PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Port Forwarding



Σελίδες : [1] 2

[DSL]MANOS
21-01-06, 16:15
Δεν μπορώ να ανοίξω τις πόρτες του Fritz!Box Fon. Προσπάθησα 100 φορές αλλά μάταια. Πήρα και την HOL αλλά τίποτα. H ΑΜΥ ανοίγει την Δευτέρα και είπα αντί να κάτσω να περιμένω μέχρι την Δευτέρα για να τους πάρω τηλέφωνο, καλύτερα να ζητήσω βοήθεια από αυτό το Forum. Παιδιά αν ξέρει κανείς πως γίνετε ας μου πει και μένα.

Το modem είναι συνδεδεμένο σε LAN και όχι σε USB.
Απ' τα Windows έχω επιλέξει την αυτόματη απόδοση διεύθυνσης IP και διακοσμητή DNS.

Πάντως με το προηγούμενο modem άνοιγα μια χαρά τις πόρτες του Router.

Edit: Γιατί στα νέα μηνύματα δεν βλέπω αυτό το Topic?

[DSL]MANOS
21-01-06, 20:03
Καλά δεν υπάρχει κάποιος που να έχει Fritz!Box και να έχει ανοίξει κάποια πόρτα?

siemos
21-01-06, 22:52
Μπες www.portforward.com στο section"routers"βρες το μοναδικο fritz που εχει εκει και ακολουθησε τις οδηγιες.Το interface ειναι ακριβως το ιδιο οποτε κανε οτι λεει και εισαι οκ

[DSL]MANOS
21-01-06, 23:23
Το πρώτο πράγμα που έκανα αφού είδα ότι δεν τα κατάφερνα, ήταν να πάω στο portforward. Έλα μου ντε όμως που για το συγκεκριμένο modem λέει μλκ.
Αφού βλέπω ότι κάνεις δεν μου λέει εδώ, θα ψάξω/ρωτήσω σε ξένο site.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον. :)

siemos
21-01-06, 23:42
Αν διαβασεις προσεκτικα και κανεις βημα-βημα οτι λεει θα ανοιξεις τα ports που θελεις.Εγω παντως ετσι το εκανα

[DSL]MANOS
22-01-06, 00:11
Άνοιξες τα port του Fritz!Box Fon??? Πώς??? Το portforward λέει μλκ για αυτό το modem.

ZORO
22-01-06, 01:48
Το portforwarding για να δουλέψει θα πρέπει να κατευθύνεται προς την σωστή εσωτερική ip κάποιου υπολογιστή του δικτύου μας. Πρώτον κοίταξε αυτό εάν δηλαδή η ip προς την οποία έχεις πει το fritzbox να προωθεί τα δεδομένα είναι αυτή του υπολογιστή σου. Πάντως με αυτόματη απόδοση ip δεν βολευεί και πάρα πολύ γιατί κάθε φορά που κάνεις επανεκίνηση του υπολογιστή σου αυτός παίρνει διαφορετική ip, έτσι κάθε φορά θα πρέπει να επεξεργάζεσαι την αντίστοιχη ρύθμιση στο fritzbox ανοίγωντας την πόρτα προς την σωστή ip.

[DSL]MANOS
22-01-06, 02:28
Πάντως με αυτόματη απόδοση ip δεν βολευεί και πάρα πολύ γιατί κάθε φορά που κάνεις επανεκίνηση του υπολογιστή σου αυτός παίρνει διαφορετική ip, έτσι κάθε φορά θα πρέπει να επεξεργάζεσαι την αντίστοιχη ρύθμιση στο fritzbox ανοίγωντας την πόρτα προς την σωστή ip.

Με το Linksys δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Εγώ επέλεγα 1 μόνιμη IP. Τώρα με το Fritz δεν έχω ιδέα. :p
Την σωστή IP έχω βάλει, αλλά δεν δουλεύει. Και άλλοι από ότι έχω διαβάσει έχουν το ίδιο πρόβλημα. Και δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα. ;)

billtsag
22-01-06, 21:49
O μόνος τρόπος που βρήκα εγώ είναι μέσω του Upnp. Ενεργοποίηση και από Windows και από το ρούτερ, και port forwarding απο τα Windows.

