PDA

Επιστροφή στο Forum : H hol θα μας φέρει οπτική ίνα στο σπίτι. Να γελάσω εδώ ή να το τυλίξω για το σπίτι



skapetis
05-06-09, 19:46
Μόλις με πήρε ένας μαγκάκος, υποτίθεται από τα κεντρικά της hol στη θεσσαλονίκη. (πολύ αμφιβάλω)

Προσπάθησε να μου πουλήσει Internet με το επιχείρημα ότι η hol δίνει Internet πάνω από οπτική ίνα :rofl: ενώ οι άλλοι όχι .... "έχεις δει φίλε μου internet πάνω από οπτική ίνα" ... φυσικά όταν τον ρώτησα αν αυτό σημαίνει ότι η hol θα φέρει οπτική ίνα στο σπίτι μου το άλλαξε το παραμύθι σε στυλ, "ολοι θα φέρουν, είναι υποχρεωμένοι" και τέτοιες γενικότητες ... λες κι εμείς δεν ξέρουμε ποτε (τον τόνο μπορείτε να τον βάλετε όπου θέλετε :p) θα έρθει το ftth στα σπίτια μας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229106) ...

Πέρα από το ότι την ψωνίζω με πωλητές που μου μιλάνε στο τηλέφωνο λες και είμαστε φιλαράκια από το στρατό, δεν μπορώ να συγκρατήσω την αγανάκτησή μου που τέτοια λαμόγια ψωνίζουν καθημερινά πελάτες με τα ψέματα χωρία καμία τιμωρία ... :evil:

kinggreece
05-06-09, 19:52
και που εισαι ακομα....................:worthy:

cas
05-06-09, 19:53
Ας κοιτάξουν πρώτα να παρέχουν Adsl και μετά να μιλάνε για οπτικές ίνες. Σκέψου πού καταντήσαμε έν έτει 2009, όταν στο εξωτερικό τα 100 Μbps είναι για την πλάκα. Επρεπε να πάρει εμένα, που ούτε το YouTube δεν μπορώ να τρέξω... :evil:

guzel
05-06-09, 20:06
εξωτερικος συνεργατης μηπως?

cas τα παραπονα σου στον οτε... αυτος πηγε πισω την ευρυζωνικοτητα τοσα χρονια!!!

παντως η hol μπορει να σε συνδεσει απευθειας στο δικτυο της μεσω οπτικης
συνδεει ηδη παρα πολλες επιχειρησεις ;)

kinggreece
05-06-09, 20:09
μηπως συνδεει οποιοι ειναι τυχεροι και περναει η οπτικη εξω απο το πεζοδρομιο? απο το κομβο μεχρι το σπιτι πως συνδεεται? δεν το καταλαβα πως το στηριζεις αυτο!!!
ζητω συγνωμη ,αλλα μηπως υπαρχει καποια εξελιξη?

guzel
05-06-09, 20:16
μηπως συνδεει οποιοι ειναι τυχεροι και περναει η οπτικη εξω απο το πεζοδρομιο? απο το κομβο μεχρι το σπιτι πως συνδεεται? δεν το καταλαβα πως το στηριζεις αυτο!!!
ζητω συγνωμη ,αλλα μηπως υπαρχει καποια εξελιξη?


:lol:
δεν στηριξα κατι. ειπα απλα αν το ζητησεις θα σου φερουν οπτικη αρκει να εισαι σε μεγαλο κεντρο, ηδη το κανει σε πολλες επιχηρησεις. αν θελεις λοιπον οπτικη εξω απο την πορτα σου και εχεις χρηματα αρκει να το ζητησεις ;p

cas
05-06-09, 20:18
εξωτερικος συνεργατης μηπως?

cas τα παραπονα σου στον οτε... αυτος πηγε πισω την ευρυζωνικοτητα τοσα χρονια!!!

