PDA

Επιστροφή στο Forum : Η μετάβαση μου από Tellas σε ΟΤΕ



Davout
09-06-09, 19:50
Δεν έγραφα τόσο καιρό κάτι διότι ήμουν σε μεταβατική περίοδο, τώρα που ψιλοσταθεροποιήθηκα ας κάνω τον απολογισμό μου, που νομίζω ενδιαφέρει αρκετούς. Είναι εκθεσούλα, όποιος θέλει τη διαβάζει να περάσει η ώρα του...

Να θυμίσω πως ήμουν στην Tellas για 1 χρόνο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ταχύτητα αρχικά 10 και μετά 8 Mbps λόγω SNR limit, ενώ το τελευταίο 6μηνο με υπαιτιότητα του ΟΤΕ είχα πέσει στα 4/1. Λέω υπαιτιότητα ΟΤΕ διότι υπήρξε βλάβη των τηλεφώνων όλης της περιοχής και μετά από τις επισκευές η γραμμή στην οποία με είχαν βάλει (το ζεύγος; ) έπιανε από 2,8 μέχρι 4 Mbps. Είχα αποστείλει 5 fax στην Tellas και άλλα τόσα τηλέφωνα χωρίς αποτέλεσμα, χωρίς να το προωθήσουν ή χωρίς έστω να ανταποκριθεί ο ΟΤΕ στη δήλωση βλάβης μου. Το αποτέλεσμα ήταν πως είχα πολύ χαμηλότερη ταχύτητα απ'όσο ήθελα και ήξερα πως μπορούσα να χω. Σε αυτό το πρόβλημα προστέθηκε και το "σούρσιμο" της Tellas (σε browsing, pings κλπ) και πήρα τη μεγάλη απόφαση να πάω στον ΟΤΕ, με την ελπίδα να διορθωθεί η ταχύτητα μου (να ανέβω κοντά στα 8), αλλά και η απόδοση της γραμμής μου (καλύτερα pings με ΟΤΕ) και μειονέκτημα μια επιπλέον επιβάρυνση στο λογαριασμό (5 ευρώ παραπάνω πρακτικά, δωρεάν κλήσεις έχω σε άλλη γραμμή με Tellas Telephony στο σπίτι).

Πριν 15 μέρες λοιπόν περίπου κάνω αίτηση τηλεφωνικά για μετάβαση σε ΟΤΕ. Σε μια-δυο μέρες μου τηλεφωνούν για τις επιλογές τηλεφωνίας και ταχύτητα internet (αρχικά επέλεξα 8 γιατί δεν ήθελα αν δε φτιάξει να πληρώνω 24). Σε μια εβδομάδα με παίρνουν να μου πουν πως ενεργοποιήθηκα, πήγα σπίτι και η γραμμή δε λειτουργούσε, το δήλωσα βλάβη και σε μια μέρα έφτιαξε (τηλεφωνία και internet). Το service του 121 και 134 μέχρις στιγμής άψογο. Κοιτάω στη DSL συγχρονισμό, 6/384 με συνεχείς αποσυγχρονισμούς/αποσυνδέσεις (το προφίλ του ΟΤΕ είναι 8/384). Δηλώνω βλάβη, με πάνε στα 4/384 που συνεχίζω να έχω αποσυνδέσεις. Το πρόβλημα της ταχύτητας δηλαδή εξακολουθούσε να υφίσταται, είχα όμως επιπλέον τις αποσυνδέσεις. Δηλώνω βλάβη και το Κέντρο Χαλανδρίου στέλνει σε 2 μέρες τεχνικό, ο οποίος επειδή έλειπα (ήταν οι γονείς μου σπίτι) πρακτικά δεν έκανε τίποτα. Σημειώνω πως και στο τηλέφωνο και ο τεχνικός αρχικά είπαν πως δε γίνεται τίποτα, πως η περιοχή έχει πρόβλημα κλπ. Επειδή έχω 3 γραμμές σπίτι όμως και η μια που ναι Tellas υποστηρίζει DSL, έβαλα το router πάνω και είδα ότι πήγαινε μέχρι 7 Mbps (το πολύ πολύ να μου άλλαζαν το ζεύγος καλωδιων). Ξαναδηλώνω βλάβη και ξαναστέλνουν τεχνικό σήμερα ο οποίος κάνει αλλαγές στο υπόγειο της πολυκατοικίας και στο ΚΑΦΑΟ και ο συγχρονισμός μου γίνεται 7/384. Μου λέει πως είναι το καλύτερο που γίνεται, διότι γνωρίζει τι παίζει με τα καλώδια στην περιοχή και εξαρτάσαι από το που θα πέσεις. Επίσης δε δέχτηκε να πάρει λεφτά, παρ'ότι θα του δινα κάτι ψιλά εξαρχής γιατί ήθελα να γίνει η δουλειά. Επιπλέον, μου κλειδώνει και το SNR στο 11 για σταθερότητα. Μένω ικανοποιημένος αλλά επειδή με τρώει και θέλω upload 1 για να μη μειονεκτώ απέναντι στην παλιά μου σύνδεση, κάνω αίτηση στις 12:00 στο 134 για αναβάθμιση (η τηλεφωνήτρια μου λεγε πως δε μου το προτείνει). Στις 15:00 τρώω μια αποσύνδεση, τσαντίζομαι και καταριέμαι, αλλά μετά βλέπω πως είμαι στα 8/1, οπότε μέσα σε 3 ώρες αναβαθμίστηκα στα "24". Για την ακρίβεια ο συγχρονισμός μου είναι 8.043/861 μιας που με την αναβάθμιση έφυγε το SNR limit 11 και έμεινε στο default 9 του ΟΤΕ. Η γραμμή όμως φαίνεται σταθερή, είμαι 6 ώρες up συνέχεια.

