PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοίκιο & εγγύηση.



Σελίδες : [1] 2 3 4

pan.nl
02-06-09, 03:37
Έχω νοικιάσει ένα σπίτι και το μισθωτήριο ισχύει από 1/8/2008 έως 1/8/2009. Τον περασμένο Ιούλιο κατέβαλα στον ιδιοκτήτη το ενοίκιο του Αυγούστου 2008 και ένα μήνα εγγύηση. Τον Σεπτέμβριο τον πλήρωσα κανονικά ενώ έχω εξοφλήσει ήδη τον Ιούνιο. Η ερώτηση μου είναι: σύμφωνα με τη νομοθεσία πρέπει να καταβάλλω και το ενοίκιο του Ιουλίου ή αυτό θα καταβληθεί αυτομάτως από την εγγύηση που είχα δώσει πέρυσι τον Ιούλιο;

Επίσης το ότι θα φύγω από το σπίτι στα τέλη του Ιουλίου φαντάζομαι πως τυπικά δε θα μου δημιουργήσει πρόβλημα, έτσι δεν είναι;

nmavro73
02-06-09, 09:45
Την εγγύηση την παίρνεις πίσω ή τη συμψηφίζεις ανάλογα με το πως το συμφωνείς.Εγώ πχ πλήρωσα 2 μήνες μπροστά και μετά πλήρωσα ενοίκιο όταν ήρθε η ώρα του

vamvakoolas
02-06-09, 10:46
Φυσικα και μπορεις να φυγεις αρκει να εχεις ειδοποιησει εγκαιρα τον ιδιοκτητη...(οχι οτι δε θα σε αφησει αλλα για να μην εχεις γκρινεις):whistle:

apok
02-06-09, 10:50
Καλο ειναι να του δώσεις τουλάχιστον 2 μήνες περιθώριο για να βρει ενοικιαστή και φυσικά να ορίσετε ( αν δεν το γράφει το συμβόλαιο ) 2 μέρες την εβδομάδα στις οποίες μπορεί να δείχνει το σπιτι σε ενδιαφερόμενους.
Την εγγύηση δεν την χάνεις, απλά δεν θα πληρώσεις τον Ιούλιο. Αυτο σε περίπτωση που το σπιτι δεν έχει τις λογικές φθορές ( εννοώ οτι δεν έχει σπασμένα πλακάκια, ντουλάπια, παρκέ και τέτοια ).

Cris Director
02-06-09, 10:53
Η εγγύηση δεν δίνεται πίσω.
Απλά στο τέλος, ο ιδιοκτήτης κοιτάζει το σπίτι και συμψηφίζεται με τις ζημιές.

Ουσιαστικά η εγγύηση είναι το ενοίκιο του τελευταίου μήνα, εφόσον δεν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι. Είναι σαν να λέμε το ενοίκιο του Ιουλίου.

Το χαρτί που υπόγραψες, σίγουρα πρέπει να γράφει την μέγιστη ημερομηνία πριν την οποία θα πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι θα φύγεις.
Συνήθως είναι από 1 μήνα μέχρι 2 μήνες πριν τη λήξη του συμφωνητικού.

Δηλαδή λογικά κοντεύει, σύμφωνα με την ημερομηνία που αναφέρεις.

Κοίταξε στο χαρτί που υπόγραψες και δες μέχρι ποια ημερομηνία πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για την αποχώρησή σου.

Αν έχει περάσει, μην πανικοβάλλεσαι.
Ενημέρωσέ τον και με ήρεμο τρόπο προσπάθησε να του δικαιολογηθείς.

pan.nl
02-06-09, 11:41
Ζημιές δεν έχει το σπίτι καθόλου, είμαι πολύ τυπικός σε αυτό. Το καλύτερο είναι μάλλον να τον καλέσω και να τον ενημερώσω, ώστε να συζητήσουμε και τα της εγγύησης. Μάλλον θα καλέσω και τον σύλλογο ενοικιαστών να μου πουν και αυτοί τί πιστεύουν. Φθάνει και η ώρα της μετακόμισης...

apok
02-06-09, 11:45
Απο τον συλλογο δεν θα σου πουν πολλά τηλεφωνικά.
Θα σου πουν να πας απο εκει ( Μαινάνδρου 40κάτι ειναι ), να μιλήσεις με τον Δικηγόρο και τυπικά να γινεις συνδρομητής στο εφημεριδάκι τους ( κοστος ~35€/χρονο ).

Μιλα πρώτα με τον ιδιοκτήτη και να σου κάνει κορδελάκια, τοτε πας στο Σύλλογο.

paraskdi
02-06-09, 11:48
Αν το σπίτι δεν έχει ζημιές το ενοίκιο του Ιούλη το καλύπτεις με την εγγύηση.
Δεν χρειάζεσαι ούτε σύλλογο ενοικιαστών ούτε τίποτα άλλο.
Πες και στον ιδιοκτήτη ότι φεύγεις σε δύο μήνες.

nmakry
02-06-09, 11:55
Η εγγύηση δεν δίνεται πίσω.
Απλά στο τέλος, ο ιδιοκτήτης κοιτάζει το σπίτι και συμψηφίζεται με τις ζημιές.

Ουσιαστικά η εγγύηση είναι το ενοίκιο του τελευταίου μήνα, εφόσον δεν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι. Είναι σαν να λέμε το ενοίκιο του Ιουλίου.

Το χαρτί που υπόγραψες, σίγουρα πρέπει να γράφει την μέγιστη ημερομηνία πριν την οποία θα πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι θα φύγεις.
Συνήθως είναι από 1 μήνα μέχρι 2 μήνες πριν τη λήξη του συμφωνητικού.

Δηλαδή λογικά κοντεύει, σύμφωνα με την ημερομηνία που αναφέρεις.

Κοίταξε στο χαρτί που υπόγραψες και δες μέχρι ποια ημερομηνία πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για την αποχώρησή σου.

Αν έχει περάσει, μην πανικοβάλλεσαι.
Ενημέρωσέ τον και με ήρεμο τρόπο προσπάθησε να του δικαιολογηθείς.

Η εγγύηση συμψηφίζεται με ζημιές ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Διαφορετικά επιστρέφεται στο ακέραιο... Τυπικά δεν συμψηφίζεται με μισθώματα... Άτυπα, μπορεί να γίνει και αυτό.

Επίσης, από τη στιγμή που το συμβόλαιο λήγει συγκεκριμένη ημερομηνία, μπορεί να αδειάσει το σπίτι μέχρι τότε και να φύγει. Επίσης, δικαίωμα του ενοικιαστή είναι να παραμείνει μέχρι 3 χρόνια στο σπίτι (με νέα συμφωνία). Δεν ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ενημέρωση του ιδιοκτήτη για τη λήξη μιας σύμβασης που και ο ίδιος γνωρίζει. Στην πράξη, γίνεται μία συζήτηση για το εάν προτίθεται ο ενοικιαστής να παραμείνει και άλλο στο σπίτι ή εάν θα αποχωρήσει με τη λήξη της σύμβασης, χωρίς όμως να υπάρχει τυπική προθεσμία ή υποχρέωση.