παντως η hol μπορει να σε συνδεσει απευθειας στο δικτυο της μεσω οπτικης
συνδεει ηδη παρα πολλες επιχειρησεις ;)

Γι' αυτό φύγαμε από τον ΟΤΕ. Για καλύτερα. Αλλά βλέπω ότι αυτοί είναι χειρότεροι και θα μας αναγκάσουν να γυρίσουμε.
Αυτά για τις οπτικές ίνες, είναι για τα γέλια...:rotfl:

guzel
05-06-09, 20:21
Γι' αυτό φύγαμε από τον ΟΤΕ. Για καλύτερα. Αλλά βλέπω ότι αυτοί είναι χειρότεροι και θα μας αναγκάσουν να γυρίσουμε.
Αυτά για τις οπτικές ίνες, είναι για τα γέλια...:rotfl:

θα ηταν χαζο αν εφυγες απο τον οτε και πηγες στην χολ περιμενοντας να σου δωσει ftth :rofl:

fttb παντως δινει
http://www.hol.gr/default.asp?pid=12&ct=58&la=1

psyxakias
05-06-09, 20:21
εξωτερικος συνεργατης μηπως?Πολύ πιθανό, χωρίς σε καμία περίπτωση να αποτελεί δικαιολογία. Θα έπρεπε να τους ελέγχουν οι πάροχοι, διότι και εμένα με έχουν πάρει εξωτερικοί από Forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2755967&postcount=12) & ΟΝ και μου έλεγαν μπούρδες. :down:

RePlay
05-06-09, 20:22
Μόλις με πήρε ένας μαγκάκος, υποτίθεται από τα κεντρικά της hol στη θεσσαλονίκη. (πολύ αμφιβάλω)

Προσπάθησε να μου πουλήσει Internet με το επιχείρημα ότι η hol δίνει Internet πάνω από οπτική ίνα :rofl: ενώ οι άλλοι όχι .... "έχεις δει φίλε μου internet πάνω από οπτική ίνα" ... φυσικά όταν τον ρώτησα αν αυτό σημαίνει ότι η hol θα φέρει οπτική ίνα στο σπίτι μου το άλλαξε το παραμύθι σε στυλ, "ολοι θα φέρουν, είναι υποχρεωμένοι" και τέτοιες γενικότητες ... λες κι εμείς δεν ξέρουμε ποτε (τον τόνο μπορείτε να τον βάλετε όπου θέλετε :p) θα έρθει το ftth στα σπίτια μας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229106) ...

Πέρα από το ότι την ψωνίζω με πωλητές που μου μιλάνε στο τηλέφωνο λες και είμαστε φιλαράκια από το στρατό, δεν μπορώ να συγκρατήσω την αγανάκτησή μου που τέτοια λαμόγια ψωνίζουν καθημερινά πελάτες με τα ψέματα χωρία καμία τιμωρία ... :evil:

Χαχά εντελώς αγαθός ο τυπάς :rofl: Θα του παν ότι περνάνε οπτικές ίνες για να καλύψουν περιοχές (φυσικά όχι FFTH,FTTB ή FTTP) και αυτός θα νόμισε ότι πάει και στο σπίτι...
Πάντως είναι να μην πετύχεις σε εξυπνάκηδες.Τεχνικός της forthnet σε συζήτηση:
"Πάντως φίλε γενικά μην πολυδουλεύεις το DMT Tool.Θα σου καταστρέψει την πόρτα στο DSLAM :rofl::rofl:"

cas
05-06-09, 20:25
θα ηταν χαζο αν εφυγες απο τον οτε και πηγες στην χολ περιμενοντας να σου δωσει ftth :rofl:

fttb παντως δινει
http://www.hol.gr/default.asp?pid=12&ct=58&la=1

Τις ίδιες υπηρεσίες περίμενα αλλά σε ανταγωνιστικές τιμές.
Αμα δεν μπορούν να τις προσφέρουν, τι το κρατάνε το ρημάδι και δεν το κλείνουν;

sdikr
05-06-09, 20:27
εξωτερικος συνεργατης μηπως?

cas τα παραπονα σου στον οτε... αυτος πηγε πισω την ευρυζωνικοτητα τοσα χρονια!!!