Συμπέρασμα, επιτυχής η μετάβαση για τους λόγους που την έκανα, πολύ καλή υποστήριξη από τις υπηρεσίες του ΟΤΕ, αλλά πάντα χρειάζεται ψάξιμο και επιμονή. Σε 15 μέρες διορθώθηκε ένα δύσκολο προς επίλυση κατά γενική ομολογία πρόβλημα, αφού αφορά αλλαγές σε ΚΑΦΑΟ που δε γίνονται εύκολα, με αντίτιμο ελαφρώς υψηλότερο λογαριασμό.

Πάω να ξαναχαρώ τα 8 Mbps μου με ping 20 ms στο gaming μετά από 6 μήνες. :oneup:

rostropol
09-06-09, 21:00
Εγώ 1 μήνα που έλειψα στην ΤΕΛΛΑΣ αρρώστησα,εσύ άντεξες 1 χρόνο συρτέξ,μπράβο σου.Τελικά στον ΟΤΕ το cs είναι πιο αποτελεσματικό και τώρα με την πλήρη παρουσία των Γερμανών θα γίνει ακόμα πιο αποτελεσματικό,πιστεύω.

vaggos_fromhell
09-06-09, 21:35
Ενολίγοις τρελή ταλαιπωρία. Τουλάχιστον δικαιώθηκες.

limassol
09-06-09, 21:50
Ενα έχω να πώ(που ξέρω τι πέρασες) Η Ρ Ω Α Σ!!!άντεξες πολύ τελλας + μετά με τα καλώδια και τα προβλήματα....ffs!!
άντε να διασκεδάσεις με τα πινκ σου :P

Davout
09-06-09, 23:42
Η ταλαιπωρία ήταν ψυχολογική στο τέλος μόνο για το αν και κατά πόσον θα διορθωθεί η κατάσταση. Το ζουμί του topic είναι ότι οι γραμμές είναι όντως σκ@τ@, ανάλογα με το σε ποιο βρόχο θα πέσεις παίζει και η ταχύτητα συγχρονισμού σου και οι πάροχοι τα ξέρουν αυτά καλά. Ο ΟΤΕ έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να παρεμβαίνει σε ΚΑΦΑΟ κλπ για να ρυθμίζει τη γραμμή σου ανάλογα, οπότε εκεί μπορείς να παραπονιέσαι και να δηλώνεις βλάβες. Οι άλλοι δυστυχώς...

MessengerOfGood
10-06-09, 22:14
με αντίτιμο ελαφρώς υψηλότερο λογαριασμό.



