PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz+fax+pots



binary_dreamer
04-06-09, 12:44
χαίρεται.έχω σύνδεση internet με pots από HOL. κάπου πήρε το μάτι μου ότι το καινούριο firmware του fritz υποστηρίζει φαξ.
το έχει δοκιμάσει κανείς σε pots? λειτουργεί?
αν το δοκίμασε κάποιος ας μας πει εντυπώσεις πριν αρχίσω να ψάχνω για fritz.

georgep138
04-06-09, 18:29
Η HOL ποιό router σας έδοσε;

binary_dreamer
05-06-09, 09:01
το netfaster. απλά επειδή είδα στο site της avm ότι κάτι τέτοιο γίνεται ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει κάνει και του δούλεψε. αν ναι τότε να κοιτάξω να βρω ένα fritz.

africa_twin
05-06-09, 09:47
Εγώ με HOL DP δεν κατάφερα να κάνω το Fax να δουλέψει με ένα λογαριασμό Omnivoice όσο και να το πάλεψα διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα θέματα που έχουν συζητηθεί στο adslgr. :down:
Έχω φτάσει μέχρι το σημείο να ανοίγει το fax (να ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος) αλλά αυτός που προσπαθεί να μου το στείλει παίρνει το μήνυμα "αποτυχία σύνδεσης".
Δεν ξέρω αν φταίει γι αυτό η Omnivoice, το Fritz, η Hol ή ο Ερμής που είναι ανάδρομος :rofl:
Μετά από καμιά βδομάδα παιδέματος και αρκετών τηλεφωνημάτων στην Omnivoice και Hol τα παράτησα και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι!!! :)

binary_dreamer
07-06-09, 01:56
σήμερα έπεσε στα χέρια μου ένα 7140 και λειτουργεί σωστά το φαξ όπως και ο τηλεφωνητής. σημειωτέον έχω pots και όχι voip. λειτουργεί απίστευτά όμορφα. το μόνο πρόβλημα είναι πως αλλάζω το μήνημα του τηλεφωνητή και πως θα καταφέρω να στείλω φαξ απευθείας από τον υπολοιστή μου.

gcf
24-10-09, 13:00
Μπαίνω σε αυτό το παλαιό νήμα για να αναφέρω πως έχω καταφέρει με ένα 7270 αλλά και με ένα 7140 τόσο να δέχομαι όσο και να στέλνω από το pc μου fax, μέσω της pots γραμμής μου. :)
Τώρα δοκιμάζω με την omnivoice, αλλά στο event log βλέπω

Internet telephony with 210xxxxxxx via sip.omnivoice.eu failed. Reason for error: Not acceptable here (488) είτε στέλνοντας είτε λαμβάνοντας μέσω omni.
Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν σχετικά.
Θα δοκιμάσω και μέσω Betamax κλώνων.

binary_dreamer
24-10-09, 18:53
καλησπέρα.
πως στέλνεις από το pc σου φαξ?

gcf
24-10-09, 19:25
Με ένα λογισμικό της AVM και τις οδηγίες αυτές:
http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=197285

binary_dreamer
25-10-09, 18:43
καλησπέρα. απ΄ότι αναφέρεις το έχεις να τρέχει ΟΚ και θα ήθελα να ρωτήσω σύμφωνα με το παραπάνω link αναφέρει 'Windows system32/SysWOW-Directory'. σε εμένα δεν βλέπω κάποιο τέτοιο φάκελο μέσα στο windows/system32. καμια ιδέα?

gcf
25-10-09, 18:59
Αυτό το βήμα το παρέκαμψα (τρέχω XP).

binary_dreamer
25-10-09, 22:50
καλησπέρα.

ΧΡ τρέχω και εγώ. μήπως θα μπορούσες να μου πεις σε ποιο φάκελο πέταξες το συγκεκριμένο αρχείο?
ή τι ακολούθησες από τον οδηγό που ανέφερες? ευχαριστώ εκ των προτέρων

gcf
25-10-09, 23:29
To άφησα εκεί που εγκαταστάθηκε.
Από εκεί που λέει
The Fritz!Box should be detected, if not, ...
προχώρησα (αφού το αναγνώρισε κανονικά) εκεί που λέει:
use the following Keypad’s to turn it on
και έδωσα από το τηλέφωνο #96*3*
Τέλος από τις επιλογές του προγράμματος διάλεξα FRITZ!Box Analog

@ ADSLgr.com All rights reserved.