PDA

Επιστροφή στο Forum : ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ



maik27
23-01-06, 01:05
Μπορει να ειναι λιγο χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω. Εχω δορυφορικο δεκτη και πιανω τα free to air καναλια. Για να λαμβανει κανεις τα 3 νεα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ ειπαν οτι χρειαζεται καποιος αποκωδικοποιητης. Χρειαζεται δηλαδη κι αλλη συσκευη για να κανεις την ληψη τους? και αν ναι ποια ακριβως? Ευχαριστω.

blackjim
23-01-06, 01:07
Tα καναλια αυτα θα ειναι επιγεια , οχι δορυφορικα ;)

wintech2003
23-01-06, 01:18
Θα έχουν αποκωδικοποιητή όπως είχε παλιά* το Filmnet (τότε που μεταδιδόταν απο επίγειες κεραίες και οχι μέσω NOVA).


* Νομίζω οτι λειτουργουν ακόμα έτσι ε?

Νικαετός
23-01-06, 01:21
Είναι άλλου είδους αποκωδικοποιητής @ maik27 , όχι DVB-S (δορυφορικός) αλλά DVB-T .

blackjim
23-01-06, 01:26
Είναι άλλου είδους αποκωδικοποιητής @ maik27 , όχι DVB-S (δορυφορικός) αλλά DVB-T .S -> Satellite
T -> Terrestrial ( επιγειο ) :-k

anti
23-01-06, 01:30
Εδώ έχουμε να κάνουμε με επίγεια ψηφιακά κανάλια. Ούτε δορυφορικά, ούτε κωδικοποιημένα με την ένοια του συνδομητικού μπουκέτου. Οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι ένας επίγειος ψηφιακός δέκτης, σωστά;

Νικαετός
23-01-06, 01:36
Αν η τηλεόραση , έχει ψηφιακό tuner , ναι πιστεύω πως είναι οκ . Δεν είναι κλειδωμένα τα κανάλια της ΕΡΤ

princess
23-01-06, 01:55
δηλαδη με ενα παλιο απωκοδικοποιητη filmnet θα τα πιανουμε;

Νικαετός
23-01-06, 02:03
Όχι princess , αυτός είναι αναλογικός και όχι ψηφιακός .

Για άλλες απορίες και πληροφορίες εδώ (http://www.ert.gr/ertae/ert_digital/technical.asp)

princess
23-01-06, 02:11
Όχι princess , αυτός είναι αναλογικός και όχι ψηφιακός .

Για άλλες απορίες και πληροφορίες εδώ (http://www.ert.gr/ertae/ert_digital/technical.asp)

ουφ ευτυχως γιατι αντε να τον ζητας πισω τωρα.....:lol:

mickymouse
23-01-06, 02:55
Αντε να ευδοκιμισει αυτη η τεχνολογια στη Ελλαδα , γιατι μέσω της αμφιδρομης δυνατοτητας που μπορει να αποκτησει πολυ ευκολα , θα μπορεσει να δοθει broadband internet και σε απομακρισμενες περιοχες της Ελλαδας. Ετσι και αλλιως η ΕΡΤ ειναι το μονο κανάλι που το πιανεις σε οποιοδηποτε μέρος της Ελλαδας.

sdikr
23-01-06, 03:00
Αντε να ευδοκιμισει αυτη η τεχνολογια στη Ελλαδα , γιατι μέσω της αμφιδρομης δυνατοτητας που μπορει να αποκτησει πολυ ευκολα , θα μπορεσει να δοθει broadband internet και σε απομακρισμενες περιοχες της Ελλαδας. Ετσι και αλλιως η ΕΡΤ ειναι το μονο κανάλι που το πιανεις σε οποιοδηποτε μέρος της Ελλαδας.

Δυστήχως,
1ον δεν θα είναι αμφίδρομο το internet, θα είναι κάτι σαν το δορυφορικό
2ον για να γίνει εκπομπή Ψηφιακού σήματος χρείαζονται και ειδικοί αναμεταδότες, οι οποιόι έχουν μικρότερη εμβέλεια απο τους αναλογικούς οπότε σταδιακά θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση στους είδη υπάρχοντες.