Cris Director
02-06-09, 14:54
Πρέπει να κοιτάξεις τι έχεις υπογράψει στο συμφωνητικό.
Πάντα πριν υπογράψουμε διαβάζουμε αν συμφωνούμε με το κείμενο.
Το τι πρέπει να κάνεις είναι ανάλογο με το τι συμφωνητικό υπόγραψες.

Το παρακάτω είναι ένα συμφωνητικό δικό μου.

"Για την ακριβή εκπλήρωση των όρων της παρούσης μίσθωσης, ο "Μισθωτής" έχει καταθέσει ήδη από ΧΥ/ΖΚ/19ΧΧ σε λογαριασμό του "Μισθωτή" τάδε, ως εγγύηση το ποσό των Ευρώ "Τάδε" (Χ), το οποίο θέλει χρησιμοποιηθεί για την αποκατάσταση ζημιών για τις οποίες ευθύνεται ο "Μισθωτής", αλλιώς θέλει υπολογισθεί ως καταβολή μέρους μισθώματος του τελευταίτου μήνα της μισθώσεως."

Άλλη παράγραφος.

"Το μίσθωμα μπορεί να παραταθεί εφόσον ο μισθωτής το επιθυμεί και πέραν της Τάδε ημερομηνίας και για Χ έτη ακόμα, ήτοι μέχρι την 31 Αυγούστου Τάδε έτους.
Η μη παράταση της σύμβασης θα πρέπει να κοινοποιηθεί από τον "Μισθωτή" στον "Εκμισθωτή" το αργότερο μέχρι τις 20η Ιουλίου Τάδε έτους.
Άλλως θεωρειται αυτόματα παρατεινόμενη με το παραπάνω ορισζόμενο μίσθωμα μηνιαίως."

Ημερομηνίες και αρθμούς δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους.

Δεν σημαίνει ότι θα είναι έτσι και το δικό σου, μπορεί να είναι διαφορετικό.
Σε φυσιολογικές συνθήκες όμως, τα λέει όλα καθαρά το χαρτί που έχεις. :cool:

imr
02-06-09, 16:11
Να πω οτι ακομα και αν δεν υπαρχουν ζημιες ειναι πιθανο να σου ζητησει καποια χρηματα για βαψιμο

Σε ενα χρονο βεβαια ισως να μην χρειαζεται, αλλα στο τελευταιο μου σπιτι πριν φυγω εχα πληρωσει κανονικα τον τελευταιο μηνα και μου επεστρεψε την εγγυηση - καποιο ποσο για βαψιμο (φυσικα το σπιτι το ειχα παρει βαμενο και μετα απο 2 χρονια οντως χρειαζοταν βαψιματακι)

Ηταν βεβαια και πολυ σωστος ο ιδιοκτητης, οποτε δεν ειχαμε προβλημα

apok
02-06-09, 16:25
Το βάψιμο, κανονικά, θεωρείται φυσική φθορά και ειναι χρέος του ιδιοκτήτη.

Βεβαια αν συμφωνήσουν οι δυο πλευρέ..τοτε ολα οκ

serf f2
02-06-09, 16:37
Η εγγυηση δεν γινετε ενοικιο σε καμια περιπτωση. Αφου πληρωσεις και τον τελευταιο μηνα που καθησες στο σπιτι, εξοφλουντε λογαριασμοι δεη νερο κοινοχρηστα και τα υπολοιπα σου επιστρεφοντε μετρητης στο χερι.Εγω ζηταω και μια αποδειξη οτι δεν υπαρχουν οικ. εκκρεμοτητες και ειμαστε ολοι οκ.
Τωρα αν βρειτε αλλιως με τον ιδιοκτητη ειναι αλλο θεμα.
Καλο ειναι να τον ενημερωσεις κανα μηνα πριν οτι θα φυγεις αν και δεν εισαι υποχρεωμενος αλλα ειναι ευγενικο

pan.nl
16-06-09, 12:14
Τελικά λύθηκε το πρόβλημα - μίλησα με τον ιδιοκτήτη και συμφωνήσαμε να μη καταβάλλω το τελευταίο ενοίκιο, αλλά να πληρώσω όλους τους λογ/σμούς που υπολοίπονται. :oneup:

ip9772
03-07-09, 18:24
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Νοικιάζω ένα σπίτι από 1/9 2008 και το ιδιωτικό συμφωνητικό λήγει στις 30/9/2009. Σε περίπτωση που θέλω να φύγω 2 μήνες νωρίτερα, ο εκμισθωτής έχει το δικαίωμα να μη μου επιστρέψει την εγγύηση? Να σημειώσω ότι το σπίτι είναι όπως το παρέλαβα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

nmakry
04-07-09, 09:16
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Νοικιάζω ένα σπίτι από 1/9 2008 και το ιδιωτικό συμφωνητικό λήγει στις 30/9/2009. Σε περίπτωση που θέλω να φύγω 2 μήνες νωρίτερα, ο εκμισθωτής έχει το δικαίωμα να μη μου επιστρέψει την εγγύηση? Να σημειώσω ότι το σπίτι είναι όπως το παρέλαβα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Έχει δικαίωμα να σου ζητήσει τα μισθώματα μέχρι 30/9/09, άσχετα με το πότε θα φύγεις...

Το εάν θα σου επιστρέψει την εγγύηση ή όχι, σε συνδυασμό με το εάν θα τη συμψηφίσει με μισθώματα ή ζημιές (δες και το συμφωνητικό σου) είναι άλλο θέμα...

Το καλύτερο: Μίλα μαζί του.

Doxaios
01-08-09, 16:53
Σε σπίτι που μόλις νοίκιασα ξέρει κανείς πόσες μέρες θέλει από τη στιγμή που κάνω την αίτηση μέχρι να μου επανασυνδέσουν το ρεύμα η ΔΕΗ????

pelasgian
01-08-09, 17:40
Την εγγύηση δεν την χάνεις, απλά δεν θα πληρώσεις τον Ιούλιο. Αυτο σε περίπτωση που το σπιτι δεν έχει τις λογικές φθορές ( εννοώ οτι δεν έχει σπασμένα πλακάκια, ντουλάπια, παρκέ και τέτοια ).

Για αυτό και σύμφωνα με το νόμο πληρώνεις το ενοίκιο κανονικά, περιμένεις ένα μήνα να έρθουν ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί, να εκτιμηθούν τυχόν παράλογες ζημιές και τότε σου επιστρέφεται.

Η εγγύηση ποτέ δεν συμψηφίζεται (νόμιμα τουλάχιστον).

Μάλιστα, αν τυχόν φύγεις χωρίς να δόσεις ειδοποιήση, μπορεί και να την κρατήσει επειδή δεν βρήκε λόγω δικής σου καθυστέρησης.

vamvakoolas
03-08-09, 10:07
βασει νομου πρεπει να στα δωσει....στην πραξη στανταρ θα σου πει να τα βρειτε με περαιτερω κατοικηση

chrispen
03-08-09, 20:13
Σε σπίτι που μόλις νοίκιασα ξέρει κανείς πόσες μέρες θέλει από τη στιγμή που κάνω την αίτηση μέχρι να μου επανασυνδέσουν το ρεύμα η ΔΕΗ????


