PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την σύνδεση του Οτέ



panos 7
07-06-09, 14:15
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω το εξής πρόβλημα....
Εδώ και κανά 2μηνο έβαλα conx 2 Mbps.Μου δώσανε το router matr x .
Kάθε μέρα απορυθμίζεται και αναγκάζομαι να μπαίνω στο 168.192.1.1 και να του κάνω reboot..έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα στον Οτέ ήρθε τεχνίκος εκανέ απ ότι μου είπε μια αναβάθμηση στο router ..αλλά τα ίδια!
Τόρα μου ήρθε ο λογαριασμός και μου ζητάνε εφάπαξ για το επόμενο 2μηνο.
Τι πρέπει να κάνω για να απαλαγώ από το conx εφόσον δεν προσφέρει τις υπηρεσίες που πληρώνω?
Ας μου προτείνει κάποιος μια αξιόπιστη σύνδεση.

Τα λεφτά που έχω πληρώσει σε λογαριασμούς καλώντας το 121 θα είχα internet για ένα χρόνο.

ευχαριστώ

lehrer
07-06-09, 14:19
Εχεις δοκιμασει αλλο ρουτερ; Σε ποια περιοχη εισαι;
Ποσο μακρια απο το κεντρο του ΟΤΕ εισαι;

ubuntubu
07-06-09, 14:26
Τα λεφτά που έχω πληρώσει σε λογαριασμούς καλώντας το 121 θα είχα internet για ένα χρόνο.

Οι κλήσεις προς το 121 δεν χρεώνονται.:clap:
..... καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Davout
07-06-09, 15:03
Απορυθμίζεται το router ή έχεις πρόβλημα με τη γραμμή; Δεν έχει εγγύηση για αντικατάσταση; Δεν μπορείς να δοκιμάσεις άλλο router από κανένα φίλο σου; Μην παίζεις με αλλαγές παρόχου αν από τη γραμμή αυτή καθ'αυτή είσαι ευχαριστημένος.

panos 7
07-06-09, 18:40
Οι κλήσεις προς το 121 δεν χρεώνονται.:clap:
..... καλώς ήρθες στο φόρουμ.

επιδή δέν έχω σταθερό παίρνω απο κντ το 11833 και με συνδέει η χρέωση είναι 1 ευρό το λεπτό λιγότερο απο 10 λεπτά δεν νομίζω να έχω μιλίσει ποτέ μιλάμε έρχεται ο λογαριασμός και παθαίνω έμφραγμα και internet ακόμα δεν έχω σωστό βοήθεια:worthy:

emeliss
07-06-09, 18:45
Έχεις conn-x χωρίς να έχεις σταθερό;;;;

Μήπως εννοείς σταθερή συσκεύη; Να αγοράσεις μία. Είναι πάμφθηνες.

tasos-tasos
07-06-09, 18:49
με τον λογαριασμό του κινητού σου να μεταβείς σε κάποιο δημόσιο κατάστημα Οτε ή Oteshop και να κάνεις αίτηση για άρνηση πληρωμής λογαριασμού και διακοπής υπηρεσίας

αφού βέβαια προσκομίσεις όσα περισσότερα αποδεικτικά μπορέσεις για την μη λειτουργία

πιστεύω θα φαίνεται αυτό και από την καρτέλα βλαβών όταν πας στο κατάστημα που θα πας αρα θα σε βοηθησουν και από εκεί για να πιστοποιήσουν το πρόβλημα

emeliss
07-06-09, 18:52
με τον λογαριασμό του κινητού σου να μεταβείς σε κάποιο δημόσιο κατάστημα Οτε ή Oteshop και να κάνεις αίτηση για άρνηση πληρωμής λογαριασμού και διακοπής υπηρεσίας
Πλάκα κάνεις;;;;;;;;

Επειδή δεν έχει βάλει μία συσκευή στην γραμμή και να καλέσει δωρεάν;

ariadgr
07-06-09, 18:56
επιδή δέν έχω σταθερό παίρνω απο κντ το 11833 και με συνδέει η χρέωση είναι 1 ευρό το λεπτό

Υπάρχει και το 13888 αντί να παίρνεις τις πληροφορίες καταλόγου...

tasos-tasos
07-06-09, 19:05
Πλάκα κάνεις;;;;;;;;

Επειδή δεν έχει βάλει μία συσκευή στην γραμμή και να καλέσει δωρεάν;


