PDA

Επιστροφή στο Forum : Σέρνεται ο ΟΤΕ;



Σελίδες : [1] 2

petasis
08-06-09, 13:50
Παρατηρείτε και εσείς μια αδυναμία σύνδεσης στις υπηρεσίες της google, και γενικά σε sites του εξωτερικού; Ειδικά με την google καταντάει εντελώς σπαστικό...
Μπορεί να κάνει 10 λεπτά να δείξει ένα ποστ από το τρωκτικό, και μισή ώρα να φορτώσει ένα χάρτη από το google maps. Τι γίνεται;
Και αυτό είναι κανα μήνα τώρα...
Προσπαθώ να δω μιάμιση ώρα τώρα να δω που είναι οι συντεταγμένες 29.942148, 32.538210, και ακόμα τίποτα!!!!!!!!!!! :evil:

gtl
08-06-09, 13:56
Δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι με τον οτε γιατί είμαι σε άλλη σύνδεση αυτή την στιγμή. Πάντως, αν σε βοηθάει σε κάτι, οι συντεταγμένες που αναφέρεις με βγάζουν στoν κόλπο του Σουέζ, νοτίως της διώρυγας!

petasis
08-06-09, 14:05
Ναι τελικά το είδα και εγώ. Μετά από 1,5 ώρα δούλεψε για λίγο...:p
Πάντως κάτι συμβαίνει... Αν και 2 Mbit η γραμμή, τώρα τελευταία ούτε 512 Kbps να ήταν...
Το μόντεμ δείχνει αυτά:

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 2048 Kbps
Upstream Rate: 256 Kbps
Downstream Margin: 28 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 7
Upstream Line Attenuation: 3
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Παλιά ανέβαζα με SFTP σε δικό μου σέρβερ με 23Kbps, και σήμερα πιάνω μετά βίας τα 12... Για κατέβασμα δεν το συζητώ... Θυμήθηκα εποχές dial-up στο browsing...

kkonstan
08-06-09, 14:22
Μια χαρά είναι εδώ.

seeker4all
08-06-09, 16:19
...και εδω όλα καλά

Eaglos
08-06-09, 16:50
Εδώ στο Χαλάνδρι έχει πέσει η σύνδεση εντελώς. Μίλησα με 1242, μου έδωσαν κάτι test username και password αλλά ούτε με αυτά μπορούσε να συνδεθεί. Κάτι έχει στραβώσει στον ΟΤΕ οπότε από αύριο.....

LOUKAS32
08-06-09, 20:36
καλλιθεα τα ιδια? ξερει κανεις?

hel
08-06-09, 20:36
Παρατηρείτε και εσείς μια αδυναμία σύνδεσης στις υπηρεσίες της google, και γενικά σε sites του εξωτερικού; Ειδικά με την google καταντάει εντελώς σπαστικό...
Μπορεί να κάνει 10 λεπτά να δείξει ένα ποστ από το τρωκτικό, και μισή ώρα να φορτώσει ένα χάρτη από το google maps. Τι γίνεται;
Και αυτό είναι κανα μήνα τώρα...
Προσπαθώ να δω μιάμιση ώρα τώρα να δω που είναι οι συντεταγμένες 29.942148, 32.538210, και ακόμα τίποτα!!!!!!!!!!! :evil:

Κάνε ένα tracert με το pingplotter να δούμε.

petasis
08-06-09, 21:43
Δεν ξέρω αν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα όμως. Έχει στιγμές που κάνει 5-10 λεπτά να φορτώσει την σελίδα...