3-4 εργάσιμες

cheese
03-08-09, 21:23
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Νοικιάζω ένα σπίτι από 1/9 2008 και το ιδιωτικό συμφωνητικό λήγει στις 30/9/2009. Σε περίπτωση που θέλω να φύγω 2 μήνες νωρίτερα, ο εκμισθωτής έχει το δικαίωμα να μη μου επιστρέψει την εγγύηση? Να σημειώσω ότι το σπίτι είναι όπως το παρέλαβα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

κοίτα προσεχτικά στο μισθωτήριο τους όρους πρόωρης λύσης πόσο καιρό πρίν πρέπει να ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη και εάν η ειδοποίηση αυτή πρέπει να γίνει εγγράφως! Διάβασε και ότι έχει αναφερθεί παραπάνω στο παρόν threat και είσαι κομπλέ!

Strogg
17-08-09, 10:35
καλημέρα κι απο μένα!

Εχω ένα διαμέρισμα και σκοπεύω να το ενοικιάσω. Πόσα ενοίκια πλέον παίζει κανείς να ζητήσει εγγύηση?
Ακούω για 2, δηλαδή 1 εγγύηση και ένα το τρέχον. Εγώ ζητάω 2 νοίκια συν 1 το τρέχον=3 ενοίκια.

Οι καιροί έχουν αλλάξει, και έχω ακούσει τρελές ιστορίες για ενοικιαστές. Πολλοί αφήνουν χρέη (Δεη-κοινόχρηστα) όπως επίσης κάνουν κάποιοι λίγοι τεράστιες ζημιές. Εγώ θα νοικιάσω γκαρσονιέρα, οπότε με 1 ενοίκιο εγγύηση, που είναι γύρω στα 250 ευρώ, τι να πρωτοπληρώσω αν μου το κάνει ο άλλος το σπίτι ρημαδιό ή αφήσει 2 λογαριασμούς ΔΕΗ απλήρωτους? Ακούω γνώμες.

3lbereth
17-08-09, 11:01
Δύο ενοίκια εγγύηση (+1 τρέχον) είναι λογικό. Μετά κάνεις το σταυρό σου!
Βασικό: Ο λογαριασμός της ΔΕΗ δε θα είναι στο όνομά σου. Θα κάνει ο ενοικιαστής νέα σύνδεση στο δικό του όνομα και φεύγοντας θα τον κλείσει. Αν αφήσει χρέος, το πολύ-πολύ να το κόψουν. Φυσικά θα συνεχίζουν να σου στέλνουν λογαριασμούς τους οποίους θα αγνοείς. Δε μπορούν όμως να καλέσουν εσένα να πληρώσεις τα σπασμένα.

Strogg
17-08-09, 11:55
Δύο ενοίκια εγγύηση (+1 τρέχον) είναι λογικό. Μετά κάνεις το σταυρό σου!
Βασικό: Ο λογαριασμός της ΔΕΗ δε θα είναι στο όνομά σου. Θα κάνει ο ενοικιαστής νέα σύνδεση στο δικό του όνομα και φεύγοντας θα τον κλείσει. Αν αφήσει χρέος, το πολύ-πολύ να το κόψουν. Φυσικά θα συνεχίζουν να σου στέλνουν λογαριασμούς τους οποίους θα αγνοείς. Δε μπορούν όμως να καλέσουν εσένα να πληρώσεις τα σπασμένα.

καλημέρα!

Αυτό θα κάνω με την ΔΕΗ. Απλά βλέπω πως πολλοί ζητάνε 1 εγγύηση + 1 ενοίκιο το τρέχον, και αναρωτιέμαι μήπως είμαι υπερβολικός εγώ, γι αυτό ζητάω γνώμες!:cool:

Φαντάσου να έχω 250 ευρώ για εγγύηση, και να βρω κανα σπασμένο νιπτήρα, 2-3 μήνες κοινόχρηστα και Δεη, θα βάλω κι απο την τσέπη μου μετά!

nmakry
17-08-09, 12:17
Ένας λογικός κανόνας είναι σε σπίτι 15+ ετών, ζητάς 1+1. Σε νεότερο, 2+1.

Φυσικά, έχει να κάνει και με την κατάσταση του σπιτιού. Ένα καλοδιατηρημένο παλιό, μπορεί να πάει στο 2+1 και αντίστοιχα το αντίθετο για ένα κακοδιατηρημένο καινούριο...

Strogg
17-08-09, 12:38
Ένας λογικός κανόνας είναι σε σπίτι 15+ ετών, ζητάς 1+1. Σε νεότερο, 2+1.

Φυσικά, έχει να κάνει και με την κατάσταση του σπιτιού. Ένα καλοδιατηρημένο παλιό, μπορεί να πάει στο 2+1 και αντίστοιχα το αντίθετο για ένα κακοδιατηρημένο καινούριο...

Το σπίτι ειναι 30 ετών, καλοδιατηρημένο, όλα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Το θέμα δεν είναι αν είναι παλιό και ζητάω 2 εγγύηση, το θέμα είναι και σε κακή κατάσταση να ήταν, μπορεί ο κάθε ενοικιαστής να σου σπάσει ρολά, πόρτες, τζάμια, νιπτήρες, να σου πάρει βρύσες ( τα έχω ακούσει αυτά και έχω τρελλαθεί). Το θέμα είναι πως πάντα ο ιδιοκτήτης είναι ο "κακός" και ο ενοικιαστής "ο αδικημένος" ή ο "καλός" αν θες.

diamond_gr
17-08-09, 12:45
Κάποια tip (συγκεντρωμένα):

1. Η εγγύηση κανονικά δεν επιστρέφεται αν φύγεις από το διαμέρισμα νωρίτερα από αυτό που συμφώνησες.

2. Ειδοποιείς 1 μήνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ πριν φύγεις και συμφωνείτε για 2 μέρες την εβδομάδα να δείχνει το σπίτι.

3. Η εγγύηση επιστρέφεται στο ακαίρεο μετά την επιθεώριση του σπιτιού για τυχόν ζημιές, επιστροφή κλειδιών (αν είναι ασφαλείας πρέπει να είναι όλα. Τα νέα κόστιζαν περίπου 150Ε), πληρωμένοι λογαριασμοί κοινοχρήστων και νερού.

4. Λογαριασμοί ΔΕΗ, αερίου γίνονται στο όνομα του ενοικιαστή. Αν μείνουν απλήρωτοι, όταν πάει να ζητήσει υπηρεσίες ρεύματος-αερίου, θα του σταλούν τα "σπασμένα". Λογαριασμός νερού μπορεί να γίνει αλλά δεν πολυαξίζει αφού συνίθως είναι μικρός.
Καλύτερα πριν φύγεις, ζητάς από ΔΕΗ, νερό, αέριο να σου κάνουν μια σουμα και να τα πληρώσεις για να τελειώνεις. Αν δεν το κάνεις αυτό, τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να κρατήσει την εγγύηση μέχρι να πληρωθούν όλα και να σου επιστρέψει το υπόλοιπο.

