PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση μόνο τοπικά



Sxetikigr
06-06-09, 20:26
Καλησπέρα!

Μέχρι πριν 2 μήνες, έμπαινα κανονικά στο ίντερνετ ασύρματα. Ξαφνικά, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι (εκτός από τα αυτόματα updates των Windows που γίνονται κατά καιρούς), μπορούσα να συνδεθώ μόνο με το καλώδιο. Όταν έβαζα το κλειδί της ασύρματης σύνδεσης, έκανε σύνδεση μόνο τοπικά.
Επικοινώνησα πολλές φορές με τους τεχνικούς της Otenet. Κάνανε όλους τους απαραίτητους ελέγχους των ρυθμίσεων και υπέθεσαν ότι φταίει το ρούτερ. Το ρούτερ όμως δε φταίει, γιατί άλλα λάπτοπ συνδέονται αυτόματα.

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση για τα Vista, που να επιτρέπει την τοπική σύνδεση αλλά ταυτόχρονα και τη σύνδεση στο ίντερνετ??

Ευχαριστώ πολύ!!!;)

Davout
06-06-09, 21:26
Ποιο router έχεις και τι ρυθμίσεις στο ασύρματο;

Sxetikigr
06-06-09, 22:06
Το ρούτερ είναι το Philips CE 0682.

Όταν λες ρυθμίσεις του ασύρματου, πού να κοιτάξω για να σου πω;; (το σχετικηgr είναι ειρωνικό λολ)

enwsitis21
06-06-09, 22:51
Το ρούτερ είναι το Philips CE 0682.

Όταν λες ρυθμίσεις του ασύρματου, πού να κοιτάξω για να σου πω;; (το σχετικηgr είναι ειρωνικό λολ)


Τα άλλα laptop μπαίνουν με κλειδί ή σε μή ασφαλές δίκτυο;

030366
06-06-09, 23:06
Πήγαινε έναρξη-πίνακας ελέγχου-δίκτυο και internet-κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης-διαχείριση ασύρματων δικτύων, εκεί κάνε κατάργηση όποιο ασύρματο δίκτυο σου εμφανίσει και δοκίμασε να ξανασυνδεθείς ασύρματα από το συγκεκριμένο laptop.

Sxetikigr
06-06-09, 23:15
@enwsitis21: τα άλλα λάπτοπ εντοπίσανε αμέσως το δίκτυο και συνδεθήκανε αυτόματα

@030366: αυτό το βήμα το έχω κάνει με τη βοήθεια των τεχνικών, και δεν έγινε τίποτα:hmm:

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

terko
06-06-09, 23:29
τα άλλα λάπτοπ εντοπίσανε αμέσως το δίκτυο και συνδεθήκανε αυτόματα

Δηλαδή το δικό σου laptop δεν το εντοπίζει το ασύρματο δίκτυο.

Davout
06-06-09, 23:29
Δώσε λέμε τα settings του WAN σου, εμένα πχ είναι:

Interface Enabled: Yes
Physical Address: XXXXXXXX
Network Name (SSID): XXXXXXXXX
Interface Type: 802.11g
Actual Speed: 54 Mbps
Band: 2.4G Hz
Channel Selection: Manual
Region: Europe
Channel: 11
Allow multicast from Broadband Network: Yes

Security

Broadcast Network Name: Yes
Allow New Devices: New stations are allowed (automatically)
Security Mode: WPA-PSK
WPA-PSK Preshared Key: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
WPA-PSK Encryption: TKIP+AES
WPA-PSK Version: WPA+WPA2

Sxetikigr
06-06-09, 23:48
Εντοπίζει το ασύρματο δίκτυο, αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί σε αυτό (παρα μόνο με καλώδιο).

