περιβάλλον φωτεινό. Δοκιμάζεις άλλο τρόπο φωτιμετρησης όπως το σποτ που ενδιαφέρει εσένα για ναβγεισωστο το θέμα και το περιβάλλον.
Τι θα κάνεις;
Και πολλά πολλά άλλα τα θα ανακαλύψεις στη πορεία.

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν.
Από τις ρυθμίσεις βάλε το ISO αλλά και aperture σε μικρότερα βήματα.

Επίσης εάν έχεις την επιλογή προτίμησε διάφραγμα μικρότερο του 5.6 όταν είσαι κοντά στα 18. Ιδανικα 8 ή 11.

tsavman
05-04-15, 15:40
Δηλαδή για αρχή ξεκινάμε στο πρόγραμμα Α όπου αν κατάλαβα καλά ουσιαστικά ρυθμίζουμε χειροκίνητα μόνο το aperture και αναλαμβάνει η μηχανή όλα τα υπόλοιπα;
Υπάρχει κάποια γενική κατεύθυνση ρυθμίσεων;

panoc
05-04-15, 15:56
Καλά κατάλαβες.
Αντίστοιχα στο So ρυθμίζεις το κλειστρο και όλα τα άλλα τα κάνει η μηχανή. Μόνο στο manual ρυθμίζεις εσύ τα πάντα. Αλλά εάν δε μάθεις πώς χρησοποιεις το Α και το S δε θα μάθεις ποτέ το manual.
Χοντρικά μιας και είμαι από κινητό.
Με μεγαλύτερο διάφραγμα δηλαδή μικρότερο νούμερο., έχεις πιο φωτεινή εικόνα και άρα μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου για κανονική έκθεση αλλά μικρότερο βάθος εστίασης.
Πχ έστω ότι το θέμα είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο το φωτογραφιζεις υπό γωνία 45 μοιρών.
Τραβάς με διάφραγμα 3.5 ταχύτητα κλείστρου 500 και εστιάζεις στο μπροστινό φανάρι. Θα παρατηρήσεις ότι πχ μετά τη πόρτα του οδηγού η εικόνα αρχίζει και θολώνει βγαίνει εκτός εστιασης ενώ πίσω από το αυτοκίνητο τα πάντα είναι θολα. Αντίθετα εάν τρίβεις με 11 και 125 θα δεις ότι ολο το αυτοκίνητο αλλά και το background είναι εστιασμενα.
Βάθος εστίασης εξαρτάται από το διάφραγμα και την απόσταση του θέματος από τη κάμερα.

Με το So παίζεις με τη ταχύτητα κλείστρου, όταν πχ θες ναφωτογραφισεις κάτι που κινείται γρήγορα αλλά δε θες να βγει με motion blur βάζεις πχ 5000 και αφήνεις τη μηχανή να αποφασίσει το διάφραγμα βάση του φωτισμού του χώρου.

Στο YouTube υπάρχουν πολλά βίντεο που εξηγούν τα πάντα.

tsavman
05-04-15, 15:59
Πω πω, ολόκληρη επιστήμη το θέμα, μπλέξαμε :p

panoc
05-04-15, 16:05
Είναι πάρα πολλά αλλά όταν τα καταλάβεις θα βγάζεις πολύ όμορφες φωτογραφίες.
Ψάξε για τα rule of 3 και rule of lines.
Μην αγνοείς το post processing η φωτογραφία δεν είναι μόνο για να αποθανατισεις τη σκηνή, Αυτό είναι το εύκολο. Η φωτογραφία είναι σα τη ζωγραφική, δείχνεις το κόσμο που βλέπεις, φαντάζεσαι, θες να δεις, ονειρεύεσαι κλπ μέσα από αυτή.
Μια φωτογραφία είτε επεξεργασμένη είτε όχι δε είναι κάτι διαφορετικό από ένα πίνακα. Το μόνο που διαφέρουν αυτά τα δύο είναι στο τρόπο που παίρνουν υπόσταση.

and64
05-04-15, 16:58
Δες και manfrotto, εχει βγάλει πολύ ωραίες τσάντες! Οι lowepro που προτάθηκαν είναι αρκετά καλές, οι national προσωπικά δεν μου αρεσαν και τόσο...

