PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΕΣ περι 3+3 forthnet και OTE



thanos.k
24-01-06, 03:05
λοιπον εφτασε η ωρα η καλη και εγω να βαλω ασυμετρη ψηφιακη πανακριβη γραμμη.
εχοντασ διαβασειι το φορουμ αρκετες ωρες καιρος να διατυπωσω τισ αποριες μου.
το καλυτερο απο οτι διαβασα ειναι να κανω εγω την ενεργοποιηση και να εχω εγω την κυριοτητα τησ γραμμης.
Λεω να παω αυριο κιολας να κανω αιτηση το ποσο περιπου ειναι στα 35 ευρω ετσι ??
σκευτομαι να αγορασω FORTHnet ADSL-in-a-box PSTN 3 + 3 ΜΗΝΕΣ ΔΩΡΟ 129 τελικη με φπα.
ασ πουμε οτι το εχω και αυτο μετα απο 2 μερες ασ πουμε οτι γινει και η ενεργοποιηση τησ γραμμης.
1 ΠΟΙΑ θα ειναι η χρεωση μου καθε μηνα απο τουσ 6?
2 επισης βλεπω και αυτο "Δωρεάν εξοπλισμός και ενεργοποίηση γραμμής".
την ενεργοποιηση δεν μπορω να την κανω εγω ???
3 επισης λεει καπου "Η προσφορά ισχύει για ενεργοποιήσεις έως και 31/01/2006 και αφορά συνδρομή Internet και πάγιο γραμμής ADSL."
και ρωτω εγω ΠΑΓΙΟ adsl δεν θα πληρωνω στον ΟΤΕ???
4 επισης κατι ακομα "Τρίμηνη Συνδρομή (+3 μήνες δώρο για ενεργοποιήσεις μέχρι και 31/01/2006) FORTHnet ADSL 1Bill 384 Dynamic (πάγιο ADSL πρόσβασης + συνδρομή Internet)." το 1bill δεν ειναι αοριστου η τελος παντων κατι αλλο απο το 3+3 ισωσ καποια επιλογη ανανεωσησ μετα τουσ 6 μηνες???



ας με βοηθησει καποιος.
και τελος ποσο τελικα με φπα θα μου κοστισουν αυτοι οι 6 μηνες ολοι μαζι???

Crosstalk
24-01-06, 03:08
Εαν πας να παρεις την γραμμη απο τον ΟΤΕ κατευθειαν δεν γινεται να πας να παρεις λυση σε κουτι (π.χ. ADSL in a box).

Συγκεκριμενα για φορθνετ θα πας για συνδρομη 3+3 fast internet!

johnios
24-01-06, 03:55
Αν πάρεις ADSL-in-a-box τότε δεν πληρώνεις τίποτα περισσότερο από τα 129 ευρώ για όλο το 6μηνο.
Αν πάρεις 1bill πληρώνεις και τη γραμμή και την συνδρομή στην forthnet. Ισχύει ο τιμοκατάλογος στο site. H 1bill είναι αορίστου.
Αν πάρεις γραμμή από τον οτε, πληρώνεις στον οτε τέλος ενεργοποίησης 41 ευρώ και το μηνιαίο πάγιο της γραμμής (19 ευρώ για 384). Επιπλέον πληρώνεις για ότι συνδρομη επιλέξεις. Για forthnet πας σε flat rate 3+3.

thanos.k
24-01-06, 07:06
δηλαδη με συμφερει να παω μονο να αγορασω το πακετο 3+3 ?
δεν πιστευω να με δεσμευει περα απο τουσ 6 μηνεσ συνολικα οπωσ κανει πχ η οτενετ που σου λεει 2+2δωρο αλλα τουλ 12 μηνεσ συμβαση.
αυτο με καιει εμενα.μετα τουσ 6 μηνεσ να ειμαι ξεκαθαρος.
εχει σημασια αν το παρω απο γερμανο-η απο ενα απλο καταστημα της γειτονιας με pc
? η απο το ε-shop ?
αυτο με τα πακετα ποτε δεν το καταλαβα πως μπορουν με τοσο μικρο κοστος να προσφερουν.... και αν πας και δεσμευτεις σου τα παιρνουν κανονικα και με το νομο ?
εχει πακετο για 512 η4νετ ?? εσεις τι θα λεγατε 512 η 384 ??

