PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμαν,τι εγινε,ταφτυσε το δικτυο;;;;



mirtiano
01-06-09, 21:10
Τι εγινε ρε παιδια,απο 2000-2100 σημερα,πριν λιγο δηλαδη,δεν μπορουσα να ανοιξω σελιδα.Μα ελληνικες,μα ξενες ,τιποτε.πεσανε παλι οι ασφαλειες;;;
Απο περιστερι-Χρυσουπολη.

Εσεις στην περιοχη σας αντιληφθηκατε κατι αναλογο;

leo06
01-06-09, 21:30
απο πατρα τα ιδια χαλια,πρην απο λιγο εφτιαξε

aragorncb600
01-06-09, 22:25
και εδω αθηνα βυρωνα ναι εκανε κατι περιεργα αρε τελλας πολλες συγκινησεις μας προσφερεις

Lagman
02-06-09, 10:14
Γιατί δεν αλλάζετε πάροχο ;

ermis333
02-06-09, 12:31
Γιατί δεν αλλάζετε πάροχο ;

Γιατί είναι σαμποτάζ από OTEGLOBE που κάνει ότι είναι δυνατόν για να υπάρχει δυλειτουργία στο δίκτυο όση χρειάζεται για να έχει προβλήματα ο κόσμος, αλλά να μήν παραβιάζεται το SLA.

Σύντομα που θα μπεί νέο κύκλωμα από Wind η Oteglobe θα μπεί σε δεύτερη μοίρα.

ralliboy
02-06-09, 13:23
Γιατί είναι σαμποτάζ από OTEGLOBE που κάνει ότι είναι δυνατόν για να υπάρχει δυλειτουργία στο δίκτυο όση χρειάζεται για να έχει προβλήματα ο κόσμος, αλλά να μήν παραβιάζεται το SLA.

Σύντομα που θα μπεί νέο κύκλωμα από Wind η Oteglobe θα μπεί σε δεύτερη μοίρα.

....Βρε την ΚΑΚΙΑ ΤΗΝ OTEGLOBE ... νταντα να την κανουμε .Σα δε ντρεπεται να σαμποταρει την ΤΕΛΛΑΣ μας που ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ειχε ως τωρα προβληματα και που οι ομαλοτητα των υπηρεσιων της χρησιμευε και ως νημα της σταθμης !!! Φτου ξανα και ξανα που βαλει κατα της ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ εταιριας που απο απο 31-6-09 (ακομα μια νεα ημερομηνια) αλλαζει (ξανα) προσωπο και γινεται ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ παροχος!!!!. Ντροπη !!! Μας την ειχανε στημενη καρφωτη και μιλημενη !!!!!!. Ρε σα δε ντρεπομαστε λιγο :mad: Αλλα μια ζωη φταινε οι αλλοι ΠΟΤΕ Η ΤΕΛΛΑΣ ..... Μην πεταμε αερολογιες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αν δεν εχουμε καμια αποδειξη. Αν παντως εχεις αγαπητε Ερμη περιμενω να τις δω με ανυπομονησια και να ζητησω χιλια συγγνωμη εντος φορουμ.... αλλιως απλα.... ΝΤΡΟΠΗ

psyxakias
02-06-09, 13:35
Γιατί είναι σαμποτάζ από OTEGLOBE που κάνει ότι είναι δυνατόν για να υπάρχει δυλειτουργία στο δίκτυο όση χρειάζεται για να έχει προβλήματα ο κόσμος, αλλά να μήν παραβιάζεται το SLA.

Σύντομα που θα μπεί νέο κύκλωμα από Wind η Oteglobe θα μπεί σε δεύτερη μοίρα.Για να πετάς μία τόσο σοβαρή κατηγορία, θέλω να πιστεύω ότι έχεις αποδείξεις που θα παραθέσεις για να την στηρίξεις και να μην εκτεθείς περαιτέρω. Ειδάλλως ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, εγώ για παράδειγμα λέω ότι στη Forthnet την έχουν πέσει εξωγήινοι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2837382#post2837382) αλλά εννοείται ότι κάνω πλάκα (νομίζω δηλαδή).

Πάντως δε καταλαβαίνω ακόμα και αν επρόκειτο για σαμποτάζ, επέβαλε κανείς στην Tellas να στηρίζεται τόσο πολύ στην Oteglobe και να μην έχει εφεδρικά κυκλώματα για να μην επηρεάζεται το δίκτυο από προβλήματα; Ασυζητητί προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν σε κάθε πάροχο αλλά μην αρχίσουμε θεωρίες συνωμοσίας, εκτός ξαναλέω αν υπάρχουν αποδείξεις (ούτε καν απλά ενδείξεις). Σχετική ανακοίνωση από τον πάροχο υπήρξε προς τους συνδρομητές; :hmm:

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως ο Lagman υποθέτω ότι εννοούσε γιατί οι χρήστες δεν αλλάζουν την Tellas, οπότε η απάντησή σου για τον upstream ήταν μάλλον άσχετη (για να δώσει ελπίδες και να μην πέσουν ακυρώσεις βροχή?).

ermis333
02-06-09, 15:01
Για να πετάς μία τόσο σοβαρή κατηγορία, θέλω να πιστεύω ότι έχεις αποδείξεις που θα παραθέσεις για να την στηρίξεις και να μην εκτεθείς περαιτέρω. Ειδάλλως ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, εγώ για παράδειγμα λέω ότι στη Forthnet την έχουν πέσει εξωγήινοι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2837382#post2837382) αλλά εννοείται ότι κάνω πλάκα (νομίζω δηλαδή).