To site που αναφέρθηκε αφορά σε παλαιότερο router και όχι στο Fritz box fon, οπότε είναι άχρηστο..

[DSL]MANOS
22-01-06, 22:13
O μόνος τρόπος που βρήκα εγώ είναι μέσω του Upnp. Ενεργοποίηση και από Windows και από το ρούτερ, και port forwarding απο τα Windows.

To site που αναφέρθηκε αφορά σε παλαιότερο router και όχι στο Fritz box fon, οπότε είναι άχρηστο..


Κάπως καθυστερημένη η απάντηση σου... καθώς ήδη βρήκα ποιο ήταν το πρόβλημα (και εγώ που χάρηκα πως θα το έγραφα στο forum πρώτος από όλους). Παρόλα αυτά σ' ευχαριστώ. :)

Στο Fritz!Box Fon:
System ---> Network Settings ---> Allow Changes to security settings over UPnP

Τα υπόλοιπα πιστεύω πως είναι γνωστά. ;)

:offtopic: Μήπως ξέρει κανείς πως να φτιάξω την ώρα στην λίστα των τηλεφωνημάτων? Πάει μια ώρα πίσω (ώρα Γερμανίας) για αυτό ρωτώ. Ίσως χρειάζεται κάνα firmware γιατί δεν βλέπω επιλογή για αυτό το πράγμα.

billtsag
22-01-06, 22:48
Δυστυχώς φαίνεται ότι το ρούτερ είναι καινούργιο και δεν υπάρχει ακόμα τεχνογνωσία, καλά κατεβάσματα..

[DSL]MANOS
22-01-06, 23:02
Δυστυχώς φαίνεται ότι το ρούτερ είναι καινούργιο και δεν υπάρχει ακόμα τεχνογνωσία

Όλες οι νέες τεχνολογίες έχουν και κάποια δυσκολία μέχρι να τις συνηθίσουμε.

Τώρα προσπαθώ να δω πως ακριβώς δουλεύει το VoIP. Από ότι έχω καταλάβει δεν μπορώ ταυτόχρονα να κάνω ή να δέχομαι τηλεφωνήματα απ' το internet ή απ' την γραμμή του ΟΤΕ!!! Άρα με λίγα λόγια υποβαθμίζετε η σύνδεση ISDN μου. Τώρα θα προσπαθήσω να δω αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Πχ όταν μιλάω μέσω internet και κάποιος θέλει να πάρει τηλ απ' το σπίτι μου, να μπορεί να πατάει απλώς το τηλέφωνο και αν είναι busy η γραμμή επειδή μιλάω εγώ, αυτόματα να συνδέετε με το δίκτυο του ΟΤΕ. Παρόμοια, αν κάποιος θέλει να με πάρει τηλ και εγώ μιλάω με δίκτυο ΟΤΕ, να μπορεί η κλήση του με κάποιο τρόπο να συνδέετε μέσω internet, ώστε να μπορέσω να δεχτώ την κλήση του απ' την άλλη γραμμή.

Μήπως σας μπέρδεψα λιγάκι. :p


Αν ξέρει κανείς πως γίνετε αυτό, ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ: Αύριο θα πάρω τηλ την ΑΜΥ αν δεν τα καταφέρω μόνος μου ή δεν με βοηθήσετε.



καλά κατεβάσματα
Ευχαριστώ. :D

[DSL]MANOS
23-01-06, 00:49
Το πρόβλημα λύθηκε.
Θα έχω την 1 γραμμή (τα τηλ σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού) συνδεδεμένη στο modem και την άλλη γραμμή (το 2ρο τηλ του γραφείου μου) στο ISDN modem του ΟΤΕ.

Βασικά πριν η μία γραμμή είχε όλα τα τηλ του σπιτιού εκτός του γραφείου και η 2ρη το τηλ του γραφείου. Οπότε μ' αυτήν την σύνδεση που έκανα τώρα βολεύει περισσότερο από πριν. ;)

Οπότε τώρα μου έχει μείνει μόνο 1 ασήμαντο πρόβλημα. Η ώρα στα τηλεφωνήματα που καταγράφονται στο Fritz. Θα πάρω αύριο την ΑΜΥ και βλέπουμε. ;)

KwstasV
23-01-06, 12:32
MANOS']Το πρόβλημα λύθηκε.
Θα έχω την 1 γραμμή (τα τηλ σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού) συνδεδεμένη στο modem και την άλλη γραμμή (το 2ρο τηλ του γραφείου μου) στο ISDN modem του ΟΤΕ.

