PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεις βλαβες ADSL..φταιει το καλώδιο?



evang
23-01-06, 13:05
Ειμαι στην Αργυρουπολη σε ALCATEL DSLAM 384 (νομιζω Ηλιουπολη ή Βουλιαγμενη). Καθε 2 μηνες το πολυ η γραμμη νεκρωνει. Εχει χαλασει η γραμμη τουλαχιστον 4-5 φορες το τελευταιο εξαμηνο. Τη τελευταια φορα που χαλασε ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε το εξης: "... Ειναι λεει σαπιο το καλωδιο που ερχεται απο το δρομο στη πολυκατοικια σου και θελει αλλαγμα, για αυτο χαλαει συνεχως. Εχω δωσει εντολη να αλλαξει συντομα και τα λοιπα...." Βεβαια κανεις δεν ηρθε να αλλαξει τιποτα, απλα εφτιαξε τη βλαβη πριν 40-50 μερες περιπου. Τη Πεμπτη ξαναχαλασε και θα ερθουν αυριο Τριτη (μετα 4 μερες ) απο τον ΟΤΕ. Η ερωτηση μου ειναι εαν στεκει αυτο που λεει ο τεχνικος του ΟΤΕ, δεδομενου οτι χαλαει μονο η DSL γραμμη και οχι το τηλεφωνο μου (ISDN). Επισης τι λεει το συμβολαιο για επιστροφη παγιου σε περιπτωση βλαβης? Μπορω να παρω πισω χρηματα, γιατι αλλιως δεν προκειται να σοβαρευτουν στον *ΟΤΕ.
Ευχαριστω...

@GT
23-01-06, 13:39
Κοίτα από ότι ξέρω το καλώδιο και γενικά η γραμμή πρέπει να είναι καλή για να έχεις DSL τώρα εάν το καλώδιο σαπίζει δεν ξέρω.
Εγώ θα σου πρότεινα να τους τα πρήξεις συνέχεια για να στο διορθώσουν κάποια στιγμή και εάν χρειαστεί βαλε και καμιά φωνή.

Για επιστροφή χρημάτων θα συνεννοηθείς με τον isp σου.
Και μην ξεχάσεις να ζητήσεις από τον *ΟΤΕ βεβαίωση γραπτή και υπογραμμένη ότι είχες βλάβη όλο αυτό τον καιρό.

lebowski
23-01-06, 15:54
Μήπως να κατέβαζες το καλώδιο για να έρθουν αμέσως??? ;)

nnn
23-01-06, 23:33
Δυστυχώς τα καλώδια πολλές φορές πληγώνονται από διάφορες εργασίες που γίνονται στους δρόμους και στα πεζοδρόμια,με συνέπεια να χαλάει η μόνωση τους και να επηρεάζονται από την υγρασία.

Η αλλαγή τους είναι θέμα άλλου συνεργείου και όχι των τεχνικών που έρχονται συνήθως στα σπίτια.

Μια επίσκεψη στον τοπικό Οτέ μπορεί να βοηθήσει αναφέρωντας τις συνεχείς βλάβες που έχεις λόγω καλωδίωσης.

@GT
24-01-06, 17:21
nnn Καλή ιδέα η επίσκεψη στον ΟΤΕ αλλά εάν το πάρουν απόφαση και δεν τους κάνει κόπο να κινηθούν.
Και με αυτό το κρύο δεν το βλέπω να σκάβουν.:lol:

evang
24-01-06, 23:57
ηρθαν ξανα...το ξαναφτιαξαν ρε ενα περιεργο πραγμα να φτιαχνει η γραμμη λιγα λεπτα πριν μου χτυπησουν την πορτα και μετα ξαχνουν τη βλαβη... Παντως το καινουργιο που προεκυψε ειναι το εξης: Μετρησαν την γραμμη (attenuation, noise margin) πριν περασει απο netmod και αφου περασει η γραμμη απο Netmod. Υπαρχε 2DB διαφορα στο attenuation που τους παραξενεψε, αφου δεν εχουν ξαναδει κατι τετοιο οπως ειπαν. Αφου αποκλεισαν να φταιει ο spliter (μετρωντας ξανα), μου ειπαν οτι μαλλον φταιει το Netmod και μου ειπαν να παρω τηλεφωνο και να ζητησω αλλο. Παντως ηταν ευγενικοι και παραδεχτηκαν οτι υπηρχει προβλημα καπου καπως....χωρις να μπορουν επακριβως να προσδιορισουν που. Αναφερα τι μου ειχαν πει την προηγουμενη φορα για το προβλημα στο καλωδιο, αλλα δεν εδειξαν να ασχολουνται και πολυ με αυτο...
Γενικως παντως οταν δουλευει η γραμμη...ειναι καλουτσικη απο πλευρας attenuation kai noise...με λιγα λογια...πιαστο αυγο και κουρευτο

nnn
25-01-06, 00:21
Κάνε αυτό που σου είπαν.
Κάλεσε το 121 και ζήτα αλλαγή του Netmod,είναι δωρεάν.

princess
25-01-06, 01:12
αντιμετωπιζα προβληματα με την isdn (Πριν βαλω dsl) που κοβονταν συνεχεια. Εκανα και δυο βδομαδες χωρις τηλεφωνο... Πηγα στον ΟΤΕ, εβαλα και τη φωνη, ζητησα και επιστροφη παγιων για αυτες τις μερες (μιλαμε για χαλια κατασταση, στο διμηνο συνολικα ειχα τηλεφωνο εικοσι μερες!), και μια ωραια πρωια μου χτυπησε την πορτα ενας πιτσιρικας και μου ειπε να κοιταξω αν εχω τηλεφωνο. Εχω του λεω, τι εγινε; Αλλαξαμε μου λεει ολο το καλωδιο μεχρι το κεντρο, ειχε προβλημα... Απο τοτε ουδεν προβλημα, συν οτι οι ταχυτητες μου με τη dsl τωρα ειναι πολυ πανω του μετριου!! (για να μην πανω και πανω του καλου και με βαρεσετε δηλ!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.