PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθανε ενα παραμυθι και το λενε!!!



pankostas
24-01-06, 00:59
Ορισμενοι υπαλληλοι της Τελλας ειναι για:cry:
Παιρνω τηλεφωνο σημερα το πρωι γιατι δεν μπορουσα να μπω στο ιντερνετ ενω η γραμμη ηταν κανονικα συγχρονισμενη. Το σηκωνει καποια κυρια που δυστυχως δεν κρατησα το ονομα της και με ρωταει απο που ειμαι. Λεω Κατερινη και χωρις να με ρωτησει τιποτα αλλο μου λεει οτι ο ΟΤΕ κανει αναβαθμισεις τις γραμμες στη Θεσσαλονικη!!!Τη λεω οτι ειπα Κατερινη και οτι η γραμμη ειναι κανονικα συγχρονισμενη και μου λεει θα υπαρχουν αυτες οι διακυμανσεις.Το κλεινω.
Σε ενα λεπτο ξαναπαιρνω τηλεφωνο και το σηκωνει αυτη τη φορα καποιος κυριος XXXXXXXXXX αν δεν κανω λαθος.(Να ναι καλα ο ανθρωπος:thumbsup1 )
Του λεω το προβλημα μου, με ρωταει το νουμερο του τηλεφωνου μου και μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα και να ξαναβαλω τις ρυθμισεις του ρουτερ απο την αρχη και να πατησω save.Και οντως αυτο εκανα και μπορεσα να μπω.
Δηλαδη η αλλη η XXXXXX ουτε καν το τηλεφωνο μου δεν ρωτησε.Που το ειχε το μυαλο της?Να με ξεφορτωθει και να το κλεισει.
Κατι ακομα:Με 512/128 ειναι καλα να κατεβαζω με 50-53 kb/s?
Γιατι ειχα παρει την προηγουμενη βδομαδα ξανα στη Τελλας και το σηκωσε παλι γυναικα (Μπορει να ηταν και η ιδια) και μολις την ειπα οτι πιθανον εχω προβλημα ταχυτητας μου ειπε το ιδιο παραμυθι για τον ΟΤΕ.

NoYmErOs
24-01-06, 01:36
Υπομονή....Δεν μπορείς να κάνεις κάτι δυστυχώς.

Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL

wizardakis
24-01-06, 02:33
Χαλαρωσε φιλε και να ξερεις οτι δεν ειναι καθολου πρεπων να εκθετεις υπαλληλους οποιας εταιρειας με τα ονοματα τους σε δημοσια συζητηση και μαλιστα να τους χαρακτηριζεις.Εγω στην θεση σου θα παραπονιομουν για την τελλας σαν εταιρεια μιας και αυτη ειναι υπευθυνη για την καταρτιση του προσωπικου της αλλα οχι και να λες και ονοματα!Θα σου αρεσε εσενα να στο κανανε?Ισοτιμο αν θες ειναι να λες επωνυμα αλλων αν αναφερεις και εσυ το επωνυμο σου εδω και οχι πισω απο ενα nickname!

tsant7
24-01-06, 17:58
Πάντως, σήμερα (24/1) το πρωί, ο ίδιος ο προϊστάμενος τηλεποικινωνιακού διαμερίσματος Ιωαννίνων-Άρτας επιβεβαίωνε τις εργασίες που θα κρατήσουν μέχρι αύριο και θα προκαλέσουν "διακυμάνσεις στην ποιότητα των συνδέσεων"

pankostas
24-01-06, 21:48
wizardakis οπως καταλαβες ανεφερα ενα ονομα ενος υπαλληλου ο οποιος με εξυπηρετησε και και με βοηθησε.Γιατι να μην τον αναφερω?
Τα καλα νομιζω οτι πρεπει να τα λεμε.Εστειλα και e-mail στη Τελλας οπου τον ευχαριστω.
Αν δεν ελεγα καλα λογια για τον υπαλληλο που αναφερα το ονομα του τοτε θα τον εξεθετα.
Αυτο σε πειραξε εσενα?

ntampa7
24-01-06, 21:50
είναι μεγάλο λάθος ακόμη κι αν σε εξυπηρέτησε. δεν τον ρώτησες αν θέλει να εμφανίζεται το ονομά του δημόσια σε ένα forum...σωστά?
άλλο να στέλνεις mail και να ευχαριστείς την εταιρεία και άλλο να δημοσιεύεις το ονομά του εδώ....