παντως η hol μπορει να σε συνδεσει απευθειας στο δικτυο της μεσω οπτικης
συνδεει ηδη παρα πολλες επιχειρησεις ;)

Μα και ο ΟΤΕ δίνει οπτικές ινές,

guzel
05-06-09, 20:29
Μα και ο ΟΤΕ δίνει οπτικές ινές,

δεν ειπα οτι δεν δινει.
σιγουρα δινει και ΦΥΣΙΚΑ σε περισσοτερους πελατες ;)

Vitruvian78
05-06-09, 20:30
Μόλις με πήρε ένας μαγκάκος, υποτίθεται από τα κεντρικά της hol στη θεσσαλονίκη. (πολύ αμφιβάλω)

Προσπάθησε να μου πουλήσει Internet με το επιχείρημα ότι η hol δίνει Internet πάνω από οπτική ίνα :rofl: ενώ οι άλλοι όχι .... "έχεις δει φίλε μου internet πάνω από οπτική ίνα" ... φυσικά όταν τον ρώτησα αν αυτό σημαίνει ότι η hol θα φέρει οπτική ίνα στο σπίτι μου το άλλαξε το παραμύθι σε στυλ, "ολοι θα φέρουν, είναι υποχρεωμένοι" και τέτοιες γενικότητες ... λες κι εμείς δεν ξέρουμε ποτε (τον τόνο μπορείτε να τον βάλετε όπου θέλετε :p) θα έρθει το ftth στα σπίτια μας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229106) ...

Πέρα από το ότι την ψωνίζω με πωλητές που μου μιλάνε στο τηλέφωνο λες και είμαστε φιλαράκια από το στρατό, δεν μπορώ να συγκρατήσω την αγανάκτησή μου που τέτοια λαμόγια ψωνίζουν καθημερινά πελάτες με τα ψέματα χωρία καμία τιμωρία ... :evil:

Η hol έχει αποκτήσει μεγάλη δυναμική τα τελευταία δύο χρόνια, και ειδικά φέτος και φαίνεται οτι έχει κατακτήσει μια πολύ καλή θέση στην αγορά έπειτα από την επέκτασή της στις περισσότερες πόλεις της Ελλάδας. Με πήρε κι εμένα μια τύπισσα στο σταθερό των γονέων μου για να βάλουμε κι εκεί hol, και μου την έσπασε κι εμένα στο τηλέφωνο ο τρόπος της, λες και ήτανε καμιά θειά μου, τέτοια οικιότητα!! Πού να βλέπατε και τον τύπο που ήρθε να υπογράψω την αίτηση.....ένας θεόχοντρος χαζός και καταιδρωμένος, που δεν ήξερε να συμπληρώσει την αίτηση μόνος του!! Ένας πανίβλακας μιλάμε!! Νομίζω οτι η hol πρέπει να γίνει λιγο πιο προσεκτική με την επιλογή των συνεργατών της. Αν δεν είχα δοκιμασμένες υπηρεσίες απο την εταιρία τα τελευταία δύο χρόνια, δεν θα δεχόμουν να αλλάξω δίκτυο με την εικόνα αυτή των συνεργατών της εταιρίας!:whistle::whistle:

skapetis
05-06-09, 20:30
Καλά, αν είχα χρόνο να ασχοληθώ με π@π@ρ13ς θα του ζητούσα το τηλέφωνο "στα κεντρικά" για να ξαναμιλήσω μαζί του και καλά :lol: . Είμαι σίγουρος ότι κάποια τρελή δικαιολογία θα έβρισκε. Αλλά έχουμε και δουλειές και σιγά μην ασχοληθώ.

