PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με λογαριασμο ...σε νεκρο πελατη



koungkoun
05-06-09, 20:18
Εχουμε μια συνδεση ADSL FORTHNET η οποια ειναι στο ονομα του πατερα μου ...ο οποιος εχει πεθανει προ 2 ετων . Τωρα μας εστειλαν αν λογαριαμο 400 ευρω για τα δυο χρονια αυτα και συνεχιζουν και χρεωνουν.

δεν θα επρεπε να κανουν διακοπη ενω δεν πληρωνεται ο λογαριασμος ?
δεν θα επρεπε να ενημερωσουν με ενα τηλεφωνημα ?


τι κανω στην περιπτωση αυτη ?

ευχαριστω

tsoukase
05-06-09, 20:24
Απότι ξέρω, οτιδήποτε και να θελήσεις να κάνεις (παράπονα, αίτηση κτλ) θέλει ταυτότητα του κατόχου, εκτός από την... εξόφληση του λογαριασμού. Ξέρω τέτοιες πολλές περιπτώσεις αλλά αφορούσαν απλές τηλεφωνικές γραμμές, όπου έπρεπε να εξοφληθεί το υπόλοιπο για να αλλάξειτο όνομα του κατόχου. Φυσικά δε χάνεις τίποτα να τους πεις τι συμβαίνει.

BigBlack
05-06-09, 20:25
Και πως να ξέρουν ότι πέθανε ο πατέρας σου αν δεν ειδοποιήσεις να κοπεί η σύνδεση;

Επιπλέον, αν χρησιμοποιούσες τη σύνδεση τα χρήματα τα χρωστάς. Αν δεν την χρησιμοποιούσες, μπορούσες να δεις από το λογαριασμό που ερχόταν και πάλι να είχες ειδοποιήσει. Εκτός αν μιλάμε για κλειστό σπίτι ή σε χωριό κλπ. Πάρε τηλέφωνο άμεσα σε κάθε περίπτωση και συνεννοήσου, έχουν αρχίσει και βάζουν εισπρακτικές εταιρίες για πολύ μικρότερα ποσά.

theopan
05-06-09, 21:34
Εχουμε μια συνδεση ADSL FORTHNET η οποια ειναι στο ονομα του πατερα μου ...ο οποιος εχει πεθανει προ 2 ετων . Τωρα μας εστειλαν αν λογαριαμο 400 ευρω για τα δυο χρονια αυτα και συνεχιζουν και χρεωνουν.

δεν θα επρεπε να κανουν διακοπη ενω δεν πληρωνεται ο λογαριασμος ?
δεν θα επρεπε να ενημερωσουν με ενα τηλεφωνημα ?


τι κανω στην περιπτωση αυτη ?

ευχαριστω

Όπως σου είπαν και οι άλλοι δεν είναι δυνατό να γνώριζαν ότι πέθανε ο πατέρας σου. Έπρεπε να το γνωστοποιήσετε (στέλνοντας μια ληξιαρχική πράξη θανάτου). Γιατί δεν έκοψαν τη σύνδεση δε μπορώ να σου πω αλλά δεν έχει και σημασία. Υποθέτω από τα λεγόμενά σου πάντως ότι συνεχίσατε να χρησιμοποιείτε τη σύνδεση. Όπως και να έχει το χρεός θα πρέπει να το τακτοποιήσετε, αν υπάρχει κληρονομιά η οποία πρόκειται να αποδεχτείτε, γιατί αν δεν κάνω λάθος κληρονομείτε και τα χρέη οπότε θα υπάρξει πρόβλημα. Ρώτα ένα δικηγόρο να σου πει τι ακριβώς γίνεται πάντως σε τέτοια περίπτωση.

nmavro73
06-06-09, 00:03
Μπορείς αν υπάρχουν χρέη να αρνηθείς την κληρονομιά.Για μικρά ποσά όμως δεν συμφέρει βέβαια.
Πάντως μίλα οπωσδήποτε με δικηγόρο

frenty
06-06-09, 01:43
Εχουμε μια συνδεση ADSL FORTHNET η οποια ειναι στο ονομα του πατερα μου ...ο οποιος εχει πεθανει προ 2 ετων . Τωρα μας εστειλαν αν λογαριαμο 400 ευρω για τα δυο χρονια αυτα και συνεχιζουν και χρεωνουν.

δεν θα επρεπε να κανουν διακοπη ενω δεν πληρωνεται ο λογαριασμος ?
δεν θα επρεπε να ενημερωσουν με ενα τηλεφωνημα ?


τι κανω στην περιπτωση αυτη ?

