PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από Forthnet σε OTE: Ερωτήσεις, εντυπώσεις, απορίες



manicx
03-06-09, 20:46
Λοιπόν, ολοκληρώθηκε (που λέμε) η μετάβαση σε OTE. Διακόπηκε η Forthnet, ήρθε η γραμμή από OTE αλλά μπαίνω με username/pass από συγγενικό πρόσωπο. Θα βάλω εδώ χθεσινό γράφημα από Forthnet με το DMT και σημερινό από OTE.



Η πρώτη ερώτηση μου είναι ότι η ταχύτητα OTE παίζει αρκετά. Πολλές φορές είναι αρκετά χαμηλή κυρίως αν πάρει SNR 9-9.5. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ήξερα ότι ο ΟΤΕ δίνει SNR 9. Βέβαια, ελέω μεγαλύτερου Attenuation με ΟΤΕ (!!!), 34 έναντι 30 με Forthnet συγχρονίζω κανά 700kbps παρακάτω. Τώρα έχω SNR 7.5!...
Η δεύτερη είναι ότι σε κάτι DSL resync με το DMT, είδα κάτι Attenuation 40 με συγχρονισμό στα 9.5. Τι είναι τούτο; Φυσιολογικό ή όχι;
Η τρίτη αφορά το upload. Δεν έχω δει παραπάνω από 935 και παίζει από 920 και πάνω(με forthnet ήταν πάντα 1021). Αυτό συμβαίνει με otenet;
To Output Power στο down είναι τρομακτικά υψηλό. Δεν είχα ποτέ πάνω από 19 με Forthnet. Υπάρχει θέμα με αυτό;
Μπορώ να ζητήσω στο προφίλ μου SNR 8 σταθερά από OTEnet;
Καθώς δεν έχει έρθει κάτι επίσημο από OTE, υπάρχει περίπτωση να 'μην έχει στρώσει' η γραμμή;


Γενικά, ούτε ζέστη ούτε κρύο. Αν είχα την ίδια ταχύτητα (κοντά στα 11.200) θα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια, το ping με OTEnet είναι 9ms και με Γερμανικούς Servers κοντά στο 62-63. Μάλλον interleaved το κόβω καθώς περίμενα 50άρια (εκτός και αν και οι υπόλοιποι με fast έχουν τέτοια pings αυτό το καιρό). Σε έλεγχο που έκανα στην γραμμή στην δουλειά είναι αυξημένα και γύρω στα ίδια με εμένα).

Κάνω και attach τα γραφήματα... Το πρώτο με 30dB Att είναι Forthnet. Το δεύτερο (με 34) OTE...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

sdikr
03-06-09, 21:13
Στην forthnet έχεις 6 snr, στον Οτε 9, το θεώρω λογικό να έχεις χαμηλότερο Up και χαμηλότερη ταχύτητα

Ακόμα μην ξεχάσεις να αλλάξεις firmware, κάνει μεγάλη διαφορά

manicx
03-06-09, 21:18
Βασικά στην Forthnet είχα αιτηθεί αλλαγή στο προφίλ μου σε SNR 8 γιατί είχε αστάθεια στα 6. Οπότε αυτή τη στιγμή με OTE έχω πάρει SNr 7.5...

Στο 585v7 έχω 7.4.3.2 Int. Να βάλω κάτι άλλο;

sdikr
03-06-09, 21:22
Βασικά στην Forthnet είχα αιτηθεί αλλαγή στο προφίλ μου σε SNR 8 γιατί είχε αστάθεια στα 6. Οπότε αυτή τη στιγμή με OTE έχω πάρει SNr 7.5...

Στο 585v7 έχω 7.4.3.2 Int. Να βάλω κάτι άλλο;

Στο δικό μου 585v6 έχω το 8.2.1.5
δυστυχώς δεν δουλεύει DMT

treli@ris
03-06-09, 21:27
Μπορεις να βαλεις το 8.2.3.7 που ειναι αρκετα σταθερο παροτι ακομη "demo".

Lagman
03-06-09, 23:06
Λοιπόν, ολοκληρώθηκε (που λέμε) η μετάβαση σε OTE. Διακόπηκε η Forthnet, ήρθε η γραμμή από OTE αλλά μπαίνω με username/pass από συγγενικό πρόσωπο. Θα βάλω εδώ χθεσινό γράφημα από Forthnet με το DMT και σημερινό από OTE.



Η πρώτη ερώτηση μου είναι ότι η ταχύτητα OTE παίζει αρκετά. Πολλές φορές είναι αρκετά χαμηλή κυρίως αν πάρει SNR 9-9.5. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ήξερα ότι ο ΟΤΕ δίνει SNR 9. Βέβαια, ελέω μεγαλύτερου Attenuation με ΟΤΕ (!!!), 34 έναντι 30 με Forthnet συγχρονίζω κανά 700kbps παρακάτω. Τώρα έχω SNR 7.5!...
Η δεύτερη είναι ότι σε κάτι DSL resync με το DMT, είδα κάτι Attenuation 40 με συγχρονισμό στα 9.5. Τι είναι τούτο; Φυσιολογικό ή όχι;
Η τρίτη αφορά το upload. Δεν έχω δει παραπάνω από 935 και παίζει από 920 και πάνω(με forthnet ήταν πάντα 1021). Αυτό συμβαίνει με otenet;
To Output Power στο down είναι τρομακτικά υψηλό. Δεν είχα ποτέ πάνω από 19 με Forthnet. Υπάρχει θέμα με αυτό;
Μπορώ να ζητήσω στο προφίλ μου SNR 8 σταθερά από OTEnet;
Καθώς δεν έχει έρθει κάτι επίσημο από OTE, υπάρχει περίπτωση να 'μην έχει στρώσει' η γραμμή;


Γενικά, ούτε ζέστη ούτε κρύο. Αν είχα την ίδια ταχύτητα (κοντά στα 11.200) θα ήμουν ευχαριστημένος. Βέβαια, το ping με OTEnet είναι 9ms και με Γερμανικούς Servers κοντά στο 62-63. Μάλλον interleaved το κόβω καθώς περίμενα 50άρια (εκτός και αν και οι υπόλοιποι με fast έχουν τέτοια pings αυτό το καιρό). Σε έλεγχο που έκανα στην γραμμή στην δουλειά είναι αυξημένα και γύρω στα ίδια με εμένα).