λεει δεν εχω σταθερό
υπέθεσα εννοεί δεν λειτουργεί η γραμμή από αποψη voice

θα μπορούσες να μην είσαι τόσο επιθετικός

(προσθήκη)
αν προτιμά αντί 9 ευρώ μιας συσκευής σταθερής να πληρώνει κινητό, δική του επιλογή

emeliss
07-06-09, 19:45
θα μπορούσες να μην είσαι τόσο επιθετικός

(προσθήκη)
αν προτιμά αντί 9 ευρώ μιας συσκευής σταθερής να πληρώνει κινητό, δική του επιλογή
Δεν είμαι επιθετικός. Όταν είμαι φαίνεται αρκετά.

Δική του επιλογή είναι να μην βάζει συσκευή, αλλά τότε αυτόματα χάνει το δικαίωμα να παραπονιέται που χρεώνεται για τις κλήσεις προς την βλαβοληψία του παρόχου του.

tasos-tasos
08-06-09, 09:10
συμφωνώ απόλυτα emeliss

κατι αλλο που σκεφτηκα με το πρωινό το μυαλό

μήπως τα πριζάκια του τηλεφώνου σου έχουν κύκλωμα από πίσω (μέσα)? πυκνωτές ή κύκλωμα anti-dialers?

θα πρέπει να τα αντικαταστήσεις με απλά πριζάκια

οι πυκνωτές σε αυτά τα κυκλώματα αποτελούν πηγή τάσεως, βραχυκύκλωμα

panos 7
08-06-09, 21:04
Δεν είμαι επιθετικός. Όταν είμαι φαίνεται αρκετά.

Δική του επιλογή είναι να μην βάζει συσκευή, αλλά τότε αυτόματα χάνει το δικαίωμα να παραπονιέται που χρεώνεται για τις κλήσεις προς την βλαβοληψία του παρόχου του.

φίλε μου μένω σε ένα σπίτι με την δικιά μου δίπλα κολητά μένουν οι δικοί της που έχουν σταθερό συμφονήσαμε να βάλουμε internet και να το πληρόνω εγώ αφού είναι δικό μου έτσι έχω internet χωρίς να έχω σταθερό δέν παίρνω τήλ απο δίπλα γιατι δεν τα πάμε και τέλεια και να σε σύγουρος οτι δέν τραβάω ζόρι να αγοράσω μία συσκευή

........Auto merged post: panos 7 πρόσθεσε 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υπάρχει και το 13888 αντί να παίρνεις τις πληροφορίες καταλόγου...

αυτό δέν το ήξερα είναι χωρίς χρέωση η θα με ράψουν?

ariadgr
08-06-09, 21:05
αυτό δέν το ήξερα είναι χωρίς χρέωση η θα με ράψουν?

Με χρέωση είναι, αλλά χαμηλότερη από τις πληροφορίες καταλόγου που καλούσες εσύ.

tasos-tasos
08-06-09, 21:23
άρα Panos7 μιλάμε για πολλούς αστάθμητους παράγοντες τους οποίους δεν μπορείς να γνωρίζεις

αν ειναι σωστή η καλωδίωση
αν ειναι οκ τα πριζάκια

αν παιζει κανείς με το modem ή το ανοιγοκλείνει
δεν εχεις καθόλου επίγνωση της καταστάσεως και της σωστής καλωδίωσης
λες πως το κλιμα δεν ειναι τοσο καλό
εχεις ελέγξει την καλωδίωση?
φιλτράκια σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες που έχουν συσκευές?

δεν εχεις δώσει τα βασικά στοιχεία
ούτε ότι παίρνεις ιντερνετ από διπλα
οταν λες παιρνεις από διπλα? εχεις τραβήξει καλώδιο και εχεις την καλωδίωση στον δικό σου χώρο?
τι γίνεται με τα υπόλοιπα τηλέφωνα δίπλα?

ή εννοείς ότι παίρνεις ιντερνετ εννοώντας wi-fi από διπλα?

emeliss
08-06-09, 21:55
@panos7
για την ιστορία αυτό που έχετε κάνει (πιθανότατα) δεν είναι σύμφωνο με την σύμβαση που έχουν υπογράψει οι γονείς της κοπέλας σου.

