PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο/χαμηλό συγχρονισμό στο Καλαμάκι



subdee
09-06-09, 14:46
Χαιρετώ.

Απο την Παρασκευή λοιπόν, μου κόπηκε το τηλέφωνο (VoIP) και το modem συγχρονιζόταν στα 2-3Mbps.

Μετά απο 5 μέρες (σσ. σήμερα) αφού τους ενοχλούσα καθημερινά, με πήραν τηλέφωνο να μου πούν ότι έχει πρόβλημα το κεντρικό δίκτυο του ΟΤΕ και ότι ο ΟΤΕ το έχει αναθέσει σε εξωτερικό συνεργείο και δεν έχουν ιδέα πότε θα διορθωθεί.

Η ερωτησή μου είναι, πρώτον, αν ζητήσω αποζημίωση για το χρόνο απώλειας, τι θα πάρω; και δεύτερον, λογικά θα πρέπει να έχουν επηρεαστεί πολλοί στην περιοχή μου, υπάρχει κανείς; Δεν είδα κανένα thread ανάλογο.

Ελπίζω σε σύντομη και ευχάριστη κατάληξη...

subdee
10-06-09, 13:08
Βλέπω είμαι ο μόνος που έχει πρόβλημα.

Απο σήμερα μάλιστα δεν έχω καθόλου internet, ούτε τηλέφωνο. Στην ΧΟΛ, δεν γνωρίζουν τίποτα. Περιμένουν τον εξωτερικό συνεργάτη του ΟΤΕ να φτιάξει μια βλάβη (που υπάρχει μια εβδομάδα τώρα και κανείς δεν τη φτιάχνει).

leros2004
10-06-09, 13:32
Στο ίδιο dslam είμαι αλλά όλα οκ ......

babis-x
10-06-09, 14:08
Αστα να πάνε, τα καλώδια του ΟΤΕ στο Καλαμάκι είναι από το 1940, πριν από 1 μήνα κόπηκαν τα πάντα και περίμενα 15 μέρες να έρθει η υπηρεσία δικτύων (κάπως έτσι). Οι οποίοι αφού έσκαψαν σε 5-6 σημεία, επισκεύασαν το υπόγειο καλώδιο.
Σπάστους τα νεύρα στα τηλέφωνα (στην HOL).
(Για τον ΟΤΕ ,o πελάτης για την συγκεκριμένη γραμμή είναι η HOL και όχι εσύ)
Για το τι θα πάρεις μάλλον δεν περιμένεις απάντηση.....
Στην καλλίτερη να σου αφαιρέσουν ένα μέρος από τα πάγια (αν και με το λογιστήριο της HOL......)

subdee
10-06-09, 14:15
Το ήξερα πως δεν μπορούσα να ελπίζω σε καλά νέα.

Όταν ο τεχνικός μου είπε την 5η μέρα ότι το κοιτάει ο ΟΤΕ και συνήθως κάνει 1-3 μέρες να διορθωθεί, κατάλαβα πως θα πάρει τουλάχιστον βδομάδα.

Τα τηλέφωνα έχουν γίνει μέρος της καθημερινότητάς μου.

Ρε, πόσο πίσω είμαστε...

britgreek
10-06-09, 14:41
Γι' αυτό λέω ότι στην Ελλάδα πρέπει να ζητάμε POTS και όχι VoIP. Αυτή ακριβώς είναι και η ουσία της adsl. Να είναι ανεξάρτητη από το τηλέφωνο και να μην μένεις ξεκρέμαστος.

subdee
10-06-09, 15:07
Δεν έχεις και άδικο. Έλα όμως που ψήνομαι περισσότερο να δουλέψω την aDSL τώρα και όχι το τηλέφωνο το οποίο το χρησιμοποιώ σπανίως.

paris13
11-06-09, 23:44
Αφήστε ρε παιδιά τι Pots και Voip οι κύριοι της Hol η Hol γενικά είναι άστα να πάνε. 15 ημέρες τους έχω τρελάνει στα Τηλ γιατί εκτός από χαμηλό bandwith δεν έχω κάν Τηλέφωνο και αυτοί με αγνοούν επιδεικτικά και τώρα δεν έχω ούτε internet. Ανάθεμα την ώρα που έφυγα από τον ΟΤΕ που για χρόνια είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Το μόνο κακό τα πάγια ρε γα&$το. Τώρα επιδή βλέπω μεγάλη ταλαιπωρία λέω αύριο πρωί πρωί νέα αίτηση στον ΟΤΕ και μην ξανακούσω για Hol. Κρήμα γιατί πρίν χρόνια εποχές (PSTN 28800 - μετά 33600) για όσους θυμούντε η Hol ήταν μια χαρά αλλά τώρα...
Λοπόν φίλοι μου καλή τύχη, εγώ δεν αντέχω τέτοιες ταλαιπωρίες και θα πληρώσω την απροσεξία μου.
Χαιρετώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.