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=57475&d=1244486474

clainmain
08-06-09, 23:20
Και γλυφαδα - βουλα τα ιδια ολη μερα σημερα ..... το ρουτερ ολο αποσυνδεση - συνδεση . Ελεος ! παγιο δε πληρωνουμε ? πρεπει ολα να λειτουργουν 24 ωρες το 24ωρο !

petasis
08-06-09, 23:25
Άσε... Άλλαξα την forthnet πριν κανα χρόνο (μέσω ΑΡΥΣ πάλι, όχι ιδιόκτητο), γιατί άκουγα ότι στον ΟΤΕ ήταν καλύτερα. Την βελτίωση δεν την είδα ακόμα... :sorry:

maik
08-06-09, 23:42
Καλο θα ειναι οταν εχουμε ενα προβλημα να μην το κανουμε γενικο. Το οτι αργει να ανοιξει το google ή καποιο αλλο site δεν σημαινει οτι φταει και καλα ο οποιοσδηποτε παροχος.
Ας ελεξουμε πρωτα την πλευρα μας ή ας ζητησουμε βοηθεια απο το φορουμ.
Αλλα το να λεμε "σερνετα ο παροχος" ,"ολη η Β. Ελλαδα ειναι εκτος" και αλλα τετοια δεν βοηθανε στην λυση.

petasis
08-06-09, 23:56
Μα δεν ξεκίνησα το νήμα για να κατηγορήσω τον ΟΤΕ.
Απλά αντιμετωπίζω πρόβλημα με όλες τις υπηρεσίες του google: το search, τα blogs, τα maps, τα πάντα. Τι μπορεί να φταίει; Τι μπορώ να κάνω εγώ;
Το αν έχω πρόβλημα με άλλα sites δεν ξέρω, γιατί δεν επισκέπτομαι και πολλά. Π.χ. με το adslgr δεν έχω πρόβλημα. Με το www.avclub.gr έχω επίσης λίγα (ανάλογα την ώρα).
Αλλά με το google είναι συνεχόμενο, και έχει εμφανιστεί εδώ και αρκετούς μήνες.

lewton
09-06-09, 00:23
Και εγώ από χθες δουλεύω την ολοκαίνουρια 2048άρα στην Πύλο και το σερφάρισμα είναι πολύ κακό (έχει μέχρι και στιγμές όπου για λίγο δε φορτώνει τίποτα).
Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να καλέσω να δηλώσω βλάβη ή κάτι άλλο.
Μου φαίνεται ότι απλά έχει μπουκώσει το μπουρί από την Πύλο (http://maps.google.com/maps?q=%CF%80%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%82&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=en&tab=wl) μέχρι την Καλαμάτα (θεωρώντας ότι στην Καλαμάτα φτάνουν οι οπτικές), άρα δεν ξέρω αν έχει μεγάλο νόημα να δηλώσω βλάβη... :hmm:

pimp
09-06-09, 00:35
Εδώ πάει σφαίρα :p

petasis
09-06-09, 00:42
Δυστυχώς και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Τα pings δεν είναι πολύ άσχημα (μπορώ να περιμένω 500ms να κάνει ping) αλλά οι σελίδες έχουν πρόβλημα.
Σαν να έχω για ελάχιστα δευτερόλεπτα πλήρη ταχύτητα (και μπορώ να κάνω τα πάντα πολύ γρήγορα) και μετά για ~10 λεπτά να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε.
Αυτό που γίνεται συνεχώς είναι το ακόλουθο:

Μπαίνω στη κεντρική σελίδα του τροκτικού (http://troktiko.blogspot.com/).
Συνήθως φορτώνει σε λιγότερο από λεπτό. Ανοίγω διάφορες ειδήσεις σε ξεχωριστά tabs του firefox, έστω 10 tabs. Από αυτά δεν φορτώνει κανένα. Σε 1-2 μπορεί να αλλάξει ό τίτλος του tab, αλλά μέχρι εκεί. Και ξαφνικά σε τυχαία χρονική στιγμή (από 5-15 λεπτά) φορτώνουν όλα ταυτόχρονα. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα blogs που συνήθως διαβάζω, όχι μόνο στο συγκεκριμένο.

sdikr
09-06-09, 00:43
είσαι με windows;
Καλώδιο ή ασύρματο;

m3ltd0wn
09-06-09, 00:45
Και μένα πριν μερικές μέρες είχε πρόβλημα με την google και γενικά κάθε site που έπαιρνε δεδομένα από αυτήν (διαφημίσεις, banners video κλπ) Μετά έστρωσε μόνο του, έπειτα από 1-2 ώρες... Ποιος ξέρει? Εγώ υπέθετα πως έχει πέσει κανένας ευρωπαικός server και επηρέαζε την Ελλάδα...

petasis
09-06-09, 00:49
Καλώδιο, με 2 υπολογιστές: ο ένας XP, ο άλλος vista 64. Πάντα με firefox...
Επίσης τρέχω avast και από firewall το default των windows...

