PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με DSL σύνδεση Forthnet ΑΡΥΣ (ΟΤΕ)



Penance
02-06-09, 08:01
Χαίρεται,
Είμαι καινούριο μέλος και αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων από τους διαχειριστές αν επέλεξα λάθος στήλη κατά την γνώμη τους, απλά, παρά τον τίτλο του θέματος, πιστεύω πως αρμόζει σε αυτή την ενότητα και όχι σε αυτήν της Forthnet.

Μπήκα στο forum με αφορμή την Οδύσσεια που πέρασα τον τελευταίο ενάμιση μήνα (καθώς και τις αλλεπάλληλες επικοινωνίες για έναν περίπου χρόνο) με την εταιρία Forthnet. Είμαι κάτοικος Πανοράματος Παλλήνης και έχω internet από την forthnet μέσω του δικτύου του ΟΤΕ πάνω απο έναν χρόνο τώρα.

Δεν θα προβώ σε σχόλια, παρά θα σας κοινοποιήσω το γράμμα που τους έστειλα που τους ενημερώνω αναλυτικά για τα όσα συνέβησαν. Αφήνω τα σχόλια σε εσάς. Μόλις μου έρθει και η απάντηση, θα την δημοσιεύσω και αυτήν.

Ο σκοπός μου είναι η ενημέρωση του κόσμου για την κατάσταση που επικρατεί, και δεσμεύομαι πως τα όσα λέω δεν είναι παρά η αλήθεια. Η εικόνα, πιστεύω πως μιλάει από μόνη της:

"Χαίρεται,
Το πρόβλημα για το οποίο σας επικοινωνώ αφορά στην ασυνεννοησία των τμημάτων σας σχετικά με τις υπηρεσίες που παρέχετε, καθώς και για την επάρκεια αυτών. Εδώ και έναν μήνα προσπαθώ να λύσω δυο παράλληλα προβλήματα και ακόμη δεν έχω καταφέρει να πάρω υπεύθυνες απαντήσεις.

1) Αναβάθμιση γραμμής:
Περίπου έναν χρόνο τώρα, καλώ ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να διαπιστώσω γιατί η γραμμή μου εξακολουθεί να είναι στα 1024, ενώ θα έπρεπε, σύμφωνα πάντα με τις ενημερώσεις των υπαλλήλων στο εμπορικό τμήμα να είναι στα 4096. Οι απαντήσεις που λάμβανα ήταν ποικίλες, συμπεριλαμβανομένου "φταίει ο ΟΤΕ", "Θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη, θα στείλω ειδοποίηση", "κακώς δεν έχει γίνει, φταίει η FORTHNET και θα ενημερώσω", "θα γίνει αυτόματα", κλπ. Όπως παρατηρείτε, δεν μπορεί να ισχύουν όλες, και σίγουρα κάποιες δεν είναι αληθείς. Αυτό μπορεί μονάχα να σημαίνει δυο πράγματα: Είτε οι υπάλληλοι ενεργούσαν αυτοβούλως, είτε η γραμμή πολιτικής της εταιρίας δεν είναι σταθερή. Όπως και να έχει, σε αντίθεση με τις απαντήσεις των υπαλλήλων σας, το χρέος μου σαν πελάτης ήταν σταθερό, καθώς οι πληρωμές μου συνεχίζονταν κανονικά και αδιάκοπα.

Περίπου έναν μήνα πριν, ξεκίνησα μια εκστρατεία για να αναβαθμίσω την γραμμή μου πιο ενεργά. Συγκεκριμένα μίλησα με τους κυρίους και κυρίες: ... οι οποίοι απαντούσαν διαφορετικά πράγματα ο καθένας (οι συνομιλίες μας καταγράφονται, επομένως μπορείτε να εξετάσετε αναλυτικά τις απαντήσεις τους), και σε όλους ζήτησα να προωθήσουν μήνυμά να μιλήσω με υπεύθυνο, από τους οποίος ο μόνος που το προώθησε ήταν η κυρία ... (πράγμα που κάνει τους υπόλοιπους υπαλλήλους που ανέφεραν πως το προώθησαν να ψεύδονται). Συγκεκριμένα το μήνυμα προωθήθηκε στην κυρία ..., η οποία και εν τέλει με εξυπηρέτησε. Δυστυχώς για να εισακουστεί χρειάστηκε μια εβδομάδα και τηλεφωνήματα στην γραμματέα του κυρίου ..., την κυρία ..., η οποία ουσιαστικά και έσπευσε και ειδοποίησε τις γραμματείες του εμπορικού και τεχνικού τμήματος. Συγκεκριμένα συνομίλησα με τις κυρίες ... του εμπορικού και ... (δεν γνωρίζω το όνομα) του τεχνικού. Η κυρία ... με διαβεβαίωσε πως ποτέ δεν είχε ζητηθεί από το εμπορικό τμήμα η αναβάθμιση της γραμμής μου.