pankostas
24-01-06, 21:59
Φιλε μου εχεις δικιο.
Αλλα σ αυτο που αναφερει ο wizardakis οτι ειναι η υπευθυνη η Τελλας για την καταρτιση του προσωπικου της δεν νομιζω οτι η Τελλας σαν εταιρεια άλλα λεει στον εναν υπαλληλο και άλλα στον αλλον.Αφου η αλλη ουτε καν το τηλεφωνο μου δεν ρωτησε για να το δει.Σιγα τι την ειπα?Χαζοβιολα την ειπα και δεν αναφερα το δικος το ονομα.

ntampa7
24-01-06, 22:21
ναι αλλά είπες το όνομα αυτού που σε βοήθησε χωρίς να έχεις ζητήσει την αδειά του να το αναφέρεις...

wizardakis
25-01-06, 00:33
και εννοειται οτι αν ηξερες και το ονομα της χαζοβιολας που λες θα την ανεφερες στεγνα.:lol:

pankostas
29-01-06, 11:06
και εννοειται οτι αν ηξερες και το ονομα της χαζοβιολας που λες θα την ανεφερες στεγνα.:lol:

Αν η γιαγια μου ειχε ................ θα ηταν παππους μου:lol: :lol: :lol:

xakasou
31-01-06, 23:18
Υπομονή....Δεν μπορείς να κάνεις κάτι δυστυχώς.

Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL

εκείνο που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε είναι να συγκρατουμε ή να ρωτάμε τα ονόματα των υπαλλήλων και αν είμαστε δυσαρεστημένοι να διαμαρτυρόμαστε προς την εταιρία. πάντοτε κόσμια ενοείται. έτσι ίσως ξεφορτωθούμε κάποιους άσχετους. όσο χαζοί κι αν ειναι στην τελλας, αν ερθουν 2-3 αναφορές με παράπονα για τον ίδιο υπάλληλο κάτι θα κάνουν, δε μπορεί.

εγώ πάντως αυτό κάνω, τους δίνω. σε τελική ανάλυση γιατί ένας άσχετος και τεμπέλης να τρώει το ψωμάκι κάποιου άλλου που έχει όρεξη για δουλειά;

wizardakis
01-02-06, 01:11
Σε καθε δουλεια υπαρχουν υπαλληλοι που κανουν καλα την δουλεια τους γιατι πολυ απλα ετσι λειτουργουν και αλλοι που ειναι απλως αδιαφοροι!Τον αν μια εταιρεια ανεχεται αυτους τους υπαλληλους δειχνει και την βιτρινα της κατα ενα μερος !Αν εγω δωσω καποιον που δεν με εξυπηρετησε καλα και μετα μου βγουν αλλοι πεντε εξι απο δαυτους νομιζεις οτι θα καθομαι να ασχολουμαι?Εσωτερικες διαδικασιες της εταιρειας πρεπει να ειναι αυτες.Τωρα εσυ φιλε xakasou απ οτι καταλαβαινω θελεις να ασκησεις και καποιο ειδος εξουσιας .Ποιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις η θα υποδειξεις για το ποιος πρεπει να φαει ψωμι??Και επιπλεον πως μπορεις εσυ να κρινεις αν καποιος κανει καλα την δουλεια του?Ο διευθηντης του εισαι για να δεις πως κινειται γενικοτερα στον εργασιακο του χωρο!Σκεψου μονο αυτο!Οι υπαλληλοι κανουν την εταιρεια!Κακοι υπαλληλοι σημαινει προβλημα στο οργανογραμμα της εταιρειας .
Παντως αν δεις και σε αλλα thread απο αλλους provider μαλλον επικρατει μια flat κατασταση σε ολους τους παροχους!
Τα ιδια ειπαμε και για vivodi τα ιδια και για hol τα ιδια και για forthnet!Μην τα ξαναλεμε οποτε!

Συγνωμη για το υφος μου αλλα δεν μπορω να ακουω περι ψωμιων και τετοια!