Κάνω και attach τα γραφήματα... Το πρώτο με 30dB Att είναι Forthnet. Το δεύτερο (με 34) OTE...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Στην περίπτωση μου κέρδισα 1Mbps όταν άλλαξα σε ΟΤΕ,.
θα το ξαναπώ το router που έχεις με το firmware που φοράς το δοκίμασα σε γραμμή forthnet και είδα μεγάλη αύξηση στα Ping θεωρώ πως το ZyXEL p660 ήταν καλύτερο,δε δοκιμάζεις κανένα άλλο router ;

Σχετικά με την ζέστη και το κρύο μπες online στο counter strike source και άστο να σου βγάλει τους όλους τους internet gameservers και πες μου από τι Ping ξεκινάνε ...

Τα ακόλουθα screenshot σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύουν του παροχους και πιθανότατα κάποιοι να έχουν καλύτερο routing άρα και καλύτερα Ping(και το Ping μπορεί να επηρεαστεί από διάφορους παράγοντες )...
2009-06-03 21:30 έως τις 22:30

nmavro73
03-06-09, 23:31
Αποσυγχρονισμούς είχα και γω τον πρώτο καιρό.Σταμάτησαν τώρα. Ανέβαζα λίγο εγώ το SNR για να κρατάω τη γραμμή στην αρχή.Δεν είναι interleave και αυτό φαίνεται στο depth που ειναι 1.
Το upload ναι ειναι ένα θέμα είναι λίγο χαμηλότερο.
Δεν θα σου αλλάξουν το SNR αλλά αν τους πεις για αποσυχρονισμό θα σου μειώσουν την ταχύτητα.Καλύτερα να το αλλάξεις εσύ με τελνετ ή DMT
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με output power για να πω την αλήθεια.Πάντως η σύνδεση είναι πολύ σταθερή.Πιγνκ έχω γενικά χαμηλά.Το ότι ειναι 62 και όχι 53 δεν σημαίνει τίποτα.Μπορεί να παίζει και κάτι από τον ξένο σέρβερ
Ρουτερ έχω το sagem χωρίς κανένα πρόβλημα πλέον

panos123
03-06-09, 23:33
άσε λίγο τη ταχύτητα συγχρονισμού και το πόσα Mbps έχασες και έλεγξε ποια είναι η ταχύτητα με την οποία σερφάρεις, κατεβάζεις κ.ο.κ.

εγώ προσωπικά με το επέστρεψα ΟΤΕ άρχισαν τα Video να παίζουν στο youtube, οι σελίδες να απαντάνε πολύ-πολύ γρηγορότερα, το rapidshare με αρκετά καλύτερες επιδόσεις και με μεγαλύτερη σταθερότητα.

Lagman
04-06-09, 09:57
άσε λίγο τη ταχύτητα συγχρονισμού και το πόσα Mbps έχασες και έλεγξε ποια είναι η ταχύτητα με την οποία σερφάρεις, κατεβάζεις κ.ο.κ.

εγώ προσωπικά με το επέστρεψα ΟΤΕ άρχισαν τα Video να παίζουν στο youtube, οι σελίδες να απαντάνε πολύ-πολύ γρηγορότερα, το rapidshare με αρκετά καλύτερες επιδόσεις και με μεγαλύτερη σταθερότητα.

Η διαφορά στο browsing είναι λογική για το λόγο ότι οι dns servers της FORTHnet μπορεί να κάνουν και 5000ms για resolve www.google.com ενώ του ΟΤΕ οι dns σταθερά 20ms.

manicx
04-06-09, 12:33
Αποκρισιμότητα: μέρα με νύχτα. Όλα γίνονται σε χρόνους DT

Pings στο CS:S μου δίνει servers στη Γερμανία από 55-56ms. Ωραία πράγματα.

Θα δοκιμάσω και άλλα firmware στο 585v7 αφού έχω κι επίσημα username/password από OTEnet. Αν κάποιος έχει δει διαφορά με αλλαγή από 7.4.3.2-> μεταγενέστερο f/w με OTE ας μου το πει (ειδικά αν του έδωσε μικρότερο Attenuation). Το ST δεν το αλλάζω. Είναι τέρας σταθερότητας.

Χθες το βράδυ το SNR ανέβηκε στο 9. Με τις ώρες του θα είναι. Αν το πετύχω 8άρι συγχρονίζω στάνταρ πάνω από 11000. Από τα γραφήματα φαίνεται ότι η εξασθένηση είναι η ίδια αλλά η Forthnet έδινε κατιτίς παραπάνω και γι'αυτό συγχρόνιζα στα 11.500. Θέμα DSLAM το κόβω αφού μιλάμε για ίδια γραμμή (χαλκός) με μία μέρα διαφορά.

Ίδωμεν...

TAG_Team
06-06-09, 05:20
μην μιλήσεις για αποσυγχρονισμό γιατί θα πας για υποβάθμιση γραμμής, ειδικά αν τους έχεις "πρήξει" με κλήσεις...

giorgiosb
08-06-09, 03:54
Λοιπον να καταθεσω και εγω τις εμπειριες μου απο την μεταβαση.
1 ταχυτατη συνδεση και ενημερωση (μολισ μια ημερα)
2 σταθερη συνδεση χωρισ σκαμπανεβασματα στην γραμμη
3 τα Rapidshare πολυ καλα (δεν πιστευα οτι υπαρχει 500 kbs για την 8 αρα γραμμη μου)
4 on-line game αψογο

Βασικο μειωνεκτημα τα τορρεντς (τα αποια εκτως καποιον δειγματων τορρεντ που δινονται στο φορουμ και πιανουν 500 ταχυτητα) πανω απο 60 Kbs δεν σηκωνουν με τιποτα στην καλητερη 80 και εχοντας ολες τις ρυθμησεις που γραφονται εδω!!!:( με βιτορρεντ ομως καλητερα τα πραγματα με διαφορα !!!