οπότε λίγο δύσκολα να γίνει

Aegean24
23-01-06, 12:35
Δυστήχως,
1ον δεν θα είναι αμφίδρομο το internet, θα είναι κάτι σαν το δορυφορικό
2ον για να γίνει εκπομπή Ψηφιακού σήματος χρείαζονται και ειδικοί αναμεταδότες, οι οποιόι έχουν μικρότερη εμβέλεια απο τους αναλογικούς οπότε σταδιακά θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση στους είδη υπάρχοντες.

οπότε λίγο δύσκολα να γίνει

...εκτος απο αυτο θα στοιχιζει και ο κουκος αηδονι...τοσο για εξοπλισμο χρηστη, οσο και για χρηση της υπηρεσιας...οποτε...ας μεινουμε προς το παρον στο adsl και να δουμε μπας και περασουμε απευθειας σε κανα wimax...

aeonas
23-01-06, 17:43
Όντως απαιτεί ακριβό εξοπλισμό.

Έχω την Sharp Aquos των 45'' που διαθέτει ενσωματωμένο Digital Terrestrial δέκτη στο Media Center, το οποίο λειτουργεί και σαν Scaler. Ο αγώνας (=το οικονομικό ξεπουπούλιασμα) τώρα δικαιώνεται!

Δέκτες τέτοιου είδους αναμένονται να έρχονται πακέτο μαζί με τα ακριβότερα μοντέλα των HDTVs είτε να πωλούνται χωριστά. Για την ώρα ούτε και μόνες τους οι συσκευές δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα φθηνές.

kostthem
23-01-06, 22:23
Πάντως οι δέκτες που χρειάζονται για να παρακολουθήσει κάποιος το πρόγραμμα της ΕΡΤ θα κοστίζουν μεταξύ 60 και 150 ευρώ.

coftaras
23-01-06, 22:59
Δεν φτανει που πληρωνουμε καθε διμηνο λεφτα στην ΕΡΤ για κατι που δεν βλεπουμε θα πληρωνουμε και τον δεκτη τωρα?Σαν δεν ντρεπονται λεω εγω!!

sdikr
23-01-06, 23:01
Δεν φτανει που πληρωνουμε καθε διμηνο λεφτα στην ΕΡΤ για κατι που δεν βλεπουμε θα πληρωνουμε και τον δεκτη τωρα?Σαν δεν ντρεπονται λεω εγω!!

Το ίδιο γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμος, αγγλία , αμερική κλπ

euri
23-01-06, 23:02
Δεν φτανει που πληρωνουμε καθε διμηνο λεφτα στην ΕΡΤ για κατι που δεν βλεπουμε θα πληρωνουμε και τον δεκτη τωρα?Σαν δεν ντρεπονται λεω εγω!!

Εντάξει, δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις! Η ΕΡΤ εκπέμπει και δορυφορικά, σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις δορυφορικό εξοπλισμό; (ο οποίος είναι και αρκετά ακριβότερος από το δέκτη επίγειου ψηφιακού σήματος).

mrsaccess
23-01-06, 23:02
Δεν φτανει που πληρωνουμε καθε διμηνο λεφτα στην ΕΡΤ για κατι που δεν βλεπουμε θα πληρωνουμε και τον δεκτη τωρα?Σαν δεν ντρεπονται λεω εγω!!
Δεν φτανει που πληρωνουμε καθε διμηνο λεφτα στην ΕΡΤ για κατι που δεν βλεπουμε θα πληρωνουμε και τηλεόραση τωρα?Σαν δεν ντρεπονται λεω εγω!! ;)

coftaras
23-01-06, 23:10
Το ίδιο γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμος, αγγλία , αμερική κλπ
Πληρωνει ο Αγγλος μεσω της αντίστοιχης ΔΕΗ εκει καποιο ποσο για το BBC? Σοβαρα το ρωταω γιατι δεν το ξερω.