Πάντως δε καταλαβαίνω ακόμα και αν επρόκειτο για σαμποτάζ, επέβαλε κανείς στην Tellas να στηρίζεται τόσο πολύ στην Oteglobe και να μην έχει εφεδρικά κυκλώματα για να μην επηρεάζεται το δίκτυο από προβλήματα; Ασυζητητί προβλήματα μπορούν να παρουσιαστούν σε κάθε πάροχο αλλά μην αρχίσουμε θεωρίες συνωμοσίας, εκτός ξαναλέω αν υπάρχουν αποδείξεις (ούτε καν απλά ενδείξεις). Σχετική ανακοίνωση από τον πάροχο υπήρξε προς τους συνδρομητές; :hmm:

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως ο Lagman υποθέτω ότι εννοούσε γιατί οι χρήστες δεν αλλάζουν την Tellas, οπότε η απάντησή σου για τον upstream ήταν μάλλον άσχετη (για να δώσει ελπίδες και να μην πέσουν ακυρώσεις βροχή?).

Αποδείξεις χειροπιαστές δεν έχω γιατί δεν ανήκω στο δυναμικό της Tellas, από την άλλη τόσο όσα ακούω μέσα από την Tellas όσο και από αυτά που βλέπω αυτό καταλαβαίνω, δε γίνεται όσοι βγαίνουν μέσω wind να μην έχουν προβλήματα όσοι βγαίνουν μέσω OTEGLOBE κάθε εβδομάδα να έχουν θέματα.

Αποδείξεις δεν είμαστε δικαστήριο για να έχουμε, τα όσα ακούμε και βλέπουμε λέμε.

Εναλλακτικά κυκλώματα υπάρχουν (Wind), δεν μπορείς όμως να αντικαταστήσεις την μισή κίνηση του δικτύου σου από άλλα εναλλακτικά.

fanboysgotohell
02-06-09, 15:25
Μόνο στην Tellas κάνει σαμποτάζ δηλαδή η OTEGlobe ε; Οι άλλες εταιρίες που συνεργάζονται με την OTEGlobe γιατί δεν έχουν προβλήματα δηλαδή;

Από τότε που έγινε μόδα το internet, έχουμε γεμίσει fanboys.. jesus:whistle:

mirtiano
02-06-09, 16:32
Και παλιοτερα που ειμασταν σε αλλο παροχο δεν ειχαμε τα ιδια; Η μονη διαφορα απο παροχο σε παροχο ειναι οτι τις κουτσουκελες τις κανουν σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα.Οποιος παροχος και ναναι μολις φορτωθει το δικτυο του το bandwith γινεται λαστιχο.Μην σας ακουω ρε παιδια να ψελνετε ενα συγκεκριμενο παροχο,εχουμε δοκιμασει και αλλους και σε γενικες γραμμες τα ιδια ειναι ολοι τους.
Εχετε εσεις δει ποτε ανακοινωση του ταδε παροχου που να λεει οτι εχει κλεισει προσωρινα τις εγγραφες νεων μελλων,λογω πληροτητας δικτυου; Αν ναι να μου το πειτε και εγω θα αλλαξω και ας πληρωσω πεναλτυ που δεν εκλεισε χρονος...ΟΛΟΙ μα ολοι το φορτωνουν και το φορτωνουν μεχρι να σκασει το χαμενο και ας διαμαρτυρωμαστε εμεις.Το μονο που κοιτανε να μην το κανουν στους εταιρικους πελατες αυτους που τους δινουν περισσοτερα χρηματα.Εμας να μην πω τι μας εχουν.Αλλα δεν το κανει μονον μια εταιρεια.Ολες θελλουν να εχουν χιλιαδες ή μαλλον εκατομυρια συνδρομητες αν μπορεσουν με ενα dslam που λεει ο λογος.Αποτελεσμα και καινουργιο να ειναι,και stealth να το εχει φτιαξει ο κατασκευαστης τα φτυνει αμεσως γιατι τραβαει μονο του ολη τη δουλεια.Αν δεν αυξανει (και συντηρει) συνεχως και σταθερα τον εξοπλισμο και τις συνδεσεις του δικτυου προς το εξωτερικο,δεν θα την πληρωσουν οι ταχυτητες ή τα πινγκ;
Οταν στην εποχη μας το κυριαρχο προφιλ του καλλου επιχειρηματια ειναι η μιζερια (Βλεπε υπερσυμπιεση κοστους και αφηστε τους να χτυπιουνται,ανασφαλιστο,κακοπληρωμενο,ελαχιστο σε αριθμο,και με υπερβαση ωραριου σχεδον μονιμη προσωπικο).Σιγα τωρα που αυτος ο επιχειρηματιας θα ψαξει να βρει πραγματικα τεχνικα σωστα καταρτισμενους τεχνικους.Μονο που στις συνεντευξεις ακουν απο τον αμοιρο τον υποψηφιο οτι ειναι αψογα καταρτισμενος,του εχουν ριξει πορτα,γιατι θα ζηταει πολλα.Και συμβουλευω τα νεα παιδια που ψαχνουν για εργασια να κρυβουν τις γνωσεις τους οταν βλεπουν απεναντι τους τετοιους επιχειρηματιες.Εκει φθασαμε....
Οπα.Φρενο.Σταματαω εδω γιατι μαλλον παω να βγω εκτος θεματος απο την μια και ταχω παρει στο κρανιο απο την αλλη.
Βλεπετε οποιος εχει παιδια σε ηλικια που ψαχνονται επαγγελματικα αγωνιά περισσοτερο απο αυτα.
Παω να ριξω μερικα μπινελικια off line να ηρεμησω.
Να εισαστε καλα να τα ξαναπουμε...