hel
08-06-09, 20:42
Λοιπον να καταθεσω και εγω τις εμπειριες μου απο την μεταβαση.
1 ταχυτατη συνδεση και ενημερωση (μολισ μια ημερα)
2 σταθερη συνδεση χωρισ σκαμπανεβασματα στην γραμμη
3 τα Rapidshare πολυ καλα (δεν πιστευα οτι υπαρχει 500 kbs για την 8 αρα γραμμη μου)
4 on-line game αψογο

Βασικο μειωνεκτημα τα τορρεντς (τα αποια εκτως καποιον δειγματων τορρεντ που δινονται στο φορουμ και πιανουν 500 ταχυτητα) πανω απο 60 Kbs δεν σηκωνουν με τιποτα στην καλητερη 80 και εχοντας ολες τις ρυθμησεις που γραφονται εδω!!!:( με βιτορρεντ ομως καλητερα τα πραγματα με διαφορα !!!

Το upload σου σε rapidshare φτάνει κανονικά τα 100 ?

giorgiosb
08-06-09, 21:50
εκανα μια δοκιμη, ανεβασα ενα file 3mb στο rapidshare απο wireless με ταυτοχρονο download απο δευτερο Pc και online game απο τριτο εκανε 2 λεπτα, την ταχυτητα δεν την εγγραφε , se site βλεπε στην υπογραφη μου ποσο ανεβαζει (8αρα γραμμη παντα)
απο εκει και περα επειδη ημουν στην 4νετ δεν μπορω να πω οτι η παρεχομενη υπηρεσια που ειχα σε download ηταν κακη, απενατιας ευχαριστημενος ημουν (το τορρεντ τωρα δεν πιανει τα αντιστοιχα μπορει να φταιει το sagem δε ξερω το qos του) αλλα αισθανομουν οτι αρκετες φορες δεν ειχα adls, αναπολουσα την εποχη των 750 kbs , αποσυνδεσεις , δεν συνδεοταν ξανα , ειχα κατεβασει το ρουτερ (usr 9107 )στα 8 για να σταθεροποιησω την γραμμη, αλλα και παλι δεν εφυγα!
Το προβλημα εγινε οταν απο λαθος συννενοηση για μια αλλαγη που ζητησα στην γραμμη μου, διεκοπη το νετ και μου ζητησαν απο την 4νετ 1 μηνα και .. για να ξανασυνδεθω, δεν γινοταν να περιμενω τοσο χρονο αυτο ηταν ολο.

manicx
09-06-09, 18:22
Να ρωτήσω κάτι (ξανά). Αυτό το tx pwr στα 22dB δεν μου κάθεται ΚΑΘΟΛΟΥ καλά. Και το κακό είναι ότι είναι 22dB μόνο στον ΟΤΕ καθώς με Forthnet ήταν 19. Υπάρχει θέμα με αυτό; Μπορεί να φτιαχτεί αν δηλώσω ότι είναι υψηλό στις βλάβες;

Επίσης, αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το router συγχρονίζει όπως θέλει. Άλλοτε μου βγάζει attenuation 34 (που είναι μάλλον φυσιολογικό δεδομένου και του 30 με Forthnet) και άλλοτε στα 40.5 που είναι μάλλον fake. Στην δεύτερη περίπτωση συγχρονίζω χαμηλά. Επίσης, το upload συγχρονίζει όπως θέλει. Άλλοτε 500, άλλοτε 700 άλλοτε (και σωστά 920+).

Να δηλώσω ότι ακόμα δεν έχω πάρει επίσημα την υπηρεσία (username/password) από το 134 αλλά γενικά όλα αυτά τα σκαμπανευάσματα ενώ ήδη έχω adsl δεν μου αρέσουν.

Lagman
10-06-09, 18:42
output power για txd έχω 12.0 dBm και rxd 18 dBm

μήπως να επιστρέψεις στην FORTHnet ; μια εικόνα από τα Pings σήμερα :p

57544

manicx
10-06-09, 20:48
Γενικά εμένα δείχνει ότι να ναι. Μια 22, μία 29.5, μία 0... Δεν ξέρω, από όσο ξέρω με μεγάλο νούμερο ζορίζεται και το router να κρατήσει σύνδεση. Σε adsl mode πέφτει στο 18. Απλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που αν πάρω τηλ τον ΟΤΕ θα μπορέσουν να το κατεβάσουν κάτω από 19-20. Απλά τρώω κάτι disconnect και δεν ξέρω αν φταίει αυτό (με forthnet δεν είχα disconnect)...

Α....


Tracing route to www.esport-servers.de [85.131.132.5]
over a maximum of 30 hops:

1 39 ms 100 ms 99 ms 192.168.1.254
2 * 12 ms 13 ms 80.106.108.1
3 9 ms 10 ms 9 ms 80.106.222.113
4 9 ms 10 ms 10 ms nyma-crsa-maro7609a-1.backbone.otenet.net [79.128.226.29]
5 10 ms 10 ms 9 ms gig0-0-0-cr03-otenet.ath.OTEGlobe.net [62.75.3.177]
6 52 ms 52 ms 52 ms gig3-3-cr04.ath.OTEGlobe.net [62.75.4.133]
7 51 ms 51 ms 51 ms gig5-0-0-cr01.fra.oteglobe.net [62.75.4.150]
8 52 ms 52 ms 52 ms decix.link11.de [80.81.192.218]
9 51 ms 51 ms 51 ms mail.sn4u.de [85.131.132.5]

Trace complete.

:p

Lagman
10-06-09, 21:13
θύμισε μου , δοκίμασες και με το router του ΟΤΕ και δίνει τις ίδιες τιμές στο output power ;

Αν όχι κάνε μια τον κόπο και δοκίμασε το .