Εντάξει, δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις! Η ΕΡΤ εκπέμπει και δορυφορικά, σε υποχρέωσε κανείς να πάρεις δορυφορικό εξοπλισμό; (ο οποίος είναι και αρκετά ακριβότερος από το δέκτη επίγειου ψηφιακού σήματος).
H δορυφορική ΕΡΤ δεν δείχνει κατι το διαφορετικο απο αυτο που βλεπουμε απο τα επίγεια καναλια .Αντιθετα τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ θα ειναι αυτόνομα .Αν πχ βαλει εκει η ΕΡΤ το Μουντιαλ θα αναγκαστείς να αγοράσεις δεκτη ναι ή οχι?

sdikr
23-01-06, 23:22
Πληρωνει ο Αγγλος μεσω της αντίστοιχης ΔΕΗ εκει καποιο ποσο για το BBC? Σοβαρα το ρωταω γιατι δεν το ξερω.

H δορυφορική ΕΡΤ δεν δείχνει κατι το διαφορετικο απο αυτο που βλεπουμε απο τα επίγεια καναλια .Αντιθετα τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ θα ειναι αυτόνομα .Αν πχ βαλει εκει η ΕΡΤ το Μουντιαλ θα αναγκαστείς να αγοράσεις δεκτη ναι ή οχι?

οχι μέσω της ΔΕΗ είναι ξεχωρίστος φόρος, 130 λίρες αν δεν κάνω λάθος που πλήρωνει αυτός που έχει τηλεόραση (ΥΓ μην το ψάχνεις εκεί αν δεν πληρωνεις και έχεις τηλεόραση θα σε βρούνε)


Και στο εξωτερικό αγοράσαν συσκευες dvb-t

euri
24-01-06, 01:00
H δορυφορική ΕΡΤ δεν δείχνει κατι το διαφορετικο απο αυτο που βλεπουμε απο τα επίγεια καναλια .Αντιθετα τα ψηφιακα καναλια της ΕΡΤ θα ειναι αυτόνομα .Αν πχ βαλει εκει η ΕΡΤ το Μουντιαλ θα αναγκαστείς να αγοράσεις δεκτη ναι ή οχι?
Τώρα αν ρωτάς προσωπικά εμένα, η απάντηση είναι όχι, δε θα αναγκαζόμουν να τον αγοράσω. Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη

katafitos
15-02-06, 13:52
Πληρωνει ο Αγγλος μεσω της αντίστοιχης ΔΕΗ εκει καποιο ποσο για το BBC? Σοβαρα το ρωταω γιατι δεν το ξερω.

Σε πληροφορω οτι εστω και αν εχεις τηλεοραση στο σπιτι πληρωνεις κοντα στα 100-150 λιρες (1 λιρα - 1.6 ευρω) και αν δεν πληρωσεις και σε πιασουν πληρωσεις 1000 ( 1600 ευρω) λιρες προστιμο. Αρα ολοι πληρωνουν

Dimis
15-02-06, 15:56
ΟΛΟΙ εκτος απο τους Ελληνες φοιτητές κατα 95% :)

lemonidas
15-02-06, 16:41
ΟΛΟΙ εκτος απο τους Ελληνες φοιτητές κατα 95% :)

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ, αφού όλοι σχεδόν οι γνωστοί μου έχουν τηλεόραση χωρίς license και μάλιστα για 3-4 χρόνια όχι πχ για 1 χρόνο μεταπτυχιακό. Ένας μόνο πλήρωσε και αυτό γιατί ένας Κινέζος συγκάτοικος του τους άνοιξε και αναγκαστικά έβγαλε License:p. Ευτυχώς δεν πλήρωσε το πρόστιμο.

Reef
15-02-06, 18:27
Παιδια διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα η αποκωδικοποιηση των επιγειων ψηφιακων σηματων δεν ειναι εφικτη και μεσω software? αν ναι εχει κυκλοφορησει κατι σντιστοιχο?

ps ζητω συγνωμη για το διπλο post κατι πατησα λαθος και νομιζα οτι δεν καταχωρηθηκε , παρακαλαω η mods να το διαγραψουν

dhmk
15-02-06, 18:47
Εχει αγοράσει κανείς δέκτη. Νομίζω ότι γίνονται πειραματικές εκπομπές. Μου ήρθε ένα mail με τα παρακάτω χαρακτηριστικά