Βασικά πριν η μία γραμμή είχε όλα τα τηλ του σπιτιού εκτός του γραφείου και η 2ρη το τηλ του γραφείου. Οπότε μ' αυτήν την σύνδεση που έκανα τώρα βολεύει περισσότερο από πριν. ;)

Οπότε τώρα μου έχει μείνει μόνο 1 ασήμαντο πρόβλημα. Η ώρα στα τηλεφωνήματα που καταγράφονται στο Fritz. Θα πάρω αύριο την ΑΜΥ και βλέπουμε. ;)

Δηλαδή για να καταλάβω κάνεις VoIp χωρίς προβλήματα καθυστέρησης και ποιότητας και το μόνο πρόβλημα είναι η ώρα;
Τι σύνδεση πήρες;
Θα τρελλαθώ με το VoIp. Έχω 384 HOL και δε έχει καθόλου καλή ποιόττητα. Γι' αυτό ρωτάω. (Μη μου πείτε για τα γνωστά προβλήματα ΟΤΕ, τα έχω διαβάσει όλα. τα ξέρω. Απλά λέω πάλι τον πόνο μου και αναρωτιέμαι αν ο Μάνος το έλυσε το θέμα)

[DSL]MANOS
25-01-06, 01:11
Δηλαδή για να καταλάβω κάνεις VoIp χωρίς προβλήματα καθυστέρησης και ποιότητας και το μόνο πρόβλημα είναι η ώρα; Τι σύνδεση πήρες; Θα τρελλαθώ με το VoIp. Έχω 384 HOL και δε έχει καθόλου καλή ποιόττητα. Γι' αυτό ρωτάω. (Μη μου πείτε για τα γνωστά προβλήματα ΟΤΕ, τα έχω διαβάσει όλα. τα ξέρω. Απλά λέω πάλι τον πόνο μου και αναρωτιέμαι αν ο Μάνος το έλυσε το θέμα)

Τα "προβληματάκια" που έχω ως τώρα είναι τα εξής:

1. Η ώρα πάει πίσω κατά 1 ώρα.
2. Το τηλέφωνο αργεί να χτυπήσει κατά 1 δευτερόλεπτο περίπου και άμα το κλίσει αυτός που καλεί ή σηκώσω το τηλ που είναι συνδεδεμένο με το ISDN modem του ΟΤΕ, τότε αυτό συνεχίζει να χτυπάει για 1-2 sec.
3. Όταν καλώ κάποιον, ο άλλος δεν μπορεί να δει τον αριθμό μου.
4. Δεν μπορώ να ανοίξω τις πόρτες του router.

Λύσεις:
1. Καμία στην δικιά μου περίπτωση.



The date and time of the FRITZ!Box can automatically be set in two
ways:
1. The device is connected to an ISDN extension and an outgoing
charged
call via the landline is established.
2. The device is operated in router mode and a DSL Internet
connection
is established.

If the FRITZ!Box is neither operated as a DSL router nor is connected
to an
ISDN extension then no automatic detection of time information is
possible.
However, if your FRITZ!Box is configured as a DSL modem or no Internet
connection is supposed to be established then you have the possiblity
of
manually setting the time and date via a connected telephone.
If this is the case proceed as follows:
- lift the receiver.
- enter #83*hhmmDDMMYYYY*

hh: hour
mm: minutes
DD: day
MM: month
YYYY: year

NOTE: The date and time information is lost and has to be renewed
whenever
the power is disconnected from the FRITZ!Box.

Best regards,
Neil O'Hara (AVM Support)


2. Σύμφωνα με την HOL είναι φυσιολογικό. Η ΑΜΥ δεν έχει ιδέα αν λύνετε.
3. Βλέπε 2
4. Όλοι μου λένε (HOL, ΑΜΥ, κοινότητα aDSLgr.com) ότι κάνω τις ρυθμίσεις σωστά. Η AVM Γερμανίας δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.