α και κάτι άλλο μήπως είχες καμία κλήση από το oteshop στο σπίτι ενώ έλειπες γιατί μπορεί να σε παίρνανε να πας να παραλάβεις τον εξοπλισμό και τους κωδικούς ,διαφορετικά ίσως κάποιες εργασίες να εκκρεμούν ακόμα .

manicx
10-06-09, 21:27
Τα έστειλαν σήμερα.... Πλέον έχω τα δικά μου. Θα τεστάρω και με το router που έδωσαν. Baudtech... Έχω και το Crypto της Forthnet....

manicx
12-06-09, 12:59
Τελικά πολλά και άσχημα. Πέρα των disconnect που έχω και είναι πολλά, συμβαίνει το εξής περίεργο: Πολλές φορές μετά το disconnect, δεν παίρνει IP. Παραθέτω δύο screenshots, μία με συγχρονισμό που αποτρέπει να πάρει IP και μία με κανονικό συγχρονισμό που παίρνει IP.

Σε αυτή που δεν παίρνει IP έχω χαμηλότερο χρονισμό τόσο σε download όσο και σε upload, διαφορά προς τα πάνω του Attenuation, διαφορά προς τα πάνω του SNR αλλά και Output power στα 19 το οποίο δεν είδα να μεταβάλεται (μένει σταθερό). Φαίνεται επίσης να έχω FEC errors που σύμφωνα με κάποιο post στο sub forum των Speedtouch σημαίνει interleaved;

Στην άλλη, με την οποία παίρνω IP, έχω υψηλότερο χρονισμο (πιο φυσιολογικό με τα δεδομένα που γνωρίζω), το σωστό attenuation (με Forthnet είχα 30 στην ίδια γραμμή οπότε απόκλιση ±5 την θεωρώ φυσιολογική ανάλογα με τον ISP), SNR γύρω στο 9 που έχει ο ΟΤΕ αλλά Output Power που ξεκινάει από 22 και μεταβάλεται από -25 (ναι καλά διαβάζετε ΜΕΙΟΝ είκοσι πέντε) εως 29.... Με τέτοιο χρονισμό όση ώρα και να είμαι συνδεμένος έχω 0 FEC errors.

Στο router (585v7) είχα το fw 7.4.3.2 International. Για 3 ημέρες με Forthnet (με SNR 8 στο προφίλ μου) δεν είχα φάει disconnect. Με την αλλαγή σε ΟΤΕ είχα κατ'ευθείαν προβλήματα. Άλλαξα το fw στο 8.2.2.5 από το site του ΟΤΕ αλλά συνέχισαν τα ίδια ακριβώς. Σήμερα πέρασα το 8.2.3.7 International (αυτό με το σπαστικό background) κι έκανα hard reset και set up από την αρχή για να σιγουρέψω ότι δεν έχει μείνει κάποιο 'σκουπίδι'. Θα δω πως θα πάει αν και δεν τρέφω ελπίδες.

Να πω εδώ ότι το σπίτι είναι καινούριο, έχει καινούρια καλωδίωση, ο τεχνικός του OTE βρήκε τις πρίζες ΟΚ (εκτός από μία που την φτιάξαμε και δεν είναι αυτή που έχω το router), το σήμα ήταν καλό. Αν είχε πρόβλημα η καλωδίωση πιστευω ότι θα είχα πρόβλημα και με Forthnet αλλά όπως ανέφερα δεν είχα κανένα θέμα.

Αν, δυστυχώς, τα προβλήματα συνεχιστούν, θα δοκιμάσω με άλλο router (έχω το baudtec του ΟΤΕ κι ένα Crypto από Forthnet) και αν έχω κι εκεί πρόβλημα θα πρέπει να προσεγγίσω το θέμα με το 1242. Εκεί βέβαια, θα αρχίσουν τα κλασσικά (ανέβασμα SNR ή κανά κατέβασμα στα 8 που ειδικά στο δεύτερο θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια καθώς έχω αορίστου) και ίσως όχι αναζήτηση του πραγματικού προβλήματος (αυτό με την μη απόδοση ΙP για παράδειγμα δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται).

[Insomniac]
12-06-09, 21:35
Το 2ο γράφημα όπως σου έγραψα και στο άλλο thread, είναι φυσιολογικό. Εξαίρεση αποτελεί η τιμή του output power, η οποία όμως από μόνη της δεν είναι ενδεικτική προβλήματος, μιας και είναι συχνό φαινόμενο να είναι λανθασμένη.

Το 1ο το νεότερο όμως, είναι δυστυχώς άστα να πάνε. Δοκίμασε και μ'άλλο ρούτερ όπως σκοπεύεις να κάνεις και μετά μιλάς με βλάβες το συντομότερο, για καλωδιακό έλεγχο από τη μεριά τους ή/και αλλαγή πόρτας.

Όταν δεν παίρνεις ip, δες αν έχεις σφάλμα authentication error. Αν ναι, τότε δεν είναι πρόβλημα και συμβαίνει κάποιες φορές όταν παρότι πέφτει η γραμμή, το username σου παραμένει logged in για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα.

manicx
13-06-09, 09:54
Με το γράφημα που δεν παίρνω IP, στο log του router έχω:

Jun 13 08:44:46PPP PAP authentication failed (Internet) http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
Jun 13 08:44:46PPP PAP Authenticate Request sent http://192.168.1.254/images/spacer.gif
http://192.168.1.254/images/spacer.gif
Jun 13 08:44:33PPP PAP Authenticate Nack received

αρκετές φορές καθώς προσπαθεί συνεχώς. Το θέμα είναι ότι και disconnect να κάνω (πατώντας το κουμπάκι στο UI) δεν γίνεται τίποτε. Πρέπει να κάνω restart το router. Και restart να κάνω, πολλές φορές πάλι μου δίνει το κακό γράφημα οπότε το πεθαίνω στα restarts 'μέχρι να πιάσει'...

Σήμερα θα δοκιμάσω με άλλο router. Να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.

