PDA

Επιστροφή στο Forum : Aναβάθμιση & κατάργηση ταχυτήτων πρόβλημα



Vitruvian78
11-06-09, 15:13
Η γραμμή μου σηκώνει ταχύτητα μέχρι 4880. Με την αναβάθμιση του ΟΤΕ από τα 4Mbps με αναβαθμίσανε στα 8Mbps. Από τη μέρα αυτή χάθηκε η σύνδεση στο ίντερνετ και το ρούτερ δεν μπορεί να συγχρονίσει. Από την τεχνική υποστήριξη μου είπανε οτι θα πρέπει να κατέβω στο πακέτο των 2Mbps γιατί το πακέτο που είχα στα 4 δεν υπάρχει πιά και το αντίστοιχο 8 που έχουν διαθέσιμο η γραμμή μου δεν το σηκώνει! Οπότε στις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ εγώ πρέπει να υποβαθμιστώ σε ταχύτητα!:down::down::down:

ariadgr
11-06-09, 15:32
Η γραμμή μου σηκώνει ταχύτητα μέχρι 4880. Με την αναβάθμιση του ΟΤΕ από τα 4Mbps με αναβαθμίσανε στα 8Mbps. Από τη μέρα αυτή χάθηκε η σύνδεση στο ίντερνετ και το ρούτερ δεν μπορεί να συγχρονίσει.

Το router είναι ADSL2+; :hmm:

alex24
11-06-09, 19:59
Να ρωτησω κατι?Γιατι η γραμμη σου σηκωνει τοσο λιγο εγω ειχα 40 att και μετα που εβαλα μια 2η γραμμη στο ιδιο χωρο μου πηγε 43 και τα πιανω τα 8mbps στο χαλαρο απλως εκανα υποβα8μιση διοτι ειδα οτι δεν επιανα πανω απο 9,5 για να μη πληρωνω τα λευτα στα χαμενα για 24

tasos-tasos
11-06-09, 20:05
μπορείς να βάλεις το adsl mode σε adsl2
και να τους πεις αν μπορούν να ρυθμίσουν το Snr ώστε να παίζεις κάπου στα 4000 ή να μεταβείς όντως στα 2

frenty
11-06-09, 20:31
Η γραμμή μου σηκώνει ταχύτητα μέχρι 4880. Με την αναβάθμιση του ΟΤΕ από τα 4Mbps με αναβαθμίσανε στα 8Mbps. Από τη μέρα αυτή χάθηκε η σύνδεση στο ίντερνετ και το ρούτερ δεν μπορεί να συγχρονίσει. Από την τεχνική υποστήριξη μου είπανε οτι θα πρέπει να κατέβω στο πακέτο των 2Mbps γιατί το πακέτο που είχα στα 4 δεν υπάρχει πιά και το αντίστοιχο 8 που έχουν διαθέσιμο η γραμμή μου δεν το σηκώνει! Οπότε στις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ εγώ πρέπει να υποβαθμιστώ σε ταχύτητα!:down::down::down:

Αυτό ακριβώς είχε επισημανθεί από άλλα μέλη του forum ως εν δυνάμει πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις και τελικά αποδεικνύονται ότι είχαν δίκιο!

Vitruvian78
11-06-09, 21:42
Δεν ξέρω γιατί δεν σηκώνει παραπάνω. Κάνανε τεχνικό έλεγχο και στον ΟΤΕ, και το διαπιστώσανε. Προφανώς η περιοχή έχει κακή δικτύωση. Και από τη ΗOL το ιδιο μου είπανε οτι όλοι τους οι συνδρομητές στην περιοχή μου δεν μπορούν να πιάσουν παραπάνω.
Πήρα την τεχνική υποστήριξη και στο 121 και στο 1242 κι μου είπανε οτι δεν γίνεται να πειράξουνε τίποτα. Αν δεν σηκώνει η γραμμή μου την 8αρα τότε να κατέβω στην 2 μου είπανε! Οπότε θα μεταφέρω και αυτή τη γραμμή μου στη ΗOL, με την ποία πιάνω γύρω στα 5, και ασε τουσ στον ΟΤΕ να κουρεύονται. Αν το θεωρούνε σωστή πολιτική αυτό που κάνανε, ας την χαίρονται μόνοι τους, εμένα παντως με χάνουν απο πελάτη και συμβουλεύω το ίδιο να κάνουν όλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Τον πληρώνουμε χρυσό, για ελάχιστες υπηρεσίες.

tasos-tasos
12-06-09, 00:06
επειδη ειμαι σε προβληματική περιοχή (Αγ.Δημήτριος Αθήνας) με μεγάλη απόσταση και attenuation 40

με αυτά τα στατιστικά και τα δεδομένα φιλε μου
αν δε σου παίξει καλά με τον Οτε, μην κάνεις όνειρα απατηλά να σου παίξει πουθενα αλλού καλύτερα

