PDA

Επιστροφή στο Forum : εκτυπωτής στο USB port του Fritz 7140 ??



tolisn
10-06-09, 20:08
Γειά σας

Προσπάθησα να συνδέσω ένα θσβ εκτυπωτή (HP laserjet 1010) στην USB πορτα του fritz. 7140. Έχω δυό υπολογιστές και ο εκτυπωτής ήταν συνδεδεμένος στον έναν. Για να κάνω εκτύπωση απο τον δευτερό έπρεπε να ανοίξω και τον άλλο.
Αυτές τις μέρες πήρα ένα WLAN Fritz 7140 που έχει μια USB πορτα όπου μπορείς να συνδέσεις έναν USB εκτυπωτή και να τον κάνεις εκτυπωτή δικτύου.
Σύνδεσα λοιπόν τον εκτυπωτή στο Fritz και εγκατέστησα το κατάλληλο πρόγραμμα. Πράγματι μετά την εγκατάσταση εμφανίστηκε στις θύρες του συστήματος και μία θήρα με ονομασία "FritzBox USB printer port" Άλλαξα λοιπον την θύρα του εκτυπωτή στην νέα θύρα του Fritz. Μέχρι τώρα όλα καλά, έκανα και μια δοκιμαστική εκτύπωση και όλα πήγαν τέλεια.
Σειρά λοιπόν είχε και ο άλλος υπολογιστής. έκανα την εγκατάσταση αλλά δεν μου εμφανίζει την πρόσθετη θύρα "FritzBox USB printer port". Ο δεύτερος υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο fritz και λειτουργεί στο δίκτυο κανονικά.

Υπάρχει κάποιος που να έχει συνδέσει USB εκτυπωτή στο Fritz με δύο υπολογιστές και να τον βλέπει από τους δύο ?

binary_dreamer
18-06-09, 17:42
καλησπέρα. το έχω κάνει εγώ. είναι καταρχήγν στο ίδιο domain/workgroup? μήπως τρέχεις vista? γιατί με αυτό το λειτουργικό είχα θέμα.

tolisn
19-06-09, 07:02
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Οι δύο υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο fritz box και έχουν λειτουργικό Win XP home. Φυσικά είναι και στο ίδιο workgroup για να λειτουργούν σαν δίκτυο
Απλός στον έναν δεν μου εμφανίζει την πρόσθετη πόρτα (FritzBox USB printer port) για να μπορέσω να στήσω τον εκτυπωτή.

aa144
19-06-09, 10:43
Πριν κάνεις την αλλαγή, σε ποιόν υπολογιστή ήταν συνδεμένος ο εκτυπωτής; Σε αυτόν που λειτουργεί και τώρα ή σε αυτόν που δεν λειτουργεί τώρα; Τι εκτυπωτής ήταν; Είχες εγκαταστήσει το λογισμικό του εκτυπωτή και στους δυο υπολογιστές ή μόνο σε αυτόν που είχε τον εκτυπωτή άμεσα συνδεμένο (και που λειτουργεί ή που δεν λειτουργεί τώρα);

tolisn
19-06-09, 10:59
Ο εκτυπωτής είναι ένας HP laserjet 1010. Πριν την αλλαγή ήταν συνδεδεμένος στον υπολογιστή που δουλεύει. Το πρόγραμμα οδήγησης του εκτυπωτή το έχω εγκαταστήσει στου δύο υπολογιστές

aa144
19-06-09, 17:10
Βάλε για λίγο τον εκτυπωτή απευθείας στον υπολογιστή που τώρα δεν τον βλέπει, φτιάξτον να λειτουργήσει, και μετά ξανακάνε τη διαδικασία με το πρόγραμμα του ΦΡΙΤΣ από την αρχή.

Από μακρυά, τίποτε καλύτερο δεν μπορώ να προτείνω.

lx911
21-06-09, 16:34
Μεσω του USB remote connection που εχει το fritz δεν νομιζω να γινεται να βλεπουν μαζι και τα 2 τερματικα μαζι το εκτυπωτη... Θα πρεπει να κλεινεις το software απο τον 1ο υπολογιστη για να δουλεψει στον δευτερο... (δλδ μαπα το καρπουζι) καλο θα ηταν να το εκανε share μεσω δικτυου και να τον βλεπουν και τα 2 PC ταυτοχρονα. Αν εχει καταφερει κανει κατι τετοιο με το fritz ας μας πει... (δεν νομιζω να γινεται) :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.