Επίσης αρκετά τίμιες τσάντες έχει η crumpler, δεν ξέρω ομως αν έχει τόσο μικρό μοντέλο γι αυτό που θές! Είχα (και την έχω ακομα δλδ) μια messenger πριν πάρω την retrospective που έχω τώρα και για 50 ευρω που την είχα πάρει ήταν πολύ καλή και το κυριότερο για μένα δεν έκανε μπαμ οτι είναι φωτογραφική τσάντα. Απόφυγε οσο μπορείς τσάντες με χτυπητά logo πάνω ;)

Και ενα καρέ απο την πρόσφατη βόλτα που έπεσε στο Νότο

https://farm8.staticflickr.com/7637/16846935208_eef3a1f823.jpg (https://flic.kr/p/rEGWU9)
Methoni castle b&w (https://flic.kr/p/rEGWU9) by and641 (https://www.flickr.com/people/85204173@N04/), on Flickr

Mouse Potato
05-04-15, 18:34
Μου αρέσει πολύ η σύνθεσή σου! Επίσης μου αρέσει πολύ το ND σου. :p

(επιτέλους και λίγη αχρωμία... είχαμε πήξει στα χρώματα! :lol::lol: )

and64
05-04-15, 21:34
Μου αρέσει πολύ η σύνθεσή σου! Επίσης μου αρέσει πολύ το ND σου. :p

(επιτέλους και λίγη αχρωμία... είχαμε πήξει στα χρώματα! :lol::lol: )

Εμένα δν μου άρεσε που ανέβασα το λάθος καρε χωρίς τη διόρθωση στον ορίζοντα :oops::angryr: (fixed πλέον)

ΤΟ nd χρειαζόταν γιατί δεν έκανε καιρό που να βοηθήσει για long μεσημέρι που βγάζαμε (3 κλέινει δυστυχώς ο χώρος) O ήλιος ήταν λίγο πισω απο τα σύνεφα αλλά λόγω ώρας και πάλι το φως ήταν πολύ.

Μεχρι να βρώ το σωστό κάδρο πάντως έπεσε παίδεμα γιατί αρχίσαμε με τον άλλο που έχει wide (16-35 + d810) κάτω στο διάδρομο που φαίνεται αλλά είχε τόσο αέρα και τέτοιες ριπές που το μόνο που καταφέραμε είναι να πάρουμε απο 4 κουνημένα καρέ ο καθένας και να γίνουμε παστοί στο αλάτι! Οπότε σκαρφαλώσαμε μετά πάνω στις πολεμίστρες και έγινε δουλειά...

Gordito
06-04-15, 11:26
Μια καλή λύση είναι η Lowepro Nova Sport 7L (http://store.lowepro.com/shop/mirrorless/nova-sport-7l-aw) κάπου στα 50€.


Aυτην πηρα τελικα και ειναι πολυ καλυτερη αποτι την φανταζομουν.

Φανταζομαι λοιπον οτι δεν πειραζει να ειναι ο φακος attached στο σωμα για μεγαλο χρονικο διαστημα;

Φανερός Πράκτωρ
06-04-15, 12:21
Καλή είναι! Να την χαρείς και αυτή αλλά και τη μηχανή!

panoc
06-04-15, 20:35
NX300 + 18-55

@tsavman
αυτη ακολουθει το rule of lines

153557

και αυτη το rule of lines και το rule of 3

153558

153559

153560

153561

NX300 + 45mm f1.8

153562

@tsavman προσεηε σε αυτη τη φωτογραφια το μικρο βαθος πεδιου που εχει ο 45αρης με f1.8, εχω εστιασει στο δεξι (οπως κοιταμε εμεις) ματι, προσεξε τωρα τα δακτυλα του αλλα και τα αυτια του που ειναι μολις μερικα εκατοστα εμπρος και πισω απο την ευθεια του ματιου ειναι εκτος εστιασης.
γενικα αυτο το τροπο φωτογραφισης τον χρησιμοποιουμε για πορτραιτα οπως πχ εδω

153563

μπροστα απο και πισω απο το κοριτσακι τα παντα ειναι θολα, χρησιμοπιουμε λοιπον αυτο το "κολπο" για να κανουμε το θεμα να "πεταγεται" στη φωτογραφια.

κατι που φαινεται ακομα καλυερα εδω

153564

προσεχεις πως ξεχωριζει το πιτσιρικι απο το περιβαλοντα χωρο ; βεβαια στη συγκεκριμενη την εχω με λιγο motion blur ωστε να τονισει τη κινηση και συναμα το b&w μαζι με τη προσθηκη κοκκου σε συνδιασμο με το βλεμμα και τη κινηση του θεματος μου θυμιζει και κατι απο Ξανθοπουλο σε παλια ελληνικη ταινια.