Τώρα σχετικά με την ποιότητα του ήχου... δεν έχω κάνα πρόβλημα. Αλλά μερικές φορές παρατηρώ κάποια μικρή παύση για δέκατα του δευτερολέπτου.
Έχω 1024 γραμμή.

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την VoIP τότε δοκίμασε να τσεκάρεις αυτήν την επιλογή:


Telephony ---> Internet Telephony ---> Advanced Settings ---> "Always use voice coding in fixed-line network quality. FRITZ!Box always uses lossless voice coding as in the fixed-line network"

Ίσως μʼ αυτήν την επιλογή να δεις άσπρη μέρα. Πάντως εγώ δεν έχω παράπονα.
Και αυτά τα "προβληματάκια" που έχω, δεν είναι σπουδαία.
Κατά την άποψη μου τα 3 πρώτα δεν λύνονται με τα υπάρχουσα δεδομένα. Αλλά το port forwarding σίγουρα μπορεί να λυθεί. Πάντως και να μην λυθεί δεν έχω πρόβλημα καθώς έχω πάλι τις πόρτες του router ανοιχτές υποβιβάζοντας την ασφάλεια του router μου.

Αν κάποιος πάλι μπορεί να βοηθήσει σε ένα απ' αυτά τα προβλήματα τότε ευχαρίστως να δεχθώ υποδείξεις.

Από απορία, έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα στην καθυστέρηση του κουδουνίσματος των τηλεφώνων του? Κώστα εσύ που έχεις συνδέσει και τηλ στο ISDN modem κσι στο Fritz, για πάρε απ' το κινητό σου και δες αν υπάρχει καθυστέρηση. Για να ξέρω αν είμαι ο μόνος που έχω αυτό το πρόβλημα. :p


ΥΓ: συγνώμη για το καθυστερημένο reply.

KwstasV
25-01-06, 13:11
MANOS']
Από απορία, έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα στην καθυστέρηση του κουδουνίσματος των τηλεφώνων του? Κώστα εσύ που έχεις συνδέσει και τηλ στο ISDN modem κσι στο Fritz, για πάρε απ' το κινητό σου και δες αν υπάρχει καθυστέρηση. Για να ξέρω αν είμαι ο μόνος που έχω αυτό το πρόβλημα. :p


ΥΓ: συγνώμη για το καθυστερημένο reply.

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον η 1024 είναι η λύση και τίποτα άλλο, αλλά κοστίζει...
Σχετικά με την καθυστέρηση δε ξέρω να σου πω. Χρησιμοποιώ ασύρματες συσκευές που ούτως ή αλλαως είχαν καθυστέρηση και στο να πάρουν μπρος και στο να καταλάβουν ότι η γραμμή έκλεισε και να σταματήσουν να χτυπούν. Το έλεγε και το manual τους.
Οπότε μάλλον δεν μπορώ να σου πω προς το παρόν. Αν βάλω καμιά κλασική σταθερή συσκευή θα σου πω.

[DSL]MANOS
25-01-06, 15:38
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Τπτ


Μάλλον η 1024 είναι η λύση και τίποτα άλλο, αλλά κοστίζει...
Εγώ πάντως με την 1024 πληρώνω λιγότερα λεφτά από ότι πλήρωνα με τις προηγούμενες συνδέσεις που είχα απ' το 2003 με ταχύτητες 384 και 512. Οπότε αν αναλογιστείς πως τώρα μπορώ να χρησιμοποιώ και VoIP, μου έρχεται ακόμη φτηνότερα. ;)
Αλλά πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος με τις τιμές. Αν κοιτάξεις ή ρωτήσεις ξένους χρήστες DSL, οι περισσότεροι σου λένε κάτι κουφές ταχύτητες, οι οποίες στοιχίζουν περίπου 1 ευρώ το Mbps (σε download πάντα)!!!
Άντε να δούμε και εμείς καμιά φορά ταχύτητα 24 mbps με 20 ευρώ. :cool:


Σχετικά με την καθυστέρηση δε ξέρω να σου πω. Χρησιμοποιώ ασύρματες συσκευές που ούτως ή αλλαως είχαν καθυστέρηση και στο να πάρουν μπρος και στο να καταλάβουν ότι η γραμμή έκλεισε και να σταματήσουν να χτυπούν. Το έλεγε και το manual τους. Οπότε μάλλον δεν μπορώ να σου πω προς το παρόν. Αν βάλω καμιά κλασική σταθερή συσκευή θα σου πω.
Εγώ πάντως από ότι θυμάμαι το ασύρματο που είχα δεν καθυστερούσε να χτυπήσει.
Το καλό είναι ότι όταν σηκώνω 1 τηλ, τα υπόλοιπα που είναι στην ίδια γραμμή σταματούν να χτυπάνε. Αλλά αν σηκώσω το τηλ που είναι συνδεδεμένο με το ISDN modem του ΟΤΕ, αυτά συνεχίζουν να βαράνε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
29-01-06, 20:26
Καλησπερα εγω εχω το Fritzbox και οι πορτες δουλεουν κανονικα κανε τα ακολουθα και θα δεις ασπρη μερα ..
Δινεις Το IP του Μοντεμ 192.168.178.1 για να μπεις στο Setup μετα πηγαινεις στην επιλογη System - Expert -show Expert Settings μετα Network Settings και τις 2 επιλογες της Επιλεγης Μετα Ip Address και επιλεγης All Computers Are Located In The Same Port Μετα πηγαινεις Port Forward εκει Βλεπεις την Ip που εχει σαν Http-server επιλεγεις νεα πορτα και υστερα Other Application Εκει δινεις την Ιδια Ip με αυτην που εχει Σαν Http-server και την πορτα και στα 3 πεδια δινεις την Ιδια μετα ανοιγεις Το Fritzdsl Και απενεργοποιεις της προστασιες δηλ εκει που εχει της 2 πρωτες τσεκαρισμενες της απενεργοποιεις και εισαι ετοιμος


Τα Λεμε

nnn
30-01-06, 01:22
Δεν το ξαναγράφεις σε κανονικά Ελληνικά για να διαβάζεται εύκολα ?
:protest:

[DSL]MANOS
02-02-06, 18:19
Καλησπερα εγω εχω το Fritzbox και οι πορτες δουλεουν κανονικα κανε τα ακολουθα και θα δεις ασπρη μερα ..
Δινεις Το IP του Μοντεμ 192.168.178.1 για να μπεις στο Setup μετα πηγαινεις στην επιλογη System - Expert -show Expert Settings μετα Network Settings και τις 2 επιλογες της Επιλεγης Μετα Ip Address και επιλεγης All Computers Are Located In The Same Port Μετα πηγαινεις Port Forward εκει Βλεπεις την Ip που εχει σαν Http-server επιλεγεις νεα πορτα και υστερα Other Application Εκει δινεις την Ιδια Ip με αυτην που εχει Σαν Http-server και την πορτα και στα 3 πεδια δινεις την Ιδια μετα ανοιγεις Το Fritzdsl Και απενεργοποιεις της προστασιες δηλ εκει που εχει της 2 πρωτες τσεκαρισμενες της απενεργοποιεις και εισαι ετοιμος