5. Για το θέμα του βαψίματος, παιζει με τον ιδιοκτήτη. Μπορείς να το παραλάβεις άβαφο και να το βάψεις τα χρώματα που θέλεις. Μετά το παραδίδεις χωρίς καμια υποχρέωση. Άλλοι ιδιοκτήτες το δίνουν βαμμένο και το θέλουν έτσι. Το προτιμώτερο βέβαια είναι να δίνεται άβαφο γιατί βάζεις το προσωπικό σου γούστο. Τα ενδιάμεσα του συμβολαίου βαψίματα (αν τυχόν χρειαστούν) αφενός επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη, αφετέρου μπορεί να ισχυριστεί ότι "εσύ μένεις μέσα, στο έδωσα βαμμένο, εσύ έκανες την ζημιά, πλήρωσε το βάψιμο".

Εγώ απορώ με τους ιδιοκτήτες που δεν προσέχουν την περιουσία τους. Ένα διαμέρισμα είναι ουσιαστικά ένα προϊόν που ο πελάτης πρέπει να νιώθει καλά μέσα, να καλύπτει τις ανάγκες του και σε οικονομική τιμή.

Strogg
17-08-09, 12:49
Ευχαριστώ φίλε Diamond για τις πληροφοριές, όμως ξέρεις μερικοί ενοικιαστές φεύγουν νύχτα στην κυριολεξία. Αφήνουν ένα υπέρογκο χρέος απο οφειλές, και το 1 ενοίκιο εγγύηση δεν φτάνει για τίποτα.

Γι αυτό κι εγώ ρωτάω τι "παίζει στην πιάτσα" απο ζήτημα εγγυήσεων!

Υπάρχουν πλέον οι "ενοικιαστές-νομάδες" που μένουν σε κάθε σπίτι απο 6-12 μήνες, και αφού τη βγάζουν τζάμπα όσο μπορούν, μετά την κάνουν!

cheese
17-08-09, 13:02
καλά κάνεις ρε φίλε Strogg και ζητάς δύο και τρία ενοίκια ως εγγύηση. Στην Ελλάδα όποιος έχει περιουσία, επιχείρηση, ακίνητο αλλά όχι πάρα πολλά λεφτά και όχι “καλούς” φίλους δεν προστατεύεται από τον νόμο. Ο νόμος περί ενοικίων στην ελλάδα προστατεύει απόλυτα τον ενοικιαστεί διότι το σπίτι το οποίο έχει ενοικιάσει είναι κατοικία του εφόσον έχει υπογράψει συμβόλαιο, και εαν δεν καταβάλει ενοίκια, δεν πληρώνει κοινόχρηστα, κάνει και κανα δύο ζημιές στο ακίνητο, δεν είναι πολλά τα πράγματα που μπορείς να κάνεις και να έχουν άμεσο αποτέλεσμα οπότε φίλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά

Doxaios
17-08-09, 13:11
Βρε τους κακομοίριδες τους ιδιοκτήτες...Οτι προσπαθούν σε ένα τεράστιο μέρος να βγάλουν από τη μύγα ξίγγι νοικιάζοντας με τραγικές τιμές ακίνητα 30-40 ετών εκμεταλευόμενοι καταστάσεις(από ιδία άποψη φοιτητές πχ) κουβέντα δεν λέτε. Άκου εκεί 2 μήνες αέρα. Είναι δυνατόν για μια γκαρσονιέρα να ζητήσεις αέρα 750ευρώ;;Τόσο εύκολα βγαίνουν αυτά;Αυτά που αναφέρθηκαν όλα είναι ωραιότατες δικαιολογίες να πάρει ο ιδιοκτήτης με το καλημέρα από 800-1000 ευρώ για ένα διαμέρισμα 20-50 τετραγωνικών. Από τη στιγμή που εγώ υπογράφω οτι το νοικιάζω και θα επιστραφεί στην κατάσταση που το παρέλαβα(τα λέει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ κιόλας) είναι γελοία τα επιχειρήματα αυτά αφού δια νόμου μπορείς να πάρεις τα χρωστούμενα σου και όχι να βάλεις το μαχαίρι στο λαιμό του άλλου.

cheese
17-08-09, 13:16
Εάν κάποιος ενοικιάζει δεν έχει πληρώσει ποτέ του ενοίκιο, έχει κάνει και κάποιες μικροκαταστροφές και ο ενοικιαστής είναι κανένας αλλοδαπός π.χ. Και λήξη η άδεια παραμονής του και τον μαζέψουν τί γίνεται;
σίγουρα μπορείς να κρίνεις από τον ενοικιαστεί που θα βάλεις μέσα, αλλά νομικά για πέσ μου πως προστατεύεται ο ιδιοκτήτης;;;

giwrgosth
17-08-09, 13:16
Βρε τους κακομοίριδες τους ιδιοκτήτες...Οτι προσπαθούν σε ένα τεράστιο μέρος να βγάλουν από τη μύγα ξίγγι νοικιάζοντας με τραγικές τιμές ακίνητα 30-40 ετών εκμεταλευόμενοι καταστάσεις(από ιδία άποψη φοιτητές πχ) κουβέντα δεν λέτε. Άκου εκεί 2 μήνες αέρα.
Να σου στείλω λογαριασμό να μου καταθέσεις 2.000 ευρώ τα ενοίκια (συν κοινόχρηστα, ΔΕΗ κλπ, δεν ξέρω που έχουν φτάσει αυτά) που μου χρωστά ο κακόμοιρος ο ενοικιαστής μου που ο φουκαράς δεν είχε να μου δώσει εγγύηση και καλή πίστη το δέχτηκα? Επίσης βρες μου και έναν τρόπο να μπω σπίτι μου χωρίς να σπάσω την πόρτα ασφαλείας...
Ευχαριστώ!

cheese
17-08-09, 13:25
υπάρχουν κάποια λαμόγια εκεί έξω (μιλάω για αθήνα) οι οποίοι είναι γνωστοί σε πολλούς ιδιοκτήτες έχουν κανα δύο έπιπλα και μια βαλίτσα και 200 ευρώ, μπαίνουν στα σπίτια, υπογράφουν συμβόλαιο, δεν έχουν για εγγύηση και κλαίγονται του ιδιοκτήτη ο οποίος δέχεται τελικά να μην εισπράξει εγγύηση, μένουν δυο τρις μήνες, δεν πληρώνουν τίποτα, μετά ξεκινάει διαδικασία έξωσης ο ιδιοκτήτης η οποία θέλει τον χρόνο τις και έχει τα έξοδά της και τελικά ο κακομοίρης ο ενοικιαστής αλλάζει σπίτι και βρίσκει άλλο θύμα για να την βγάλει άλλο ένα εξάμηνο με 200 ευρώ! Αμά είσαι αθήνα πές μου να σου στείλω σε π.μ. Ένα όνομα που είναι μαφία σε αυτήν την δουλειά, δεν κατοικεί ποτε΄ο ίδιος, αλλά βάζει άλλους να μένουν τζάπα!