........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και μένα πριν μερικές μέρες είχε πρόβλημα με την google και γενικά κάθε site που έπαιρνε δεδομένα από αυτήν (διαφημίσεις, banners video κλπ) Μετά έστρωσε μόνο του, έπειτα από 1-2 ώρες... Ποιος ξέρει? Εγώ υπέθετα πως έχει πέσει κανένας ευρωπαικός server και επηρέαζε την Ελλάδα...

Δηλαδή σε ενόχλησε σε συγκεκριμένη χρονική (μικρή) περίοδο και πριν/μετά δεν έχεις πρόβλημα; Γιατί και εμένα εμφανίστηκε ξαφνικά πριν μερικούς μήνες, αλλά παραμένει...

psyxakias
09-06-09, 00:52
Ούτε εγώ έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα... ακόμα τουλάχιστον.


Καλο θα ειναι οταν εχουμε ενα προβλημα να μην το κανουμε γενικο. Το οτι αργει να ανοιξει το google ή καποιο αλλο site δεν σημαινει οτι φταει και καλα ο οποιοσδηποτε παροχος.
Ας ελεξουμε πρωτα την πλευρα μας ή ας ζητησουμε βοηθεια απο το φορουμ.
Αλλα το να λεμε "σερνετα ο παροχος" ,"ολη η Β. Ελλαδα ειναι εκτος" και αλλα τετοια δεν βοηθανε στην λυση.Συμφωνώ απόλυτα (περίεργο ε; :p). Αν και βέβαια οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν δείχνω (ούτε εσύ υποθέτω) την ίδια ευαισθησία για το "forthnet σέρνεται" που υπάρχει τόσους μήνες. :lol:

m3ltd0wn
09-06-09, 00:56
Ναι καπως έτσι. Μάλιστα πρέπει να ήταν πριν 2-3 μέρες συγκεκριμένα. Δεν μπορούσα να δω καμία σελίδα από το σημείο από το οποίο άρχιζε να τραβάει από την google (έβλεπα το taskbar). Μετά από 1-2 ώρες σταμάτησε και όλα πήγαιναν ρολόι.

Να σημειώσω ότι έχω ΟΤΕ αλλά φοιτητικό, μπορεί να έχει κάποια σημασία αυτό μιας και στην ουσία βγαίνω στο εξωτερικό από ΕΔΕΤ... (αν και νομίζω πως όλοι πλέον βγαίνουν από το GRIX, κάπως έτσι το λένε... του ΕΔΕΤ είναι)

sdikr
09-06-09, 01:38
Καλώδιο, με 2 υπολογιστές: ο ένας XP, ο άλλος vista 64. Πάντα με firefox...
Επίσης τρέχω avast και από firewall το default των windows...

........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δηλαδή σε ενόχλησε σε συγκεκριμένη χρονική (μικρή) περίοδο και πριν/μετά δεν έχεις πρόβλημα; Γιατί και εμένα εμφανίστηκε ξαφνικά πριν μερικούς μήνες, αλλά παραμένει...