Το αστείο μ'αυτους τους τύπους (μου έχει συμβεί και άλλες φορές) είναι ότι ενώ καταλαβαίνουν ότι έχουν πέσει σε μη άσχετο, δεν το κλείνουν με ελαφρά πηδηματάκια για να πάνε στο επόμενο θύμα. Συνεχίζουν ακάθεκτοι να λένε το παραμυθάκι σε νέες παραλλαγές. :rofl:

Αν έχεις χρόνο βέβαια αξίζει να τους πιάσεις κουβέντα για να γελάσεις :p

Θα έπρεπε να του ζητήσω να μου εξηγήσει με τι εξοπλισμό θα έπιανα τα 48Mbps :rofl::rofl::rofl:

kinggreece
05-06-09, 20:30
:lol:
δεν στηριξα κατι. ειπα απλα αν το ζητησεις θα σου φερουν οπτικη αρκει να εισαι σε μεγαλο κεντρο, ηδη το κανει σε πολλες επιχηρησεις. αν θελεις λοιπον οπτικη εξω απο την πορτα σου και εχεις χρηματα αρκει να το ζητησεις ;p

κατι διαβασα αλλα καταλαβα οτι λεει οπτικες ινες στην εσωτερικη εγκατασταση επιχηρησεων και οχι ιντερνετ με ταχυτητες οπτικων ινων!!! δεν επιμενω βεβαια!!!

skapetis
05-06-09, 20:33
Χαχά εντελώς αγαθός ο τυπάς :rofl: Θα του παν ότι περνάνε οπτικές ίνες για να καλύψουν περιοχές (φυσικά όχι FFTH,FTTB ή FTTP) και αυτός θα νόμισε ότι πάει και στο σπίτι...


Μπα, καθόλου αγαθό δεν τον κόβω. Πωλητή με ποσοστά μάλλον ;)



Πάντως είναι να μην πετύχεις σε εξυπνάκηδες.Τεχνικός της forthnet σε συζήτηση:
"Πάντως φίλε γενικά μην πολυδουλεύεις το DMT Tool.Θα σου καταστρέψει την πόρτα στο DSLAM :rofl::rofl:"

Και δεν του είπες: "Τι με νοιάζει εμένα, δική σας είναι η πόρτα?" :twisted:

sdikr
05-06-09, 20:44
Στην τελικη, αυτό νομίζω τα λέει όλα

"Δεν μπορείς να έχεις εμπόριο χωρίς ηθική" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=298775)

nexus31
06-06-09, 00:48
εμενα ψεμα μου φαινετε μενω στη λαμια εχουν σκαψει ολους τους δρομους και περνανε οπτικες :whistle:
σε μια κεντρικη πλατεια εχουν σκαψει 3 φορες για οπτικη ινα!!:rofl: το μονο καλο απο το ολο σκαψημο ειναι οτι ξερουν να βαζουν καλα την ασφαλτο στο σημειο που σκαψανε!!!!:rofl:

theopan
06-06-09, 03:32
όταν στο εξωτερικό τα 100 Μbps είναι για την πλάκα.

Ε καλά κόψε κάτι...

Vitruvian78
06-06-09, 09:41
Ε καλά κόψε κάτι...

Ναι, κι εγώ δεν νομίζω οτι τα πράγματα στις υπόλοιπες χώρες είναι καλύτερα. Θυμάμαι οταν έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, στην εστία που συνδεόμασταν στο ιντερνετ μεσω του πανεπιστημίου, οι ταινίες κατεβαίνανε μέσα σε δευτερόλεπτα! Ήτανε σφαιράτο το Ιντερνετ εκεί.

Tigran
06-06-09, 14:08
Εμένα με πήρε πριν λίγη ώρα μια κοπέλα και προσπαθούσε επί πόση ώρα να με πείσει να μπω στο ιδιόκτητο της HOL. Επειδή δεν είχα τι να κάνω, και ψιλιάστικα ότι ούτε καν ξέρει τι πουλάει, είπα να πιάσω κουβέντα.

