PDA

Επιστροφή στο Forum : Και ένα μπράβο στον ΟΤΕ από εμένα.



kostthem
24-01-06, 19:49
Αφού πρώτα πήρα τηλέφωνο την Forthnet χθες και κανόνισα για την μετατροπή της σύνδεσής μου από 384 σε 1Mbit, πήρα τηλέφωνο στο 134 (στις 8 το βράδυ) και έκανα την αίτηση αναβάθμισης. Η κοπέλα ευγενέσταη μου απαντάει "σε μία με δύο ημέρες κύριε θα είστε έτοιμος".

Μου έκανε εντύπωση βέβαια. Μόλις ξύπνησα να πάω στην δουλειά και είδα τον καιρό.. σκέφτηκα.... ¨μπα, σιγά μην σηκωθούν να βγουν να δουλέψουν σήμερα".


Γυρνώντας από την δουλειά με έκπληξη είδα πως η γραμμή αναβαθμίστηκε πολύ πριν να περάσει 24ωρο!

Άπειρες φορές έχω εκφράσει την δυσαρέσκειά ή ακόμα και την αγανάκτησή μου με τον ΟΤΕ και για να είμαι δίκαιος πρέπει να ομολογήσω πως αυτή την φορά η εξυπηρέτησή μου ήταν πολύ γρήγορη και υποδειγματική!

al0000
24-01-06, 19:51
Και γω όταν πήγα από 384 σε 512 μου το κάναν σε μισή μέρα.

Καλό αυτό.

Hwoarang
24-01-06, 19:57
Και μένα. 5 ώρες απο 384-512. Μπράβο στον ΟΤΕ. Τα κάνει αυτά ώρες ώρες

vaggoulas
24-01-06, 20:07
Όταν είναι να πάρουν παραπάνω λεφτά από το πάγιο, κάνουν κάτι τέτοια :p

zafx
24-01-06, 20:18
Όταν είναι να πάρουν παραπάνω λεφτά από το πάγιο, κάνουν κάτι τέτοια :p
Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ, για σκέψου να τους έλεγες οτι θες να υποβαθμισεις τη γραμμη σου να δεις πως το αίτημα σου με μαγικό τρόπο θα χανόταν...

sdikr
24-01-06, 20:20
Εντάξει είναι γνωστό , μην ακουστεί κάτι καλό για τον Οτε αμέσως να πούμε οχι !

ΥΓ και η υποβάθμιση γίνεται άμεσα.

ReDeeMeR
24-01-06, 21:22
Εχώ κάνει υποβάθμιση σε 384 απο 512.Μισή μέρα

mrsaccess
24-01-06, 21:30
Και σε γνωστό την προηγούμενη εβδομάδα.

Υποβάθμιση από ISDN σε PSTN (για να μπει dsl μετά) σε 3 μέρες.

kostthem
24-01-06, 21:37
Απλά μου αρέσει να λέω τι αντιμετωπίζω είτε αυτό είναι κατά είτε υπέρ του ΟΤΕ.
Γιατί δεν πρέπει να έχουμε παρωπίδες.

teo_L20
24-01-06, 22:19
Πολύ γρήγορος ο ΟΤΕ.Αξίζει ένα μπράβο!
Θα λάβω υπόψην την αναβάθμιση στο μέλλον...

ReDeeMeR
24-01-06, 22:27
Παντα καλό θα είναι να θυμόμαστε κάθε φορά παίζει ρόλο και τι ζητάμε.Ξέρω πολύ καλά αν είναι να κάνεις μετατρόπη απο PSTN σε ISDN η το ανάποδο με η χωρίς δσλ επάνω μπορεί να μου αργήσει πολύ καιρό μιλάω ακόμη και για μήνα

chat1978
24-01-06, 22:33
Ρε παιδιά σιγά το δύσκολο πράγμα που πρέπεινα είναι.

Δεν το κατέχω κιόλας αλλά μου φαίνεται κάτι που πρέπει να γίνεται μπαμ-μπουμ.