Salvador
01-02-06, 01:41
πατε καλα ρε?
Γιατι να μην πει το ονομα του υπαληλλου δεν το καταλαβα?
Ξεκοληστε απο αυτην την νοοτροπια δημοσιου.
Δεν πρεπει δηλαδη να υπαρχει αξιοκρατια καθολου?
Αν δεν ξερει που παν τα 4 να παει να δουλεψει πακετας.
Τι δουλεια εχει εκει...ποιος ειναι ο ρολος του?
Μην λεμε οτι θελουμε τωρα!
Και να σας πω και το καλυτερο παραδειγμα?
Οταν σηκωνει το τηλεφωνο δεν λεει.. " ονομαζομαι ΤΑδε Ταδε πως μπορω να σας εξυπηρετησω?"
Αυτο γιατι το λεει δηλαδη,για να μεινει μυστικο?
Για να παραπονεθεις αν δεν κανει καλα την δουλεια της.
Δηλαδη αν επερνε τηλεφωνο και την εδινε στα ισα σε καποιον προισταμενο θα ηταν καλυτερα?

sdikr
01-02-06, 01:45
Είναι προσωπική επικοινωνία την οποιά δεν έχεις δικαίωμα χώρις άδεια και των δυο πλευρών να την βγάλεις δημόσια ;)

Μπόρεις να κάνεις χρήση του ονόματος μόνο σε ανώτερο του ή σε πχ ΕΕΤΤ ή ΙΝΚΑ

wizardakis
01-02-06, 02:19
επισης το να αναφερει καποιος υπαλληλος το ονομα του στο τηλεφωνο ειναι επισης αντικανονικο.Η σωστη διαδικασια ειναι στο 134 που λενε θεση ταδε.Αλλο βεβαια το τι γινεται...

the_Mask
02-02-06, 23:25
Οντως τις τελευταιες μερες υπαρχει μεγαλο προβλημα ακομη και με ΟΤΕΝΕΤ

NoYmErOs
06-02-06, 19:28
Οντως τις τελευταιες μερες υπαρχει μεγαλο προβλημα ακομη και με ΟΤΕΝΕΤ

Με οτενετ όλα μια χαρά..

καλύτερα από κάποιους άλλους…




Αλλά εσύ τι πρόβλημα έχεις ?

the_Mask
07-02-06, 00:02
Με οτενετ όλα μια χαρά..

καλύτερα από κάποιους άλλους…




Αλλά εσύ τι πρόβλημα έχεις ?


ασταθη ταχυτητα κατα την διαρκεια της ημερας.. απο 18 έως 35 και καποιες στιγμές error 721
...otenet ondsl kit

aposkyro
18-02-06, 15:53
pankostas το ρούτερ απο που το πήρες?

erotser
08-03-06, 12:24
Τωρα εσυ φιλε xakasou απ οτι καταλαβαινω θελεις να ασκησεις και καποιο ειδος εξουσιας .Ποιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις η θα υποδειξεις για το ποιος πρεπει να φαει ψωμι??Και επιπλεον πως μπορεις εσυ να κρινεις αν καποιος κανει καλα την δουλεια του?
Φιλε WizardAkis πρωτον να διευκρινησω οτι δεν συμφωνω με το να δημοσιευονται ονοματα στο νετ, (ειτε για καλο, ειται για κακο) τουλαχιστων οχι χωρις την συγκαταβαση το ιδιου, αλλα, οταν μιλαμε για μια εταιρια παροχης υπηρεσιων η κυρια, -αν οχι η μονη- πηγη εσοδων ειναι η... παροχη υπηρεσιων, δηλαδη, οι πελατες της, σαν paying customers εχουμε ΚΑΘΕ δικαιομα να νιωθουμε την οποιαδηποτε εξουσια, (ας μην ξεχναμε το "the customer's always right") θα ακουστω κακος, αλλα οσον αφορα το πιος θα κρινει το αν θα φαει ψωμι η οχι, και βεβαια θα το κρινει ο πελατης, και ΚΑΘΕ διευθυντης πρεπει να το ξερει αυτο γιατι απο εργαζομενους που δεν κανουν καλα την δουλεια τους, δεν θα φαει ψωμι ουτε ο διευθυντης.
Τελος κατι, που θα πρεπει να ξερει ΚΑΘΕ διευθυντης πωλησεων ειναι οτι το after sales μετα το marketing ειναι ο πιο σημαντικος τομεας μιας επιχειρησης.

ntampa7
08-03-06, 12:27
συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ο εκάστοτε υπάλληλος σε μια τέτοια θέση εκφράζει την εταιρεία και δεν λειτουργεί αυτοβούλως.
ότι λέει του είπε η εταιρεία να το πεί άρα δεν φταίει αυτός για να σχολιαστεί το ονομά του δημόσια αλλά η εταιρεία.

the_Mask
08-03-06, 15:31
Τελος κατι, που θα πρεπει να ξερει ΚΑΘΕ διευθυντης πωλησεων ειναι οτι το after sales μετα το marketing ειναι ο πιο σημαντικος τομεας μιας επιχειρησης.