Χωρίς να αλλάξετε την υπάρχουσα κεραία μπορείτε να δείτε επιπλέον κανάλια
Βελτιώνει την ποιότητα της εικόνας και του ήχου της TV στο επίπεδο ενός DVD
Διαθέτει σύστημα EPG και προβάλλει τυχόν πληροφορίες για το πρόγραμμα που παρακολουθείτε.
Συμβατό με 4:3 και 16:9 formats.
Περιλαμβάνει το video παιχνίδι “Tetris”
Δυνατότητα λήψης ραδιοσταθμών.
Μικρή συσκευή σε μέγεθος
Σύχρονο και κομψό σχέδιο
Τηλεχειριστήριο

79 ευρώ με ΦΠΑ

Αν τα περί ποιότητας εικόνας κτλ αληθεύουν τότε όταν ξεκινήσει το κανάλι με τις ταινίες και αν παίζει κάτι της προκοπής, θα πάρω έναν αποκωδικοποιητή.

viron
15-02-06, 19:03
Εχει αγοράσει κανείς δέκτη. Νομίζω ότι γίνονται πειραματικές εκπομπές. Μου ήρθε ένα mail με τα παρακάτω χαρακτηριστικά



79 ευρώ με ΦΠΑ

Αν τα περί ποιότητας εικόνας κτλ αληθεύουν τότε όταν ξεκινήσει το κανάλι με τις ταινίες και αν παίζει κάτι της προκοπής, θα πάρω έναν αποκωδικοποιητή. Μην παρασύρεστε από διαφημιστικά. Η ποιότητα στη ψηφιακή εκπομπή μπορεί να είναι καλύτερη απο την αναλογική αλλά μόνο άν δοθεί μεγαλύτερο bandwidth στο συγκεκριμένο κανάλι, και αν βέβαια και το προτότυπο είναι ανάλογης ποιότητας. Δεν σημαίνει αυτόματα ότι η ψηφιακή εκπομπή θα είναι καλύτερη και σε όλες τα κανάλια σε όλες τις εκπομπές. Βύρων.

Reef
15-02-06, 19:07
Μην παρασύρεστε από διαφημιστικά. Η ποιότητα στη ψηφιακή εκπομπή μπορεί να είναι καλύτερη απο την αναλογική αλλά μόνο άν δοθεί μεγαλύτερο bandwidth στο συγκεκριμένο κανάλι, και αν βέβαια και το προτότυπο είναι ανάλογης ποιότητας. Δεν σημαίνει αυτόματα ότι η ψηφιακή εκπομπή θα είναι καλύτερη και σε όλες τα κανάλια σε όλες τις εκπομπές. Βύρων.

εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο η θεματολογια παρα η ποιοτητα

turbo3hp
15-02-06, 21:00
η αποκωδικοποιηση των επιγειων ψηφιακων σηματων δεν ειναι εφικτη και μεσω software? αν ναι εχει κυκλοφορησει κατι σντιστοιχο?


Δεν γίνεται καμία αποκωδικοποίηση, το σήμα δεν είναι κωδικοποιημένο. Γίνεται λήψη ψηφιακού σήματος (η δουλειά του ψηφιακού δέκτη) και στην συνέχεια το σήμα μετατρέπεται σε αναλογικό, για να μπορεί να το δείξει η συμβατική τηλεόραση. Εδώ στο UK οι ψηφιακοί δέκτες DVB-T (AKA Freeview) έχουν έξοδο scart (τουλάχιστον ένας δέκτης που είδα σε τηλεόραση έτσι ήταν). Πρόσφατα πήρα μια κάρτα TV για τον υπολογιστή, η οποία έχει και ψηφιακό και αναλογικό δέκτη και μπορώ να δω τα freeview κανάλια. Εδώ υπάρχουν λίγα συνδρομητικά κανάλια freeview και χρειάζεται δέκτης με υποδοχή για προπληρωμένες κάρτες για να τα δεις - ίσως αυτοί είναι οι πιο ακριβοί δέκτες.