Μου εγγυόταν λοιπόν, 100% τα εξής:
1. Δεν θα έχω ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με τη γραμμή και με το δίκτυο. Προσοχή όμως! Ποτέ των "ποτών"! Ούτε καν για 1 λεπτό. Ντιπ!
2. Η HOL είναι η μόνη εταιρεία που έχει ιδιόκτητο δίκτυο!
3. Η HOL προσφέρει internet μέσω οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι μου!
4. Ότι καλεί υπάρχοντες πελάτες της HOL και ποτέ, κανείς δεν της είπε ότι είχε το παραμικρό πρόβλημα. Το adslgr.com δεν ήξερε καν τι είναι. :p

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να βάζουν τέτοιους άσχετους να προωθήσουν τα προϊόντα τους; Και το χειρότερο είναι ότι επιμένουν κιόλας! Της λέω, ρώτα τον προϊστάμενο σου αν προσφέρετε οπτική ίνα μέχρι το σπίτι και μου λέει "θα ρωτήσω, αλλά 100% κάνεις λάθος!"

Λυπάμαι πραγματικά αυτούς δεν ασχολούνται λεπτομερώς με την ADSL κτλ και πείθονται από τους άσχετους των τηλεφωνικών κέντρων... Είναι να τους κάνεις μήνυση έναν-έναν να ησυχάσουμε.

Σημ.: Αυτό δεν ισχύει μόνο για την HOL, απλά από την HOL με πήραν τώρα και για αυτό το πόσταρα στο subforum της.

skapetis
06-06-09, 18:45
3. Η HOL προσφέρει internet μέσω οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι μου!


τελικά αυτό το παραμυθάκι δεν το ανακάλυψε μόνο ο δικός μου, κυκλοφορεί γενικότερα στους ... "συνεργάτες" της hol. :down:

την επόμενη φορά που θα ακούσω ανακρίβειες θα τα ζητήσω γραπτά ή θα αρχίσω απειλές για καταγγελία στην εεττ :cool:

gtl
06-06-09, 18:51
Μόλις με πήρε ένας μαγκάκος, υποτίθεται από τα κεντρικά της hol στη θεσσαλονίκη. (πολύ αμφιβάλω)

Προσπάθησε να μου πουλήσει Internet με το επιχείρημα ότι η hol δίνει Internet πάνω από οπτική ίνα :rofl: ενώ οι άλλοι όχι .... "έχεις δει φίλε μου internet πάνω από οπτική ίνα" ... φυσικά όταν τον ρώτησα αν αυτό σημαίνει ότι η hol θα φέρει οπτική ίνα στο σπίτι μου το άλλαξε το παραμύθι σε στυλ, "ολοι θα φέρουν, είναι υποχρεωμένοι" και τέτοιες γενικότητες ... λες κι εμείς δεν ξέρουμε ποτε (τον τόνο μπορείτε να τον βάλετε όπου θέλετε :p) θα έρθει το ftth στα σπίτια μας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=229106) ...

Πέρα από το ότι την ψωνίζω με πωλητές που μου μιλάνε στο τηλέφωνο λες και είμαστε φιλαράκια από το στρατό, δεν μπορώ να συγκρατήσω την αγανάκτησή μου που τέτοια λαμόγια ψωνίζουν καθημερινά πελάτες με τα ψέματα χωρία καμία τιμωρία ... :evil:

Eίχες ποτέ συμφέρουσα προσφορά μέσω telemarketing? Εγώ πάντως όχι. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να μπεις στην λίστα "μη ενδιαφερόμενων για τηλεπωλήσεις" την οποία διατηρεί η ΕΕΤΤ και υποχρεούνται να ακολουθούν οι πωλητές (http://www.youtube.com/watch?v=3CPerzzvslM&feature=related).

Θυμάται κανείς πού βρίσκεται το ανάλογο έντυπο της ΕΕΤΤ? Είχα παλιότερα την διεύθυνση άλλα δεν μπόρεσα να την βρω τώρα...

Vitruvian78
06-06-09, 19:07
Και καταγγελία να γίνει για λαθος πληροφόρηση, νομίζεις οτι τους νοιάζει; Ξέρεις πόσα συμβόλαια θα έχει κάνει με ανθρώπους που όλα αυτά τα πιστεύουν; Γενικά η HOL το έχει παρακάνει με το θέμα των οπτικών ινών, νομίζω οτι ειχε γίνει και κάποια σύσταση κάποια στιγμή για το "μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα".