Vitruvian78
12-06-09, 10:41
[QUOTE=tasos-tasos;2877197]επειδη ειμαι σε προβληματική περιοχή (Αγ.Δημήτριος Αθήνας) με μεγάλη απόσταση και attenuation 40

με αυτά τα στατιστικά και τα δεδομένα φιλε μου
αν δε σου παίξει καλά με τον Οτε, μην κάνεις όνειρα απατηλά να σου παίξει πουθενα αλλού καλύτερα[/QUOTΕ]

Μάλλον δεν κατάλαβες ποιό είναι το θέμα μου εδώ. Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ μέχρι πριν είχα 4Μ ταχύτητα, μετά τις αναβαθμίσεις το 4 έγινε 8. Εγώ όμως δεν το πιάνω το 8 - έχω προβλήματα αποσταθεροποίησης της γραμμής και ο ΟΤΕ με υποβαθμίζει τώρα στα 2. Αυτό εμένα με δυσαρεστεί σαν πελάτη του ΟΤΕ. Δεν κάνω όνειρα απατηλά, γνωρίζω οτι αυτό που δεν μπορεί να μου προσφέρει ο ΟΤΕ δεν μπορούν ούτε οι υπόλοιποι να το προσφέρουν. Οι άλλοι όμως δεν βάζουν περιορισμούς. Σου δίνει το πακέτο ΕΩΣ και όσο πιάσεις.

baskon
12-06-09, 10:52
Το προβλημα με τον Οτε ειναι απλο.
Δε δινει δυνατοτητα αλλαγης του snr αν υπαρχει καποιο προβλημα.
Βεβαια προσφατα με τις αναβαθμισεις ειχαν αναφερει πολλοι οτι τους ειχε αλλαξει το snr για σταθεροτητα.Αλλα αν δε το κανει σε ολους τι να το κανεις?
Οι λυσεις ειναι 3.
1.Αγορα ενος ρουτερ που ισως ειναι σταθεροτερο + υποστηριζει χειροκινητη αλλαγη snr εαν χρειαζεται.
2.Αλλαγη παροχου που αν χρειαστει θα σου αλλαξει το snr σε υψηλοτερες τιμες ωστε να παιξει σωστα η συνδεση.
3.Υποβιβασμος ταχυτητας στα 2 Mbps αν μιλαμε για 8αρα

Vitruvian78
12-06-09, 11:36
Στο ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ IAD μπορώ να πειράξω εγώ το snr;

dkmaster
12-06-09, 12:03
Δυστυχώς και με κλείδωμα του snr δεν παίζουν όλοι οπότε η μόνη λύση για κάποιους είναι τα 2mbit.

nicksf
12-06-09, 12:05
Το δηλώνεις βλάβη στο 121 με την επισύμανση αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση.
Υπάρχει νέο προφιλ που θα διορθώσει το πρόβλημα σου.

Vitruvian78
12-06-09, 12:24
Το δηλώνεις βλάβη στο 121 με την επισύμανση αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση.
Υπάρχει νέο προφιλ που θα διορθώσει το πρόβλημα σου.

Αυτό που λες δεν ισχύει σύμφωνα με τον ΟΤΕ. Αν αναβαθμιστείς και απλά δεν σηκώνει η γραμμή, τότε σε υποβαθμίζουν στην αμέσως χαμηλότερη ταχύτητα. Δεν παίζουν με τα προφιλ.

makisathanos
12-06-09, 12:30
Με attenuation 40 και έχεις πρόβλημα; Εδώ με 47 και άντε να έχω κάποια παγώματα της γραμμής την ημέρα και ίσως και καμμια αποσύνδεση. Έχω σταθεροποιηθεί γύρω στα 6700 και κατεβάζω με ταχύτητες 300 - 700.

Vitruvian78
12-06-09, 12:49
Με attenuation 40 και έχεις πρόβλημα; Εδώ με 47 και άντε να έχω κάποια παγώματα της γραμμής την ημέρα και ίσως και καμμια αποσύνδεση. Έχω σταθεροποιηθεί γύρω στα 6700 και κατεβάζω με ταχύτητες 300 - 700.

Νομίζω οτι κάποιοι δεν διαβάζετε τί έχει υποθεί ως τώρα και απλά απαντάτε άκυρα....

makisathanos
12-06-09, 12:57
Νομίζω οτι κάποιοι δεν διαβάζετε τί έχει υποθεί ως τώρα και απλά απαντάτε άκυρα....

Έχεις δίκηο - μεγάλη βλακεία μου να ασχολούμαι με το πρόβλημά σου - συγνώμη.

dkmaster
12-06-09, 13:07
Αυτό που λες δεν ισχύει σύμφωνα με τον ΟΤΕ. Αν αναβαθμιστείς και απλά δεν σηκώνει η γραμμή, τότε σε υποβαθμίζουν στην αμέσως χαμηλότερη ταχύτητα. Δεν παίζουν με τα προφιλ.

