PDA

Επιστροφή στο Forum : UPSTREAM NOISE



MokilokD
05-06-09, 14:46
Επειδή είμαι καινούριος στο FORUM και ομολογώ δεν έκατσα να τσεκάρω κατά πόσο και αν προΰπηρχε ήδη το συγκεκριμένο πρόβλημα , ζητώ συγνώμη για αρχή.

Λοιπόν έχω σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ 2ΜΒΙΤ (γιατί δεν μου δίνετε η δυνατότητα να έχω μεγαλύτερη λόγω περιοχής)

Ενώ η ταχύτητα στο download μου είναι φυσιολογικοτατη το upload μου αντιθέτως τα φτύνει…. Πάνω από 5κβ/sec δεν πιάνει….

Στο 1242 μου είπαν ότι το upstream noise δεν είναι φυσιολογικό
Ενώ ο τεχνικός που ηρθε 3 φορές είπε δεν μπορεί να κάνει κάτι γιαυτο.
Απτό κέντρο μου είπαν ότι η γραμμή είναι ΟΚ…..έλεος….
Δηλαδή μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ απάντηση στο ΤΙ φταίει δεν έχω πάρει.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει.

Εδώ είναι οι μετρήσεις που έχω κάνει .


http://imageshack.gr/files/u7793xotbxzawr9q7c5v.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=u7793xotbxzawr9q7c5v.jpg)

maik
06-06-09, 09:48
Μια χαρα εισαι απο πλευρα χαρακτηριστικων για την αποσταση σου. Ψαξε λιγο για "περιεργα" προγραματα στο pc.

hel
08-06-09, 20:47
Βάλε κανένα dumeter για να παρακολουθείς συνέχεια το upload.
Σε Rapishare με πόσο ανεβάζεις;

MokilokD
09-06-09, 21:25
Με την ιδια ταχυτητα παντου.....
εχω βαλει προγραμματακι να παρακολουθω.
Το θεμα με το UPLOAD ειναι οτι ολεσ οι σελιδες με κοβουν κ δν μου επιτρεπουν να ανεβαζω αρχεια .... γιατι ισως τα πακετα που στελνω δεν ειναι ΚΑΝ τα ελαχιστα για να με εγκρινουν.....

emeliss
10-06-09, 01:12
γιατι ισως τα πακετα που στελνω δεν ειναι ΚΑΝ τα ελαχιστα για να με εγκρινουν.....
:what:

Davout
10-06-09, 01:40
Γιατί εγώ δε βλέπω τις μετρήσεις που χεις κάνει; Δώσε λίγο τα πλήρη στατιστικά της γραμμής σου.

MokilokD
14-06-09, 15:51
:what:


εννοω οτι οι σελιδες μετα απο καποιο χρονικο διαστημα με πετανε εξω.... συνηθως γιατι ο αναμενομενος χρονος για να ανεβει ενα αρχειο φτανει και τις 10 ωρες!!!!
και μιλαω για αρχειο των 70 mb.....

Davout
14-06-09, 16:26
Τώρα τις βλέπω τις μετρήσεις σου.

Το upstream SNR σου όντως για κάποιο λόγο είναι πολύ χαμηλό, αλλά συγχρονίζεις στα 256 απ'ό,τι βλέπω. Μόνο στο test βλέπεις το upload αυτό ή έχεις δοκιμάσει και να στείλεις αρχείο και πηγαίνει αργά, διότι τα test αυτά δεν είναι αξιόπιστα. Αφού συγχρονίζεις στα 256 δεν καταλαβαίνω γιατί μπουκώνεις; Δοκίμασες αλλαγές στα settings του router σου; Δοκίμασες άλλο router;

frenty
14-06-09, 16:42
εχω βαλει προγραμματακι να παρακολουθω.


Τι είδες από την πακολούθηση που έκανες;
Χρησιμοποιείς ασύρματο ή ενσύρματο modem/router;
Όταν ανοίξεις τον υπολογιστή σου, συνδεθείς στο διαδίκτυο και χωρίς να ανοίξεις κανένα άλλο πρόγραμμα πάρα μόνο αυτό της παρακολούθησης της κίνησης του διαδικτύου, βλέπεις κίνηση;
Εάν ναι, τι όγκο κίνησης βλέπεις;
Μετά άνοιξε το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σου (outlook ή ότι αντίστοιχο χρησιμοποιείς) και όταν τελειώσει κλείστο, η κίνηση επανέρχεται στο αρχικό πριν το ανοίξεις;

MokilokD
15-06-09, 03:01
Το θεμα παιδια ειναι οτι οταν κανω upload καποιο αρχειο , μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ΕΝΤΕΛΩΣ ανεξηγητα στελνω 0 kb. (συμφωνα με NetworkTrafficMonitor)
Σταματαω να στελνω.(χωρις εννοειτε να εχει ανεβει ολο το αρχειο...)
Δεν μπορω να εξηγησω γιατι γινετε αυτο , οταν για παραδειγμα αφηνω το PC μου να κανει μονο αυτη την δουλεια.( να ανεβασει δλδ το αρχειο, χωρις να ειναι τπτ αλλο ανοικτο!)
Το οτι σταματαω να στελνω πακετα σε ενα server φυσικο ειναι οτι αποτελει προβλημα τις συνδεσης μου και οχι του server πχ filefront , rapidshare , κτλπ....

frenty
15-06-09, 03:22
Δοκίμασε στην σύνδεσή σου με άλλον υπολογιστή (φίλου σου, συγγενή σου), θα παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.