psyxakias
02-06-09, 16:34
Αποδείξεις χειροπιαστές δεν έχω γιατί δεν ανήκω στο δυναμικό της Tellas, από την άλλη τόσο όσα ακούω μέσα από την Tellas όσο και από αυτά που βλέπω αυτό καταλαβαίνω, δε γίνεται όσοι βγαίνουν μέσω wind να μην έχουν προβλήματα όσοι βγαίνουν μέσω OTEGLOBE κάθε εβδομάδα να έχουν θέματα.

Αποδείξεις δεν είμαστε δικαστήριο για να έχουμε, τα όσα ακούμε και βλέπουμε λέμε.Εγώ πάντως βρίσκω αρκετά σοβαρή την συγκεκριμένη κατηγορία για να την αναφέρεις δημόσια δίχως αποδείξεις επειδή το "άκουσες" και θα σου πρότεινα να είσαι πιο συγκρατημένος. Επιπλέον, έχει τεράστια διαφορά να γράφονται διάφορα πράγματα από εσωτερική πληροφόρηση προς ενημέρωση των μελών σε αντίθεση με το να αραδιάζουμε κατηγορίες που θα μπορούσαν να έχουν μέχρι και νομική ευθύνη.

ermis333
02-06-09, 16:51
Εγώ πάντως βρίσκω αρκετά σοβαρή την συγκεκριμένη κατηγορία για να την αναφέρεις δημόσια δίχως αποδείξεις επειδή το "άκουσες" και θα σου πρότεινα να είσαι πιο συγκρατημένος. Επιπλέον, έχει τεράστια διαφορά να γράφονται διάφορα πράγματα από εσωτερική πληροφόρηση προς ενημέρωση των μελών σε αντίθεση με το να αραδιάζουμε κατηγορίες που θα μπορούσαν να έχουν μέχρι και νομική ευθύνη.

Νομική ευθύνη σε forum ανταλλαγής απόψεων με βάση την ελληνική νομοθεσία δεν υφίσταται μη φοβάσε.

Ωραία....ας πούμε πως δεν είναι σαμποτάζ.....απλά κάτι δεν πάει καλά στα κυκλώματα που έχει μισθώσει η Tellas από ΟΤΕGLOBE, τώρα πως γίνεται και αντιμετωπίζει αρκετά συχνά τέτοιου είδους προβήματα και ΜΟΝΟ όταν ο χρήστης είναι σε αυτούς που βγαίνουν μέσω OTEGLOBE....ας το μελετήσει η επιστήμη.

Ή έξυπνο light σαμποτάζ ή άσχημη τεχνική υποστήρηξη από μεριάς OTEGLOBE, διάλεξε και πάρε.

psyxakias
02-06-09, 16:53
Ωραία....ας πούμε πως δεν είναι σαμποτάζ.....απλά κάτι δεν πάει καλά στα κυκλώματα που έχει μισθώσει η Tellas από ΟΤΕGLOBE, τώρα πως γίνεται και αντιμετωπίζει αρκετά συχνά τέτοιου είδους προβήματα και ΜΟΝΟ όταν ο χρήστης είναι σε αυτούς που βγαίνουν μέσω OTEGLOBE....ας το μελετήσει η επιστήμη.Τεχνικά θα μπορούσε να εξηγηθεί ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποια οπτική που δίνουν στην Tellas. Και στην Forthnet υπάρχουν προβλήματα με Tiscali αρκετά συχνά, δε σημαίνει ότι πέφτει ολόκληρη η Tiscali, αλλά ούτε βγήκε κανείς να λέει θεωρίες συνομωσίας ότι είναι σαμποτάζ της Tiscali (θα μου πεις ότι η Oteglobe λόγω ΟΤΕ έχει κίνητρο, ε έτσι και για τους Ιταλούς της Tiscali μπορούμε να πούμε) :p

geovision
02-06-09, 19:31
Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Πετάει η σύνδεση. Πως βλέπω αν βγαίνω από OTEGLOBE ή όχι?