Όπως είπε ο tasos-tasos θα πρέπει να ψάξεις λίγο τι γίνεται με την καλωδίωση από το ένα σπίτι στο άλλο. Ξεκινάς κάνοντας μία επίσκεψη δίπλα και αφού τους αφήσεις γλυκά και πιεις ένα καφέ (να τα ψιλοβρείτε κιόλας) κάνεις μία βόλτα από όλες τις πρίζες και κοιτάς αν υπάρχουν τα απαραίτητα φίλτρα. Συναγερμό έχει το σπίτι;

Billmg81
08-06-09, 22:03
Ξεκινάς κάνοντας μία επίσκεψη δίπλα και αφού τους αφήσεις γλυκά και πιεις ένα καφέ (να τα ψιλοβρείτε κιόλας) κάνεις μία βόλτα από όλες τις πρίζες και κοιτάς αν υπάρχουν τα απαραίτητα φίλτρα.

Σωστός ο emeliss! ;)

panos 7
08-06-09, 23:43
άρα Panos7 μιλάμε για πολλούς αστάθμητους παράγοντες τους οποίους δεν μπορείς να γνωρίζεις

αν ειναι σωστή η καλωδίωση
αν ειναι οκ τα πριζάκια

αν παιζει κανείς με το modem ή το ανοιγοκλείνει
δεν εχεις καθόλου επίγνωση της καταστάσεως και της σωστής καλωδίωσης
λες πως το κλιμα δεν ειναι τοσο καλό
εχεις ελέγξει την καλωδίωση?
φιλτράκια σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες που έχουν συσκευές?

δεν εχεις δώσει τα βασικά στοιχεία
ούτε ότι παίρνεις ιντερνετ από διπλα
οταν λες παιρνεις από διπλα? εχεις τραβήξει καλώδιο και εχεις την καλωδίωση στον δικό σου χώρο?
τι γίνεται με τα υπόλοιπα τηλέφωνα δίπλα?

ή εννοείς ότι παίρνεις ιντερνετ εννοώντας wi-fi από διπλα?

έχω τραβήξει καλοδίωση απο δίπλα το φιλτράκι κανονικά και τήν μπρίζα τήν άλαξα ο ίδιος το θέμα είναι οτι το ρούτερ σβήνει το λαμπάκι του internet και μετά reboot κάθε μέρα

........Auto merged post: panos 7 πρόσθεσε 47 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είμαι επιθετικός. Όταν είμαι φαίνεται αρκετά.

Δική του επιλογή είναι να μην βάζει συσκευή, αλλά τότε αυτόματα χάνει το δικαίωμα να παραπονιέται που χρεώνεται για τις κλήσεις προς την βλαβοληψία του παρόχου του.

ευχαριστώ φίλε οταν είναι και θέλω να τα βρώ με τούς δίπλα θά σού πώ να μου δώσεις οδηγίες

panos 7
09-06-09, 11:51
άρα Panos7 μιλάμε για πολλούς αστάθμητους παράγοντες τους οποίους δεν μπορείς να γνωρίζεις

αν ειναι σωστή η καλωδίωση
αν ειναι οκ τα πριζάκια

αν παιζει κανείς με το modem ή το ανοιγοκλείνει
δεν εχεις καθόλου επίγνωση της καταστάσεως και της σωστής καλωδίωσης
λες πως το κλιμα δεν ειναι τοσο καλό
εχεις ελέγξει την καλωδίωση?
φιλτράκια σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες που έχουν συσκευές?

δεν εχεις δώσει τα βασικά στοιχεία
ούτε ότι παίρνεις ιντερνετ από διπλα
οταν λες παιρνεις από διπλα? εχεις τραβήξει καλώδιο και εχεις την καλωδίωση στον δικό σου χώρο?
τι γίνεται με τα υπόλοιπα τηλέφωνα δίπλα?

ή εννοείς ότι παίρνεις ιντερνετ εννοώντας wi-fi από διπλα?

έχω τραβήξει καλώδιο το θέμα είναι οτι ήρθε τεχνικός του οτε και άλαξε το μπριζάκι αλα τίποτα εντωμεταξί κάθε φορά που τούς παίρνω μου λένε και κάτι διαφορετικό και είμαι και άσχετος με αυτά οπότε τα χω μπλέξει

tasos-tasos
09-06-09, 15:48
από την άλλη μεριά, στο άλλο σπίτι, τα πριζάκια, μήπως έχουν κάποιο κύκλωμα με πυκνωτές ή anti-dialler?

επίσης, είναι ολες οι πρίζες φιλτραρισμένες στο αλλο σπίτι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.