Vitruvian78
05-11-07, 23:47
πάντως είμαστε μακράν πίσω από άλλες χώρες στην επίγεια ψηφιακή. Στη Βρετανία το Freeview (http://www.freeview.co.uk) ανταγωνίζεται μια χαρά το SKY Digital!!

mix21
06-11-07, 01:50
δηλαδη εσεις τωρα βλεπετε τα ψηφιακα μονο μέσω ψηφιακου δέκτη?γιατι εμεις εδω στο βολο το εχουμε μετατρεψει σε αναλογικο απο το σημειο εκπομπης του κ το βλέπουμε ολοι κανονικα...
ειναι νωρις να σκεφτει καποιος να παριε dvb-t δέκτη. άλλωστε υπάρχουν κ οι combo

dhmk
06-11-07, 07:24
Αν δεν κάνουν εκπομπές υψηλής ανάλυσης (750p) δεν αξίζουν τίποτα αυτά τα κανάλια.

strider
06-11-07, 08:53
Ναι, να πάρουμε και δέκτη (που φυσικά δεν υποστηρίζει HD) για να βλέπουμε ..... Μάτλοκ? :rofl:

k_koulos
06-11-07, 09:12
δηλαδη εσεις τωρα βλεπετε τα ψηφιακα μονο μέσω ψηφιακου δέκτη?γιατι εμεις εδω στο βολο το εχουμε μετατρεψει σε αναλογικο απο το σημειο εκπομπης του κ το βλέπουμε ολοι κανονικα...


ε συγνώμη, αλλά ποια η λογική του να μετατρέψεις το ψηφιακό σε αναλογικό , εκτός αν μιλάς για παράλληλη εκπομπή ψηφιακού και αναλογικού, που και πάλι δεν είναι σωστό.......

μονο εμένα μου φαίνεται κάπως το παραπάνω;

Πύρρος
06-11-07, 09:33
δηλαδη εσεις τωρα βλεπετε τα ψηφιακα μονο μέσω ψηφιακου δέκτη?γιατι εμεις εδω στο βολο το εχουμε μετατρεψει σε αναλογικο απο το σημειο εκπομπης του κ το βλέπουμε ολοι κανονικα...
ειναι νωρις να σκεφτει καποιος να παριε dvb-t δέκτη. άλλωστε υπάρχουν κ οι combo

Ετσι έχεις και τα όποια compression artifacts της ψηφιακής, και τις διάφορες παραμορφώσεις της αναλογικής.

dhmk
06-11-07, 09:41
Ναι, να πάρουμε και δέκτη (που φυσικά δεν υποστηρίζει HD) για να βλέπουμε ..... Μάτλοκ? :rofl:

Οχι βέβαια, μιλάμε και για περιεχόμενο ανάλογης ανάλυσης όπως π.χ. τα εξαιρετικά ντοκυμαντέρ του BBC. Είσαι σίγουρος ότι ο δέκτης σου δεν υποστηρίζει 750p; Πάντως η TV μου υποστηρίζει και νομίζω ο DVD Player που έχω (combο) επίσης υποστηρίζει, δεν βλέπω να είναι τόσο δύσκολο.

Τι νόηματα έχει να εκπέμπεις τον matlok... ψηφιακά; Απλώς για να εκπέμπεις ψηφιακά; Γιατί οι ανεγκέφαλοι που τα έστεισαν αυτό μόνο καταλαβαίνουν. Αρκετός κόσμος έχει πλέον HD ready TVs και εκεί θα φανεί πραγματικά η διαφορά από τα αναλογικά.

mix21
06-11-07, 11:25
πραγματικα πιστευετε οτι ενδιαφερει τον μεσο θεατη τα τεχνικα προτερηματα της ψηφιακής?ολοι λενε ας το βλεπω και ασ μην εχει τελεια εικόνα

Πύρρος
06-11-07, 12:35
Και μετά γκρινιάζουν για τις σκιές που κάνει η ΕΤ1, κάτι χιονάκια που έχει το άλλο, και στο τέλος βάζει κάθε διαμέρισμα ένα σκιάχτρο στην ταράτσα. Αν έχεις ψηφιακή μετάδοση και ψηφιακό δέκτη στην περιοχή σου, δοκίμασε με εσωτερική κεραία τι λήψη έχεις. Προσωπικά είχα εντυπωσιαστεί.

dhmk
06-11-07, 12:42
Τουλάχιστον να μπορούσαμε να πάρουμε όλα τα Ελληνικά κανάλια και ψηφιακά με αναμετάδοση. Ή να επιτρέψουν και στην ιδιωτική τηλεόραση να εκμπέμψει ψηφιακά.