v_zalmas
02-06-09, 22:57
cmd στο run των windows kai δωσε την εντολη "tracert www.adslgr.com".
όσο για την oteglobe θα λυθεί το πρόβλημα...σύντομα!!

geovision
02-06-09, 23:20
cmd στο run των windows kai δωσε την εντολη "tracert www.adslgr.com".
όσο για την oteglobe θα λυθεί το πρόβλημα...σύντομα!!


Μέσω OTEGLOBE βγαίνει αλλά πετάει!

sdikr
02-06-09, 23:23
Μέσω OTEGLOBE βγαίνει αλλά πετάει!

Δηλάδη λές ψεύτες αυτούς που λέγαν οτι φταίει η oteglobe; :worthy::worthy:

Dagalidis
02-06-09, 23:30
cmd στο run των windows kai δωσε την εντολη "tracert www.adslgr.com".
όσο για την oteglobe θα λυθεί το πρόβλημα...σύντομα!!

Δεν είμαι ακόμη στο δύκτιο της TELLAS (σε 1 εβδομάδα Συνδέομαι) και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Ομως εκείνο που έχω να πώ είναι ότι ... όπου υπάρχει καπνός - υπάρχει φωτιά και ας μη φαίνεται.

Δεν μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο τίποτα όταν υπάρχουν ενδείξεις αλλά και πάλι οι ενδείξεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ....

Ισως πραγματικά να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με κάποιο από τα κυκλώματα της OTEGLOBE αλλά για ΣΑΜΠΟΤΑΖ είναι ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ και να λέγεται.

Αλλωστε μια οπτική περνάει από πολλά κατατόποια για να φτάσει στον προορισμό της και μπορεί να έγινε κάποιου είδους ατύχημα από εργολάβο που σκάβει και να τραυμάτισε καμμία οπτική....

Μη ξεχνάτε ότι ζούμε στην ΕΛΛΑΔΑ και τα έργα γίνονται με ΙSO .... :)

geovision
02-06-09, 23:34
Δηλάδη λές ψεύτες αυτούς που λέγαν οτι φταίει η oteglobe; :worthy::worthy:


Τώρα μωρέ άστο, το αν φταίει και ποιός άστο σου λέω και έχω και προσωπική εμπειρία απότον ποτε!

ermis333
03-06-09, 06:53
Δηλάδη λές ψεύτες αυτούς που λέγαν οτι φταίει η oteglobe; :worthy::worthy:

Συγγνώμη αλλά δεν είναι μονίμως προβληματική η OTEGLOBE, όταν δουλεύει σωστά είναι μια χαρά, θεωρητικά έχει ένα από τα καλύτερ SLA για carrier, το πρόβλημα είναι πως έχει συχνά περίεργα προβλήματα ΜΟΝΟ στο κομμάτι που έχει δοθεί στην Tellas με αποτέλεσμα να εκνευρίζονται οι συνδρομητές της. Μπορεί να είναι και προβληματικό το ίδιο το κύκλωμα που έχει μισθώσει η Tellas και να μη γίνεται επίτηδες, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά όμως και είναι αρκετά ύποπτο το θέμα.

psyxakias
03-06-09, 11:51
Γιατί είναι σαμποτάζ από OTEGLOBE που κάνει ότι είναι δυνατόν για να υπάρχει δυλειτουργία στο δίκτυο όση χρειάζεται για να έχει προβλήματα ο κόσμος, αλλά να μήν παραβιάζεται το SLA.
Συγγνώμη αλλά δεν είναι μονίμως προβληματική η OTEGLOBE, όταν δουλεύει σωστά είναι μια χαρά, θεωρητικά έχει ένα από τα καλύτερ SLA για carrier, το πρόβλημα είναι πως έχει συχνά περίεργα προβλήματα ΜΟΝΟ στο κομμάτι που έχει δοθεί στην Tellas με αποτέλεσμα να εκνευρίζονται οι συνδρομητές της. Μπορεί να είναι και προβληματικό το ίδιο το κύκλωμα που έχει μισθώσει η Tellas και να μη γίνεται επίτηδες, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά όμως και είναι αρκετά ύποπτο το θέμα.Εγώ να σου πω την αλήθεια δε θεωρώ ότι άγιος είναι κανένας και ούτε θα μπορούσα να εγγυηθώ για το ήθος της Oteglobe (ή άλλης εταιρείας) αλλά αν αρχίσουμε να πετάμε κατηγορίες χωρίς αποδείξεις, δε θα μας παίρνει κανείς στα σοβαρά. Στη θέση της Oteglobe πάντως, δε θα ρίσκαρα να κάνω κάτι τέτοιο για δύο λόγους:
1) φήμης, διότι απευθύνεται σε παρόχους σαν την Tellas και αν βγει βρώμα στην αγορά, δε θα την επιλέγει κανείς
2) εσόδων, διότι όπως και να το κάνεις είναι μισθωμένος πελάτης η Tellas και να την σαμποτάρει θα σημαίνει λήξη της σύμβασης αργά ή γρήγορα και δε νομίζω ότι οι συνδρομητές θα τρέξουν από Tellas στον ΟΤΕ για να πεις ότι θα το καλύψει εκεί. Αντιθέτως, θα προτιμούσαν να πηγαίνει καλά για να αυξήσει τα κυκλώματα.