yiayog
24-01-06, 20:29
θα σου προτεινα 512 γραμμη απο τον οτε δικια σου(γυρω στα 25 ευρο τον μηνα)
και 384 συνδρομη απο καποιον provider(δικια σου επιλογη,π.χ 4νετ που ειναι στα 11 ευρο τον μηνα)
εκτος και αν οικονομικα σε παιρνει και πας σε μεγαλυτερες ταχυτητες,αλλα συμφωνα με τις τιμες που ισχυουν μεχρι τωρα νομιζω οτι 512/384 ειναι value for money:cool:

loner
24-01-06, 20:46
Τα θετικα:
1.Αν παρεις το κουτι, πληρωνεις 129€ και ξεμπερδευεις. Δεν σε δεσμευει κανεις να συνεχισεις μετα. Α, και η Οτενετ ΔΕΝ σε υποχρεωνει να συνεχισεις. Απλα σου λεει οτι εχει προσφορα μετα αν κανεις δωδεκαμηνη συμβαση.
2.Δεν χρειαζεται να ειναι η γραμμη στο ονομα σου.
3.Κακα τα ψεματα ειναι πολυ καλη προσφορα. Και σου μενει και ο εξοπλισμος...

Καλυτερο ειναι να το παρεις απο καποιο καταστημα για να κανεις και την αιτηση εκει. Οχι απο το e-shop. Ενεργοποιηση υπολογισε μεχρι 12 εργασιμες (λεω εγω τωρα)....
Τα αρνητικα:
1. Το μοντεμ ειναι για τα μπαζα (αν εχεις απαιτησεις). Πρεπει να παρεις ενα καλο router.
2. Δεσμευεσαι για 6 μηνες με 4νετ. Τουτεστιν οτι αν το DSLAM σου ειναι πιτα δεν μπορεις να κανεις αιτηση για αναβαθμιση σε 512 για να ξεμπλοκαρεις λιγο.
3. Αρκετες περιοχες εχουν προβληματα με 4νετ. Προσεξε το λιγο....

Εναλλακτικη λυση; Οτι σου ειπαν τα παιδια. 512 γραμμη απο ΟΤΕ και παροχεα της επιλογης σου. Εκει να λαβεις πολυ σοβαρα την προσφορα της 4νετ. Δεν κανω διαφημηση αλλα ειναι προσφορα πως να το κανουμε....

thanos.k
25-01-06, 04:58
δηλαδη μπορω να παρω το on dsl Kit και να το εχο μονο για 4 μηνες που ειναι συνολικα 2 +2 ?? στη διαφημιση λεει οτι απαιτηται δεσμευση 12 μηνες. ....
αν δινει οτε χορισ δεσμευση για παραπανο μηνεσ τοτε ΟΤΕ με χιλια.... τουλαχιστον αν κατι δεν παει καλα μπορο να τουσ τα χωσω ανετα.

thanos.k
25-01-06, 19:28
τελικα πηρα on dsl κιτ αν και ξερω οτι θα βγει καινουρια προσφορα.... δεν αντεχω το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχω επιλεξει αν θα δεσμευτω η οχι ........
να δεσμευτω για 12 μηνες //?

yiayog
25-01-06, 23:18
τελικα πηρα on dsl κιτ αν και ξερω οτι θα βγει καινουρια προσφορα.... δεν αντεχω το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχω επιλεξει αν θα δεσμευτω η οχι ........
να δεσμευτω για 12 μηνες //?