το κάνει δηλαδή και στους δύο;

Δοκίμασε να κλείσεις το avast μήπως για κάποιο λόγο σε κόβει το web scanner, ακόμα στο Modem router δοκίμασε να αλλάξεις την σύνδεση σε pppoe ή σε pppoa απο ότι το έχεις τώρα (δεν χάνεις και τίποτα να του κάνεις ενα reset)

maik
09-06-09, 17:03
Συμφωνώ απόλυτα (περίεργο ε; :p). Αν και βέβαια οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν δείχνω (ούτε εσύ υποθέτω) την ίδια ευαισθησία για το "forthnet σέρνεται" που υπάρχει τόσους μήνες. :lol:

Καθολου περιεργο που συμφωνησες. Ηταν γιατι δεν καταλαβες το νοημα του μηνυματος.
Πιο απλα λοιπον. Αλλο ενα νημα που δειχνει ενα διαπιστωμενο απο πολλους προβλημα και αλλο να αναγουμε το ειδικο προβλημα σε γενικο.:p

psyxakias
09-06-09, 17:16
Καθολου περιεργο που συμφωνησες. Ηταν γιατι δεν καταλαβες το νοημα του μηνυματος.
Πιο απλα λοιπον. Αλλο ενα νημα που δειχνει ενα διαπιστωμενο απο πολλους προβλημα και αλλο να αναγουμε το ειδικο προβλημα σε γενικο.:pΜπα πολύ καλά κατάλαβα και συμφώνησα ακριβώς για αυτό διότι θεώρησα ότι είχες δίκιο, απλώς σχολίασα το γεγονός ότι δεν έχω δει αντίστοιχο σχόλιο (από κανέναν μας, όχι μόνο εσένα) στο απέναντι thread ;)

maik
09-06-09, 17:19
Μπα πολύ καλά κατάλαβα και συμφώνησα ακριβώς για αυτό διότι θεώρησα ότι είχες δίκιο, απλώς σχολίασα το γεγονός ότι δεν έχω δει αντίστοιχο σχόλιο (από κανέναν μας, όχι μόνο εσένα) στο απέναντι thread ;)

Εχω δηλωσει πολλακις οτι σπανια διαβαζω τα απεναντι, πανω,κατω, δεξια, αριστερα thread.

evagelos
09-06-09, 21:42
Ν.Ιωνία σούρσυμο μέχρι αποσύνδεσης και πάλι απο την αρχή

johnnyar
10-06-09, 23:10
και σε μένα ρε παιδιά κανένα πρόβλημα, σφαίρα πάει

conpar
10-06-09, 23:15
Καισαριανή πολύ σύρσιμο. Μανιβέλα σκέτη απόψε.

twinsbrothers
11-06-09, 13:23
Ναι τελικά το είδα και εγώ. Μετά από 1,5 ώρα δούλεψε για λίγο...:p
Πάντως κάτι συμβαίνει... Αν και 2 Mbit η γραμμή, τώρα τελευταία ούτε 512 Kbps να ήταν...
Το μόντεμ δείχνει αυτά:

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 2048 Kbps
Upstream Rate: 256 Kbps
Downstream Margin: 28 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 7
Upstream Line Attenuation: 3
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Παλιά ανέβαζα με SFTP σε δικό μου σέρβερ με 23Kbps, και σήμερα πιάνω μετά βίας τα 12... Για κατέβασμα δεν το συζητώ... Θυμήθηκα εποχές dial-up στο browsing...

Και εδω στο Παλαιο Φαληρο, σερνεται εντελως, ισως λιγο παραπανω απο dial-up.
Youtube σερνεται τελειως, κατεβασμα με p2p απλα δεν υπαρχει.

Παλια που ηταν στο 1ΜΒit ολα πηγαιναν καλα και βιντεακια στο Youtube τα εβλεπες πολυ ανετα. Κατεβασμα σταθερα με 100+ΚΒ/s .

Μετα το διπλασιασμο της ταχυτητας που ανακοινωσε ο ΟΤΕ, ειδα λιγο ταχυτητα για κανα δυο μερες και υστερα σερνεται τελειως και παντου.

Το κακο εχει παραγινει, εγω προτιμουσα το 1MBit που ειχα και πηγαινε καλα, παρα να μου λενε οτι εχω 2 MBit και παει χειροτερα και απο την 768 που ειχα καποτε. ΕΛΕΟΣ.