Μα γιατί κάθεστε και σκάτε τόσο; Αφού ξέρετε ποιά είναι η αλήθεια. Όλοι αυτοί που παίρνουν τηλέφωνα είναι άσχετοι και απλά θέλουν να σας πείσουν να γίνετε πελάτες γιατί θα πάρουν χρήματα έτσι από την εταιρία. Πείτε τους ένα απλά όχι ευχαριστώ, είμαι ικανοποιημένος με τον πάροχό μου και δεν θέλω να αλλάξω και έληξε το ζήτημα. Πάντως ο ΟΤΕ δεν λέει με τις κερατιάτικες χρεώσεις που κάνει για ελάχιστες υπηρεσίες - την 100αρα την χτυπάς στα σίγουρα αν θες έστω και ΜΟΝΟ την χαμηλότερη ταχύτητα στο ιντερνετ, και να μπορείς να μιλάς ελεύθερα ΜΟΝΟ σε σταθερά Ελλάδας. Ακόμη και την αναγνώριση κλήσης πρέπει να την πληρώνεις ξεχωριστά! Έτσι και τολμήσεις και πάρεις κανένα κινητό ή καλέσεις στο εξωτερικό, ο λογαριασμός έχει ξεφύγει αρκετά πιο πάνω απο το 100αρι!

Οπότε και πάλι αυτό που σου προσφέρει η HOL, με όλα αυτά τα ψέμματα, είναι μιά χαρά για την τιμή που σε χρεώνει.

nikdeca
09-06-09, 22:17
Και εγώ είμαι από Δράμα παιδιά και έχω να πώ πως μου υποσχέθηκε παπάδες η τύπισα στο τηλέφωνο κάθε μέρα. Στο τέλος είπα να κάνω μια αλλαγή και να φύγω από την Φόρθνετ από την οποία μπορώ να πω ότι δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα.
1) Μου Υποσχέθηκε συγχρονισμό απίστευτα υψηλό λόγω οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι μου ( εκεί την προσγείωσα λίγο)
---> αποτέλεσμα από εκεί που κλείδωνα στα 14000kbit τώρα είμαι στα 10000
2) Μου υπόσχέθηκε κατέβασμα απίστευτα πιο γρήγορο λόγω οπτική ίνας και από 1400kb έπεσα στα 900
3) μου υποσχέθηκε υψηλότατη ποιότητα τηλεφωνικών κλήσεων και το τηλέφωνο κάνει συνεχώς ένα θρόϊσμα
4) Και το χειρότερο από όλα ( λόγω on line gaming COD4) μου παρουσίαζε τη ΗΟL ώς τον ταχύτερο κόμβο διασύνδεσης με τους server του εξωτερικού και αυτό που πήρα ήταν κάτι Ping 200ms και στην Ελλάδα από εκεί που συνδεόμουν με ένα αξιοπρεπέστατο ping των 40ms για Θεσσαλονίκη και 70ms Αθήνα έιμαι στα 150ms πράγμα που συμαίνει θάνατος και καταστροφή.
Και από οτι έμαθα αυτό δεν πρόκειται ανα αλλάξει επειδή η HOL δε συνεργάζεται με ΟΤΕ και Forthnet. Όλο προτοτυπίες η HOL.
5) Και τελευταίο για να γελάσουμε : " Κύριε ............. σας διαβεβαιώ ότι θα έχετε internet μέχρι την τελευταία στιγμή ,άντε ίσως κάποιες λίγες ώρες για τη μετάβασή σας από τη Forthnet"
Τάδε έφη η Κυρία HOL και το αποτέλεσμα ήταν από 23-4-09 να μην έχω τηλέφωνο και ιντερνετ μέχρι την 16-5-09 ημερομηνία ενεργοποίησης της. Και φυσικά η μία εταιρέια Κατηγορούσε την άλλη και οι δυο τους τον ΟΤΕ.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.... Παιδιά Μακριά απο τη HOL...