Τα Λεμε
Το δοκίμασα. Δεν δούλεψε σε μένα. :(

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
03-02-06, 18:17
Ειδες μηπως ξεχασες τιποτα γιατι το εχω κανει και σε αλλους φιλους εδω και δουλευουν οι πορτες εβαλες το expert mode σε λειτουργεια στο menu settings εκει ενεργοποιησες της 2 πρωτες επιλογες μετσ πηγαινεις στο ip address και τσεκαρεις την πρωτη επιλογη και στην ip πρεπει να υπαρχει η διευθυνση του modem 192.168.178.1 σαν μασκα δυκτιου πρεπει να εχει 255.255.255.0 και η επιλογη DHCP θα ειναι ενεργοποιημενη μετα θα πας στο menu internet και μετα port forwarding εκει μεσα σου εχει μια ip 192.168.178.21 εχει σε εμενα εαν και σε εσενα ειναι η ιδια την αφηνεις οπως εχει σαν πορτα σου δινει την 80.Αφου επιλεξεις νεα πορτα αλλαζεις την επιλογη http-server και επιλεγεις other applications γραφεις το ονομα που θελεις για την πορτα γραφεις την ip που ειχε δηλ 192.168.178.21 και βαζεις την ιδια πορτα που θα ακουει το fritzzbox και στα 3 κουτακια μετα αφου κανεις οκ και σε βγαλει την λιστα με τις πορτες πρεπει μπροστα απο την πορτα το κουτακι να ειναι τσεκαρισμενο εαν δεν δουλεψει με την π 192......21 βαλε 192.........20 μετα ανοιγεις το fritzdsl πηγαινεις στην επιλογη protect και απενεργοποιεις ολες τις προστασιες στην επιλογη automatic port forwarding in fritzibox ενεργοποιεις την επιλογη use port forward και μετα allow access(no security)
κανεις restart το pc και κανονικα πρεπει να δουλεψουν


τα λεμε

[DSL]MANOS
03-02-06, 19:08
μετα ανοιγεις το fritzdsl????πηγαινεις στην επιλογη protect???? και απενεργοποιεις ολες τις προστασιες στην επιλογη automatic port forwarding??? in fritzibox ενεργοποιεις την επιλογη use port forward και μετα allow access(no security)????
κανεις restart το pc και κανονικα πρεπει να δουλεψουν

Αυτά που είναι μαυρισμένα δεν τα κατάλαβα. Για γράψτα πιο αναλυτικά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
03-02-06, 20:32
Μεσα στο κουτι του μοντεμ εχει ενα cd που ειναι για την εγκατασταση του σε αυτο το cd εχει ενα προγραμμα μεσα που λεγετε Fritzidsl start center κανεις εγκαταστησα αυτο το προγραμμα και μετα το τρεχεις οταν θα τρεξει θα σου βγαλει κατι επιλογες εσυ επιλεγεις την επιλογη protect εκει μεσα θα βρεις αυτα που σου εγραψα πριν και δεν καταλαβες και θα τις επιλεξεις οπως σου ειπα πριν αυτα

[DSL]MANOS
03-02-06, 21:41
Εγκατέστησα το Fritz!Dsl. Πατάω το εικονίδιο, αλλά μετά δεν βλέπω καμιά επιλογή protect. Το μόνο που βλέπω είναι "Έναρξη --> Όλα τα προγράμματα ---> Fritz!DSL --->Fritz!Web Protect". Αλλά δεν βλέπω πουθενά το automatic port forwarding.
Δεν τα γράφεις όλα αναλυτικά για να καταλάβω τι εννοείς? Δώσε και κάνα pic για να τα πιάσω με την πρώτη. ;)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
04-02-06, 11:42
Θα κανεις ανοιγμα το cd του modem θα πας μετα στον καταλογο software και μετα ανοιγεις τον φακελο fritzidsl και κανει setup το προγραμμα μετα σου βγαζει ενα εικονιδιο fritidsl start center εκει θα βρεις της εξης επιλογες internet-fritzbox-protect-update-diagnosis-web test μετα ανοιγεις την επιλογη protect και κανεις αυτα που σου ειπα σε αλλα μηνυματα

καλη δουλεια

[DSL]MANOS
04-02-06, 21:34
OK. Θα το δοκιμάσω αφού ολοκληρώσω κάτι που κατεβάζω. ;)

ultraxmode
07-02-06, 12:26
Παιδιά εγώ πήρα πριν 3 μέρες το Fritz.box απο το πακέτο της HOL (6+6) 512kbps και διάβασα σε ένα site πως για να επιτύχεις γρήγορες συνδέσεις στο DC++ θα πρέπει να κάνεις port forward κα΄ποιες ports απο τον router στο PC που έχει εγκατεστημένο το DC++.Για την ακρίβεια πρέπει να κάνεις forward τις ports 6881-6889 TCP\UDP.

Με το τελευταίο update για το Fritz!Box λέει η AVM πως περιέχει :

''Improved port range configuration for forwarding profiles''

Mπορώ να ορίσω δηλαδή port range ? Όταν πάω να φτιάξω ένα port forward του βάζω ''other application'' και έχει επιλογή ''From port XXXXX through port XXXXXXX'' σε μία IP και απο κάτω ''to port" . Δεν το κατάλαβα και πολύ ...

