PDA

Επιστροφή στο Forum : connx-browsing



emigres
04-06-09, 20:16
καλησπέρα, τις τελευταίες 2 εβδομάδες αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με την ταχύτητα του σερφαρίσματος. στην ουσία ξαναζώ μέρες dial up. είμαι στη θεσσαλονίκη, ντεπώ και για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος μου πήρε ένα τέταρτο για να φτάσω να ανοίξω αυτό το θέμα.
ιούς δεν έχω σύμφωνα με avg. spyware δεν έχω συμφωνα με spybot. δεν εχω firewall καθόλου. ο υπολογιστης ειναι καινουριος, αναβαθμισμενος και ανασυγκροτημενος. οταν κατεβάζω με rapid δινει κανονικες ταχυτητες για 1mb/105 kbs/sec.
εχουν σπασει τα νευρα μου, τι προτεινετε?
ευχαριστω

nikos75
04-06-09, 20:25
σαν free user κατεβάζει ? ή premium ?
γιατί κι εγώ με free που κατεβάζω δεν έχω σταθερότητα γραμμής downloading και μάλλον θα έχει πρόβλημα πάλι ο server από R/S.
και μάλιστα τώρα τελευταία έγινε αυτό :)
οπότε μην ανησυχείς κατά την δική μου άποψη.

psyxakias
04-06-09, 20:28
Είπε ότι από rapidshare δεν έχει πρόβλημα (105 KB/sec για 1 Mbps είναι ΟΚ), γενικότερα από σελίδες έχει. Ποιους DNS χρησιμοποιεις; Γενικότερα και εγώ παρατηρώ κατά διαστήματα κολληματάκια και μερικά sites πρέπει να τα πατήσω 2η φορά να ανοίξουν αλλά όχι πολύ συχνά.

nikos75
04-06-09, 20:32
:oops::sorry:
λαθος μου .

alekan
04-06-09, 20:34
...Ποιους DNS χρησιμοποιεις; Γενικότερα και εγώ παρατηρώ κατά διαστήματα κολληματάκια και μερικά sites πρέπει να τα πατήσω 2η φορά να ανοίξουν αλλά όχι πολύ συχνά.
Παιζουν κι αλλοι DNS εκτος των 195.170.0.1 και 195.170.2.2;
Εγω παρατηρω χοντρο-κολληματα στο browsing.

psyxakias
04-06-09, 20:37
Παιζουν κι αλλοι DNS εκτος των 195.170.0.1 και 195.170.2.2;Αυτοί είναι... απλά εγώ συνήθως βάζω primary έναν εκ των δύο και secondary έναν άλλον (πχ opendns).


Εγω παρατηρω χοντρο-κολληματα στο browsing.Σαν αυτό που περιγραφώ; Να ανοίξει για παράδειγμα η σελίδα, να πας να πατήσεις ένα link και να μην ανοίγει... να κάνεις stop και να ξαναπατάς και να ανοίγει αμέσως; Σαν να χάνει μερικά από τα HTTP requests; Ή ακόμα και 1-2 λεπτά διακοπή να λειτουργούν τα πάντα (MSN, streaming, κτλ) αλλά να μην ανοίγει κανένα site και να επανέρχεται μόνο του;

alekan
04-06-09, 20:43
Σαν αυτό που περιγραφώ; Να ανοίξει για παράδειγμα η σελίδα, να πας να πατήσεις ένα link και να μην ανοίγει... να κάνεις stop και να ξαναπατάς και να ανοίγει αμέσως; Σαν να χάνει μερικά από τα HTTP requests; Ή ακόμα και 1-2 λεπτά διακοπή να λειτουργούν τα πάντα (MSN, streaming, κτλ) αλλά να μην ανοίγει κανένα site και να επανέρχεται μόνο του;
Να κανω stop και ν' "ακουει" με την 4-5-6-10η φορα.
Ναι, να μην ανοιγει κανενα site αλλα ολα τ'αλλα ρολοι...
Εχω βαλει και το otenet.proxy αλλα φευ...