Πόσο παραπάνω πληρώνεις δηλαδή;

Davout
11-06-09, 00:59
Πάγιο τηλεφωνίας ΟΤΕ 15 ευρώ, συν 1 ευρώ η αναγνώριση κλήσεων (έλεος), συν 27 ευρώ η 24άρα, σύνολο 43 ευρώ το μήνα, χωρίς τις κλήσεις τηλεφωνίας. Ευτυχώς έχω άλλη γραμμή με δωρεάν τηλέφωνα στο σπίτι, γιατί δε θα ήταν "ελαφρώς υψηλότερος" ο λογαριασμός. Με την Τελλάς είσαι στα 40 ευρώ το μήνα με δωρεάν αστικά, υπεραστικά, διεθνείς συν μια ώρα προς κινητά.

apostol70
11-06-09, 01:12
Άντε μπράβο γιατί είχες ταλαιπωρηθεί πολύ. Από ping πως πας;

takgeorg
11-06-09, 03:25
Τώρα που διορθώθηκε η καλωδίωση σου μπορείς να επιστρέψεις στην Tellas με τη πρώτη ευκαιρία.
Έχει πολύ καλύτερο upload (999) και είναι πολύ οικονομικότερη.

Davout
11-06-09, 06:22
Από ping πείτε μου πού θέλετε να δοκιμάσω να σας πω. Νομίζω πως το Conn-x έχει δέσμευση έτους αυτή τη στιγμή, σίγουρα η Tellas είναι οικονομικότερη, αλλά θα παραμείνω ΟΤΕ αφού είμαι ευχαριστημένος και επιπλέον έτσι και για να την τιμωρήσω λίγο. Στο 5μηνο που έστελνα φαξ τους είχα προειδοποιήσει ότι θα φύγω εαν δε διορθώσουν τα προβλήματα μου, ε καλό θα τους κάνει...

Shadowjump
12-06-09, 03:02
Εγω προβληματα με την Τελλας που την ειχα πανω απο χρονο δεν ειχα. Ισα ισα, επαιζε 12+/1 σταθεροτατα με καμια 20αρια ping με ntua. Με το που εκανα αιτηση σε ΟΤΕ, η γραμμη συγχρονισε στα 6/1 και μετα απο καιρο και πολλες αλλαγες στο ΚΑΦΑΟ, πηγε 11/1. Παλι λιγοτερο, και ειδικα σε σχεση με την αλλη τηλεφωνικη γραμμη η οποια κλειδωνει στα 16.5/1
Πηρα 121 και βλεπουμε...

ermis333
12-06-09, 09:12
Άντε μπράβο γιατί είχες ταλαιπωρηθεί πολύ. Από ping πως πας;

Τι διαφορά να έχει στα Pings; Oteglobe έχει και η Tellas.

vaggos_fromhell
12-06-09, 10:14
Τι διαφορά να έχει στα Pings; Oteglobe έχει και η Tellas.

Και πάλι ο ΟΤΕ έχει καλύτερα

Davout
13-06-09, 10:59
Όταν είχα Tellas σε συγκεκριμένο Teamspeak server ping 110 ms, φίλος μου με ΟΤΕ 70 ms. Σε ελληνικό gaming server εγώ 40 ms, ο φίλος μου 20 ms. Μη λες πως δεν έχουν διαφορά τα pings. Θυμάμαι πως κάποτε που παίζαμε σε ιταλικούς servers είχα εγώ καλύτερο ping.

Haros
14-07-09, 14:40
Davout είσαι σε fastpath ή Interleaved;

Davout
19-07-09, 09:00
ITU-T G.992.5; downstream: 7863 kbit/s, upstream: 861 kbit/s

Ό,τι καταλαβαίνεις, μάλλον interleaved. Με το 585 είμαι σε ADSL2+ mode.

Lagman
22-07-09, 22:37
μιας και μιλάτε για Ping δεν έχω πετύχει κανένα που να έχει Τελλάς και να παίζει online counter strike source .
Με Ελλάδα πάντως πιάνω από 6ms έως 9ms max συνήθως average έχω 7ms .Έχω connx 24αρι

Πάντως καλά ping έχω δει και από on telecoms ειδικά τώρα που είναι μέλος στο grix http://www.gr-ix.gr/members/ σε συνδυασμό με τις ρυθμίσεις της γραμμής my on μπορεί να πετύχει κάποιος τα ποιο χαμηλά ping...

Έχω κάνει post κάτι συγκριτικά με τον προηγούμενο μου πάροχο .
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=300151


edit: το 585 v7 προσθέτει κάποια ms... δεν είναι το καλύτερο router για gaming κατά την γνώμη μου, δε ξέρω αν και το v6 προσθέτει ms.

@ ADSLgr.com All rights reserved.