Δυστηχως εδω στο Ελλαδισταν ο καθε Διευθηντης (ασχετου τμηματος) κοιταζει το πως θα πουλησει διεθηντιλικι και μουρη στους υφισταμενους και οταν χρειαστει να παρει bonous απο την εταιρεια να τους κανει την ζωη δυσκολη και να χρησιμοποιει και την συνηθη φραση "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ?" καθε φορα που θελησει να περασει το δικο του με αθεμητα μεσα.
Πως να παει μπροστα ο τοπος?

pts
08-03-06, 15:47
συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ο εκάστοτε υπάλληλος σε μια τέτοια θέση εκφράζει την εταιρεία και δεν λειτουργεί αυτοβούλως.
ότι λέει του είπε η εταιρεία να το πεί άρα δεν φταίει αυτός για να σχολιαστεί το ονομά του δημόσια αλλά η εταιρεία.

Λειτουργεί και αυτοβούλως. Υπάρχουν εκατοντάδες συνδυασμοί αιτημάτων, ερωτήσεων, παραπόνων κλπ. και κατά συνέπεια δεν μπορούν να τηρηθούν πιστά κάποια πρότυπα απαντήσεων.

Η κάθε εταιρία είναι υπεύθυνη για αυτούς υπό την προϋπόθεση ότι έχει λάβει συγκεκριμένη καταγγελία για τις ενδεχόμενες παρατυπίες τους.

nrg_polini
09-03-06, 04:45
Είναι προσωπική επικοινωνία την οποιά δεν έχεις δικαίωμα χώρις άδεια και των δυο πλευρών να την βγάλεις δημόσια ;)

Μπόρεις να κάνεις χρήση του ονόματος μόνο σε ανώτερο του ή σε πχ ΕΕΤΤ ή ΙΝΚΑ


says who?:hmm:


(λιγο αργα το θυμηθηκα :P )

the_Mask
09-03-06, 11:25
σαν paying customers εχουμε ΚΑΘΕ δικαιομα να νιωθουμε την οποιαδηποτε εξουσια, (ας μην ξεχναμε το "the customer's always right") θα ακουστω κακος, αλλα οσον αφορα το πιος θα κρινει το αν θα φαει ψωμι η οχι, και βεβαια θα το κρινει ο πελατης, και ΚΑΘΕ διευθυντης πρεπει να το ξερει αυτο γιατι απο εργαζομενους που δεν κανουν καλα την δουλεια τους, δεν θα φαει ψωμι ουτε ο διευθυντης.

εκτος απο δικαιωματα ομως υπαρχουν και υποχρεωσεις και το θεωρω υποχρεωση του πελατη να εχει σωστη συμπεριφορα απεναντι στον υπαλληλο και ειδικα ιδιωτικων εταιρειων που οπως γνωριζουν ολοι το κλιμα απο το δημοσιο διαφερει κατα πολυ ( π.χ μπορουν να ξερουν ακομη και ποσα λεπτα εκατσες στην τουαλετα ) , οσον αφορα τους διευθυντες ,ειναι λιγοι αυτοι που ιδρωνει το αυτι τους γιατι τα μπονουσακια πεφτουν χοντρα.
ειναι πολλα που δεν ξερει ο κοσμος που δεν εχει δουλεψει σε τετοιου ειδους εταιρειες γι'αυτο καλυτερα να μην βγαινουν ευκολα συμπερασματα,,,

kyriakoss
09-03-06, 17:32
Ένα απόγευμα πριν από κανένα χρόνο πήρα τηλέφωνο στο 13800 και ζήτησα τιμές για static IP. Ο υπάλληλος μου είπε: «Πάρτε τηλέφωνο αύριο το πρωί για να μιλήσετε με κάποιον για τα πακέτα office. Εμάς μας έκοψαν την πρόσβαση στο συγκεκριμένο αρχείο, γιατί λέγαμε ΒΛΑΚΕΙΕΣ στους πελάτες»
Ναι!!! «γιατί λέγαμε βλακείες» μου είπε.
Καλή η ειλικρίνεια δε λέω....