Μετά από αυτές τις συνομιλίες, η κυρία ... με κάλεσε, ζήτησε συγνώμη εκ μέρους του εμπορικού, καθώς και προσωπικά, και έσπευσε τις διαδικασίες α) για την αναβάθμιση β) για την απαίτησή μου να αποζημιωθώ για την ταλαιπωρία μου με κάποιον τρόπο (συγκεκριμένα πρότεινε την τετράμηνη δωρεάν πρόσβαση στις υπηρεσίες σας). Πράγματι, οι αναβαθμήσεις γίνανε αστραπιαία μέσα σε δυο ημέρες, πράγμα για το οποίο την συγχαίρω. Το β) όμως δεν έγινε δεκτό, και έτσι ζήτησα να προωθηθεί το μήνυμα σε ανωτέρους της. Εξακολουθώ να εμμένω σε αυτή μου την απαίτηση, κυρίως λόγω των ενεργειών που, ενώ ειπώθηκαν ότι έγιναν, δεν έγιναν, καθώς και λόγω των απαντήσεων συγκεκριμένων υπαλλήλων πως "φταίει ο ΟΤΕ και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό". Εφόσον εγώ πληρώνω τα λεφτά μου στην FORTHNET και για τις υπηρεσίες της γραμμής, ανεξάρτητα από το από πού η FORTHNET μου παρέχει την γραμμή, αυτή και είναι υπόλογη για αυτήν. Αν δεν είναι η FORTHNET ικανοποιημένη από την ποιότητα των υπηρεσιών του ΟΤΕ, αυτή και θα πρέπει να τον κυνηγήσει, και όχι οι πελάτες της.

2) Αποσυνδέσεις και ταχύτητα γραμμής:
Παράλληλα με τις ενέργειές μου για την αναβάθμιση της γραμμής μου, επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα και τους είπα πως τον τελευταίο μήνα (από τις τελευταίες μέρες του Απρίλη) η γραμμή μου α) κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις β) είναι εξαιρετικά αργή (download με 0.1ΚΒ/sec από servers με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα). Όταν το πρόβλημα πρωτοαναφέρθηκε, η γραμμή μου ήταν στα 1024. Ενώ οι συνάδελφοι κατέγραψαν τις βλάβες, δυστυχώς κατέγραψαν μονάχα τη χαμηλή ταχύτητα και όχι τις αποσυνδέσεις, έτσι όταν ο ΟΤΕ με κάλεσε και τις δυο φορές η απάντηση του ήταν "δεν μπορούμε να δούμε πρόβλημα, είναι πρόβλημα της FORTHNET, καλέστε τους πάλι". Την τρίτη φορά που δηλώσαμε βλάβη, τότε και μόνο τότε δηλώθηκε το πρόβλημα των αποσυνδέσεων (παρόλο που είχε αναφερθεί και τις προηγούμενες φορές), πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα το έξις: Με καλεί ο ΟΤΕ και μου λέει "Έχει πρόβλημα το κέντρο μας και δεν μπορεί να σηκώσει 8άρες γραμμές, επομένως πρέπει να σας ρίξουμε στα 4096. Συμφωνείτε?" Απαντάω ναι. Το κάνουν και μου λένε πως "τώρα δεν θα έχετε πρόβλημα, αν πάραυτα σας το παρουσιάσει πάλι, καλέστε στην FORTHNET". Πράγματι το πρόβλημα συνεχίστηκε, και κάλεσα πάλι την ίδια μέρα, όπου και ενημέρωσα τον υπάλληλό σας για τα όσα μου είπε ο ΟΤΕ. Ο υπάλληλός σας (δυστυχώς δεν κράτησα το όνομά του, αλλά αν η συνομιλία μας καταγράφεται, θα το έχετε) μου είπε πως ο ΟΤΕ ενήργησε αυτοβούλως και πως δεν θα έπρεπε να σας ρίξει στα 4096, διότι αυτό θα έπρεπε να το συνεννοηθεί με το εμπορικό τμήμα". Μου είπε επίσης πως ο ΟΤΕ δεν είχε ακόμη στείλει την αναφορά του σχετικά με την επικοινωνία μας, και πως δεν μπορεί να κάνει κάτι ακόμα και πως Θα έπρεπε να καλέσω πάλι από την επόμενη μέρα να το δούμε, πράγμα που έκανα σήμερα (2 Ιούνη 2009).

