PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεφωνο φαντασμα



grgmls
09-06-09, 23:49
ειχα συνδεση ιντερνετ full llu σε τηλεφωνο της τελλας 211400.....
πριν λιγο καιρο μη οντας ικανοποιημενος απο την ταχυτητα (5-6) εκανα διακοπη ζητωντας και διακοπη της τηλεφωνικης γραμμης και πηγα στον οτε ( 13-14)
το ιντερνετ διακοπηκε συντομα σχετικα,ελαβα και μια επιστολη οτι αν σε ενα μηνα δεν ζητουσα μεταφορα του αριθμου σε αλλο παροχο θα διεκοπταν και την τηλεφωνικη συνδεση
ηδη εχει περασει 1 μηνας + και το τηλεφωνο λειτουργει ακομα
εκανα 3 τηλεφωνα στην τελλας και το ανεφερα και μου λενε οτι απο τα στοιχεια τους ο βροχος εχει διαλυθει και δεν υπαρχει τιποτε
μου ηρθε και εξοφλητικος αρνητικος λογαριασμος 15 ευρω περιπου
και τωρα σκεφτομαι τι να κανω
αφου το τηλεφωνο δεν υπαρχει για την τελλας να αρχισω τηλεφωνα στην αμερικη??

odys2008
09-06-09, 23:56
Αφού συγχρονίζεις σε άλλη ταχύτητα λογικά άλλαξε ο βρόχος σου. Οπότε έχει γίνει μετάβαση τόσο σε internet όσο και σε τηλεφωνία.

Έχεις ενεργοποιηθεί κανονικότατα στον ΟΤΕ

Davout
10-06-09, 00:57
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχει γίνει από αυτά που γράφεις. Γιατί όμως μερικοί κάνετε "αίτηση διακοπής"; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι αίτηση σε άλλο πάροχο. Αυτός μετά αναλαμβάνει τη διακοπή και "μεταφορά" της γραμμής σας.

grgmls
10-06-09, 09:14
Αφού συγχρονίζεις σε άλλη ταχύτητα λογικά άλλαξε ο βρόχος σου. Οπότε έχει γίνει μετάβαση τόσο σε internet όσο και σε τηλεφωνία.

Έχεις ενεργοποιηθεί κανονικότατα στον ΟΤΕ

ξεχασα να πω οτι η νεα συνδεση στον οτε εγινε σε αλλη τηλεφωνικη γραμμη του οτε 21034.... και οχι στο νουμερο της τελλας 211400.... που θα 4επρεπε να εχει καταργηθει σαν τηλεφωνο μαζι με την συνδεση

........Auto merged post: grgmls πρόσθεσε 7 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχει γίνει από αυτά που γράφεις. Γιατί όμως μερικοί κάνετε "αίτηση διακοπής"; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι αίτηση σε άλλο πάροχο. Αυτός μετά αναλαμβάνει τη διακοπή και "μεταφορά" της γραμμής σας.

σαν παλιος πελατης της τελλα ειχα μεινει στις παλιες διαδικασιες
αποστολη φαξ κλπ παντως ομως επειδη ισχυει αυτο που λες η διαδικασια διακοπης εγινε πολυ γρηγορα εκτος απο το τηλεφωνο που λειτουργει ακομα ενω στους υπολογιστες της τελλας δεν υπαρχει

ermis333
10-06-09, 18:11
Μην κάνεις χρήση του τηλεφώνου και ας δουλεύει, αν το χρησιμοποιήσεις θα σε χρεώσουν.

grgmls
11-06-09, 00:19
τελικα επιβεβαιωσαν με τηλεφωνο οτι λειτουργει και το διεκοψαν αφου πρωτα εκαναν καποια μακακια
δηλαδη
1 τηλεφωνο απο τελλας "το τηλεφωνο διεκοπη"
2 καλω το 211....απο το αλλο μου τηλεφωνο του οτε και δεν καλειται "ωραια λεω"
3 σηκωνω την συσκευη που ηταν συνδεδεμενη με το διακοπεν τηλεφωνο και βλεπω οτι εχω σημα
4 καλω απο το διακοπεν τηλεφωνο το τηλεφωνο μου του οτε και αυτο απανταει δινοντας στην αναγνωριση κλησης οτι το καλεσε ενα τηλεφωνο 210.... που διαπιστωνω οτι ανηκει σε μια λεσχη φιλιας
στον αγιο ελευθεριο
5 περνω απο το τηλεφωνο του οτε το νουμερο αυτο και μου απαντανε αλλα το κλεινω

συμπερασμα

απο την "διακοπεισα" πρωην γραμμη της τελας μπορω να κανω κλησεις χρεωνοντας ενα ξενο τηλεφωνο 210...του κεντρου φιλιας υποθετω δε οτι το κεντρο φιλιας δεχοταν κλησεις αλλα δεν μπορουσε να καλεσει

τελικα μετα απο καποιες ωρες η γραμμη βουβαθηκε εντελως και ευτυχως
αν τελικα καποιος καταλαβε τη χαζομαρα εκαναν οι φωστηρες της τελας και μπορει να το εξηγησει του βγαζω το καπελλο

valen_gr
13-06-09, 00:19
ΜΑλλον του ΟΤΕ, γιατι την αλλαγη/μεταφορα του βρογχου στην εκανε ο ΟΤΕ, οχι η Tellas....

xmperop1
14-06-09, 00:33
ΜΑλλον του ΟΤΕ, γιατι την αλλαγη/μεταφορα του βρογχου στην εκανε ο ΟΤΕ, οχι η Tellas....

Τι δουλειά έχει ο ΟΤΕ σε μια γραμμή που κουμπώνει πάνω σε μηχάνημα παρόχου το οποίο μόνο ο πάροχος μπορεί να ακουμπήσει και να διαχειριστεί?
Αν ο πάροχος δεν στείλει αίτημα κατάργησης βρόχου ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να αγγίξει τίποτα (σε επίπεδο χαλκού πάντα) .
Τώρα αν ο πελάτης κάποιου παρόχου ζήτησε η δεν ζήτησε μεταφορά της γραμμής του,φράξιμο,κάποια ψηφιακή ευκολία η οτιδήποτε άλλο υπεύθυνος είναι ο πάροχος.

no_logo
14-06-09, 10:49
τελικα επιβεβαιωσαν με τηλεφωνο οτι λειτουργει και το διεκοψαν

φαντάσου πόσο άχρηστο καφενείο είναι στην tellas
δεν έχουν ιδέα για τις υπηρεσίες που προσφέρουν / διακόπτουν

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα ξεσκιζόμουν στα τηλέφωνα αστικά / υπεραστικά /whatever. Να τους τσούξει η μλκια που τους δέρνει

grgmls
14-06-09, 12:05
φαντάσου πόσο άχρηστο καφενείο είναι στην tellas
δεν έχουν ιδέα για τις υπηρεσίες που προσφέρουν / διακόπτουν

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα ξεσκιζόμουν στα τηλέφωνα αστικά / υπεραστικά /whatever. Να τους τσούξει η μλκια που τους δέρνει

μια καιειχα το πιστωτικο των 15 ευρω το σκεφτηκα
αλλα τωρα το τηλεφωνο διακοπηκε οποτε το θεμα εληξε

@ ADSLgr.com All rights reserved.