Doxaios
17-08-09, 13:26
1) σε μένα δεν θα στείλεις κανέναν λογαριασμό χιλιάδων ευρώ αφού εγώ το ενοίκιο το καταβάλω την 1η του μηνός.
2) το αν δέχτηκες να ενοικιάσεις το διαμέρισμα σε κάποιον αμφιβόλου προελεύσεως δεν φταίει κανείς. Το είχες καταλάβει οτι είναι αλλοδαπός ή το οτιδήποτε από πριν
3) στο συμβόλαιο πάνω αναγράφει όνομα,επίθετο ,ΑΦΜ(κυρίως αυτό είναι το σοβαρό) που μπορείς να διεκδικήσεις(να απαιτήσεις καλύτερα) τα νόμιμα δικαιώματα σου. Από τη στιγμή που το συμβόλαιο αναγράφει πάνω αναλυτικότατα οτι το σπίτι έχει αυτό ,αυτό και αυτό και όλα είναι ΤΕΛΕΙΑ και εγώ υπογράφω, αν στα επιστρέψω ριμαδιό είναι λογικό να ζητήσεις αυτά που σε χρωστάνε αφού σου τα κατέστρεψαν.
Άλλο αυτό και άλλο αυτό που επικρατεί στην Ελλάδα οτι έχω 2 σπίτια και δεν δουλεύω μια ζωή και ζητάω για 25 τετραγωνικά καπάρο 800ευρώ.
*edit και για ποιόν λόγο να μπώ εγώ στον ίδιο ντορβά με το λαμόγιο δηλαδή; Επειδή υπάρχουν απατεώνες εγώ πρέπει να πληρώσω τις υπερβολικές απαιτήσεις του ιδιοκτήτη; Άλλο 1 μήνα εγγύηση και άλλο 3 που συμβουλέψατε τον φίλο. Δεν είπα εγώ να μην δίνεται εγγύση αλλά 3 μήνες;;Ελεος!

Strogg
17-08-09, 13:43
Βρε τους κακομοίριδες τους ιδιοκτήτες...Οτι προσπαθούν σε ένα τεράστιο μέρος να βγάλουν από τη μύγα ξίγγι νοικιάζοντας με τραγικές τιμές ακίνητα 30-40 ετών εκμεταλευόμενοι καταστάσεις(από ιδία άποψη φοιτητές πχ) κουβέντα δεν λέτε. Άκου εκεί 2 μήνες αέρα. Είναι δυνατόν για μια γκαρσονιέρα να ζητήσεις αέρα 750ευρώ;;Τόσο εύκολα βγαίνουν αυτά;

Yπάρχουν οι μεγαλοιδιοκτήτες που βγάζουν απο την μύγα ξύγκι όπως λες. Ομως εγω με το ενοίκιο που θα εισπράτω θα πληρώνω την δόση για το σπίτι μου κατα ένα ποσοστό, οπότε προσωπικά δεν ανήκω στην κατηγορια των μεγαλοιδιοκτητών αλλά σε αυτή των βιοπαλαιστών.



Αυτά που αναφέρθηκαν όλα είναι ωραιότατες δικαιολογίες να πάρει ο ιδιοκτήτης με το καλημέρα από 800-1000 ευρώ για ένα διαμέρισμα 20-50 τετραγωνικών. Από τη στιγμή που εγώ υπογράφω οτι το νοικιάζω και θα επιστραφεί στην κατάσταση που το παρέλαβα(τα λέει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ κιόλας) είναι γελοία τα επιχειρήματα αυτά αφού δια νόμου μπορείς να πάρεις τα χρωστούμενα σου και όχι να βάλεις το μαχαίρι στο λαιμό του άλλου.

Οταν φίλε μου την κάνει νύχτα ο ενοικιαστής, αλλά ακόμα και αν μένει και του απαιτήσεις λεφτά τότε ξέρεις τι θα γίνει? Ας πουμε πως μου έβαλε φέσι 300-400 ευρώ. Ο δικηγόρος θέλει 150 ευρώ για εξώδικο αρχικά, και μετά 500 ευρώ για αγωγή που θα εκδικαστεί σε 2-3 χρόνια. Εγώ ξέρεις τι θα κάνω όπως πολλοί ιδιοκτήτες? Θα πω "Αστο να παει στα κομμάτια" γιατί θα πάω δικαστήριο σε 2-3 χρόνια, θα χάσω μεροκάματο, ο άλλος μπορεί να έχει εξαφανιστεί ή κι εγώ δεν ξέρω τι.

Φίλε μου, αν είσαι καθαρός και δεν φοβάσαι, θα δώσεις τα 2+1 εγγύηση, γιατί πολύ απλά θα τα πάρεις πίσω.

Δυστυχώς πάντα οι ιδιοκτήτες είναι οι κακοί και οι ενοικιαστές οι κατατρεγμένοι και οι καλοί.

Πρέπει να υπάρχει κατανόηση. Ξέρω πως πχ 3 ενοίκια είναι ένα σεβαστό ποσό, ένας μισθός. Αλλωστε το 1 ενοίκιο είναι το τρέχον, οπότε μιλάμε για το αν είναι υπερβολικό το 1 ενοίκιο παραπάνω εγγύηση.

........Auto merged post: Strogg πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


υπάρχουν κάποια λαμόγια εκεί έξω (μιλάω για αθήνα) οι οποίοι είναι γνωστοί σε πολλούς ιδιοκτήτες έχουν κανα δύο έπιπλα και μια βαλίτσα και 200 ευρώ, μπαίνουν στα σπίτια, υπογράφουν συμβόλαιο, δεν έχουν για εγγύηση και κλαίγονται του ιδιοκτήτη ο οποίος δέχεται τελικά να μην εισπράξει εγγύηση, μένουν δυο τρις μήνες, δεν πληρώνουν τίποτα, μετά ξεκινάει διαδικασία έξωσης ο ιδιοκτήτης η οποία θέλει τον χρόνο τις και έχει τα έξοδά της και τελικά ο κακομοίρης ο ενοικιαστής αλλάζει σπίτι και βρίσκει άλλο θύμα για να την βγάλει άλλο ένα εξάμηνο με 200 ευρώ! Αμά είσαι αθήνα πές μου να σου στείλω σε π.μ. Ένα όνομα που είναι μαφία σε αυτήν την δουλειά, δεν κατοικεί ποτε΄ο ίδιος, αλλά βάζει άλλους να μένουν τζάπα!