Όχι πως θέλω να υποβαθμίσω τον ΟΤΕ, αλλά αν είναι κάτι τόσο απλό τότε για μια ακόμη φορά στην Ελλάδα αποδεικνύουμε ότι η Τελετουργία έχει μεγαλύτερη σημασία από την ουσία.
Αν κάνω λάθος στο πόσο εύκολο είναι να γίνει κάτι τέτοιο διορθώστε με.
Εγώ υποψιάζομαι και κάτι σε parsing πάνω στις αιτήσεις και ότι είναι τέτοιου τύπου να γίνεται αυτόματα.
Παρεπιτόντως δεν θέλω να ξεκινήσω διαμάχη.

gravis
24-01-06, 22:42
Η αναβαθμιση απο μια ταχυτητα σε μια αλλη, δεν χρειαζετε να μεταβει τεχνικος στο κεντρο, και να κανει αλλαγη καλωδιων κλπ,οπως γινεται την πρωτη φορα της εγκαταστασης adsl, απλως μεσω υπολογιστη δινουν την εντολη οτι αυτη η Port πλεον θα ειναι 512 ή 1024 ;)

sdikr
24-01-06, 22:44
το παν έχει να κάνει με την γραφειοκρατία,

και δεν είναι τόσο απλό, θέλει τουλάχιστον 3 ατόμα για να γίνει,
αυτόν στο 134, αυτόν που θα διαβάσει το αίτημα και θα το στείλει στο σωστό κέντρο και αυτόν που θα κάνει την αλλαγή.

Αν δοκιμάσεις να το κάνεις αυτό μέσω κάποιου isp, θα έχεις το Helpdesk, την καθηστέρηση μέχρι ο isp να το στείλει (ασχετα αν σου λεεί μα εγώ το έστειλα), να το πάρει το αρμόδιο τμήμα και να το στείλει στο ανάλογο κέντρο.


με λίγα λόγια εδώ φαίνεται οτι το σύστημα του οτε, τουλάχιστον για τις αναβαθμίσεις δουλέυει άψογα ;)

nrg_polini
25-01-06, 06:10
Κανονικα θα επρεπε να κανει την αλλαγη το 134 ή το αρμοδιο τμημα για το dsl αμεσα πριν κλεισουμε το τηλεφωνο, αλλα τεσπα :)

ReDeeMeR
25-01-06, 16:19
Σίγα να μην σου κάνει και καφέ.Να λοιπόν η διαδίκασια που ακολουθείτε για να γίνει μια αναβάθμίση.Εγώ ο συνδρομητής πέρνω τηλέφωνο.Ζητάω αναβάθμισή της γραμμής μου σε 384 απο 512.Την περνάει ο τηλεφωνητής online στο BCCS για όσους δεν το ξέρουνε είναι το σύστηνα μηχανοργάνωσης και διαχείρησης αιτημάτων του ΟΤΕ.Αυτό το σύστημα δίνει εντολή σε ένα άλλο σύστημα που ονομάζεται Προμηθέας και λειτουργεί σε java και ενημερώνει το τεχνικό τμήμα για να κάνει την αλλάγη .Εσύ για παράδέιγμα κάνεις την αίτηση το πρωί στις 9 ο τεχνίκος υπάλληλος κοιτάει κάθε μία ώρα αν υπάρχουνε αιτήματα για αναβάθμίση και τα στέλνει στο TMN έτσι λέγεται το τμήμα για τις ΑΡΥΣ και μέσα σε 3 ώρες έχεις αναβάθμίση.Αν έισαι τυχέρος και και πάρεις τήλεφωνο μόλις πριν ελέγξει τα αιτήματα θα το έχεις σε 2 ώρες.Αν πάρεις 8 η ώρα το βράδι θα το έχεις την επόμενη μέρα αν είναι και παρασκευή θα το έχεις την δευτέρα.Κάθε αίτημα έχει το βαθμό δυσκολίας του απο άποψη διαχείρησης αυτό και οι περισότερες ψηφιακές ευκολίες είναι ευκόλο το να κάνεις μια μετατροπή μιας γραμμής που είναι PSTN σε ISDN ενώ είναι ADSL είναι πολύ πιο δύσκολο μπόρει να πάρει και βδομάδα ακόμη και περισότερο

