PDA

Επιστροφή στο Forum : Mpls



pegasus
23-01-06, 17:54
Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα θέμα και προσπαθώ εδώ και μέρες να βρώ λύση.

Έχω 3 απομακρυσμένα καταστήματα και προσπαθώ να τα κάνω να μιλήσουν με τον server.

Κατέληξα στο MPLS της Otenet. Έχω όμως routers και δεν πήρα τους cisco 876 που μου έδινε η Otenet. Έχω τους Level One WBR-3470B.
Παρόλο που κάνω κανονικά connect με το username και το password του MPLS, δεν έχουν επικοινωνία οι δύο πλευρές. Και οι δύο οι routers μου λένε connected succesfully αλλά.... κάτι δεν πάει καλά. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίειι?

Υ.Γ. Αν τον router τον κάνω modem only και φτιάξω στα μηχανήματα τα δυο, vpn connections απο τα windows, δουλεύει κανονικότατα. Εγώ θέλω το logon να γίνεται σε επίπεδο router και όχι σε επίπεδο μηχανήματος.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα! :cool:

anon
23-01-06, 17:56
Static routes μήπως;

pegasus
23-01-06, 17:59
Static routes μήπως;

Έχω static routes και απο τις δύο πλευρες.

Ξέχασα να το αναφέρω.....:roll:

anon
23-01-06, 18:03
Μήπως firewall issue? Εαν έχεις σηκωμένο firewall, δοκίμασε χωρίς.

pegasus
23-01-06, 18:08
Μήπως firewall issue? Εαν έχεις σηκωμένο firewall, δοκίμασε χωρίς.

Ούτε! :(

anon
24-01-06, 21:23
Απο τον έναν router μπορείς να πινγκάρεις τον άλλον; Δοκίμασε πρώτα την wan ip (αυτή που σοθ δίνει η οτενετ στο adsl) και στην συνέχεια την εσωτερική του δικτύου. Δεν γνωρίζω τους συγκεκριμένους routers για να σου πω κάτι πιό συγκεκριμένο.

Επίσης ανέφερες την δημιουργία vpn connection στα windows. ΄Στο MPLS δεν κάνεις VPN εφοσον στο "κτίζει" ο πάροχος για σένα. Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα; Επίσης στο παράδειγμα που παρέθεσες με τα Windows, τι δοκίμασες και δούλευε; Συνέδεσες το δύο δίκτυα μεταξύ τους, ή είδαν τα δύο Windows το ένα το άλλο; Στην τελευταία περίπτωση, είναι το ίδιο με το να δεί ο ένας router τον άλλο.

sdikr
24-01-06, 21:41
Στα router έχεις ανοίξει τις πόρτες για το vpn;

μήπως να τους βάλεις σε dmz;

pegasus
26-01-06, 13:24
Μέσω των Windows έφτιαξα δυο vpn connections και απο τις δύο πλευρές. Το ένα κάνει logon με το ένα username που μου έχει δώσει ο οτε και το άλλο με άλλο username. Απο εκεί και πέρα το vpn το αναλαμβάνει ο οτε. Με αυτό τον τρόπο δουλεύει μια χαρά.
Σημείωση : Όταν κάνω connect απο τα windows τον router τον κάνω modem.

Όταν κάνω το ίδιο πράγμα με τον router, δλδ connect με το username που μου έχει δώσει ο οτε μου λεέι connected successfully και απο τιw δύο πλευρές. Όταν όμως προσπαθώ να μπώ στον server μου λέει δεν μπορώ να τον βρώ. Δεν δημιουργώ vpn tunnel ή τπτ άλλο στον router. Απλά του λέεω κάνε connect αφού το vpn υπάρχει ήδη στον οτε.

anon
26-01-06, 13:46
Μέσω των Windows έφτιαξα δυο vpn connections και απο τις δύο πλευρές. Το ένα κάνει logon με το ένα username που μου έχει δώσει ο οτε και το άλλο με άλλο username. Απο εκεί και πέρα το vpn το αναλαμβάνει ο οτε. Με αυτό τον τρόπο δουλεύει μια χαρά.
Σημείωση : Όταν κάνω connect απο τα windows τον router τον κάνω modem.

Ναι αυτό σε ρωτάω. Οταν συνδέεις τα δύο windows, και βλέπεις ότι παίζουν, μπορείς απο ένα άλλο πισί στο ίδιο δίκτυο με αυτό που συνδέεται να δείς ένα άλλο πισι στο άλλο δίκτυο (όχι αυτο που κάνει την σύνδεση); Δηλαδή με απλά λόγια, λες οτι συνδέονται με vpn, για την ακρίβεια παίζουν συνδεδεμένα τα δύο δίκτυα μεταξύ σαν ένα ενιαίο δίκτυο;

Δοκιμασες να πινγκάρεις τους routers μεταξύ τους;

chatasos
26-01-06, 13:57
Τα PC με τι διεθύνσεις παίζουν πίσω από τα modems?
Χρησιμοποιείς NAT?
Αν κάνεις ένα tracert από το ένα PC στο άλλο, δουλεύει?

pegasus
26-01-06, 14:27
Το connect γίνεται σε επίπεδο υπολογιστή. Δεν μπορώ να δω τίποτα άλλο εκτός απο το ένα pc το άλλο. Το ping πρέπει να είναι κομμένο γιατί και συνδεδεμένα να είναι, ping δεν κάνω.