Το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό! Είναι οι "ενοικιαστές-νομάδες" όπως είπα πριν.

giwrgosth
17-08-09, 13:44
3) στο συμβόλαιο πάνω αναγράφει όνομα,επίθετο ,ΑΦΜ(κυρίως αυτό είναι το σοβαρό) που μπορείς να διεκδικήσεις(να απαιτήσεις καλύτερα) τα νόμιμα δικαιώματα σου. Από τη στιγμή που το συμβόλαιο αναγράφει πάνω αναλυτικότατα οτι το σπίτι έχει αυτό ,αυτό και αυτό και όλα είναι ΤΕΛΕΙΑ και εγώ υπογράφω, αν στα επιστρέψω ριμαδιό είναι λογικό να ζητήσεις αυτά που σε χρωστάνε αφού σου τα κατέστρεψαν.
Άλλο αυτό και άλλο αυτό που επικρατεί στην Ελλάδα οτι έχω 2 σπίτια και δεν δουλεύω μια ζωή και ζητάω για 25 τετραγωνικά καπάρο 800ευρώ.
Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά μπορείς να έρθεις λιγάκι στη θέση του ιδιοκτήτη? Που το μόνο νόμιμο δικαίωμά του είναι να τρέχει στα δικαστήρια (1000+ ευρώ) μόνο και μόνο για να πάρει τα κλειδιά του σπιτιού του, σε ότι κατάσταση το βρει και όχι τα ενοίκια κλπ? Τα υπόλοιπα για να τα πάρει θα πρέπει να τρέχει για Χ χρόνια στα δικαστήρια, να ξοδέψει Χ χρήματα και αν τελικά πάρει κάτι, που στο 90% των περιπτώσεων δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση.
Καταλαβαίνεις πως επειδή δεν ανήκω στην κατηγορία των εισοδηματιών και το ενοίκιο πάει στην εξόφληση του δανείου με το οποίο αγροράστηκε το σπίτι, , δεν έχω τα χρήματα (και το χρόνο) να τρέχω στα δικαστήρια, οπότε μόλις με το καλό πάρω τα κλειδιά του σπιτιού μου η πρώτη μου σκέψη θα είναι να το πουλήσω να μην έχω το άγχος του κάθε ενοικιαστή και η δεύτερη, αν δεν μπορέσω να το πουλήσω, να ζητήσω 3 και 4 ενοίκια εγγύηση και όποιος θέλει!

Doxaios
17-08-09, 13:52
Ναι εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά δεν μπορείτε να καταλάβετε και εσείς οτι ακόμα και τα 300ευρώ επιπλέον σαν εγγύηση για κάποιον μισθωτό ή φοιτητή είναι τεράστια υπόθεση. Το ξέρω οτι θα τα πάρω πίσω αλλά εκείνον τον 1ο μήνα μου λές τι θα πρέπει να κάνω για να εκταμιεύσω 800+ ευρώ με το καλημέρα;Αν ο άλλος είναι απατεώνας δηλαδή από εκεί που θα χάνατε 300*4=1200ευρώ (για 3 μήνες) θα χάσετε 300*3=900. Από την μεριά σας αυτά τα 300 τα βλέπετε σαν μια επιπλέον βοήθεια για το φέσι και είναι μεγάλη υπόθεση. Από την μεριά μου όμως δεν έγινε και τίποτα αν θα πρέπει να τα δώσω;Σωστό το ακούτε δηλαδή;Φυσικά από τη στιγμή που είναι κάτι δικό σου δεν μπορώ να έρθω και να σε πώ δώστο εδώ και σου δίνω ότι θέλω και αμα μου αρέσει στην τελική, συμφωνώ σε αυτό που λές.Δικαίωμα σου είναι να ζητάς και 3 και 4 και 5 νοίκια μπροστά και ενοίκιο 1000 ευρώ δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό.

Strogg
17-08-09, 13:57
Ναι εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά δεν μπορείτε να καταλάβετε και εσείς οτι ακόμα και τα 300ευρώ επιπλέον σαν εγγύηση για κάποιον μισθωτό ή φοιτητή είναι τεράστια υπόθεση. Το ξέρω οτι θα τα πάρω πίσω αλλά εκείνον τον 1ο μήνα μου λές τι θα πρέπει να κάνω για να εκταμιεύσω 800+ ευρώ με το καλημέρα;Αν ο άλλος είναι απατεώνας δηλαδή από εκεί που θα χάνατε 300*4=1200ευρώ (για 3 μήνες) θα χάσετε 300*3=900. Από την μεριά σας αυτά τα 300 τα βλέπετε σαν μια επιπλέον βοήθεια για το φέσι και είναι μεγάλη υπόθεση. Από την μεριά μου όμως δεν έγινε και τίποτα αν θα πρέπει να τα δώσω;Σωστό το ακούτε δηλαδή;Φυσικά από τη στιγμή που είναι κάτι δικό σου δεν μπορώ να έρθω και να σε πώ δώστο εδώ και σου δίνω ότι θέλω και αμα μου αρέσει στην τελική, συμφωνώ σε αυτό που λές.Δικαίωμα σου είναι να ζητάς και 3 και 4 και 5 νοίκια μπροστά και ενοίκιο 1000 ευρώ δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό.

Εδώ στο κέντρο της Αθήνας που είμαι στο γραφείο δεν φαντάζεσαι τι γίνεται στο κτίριο που είμαι. Δύο βίαιες εξώσεις απο ενοικιαστές-φαντάσματα! Ηρθαν ο ένας απο Γερμανία και ο άλλος απο Καναδά. Αν τους έβλεπες θα έλεγες που λέει ο λόγος "αυτός είναι υπουργός!". Κι όμως τελικά ήταν λαμόγια! Πλήρωσαν 1+1 μήνα εγγύηση, ώσπου να βγεί η απόφαση για βίαιη έξωση (σημαινει πως με παρουσία εισαγγελέα παραβιάζουν με κλειδαρα το γραφείο και σου πετάνε τα πράγματα εξω) και οι ιδιοκτήτες πλήρωσαν πρώτα 2 εξώδικα και 1 αγωγή. Τους πήγε ο κούκος αηδόνι.

Δυστυχώς οι εποχές είναι πια πονηρές. Παλιά έδινες το σπίτι μόνο με ένα σφίξιμο χεριών, και έδινες τα κλειδιά. Οπως παλιά κοιμόμασταν με ανοιχτές πόρτες να κάνει ρεύμα! Πάνε πια αυτά.

Σε Αγγλία και Γαλλία πρέπει να έχεις ΣΥΣΤΑΤΙΚΕΣ επιστολές απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη για να νοικιάσεις σπίτι. Και όχι μόνο αυτό, πληρώνεις ενοίκιο με την ΕΒΔΟΜΑΔΑ και όχι με τον μήνα!