Και αλλο ενα παραδειγμα γιατι ειναι ομορφο το PP, αυτη φαινεται σα να ειναι τραβηγμενη βραδυ με πανσεληνο, ειναι τραβηγμενη ομως πρωι, και πειραζοντας τη θερμοκρασια του χρωματος μαζι με κατι αλλα και μετατροπη σε B&W δινει το παρακατω.

153565

ΥΓ. κανε κλικ επανω στις φωτο εαν θες να τις δεις μεγαλυτερες.

tsavman
06-04-15, 21:34
Έχω πολύ δρόμο ακόμα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Εδώ μία φωτό με 60x (1200mm) με το χέρι.

153493

panoc
06-04-15, 21:50
Έχω πολύ δρόμο ακόμα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Εδώ μία φωτό με 60x (1200mm) με το χέρι.

153493

χρειαζεσαι οπωςδηποτε τριποδο για τετοια mm, ειναι κουνημενη, αλλα ισως με λιγο sharpen mask να τη βελτιωσεις λιγο.
τραβα raw εαν εχεις τη δυνατοτητα και.
sharpen κανουμε σε ολες τις φωτογραφιες, το ποσο εξαρταται απο το θεμα.
επισης εαν ειναι ευκολο αποθηκευε και τα exif στο jpeg.

tsavman
06-04-15, 21:55
Δεν θέλω να μπλέξω ακόμα με raw και post-processing εφόσον δεν έχω κατανοήσει τις βασικές αρχές φωτογράφησης.
Νομίζω θα μου είναι άχρηστα και τα αρχεία, τώρα απλά τραβά-βλέπω-σβήνω προσπαθώντας να καταλάβω πως λειτουργούν οι διάφορες ρυθμίσεις.

Με τα exif τι γίνεται; Τι είναι και πως τα αποθηκεύω (και γιατί;:p)

panoc
06-04-15, 21:59
μαθε σωστα απο την αρχη, τραβα raw, και με το pp θα μαθεις και θα βελτιωθεις.

το exif ειναι οι ρυθμισεις της μηχανης την ωρα που τραβηξες τη φωτογραφια, σιγουρα περιεχονται στο raw, πολυ πιθανο και σο jpg που βγαζει η μηχανη, αλλα πολλα προγραμματα οταν τις μετατρεπεις το σβηνουν.
ειναι χρησιμο για να βλεπεις και να συγκρινεις την ιδια η παρομοιες φωτογραφιες με διαφορετικες ρυθμισεις, βοηθαει και εμας εαν θες να σου πουμε σε μια φωτογραφια τι θα μπορουσες να βελτιωσεις,

tsavman
06-04-15, 22:05
Θα το ψάξω, αν και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις.
Είναι ξεχωριστό αρχείο ή είναι αυτές οι πληροφορίες που φαίνονται εδώ:

153494

panoc
06-04-15, 22:08
αυτες που φαινοναι εκει ειναι.

- - - Updated - - -


Θα το ψάξω, αν και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις.
Είναι ξεχωριστό αρχείο ή είναι αυτές οι πληροφορίες που φαίνονται εδώ:

153494

εαν αυτες ειναι η πληροφοριες της φωτογραφιας που ανεβασες χωριτερα, τοτε με iso 1600 θα ειχες καπου στο 1/25-1/40 exposure και η φωτογραφια θα ηταν πολυ λιγοτερο κουνημενη.

tsavman
06-04-15, 22:09
Άρα λογικά δεν χρειάζεται να κάνω κάτι.

panoc
06-04-15, 22:12
οχι, αλλα πχ σε αυτη που ανεβασες δεν τις εχει μεσα.

οποτε ειτε το προγραμμα που χρησιμοποιησες για να τη πειραξεις -εαν τη πειραξες- τις αποκλειει (οποτε μπορει να εχει και επιλογη να τις συμπεριλαμβανει) αλλιως αλλαζεις προγραμμα, ειτε το φορουμ τις κοβει,
σε καθε περιπτωση κανε ενα λογαριασμο σε 500px, flickr κλπ που φαινονται απευθειας και ειναι ευκολο να τις οργανωνεις.

tsavman
06-04-15, 22:13
Δεν την πείραξα καθόλου, μάλλον είναι θέμα forum.
Ποια υπηρεσία είναι καλύτερη και πιο συμβατή με τα διάφορα forum;

panoc
06-04-15, 22:17
το καλυτερη ειναι σχετικο, εχω περασει απο πολλες αλλα οπως ειδες προτιμω το 500px, θεωρω οτι εχει καλυτερη "ποιοτητα" σε φωτογραφιες για να βλεπεις, να παιρνεις ιδεες και να μαθαινεις.

