PDA

Επιστροφή στο Forum : επέκταση ασύρματου σήματος πως?



trellos
01-06-09, 23:49
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη βοηθειά σας.
θέλω να συνδέσω ασύρματα ένα απομακρυσμένο υπολογιστή με το δίκτυο μου (ασύρματο modem-router),δοκίμασα με ενισχυμένη κεραία αλλά δεν έπιανε σκέφτηκα να αγοράσω ένα access point level one wap 3000 μπορεί κάποιος να μου πεί σε τί mode να το λειτουργήσω για να επεκτείνω το δίκτυο μου και να πιάνει σήμα και το απομακρυσμένο pc?

baskin
02-06-09, 17:40
Ξέχνα όλες τις μεθόδους ενίσχυσης.

Βάζοντας την κεραία, κατέβασες την ισχύ του πομπού σου; Αν όχι είσαι παράνομος και ενοχλητικός. Υπάρχει όριο στο πόσο επιτρέπετε να εκπέμπεις (20dbm ή 100mw μαζί με την κεραία).

Πήγαινε το pc πιο κοντά ή βάλε έναν repeater. Ακόμη καλύτερα βάλε ένα ακόμη AP συνδεδεμένο με καλώδιο με το πρώτο.

trellos
02-06-09, 23:26
Ευχαριστώ αλλά αυτά που λες τα ξέρω και δεν έκανα κάτι τέτοιο όταν λεv κεραία εβαλα μια pcmcia senao, αυτό που θέλω είναι τι ρυθμίσεις να του βάλω σαν repeater?γιατί το δοκίμασα και μου ενίσχυε το σήμα αλλά δεν είχα net

trellos
04-06-09, 20:44
μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις να κάνω για να δουλέψω το wap 3000 σας repeater?

trellos
20-06-09, 10:34
Μπορεί κάποιος να βηθήσει τι ρυθμίσεις να κάνω στο wap 3000 για να δουλέψει σαν repeater ????

baskin
22-06-09, 20:59
Δεν το έχω δουλέψει καθόλου το συγκεκριμένο, αλλά λογικά αφού επιλέξεις mode λειτουργίας "repeater" θα πρέπει να ορίσεις το root ap ssid (το ssid δηλαδή του μητρικού AP) και ότι άλλο σε ρωτάει.

Βάλε μας ένα screenshot από την οθόνη των ρυθμίσεων για να δούμε τι χρειάζεται.

trellos
28-06-09, 11:14
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το clone ip που έχει ,το προβλημα μου είναι οτι βάζω το ίδιο ssid με το router (bauteg) και ενώ επεκτέινει την εμβέλεια δεν μου μεταδίδει internet.

markos26
28-06-09, 11:49
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το clone ip που έχει ,το προβλημα μου είναι οτι βάζω το ίδιο ssid με το router (bauteg) και ενώ επεκτέινει την εμβέλεια δεν μου μεταδίδει internet.

1. Κοιτα αν εχει τσεκαρισμενη την λειτουργια ΝΑΤ στον repeater
2. Μπορεις να συνδεθεις στον repeater ασυρματα μεσω ΙΕ ?
3. Δοκιμασες να βαλεις αλλο SSID ?

trellos
28-06-09, 11:56
αυτό που λες για ΝΑΤ δεν το χω δει ,ασύρματα συνδεομαι και μπαινω στο interface του ,με άλλο ssid δεν αναμεταδίδει.

markos26
28-06-09, 12:19
Υποθετω οτι το Encryption key που εβαλες στον repeater ειναι το ιδιο με αυτο του αρχικού ρουτερ, ετσι ??

ΥΓ. Πατωντας το κουμπι Site Survey βλεπεις το αρχικο ασυρματο δικτυο ? Πρεπει .....
ΥΓ. Διαβασε το κεφαλαιο Site Survey σελιδα 24 του User manual ( εγω εχω το PDF απο το site της LevelOne )

@ ADSLgr.com All rights reserved.