[Insomniac]
13-06-09, 17:06
Ωραία, άρα τουλάχιστον το θέμα με την ip δεν αποτελεί πρόβλημα. Συμβαίνει αυτό που σου περιέγραψα παραπάνω. Το ότι μετά από restart παίρνεις ip είναι γιατί περνάει κάποια ώρα, μέχρι να κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ, να συγχρονίσει, κτλ.. Εστίασε λοιπόν στα υπόλοιπα που έχεις κατά νου και ενημέρωσέ μας αν θέλεις, για οτιδήποτε νεότερο.

Lagman
14-06-09, 09:52
Σήμερα θα δοκιμάσω με άλλο router. Να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.


Περιμένω μέρες να δοκιμάσεις με άλλο router lol , όλο λες ότι θα δοκιμάσεις ...
Άσελίγο το speedtouch να ξεκουραστεί :p

manicx
14-06-09, 17:05
Βασικά το 585v7 δεν θέλω να το αποχωριστώ. Αλλά το διαόλι το baudtec φαίνεται να κρατάει τη σύνδεση περισσότερο. Μέχρι στιγμής είχα αποσυνδέσεις και με το baudtec αλλά φαίνεται να κρατάει την σύνδεση παραπάνω. Δεν θέλω να βιαστώ. Το παρακολουθώ και ενημερώνω για να ακούσω και προτάσεις...

Χθες πάντως, έπαιζα CS σε Ελληνικό σέρβερ και για πρώτη φορά στη ζωή μου έβλεπα latency 7.... Και όντως το baudtec δίνει 4-5ms λιγότερα από το ST

np1
14-06-09, 17:33
Βασικά το 585v7 δεν θέλω να το αποχωριστώ. Αλλά το διαόλι το baudtec φαίνεται να κρατάει τη σύνδεση περισσότερο. Μέχρι στιγμής είχα αποσυνδέσεις και με το baudtec αλλά φαίνεται να κρατάει την σύνδεση παραπάνω. Δεν θέλω να βιαστώ. Το παρακολουθώ και ενημερώνω για να ακούσω και προτάσεις...

Χθες πάντως, έπαιζα CS σε Ελληνικό σέρβερ και για πρώτη φορά στη ζωή μου έβλεπα latency 7.... Και όντως το baudtec δίνει 4-5ms λιγότερα από το ST

Είναι που το λένε τενεκέ, σε μένα έχω δοκιμάσει Zyxel 660, 2 ST780 (από τον τεχνικό του ΟΤΕ), και baudtec (μπλαμπλα)Β2 (τελευταία αντικατάσταση). Για κάποιο περίεργο λόγο, το baudtec δεν τρώει αποσυνδέσεις με τίποτα, το ST780 ήταν τελείως για τα μπάζα σ'αυτό, ενώ το παλίο μου Zyxel, παρόλο που κρατούσε, πάλι έτρωγε άκυρα ώρες ώρες. Βέβαια το βλαμμένο το baudtec θέλει manual QoS ρυθμίσεις και συγχρονίζει σαφώς χαμηλότερα από τα άλλα (πχ 100kbps πιο χαμηλό up τουλάχιστον), αλλά τουλάχιστον δεν καταλαβαίνει.

Γενικά αφού δοκιμάσεις άλλο router, πάρτους τηλέφωνο να δεις τι παίζει.

treli@ris
14-06-09, 17:37
Βασικά το 585v7 δεν θέλω να το αποχωριστώ. Αλλά το διαόλι το baudtec φαίνεται να κρατάει τη σύνδεση περισσότερο. Μέχρι στιγμής είχα αποσυνδέσεις και με το baudtec αλλά φαίνεται να κρατάει την σύνδεση παραπάνω. Δεν θέλω να βιαστώ. Το παρακολουθώ και ενημερώνω για να ακούσω και προτάσεις...

Χθες πάντως, έπαιζα CS σε Ελληνικό σέρβερ και για πρώτη φορά στη ζωή μου έβλεπα latency 7.... Και όντως το baudtec δίνει 4-5ms λιγότερα από το ST

Με ποιο fw το εχεις? Τα σταθεροτερα ειναι το 7.4.4.7 και τα 8.2.3.7/8

manicx
14-06-09, 19:54
Με ποιο fw το εχεις? Τα σταθεροτερα ειναι το 7.4.4.7 και τα 8.2.3.7/8

Το δοκίμασα με το τελευταίο (8.2.3.7 γιατί με το 8.2.3.8 δεν πρόλαβα). Η ίδια ακριβώς συμπεριφορά δηλαδή disconnects και αδυναμία να πάρει IP, συγχρονισμός μία με att 34 και μία με 40.5 κλπ κλπ. Μάλιστα έκανα και hard reset ξαναπαιρνώντας τα settings ένα ένα για να σιγουρευτώ. Δοκίμασα και το 8.2.2.5 του ΟΤΕ για να δω αλλά κι εκεί τίποτε. Με το 7.4.3.2 και Forthnet δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τα προβλήματα άρχισαν με το πέρασμα στον ΟΤΕ.

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βέβαια το βλαμμένο το baudtec θέλει manual QoS ρυθμίσεις και συγχρονίζει σαφώς χαμηλότερα από τα άλλα (πχ 100kbps πιο χαμηλό up τουλάχιστον), αλλά τουλάχιστον δεν καταλαβαίνει.

To πρώτο με ενοχλεί. Κατεβάζεις κάτι, φουλάρει στο download και δεν μπορείς να κάνεις ούτε browsing. Κακό. Το δεύτερο δεν είναι και του θανατά. Είναι πάντως κομματάκι σπαστικό.

np1
14-06-09, 21:29
To πρώτο με ενοχλεί. Κατεβάζεις κάτι, φουλάρει στο download και δεν μπορείς να κάνεις ούτε browsing. Κακό. Το δεύτερο δεν είναι και του θανατά. Είναι πάντως κομματάκι σπαστικό.