emigres
04-06-09, 23:50
περίπου όπως την περιγράφετε την κατάσταση, άλλα δουλεύουν ρολόι και άλλα... δεν περιγράφεται η κατάσταση. Μήπως μπορείτε να προτείνετε τί να κάνω με τα dns που λέτε; ο υπολογιστής είναι καινούριος σχετικά και δεν έχω πειράξει τίποτα.
παρήγορο ότι έχουν και άλλοι προβλήματα:p, αλλά πάλι το δικό μου χάλι δεν το φτάνετε είμαι βέβαιος
οποια ιδεα καλοδεχουμενη

kkonstan
05-06-09, 00:56
περίπου όπως την περιγράφετε την κατάσταση, άλλα δουλεύουν ρολόι και άλλα... δεν περιγράφεται η κατάσταση. Μήπως μπορείτε να προτείνετε τί να κάνω με τα dns που λέτε; ο υπολογιστής είναι καινούριος σχετικά και δεν έχω πειράξει τίποτα.
παρήγορο ότι έχουν και άλλοι προβλήματα:p, αλλά πάλι το δικό μου χάλι δεν το φτάνετε είμαι βέβαιος
οποια ιδεα καλοδεχουμενη

Για ρίξε μια ματια και στο router, είχα παρόμοια προβλήματα (2-3 reload για να φορτώσουν κάποιες σελίδες) και τελικά εφταιγε το router. Είχα ένα Fritz! Box, και έβαλα ένα Sagem (λόγω Conn-X TV). To Sagem ήρθε 10 μέρες πρωτού ενεργοποιηθεί το Conn-X και το είχα βάλει και διαπίστωσα ότι έλυσε το πρόβλημα... ξαναβάζοντας το Fritz!box τα ίδια!

Δοκίμασα διάφορα setting (qos κ.α.) στο Fritz δεν φάνηκε να στρώνει με τίποτε...

psyxakias
05-06-09, 01:49
Να κανω stop και ν' "ακουει" με την 4-5-6-10η φορα.
Ναι, να μην ανοιγει κανενα site αλλα ολα τ'αλλα ρολοι...
Εχω βαλει και το otenet.proxy αλλα φευ...Κάποτε είχα κάνει ένα πιο γενικευμένο θέμα με αυτά τα συμπτώματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=288757), μήπως και καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα... αλλά δεν έβγαλα άκρη. Το κακό είναι ότι δεν διαρκούσε πολύ το πρόβλημα για να μπορέσω να το ψάξω περισσότερο. :rolleyes:

Υ.Γ. Ιδέα για νέο script που θα τρέχουμε παρέα με τον nnn: timered HTTP requests (με κανά http_ping) :whistle:

nmavro73
05-06-09, 08:13
Δήλωσε και βλάβη να το δούνε πάντως, δεν χάνεις τίποτα

markos26
05-06-09, 09:57
Ριξε μια ματια στο MTU του ρουτερ που εχει προβλημα.

maik
06-06-09, 09:51
Κλεισε προσορινα ολα τα firewall και antivirus και δοκιμασε παλι.

suncity
06-06-09, 10:18
Κάνε και ενα reset το router αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Κατέβασε το hijackthis (http://majorgeeks.com/download3155.html) και κάνε ενα scan.
Ελπίζω να βοηθήσει..

PunkBuster
08-06-09, 05:56
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, μόνο που το παρατηρώ κυρίως στο youtube. Από Σάμο συνδέομαι. Μήπως έβαλε κανένα traffic shaping ο OTE? Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι οι Αμερικάνικοι ISPs ήθελαν να χρεώνουν τα sites ανάλογα με τις συνδέσεις που τους "στέλνουν". Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και ο ΟΤΕ κόβει "συνδέσεις" ?

maik
08-06-09, 20:10
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, μόνο που το παρατηρώ κυρίως στο youtube. Από Σάμο συνδέομαι. Μήπως έβαλε κανένα traffic shaping ο OTE? Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι οι Αμερικάνικοι ISPs ήθελαν να χρεώνουν τα sites ανάλογα με τις συνδέσεις που τους "στέλνουν". Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και ο ΟΤΕ κόβει "συνδέσεις" ?

Οταν εχουμε προβλημα δεν σημαινει οτι το εχει ολος ο κοσμος.

hel
08-06-09, 20:37
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, μόνο που το παρατηρώ κυρίως στο youtube. Από Σάμο συνδέομαι. Μήπως έβαλε κανένα traffic shaping ο OTE? Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι οι Αμερικάνικοι ISPs ήθελαν να χρεώνουν τα sites ανάλογα με τις συνδέσεις που τους "στέλνουν". Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και ο ΟΤΕ κόβει "συνδέσεις" ?

Ένα tracert θα σου δείξει αν υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεσή σου με το εξωτερικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.