nrg_polini
25-01-06, 16:53
Σίγα να μην σου κάνει και καφέ.Να λοιπόν η διαδίκασια που ακολουθείτε για να γίνει μια αναβάθμίση.Εγώ ο συνδρομητής πέρνω τηλέφωνο.Ζητάω αναβάθμισή της γραμμής μου σε 384 απο 512.Την περνάει ο τηλεφωνητής online στο BCCS για όσους δεν το ξέρουνε είναι το σύστηνα μηχανοργάνωσης και διαχείρησης αιτημάτων του ΟΤΕ.Αυτό το σύστημα δίνει εντολή σε ένα άλλο σύστημα που ονομάζεται Προμηθέας και λειτουργεί σε java και ενημερώνει το τεχνικό τμήμα για να κάνει την αλλάγη .Εσύ για παράδέιγμα κάνεις την αίτηση το πρωί στις 9 ο τεχνίκος υπάλληλος κοιτάει κάθε μία ώρα αν υπάρχουνε αιτήματα για αναβάθμίση και τα στέλνει στο TMN έτσι λέγεται το τμήμα για τις ΑΡΥΣ και μέσα σε 3 ώρες έχεις αναβάθμίση.Αν έισαι τυχέρος και και πάρεις τήλεφωνο μόλις πριν ελέγξει τα αιτήματα θα το έχεις σε 2 ώρες.Αν πάρεις 8 η ώρα το βράδι θα το έχεις την επόμενη μέρα αν είναι και παρασκευή θα το έχεις την δευτέρα.Κάθε αίτημα έχει το βαθμό δυσκολίας του απο άποψη διαχείρησης αυτό και οι περισότερες ψηφιακές ευκολίες είναι ευκόλο το να κάνεις μια μετατροπή μιας γραμμής που είναι PSTN σε ISDN ενώ είναι ADSL είναι πολύ πιο δύσκολο μπόρει να πάρει και βδομάδα ακόμη και περισότερο

Μπορει να εχω τετοιες "παραλογες" απαιτησεις για τον καθε δημοσιο υπαλληλο γιατι οταν θελησα να αναβαθμιστω απο το 1mbit στα 2mbit η αναβαθμιση εγινε οταν μιλουσα στο τηλεφωνο με τον υπαλληλο. :roll:

Εδω φαινεται δεν υπαρχει αναγκη για δικαιολογηση των μισθων, οπως συμβαινει στον αγαπημενο μας οτε.

ReDeeMeR
25-01-06, 17:01
Σε ποια εταιρία το έκανες αυτο;

nrg_polini
25-01-06, 17:03
Σε ποια εταιρία το έκανες αυτο;

NTL (Αγγλια).

ReDeeMeR
25-01-06, 17:05
Αυξησές την ταχυτητα του παροχεα ιντερνετ η του φορέα;

nrg_polini
25-01-06, 17:11
Αυξησές την ταχυτητα του παροχεα ιντερνετ η του φορέα;

Ειναι και τα δυο. Εχει δικο της cable δικτυο, www.ntl.com . Reboot εκανε το modem ενω μιλουσαμε :respekt:

ReDeeMeR
25-01-06, 17:19
Μιλάμε για cable ή ADSL όμως γιατι το ένα δεν έχει καμία σχέση με το άλλο :)

Γιατί και έγω αν πάρω τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ ή στην Forthnet η οπουδήποτε θα μου κανουνέ την αλλάγη πολύ γρήγορα.Οσον αφόρα πάντα στο Bandwidth

nrg_polini
25-01-06, 20:30
Γιατί και έγω αν πάρω τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ ή στην Forthnet η οπουδήποτε θα μου κανουνέ την αλλάγη πολύ γρήγορα.Οσον αφόρα πάντα στο Bandwidth

Για cable μιλαμε, αν και για dsl να μιλουσαμε δεν νομιζω η διαφορα σε αυτα τα 2 να παιζει ρολο ποσο γρηγορα θα γινει η αλλαγη ταχυτητας.

Επαναλαμβανω, η οτενετ και η φορθνετ που λες ειναι isp μονο. Η NTL δινει και γραμμη και isp (κατα καποιο τροπο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.