Δεκάδες πράγματα μπορεί να συμβαίνουν για να μη λειτουργεί σωστά το κύκλωμα Oteglobe->Tellas. Στη θέση της Tellas, θα είχα αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα πριν σκεφτώ σαμποτάζ. Και ακόμα και τότε, είτε θα τους κυνηγούσα νομικά (αν μπορούσα να το αποδείξω), είτε απλά θα περίμενα να λήξει η σύμβαση και θα είχα βάλει άλλα κυκλώματα. Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις, δεν θα ήθελα να βγάλω έμμεσα ή άμεσα μια φήμη που θα μπορούσε να θεωρηθεί συκοφαντία και να εκτεθώ (ακόμα και αν είχα δίκιο).

ermis333
03-06-09, 12:25
Εγώ να σου πω την αλήθεια δε θεωρώ ότι άγιος είναι κανένας και ούτε θα μπορούσα να εγγυηθώ για το ήθος της Oteglobe (ή άλλης εταιρείας) αλλά αν αρχίσουμε να πετάμε κατηγορίες χωρίς αποδείξεις, δε θα μας παίρνει κανείς στα σοβαρά. Στη θέση της Oteglobe πάντως, δε θα ρίσκαρα να κάνω κάτι τέτοιο για δύο λόγους:
1) φήμης, διότι απευθύνεται σε παρόχους σαν την Tellas και αν βγει βρώμα στην αγορά, δε θα την επιλέγει κανείς
2) εσόδων, διότι όπως και να το κάνεις είναι μισθωμένος πελάτης η Tellas και να την σαμποτάρει θα σημαίνει λήξη της σύμβασης αργά ή γρήγορα και δε νομίζω ότι οι συνδρομητές θα τρέξουν από Tellas στον ΟΤΕ για να πεις ότι θα το καλύψει εκεί. Αντιθέτως, θα προτιμούσαν να πηγαίνει καλά για να αυξήσει τα κυκλώματα.

Δεκάδες πράγματα μπορεί να συμβαίνουν για να μη λειτουργεί σωστά το κύκλωμα Oteglobe->Tellas. Στη θέση της Tellas, θα είχα αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα πριν σκεφτώ σαμποτάζ. Και ακόμα και τότε, είτε θα τους κυνηγούσα νομικά (αν μπορούσα να το αποδείξω), είτε απλά θα περίμενα να λήξει η σύμβαση και θα είχα βάλει άλλα κυκλώματα. Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις, δεν θα ήθελα να βγάλω έμμεσα ή άμεσα μια φήμη που θα μπορούσε να θεωρηθεί συκοφαντία και να εκτεθώ (ακόμα και αν είχα δίκιο).

Αυτά που λες θα ήταν σωστά, αν δεν είμασταν forum από απλό κόσμο που απλά ανταλάσσουμε απόψεις και πιστεύω, αλλα forum επίσημων στελεχών, ή κάποιας μορφής δικαστήριο.

ΔΕΝ είμαστε όμως, με τη λογική αυτή τίποτα που γράφετε σε αυτό το forum δεν πρέπει να γράφεται, αν πρώτα δε συνοδεύεται από το απαραίτητο αποδεικτικό υλικό.

Επίσης ακόμα και αν είναι εσκεμμένο (που έτσι δείχνουν τα πράγματα) δεν υπάρχει τρόπος να το αποδείξεις 100%, γιατί δεν παραβιάζει τη σύμβαση η OTEGLOBE απλά την εμεταλεύεται στο έπακρο, έτσι ώστε να εκνευρίζεται ο συνδρομητής, αλλά να μην την πληρώνει η εταιρία. Η λύση είναι η παύση της συνεργασίας και αυτό θα γίνει.

paraskdi
03-06-09, 13:40
Άλλο ανταλλαγή απόψεων και άλλο θεωρίες συνωμοσίας.
Στο θέμα μας τώρα η ανεπάρκεια της Τελλάς είναι γνωστή εδώ και χρόνια.
Πάντα ένοχοι είναι οι άλλοι και ποτέ η ίδια.

