PDA

Επιστροφή στο Forum : FritzBox Fon και αφάλεια!



klapanaras
23-01-06, 23:41
Πριν από λίγο κατάφερα κι εγώ να συνδεθώ με την HOL. Μου έχουν δημιουργηθεί όμως κάποιες απορίες και θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορούσε να βοηθήσει. Κατ' αρχάς έχω διαβάσει τόσα πολλά που έχω ζαλιστεί...Κατάφερα εύκολα να ανοίξω τα ports για το emule (ήταν ήδη έτοιμα)! Για το dc++ όμως δεν τα κατάφερα :( Έτσι αναγκαστηκα να ενεργοποιήσω το "Allow changes to security settings over UPnP" για να δουλέψει. Είναι ασφαλές αυτό η θα έχω προβλήματα?Αν υπάρχει άλλο τρόπος ενημερώστε με. Επίσης τα ports emule που είναι συνεχώς ανοιχτά δημιουργούν κάποιο πρόβλημα ασφάλειας? Και κάτι τελευταίο...Είδα από πολλούς χρήστες να έχουν κάνει port forwarding to ftp 21 και το http 80 που είναι προρυθμισμένα απο to FritzBox, και αναρωτιέμαι γιατί???

Σας ζάλισα το ξέρω αλλά αγχώνομαι με τις ρυ8μίσεις....

ZORO
24-01-06, 00:03
Το UPnP έχει το πλεονέκτημα της πού ευκολής ρύθμισης καθότι ο χρήστης απλώς το ενεργοποιεί και όλα τα άλλα γίνονται αυτόματα. Το μειονεκτημάτα του είναι ότι επιτρέπεις στα προγράμματα να ανοίγουν πόρτες στον Router σου χωρίς να σε ρωτάνε. Έτσι εάν έχεις κρυμένο στον υπολογιστή σου ένα "κακό" πρόγραμμα αυτό έχει την ευχέρεια να ανοίξει όποιες πόρτες θέλει και εδώ συνίσταται το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.