Εύκολα προγραμματίζεται πάντως, υπάρχει και το ανάλογο post εδώ γύρω στο ADSL, γενικά ο μέσος χρήστης 3 με 6 κανόνες θέλει στο QoS, μετά δουλεύει καλυτερα.

manicx
15-06-09, 19:50
Έβαλα το δεύτερο 585v7 που έχω καβάτζα (δεν το είχα ανοίξει ποτέ). Μαμίσιο 7.4.2.7 fw του OTE. Σχεδόν 24 ώρες on, 1 disconnect, φαίνεται να πήρε IP χωρίς πρόβλημα. Αν το δω σταθερό, βλέπω να παίρνω το INI και να το περνάω στο άλλο ST που έχω 8.2.2.5 πάλι του OTE και να τεστάρω.

Lagman
15-06-09, 20:27
Έβαλα το δεύτερο 585v7 που έχω καβάτζα (δεν το είχα ανοίξει ποτέ). Μαμίσιο 7.4.2.7 fw του OTE. Σχεδόν 24 ώρες on, 1 disconnect, φαίνεται να πήρε IP χωρίς πρόβλημα. Αν το δω σταθερό, βλέπω να παίρνω το INI και να το περνάω στο άλλο ST που έχω 8.2.2.5 πάλι του OTE και να τεστάρω.

Μέσα σε αυτά να υπολογίζεις και την αλλαγή της ip ...

qwerty
15-06-09, 20:29
να ροτισω,αμα βαλω οτε απο forthent μπορω να κρατισω το ιδιο router?επισης ποσο χρονο θα κανει να αλλαξουν την γραμμη περιπου?

Lagman
15-06-09, 20:36
να ροτισω,αμα βαλω οτε απο forthent μπορω να κρατισω το ιδιο router?επισης ποσο χρονο θα κανει να αλλαξουν την γραμμη περιπου?

Ναι μπορείς να κρατήσεις το ίδιο router.
Η μετάβαση μπορεί να πάρει από μία μέρα μέχρι μια εβδομάδα αλλά το καλό είναι ότι δεν θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο η internet αν κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ,αρκεί να μην κάνεις αίτηση διακοπής στην forthnet πριν ολοκληρωθούν οι εργασίες από τον ΟΤΕ.

Αφού σε ενδιαφέρουν τα pings μην το σκέφτεσαι κάνε αίτηση ΟΤΕ...

manicx
15-06-09, 20:39
Μέσα σε αυτά να υπολογίζεις και την αλλαγή της ip ...

Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα!:hmm:

giorgiosb
15-06-09, 21:31
Πραγματικα τα pinks οντως διορθωνονται με τον ΟΤΕ !!

Lagman
15-06-09, 22:54
Τι εννοείς; Δεν κατάλαβα!:hmm:

Σας ενοχλεί η αλλαγή IP (= αποσύνδεση) κάθε 64 ώρες στον ΟΤΕ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=290718)

manicx
19-06-09, 10:58
Μετά από 2 ημέρες σταθερότητας, χθες και σήμερα είχα αποσυνδέσεις στις οποίες μετά δεν έπαιρνα IP ούτε με σφαίρες. Πιθανή αιτία είναι ότι το router έδειχνε attenuation στα 40.5 όπως στο screenshot της πρώτης σελίδας. Το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό καθώς επιβεβαιωμένα η απόσταση μου από το DSLAM θα έπρεπε να είναι με attenuation στα 30-35. Σήμερα θα μου κάνουν μία τράμπα στο ΚΑΦΑΟ καθώς έχω συνακροάσεις στο τηλ και μετά θα τους πάρω τηλ ζητώντας έλεγχο γραμμής και αλλαγή πόρτας στο DSLAM. Πίκρα.

Lagman
19-06-09, 22:31
Μετά από 2 ημέρες σταθερότητας, χθες και σήμερα είχα αποσυνδέσεις στις οποίες μετά δεν έπαιρνα IP ούτε με σφαίρες. Πιθανή αιτία είναι ότι το router έδειχνε attenuation στα 40.5 όπως στο screenshot της πρώτης σελίδας. Το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό καθώς επιβεβαιωμένα η απόσταση μου από το DSLAM θα έπρεπε να είναι με attenuation στα 30-35. Σήμερα θα μου κάνουν μία τράμπα στο ΚΑΦΑΟ καθώς έχω συνακροάσεις στο τηλ και μετά θα τους πάρω τηλ ζητώντας έλεγχο γραμμής και αλλαγή πόρτας στο DSLAM. Πίκρα.
Πίκρα σίγουρα , ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα να ηρεμήσεις...

Πάντως αν ήσουν FORTHnet θα είχες συχνά 1200ms...

manicx
23-06-09, 10:21
Τι άκρη να βγάλεις; Εδώ πήγα στην οδό Σχολείου στην Αγ Παρασκευή που ξέρω ότι είναι τα DSLAM Αγ Παρασκευής και μου λένε ότι 'δεν έχουμε σχέση, τα DSLAM είναι στην Κωλλέτη στην Αθήνα'! Τι άκρη να βγάλω τώρα. Άντε να καταλάβουν ότι το Attenuation παίζει. Πήρα μια κοπελίτσα στο 121 και της είπα να μου τηλ για να τους πω ακριβώς τα συμπτώματα. Μάλιστα μου είπε ότι τις ενέργειες τις κάνουν Αγ Παρασκευή, άσχετα αν στην Αγ Παρασκευή μου λένε ότι τις κάνουν αλλού. Ότι να ναι. Με βλέπω να ψάχνω άλλον ISP.

Τώρα μόλις μου είπαν ότι όντως είναι στην Σχολείου και θα περάσω μία βόλτα στις 7 το πρωϊ αύριο. Ούτε στον στρατό να ήμασταν...

manicx
08-07-09, 20:42
Ένα update. Τα disconnections συνεχίζουν. Η αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ έφερε μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά τα disconnections ΜΟΝΟ πρωϊνές ώρες είναι εγγυημένα. Στο θέμα των ΚΑΦΑΟ έβαλα φωτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2921295) με τα χάλια του ΚΑΦΑΟ όπου ανήκω. Στο θέμα των γραφημάτων DMT έβαλα γραφήματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2921326) από το router μου.

Απόψε ρώτησα τον από κάτω μου αν έχει Internet. ΟΝ Telecoms, συγχρονίζει κοντά στα 14 (+2 από εμένα) χωρίς disconnects.