apostol70
10-03-06, 15:36
Ένα απόγευμα πριν από κανένα χρόνο πήρα τηλέφωνο στο 13800 και ζήτησα τιμές για static IP. Ο υπάλληλος μου είπε: «Πάρτε τηλέφωνο αύριο το πρωί για να μιλήσετε με κάποιον για τα πακέτα office. Εμάς μας έκοψαν την πρόσβαση στο συγκεκριμένο αρχείο, γιατί λέγαμε ΒΛΑΚΕΙΕΣ στους πελάτες»
Ναι!!! «γιατί λέγαμε βλακείες» μου είπε.
Καλή η ειλικρίνεια δε λέω....

:lol: :up: :rofl: :rofl:

Τρομερή αυτογνωσία έχουν οι τύποι

AKISHELLAS
11-03-06, 08:46
Κ τρομερη εξυπηρετηση ,βασικα απο τις καλυτερες :shifty: .

mairoula
11-03-06, 10:13
ναι γι'αυτο καποτε περιμενες 40 λεπτα αναμονη για να μιλησεις στο τεχνικο τμημα :mad:

AKISHELLAS
11-03-06, 10:47
Συμφωνο κ επαυξανω , μαλλον δεν με καταλαβες ...

Οπως συμφωνο κ με

"Πίσω απο εναν τέλειο άντρα κρύβεται μια τέλεια γυναίκα..."

Ναι , παντα απο πισω ...:shifty:

mairoula
11-03-06, 13:24
Δεν πιανω το χιουμορ σου γιάυτο το προσπερναω...Παντως γενικα ολες οι εταιρειες εχουν υπερ και κατα και οταν λεω ολες εννοω ολες.:cool:

AKISHELLAS
11-03-06, 14:08
Μαλλον εισαι μικρη για να με καταλαβεις...
Παντως εδω συμφωνο

Παντως γενικα ολες οι εταιρειες εχουν υπερ και κατα και οταν λεω ολες εννοω ολες.

gentux
11-03-06, 14:37
Παιδιά για την επόμενη δήλωση έχω λόγους, κάθε φορά που καλώ στο Tech Support της Otenet και απαντά γυναίκα το κλείνω στα καπάκια και καλώ πάλι ....


You know we love you :respekt:

kyriakoss
12-03-06, 07:13
Παιδιά για την επόμενη δήλωση έχω λόγους, κάθε φορά που καλώ στο Tech Support της Otenet και απαντά γυναίκα το κλείνω στα καπάκια και καλώ πάλι ....

Μην γίνεσαι άδικος, υπάρχουν και καλές τεχνικοί στον ΟΤΕ. Με έχουν εξυπηρετήσει άψογα μερικές φορές. Σαν τεχνικός σας λέω ότι το παν δεν είναι οι γνώσεις, αλλά η εμπειρία και το ενδιαφέρον για τη δουλειά σου. Δυστυχώς, πολλοί υπάλληλοι στην τηλεφωνική υποστήριξη, δεν έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα στην πράξη. Βασίζονται στο manual και τις γραπτές οδηγίες του στιλ ‘πελάτης λέει αυτό – απαντάς αυτό’ Και βέβαια όταν πάνε στο σπιτάκι τους, δεν την ψάχνουν γενικότερα...

mairoula
12-03-06, 10:13
Eiμαι γυναικα, program designer,εριξα απιστευτο ιδρωτα και ξενυχτι να διαβαζω κωδικες και γλωσσες προγραμματισμου και απ'οτι βλεπω οσες γενιες και αν περασουν ο Ελληνας θα ειναι πουριτανος.Ευχομαι hex μια μερα να εχεις τοσο σοβαρο προβλημα στην adsl σου και την λυση να στην δωσει γυναικα.Μονο τοτε θα αναθεωρησεις και θα εκτιμησεις καποια πραγματα.

JMK1234
12-03-06, 12:36
Συμφωνώ απόλυτα με τον salvador αλλά όχι δημόσια το όνομα του υπαλλήλου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.