skapetis
10-06-09, 00:48
Δεν χάνεις τίποτα να τα βάλεις όλα αυτά σε μια καταγγελία προς ΕΕΤΤ και να ζητήσεις διακοπή του συμβολαίου σου, αν δεν είσαι ευχαριστημένος ... (που δεν είσαι μάλλον :p )

emeliss
10-06-09, 01:03
Το πρόβλημα είναι πως έχουν περάσει χρόνια μετά το άνοιγμα της αγοράς και πως τέτοιες συμπεριφορές είναι ακόμα ανεκτές (και κερδοφόρες).

Το κυνήγι μαγισσών με τους εξωτερικούς συνεργάτες καλά κρατάει και το ενισχύουμε καθημερινά ως πελάτες ψάχνοντας την ελάχιστη τιμή αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα.

Το έτος για την βελτίωση της ποιότητας της ευρυζωνικότητας πέρασε και δεν μας ακούμπησε.

skapetis
10-06-09, 09:25
Το πρόβλημα είναι πως έχουν περάσει χρόνια μετά το άνοιγμα της αγοράς και πως τέτοιες συμπεριφορές είναι ακόμα ανεκτές (και κερδοφόρες).

Το κυνήγι μαγισσών με τους εξωτερικούς συνεργάτες καλά κρατάει και το ενισχύουμε καθημερινά ως πελάτες ψάχνοντας την ελάχιστη τιμή αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα.

Το έτος για την βελτίωση της ποιότητας της ευρυζωνικότητας πέρασε και δεν μας ακούμπησε.

Μα δεν προσφέρουν κάποια διαφορά στην τιμή οι εξωτερικοί συνεργάτες. Σου πουλάνε τα ίδια πράγματα που έχει στο website (για να μην πω και λιγότερα - π.χ. η Hol έχει επιδοτούμενο στην Πιερία αλλά ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις εξωτερικού συνεργάτη που είπε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και προσπάθησε να πουλήσει το double play)

Και δεν συμφωνώ ότι εμείς σαν πελάτες ενισχύουμε τους εξωτερικους συνεργάτες. Κατ'αρχή αυτοί οι άνθρωποι χτυπάνε άσχετους με ψευδείς υποσχέσεις. Στους σχετικούς τα βρίσκουν σκούρα.
Και κατά δεύτερο λόγο η ευθύνη είναι ολόκληρη στους παρόχους. Διότι αν πουν στους εξωτερικούς συνεργάτες: "κοίταξε να δεις, στην πρώτη καταγγελία κόβεται η συνεργασία" να δεις πως θα ξεκαθάριζε το τοπίο ...

sexrazat
10-06-09, 10:31
Μιλάμε για κάτι το οποίο στον ΟΤΕ αντιμετωπίζουμε καθημερινά.

Οι περισσότεροι συνδρομητές έχουν μείνει με την εντύπωση ότι η Hol θα τους φέρει οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι.

Στους περισσότερους ο πωλητής ανέφερε ότι καλεί από τον ΟΤΕ ή συνεργάζεται με τον ΟΤΕ και ζήτησε ένα λογαριασμό για να προχωρήσει στις εκπτώσεις.

4 στους 5 πελάτες έχουν πληρώσει κερατιάτικα μετά την κατάργηση προεπιλογής από πάροχο και την επιστροφή τους στον ΟΤΕ με προεξάχοντα την Tellas που ένα ολόκληρο χρόνο μετά τη δημοσίευση απόφασης της ΕΕΤΤ στην εφημερίδα της κυβερνήσεως (Αρ. Φύλλου 1106/13-6-09) εξακολουθεί να στέλνει λογαριασμούς για προγράμματα προεπιλογής με μηνιαίο πάγιο. Είναι τελείως τρελό αλλά ακριβώς ένα ολόκληρο χρόνο μετά το τηλ. κέντρο της δεύτερης μεγαλύτερης εταιρείας στην Ελλάδα υποστηρίζει δημόσια το ακριβώς αντίθετο από όσα αναφέρονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα μας κουβεντιάζοντας στο forum.