ποιο συμβατη ειναι μαλλον το flickr απο αποψη αμεσου λινκ για φορουμ, το 500px εναι πιο δυστροπο και βασικα τις περναω στο φορουμ χειροκινητα :p

Gordito
07-04-15, 10:47
Το flickr ειναι οκ για να δινεις φωτο σε φορουμ.

panoc, τολμω να πω οτι οι φωτο σου ειναι περιεργες.

Αν εξαιρεσεις την πιτσιρικα, ολες οι αλλες εχουν χτυπητες αδυναμιες (στο ματι μου)
Πχ η Ξανθοπουλος φαινεται κουνημενη, θα ηταν πολυ καλυτερη χωρις το motion blur.

Οσον αφορα τις ασπρομαυρες.

Ο Θορυβος που εχουν ειναι εφε δικο σου ή ειναι η διορθωση που εχεις κανει στο raw;

panoc
07-04-15, 14:56
Φυσικά και είναι περίεργες :p
O θορυβος που βλέπεις είναι κόκκος το grain. Το οποίο πρόσθεσα εγώ.

Η ξανθοπουλος δεν είναι κουνημένη είναι με 1/80 σε πιτσιρίκι που κουνιέται για να πιάσει τη κίνηση.
Όταν την είδα μου άρεσε το σκηνικό αλλά σαν έγχρωμη ήταν πολύ πολύ κακή, με pp όμως άλλαξα βασικά παντελώς το πνεύμα της.
Για αυτό σου πρότεινα νωρίτερα να βάλεις 1/125 ελάχιστη ταχύτητα κλείστρου επειδή κατάλαβα ότι θες όσο πιο ευκρινη θέματα γίνεται.

Όταν αρχίσεις το pp θα δεις ότι το grain είναι κάτι καλό εάν θες να δώσεις old film feeling. Αλλά όπως σε κάθε μορφή τέχνης σημασία έχει να αρέσει πρώτα στο δημιουργό και μετά να μπορείς να περάσεις το συναίσθημα στον άλλο.
Το λάθος για μένα που κάνουν πολύ είναι όταν κρίνουν μια φωτογραφία με βάση το τεχνικό τομέα. Τι σημάσία έχει εάν έχει κόκκο, δεν ακολουθεί κανένα κανόνα, κλπ κλπ. Μόνο δύο καταστάσεις υπάρχουν αρέσει και δεν άρεσει :p

and64
08-04-15, 02:39
Μια σημερινή (πολύ) long απο Λυκαβηττό

https://farm8.staticflickr.com/7636/16449486394_c6f1cb89d4.jpg (https://flic.kr/p/r4zVdo)
Flowing sunset (https://flic.kr/p/r4zVdo) by and641 (https://www.flickr.com/people/85204173@N04/), on Flickr

Gordito
08-04-15, 13:57
Με τοσο long, πως και δεν βγηκε φωτεινοτερη;

Ειδα κατι raw φωτογραφιες σημερα με iso 3200 που ειχα τραβηξει και κουφαθηκα απο τον θορυβο!!
Με λιγο ψαξιμο παντως στο lightroom (και googlισμα), καταφερα και την εφερα σε καλο επιπεδο.

Αργουν ομως αρκετα τα raw να φορτωσουν στο Lightroom και στον image viewer, ειναι θεμα δυναμης του υπολογιστη; Ή σκληρου δισκου; Ή και τα 2;

panoc
08-04-15, 14:09
Με τοσο long, πως και δεν βγηκε φωτεινοτερη;

Ειδα κατι raw φωτογραφιες σημερα με iso 3200 που ειχα τραβηξει και κουφαθηκα απο τον θορυβο!!
Με λιγο ψαξιμο παντως στο lightroom (και googlισμα), καταφερα και την εφερα σε καλο επιπεδο.

Αργουν ομως αρκετα τα raw να φορτωσουν στο Lightroom και στον image viewer, ειναι θεμα δυναμης του υπολογιστη; Ή σκληρου δισκου; Ή και τα 2;

ND φιλτρα, υποεκθεση, και εαν χρειαζεται pp.