Doxaios
17-08-09, 14:04
Σε Αγγλία και Γαλλία πρέπει να έχεις ΣΥΣΤΑΤΙΚΕΣ επιστολε΄ς απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη για να νοικιάσεις σπίτι. Και όχι μόνο αυτό, πληρώνεις ενοίκιο με την ΕΒΔΟΜΑΔΑ και όχι με τον μήνα!
Σε μια οποιαδήποτε σχέση που έχεις με άλλο άτομο που ξέρεις εσύ οτι ο ιδιοκτήτης είναι ο σωστός; Που ξέρεις οτι δεν είχει ο ενοικιαστής προβλήματα με τον ιδιοκτήτη και το δικιο να ήταν του ενοικιαστή οπότε να σε θάψει στην συστατική. Προβλήματα συμβαίνουν κυρίως οταν δημιουργείται κάποια βλάβη στο σπίτι(και όταν μιλάμε για 35ετία σπίτια...)και ο ιδιοκτήτης κάνοντας την πάπια(duck ο άγγλος) λέει οτι εσύ μένεις εσύ πληρώνεις.Ιδανικά θα ήταν κάτι το καλό πάντως.Το καλυτερο θα ήταν πάντως σε ενοικιαστές που έχουν υπάρξει αγωγές,εξώσεις και δικαστικές αποφάσεις να υπάρχει ένα μητρώο με αυτούς. Αλλά ο κάθε ένας να με φακελώνει εμένα για τον επόμενο δεν θα μου άρεσε. Για το άλλο που λές δεν καταλαβαίνω τί το καλό έχει...Εγώ θα προτιμούσα την 1η του μηνός να έβαζα όλο το ενοίκιο για να γλυτώνω κάθε βδομάδα την τράπεζα.
Να πω και ένα παράδειγμα τραγικού ιδιοκτήτη. Οταν έψαχνα για σπίτι ήταν ένας τύπος που μου είπε με το καλημέρα το ενοίκιο θα είναι 380ε αλλά η απόδειξη (άρα και το συμβόλαιο) θα είναι για 160ε. Συγνώμη αλλά τότε εγώ θα έφταιγα αν έλεγα οκ και μετά του έβαζα 160ε τον μήνα; Τί θα με έκανε ο αρχιαπατεώνας από τη στιγμή που το συμβόλαιο λέει για 160ε.

Strogg
17-08-09, 14:09
Σε μια οποιαδήποτε σχέση που έχεις με άλλο άτομο που ξέρεις εσύ οτι ο ιδιοκτήτης είναι ο σωστός; Που ξέρεις οτι δεν είχει ο ενοικιαστής προβλήματα με τον ιδιοκτήτη και το δικιο να ήταν του ενοικιαστή οπότε να σε θάψει στην συστατική. Προβλήματα συμβαίνουν κυρίως οταν δημιουργείται κάποια βλάβη στο σπίτι(και όταν μιλάμε για 35ετία σπίτια...)και ο ιδιοκτήτης κάνοντας την πάπια(duck ο άγγλος) λέει οτι εσύ μένεις εσύ πληρώνεις.Ιδανικά θα ήταν κάτι το καλό πάντως.Το καλυτερο θα ήταν πάντως σε ενοικιαστές που έχουν υπάρξει αγωγές,εξώσεις και δικαστικές αποφάσεις να υπάρχει ένα μητρώο με αυτούς. Αλλά ο κάθε ένας να με φακελώνει εμένα για τον επόμενο δεν θα μου άρεσε. Για το άλλο που λές δεν καταλαβαίνω τί το καλό έχει...Εγώ θα προτιμούσα την 1η του μηνός να έβαζα όλο το ενοίκιο για να γλυτώνω κάθε βδομάδα την τράπεζα.

Πολύ σωστό αυτό που λες. Υπάρχει ο Τειρεσίας που ισχύει και για τους ενοικιαστές. Με 10-20 ευρώ νομίζω, μπορεί κάποιος να ρωτήσει για τα στοιχεία του άλλου και τι εκκρεμεί εις βάρος του.

Doxaios
17-08-09, 14:14
Ακριβώς και ο Τειρεσίας δεν είναι εύκολη υπόθεση.Έχει τρεχάματα για να ξεμπλέξει κάποιος, εκτός αν μιλάμε εκ των πραγμάτων για άτομα εκτός νόμου.

Φανερός Πράκτωρ
17-08-09, 14:15
Σε Αγγλία και Γαλλία πρέπει να έχεις ΣΥΣΤΑΤΙΚΕΣ επιστολές απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη για να νοικιάσεις σπίτι. Και όχι μόνο αυτό, πληρώνεις ενοίκιο με την ΕΒΔΟΜΑΔΑ και όχι με τον μήνα!

Το διαψεύδω αυτό για την Γαλλία. Το ενοίκιό μου είναι με το μήνα και δεν χρειάζεται συστατικές από προηγούμενους ιδιοκτήτες.

Παρόλα αυτά πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις να πληρώσεις (δίνοντας φωτοτυπία της φορολογικής σου δήλωσης). Αν το εισόδημά σου δεν είναι αρκετό πρέπει να έχεις άτομα (εγγυητές) που να έχουν το απαιτούμενο εισόδημα και οι οποίοι θα πληρώσουν στην θέση σου αν εσύ αδυνατείς. Τα παραπάνω είναι για σπίτι στο Παρίσι μέσω μεσιτικού γραφείου (που συνήθως υπερβάλλουν σε αυτά που ζητούν). Αν πας κατευθείαν μέσω ιδιοκτήτη ή ακόμα καλύτερα γνωστού είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα.

edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει και εγγύηση αλλά και αμοιβή μεσιτικού γραφείου

Strogg
17-08-09, 14:16
Ακριβώς και ο Τειρεσίας δεν είναι εύκολη υπόθεση.Έχει τρεχάματα για να ξεμπλέξει κάποιος, εκτός αν μιλάμε εκ των πραγμάτων για άτομα εκτός νόμου.

Η ιδέα σου είναι πράγματι πολύ καλή.Oμως για να μάθω τι προφίλ έχει στον Τειρεσία πρέπει να υπογράψει ο ενοικιαστής χαρτί με γνήσιο υπογραφής οτι συναινεί σε αυτό!

Doxaios
17-08-09, 14:19
Οτι μπορείς να μάθεις πάντως έτσι χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος ,για τέτοια προσωπικά δεδομένα κάποιου άλλου δεν το ήξερα. Το γνώριζα μόνο εφόσον υπάρχει κάποια οικονομική συναλλαγή ,μέσω τράπεζα ή εφορίας. Οτι με 20 ευρώ πάω και μαθαίνω για σένα δεν το ήξερα...Μήπως χρειάζεται να υπαρχει πρώτα συμβόλαιο; Δεν ξέρω καθόλου, ρωτάω.