Αυτά τα στοιχεία βρήκα:
Επίθημα DNS συγκεκριμένης σύνδεσης:
Περιγραφή: Realtek RTL8101 Family PCI-E Fast Ethernet NIC (NDIS 6.0)
Φυσική διεύθυνση: 00-16-D4-F6-CF-41
Ενεργοποιημένο DHCP: Ναι
IPv4 Διεύθυνση IP: 192.168.2.3
IPv4 Μάσκα υποδικτύου: 255.255.255.0
Έναρξη χρήσης: Σάββατο, 6 Ιουνίου 2009 11:41:50 μμ
Λήξη χρήσης: Σάββατο, 20 Ιουνίου 2009 11:41:50 μμ
IPv4 Προεπιλεγμένη πύλη: 192.168.2.1
IPv4 Διακομιστής DHCP: 192.168.2.1
IPv4 Διακομιστές DNS: 195.170.0.1, 195.170.2.2
IPv4 Διακομιστής WINS:
NetBIOS μέσω Tcpip ενεργοποιήθηκε: Ναι
Τοπική διεύθυνση σύνδεσης IPv6: fe80::a025:a8dd:ab8c:afe5%9
IPv6 Προεπιλεγμένη πύλη:
IPv6 Διακομιστής DNS:

030366
06-06-09, 23:56
Συνδέεται και δεν ανοίγει σελίδες, η δεν συνδέεται καθόλου; Αν συνδέεται πήγαινε στις ιδιότητες της ασύρματης κάρτας και δώσε χειροκίνητα τους dns στο internet protocol v.4. (ακόμη ξετσέκαρε το ipv6) Επίσης εφόσον συνδέεται, δές αν ανοίγει η σελίδα του router, η κάνε ping από cmd στην ip του να δείς αν υπάρχει επικοινωνία με το pc.

Sxetikigr
07-06-09, 00:11
Δεν συνδέεται καθόλου. Στο εικονίδιο με τα κομπιουτεράκια βγαίνει ένα κίτρινο σημάδι με θαυμαστικό και η σελίδα γράφει error lander.

terko
07-06-09, 00:17
Στο παράθυρο "Σύνδεση σε δίκτυο" πάτα δεξί κλικ στο ανιχνευθέν ασύρματο δίκτυο, θα σου ανοίξει το παράθυρο "Ιδιότητες ασύρματου δικτύου χχχχχχχ", θα μπεις στο "Ασφάλεια" και στη θέση "Κλειδί ασφαλείας δικτύου" θα πληκτρολογήσεις το κλειδί σου και μετά οk, φυσικά και τον τύπο ασφαλείας που έχεις επιλέξει (WPΑ-2 Ατομικό ως πιό ασφαλές).

Αν αλλάξεις τύπο ασφαλείας εννοείται ότι πρέπει να τον αλλάξεις και στο router.

Sxetikigr
07-06-09, 00:35
Η επιλογή "Ιδιότητες ασύρματου δικτύου" δεν υπάρχει καθόλου. Όταν συνδέσαμε ένα λάπτοπ ασύρματα, η επιλογή που λες υπήρχε ενώ στο δικό μου λάπτοπ που υπάρχει το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί. Έχει γίνει χοντρή ζημιά; Πώς να 'γινε άραγε;

030366
07-06-09, 00:46
Κάνε μία απεγκατάσταση στους drivers της ασύρματης κάρτας τότε, κι εκ νέου εγκατάσταση.

terko
07-06-09, 00:56
Είσαι σίγουρη ότι στο παράθυρο "Σύνδεση σε δίκτυο" ανιχνεύεται το ασύρματο δίκτυο (άφησε το καλώδιο που λες ότι συνδέεται με αυτό στο internet).

Sxetikigr
07-06-09, 01:14
Όλα τα δίκτυα, ασύρματα και μη εντοπίζονται και χωρίς το καλώδιο.

terko
07-06-09, 01:21
Όλα τα δίκτυα, ασύρματα και μη εντοπίζονται και χωρίς το καλώδιο.

Σωστά. Εκανες δεξί κλικ πάνω στο δικό ασύρματο δίκτυο, και δεν σου ανοίγει το παράθυρο "Ιδιότητες ασύρματου δικτύου χχχχχχχ" δεν είναι δυνατόν.

Sxetikigr
07-06-09, 01:38
Όταν πάω στη σύνδεση και κάνω δεξί κλικ μου έχει "σύνδεση" και "διάγνωση" αυτό που λες εσύ δεν υπάρχει πουθενά. Τον έχω κοσκινίσει τον υπολογιστή.