ευχαριστω

Αφού έχουν περάσει 2 χρόνια, θα έχει γίνει πιστεύω αποδοχή κληρονομιάς.
Ο κληρονομών κληρονομεί και τα χρέη.
Στις υπόλοιπες συνδεσεις (δεη, ευδαπ) τι κάνατε τις αφήσατε ενεργές ή τις διακόψατε;
Καλύτερα μίλησε με δικηγόρο και με τον πάροχο.

koungkoun
07-06-09, 19:07
ρωτησα σε καταστημα ... θα γινει διακοπη με πιστοποιητικο θανατου .

το γιατι δεν το εκοβαν εδω και 2 χρονια δεν μου απαντησαν

για το χρεος δεν γνωριζαν να μου απαντησουν.


Εγω τους ειπα εαν στειλουν και αλλο λογαριασμο με το ονομα του νεκρου πατερα μου θα τους στειλω να τον βρουνε ......να τον παραδωσουν οι ιδιοι . ΕΔΩ ΑΡΝΗΘΗΚΑΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙ Η FORTHNET ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΙΔΕΟΥΣ

xmperop1
07-06-09, 19:18
ρωτησα σε καταστημα ... θα γινει διακοπη με πιστοποιητικο θανατου .

το γιατι δεν το εκοβαν εδω και 2 χρονια δεν μου απαντησαν

για το χρεος δεν γνωριζαν να μου απαντησουν.


Εγω τους ειπα εαν στειλουν και αλλο λογαριασμο με το ονομα του νεκρου πατερα μου θα τους στειλω να τον βρουνε ......να τον παραδωσουν οι ιδιοι . ΕΔΩ ΑΡΝΗΘΗΚΑΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙ Η FORTHNET ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΙΔΕΟΥΣ

Δυστιχώς φίλε μου δεν κατάλαβες ένα πράμα αν από την ημερομηνία θανάτου του πατέρα σου (τα συλληπητήρια μου) και μετά έκανες έστω και μια μέρα χρήση της σύνδεσης οχι μόνο έχουν κάθε δικαίωμα να σε παίξουν αλλά να σε χορέψουν κιόλας.
Ολες οι δικαιολογίες που τυχόν αναφέρεις αν πέσεις σε τεχνοκράτη θα σβήσουν πριν ακόμα φτάσουν στο αυτί του.

nnn
07-06-09, 19:22
Και συνεχίζοντας αν κάνατε αποποίηση κληρονομιάς, δεν κληρονομείτε και τα χρέη του θανόντος (συλλυπητήρια).

stefkon
08-06-09, 18:25
ρωτησα σε καταστημα ... θα γινει διακοπη με πιστοποιητικο θανατου .

το γιατι δεν το εκοβαν εδω και 2 χρονια δεν μου απαντησαν

για το χρεος δεν γνωριζαν να μου απαντησουν.


Εγω τους ειπα εαν στειλουν και αλλο λογαριασμο με το ονομα του νεκρου πατερα μου θα τους στειλω να τον βρουνε ......να τον παραδωσουν οι ιδιοι . ΕΔΩ ΑΡΝΗΘΗΚΑΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙ Η FORTHNET ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΙΔΕΟΥΣ

Αν αρνηθήκατε την κληρονομιά, ΔΕΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙΤΕ ΤΑ ΧΡΕΗ του θανόντως.

nnn με πρόλαβες.

theopan
08-06-09, 20:13
Αν αρνηθήκατε την κληρονομιά, ΔΕΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙΤΕ ΤΑ ΧΡΕΗ του θανόντως.



Με την λεπτομέρεια ότι το χρέος του θανόντος ήταν μέχρι την ημερομηνία θανάτου του. Από τότε και μετά οποιοδήποτε χρέος είναι των οικείων του, που συνέχισαν να χρησιμοποιούν τη σύνδεση χωρίς να τη διακόψουν ή να ενημερώσουν τη forthnet για μεταβίβαση αυτής σε άλλο πρόσωπο.

nnn
08-06-09, 20:14
Αν δεν έχει γίνει χρήση αυτά τα 2 χρόνια, μάλλον δεν θα τα πληρώσουν.

Spanos
08-06-09, 20:37
Και συνεχίζοντας αν κάνατε αποποίηση κληρονομιάς, δεν κληρονομείτε και τα χρέη του θανόντος (συλλυπητήρια).


Δεν είναι έτσι ακριβώς, υπάρχουν περιπτώσεις που η αποποίηση μπορεί να βγεί άκυρη.

nnn
08-06-09, 20:47
Πληροφοριακά ποιές είναι ?

Spanos
08-06-09, 21:02
Πληροφοριακά ποιές είναι ?

Για παράδειγμα αν διαπιστωθεί οτι έχουν γίνει μεταβιβάσεις/παροχές/δωρεές προς συγγενικά πρόσωπα, αυτός που έχει να λαμβάνει μπορεί να ισχυριστεί οτι έχει γίνει απάτη με σκοπό να μη πληρωθούν τα χρέη.

nnn
08-06-09, 21:05
Οκ εκεί ναι, αλλά πάλι θα σε πάει δικαστικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.