........Auto merged post: twinsbrothers πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και αποσυνδεσεις γινονται που και που, ενω παλια με το 1ΜΒιτ δεν γινοταν αυτο.

tiatrou
11-06-09, 15:50
Και εγώ μία από τα ίδια, αλλά επειδή δεν είχε γράψει τίποτα ως τώρα κανένας άλλος, δεν είχα αναφέρει κάτι και εγώ, πιστεύωντας ότι μάλλον είναι δικό μου πρόβλημα.
Έχει ξεκινήσει να συμβαίνει εδώ και ένα μήνα περίπου, από τότε δηλαδή που ξεκίνησαν οι αναβαθμίσεις, και κάποιες στιγμές συμπεριφέρεται σα να έχει κολλήσει η σύνδεση. Μετά από κάποιο διάστημα γύρω στα 5 λεπτά, ξεκινάει να κατεβάζει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, και όλες οι σελίδες που έδειχναν να έχουν κολήσει και να μην άνοιγαν, ανοίγουν σχεδόν ταυτόχρονα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα άλλο πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο που έχω conn-x.
Σημειώνω ότι μένω στην Κω και η αναβάθμιση από 1 σε 2Mbps δεν έχει γίνει ακόμη.

max_air
11-06-09, 16:19
Παρατηρείτε και εσείς μια αδυναμία σύνδεσης στις υπηρεσίες της google, και γενικά σε sites του εξωτερικού; Ειδικά με την google καταντάει εντελώς σπαστικό...

Τις τελευταιες ημερες και εμενα τις πιο πολλες ωρες δεν ανοιγει η google καθολου και καποιες αλλες σελιδες και γενικα σερνεται...:evil:

agrelaphon
11-06-09, 16:33
Και εγώ μία από τα ίδια, αλλά επειδή δεν είχε γράψει τίποτα ως τώρα κανένας άλλος, δεν είχα αναφέρει κάτι και εγώ, πιστεύωντας ότι μάλλον είναι δικό μου πρόβλημα.
Έχει ξεκινήσει να συμβαίνει εδώ και ένα μήνα περίπου, από τότε δηλαδή που ξεκίνησαν οι αναβαθμίσεις, και κάποιες στιγμές συμπεριφέρεται σα να έχει κολλήσει η σύνδεση. Μετά από κάποιο διάστημα γύρω στα 5 λεπτά, ξεκινάει να κατεβάζει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, και όλες οι σελίδες που έδειχναν να έχουν κολήσει και να μην άνοιγαν, ανοίγουν σχεδόν ταυτόχρονα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα άλλο πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο που έχω conn-x.
Σημειώνω ότι μένω στην Κω και η αναβάθμιση από 1 σε 2Mbps δεν έχει γίνει ακόμη.

Δεν είναι τίποτα, με ένα φορμάτ θα λυθούν όλα :D

lewton
11-06-09, 21:05
Δεν είναι τίποτα, με ένα φορμάτ θα λυθούν όλα :D
Καμία σχέση.
Είναι αυτό που έγραψε άλλο μέλος σχετικά με τους servers της Google.

ubuntubu
11-06-09, 21:20
Δεν είναι τίποτα, με ένα φορμάτ θα λυθούν όλα :D


Καμία σχέση.
Είναι αυτό που έγραψε άλλο μέλος σχετικά με τους servers της Google.

Αυτές οι εξ αποστάσεως διαγνώσεις προβλημάτων χωρίς να γνωρίζουμε βασικές παραμέτρους του συγκεκριμένου κάθε φορά προβλήματος με τρελαίνουν .:p

Ναι ναι το παραδέχομαι , μπορεί κι εγώ να το έχω κάνει στο παρελθόν:oops:

petasis
11-06-09, 22:43
Ναι άλλα και πως θα εντοπίσουμε τις "βασικές παραμέτρους";
Εγώ μόνο τι παρατηρώ μπορώ να γράψω...
Έκανα ένα traceroute, αλλά τι να δείξει και αυτό;

Frontier
12-06-09, 15:52
Την τελευταία εβδομάδα, υπάρχει πρόβλημα και στη Χίο.
Απίστευτες καθυστερήσεις στο άνοιγμα σελίδων (in.gr, Google, nvidia κ.λπ) και ειδικά χθες ήταν αδύνατη η πρόσβαση σχεδόν για 12 ώρες...