psyxakias
03-06-09, 13:56
Αυτά που λες θα ήταν σωστά, αν δεν είμασταν forum από απλό κόσμο που απλά ανταλάσσουμε απόψεις και πιστεύω, αλλα forum επίσημων στελεχών, ή κάποιας μορφής δικαστήριο.Ακριβώς όπως το είπες, είμαστε forum ανταλλαγής απόψεων. Το "είναι σαμποτάζ από OTEGLOBE" όμως δεν θεωρείται απλά άποψη, αλλά θεωρία συνομωσίας που θα μπορούσε να αγγίξει τα όρια της συκοφαντίας. Οπότε εκτός και αν έχουμε στοιχεία για αυτά που λέμε, καλό είναι να είμαστε συγκρατημένοι, όχι γιατί είμαστε δικαστήριο αλλά γιατί δεν υπάρχει λόγος να εκτεθούμε άσκοπα. Και ακριβώς επειδή δεν είσαι χθεσινός μπαίνω στη διαδικασία να στην "πω", ειδάλλως δε θα ασχολιόμουν καν.

Με την ίδια λογική, μπορώ να πω και εγώ ότι το κύκλωμα της Tellas με Oteglobe δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά το ρίχνουν μόνοι τους από την Tellas, για να κατηγορήσουν την Oteglobe για κακή υπηρεσία και να λάβει η Tellas τη συμπάθεια του κοινού (απέναντι στον κακό & μοχθηρό ΟΤΕ/OTEglobe) διαρρέοντας φήμες μέσω ατόμων που πληρώνει για να postάρουν σε forums (υπονοώντας και καλά εσένα). Θα ήμουν έστω και στο ελάχιστο σοβαρός λέγοντας τέτοια αηδία, ακόμα και αν υπήρχε πιθανότητα 1 στο εκατομμύριο να αληθεύει; Προφανώς και όχι ;)

Υ.Γ. Δεν έγινα ξαφνικά υπέρμαχος της Oteglobe, κάθε άλλο η άποψή μου για τον όμιλο είναι αρκετά διχασμένη, αλλά θεωρίες συνωμοσίας γενικότερα δεν μας τιμούν ως κοινότητα και δε μ' αρέσει να τις αναπαράγουμε. Εδώ μέχρι ότι τα παίρνω από τη forthnet μου είχαν πει, διότι ενώ τους έκραζα για τα προβλήματα δικτύου, καταδίκαζα θεωρίες συνωμοσίας για traffic shaping :lol:

wireless_surfer
03-06-09, 23:30
καλά κι εμενα ενα πουλί μου ειπε πως λήγει η σύμβαση με την οτεγλοβε και γι αυτό αυτή δεν προχωράει σε αναβάθμιση/επισεκυή. Άλλωστε ξέρει καλύτερα και νωρίτερα απο οοποιονδήποτε άλλον αν και σε ποια χέρια θα πάει η διασύνδεση της τελλας.

Και άλλο ενα πουλί λέει πως αυτό που κυκλοφορεί πάλι τελευταία πολύ, οτι "οι ΑΕ εχουν σκοπό το κέρδος", ας το δουν καλύτερα όσοι το πετάνε ασύδοτα. Τί να λέμε, αλλα εν ολίγοις είναι πολύ ευρύτερη η έννοια απο αυτήν που περιορίζει η λαϊκή έκφραση. Αχανή δε η ευρύτητα, όσο μια ΑΕ μπορεί να είναι και μιλώντας για τα Higher levels. Kαι για καθαρά θεμιτά πλαίσια επίσης. Εν τη προκειμένη μιλάω για άψογη συνεργασία μέρους των εταιριών και βαθύ σκοτάδι των υπολοίπων. High level πάντα.

Εν πάση περιπτώσει το δίκτυο προχτές έπεσε για μία ώρα και κάτι λεπτά, κάπου στις 8 το απόγευμα και κατά τις 12 το βράδυ ΄΄εκανε κάποια νερά για μερικά λεπτά και αυτό ήταν όλο. Τα υπόλοιπα που γράφονταν τα παρακολουθούσαμε οι περισσότεροι κάπως έτσι ->:confused: σε πρώτο χρόνο.
Και γενικά δεν ήταν και τόσο τραγικά τα πράγματα θα μπορούσαμε εύκολα να διασώσουμε κάμποση τζάμπα φαιά ;)

mirtiano
04-06-09, 10:26
Να σας πω,εγω το ανοιξα το θεμα για να δω αν το επαθαν και αλλοι ή ειχα εγω καποιο προβλημμα,αλλα δεν περιμενα τετοια εντονη αντιδραση και διαξιφισμους.Ενταξει δεν λεω οτι δεν υπαρχουν προβλημματα και οτι δεν πρεπει να διαμαρτυρωμαστε για αυτα.Απλα να γινεται με ηρεμια και ψυχραιμια χωρις αντιδικιες μεταξυ μας.Δεν νομιζω οτι αξιζει να χαλιομαστε ετσι.Καλο ειναι να αποφευγουμε τις υπερβολες,ειδικα στους χαρακτηρισμους,και αν πει και καποιος κατι επιληψιμο ας τον αφησουμε να παρει την ευθυνη των λογων του και να μην δινουμε συνεχεια ή να μεγαλοποιουμε το καθε θεμα που παρουσιαζεται.