Σήμερα, λοιπόν, συνομίλησα με τους κυρίους ... και ... (ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για τυχών δυσορθογραφίες στα ονόματά τους), οι οποίοι μου είπαν πως ο ΟΤΕ τους λέει "μη συγχρονισμός modem λόγο μεγάλης απόστασης από τον κατανεμητή" επομένως θα πρέπει να επικοινωνήσω με το εμπορικό τμήμα να μου ρίξουν την γραμμή΄στα 2048 και πως αυτό θα λύσει το πρόβλημα. Τους εξηγώ πως το πρόβλημα το είχα ακόμη και όταν η γραμμή μου ήταν στα 1024, και πως παρουσιάζεται τον τελευταίο ένα (ενάμιση πια) μήνα, επομένως αν ήταν πρόβλημα ταχύτητας, θα έπρεπε να μην συνέβαινε τότε. Μάλιστα, τους είπα και για την ενέργεια του ΟΤΕ να με ρίξει στα 4096. Αφού μου είπαν πως δεν μπορούν να γνωρίζουν τι λέχθηκε με τους προηγούμενους συναδέλφους, όπως και στην πιο πάνω 1) περίπτωση ζήτησα να μιλήσω με υπεύθυνο, τον οποίον και αρνήθηκαν να μου δώσουν, πάρα μονάχα είπαν πως θα με καλέσει ο ίδιος το πρωί.

Τώρα που σας ανέφερα πλήρως το θέμα μου, ζητάω από την εταιρία να πάρει γραπτώς θέση, καθώς και να επικοινωνήσει μαζί μου τηλεφωνικά κάποιος υπεύθυνος σχετικά με την ασυνεννοησία των υπαλλήλων και των τμημάτων, την έλλειψη επικοινωνίας, καθώς και τις ψευδείς δεσμεύσεις. Θα επιθυμούσα, επίσης, να έχω στα χέρια μου, όπως και νομικά δικαιούμαι, όλες τις συνομιλίες που καταγράφηκαν με τους υπαλλήλους σας. Τέλος θέλω να έχω αυτό για το οποίο πληρώνω, δηλαδή σταθερό internet χωρίς αποσυνδέσεις και δικαιολογίες που αφορούν τρίτους, καθώς και κάποιου είδους αποζημίωσης για τον ενάμιση μήνα που δεν έχω την υπηρεσία μιας και έχω συνεχώς αποσυνδέσεις, καθώς και για τον υπόλοιπο χρόνο της ταλαιπωρίας μου.

Η περιπέτειά μου έχει και κάποια όρια και πρόκειται να μοιραστεί σε διάφορα forums του Ελληνικού και διεθνούς internet, γιατί ο κόσμος πρέπει να είναι ενήμερος για τα όσα συμβαίνουν στην αγορά. Εντούτοις, εξακολουθώ ευγενικά να ζητάω τις πιο πάνω ενέργειες έτσι ώστε τα διάφορα "συγνώμη" που δέχτηκα από τις γραμματείς των τμημάτων σας να πάρουν και υλική υπόσταση.

Σας παρακαλώ σε άμεση απάντησή σας σχετικά με όλα αυτά που σας προσάπτω."

Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων αν θήγω κάποιον που δεν πρέπει στο forum, και ελπιζω η ως άνω επιστολή να είναι σύμφωνη με τους κανόνες του forum.

ariadgr
02-06-09, 11:27
...έχω internet από την forthnet μέσω του δικτύου του ΟΤΕ πάνω απο έναν χρόνο τώρα.

Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις προβλήματα έπρεπε να είχες περάσει σε OTE Conn-x ώστε να έχεις άμεση επικοινωνία με τον ΟΤΕ για τις βλάβες και όχι με ενδιάμεσο τη Forthnet.
Η αλλαγή γίνεται τηλεφωνικά από το 134...

Penance
02-06-09, 15:24
Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις προβλήματα έπρεπε να είχες περάσει σε OTE Conn-x ώστε να έχεις άμεση επικοινωνία με τον ΟΤΕ για τις βλάβες και όχι με ενδιάμεσο τη Forthnet.
Η αλλαγή γίνεται τηλεφωνικά από το 134...

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ο ΟΤΕ χρεώνει παραπάνω και δεν προσφέρει double play με προπληρωμένες κλήσεις στο εξωτερικο, πράγμα το οποίο μου είναι απαραίτητο.

Το πρόβλημα με την εταιρία αφορά κυρίως στην ανικανότητα των υπαλλήλων και όχι την γραμμή. Κατά την ταπεινή μου άποψη μια οποιαδίποτε εταιρία, μέσα απο τον ίδιο τον κώδικα δεοντολογίας της, όταν δεσμεύεται για κάτι, οφείλει να το διεκπεραιώνει. Έτσι, οταν ένας υπάλληλος λέει "θα προωθήσω το μήνυμα" αυτό θα πρέπει να γίνεται :rtfm:, και όχι να ξεχνιέται :whistle:.

xmperop1
02-06-09, 20:43
Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ο ΟΤΕ χρεώνει παραπάνω και δεν προσφέρει double play με προπληρωμένες κλήσεις στο εξωτερικο, πράγμα το οποίο μου είναι απαραίτητο.

Το πρόβλημα με την εταιρία αφορά κυρίως στην ανικανότητα των υπαλλήλων και όχι την γραμμή. Κατά την ταπεινή μου άποψη μια οποιαδίποτε εταιρία, μέσα απο τον ίδιο τον κώδικα δεοντολογίας της, όταν δεσμεύεται για κάτι, οφείλει να το διεκπεραιώνει. Έτσι, οταν ένας υπάλληλος λέει "θα προωθήσω το μήνυμα" αυτό θα πρέπει να γίνεται :rtfm:, και όχι να ξεχνιέται :whistle:.

Δικαολογιούλες.
Την απάντηση για την περίπτωση σου την έδωσε ο ariadgr.

thundera
03-06-09, 01:19
Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις προβλήματα έπρεπε να είχες περάσει σε OTE Conn-x ώστε να έχεις άμεση επικοινωνία με τον ΟΤΕ για τις βλάβες και όχι με ενδιάμεσο τη Forthnet.
Η αλλαγή γίνεται τηλεφωνικά από το 134...

Ακόμα χειρότερά....Ένα θα σου πω για τον ΟΤΕ.Ειχαμε προβλημα στη γραμμη που έχουμε μέσω της HOL και ήρθε "και καλα" ο τεχνικος του ΟΤΕ να δει τι γίνεται έπειδη η HOL μεσω των διαγνωστικων της τεστ δεν εβρισκε γίατι είχαμε πρόβλημα , και ο "τυπος" μας αποσυνδεσε τη γραμμη του τηλεφωνου και εφύγε λεγοντας οτι το προβλημα είναι λογο υγρασίας και να καλέσουμε ηλεκτρολογο....και μετά σου λεεί περι αθέμητου ανταγωνισμού...Και άμεση επικοινωνία με τον ΟΤΕ να έχεις πάλι θα το πληρώσεις το τίμημα, πως ; Όταν θα έρθει ο τεχνικός θα σου πεί το κοθτί σου έχει υγρασία "και καλα" κάλεσε ηλεκτρολόγο και έσυ θα του πεις " αφου είσαι έδω έσυ γιατί δεν το φτιάχνεις?" και θα σου απαντήσει " 50 εύρω" όπως και έγινε σε ένα γνωστό μας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.