Θα εκπλαγεις ποση πληροφορια μπορει να υπαρχει σε ενα "καμμενο" raw.
Εαν η μηχανη εχει καλο δυναμικο ευρος, (οχι οι canon δηλαδη :p) μπορεις να τραβηξεις μια φωτογραφια τοσο σκοτεινη που δε διακρινεις τιποα και με pp να τη κανεις να φαινεται μερα, αντιστοιχα και για φωτεινη αλλα μαλλον με λιγοτερο καλα αποτελεσματα.

px http://www.dpreview.com/forums/post/54859080

Gordito
08-04-15, 14:37
για τις σκοτεινες το ξερω, για τις καμενες ομως;

Panoc, ποιον 45mm εχεις παρει;
Τι διαφορα εχει απο τον kit φακο;

Gus
08-04-15, 16:46
Αγόρασα σήμερα κι εγώ τρίποδο. Τελικά κατέληξα σε αυτό: http://www.mefoto.com/products/roadtrip.aspx :)

and64
08-04-15, 16:47
Με τοσο long, πως και δεν βγηκε φωτεινοτερη;

Ειδα κατι raw φωτογραφιες σημερα με iso 3200 που ειχα τραβηξει και κουφαθηκα απο τον θορυβο!!
Με λιγο ψαξιμο παντως στο lightroom (και googlισμα), καταφερα και την εφερα σε καλο επιπεδο.

Αργουν ομως αρκετα τα raw να φορτωσουν στο Lightroom και στον image viewer, ειναι θεμα δυναμης του υπολογιστη; Ή σκληρου δισκου; Ή και τα 2;

Σου απάντησε ο Πάνος για μενα πρίν απο μένα :p Είχα ενα nd φιλτρο πάνω το οποίο κόβει 10 stop, οπότε μου έδινε γύρω στα 8 λεπτά ;)

Αν αρχίσεις να παίζεις post θες ενα ψιλοκαλό pc, ιδανικά με αρκετή ram και ssd...

panoc
08-04-15, 19:25
για τις σκοτεινες το ξερω, για τις καμενες ομως;

Panoc, ποιον 45mm εχεις παρει;
Τι διαφορα εχει απο τον kit φακο;

εξαρταται απο το ποσο καμενες ειναι, εαν ειναι ασπρες το εχασες ετσι κι αλλιως, εαν απλα εχουν καμενα highligts ολα φτιαχνονται με pp.

45αρη τον samsung 45mm f1.8 εχω.
και κατα βαση ειναι ο κυριος φακος μου.

σαν χαρακτηριστικα ειναι φακος για πορτραιτα λογω focal lenth και f.
τι διαφορα εχει ; μα ειναι 2-3 στοπ πιο φωτεινος* και λογω του f εχει πολυ καλο bokeh, ειναι πολυ πολυ πιο sharp οπως επισης και ειναι ο πιο γρηγορος σε autofocus απο ολη τη σειρα NX εκτος ισως απο την S σειρα.
Εγω το χρησιμοποιω πλεον για τα παντα εκτος απο φωτογραφιση τοπιων εαν χρειαζομαι κατι πιο ευρυγωνιο οποτε χρησιμοποιω τον κιτ 18-55 μεχρι να παρω τον 16αρη :p

*η διαφορα του f θα τη καταλαβεις σε εσσωτερικους χωρους ή σε νυχτερινες ληψεις.
πχ μεσα στο σπιτι με συνολικο φωτισμο 4 λαμπων 23W οικονομιας, με f1.8 παιζω με 1/80-1/160 με τον 18-55 στα 45mm θα παιξω στα 1/20-1/40. Οπως καταλαβαινεις λογω φωτεινοτητας εχει μικροτερη ταχυτητα κλειστρου και αρα καλυτερες φωτογραφιες σε κινουμενα θεματα.
ΥΓ. ο 45 δεν εχει OIS αλλα πραγματικα σε οτιδηποτε μεγαλυτερο απο 1/50 δε το χρειαζεσαι.
ΥΓ2. ο χοντρικος κανονας για OIS ειναι οτι το OIS ειναι χρησιμο οταν η ταχυτητα κλειστρου ειναι μικροτερη απο το focal lenth του φακου. ΠΧ. στον 18-55, οταν εισαι στα 18mm χρειαζεσα OIS οταν εχει κλειστρο μικροτερο του 1/20, στα 55 οταν εχεις μικτροτερο απο 1/60.
Φυσικα μιλαμε παντα για handheld καταστασεις οχι οταν εχεις παρκισον :p

- - - Updated - - -


Σου απάντησε ο Πάνος για μενα πρίν απο μένα :p Είχα ενα nd φιλτρο πάνω το οποίο κόβει 10 stop, οπότε μου έδινε γύρω στα 8 λεπτά ;)

Αν αρχίσεις να παίζεις post θες ενα ψιλοκαλό pc, ιδανικά με αρκετή ram και ssd...