Πάει και ο ΟΤΕ...

manosdoc
12-06-09, 15:57
Τις τελευταίες 2 μέρες υπάρχει καθυστέρηση και στα Γιάννενα.
Συνήθως δεν αναφέρω κάτι αν δεν το ψάξω. Όμως πράγματι υπάρχει μια υστέρηση.
Χτες το βράδυ δεν σταύρωνες σελίδα..

lewton
12-06-09, 18:00
Τις τελευταίες 2 μέρες υπάρχει καθυστέρηση και στα Γιάννενα.
Συνήθως δεν αναφέρω κάτι αν δεν το ψάξω. Όμως πράγματι υπάρχει μια υστέρηση.
Χτες το βράδυ δεν σταύρωνες σελίδα..
Πόσο το έψαξες;
Έκανες format πριν μιλήσεις;

petasis
12-06-09, 18:06
Τι κόλλημα είναι αυτό με το φορμάτ; :p
Σιγά μην τυχόν και ξανακολλήσουμε και τις κολλήσεις στην μητρική μήπως φταίει αυτό... :rofl:

manosdoc
12-06-09, 18:30
Πόσο το έψαξες;
Έκανες format πριν μιλήσεις;

Καλό.
Κυρίως εντοπίζεται στο Edudsl και όχι στον ΟΤΕ.
Λάθος μου. :sorry:

kostantis
12-06-09, 18:44
Μια απο τα ιδια και εγω..Σερνομαι τρελα..κλειδωνω στα 16 πλεον(24αρα) και ακομα και το google κανει αρκετο χρονο να το ανοιξει οπως και αλλες ιστοσελιδες που επισκεπτομαι συχνα..δεν παλευεται η κατασταση...

lewton
12-06-09, 18:54
Τι κόλλημα είναι αυτό με το φορμάτ; :p
Δεν είναι κόλλημα.
Πρέπει να απορρίπτουμε πρώτα το ενδεχόμενο να φταίει το PC, άρα... format! :stupid:

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μια απο τα ιδια και εγω..Σερνομαι τρελα..κλειδωνω στα 16 πλεον(24αρα) και ακομα και το google κανει αρκετο χρονο να το ανοιξει οπως και αλλες ιστοσελιδες που επισκεπτομαι συχνα..δεν παλευεται η κατασταση...

Μήπως και στις άλλες ιστοσελίδες το πρόβλημα προκαλείται από το Google (πχ ads);
Σε εμένα αυτό συνέβαινε 3 μέρες που σερνόμουν με το Conn-X 2048 στο χωριό.

geozix
12-06-09, 20:21
Πρόσφατα έχει γίνει αναβάθμιση στη σύνδεσή μου από 1 σε 2 Mb.
Εδώ και αρκετή ώρα μετράω την ταχύτητα με αρκετούς servers του εξωτερικού και της Ελλάδας.
Η ταχύτητα που πιάνω κατα μέσο όρο από το εξωτερικό είναι 500 kb και από το εσωτερικό 1,7 Mb.

Να υποθέσω ότι λόγο της αναβάθμισης το δίκτυο του ΟΤΕ με το εξωτερικό τα έχει παίξει?
(λέτε να πλακώθηκαν όλοι να κάνουν speed tests?...)

agrelaphon
12-06-09, 22:13
Δεν είναι κόλλημα.
Πρέπει να απορρίπτουμε πρώτα το ενδεχόμενο να φταίει το PC, άρα... format! :stupid:

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μήπως και στις άλλες ιστοσελίδες το πρόβλημα προκαλείται από το Google (πχ ads);
Σε εμένα αυτό συνέβαινε 3 μέρες που σερνόμουν με το Conn-X 2048 στο χωριό.

