PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντί για netfaster, linksys



harry86
10-06-09, 17:40
Είμαι νέος συνδρομητής της hol. Έχω κανονικά ιντερνετ από το netfaster αλλά θέλω να έχω με το παλιό μου ρούτερ το linksys. Το θέμα είναι ότι πρέπει να δηλώσω username και password στο linksys για να συνδεθώ. Τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ.

treli@ris
10-06-09, 17:59
Αν εχεις POTS τηλεφωνια μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε ρουτερ. Βαζεις τους κωδικους σε αυτο και εχεις κανονικα συνδεση.

lehrer
10-06-09, 18:12
Είμαι νέος συνδρομητής της hol. Έχω κανονικά ιντερνετ από το netfaster αλλά θέλω να έχω με το παλιό μου ρούτερ το linksys. Το θέμα είναι ότι πρέπει να δηλώσω username και password στο linksys για να συνδεθώ. Τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ.

Αν δεν εχεις username και password μπες στο www.hol.gr/registration να τους φτιαξεις. Μετα θα τους εισαγεις στο ρουτερ σου και θα εισαι ενταξει.

harry86
10-06-09, 18:18
Τι είναι POTS τηλεφωνία; Τους κωδικούς που έβαλα στην hol βάζω και στο linksys αλλά δε συνδέεται. Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

lehrer
10-06-09, 18:24
Τι είναι POTS τηλεφωνία; Τους κωδικούς που έβαλα στην hol βάζω και στο linksys αλλά δε συνδέεται. Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Pots τηλεφωνια ειναι η λεγομενη κλασσικη τηλεφωνια οπου το τηλεφωνο ειναι στην πριζα στον τοιχο. Αν το καλωδιο του τηλεφωνου πηγαινει στο ρουτερ τοτε εχεις τηλεφωνια μεσω Ιντερνετ, το λεγομενο Voip.
Κανε μια επανεκινηση στο ρουτερ και περασε ξανα τους κωδικους. Προσεξε να ειναι ακριβως αυτοι που εχεις απο HOL.

treli@ris
10-06-09, 18:25
Τι είναι POTS τηλεφωνία; Τους κωδικούς που έβαλα στην hol βάζω και στο linksys αλλά δε συνδέεται. Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;

Τη συσκευη τηλεφωνου τη συνδεεις στη πριζα κατευθειαν ή πανω στο ρουτερ? Στη 1η περιπτωση εχεις POTS (http://en.wikipedia.org/wiki/Plain_old_telephone_service) και στη 2η VOIP (http://el.wikipedia.org/wiki/VoIP) τηλεφωνια.

harry86
10-06-09, 18:33
Άρα έχω POTS τηλεφωνία. Τους κωδικούς τους βάζω ξανά και ξανά αλλά τίποτα. Το φωτάκι παραμένει κόκκινο στο linksys. To username πρέπει να έιναι της μορφής username@hol.gr λογικα ε; Έτσι το βάζω. Βρήκα και αυτό: Αφήνεις τις ρυθμίσεις όπως τις είχες στην Forthnet εκτός από την παρακάτω αλλαγή:
Dsl mudulation: multi mode αντί για g.dmt

Ισχύει αυτή η ρύθμιση; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

treli@ris
10-06-09, 18:36
Εισαι σιγουρα ενεργοποιημενος?? Στη φορμα του site για τη πορεις ενεργοποιησης τι σου βγαζει? Παρε ενα τηλ για να το ελεγξεις

*το username σωστα το γραφεις
*ρυθμισεις στο ρουτερ δεν αλλαζεις, κι εγω διαφορετικο εχω και δεν πειραξα κατι

lehrer
10-06-09, 18:39
Άρα έχω POTS τηλεφωνία. Τους κωδικούς τους βάζω ξανά και ξανά αλλά τίποτα. Το φωτάκι παραμένει κόκκινο στο linksys. To username πρέπει να έιναι της μορφής username@hol.gr λογικα ε; Έτσι το βάζω. Βρήκα και αυτό: Αφήνεις τις ρυθμίσεις όπως τις είχες στην Forthnet εκτός από την παρακάτω αλλαγή:
Dsl mudulation: multi mode αντί για g.dmt

Ισχύει αυτή η ρύθμιση; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Το username το εισαγεις σωστα. Στο dsl modulation φανταζομαι εχει και την επιλογη adsl2+. Ρυθμισε το σε αυτη την επιλογη.
Αν δεν την εχει επελεξε το multi mode ή "Αυτοματο"

nassospr
10-06-09, 18:39
Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι.
Βαλε username: guest@adsl.gr και password: guest


Τόσες διαφημίσεις με τον νεαρό εφευρέτη της HOL να γράφει στο τέλος ‘εγκατάσταση εξοπλισμού χωρίς ρυθμίσεις’ και κάνεις τελικά δεν τις προσέχει.

lehrer
10-06-09, 18:44
Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι.
Βαλε username: guest@adsl.gr και password: guest


Τόσες διαφημίσεις με τον νεαρό εφευρέτη της HOL να γράφει στο τέλος ‘εγκατάσταση εξοπλισμού χωρίς ρυθμίσεις’ και κάνεις τελικά δεν τις προσέχει.

Οι διαφημισεις αναφερονται στον δικο τους εξοπλισμο, φανταζομαι.:)
Αν και οταν συνδεθηκα εγω στην αρχη εμπαινα κανονικα με τους κωδικους του προηγουμενου παροχου.

harry86
10-06-09, 18:59
Τα δοκίμασα όλα και τίποτα. Σε μια ρύθμιση το linksys έχει PPPoA ενώ το netfaster με το οποίο έχω κανονικά ίντερνετ έχψει PPPoE. Παίζει ρόλο αυτό; Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...:hmm:

lehrer
10-06-09, 19:14
Βαλε PPPoE

africa_twin
10-06-09, 19:40
αν έχεις παλιό firmware στο linksys καλό θα ήταν να του κάνεις καμιά αναβάθμιση και μετά reset και να του περάσεις πάλι user & pass.
Αν έβαζες και μια φωτο της πρώτης σελίδας του router θα μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο στις ρυθμίσεις γιατί το είχα παλιότερα αλλά δεν το έχω τώρα.

harry86
10-06-09, 20:09
Εντάξει παιδιά έφτιαξε. Το γύρισα από PPPoA σε PPPoE και συνδέθηκε αμέσως. Σας ευχαριστώ όλους:oneup:

georgep138
10-06-09, 20:10
Βάλε PPPoE / LLC

valen_gr
12-06-09, 01:59
Οι διαφημισεις αναφερονται στον δικο τους εξοπλισμο, φανταζομαι.:)
Αν και οταν συνδεθηκα εγω στην αρχη εμπαινα κανονικα με τους κωδικους του προηγουμενου παροχου.

Δεν εμπαινες με τους κωδικους του παλαιο παροχου. Δεν εμπαινες με κανεναν κωδικο.Στο ιδιοκτητο της HOL δεν γινεται πλεον authenitcation στον radius. Συνδεεσαι οτι χαζομαρα και να γραψεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.