Πιο ND χρησιμοποιεις ;

and64
08-04-15, 20:30
Πιο ND χρησιμοποιεις ;

Hoya pro nd1000 ;) Για circular είναι άψογο, μηδενικό color cast και σωστή τιμή (πήρα το 67αρι απο ebay 60 €) Είχα το 400αρι πρίν αλλά το έδωσα γιατί είναι σχετικά "λίγο" για το φώς που έχουμε εδώ...

Άσχετο: Oι nx έχουν δικιά τους μοντούρα;

panoc
08-04-15, 20:42
Ναι οι nx εχουν NX mount.
Υπαρχουν μετατροπεις για αλλα συστηματα για manual φυσικα και εφοσον ο φακος εχει aperture ring.
Δεν υπαρχουν πολλοι φακοι ακομα, αλλα ειναι σχετικα φθηνοι και πολυ καλοι για τα χρηματα που ζητανε, μονο προβλημα οτι οτι δεν υπαρχει consumer πανω απο 200mm.
Οι S ειναι φανταστικοι φακοι, αλλα εχουν βαρος και κοστιζουν.
Για την NX300 ενας 16-50pz + 45 + 50-200 εχεις πολυ καλο all-around συνολο, και εαν χρειαζεσαι φωτεινο ευρυγωνειο προσθετεις και τον 16αρη.
Το μονο προβλημα ειναι το φλας που περα απο τα πανακρινα samsung, ttl εχει μονο το metz44 af-1 το οποιο δε βρισκεις ευκολα αλλα τουλαχιστο εξωτερικο εχει καλη τιμη.

and64
08-04-15, 21:00
Ναι οι nx εχουν NX mount.
Υπαρχουν μετατροπεις για αλλα συστηματα για manual φυσικα και εφοσον ο φακος εχει aperture ring.
Δεν υπαρχουν πολλοι φακοι ακομα, αλλα ειναι σχετικα φθηνοι και πολυ καλοι για τα χρηματα που ζητανε, μονο προβλημα οτι οτι δεν υπαρχει consumer πανω απο 200mm.
Οι S ειναι φανταστικοι φακοι, αλλα εχουν βαρος και κοστιζουν.
Για την NX300 ενας 16-50pz + 45 + 50-200 εχεις πολυ καλο all-around συνολο, και εαν χρειαζεσαι φωτεινο ευρυγωνειο προσθετεις και τον 16αρη.
Το μονο προβλημα ειναι το φλας που περα απο τα πανακρινα samsung, ttl εχει μονο το metz44 af-1 το οποιο δε βρισκεις ευκολα αλλα τουλαχιστο εξωτερικο εχει καλη τιμη.

Μάλιστα! Έψαχνα εναν prime για την e-pm2 και τσίμπησα τελικά εναν sigma 19 2.8 μεταχείρο απο ebay (περιμένω να ερθει ακομα) αλλά δεν είδα πουθενά αναφορά για nx mount...

Το καλό στην oly είναι οτι έχει stabilizer στο σώμα οπότε παίζει με όλους τους φακούς.

panoc
08-04-15, 21:13
Μάλιστα! Έψαχνα εναν prime για την e-pm2 και τσίμπησα τελικά εναν sigma 19 2.8 μεταχείρο απο ebay (περιμένω να ερθει ακομα) αλλά δεν είδα πουθενά αναφορά για nx mount...

Το καλό στην oly είναι οτι έχει stabilizer στο σώμα οπότε παίζει με όλους τους φακούς.

ναι το ξερω.
οταν ηταν να αποφασισω μηχανη την ειχα στα υποψη αλλα τελικα προτιμησα το μεγαλυτερο αισθητηρα.
βεβαια για να ειμαι ειλικρινης μολις 8 μηνες μετα η nx300 μου φαινεται "λιγη" και ζαχαρωνω τρελα την NX1 αλλα... με τετοια κριση μου φαινεται καπως να σκασω το 1000+ για το σωμα...

παντως με το focus picking ειναι πανευολο το manual, και ετσι εχω παιξει με τους Nikon dx που εχουν φιλοι, αλλα δεν ειμαι προκατειλημενος αλλα με νικον φακο επανω η nx300 αφηνει ετη φωτος πισω nikon 3XXX.

and64
08-04-15, 23:18
ναι το ξερω.
οταν ηταν να αποφασισω μηχανη την ειχα στα υποψη αλλα τελικα προτιμησα το μεγαλυτερο αισθητηρα.
βεβαια για να ειμαι ειλικρινης μολις 8 μηνες μετα η nx300 μου φαινεται "λιγη" και ζαχαρωνω τρελα την NX1 αλλα... με τετοια κριση μου φαινεται καπως να σκασω το 1000+ για το σωμα...