ΥΣ Μπορεί να ακουστεί βαρύ αλλά με όλο το σεβασμό στα παιδιά στο forum, η θεωρία απέχει πολύ μα πάρα πολύ από την πράξη. Αν υπήρχε η δυνατότητα να δουλέψουν μερικές μέρες αντιμετωπίζοντας παράπονα και προβλήματα συνδρομητών με τον ΟΤΕ και τους παρόχους και κυρίως να μιλήσουν με απλούς συνδρομητές, πιθανότατα οι περισσότεροι θα τα έβλεπαν διαφορετικά τα πράγματα.
Το ίδιο ισχύει και για κάποιους συναδέλφους του ΟΤΕ σε επιτελικές υπηρεσίες (λέγε με Μέγαρο) που αμφιβάλω αν έχουν πάρει ποτέ τηλ. ένα συνδρομητή να του εξηγήσουν στην πράξη το θεωρητικό μοντέλο που κατασκεύασαν. Ίσως τότε και αυτοί την επόμενη φορά να να πρότειναν κάτι καλύτερο.

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 7 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εξωτερικος συνεργατης μηπως?

cas τα παραπονα σου στον οτε... αυτος πηγε πισω την ευρυζωνικοτητα τοσα χρονια!!!

παντως η hol μπορει να σε συνδεσει απευθειας στο δικτυο της μεσω οπτικης
συνδεει ηδη παρα πολλες επιχειρησεις ;)

Σε σχέση με τη ουσία του συγκεκριμένου post, η απάντησή μου θυμίζει τη φράση Άλλα λόγια να αγαπιώμαστε. Κάτι σαν απάντηση κυβερνητικού εκπροσώπου.

emeliss
10-06-09, 15:46
Και δεν συμφωνώ ότι εμείς σαν πελάτες ενισχύουμε τους εξωτερικους συνεργάτες. Κατ'αρχή αυτοί οι άνθρωποι χτυπάνε άσχετους με ψευδείς υποσχέσεις. Στους σχετικούς τα βρίσκουν σκούρα.
Και κατά δεύτερο λόγο η ευθύνη είναι ολόκληρη στους παρόχους. Διότι αν πουν στους εξωτερικούς συνεργάτες: "κοίταξε να δεις, στην πρώτη καταγγελία κόβεται η συνεργασία" να δεις πως θα ξεκαθάριζε το τοπίο ...
Σαν πελάτες ενισχύουμε την απόλυτα ελάχιστη τιμή στο προϊόν. Αυτή επιτυγχάνεται με πολλούς παράγοντες και ένας από αυτούς είναι οι χρήση εξωτερικών συνεργατών.

Γιατί να την πουν οι εταιρίες στους συνεργάτες τους όταν τους αποφέρουν μεγάλα κέρδη; Έχουν ευθύνη για ποιο πρόβλημα; Για αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα. Λεφτά βγάζουν.

Καλώς κακώς, αυτό συμβαίνει.

skapetis
11-06-09, 12:13
Αν όμως για κάθε περίπτωση καταγγελίας για παραπλάνηση από εξωτερικό συνεργάτη έτρωγε και ένα καλό πρόστιμο ο πάροχος από την ΕΕΤΤ (λέμε ΑΝ, μην γελάτε :lol:) θα λυνόταν αυτόματα το πρόβλημα.

gkamared
16-03-12, 14:00
Παιδιά εάν δεν υπήρχαν προβλήματα στα μηχανήματα, αρά εγώ δεν θαδούλευα, δεν θα υπήρχανε οι μηχανικοί οπότε αυτό να το ξεχασετε. :whistle::whistle:

enakos
17-03-12, 15:59
οπτικό μαστίγιο θα φέρει στο σπίτι

@ ADSLgr.com All rights reserved.