Ερωτήσεις:

α) Υπάρχει περίπτωση να έχει πάρει γραμμή από άλλο ΚΑΦΑΟ ή το ΚΑΦΑΟ είναι προκαθορισμένο ανά σπίτι/πολυκατοικία;

β) Υπάρχει περίπτωση το ζεύγος μέσα στο ΚΑΦΑΟ να παίζει τόσο μεγάλη διαφορά στο θέμα αποσυγχρονισμών; (για το θέμα ταχύτητας το είδα και με τα μάτια μου ότι παίζει)

γ) Αυτό με τις αποσυνδέσεις μόνο πρωϊ μου κάνει φοβερή εντύπωση. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένα που θα μπορούσα να ελέγξω;

Αν το θέμα δεν λυθεί μέχρι τον Σεπτέμβριο, βλέπω να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια για ΟΝ.

Lagman
08-07-09, 21:41
Φαντάζομαι όταν είχε έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ είχε δει και τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σωστά ;

manicx
08-07-09, 23:25
Ο κατανεμητής ελέγχθηκε δύο φορές. Μία με την εγκατάσταση τηλ γραμμής στο νέο διαμέρισμα (η πολυκατοικία είναι νεόδμητη) ενώ ταυτόχρονα ελέγχθηκαν και οι πρίζες, και μία όταν ο τεχνικός έλεγχξε το πρόβλημα των συνακροάσεων. Όλα κομπλέ. Το πρόβλημα είναι εκτός κτιρίου και δεν είναι θέμα απόστασης γιατί με Forthnet ΔΕΝ είχα προβλήματα αποσυνδέσεων κι επίσης ο γείτονας δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με ON.

manicx
23-07-09, 13:57
Λοιπόν, να κάνω μια σούμα ένα update. Βασικά, να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

α) Αρχική μεταφορά από Forthnet σε ΟΤΕ με την μετακόμιση μου σε νεόδμητο κτίριο. Γράφημα με το DMT της Forthnet εδώ (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=57263&d=1244051055).

β) Διαπίστωση προβλημάτων (αδυναμία συγχρονισμού σε μερικές περιπτώσεις με αφύσικη ένδειξη αυξημένου attenuation) αλλά και disconnects. Αναλυτική περιγραφή και γραφήματα με το DMT εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2878007&postcount=20).

γ) Λόγω συνακροάσεων οι τεχνικοί μου κάνουν αλλαγή στο ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ (για το οποίο έχω βγάλει φωτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2921295) και τις έχω βάλει στο topic με τα ΚΑΦΑΟ. Αυτόματα, παρατηρώ άυξηση της ταχύτητας συγχρονισμού ενώ παράλληλα λύθηκαν τα προβλήματα συγχρονισμού και το περίεργο attenuation που αναφέρω στο β). Συνέχισα όμως να έχω disconnects. Γραφήματα με το DMT εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2921326).

Κάπου εκεί ξεκίνησα να το παρατηρώ το θέμα. Αυτό που δεν έπαψε να με προβληματίζει είναι το Output Power το οποίο με Forthnet ήταν σταθερό στα 19dBm ενώ με τον ΟΤΕ έπαιζε συνεχώς φτάνοντας μέχρι και τα 29dBm. Η γνώμη μου (την οποία εξέφρασα και στο forum) ήταν ότι αυτή η συμπεριφορά έδειχνε πρόβλημα σε επίπεδο DSLAM και πάντα πίστευα ότι το Output Power κακώς έπαιζε με όλα τα routers που δοκίμασα.

Πήρα λοιπόν μία φορά στο 121 κι αιτήθηκα αλλαγή πόρτας και ζήτησα ενημέρωση ότι έγινε. Και μόνο που δεν ενημερώθηκα ποτέ αλλά και η συμπεριφορά παρέμεινε η ίδια με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι ουδέποτε έγινε κάτι.

Επισκέπτομαι τους τεχνικούς στην Αγία Παρασκευή και μιλάω με έναν ευγενικό τεχνικό, υπεύθυνο για τα ADSL. Επέμεινε αρχικά ότι το πρόβλημα είναι λόγω απόσταση αλλά διαφώνησα κάθετα καθώς με Forthnet δεν είχα πρόβλημα ενώ ο γείτονας με ON δεν έχει επίσης. Του έδωσα την κάρτα μου και του είπα αν έρθει νέο request από Κωλλέτη για εμένα, ας με ενημερώσει.

Ξανά τηλέφωνο σε 121. Αναφέρω το πρόβλημα και η υπάλληλος έγραψε ακριβώς το αίτημα μου για αλλαγή πόρτας αλλά κι ενημέρωση μου τηλεφωνικά αν γίνει κάτι. Μου τηλεφωνούν από την Κωλλέτη μετά από 2 ημέρες και μου λένε ότι αλλαγή πόρτας δεν γίνεται (ΚΑΚΩΣ) παρά μόνο σε περιπτώσεις μη συγχρονισμού. Ζήτησα να περαστεί το αίτημα στους τεχνικούς του κέντρου μου, δηλαδή στην Αγ Παρασκευή.

Την επομένη, με παίρνει τηλ ο τεχνικός που μίλησα και μου λέει "Σας άλλαξα την πόρτα αν και νομίζω ότι το πρόβλημα σας είναι η απόσταση". Εγώ επέμεινα ότι το πρόβλημα δεν είναι η απόσταση. Τον ευχαρίστησα θερμά που έκανε ότι αιτήθηκα πάντως και μπράβο του.

Με το που πηγαίνω σπίτι βλέπω στο DMT το screenshot που κάνω attach (βασικά δύο, ένα πριν κι ένα μετά από το ίδιο gap που είχα και πριν και που ο Insomniac μου εξήγησε ότι δεν είναι κάτι critical - σημείωση ότι gaps είχε στις ίδιες περίπου συχνότητες και με Forthnet-).