giwrgosth
17-08-09, 14:20
Ναι εγώ το καταλαβαίνω αυτό που λέτε αλλά δεν μπορείτε να καταλάβετε και εσείς οτι ακόμα και τα 300ευρώ επιπλέον σαν εγγύηση για κάποιον μισθωτό ή φοιτητή είναι τεράστια υπόθεση. Το ξέρω οτι θα τα πάρω πίσω αλλά εκείνον τον 1ο μήνα μου λές τι θα πρέπει να κάνω για να εκταμιεύσω 800+ ευρώ με το καλημέρα;Αν ο άλλος είναι απατεώνας δηλαδή από εκεί που θα χάνατε 300*4=1200ευρώ (για 3 μήνες) θα χάσετε 300*3=900. Από την μεριά σας αυτά τα 300 τα βλέπετε σαν μια επιπλέον βοήθεια για το φέσι και είναι μεγάλη υπόθεση. Από την μεριά μου όμως δεν έγινε και τίποτα αν θα πρέπει να τα δώσω;Σωστό το ακούτε δηλαδή;Φυσικά από τη στιγμή που είναι κάτι δικό σου δεν μπορώ να έρθω και να σε πώ δώστο εδώ και σου δίνω ότι θέλω και αμα μου αρέσει στην τελική, συμφωνώ σε αυτό που λές.Δικαίωμα σου είναι να ζητάς και 3 και 4 και 5 νοίκια μπροστά και ενοίκιο 1000 ευρώ δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό.
Έχω υπάρξει ενοικιαστής για 20 και χρόνια και μπορώ άνετα να έρθω στη θέση σου, ίσως και περισσότερο από σένα, έχω αλλάξει πάνω από δέκα σπίτια, όταν και μένα μου ζητούσαν εγγυήσεις κλπ στράβωνα, γιατί ήξερα ότι θα είμαι τυπικός.
Ίσως σκεφτόμουν σαν ενοικιαστής όταν νοικιασα για πρώτη και μάλλον μοναδική φορά το σπίτι μου. Το θέμα της εγγύησης για μένα δεν είναι ζεστό χρήμα που θα μπει στην τσέπη, αλλά μια εξασφάλιση πως αν ο άλλος δεν πληρώνει για τρεις μήνες δεν θα έχω μεγάλη χασούρα. Άντε να χάσω 1-2 ενοίκια, αλλά όχι να έχω ένα εξάμηνο χαμένο!
Επίσης μην ξεχνάς ότι ο άλλος σε βάζει στην περιουσία του, κάτι που μπορεί να έχει αποκτήσει με πολύ κόπο, ίσως να πληρώνει και δάνειο και είναι λογικό να φοβάτε ότι μπορεί να του κάνει την όποια ζημιά. Φαντάσου ότι δεν είναι μόνο το ποσό που θα πληρώσει για την επισκευή, αλλά αυτό μπορεί να του στοιχίσει 2-3 ενοίκια μέχρι το σπίτι να είναι ξανά κατοικίσιμο.

Strogg
17-08-09, 14:24
Οτι μπορείς να μάθεις πάντως έτσι χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος ,για τέτοια προσωπικά δεδομένα κάποιου άλλου δεν το ήξερα. Το γνώριζα μόνο εφόσον υπάρχει κάποια οικονομική συναλλαγή ,μέσω τράπεζα ή εφορίας. Οτι με 20 ευρώ πάω και μαθαίνω για σένα δεν το ήξερα...Μήπως χρειάζεται να υπαρχει πρώτα συμβόλαιο; Δεν ξέρω καθόλου, ρωτάω.
πρέπει να συμφωνεί κι ο άλλος με υπογραφή του!

........Auto merged post: Strogg πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω υπάρξει ενοικιαστής για 20 και χρόνια και μπορώ άνετα να έρθω στη θέση σου, ίσως και περισσότερο από σένα, έχω αλλάξει πάνω από δέκα σπίτια, όταν και μένα μου ζητούσαν εγγυήσεις κλπ στράβωνα, γιατί ήξερα ότι θα είμαι τυπικός.
Ίσως σκεφτόμουν σαν ενοικιαστής όταν νοικιασα για πρώτη και μάλλον μοναδική φορά το σπίτι μου. Το θέμα της εγγύησης για μένα δεν είναι ζεστό χρήμα που θα μπει στην τσέπη, αλλά μια εξασφάλιση πως αν ο άλλος δεν πληρώνει για τρεις μήνες δεν θα έχω μεγάλη χασούρα. Άντε να χάσω 1-2 ενοίκια, αλλά όχι να έχω ένα εξάμηνο χαμένο!
Επίσης μην ξεχνάς ότι ο άλλος σε βάζει στην περιουσία του, κάτι που μπορεί να έχει αποκτήσει με πολύ κόπο, ίσως να πληρώνει και δάνειο και είναι λογικό να φοβάτε ότι μπορεί να του κάνει την όποια ζημιά. Φαντάσου ότι δεν είναι μόνο το ποσό που θα πληρώσει για την επισκευή, αλλά αυτό μπορεί να του στοιχίσει 2-3 ενοίκια μέχρι το σπίτι να είναι ξανά κατοικίσιμο.
Κι εγώ ήμουν πολλά χρόνια στο ενοίκιο πιο νεος που ήμουν, έχω στραβώσει κι εγώ με τους ιδιοκτήτες, και τους έβλεπα πάντα με μισό μάτι. Οταν έρχεσαι ομως στην αντιπέρα όχθη τα βλέπεις αλλιώς.

cheese
17-08-09, 14:49
Να πω και ένα παράδειγμα τραγικού ιδιοκτήτη. Οταν έψαχνα για σπίτι ήταν ένας τύπος που μου είπε με το καλημέρα το ενοίκιο θα είναι 380ε αλλά η απόδειξη (άρα και το συμβόλαιο) θα είναι για 160ε. Συγνώμη αλλά τότε εγώ θα έφταιγα αν έλεγα οκ και μετά του έβαζα 160ε τον μήνα; Τί θα με έκανε ο αρχιαπατεώνας από τη στιγμή που το συμβόλαιο λέει για 160ε.

Αυτό είναι μιά εντελώς ηλίθια τακτική που κάνουν κάποιοι ιδιοκτήτες για να γλιτώσουν μερικά ευρώ φόρου. Πολύ σωστά λές πως πολύ απλά πήγαινες στην τράπεζα και έβαζες 160 ευρώ αλλά και παραπάνω να έβαζες πλήρωνες γαι ένα χρόνο και μετά του έλεγες έχω προπληρώσει κάθε μήνα για τον επόμενο χρόνο και αν αντέχεις τις ενοχλήσεις του θα μπορούσες να καθίσεις άλλον ένα χρόνο χωρίς να πληρώνεις και άστον να χτυπιέται!

Manolis_karas
19-08-09, 11:40
3) στο συμβόλαιο πάνω αναγράφει όνομα,επίθετο ,ΑΦΜ(κυρίως αυτό είναι το σοβαρό) που μπορείς να διεκδικήσεις(να απαιτήσεις καλύτερα) τα νόμιμα δικαιώματα σου.
Ου καν λάβεις παρά του μη έχοντος.

Strogg
19-08-09, 23:36
Ου καν λάβεις παρά του μη έχοντος.


Γι αυτό τα 2 νοίκια εγγύηση ξέρω πως είναι αρκετά λεφτά, σύν το ένα που τρέχει, αλλά κάλλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε!

diamond_gr
20-08-09, 05:45
Γι αυτό τα 2 νοίκια εγγύηση ξέρω πως είναι αρκετά λεφτά, σύν το ένα που τρέχει, αλλά κάλλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε!

Αφού λέει εκ του ΠΑΡΑ μη έχοντος...
Αφού δεν έχει παρά, πως θα έχει να δώσει 3 ενοίκια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.