Τελος παντων ειρηνη ημιν και ...ευλογησον οπως λεει και η ηθοποιος (που δεν θυμαμαι το ονομα της) στο σηριαλ ''ευτυχισμενοι μαζι''.

trjim2k5
06-06-09, 17:18
Ρε παιδιά, εμένα που δε μου ανοίγει το google (και το gmail και το google maps κτλ) συχνά, το oteglobe φταίει; Το πρόβλημα είναι μόνο στο google ενώ yahoo και live search δουλεύουν κανονικά...Επίσης αρκετά συχνά δεν ανοίγουν και σελίδες από UK...Το tracert μου βγάζει request timed out.

psolord
09-06-09, 22:21
Όλα αυτά που λέτε για την Oteglob, έχουν να κάνουν με το σούρσιμο που τραβάει το Youtube αυτές τις μέρες? Εϊμαι εδώ με ένα φιλαρακο μου και έχω ανοίξει τέσσερα trailers του Terminator Salvation και κατεβάζει με 50 KB/sec!!!

Άλλες φορές, έβλεπα HD και Streamαρε 400KB/sec! Απο rapidshare, megashares και λοιπούς filehosters όμως, κατεβάζει με 1400KB/sec!

Έκανα tracert στο adslgr και περνάω μέσω oteglob!:hmm:

daopsi
11-06-09, 13:16
Tα ίδια και χειρότερα και εδώ. Περιμένω ήδη ένα 10' και ακόμα δεν έχει ξεκινήσει να παίζει ένα video στο youtube...ευτυχώς που σε ένα μήνα τελειώνει η σύμβαση και θα φύγω ταχέως.

btw από oteglobe και εγώ.

vaggos_fromhell
11-06-09, 13:32
Εδώ το youtube παίζει άψογα....:hmm:

ermis333
11-06-09, 15:02
Tα ίδια και χειρότερα και εδώ. Περιμένω ήδη ένα 10' και ακόμα δεν έχει ξεκινήσει να παίζει ένα video στο youtube...ευτυχώς που σε ένα μήνα τελειώνει η σύμβαση και θα φύγω ταχέως.

btw από oteglobe και εγώ.

Κάνε reset IP μέχρι να πετύχεις IP που βγαίνει από Wind δηλαδή από 91.

Tώρα πως γίνεται να πετάει η OTEGLOBE όταν κατεβάζεις κάτι από rapidshare αλλά να σέρνεται όταν πάς να δείς κάτι στο youtube ένας θεός ξέρει.

crypter
11-06-09, 15:03
Μπα, και εμενα εδω και 2 μερες μου φορτωνει απιστευτα αργα τα βιντεακια απ'το youtube. Αναγκαστικα τα αφηνω να κατεβουν στο pc και τα βλεπω αργοτερα. :p

will
11-06-09, 15:04
Καλησπερίζω τα πλήθη!
Ήμουν συνδρομητής της Tellas εδώ και 4 περίπου χρόνια (ίσως και παραπάνω, δε θυμάμαι). Στην εποχή του Zisto 4MBps ήμουν ευχαριστημένος. Καλές ταχύτητες, ικανοποιητικά ping. Από τη στιγμή που ξεκίνησαν οι υπηρεσίες broadband τύπου "λάστιχο", το internet έγινε όντως... λάστιχο.

Το εάν γίνονται σαμποτάζ ή όχι, είναι θέμα που δε με απασχολεί. Εγώ έκανα σύμβαση με την Tellas και όχι με το νομικό τμήμα δικαιολογιών της. Την περασμένη εβδομάδα (Τετάρτη 3 Ιουνίου), έκανα σύγκριση ακριβώς την ίδια στιγμή με φίλο μου (ο οποίος είχε Vivodi) σε ανταπόκριση ping. Αυτός 98ms κι εγώ 761ms! Η απόστασή μας από τον κόμβο (κέντρο Oteglobe) είναι ίδια (είμαστε πάνω στο ίδιο κέντρο).

Ένα το κρατούμενο.

Στο σπίτι μου κρατώ δύο γραμμές τηλεφώνου. Μία Tellas για το internet (και καμιά κλήση) και μία απλή ΟΤΕ, για ώρα ανάγκης. Καλά διαβάσατε, για ώρα ανάγκης! Σκεφτείτε... 3 μήνες... ναι σωστά διαβάσατε, 3 μήνες άνευ τηλεφώνου (την ώρα που το internet δούλευε). Σε τρεις δόσεις αυτό. Ένα ολόκληρο δίμηνο (Δεκέμβριο-Ιανουάριο 2007-2008) και άλλα δύο 15ήμερα Φθινόπωρο 2008 και Μάιο 2009. Τώρα, εάν δεν είχα άλλο τηλέφωνο (ή κινητό) και παρουσιαζόταν έκτακτη ανάγκη υγείας; Πρόκειται περί καταπάτησης νομίμου και συνταγματικού δικαιώματος (επιτακτικής ανάγκης). Την περασμένη πρωτοχρονιά, η γυναίκα μου είχε ένα καρδιακό επεισόδιο... δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω.