παντως με το focus picking ειναι πανευολο το manual, και ετσι εχω παιξει με τους Nikon dx που εχουν φιλοι, αλλα δεν ειμαι προκατειλημενος αλλα με νικον φακο επανω η nx300 αφηνει ετη φωτος πισω nikon 3XXX.

3000 και 3100 είμαι βέβαιος! Και 3200 ίσως αν και ο 24αρης της Nikon είναι αξιολογο κομμάτι. Τεσπά, ολες οι εταιρίες έχουν τα συν και τα πλην τους...

Επίσης αν ασχοληθείς με το άθλημα συνήθως το πρώτο σώμα σου φαίνεται λίγο πολύ εύκολα/γρήγορα :p Και γω μια απο τα ίδια είμαι αλλά προς το παρόν δεν έχω κάνει κίνηση να αλλάξω την 5100, προτιμώ να πάρω κανενα φακό πρώτα και κάποια στιγμή αν είναι σωστή η τιμή να πάω σε 7100

Gordito
11-04-15, 12:02
Καθησα και επαιξα λιγο ακομα με το Lightroom σημερα.

Σε αυτο εδω το album (https://www.flickr.com/photos/gorditogr/sets/72157651471073949/), εχω ανεβασει 3 φωτο (απο την αυλη μου :p)

1 ειναι το raw (converted to jpg)
2 ειναι το .jpg απο την καμερα
3 ειναι το .jpg μετα το Lightroom

Τι θα κανατε διαφορετικο για ενα ωραιο hdr εφφε;

Στην φωτο αυτη το προβλημα μου ειναι οτι το κατω μισο της εικονας ειναι σκοτεινο και θελω να το φωτισω.
Οταν ομως φωτιζω τα shadows, το δεντρο με τις πολλες μικρες σκιες, ξεπεταγεται σαν ψευτικο.

Ετσι, επαιξα λιγο με τη θερμοκρασια χρωματος, τουλιαχιστον τωρα δεν δειχνει οσο ασχημο εδειχνε πριν (στα ματια μου)

panoc
11-04-15, 12:34
Για αρχη γιατι δεν ακολουθησες το σωστο τροπο για hdr ? 3 (και παραπανω εαν γουσαρεις )ληψεις με διαφορεικο ev (πχ -3 0 +3)

τωρα για να κανεις αυτο που λες και θεωρωντας οτι εχεις lr5 τοτε μπορεις να παιξεις με masking.

δυστυχως ακομα ειμαι με κουνητο καθως αλλα για να σε βοηθησω λιγο κοιτα αυτο https://www.youtube.com/watch?v=UIoO1oyGTnw και αυτο https://www.youtube.com/watch?v=mLemYPNrJHE και κανονικα θα καταλαβεις τι πρεπει να κανεις.

gcf
13-04-15, 21:20
153798

Next bus stop: Oblivion (https://flic.kr/p/rPJYAs) by gcf, on Flickr

dimitri_ns
13-04-15, 23:34
Καθησα και επαιξα λιγο ακομα με το Lightroom σημερα.

Σε αυτο εδω το album (https://www.flickr.com/photos/gorditogr/sets/72157651471073949/), εχω ανεβασει 3 φωτο (απο την αυλη μου :p)

1 ειναι το raw (converted to jpg)
2 ειναι το .jpg απο την καμερα
3 ειναι το .jpg μετα το Lightroom

Τι θα κανατε διαφορετικο για ενα ωραιο hdr εφφε;

Στην φωτο αυτη το προβλημα μου ειναι οτι το κατω μισο της εικονας ειναι σκοτεινο και θελω να το φωτισω.
Οταν ομως φωτιζω τα shadows, το δεντρο με τις πολλες μικρες σκιες, ξεπεταγεται σαν ψευτικο.

Ετσι, επαιξα λιγο με τη θερμοκρασια χρωματος, τουλιαχιστον τωρα δεν δειχνει οσο ασχημο εδειχνε πριν (στα ματια μου)

Οσο και να το παιδέψεις, η φωτό θα έχουν προβλήματα, γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά φωτισμού (ουρανός - δέντρο)
Εναλλακτικά
1. Ξανατραβάς βάζοντας λιγότερο ουρανό (κατέβασε λίγο την μηχανή ώστε να μην έχεις ουρανό στο πάνω μέρος). Κινήσου και λίγο δεξιά αριστερά να δεις που έχεις τον λιγότερο ουρανό

2. Πάρε φωτομέτρηση από το δέντρο και τράβα με αυτή. Το κτίριο θα βγεί υπερφωτισμένο

3. Αν έχεις καλό δυνατό φλας τράβα με φλάς. Θα φωτίσει τα δέντρα που είναι κοντά και όχι το κτήριο που είναι μακριά. Ετσι θα έχεις πιό ομοιόμορφο φωτισμό. Αν τα δέντρα έχουν φώτα, αναψέ τα.