Σε άλλους routers υπάρχει πίνακας που λέει "from -> to port" και στα δύο (router-PC)

thanx!

:hmm:

[DSL]MANOS
07-02-06, 12:46
μετα ανοιγεις το fritzdsl πηγαινεις στην επιλογη protect και απενεργοποιεις ολες τις προστασιες στην επιλογη automatic port forwarding
Το έκανα.


fritzibox ενεργοποιεις την επιλογη use port forward και μετα allow access(no security)
???

[DSL]MANOS
07-02-06, 12:48
Mπορώ να ορίσω δηλαδή port range ?
Ναι

Πχ.
''From port 80 through port 100''
"To Port: 80"

ultraxmode
07-02-06, 13:31
Mano , ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,

αλλά αυτό δεν είναι ''port range'' ... θέλω να κάνω forward απο την port 6881 έως και την port 6889 του router στις αντίστοιχες στην IP του PC που έχω εγκατεστημένο το DC++.
Πρέπει να το κάνω μία μία ???:hmm:

ultraxmode
07-02-06, 13:37
Παιδιά το βρήκα, απλά πρέπει να βάλεις :

from port : (π.χ.) 6881-6889 through port : 6881-6889
to IP : {IP του PC με το DC++}
to port : 6881-6889

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/FRITZ/WLAN7050/BitTorrent.htm

[DSL]MANOS
07-02-06, 14:01
Έκανα λάθος ο μλκ και έβαλα το ίδιο port και στα 2. :lol:
Τώρα το κατάλαβες?

[DSL]MANOS
07-02-06, 14:02
from port : (π.χ.) 6881-6889 through port : 6881-6889
to IP : {IP του PC με το DC++}
to port : 6881-6889
???? Τι λες???

ultraxmode
07-02-06, 14:13
Η μλκ συνεχίζεται ... :up:

κι εγώ έκανα...

from port : 6881 through port : 6889
to port : 6681 (through port 6889)

μόλις βάλεις το range δηλαδή σου βγάζει απο κάτω στο ''to port'' ένα ''through port'', απλά εσύ βάζεις το start port και αυτόματα σου βάζει το end port που το παίρνει απ ό,τι έχεις δώσει απο πάνω... (στο through port)

:cool:

[DSL]MANOS
07-02-06, 15:29
Αυτό είπα και εγώ. :)
Μόνο που εγώ αντί να γράψω στο προηγούμενο post μου, ένα διαφορετικό port στο "through port", έβαλα το ίδιο. Κατά λάθος. :p
Αλλά μόλις μου είπες ότι έβαλα το ίδιο το διόρθωσα (αν το πρόσεξες δλδ). ;)

ultraxmode
07-02-06, 15:46
Ναι Μάνο ! :lol:

Το βρήκαμε ε ? :lol: :lol: :lol:

ΟΚ !

ΜΙΑ ΧΑΡΑΑΑΑΑ.... χαλαρά....:up:

[DSL]MANOS
07-02-06, 15:59
Το βρήκαμε ε ?
Όχι. Εγώ δεν το βρήκα. Για κάποιο περίεργο λόγο σε εμένα δεν λειτουργεί. Για αυτόν τον λόγο άλλωστε έκανα αυτό το post. Παράλληλα με βοηθάει και το support της εταιρίας, χωρίς όμως κάποια επιτυχία. :(

ultraxmode
07-02-06, 16:44
Sorry Μανο αλλά πώς συμπέρανες οτι δεν λειτουργεί σε σένα ?

Μου φαίνεται παράξενο...

[DSL]MANOS
07-02-06, 17:04
Αφού δεν δουλεύει το DC. :down:

ZORO
08-02-06, 02:25
MANOS']Αφού δεν δουλεύει το DC. :down:

Υποθέτω ότι ξέρεις ότι στο DC εκτός από το να ανοίξεις τις κατάληλες πόρτες πρέπει κάθε φορά να του λες και ποια είναι η IP σου.