Παρατηρήστε λοιπόν το Attenuation (αισθητή πτώση) αλλά κυρίως το σταθερό πλέον Output Power στα 19dBm (καμιά φορά και στα 19.5dBm). Για το πρώτο δεν ξέρω πως γίνεται κι έπεσε τόσο για το δεύτερο πίστεψα ότι έκανα διάνα.

Αποτέλεσμα της αλλαγής; Σταθερότατο internet με 0 disconnects εδώ και μία εβδομάδα. Μόνο αλλαγή IP λόγω Otenet. Μπόμπα ταχύτητες, μπόμπα pings. Μόνο τα Gaps είναι κανά 4 στις ίδιες περίπου συχνότητες αλλά όπως μπορείτε να δείτε και από το γράφημα του DMT από Forthnet υπήρχαν κι εκεί.

Μπορεί να πήρε 1.5 μήνα αλλά η λύση βρέθηκε. Αν και θα μπορούσα να είμαι λάθος, η ενημέρωση μου μέσα από το adslgr αλλά και η επιμονή οδήγησε στο επιθυμητό (για την ώρα αποτέλεσμα). Είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν παύει να υπάρχει ο προβληματισμός μου για

1) Την κακή κατάσταση στο ΚΑΦΑΟ με συμπτώματα συνακροάσεων και αδυναμία συγχρονισμού
2) Την ποιότητα/setup/προβλήματα στο DSLAM που στην περίπτωση μου είχε ως αποτέλεσμα τα disconnects.

Όπως και να έχει, ένα ευχαριστώ ΚΥΡΙΩΣ στους τεχνικούς της Αγίας Παρασκευής (δεν θέλω να αναφέρω ονόματα) καθώς τις τελευταίες εβδομάδες, αν και διαφωνήσαμε ως προς τον λόγο των προβλημάτων, με άκουσαν, έκαναν ότι ζήτησα και με ενημέρωσαν για τις αλλαγές.

Οδύσσεια τέλος (; )

[Insomniac]
23-07-09, 17:14
Μπράβο, μακάρι να πάνε όλα καλά από δω και πέρα. :oneup:

Lagman
25-07-09, 08:59
Άντε ρε manicx να ηρεμήσεις και εσύ...εγώ πάντως ηρέμησα :p

kostasbmw
25-07-09, 23:24
μια μικρη βοηθεια θα ηθελα
προκειται να μετακομισω απο ελληνικο στη λουτσα
νουμερο 210 962,,,, τωρα νουμερο 22940 56 κατι στη λουτσα
forthnet τωρα και μαλλον αναγκαστικα οτε στη συνεχεια δεν εχει ιδιοκτητο εκει
η μετακομιση ειναι για το τελος αυγουστου και σκεπτομαι πως θα χειριστω το θεμα της διακοπης που πστευω ειναι ευκολο αλλα της νεας συνδεσης γιατι ειναι και καινουργιο σπιτι δεν εχει κανενας τηλεφωνο.
το μονο που ξερω ειναι οτι ο οτε εχει γραμμες αφου εχουν οι γειτονες τηλεφωνο
ευχ

Vitruvian78
26-07-09, 19:58
Αναγκαστικά θα βάλεις ΟΤΕ. Έπιανες υψηλές ταχύτητες στο ιντερνετ με τη Φορθνετ; Διαφορετικά δεν χανεις και πολλά. Τώρα που ο ΟΤΕ έχει ενσωματώσει στις απεριόριστες κλήσεις και 60 λεπτά στα κινητά, δεν φαίνεται να είναι πλεον πολύ πιο ακριβός από τους εναλλακτικούς. Και το κυριώτερο θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση καμιάς στραβής, οτι το πρόβλημά σου θα λυθεί αμεσώτερα απ¨οτι με εναλλακτικό.

manicx
27-07-09, 11:14
μια μικρη βοηθεια θα ηθελα
προκειται να μετακομισω απο ελληνικο στη λουτσα
νουμερο 210 962,,,, τωρα νουμερο 22940 56 κατι στη λουτσα
forthnet τωρα και μαλλον αναγκαστικα οτε στη συνεχεια δεν εχει ιδιοκτητο εκει
η μετακομιση ειναι για το τελος αυγουστου και σκεπτομαι πως θα χειριστω το θεμα της διακοπης που πστευω ειναι ευκολο αλλα της νεας συνδεσης γιατι ειναι και καινουργιο σπιτι δεν εχει κανενας τηλεφωνο.
το μονο που ξερω ειναι οτι ο οτε εχει γραμμες αφου εχουν οι γειτονες τηλεφωνο
ευχ

Πάρε τηλ την Forthnet και ζήτα διακοπή 10 εργάσιμες πριν φύγεις από το σπίτι που είσαι. Αν έχεις κλειδί ήδη από το νέο σπίτι, ζήτα νέα σύνδεση από τον ΟΤΕ (στο 134). Θα κλείσουν ραντεβού μαζί σου. Συνήθως θέλει 5-10 εργάσιμες για νέα σύνδεση με τον ΟΤΕ. Μπορείς τα δύο παραπάνω να τα κάνεις ταυτόχρονα, αρκεί να έχεις ήδη υπό ενοικίαση/ιδιοκτησία το σπίτι στην Λούτσα.

SolitudeWithin
28-07-09, 10:09
Φιλε απο προσωπικη εμπειρία σου λέω οτι συγκεκριμένα ταλαιπωρήθηκα πάνω απο 5 μήνες με παρόμοιο πρόβλημα. Απο τότε που ειχα ενεργοποιήθει το Downstream Att ηταν κοντά στα 50db και Upstream Att στα 20db.
Τους πήρα άπειρες φορές μεχρι που έμεινα πρόσφατα απο Νετ για 4 μέρες χωρίς η γραμμή καν να συγχρονιζεί. Και εκεί ακριβώς κάτι έκαναν και παίζω τώρα με πολύ ικανοποιητικά νούμερα.
Για ενοχλησέ τους λιγο. Εγω απ'οτι ξέρω μετα απο ενεργοποιήση χρειάζεται ενα Fine Tune απο μεριάς τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.