PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ADSL (χανει το συγχρονισμο συχνα)



m3chan1c
23-01-06, 19:16
Γεια σας φιλοι μου, ανακαλυψα το site ισως καπως αργα αλλα τουλαχιστον πηρα μια χαρα που υπαρχει κοσμος που ασχολειται με το θεμα αυτο και απο την αλλη πηρα μια
παρηγορια καθως βλεπω οτι και αλλοι περασανε το σταδιο μου και πολλοι αλλοι θα περασουνε ! Τελικα οντως ο ΟΤΕ μας ενωνει με τα προβληματα του.

Εχω εδω και 3 μηνες aDSL 384 Οτενετ / ΟΤΕ και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

Δεν ζητησα ποτε να ειμαι συνδεδεμενος 1 εβδομαδα σερι.. Δεν ζηταω υπερβολες απλα να μπορω εστω και ενα 24ωρο να ειμαι συνδεδεμενος χωρις να πεσει η γραμμη.

Τι ακριβως γινεται?

Ανοιγω τον υπολογιστη , ειμαι συνδεδεμενος κανονικα και εκει που σερφαρω στο web ξαφνικα βλεπω το λαμπακι αναβοσβηνει και μετα απο 20 δευτερολεπτα ξαναφτιαχνει...
Μπορει να το κανει 1 στις 10 ωρες αλλα μπορει να το κανει και 5 φορες μεσα σε 1-2 ωρες. Φανταστειτε να παιζω καποιο παιχνιδι Online τι σπασιμο ειναι αυτο....

Τι μπορει να φταιει?

Ο εξοπλισμος μου .

Intrakom 520/520i to γνωστο του connex.
Εχω διακλαδωτη στο τηλεφωνο κανονικα
και σε αλλες 2 πριζες του σπιτιου εχω βαλει τα φιλτρα για να μην ακουγονται παρασιτα.

Μηπως φταιει που εχω αλλα 2 τηλεφωνα σε αλλους οροφους της ιδιας τηλ γραμμης?
Η οτενετ μετρησε οπως λεει τη γραμμη και ειναι μια χαρα απέξω...

DNS και τετοια δεν εχω βαλει στα windows τα εχω βαλει αυτοματα..
Στο web interface του ρουτερ τα εβαλα οπως λεει και το manual.

Τι μπορει να φταει ισως σας εχει τυχει κατι τετοιο!

Ευχαριστω !

Αλεκος

euri
23-01-06, 20:54
Κατ' αρχάς καλωσόρισες.

Κατά δεύτερον, εφόσον υπάρχουν και άλλες τηλεφωνικές συσκευές φρόντισε να βάλεις και σε αυτές φίλτρα.

pOTE
23-01-06, 21:31
εγω καποτε ειχα 0 φιλτρα και η γραμμη πηγαινε μαμιοντας...τωρα μην ρωτατε πως δεν ξερω...+ το τηλ ακουγοτανε κανονικα και χωρισ φιλτρο :P

micskop
23-01-06, 21:45
Σε ποία περιοχή είσαι?

m3chan1c
24-01-06, 22:51
Ειμαι περιοχη Ανακασια (προς Πηλιο) αλλα δεν ειμαι τοσο μακρυα απο το κεντρο
που ειναι η γραμμη μου. (Βολος)

@ ADSLgr.com All rights reserved.