Οτι και να προσπαθήσει το software, αν δεν έχεις καλή πρώτη φωτογραφία, δύσκολα στρώνει

and64
14-04-15, 00:31
https://farm9.staticflickr.com/8777/16949179598_2a1818facd_z.jpg
Next bus stop: Oblivion (https://flic.kr/p/rPJYAs) by gcf, on Flickr

Όμορφη εικόνα!! Χρονια πολλά σε ολους btw!

Και μια δικιά μου χθεσινή:
https://farm9.staticflickr.com/8788/16503032354_d5e4dc3ba7.jpg (https://flic.kr/p/r9jmyA)
Just nature (https://flic.kr/p/r9jmyA) by and641 (https://www.flickr.com/people/85204173@N04/), on Flickr

DrNo
14-04-15, 01:11
Ξερω πως δεν ειναι το fun section εδω:oops: αλλα να και μια δικια μου με την Panasonic Lumix Dmc-FZ72 με φωτο στα 300Χ http://i.imgur.com/fSRR2eq.jpg
...Χάλια μαύρα ε; :p

Δεν με απασχολει και τοσο αυτο για την ωρα αλλα το οτι πως νομιζω πως τα 60Χ της και τα 300Χ ακομα ειναι στο πολυ κοντα...
(Το περιστερι αυτο ειναι στα 30 μετρα περιπου) ειναι νορμαλ κατι τετοιο;
...Πως θα καταλαβω αμα η καινουργια μου FZ72 εχει προβλημα με το ζουμ;

dimitri_ns
14-04-15, 07:46
Ξερω πως δεν ειναι το fun section εδω:oops: αλλα να και μια δικια μου με την Panasonic Lumix Dmc-FZ72 με φωτο στα 300Χ http://i.imgur.com/fSRR2eq.jpg
...Χάλια μαύρα ε; :p

Δεν με απασχολει και τοσο αυτο για την ωρα αλλα το οτι πως νομιζω πως τα 60Χ της και τα 300Χ ακομα ειναι στο πολυ κοντα...
(Το περιστερι αυτο ειναι στα 30 μετρα περιπου) ειναι νορμαλ κατι τετοιο;
...Πως θα καταλαβω αμα η καινουργια μου FZ72 εχει προβλημα με το ζουμ;

Δεν μπορώ να βοηθήσω για το αν έχει πρόβλημα το ζουμ.
Πάντως
Οταν κινείσαι στα όρια (άκρα) έχεις προβλήματα ποιότητας (με όλες τις φωτογραφικές μηχανές και φακούς)
Ε'ίτε μιλάμε για διαφράγματα
Είτε για ταχύτητες
Είτε για iso
Είτε για ζουμ

Ειδικά για το ζούμ, μην χρησιμοποιείς ΠΟΤΕ ψηφιακό ζουμ, μόνο οπτικό που και πάλι έχει προβλήματα ποιότητας στα άκρα

Mouse Potato
14-04-15, 13:54
Χρόνια πολλά σε όλους!


https://farm9.staticflickr.com/8777/16949179598_2a1818facd_z.jpg
Next bus stop: Oblivion (https://flic.kr/p/rPJYAs) by gcf, on Flickr

Πολύ ωραία σύνθεση! Ήδη βρίσκομαι εκεί!


Όμορφη εικόνα!! Χρονια πολλά σε ολους btw!

Και μια δικιά μου χθεσινή:
https://farm9.staticflickr.com/8788/16503032354_d5e4dc3ba7.jpg (https://flic.kr/p/r9jmyA)
Just nature (https://flic.kr/p/r9jmyA) by and641 (https://www.flickr.com/people/85204173@N04/), on Flickr

Πότε θα μας κάνεις κανένα μάθημα pp; :p

--------

Και κάτι δικό μου:

https://farm9.staticflickr.com/8792/16958541159_3bf1f7a048.jpg (https://flic.kr/p/rQyXsF)

Lines and shadows at the center of Athens - Greece (https://flic.kr/p/rQyXsF), on Flickr

@ ADSLgr.com All rights reserved.