Eπίσης πρέπει να απορρίπτουμε την ιδέα οτι αν σερνόμαστε εμείς, σέρνεται όλη η Ελλάδα, κι ας έχει ο γείτονας κανονικά full ταχύτητα :OOPS:

Takis_Kal
12-06-09, 22:44
http://www.speedtest.net/result/494500533.png (http://www.speedtest.net)

petasis
13-06-09, 09:33
Εδώ και το δικό μου. Τι μας δείχνει όμως; Ότι μιλάμε καλά με την on telecoms που κάνει host ένα αρχείο;

nkats_99
13-06-09, 09:59
Κανένα πρόβλημα από Γιάννενα! Με όλες τις σελίδες πάει σφαίρα! Καλό θα ήταν να κάνουμε έλεγχο πρίν κατηγορήσουμε! Θα έλεγα οτι έχεις πρόβλημα με τον πάροχο έαν δεν σου άνοιγε καμία σελίδα ή σου καθυστερούσε γενικά! Το αν δεν ανοίγει 1-2 ή 10 σελίδες μπορεί να παίζουν πολλά! Από πρόβλημα στον υπολογιστή σου μέχρι και πρόβλημα στους server που φιλοξενούν τις συγκεκριμένες σελίδες! Πάντως για να μην υπάρχει πρόβλημα με κανέναν από τις σελίδες που ανέφερες μάλλον πρέπει να το ψάξεις εσυ!:hmm::whistle:

lewton
13-06-09, 10:51
Eπίσης πρέπει να απορρίπτουμε την ιδέα οτι αν σερνόμαστε εμείς, σέρνεται όλη η Ελλάδα, κι ας έχει ο γείτονας κανονικά full ταχύτητα :OOPS:

Σωστότατο.
Εγώ πάντως δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο. Έγραψα μόνο ότι η δικιά μου ολοκαίνουρια 2048 σερνόταν (σε μεγάλο βαθμό -αλλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω 100%- όπου έμπαινε η Google).
Τη δοκίμασα με 2 modem/routers (το ST585 που έχω χρόνια και που δούλευε άψογα μέχρι που κόπηκε η Altec τον Οκτώβρη, και το Bautec που μου έστειλε ο ΟΤΕ για τη νέα γραμμή). Επίσης format δεν παίζει να χρειάζομαι γιατί με το που ήρθα Αθήνα το laptop μου άρχισε πάλι να συμπεριφέρεται άψογα.
Επομένως ναι, η δικιά μου 2048 σέρνεται - είτε γενικά είτε με Google. Και αν θέλετε τη γνώμη μου για το γιατί, μπορεί να φταίει η έλλειψη οπτικής ίνας μέχρι το Αστικό Κέντρο της Πύλου.

manosdoc
13-06-09, 10:53
Κανένα πρόβλημα από Γιάννενα! Με όλες τις σελίδες πάει σφαίρα! Καλό θα ήταν να κάνουμε έλεγχο πρίν κατηγορήσουμε! Θα έλεγα οτι έχεις πρόβλημα με τον πάροχο έαν δεν σου άνοιγε καμία σελίδα ή σου καθυστερούσε γενικά! Το αν δεν ανοίγει 1-2 ή 10 σελίδες μπορεί να παίζουν πολλά! Από πρόβλημα στον υπολογιστή σου μέχρι και πρόβλημα στους server που φιλοξενούν τις συγκεκριμένες σελίδες! Πάντως για να μην υπάρχει πρόβλημα με κανέναν από τις σελίδες που ανέφερες μάλλον πρέπει να το ψάξεις εσυ!:hmm::whistle:

Το πρόβλημα ήταν στο Edunet.

agrelaphon
13-06-09, 16:08
.... Και αν θέλετε τη γνώμη μου για το γιατί, μπορεί να φταίει η έλλειψη οπτικής ίνας μέχρι το Αστικό Κέντρο της Πύλου.

Πέστο, ντε. Χωρίς οπτική για ζεύξη, τρίσκολα τα πράματα :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.