[DSL]MANOS
08-02-06, 03:59
Ναι ...

ultraxmode
08-02-06, 14:39
http://www.dc-resources.com/guide.htm

σίγουρα θα το έχεις κοιτάξει .... απλά είπα μήπως βοηθήσω...

εγώ είμαι οκ .... κατέβασα χθές γύρω στα 3GB data...

αλλά ρε παιδιά...υπάρχει κανένα trick για να κατεβάζει πιό γρήγορα αυτό το πράμα ? απο 2-6 το μέγιστο κατέβαζα απο user με Τ3...και έχω 512kbps σύνδεση... τι παίζει ???

απο bitorrent κατεβάζω με ταχύτητες steady 45-52 !!! τόση διαφορά ??? παράξενο μου φαίνεται ...

:hmm:

[DSL]MANOS
08-02-06, 14:44
Εδώ λέμε ότι ούτε η εταιρία μπορεί να με βοηθήσει. Λες να ήταν τόσο εύκολο? :p


αλλά ρε παιδιά...υπάρχει κανένα trick για να κατεβάζει πιό γρήγορα αυτό το πράμα ?Εγώ κανονικά κατεβάζω. :)

ultraxmode
08-02-06, 14:53
Mano, έχεις πρόβλημα ή οχι ?? θές να πείς τι ? οτι κατεβάζεις σαν passive ? Δεν πολυκατάλαβα...

ή δεν μπορείς να κάνεις port forward ? (μάλλον αυτό ε ?)

joseph
08-02-06, 14:53
http://www.dc-resources.com/guide.htm

σίγουρα θα το έχεις κοιτάξει .... απλά είπα μήπως βοηθήσω...

εγώ είμαι οκ .... κατέβασα χθές γύρω στα 3GB data...

αλλά ρε παιδιά...υπάρχει κανένα trick για να κατεβάζει πιό γρήγορα αυτό το πράμα ? απο 2-6 το μέγιστο κατέβαζα απο user με Τ3...και έχω 512kbps σύνδεση... τι παίζει ???

απο bitorrent κατεβάζω με ταχύτητες steady 45-52 !!! τόση διαφορά ??? παράξενο μου φαίνεται ...

:hmm:

Επειδή λέει Τ3 δεν σημαίνει ότι είναι και Τ3 ....
Δευτερον μπορεί να παίζει limiter απο την μεριά του, οπότε τον καταγκέλεις ...

[DSL]MANOS
08-02-06, 15:08
Στο Fritz!Box Fon:
System ---> Network Settings ---> Allow Changes to security settings over UPnP
Έτσι λειτουργεί. Αλλά δεν μπορώ να κάνω port forward. :(

ultraxmode
08-02-06, 15:22
Μα το upnp γιαυτό το λόγο είναι ! Για να μην κάνεις χειροκίνητα το port forwarding...!!!

Οπότε μιά χαρά είσαι ... μην το ψάχνεις...

Εγώ έχω Windows 2003 Server Enterprise edition οπότε ΔΕΝ έχω upnp (Universal Plug And Play) .... ΟΠΟΤΕ..... βάζω χεράκι...;) manual rules... αλλά και μερκές φορές σπάει νεύρα... :mad:

ultraxmode
08-02-06, 15:25
Α ! επίσης ... (συγγνώμη κιίολας για τα σπαστά posts) μπορείς κάθε φορά που κάνεις κάποιο test στο www.canyouseeme.org και να του δώσεις το port που θές να τσεκάρεις...(με ΑΝΟΙΧΤΟ το DC++ ή οποιοδήποτε software δοκιμάζεις ...αν σου πεί success είσαι οκ...
;)

[DSL]MANOS
08-02-06, 15:36
Αφού δεν μπορώ να ανοίξω ports μέσω του port forward. Άρα τι να το κάνω το link?

Το ξέρω ότι είμαι OK, αλλά καλό θα ήταν να βρω ποιό είναι το πρόβλημα και να το διορθώσω.

Να υποθέσω πως τα Windows που έχεις είναι κρακαρισμένα? :p

ultraxmode
08-02-06, 15:42
Νιάουουουουου.... για κοίτα την πάνω στα κεραμίδια... :lol:

Όχι !:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.