μαλλον δεν καταλαβαινεις
μας ρωτας αν θα "παντρευτεις" καποιον isp,αμα γουσταρεις τοσο πολυ,ε τι να κανουμε "παντρεψου τον",αλλα μου την σπαει που πριν ακομα δεσμευτεις ξερεις οτι θα σου βγει καινουρια "γκομενα" στην πορεια αλλα δυστηχως για 12 μηνες δεν θα μπορεις να κανεις ΤΙΠΟΤΑ:cool:

thanos.k
26-01-06, 03:20
για 4 ενοοεις δεν επελεξα 12.
η γραμμη επισης λεει το συμβολαιο οτι μενει σε εμενα
μετα τους 4 μπορω να κανω οτι θελω.
επισης ΚΑΜΙΑ εταιρια αοπ ολεσ αυτεσ που ψαχνω τοσο καιρο εδω σερρες δεν μπηκε στο κοπο να μου εξηγησει μερικα βασικα πραγματα.
και αν εχω προβλημα στον οΤΕ ΘΑ τουσ κανω οτι περναεια πο το χερι μου και απο ο νομο.
πως να εμπιστευτω εναν isp οταν προσπαθει να με πεισει οτι πρεπει εκτοσ απο νετ να παρωκαι τηλεφωνια ??? και δεν παραδεχεται οτι η ποιοτητα ΔΕΝ εχει καμια σχεση με του οτε .δεν φτανει που συμπιεζουν τις γραμμες μασ κοροιδευουν και απο πανω.
επισης γενικα ειδικα τον τελευταιο καιρο η κατασταση του οτε εχει βελτιωθει δραματικα.
πηγα σημερα στισ 2¨18 κανονικα ειχαν κλεισει και με εξυπηρετησαν κανονικα. και παραδεχτηκαν οτι μπορει η ταχυτητα να μην ειναι αυτη που θα πρεπει αλλα θα κανουν οτι μπορουν γιανα διορθωθει οποιοδηποτε προβλημα.
στις σερρες 2 εταιριες εχουν καλλεσ ταχυτητες Τελλας και Οτε και δεν καταλαβαινω κατι..εφοσον και η τελλας τον οτε χρησιμοποιει γιατι να μην εχουμε την ιδια ταχυτητα μπορει καποιοσ να μου εξηγησει λιγακι γιατι εχω μπερδευτει με τοσα που ακουσα σημερα

yiayog
26-01-06, 17:53
ακου φιλε μου, η επαρχια ειναι επαρχια
το καλο ειναι βεβαια οτι υπαρχουν (ακομα ευτυχως)καλυτερες διαπροσωπικες σχεσεις
εχεις δικιο στο οτι μερικοι isp παιζουν καλα και αλλοι οχι.αυτο δεν συμβαινει μονο στις σερρες αλλα και σε ολη σχεδον την επαρχια.
για αυτο σε συμβουλεψα και σε συμβουλευω να παρεις δικια σου γραμμη οτε
και απο κει και περα παιρνεις demo απο διαφορους ιsp και βλεπεις τι παιζεται.
παιρνεις 3 μηνες απο καποιον και αν στην πορεια σου κανει νερα δοκιμαζεις αλλον(αυτο ειναι το πλεονεκτημα της δικιας σου γραμμης).
οσο για την τηλεφωνια που λες κανενας isp δεν σε υποχρεωνει να δεσμευτεις μαζι του και γιαυτην.(κανενας isp δεν δινει(απο οτι ξερω) δωρεαν αστικες κλησεις οταν η γραμμη dsl δεν ειναι δικια του)
χαλαρωσε και απολαυσε την dsl συνδεση σου και οτι μικροπροβληματα σου παρουσιαστουν μην ανυσηχεις και τα παιδια του foroum ειναι αρκετα καταρτισμενα και θα σε βοηθησουν.
ακουσε με και μενα που ακομα ειμαι με isdn λογω μη υπαρξης dslam:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.