........Auto merged post: Sxetikigr πρόσθεσε 8 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπάρχει περίπτωση τα αυτόματα up dates να απορρυθμίσουν τα settings της σύνδεσης;

030366
07-06-09, 01:44
Όλα μπορεί να συμβούν. Κάνε μία απεγκατάσταση στους drivers της ασύρματης κάρτας πάντως. Προσωπικά έχει τύχει να μην ανιχνεύει καθόλου ασύρματα δίκτυα (κι από τα windows κι από το utility του) και με απεγκατάσταση των drivers κι αυτόματη αναγνώριση της συσκεύης από τα windows, χωρίς να ξαναπεράσω drivers ανίχνευε κανονικά.

terko
07-06-09, 01:58
Κατάλαβα δεν σου δίνει την επιλογή ιδιότητες. Πήγαινε στον "Πίνακα Ελέγχου" --> "Διαχείριση Συσκευών" --> "Προσαρμογείς Δικτύου" --> "Wireless" διπλό κλικ να δεις αν κάρτα ασύρματου δικτύου λειτουργεί κανονικά.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 11 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Υπάρχει περίπτωση τα αυτόματα up dates να απορρυθμίσουν τα settings της σύνδεσης;

Δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά εξάλλου μέσα στον Ιούνιο οι αυτόματες ενημέρωσεις που έχουν γίνει είναι μόνο για τον Windows Defender.

Sxetikigr
07-06-09, 02:12
Το wireless λειτουργεί κανονικά αλλά βγαίνουν δύο επιλογές στη λίστα με κίτρινο σήμα λίγο περίεργες
που λένε isatap. κι έχουνε κάτι κωδικούς μετά. Νά 'ναι κανας ιός λες;

terko
07-06-09, 02:23
Δεν ξέρω τι να πω. Στο δικό μου στην επιλογή "Γενικά" στο πλαίσιο Κατάσταση συσκευής γράφει αυτό "Αυτή η συσκευή λειτουργεί κανονικά" και τίποτα άλλο.
Φαντάζομαι όλο και κάποιο πρόγραμμα για ιούς θα έχεις πάνω στο laptop.

Sxetikigr
07-06-09, 02:48
Σαν τελική λύση θα δοκιμάσω αυτό με την απεγκατάσταση στους drivers μπας και γίνει κάτι. Πριν το κάνω θέλω να ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά χειρώτερη ζημιά καθώς δεν έχω το cd. Δεν θυμάμαι που το έχω βάλει. Αν απλώς δεν διορθωθεί θα καλέσω τεχνικό και τελείωσε η υπόθεση.

terko
07-06-09, 02:58
Περίμενε 2-3 ημέρες να πάρεις και καμιά άλλη γνώμη από άλλους πιο έμπειρους συνφορουμίτες και μετά πράττεις αναλόγα.
Σου εύχομαι να βρεις τη λύση το συντομότερο.

Sxetikigr
07-06-09, 03:00
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα περιμένω λιγάκι ακόμα. Στο παρά τρίχα με πρόλαβες! ;)

maik
07-06-09, 15:18
Η σελιδα του ρουτερ ειναι 192.168.2.1 μπες με το καλωδιο και αλαξε το SSID βαλε κατι ασχετο πχ "denyparxeitzampa"
καθως και το κλειδι, μην αφησεις το default .

Προσπαθησε να το ανιχνευσεις τωρα με την ασυρματη καρτα.Αν δεν το βλεπει παλι, κανε αυτο που σου λενε οι φιλοι πιο πανω με τους drivers.

johnnyar
10-06-09, 23:09
φίλε είναι γνωστό το πρόβλημα το αντιμετώπισα κι εγω με τον φορητο μου που φοράει "vista" έκανα τα πάντα, δε μπορείς να φανταστείς...τελικά επανήλθε μόνο του το ινερνετ μετα απο μερες και αρκετά πειράματα τα οποία όμως μπορούσα να επαναφέρω. ότι και να κάνεις άστα συμβαίνει στα vista, δεν υπάρχει κάποια λύση συγκεκριμένη.
Απλά να ξέρεις αν λειτουργείς με wirelles και την επομενη φορά τον συνδέσεις με καλώδιο στο ρούτερ απλά μπλοκάρει, μπερδεύει τις ρυθμίσεις και βλέπει μόνο τοπικά και μετά είναι πίκρα μέχρι να επανέλθει

@ ADSLgr.com All rights reserved.