PDA

Επιστροφή στο Forum : Aυξηση attenuation μετα απο συνδεση νεας γραμμης!!



alex24
04-06-09, 17:26
Λοιπον στο σπιτι μου εχω μια γραμμη ΟΤΕ με connx 24mbps και εβαλα μια 2η γραμμη στο σπιτι χωρις νετ ακομα και ειδα οτι το attenuation απο 39 ανεβηκε σε 43 στην υπαρχουσα γραμμη γιατι εγινε αυτο τωρα?α να σημειωσω οτι εβαζαν και υπογεια καλωδια και θα γυριζαν ολες τις γρaμμες σε αλλα καινουργια ΚΕΦΑΟ απο οτι μου ειπε ο ενας τεχνικος επισης το τηλ δεν λειτουργουσε για κανα 3ωρο!!
Να ρωτησω ενδιαφερομαι να βαλω νετ και τηλ απο αλλο παροχο δηλ να κανω φορητοτητα στην 2η γραμμη που μου μπηκε αλλα δεν εχω λογαριασμο οτε πωσ μπορω να κανω μια αιτηση στην τελλας χωρις λογαριασμο μπορω να κανω κατι αλλο?tnx

hel
05-06-09, 08:30
Άλλαξαν τις γραμμές και έβαλαν παλαιότερες:p
Περίεργο πάντως να ανεβαίνει το attentuation σε νέο βρόχο.

Πάρε τηλέφωνο στο 13800 και κάνε αίτηση για γραμμή σε ανενεργό βρόχο.

alex24
05-06-09, 13:51
Αφου ειναι ηδη ομως ενεργος ο βροχος πως θα κανω για ανενεργο?:respekt:

ubuntubu
05-06-09, 15:46
Περίεργο πάντως να ανεβαίνει το attentuation σε νέο βρόχο.

Αναμενόμενο,όταν σε ένα καλώδιο προστίθενται νέοι συνδρομητές adsl.
Ο νέος βρόγχος δεν είναι ξεκάρφωτος και αυτόνομος.
Η κάθε σύνδεση ,απο κάποιο σημείο και μετά πηγαίνει παρεούλα με δεκάδες ,εκατοντάδες ή χιλιάδες άλλες προς το dslam.
Και στο δρόμο πιάνουν κουβεντούλα (crosstalk-διαφωνία),με αποτέλεσμα όσο πιο πολλές είναι ,τόσο περισσότερη φασαρία να κάνουν (θόρυβοι ,λάθη στη μετάδοση).
Και επειδή το attenuation που μετρά το ρουτεράκι μας εξαρτάται απο όλα αυτά,λογικό είναι το αποτέλεσμα που είδε ο φίλος μας.

alex24
05-06-09, 16:00
tnx για τις απαντησεις σας για την 2η γραμμη τη παροχο προτεινετε?

hel
08-06-09, 20:50
Αφου ειναι ηδη ομως ενεργος ο βροχος πως θα κανω για ανενεργο?:respekt:

Λάθος στην ανάγνωση :oops:

Fragkiskos.K
17-06-09, 10:19
Όπως τα λέει ο ubuntubu. Η μπορεί απλά το νέο ΚΑΦΑΟ (άν ισχύει η αλλαγή που ανέφερες) να είναι πιό μακριά απο το προηγούμενο. Ελπίζω η δεύτερη γραμμή που έβαλες να μήν είναι ISDN! :whistle:

alex24
17-06-09, 13:09
Όπως τα λέει ο ubuntubu. Η μπορεί απλά το νέο ΚΑΦΑΟ (άν ισχύει η αλλαγή που ανέφερες) να είναι πιό μακριά απο το προηγούμενο. Ελπίζω η δεύτερη γραμμή που έβαλες να μήν είναι ISDN! :whistle:

Οχι pstn ειναι και επειδη την tellas δεν την εχω δοκιμασει σαν παροχο εκανα αιτηση για 2play best price σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.