Δεν καταλαβαίνω την υπάρχουσα κατάσταση. Προσωπικά παρόλο που η τηλεόρασή μου ενσωματώνει δέκτη, δεν παρακολουθώ ποτέ αυτά τα κανάλια. Αν και βέβαια εκτός (των συνήθως άθλιων) ειδήσεων πολύ σπάνια να δω πλέον μια εκπομπή. Το πολύ εκπομπές όπως τον Εξάντα, του Τσίμα κτλ.

Ας είναι καλά το Internet.

anon
06-11-07, 14:08
Χώρια που η χρήση της επίγειας ψηφιακής μπορεί να προσφέρει περισσότερα κανάλια στο ίδιο φάσμα (νομίζω τριπλάσια).

grpanos2000
06-11-07, 16:40
Δεν φτανει που πληρωνουμε καθε διμηνο λεφτα στην ΕΡΤ για κατι που δεν βλεπουμε θα πληρωνουμε και τον δεκτη τωρα?Σαν δεν ντρεπονται λεω εγω!!

Eσυ πληρωνεις ερτ οπως και εγω και αμα παρεις και ενα δεκτη -αποκωδικοποιητη θα βλεπις κιολας.Μην εχεις παραπονο εμεις εδω στη Χιο πληρωνουμε ερτ αλλα ψηφιακα τιποτα.Ισως ερθουνε το 2080 να βλεπουν τα εγγονια μου στα γεραματα τους.:down::down::down:

fadasma
04-02-08, 13:58
Γνωρίζει κάποιος πότε θα αρχίσουν τα υπόλοιπα κανάλια να αναμεταδίδουν ψηφιακό σήμα μέσω του επίγειου δορυφορικού συστήματος; Όπως συμβαίνει τώρα με τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΤ.

gravis
04-02-08, 14:07
μεχρι το 2012 ειναι υποχρεωμενη να γυρισουν σε ψηφιακα, τωρα τι θα γινει ιδωμεν

k_koulos
04-02-08, 14:40
..... μέσω του επίγειου δορυφορικού συστήματος;....


κάτι δεν ισχύει, η επίγειο θα είναι η δορυφορικό, πως γίνεται μαζι;

Πύρρος
04-02-08, 15:24
Μάλλον θέλει να πει επιγειο ψηφιακο.

giwrgosth
05-02-08, 12:32
κάτι δεν ισχύει, η επίγειο θα είναι η δορυφορικό, πως γίνεται μαζι;
Ίσως ήθελε να γράψει επίγειο ψηφιακό :)
Η ΕΡΤ ξεκινά τις επόμενες μέρες, ίσως και μέσα στη βδομάδα, το νέο της ψηφιακό πακέτο στην Αττική. Να δούμε τι θα έχει.
Τα υπόλοιπα πανελλαδικά κανάλια όοοοοοταν πάρουν τις (αναλογικές) άδειες και όοοοοταν κάποιος αποφασίσει τον τρόπο που θα εκπέμψουν. Αν δηλαδή η εκπομπή δωθεί στα κανάλια, αν δωθεί στην ΕΡΤ, ή αν δωθεί σε κάποιον ιδιώτη. Μπορεί όμως να γίνει και μια μίξη όλων αυτών. Κουβάρι δηλαδή! Πάντως οι πρώτες ψηφιακές εκπομπές στην Αττική θα ξεκινήσουν στα κανάλια που τώρα χρησημοποιούντε για την αναλογική εκπομπή από την Αίγινα, οπότε όσοι είναι παραλία και λαμβάνουν από Αίγινα μόνο θα έχουν πρόβλημα, αφού τα αναλογικά θα κλείσουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.