Δύο τα κρατούμενα.

Το τρίτο θα το ονομάσω σαμπρέλα! Έτσι έχει καταντήσει η σύνδεσή μου. Βρίσκομαι στο κέντρο της Αθήνας, 1.5km από τον κόμβο. Σκεφτείτε ότι για το internet πέρασα νέα γραμμή για ν' αποφύγω οποιουσδήποτε θορύβους από παλιές εγκαταστάσεις. Στην εποχή του Tellas Broadband, ξεκίνησα από την απίστευτη αλλά αναξιόπιστη (κρεμούσε συχνά) ταχύτητα των 17.5MBps!!! Μετά ξεκίνησε ο κατήφορος. 15,5... 14,7... 13,4... κι έφτασα προχθές στα 10!
Ορισμένες φορές, οφείλω να πω, ότι το δίκτυο εργάζεται μια χαρά!... Αλλά κάποιες ώρες (σε καθημερινή βάση) σέρνεται. Και δε μιλάω να συνδέομαι σε servers με 40 hops στην άλλη άκρη του πλανήτη (παίζει κι αυτό ρόλο)... αλλά σε παραδοσιακά κοντινούς ξενιτές. Τα ping... ξεχάστε τα! Πιο γρήγορο το mobile internet που έχω.

Τρία τα κρατούμενα!

Πάμε για το τέταρτο...

Το μόντεμ που μου χρωστάει η αγαπητή Tellas, παρ'όλες τις διαβεβαιώσεις της (επανειλλημένως)... ακόμη μου το χρωστάει εδώ και 4 χρόνια! Ως αποτέλεσμα έχω αγοράσει 2 δικά μου.

Τέσσερα τα κρατούμενα!

Και το πέμπτο... συνήθως σε καθημερινή βάση (4-5 φορές την εβδομάδα)... το internet κάνει από μόνο του reset (ο router μου είναι τζιτζι) για ένα-δύο λεπτά και μετά επανέρχεται. Ακόμη, όταν μας καλούν στο τηλέφωνο της Tellas, η κλήση διακόπτεται στο εντελώς άσχετο.

Πέντε τα κρατούμενα!


Για να μη σας κουράζω άλλο (και να μην αγανακτώ κι εγώ άλλο)... έστειλα αίτηση επαναφοράς της γραμμής στον ΟΤΕ. Μη πάμε κι από εγκεφαλικό!

Billmg81
11-06-09, 15:12
Και πολύ άντεξες φίλε will! Χαρά στο κουράγιο σου ειλικρινά! Την Υγειά σας να έχετε πάνω απ'όλα βέβαια αλλά & αυτό το χάλι με την Tellas που μόλις μας περιέγραψες δεν παλεύεται! Οπότε έκανες την καλύτερη κίνηση... :oneup:

leoman
11-06-09, 16:23
Τελικα με την tellas ο καθεναs ανακαλυπτει και ξεπερνα τα ορια του!!! :oneup:

wizard1
12-06-09, 17:04
Πάλι σέρνεται η τρελλάς σαν χελώνα 300 χρονών που είναι έτοιμη να τα τινάξει..Τι θα γίνει με αυτόυς ρε παιδιά;

boymanos
12-06-09, 19:26
Πάλι σέρνεται η τρελλάς σαν χελώνα 300 χρονών που είναι έτοιμη να τα τινάξει..Τι θα γίνει με αυτόυς ρε παιδιά;

το θεμα δεν ειναι τι θα κανουν αυτοι.το θεμα ειναι τι κανεις εσυ.ή μενεις ή φευγεις.απλα τα πραγματα.τα προβληματα της τελλας ειναι εδω και καιρο,δεν ειναι τωρινο φαινομενο.απλα το βαρος το ριχνουν μονο στις διαφημησεις.

GTS
13-06-09, 13:47
Εγώ πάλι γιατί έχω πρόβλημα με την online υπηρεσία του Eurosport Player εδώ και 2 μέρες περίπου? Παίζει κάποιο πρόβλημα με την αναγνώριση της IP της χώρας διότι το μήνυμα λάθους είναι

"Désolé, le service n'est pas accessible depuis votre zone géographique."

το οποίο είναι κουφό αφού πριν έμπαινε κανονικότατα. Βλέπω ότι είμαι μέσω OTEGLOBE αυτή τη στιγμή και επίσης με τη σύνδεση του γείτονα μπαίνω κανονικά.

Θα κάνω reset όπως λέει ο Ερμής και αν πετύχω IP από 91 τα ξαναλέμε.

........Auto merged post: GTS πρόσθεσε 4 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με το πρώτο reset πήρα πάλι IP από 79 μέσω OTEGLOBE και το πρόβλημα ελύθη......με συγχωρείτε αλλά αυτά πράγματι φαίνονται περίεργα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.