Το tracert φτάνει μέχρι το πρώτο κόμβο και μετά.... time out

chatasos
26-01-06, 15:07
Βασικά, οι ερωτήσεις μου αφορούν την περίπτωση που συνδέεσαι μέσω των routers.

anon
26-01-06, 15:16
Το connect γίνεται σε επίπεδο υπολογιστή. Δεν μπορώ να δω τίποτα άλλο εκτός απο το ένα pc το άλλο. Το ping πρέπει να είναι κομμένο γιατί και συνδεδεμένα να είναι, ping δεν κάνω.

Το tracert φτάνει μέχρι το πρώτο κόμβο και μετά.... time out

Αρα αυτό θα συμβαίνει και με τους routers σου. Ο ένας λογικά βλέπει τον άλλο, αλλά όχι τα δύο δίκτια μεταξύ τους. Αυτό είναι μάλλον πρόβλημα routing.

Παράδειγμα

δίκτυο Α με 10.1.1.Χ με subnet mask 255.255.255.0 και gateway την ip address toy router sou (του LEVEL ONE την ethernet καλο είναι να είναι static ip address πχ 10.1.1.1)

Δίκτυο Β με 10.1.2.X και τα υπόλοιπα ομοίως.

Οπως βλέπεις τα δύο δίκτυα έχουν διαφορετικό ip addressing (στην περίπτωση που έχεις το ίδιο, και είναι λάθος, κα το γράφω γιατί το έχω δεί σε εγκατάσταση). Εδω είναι δύο διαφορετικές c class private ip addresses.

Τώρα στο δίκτυο Α, το LEVEL ONE έχει στατική IP απ την ΟΤΕΝΕΤ πχ 62.103.245.9
και στο δίκτυο Β το αντίστοιχο έχει 62.103.245.10 (υποθετικές οι διευθύνσεις)
Πρέπει να βάλεις static route στο Level ONE που βρίσκεται στο δίκτυο Α
ip route 10.1.2.0 255.255.255.0 62.103.245.10
(το παράδειγμα υποθετικό σε cisco ios )
Δηλαδή για να προσπελάσεις το δίκτυο Β, με το αντίστοιχο subnet mask πρέπει να πάει το πακέτο στην στατική wan διεύθυνση που ο ρουτερ στο δίκτυο Β.

Εαν δεν έχεις ικανοποιητικές δικτυακές ικανότητες ή δεν ανήκεις στον χώρο της πληροφορικής, μπορείς να γλυτώσεις πολλή φασαρία, δίνοντας να σου κάνουν την δουλειά ειδικοί. Θα πληρώσεις κάτι, αλλά θα έχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

pegasus
26-01-06, 15:26
Το ένα δίκτυο είναι 1.0.0.χ το άλλο είναι 192.168.1.χ κ.λπ. Όλα έχουν subnet 255.255.255.0 . Επίσης οι routers έχουν static ip και εσωτερικό (lan ip) και εξωτερικό.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το subnet? Κάτι με τα δίκτυα πρέπει να φταίει....

Φίλε μου chatasos: αναφέρω απο πάνω τα δίκτυα, δεν χρησιμοποιώ ΝΑΤ και στο tracert παίρνω τα ίδια αποτελέσματα και στις δύο περιπτώσεις.

anon
26-01-06, 15:37
Το ένα δίκτυο είναι 1.0.0.χ το άλλο είναι 192.168.1.χ κ.λπ. Όλα έχουν subnet 255.255.255.0 . Επίσης οι routers έχουν static ip και εσωτερικό (lan ip) και εξωτερικό.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το subnet? Κάτι με τα δίκτυα πρέπει να φταίει....

Φίλε μου chatasos: αναφέρω απο πάνω τα δίκτυα, δεν χρησιμοποιώ ΝΑΤ και στο tracert παίρνω τα ίδια αποτελέσματα και στις δύο περιπτώσεις.

το 1.0.0.Χ δεν είναι σωστό. Ελπίζω να εννοούσες 10.0.0.Χ . Εαν όχι πρέπει να το διορθώσεις. Αλλιώς μπορεί να έχεις πρόβλημα με το MPLS.

to 192.168.1.X είναι ΟΚ.

Εχει ορισθεί σε κάθε host, ότι το gateway είναι ο ρουτερ LEVEL ONE (δηλαδή η ΙΡ του);

pegasus
26-01-06, 15:48
Το 1.0.0.χ δυστηχώς δεν μπορώ να το αλλάξω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Αυτό λες να φταίει? Το gateway είναι οκ σε όλα.

anon
26-01-06, 15:56
To πιθανότερο. Αλλα για να είμαστε σίγουροι, μπορείς να κάνεις το εξής. Βάλε τον ρουτερ, και ενα πισι μόνο μαζί σε ενα σουιτσάκι (τα δύο τους). Βάλτους διευθύνσεις απο το 10.0.0.Χ .
Ο ρουτερ 10.0.0.1 και το πισι 10.0.0.2 με gateway το 10.0.0.1. Και δες τότε εαν παίζει. Εαν ναί πρέπει να αλλάξεις το δίκτυο σου. Εαν όχι πρέπει αλλού να αναζητήσουμε την αιτία. Υπόψη ότι οι αλλαγες πρέπει να γίνουν και στο static route table και του άλλου ρουτερ (δηλαδή τα 10.0.0.Χ/255.255.255.0 να τα στέλνει στην wan ip του πρώτου ρουτερ).

pegasus
26-01-06, 16:11
Θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.