Εδώ κάνεις λάθος εσύ. Αν δηλώσεις βλάβη λόγω αποσυνδέσεων μετά από αναβάθμιση ταχύτητας παίζουν μια χαρά με το προφίλ σου μήπως και μπορέσεις να παίξεις και μόνο τότε σε υποβαθμίζουν. Πίστεψε με κάτι ξέρω.

STARJOHN
12-06-09, 15:30
Εχει δικιο ο dkmaster αυτο εγινε και σε μενα και τωρα ειμαι στα 4096/256 οπως πριν.

frenty
12-06-09, 16:11
@dkmaster
@STARJOHN

Για εσάς έγινε.
Διαβάσατε όμως τι έγραψε ο Vitruvian78:

Πήρα την τεχνική υποστήριξη και στο 121 και στο 1242 κι μου είπανε οτι δεν γίνεται να πειράξουνε τίποτα. Αν δεν σηκώνει η γραμμή μου την 8αρα τότε να κατέβω στην 2 μου είπανε!

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2876703&postcount=6
Στον Vitruvian78 δεν έγινε.
Αν οι οτετζήδες δεν ξέρουν ή δεν κάνουν ή δεν θέλουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους, δεν είναι ο διευθυντής τους ο Vitruvian78 για να τους συμμορφώσει ή να τους απολύσει όσους δεν παίρνουν από λόγια και ταλαιπωρούν αδίκως τους πελάτες.
Αλλάζει πάροχο και το θέμα τελειώνει.
Ας είχε φροντίσει ο οτε τα πακέτα του να ήταν έως 2 και έως 8, οπότε θα υπήρχε αυτόματη προσαρμογή στην ταχύτητα (rate adaptive) που σηκώνει η εκάστοτε γραμμή. Το πακέτο έως 24 υπάρχει.
Δεν το έκανε ο οτε και δεν είναι υπεύθυνος ο Vitruvian78 για αυτό.

nongrata
12-06-09, 16:44
Όταν έγινε η αναβάθμιση από 1 σε 2 το snr margin έπεσε από 24 σε 22. Προσπάθησε μήπως και καταφέρεις να το ανεβάσεις είτε εσύ είτε από τον ΟΤΕ οπότε να καταφέρεις να πέσεις με άνοδο του snr margin στο 4. Αν δεν τα καταφέρεις να το κάνεις να δουλέψεις τότε μπορείς να ρίξεις την ταχύτητα.

vanquish_v12
12-06-09, 16:49
Το δηλώνεις βλάβη στο 121 με την επισύμανση αποσυνδέσεις μετά την αναβάθμιση.
Υπάρχει νέο προφιλ που θα διορθώσει το πρόβλημα σου.

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνεις. Μετά τις αναβαθμίσεις τα dslam του οτε έχουν καινούρια προφίλ

dkmaster
12-06-09, 16:53
frenty για μένα δεν έγινε έτσι γιατί πολύ απλά δεν έχω ΟΤΕ. Αλλά πίστεψε με αν το δηλώσει βλάβη θα το δοκιμάσουν και αν παίζει θα τον κρατήσουν εκεί, αλλιώς θα πάει για υποβάθμιση.

ωυελυοδ νοτσ ΕΤΟ ιακ ωρεξ. Εκτός βέβαια αν το είχε δηλώσει βλάβη και δοκιμάσαν με όλα τα προφίλ της 8αρας. Αν δεν τον δοκίμασαν να δηλώση βλάβη με αποσυνδέσεις μετά από αναβάθμιση.

frenty
12-06-09, 17:08
frenty για μένα δεν έγινε έτσι γιατί πολύ απλά δεν έχω ΟΤΕ. Αλλά πίστεψε με αν το δηλώσει βλάβη θα το δοκιμάσουν και αν παίζει θα τον κρατήσουν εκεί, αλλιώς θα πάει για υποβάθμιση.

ωυελυοδ νοτσ ΕΤΟ ιακ ωρεξ. Εκτός βέβαια αν το είχε δηλώσει βλάβη και δοκιμάσαν με όλα τα προφίλ της 8αρας. Αν δεν τον δοκίμασαν να δηλώση βλάβη με αποσυνδέσεις μετά από αναβάθμιση.

Μα δεν το γράφει καθαρά ο Vitruvian78;

Πήρα την τεχνική υποστήριξη και στο 121 και στο 1242 κι μου είπανε οτι δεν γίνεται να πειράξουνε τίποτα. Αν δεν σηκώνει η γραμμή μου την 8αρα τότε να κατέβω στην 2 μου είπανε!

Αφού αναφέρει ότι έχει αποσυνδέσεις, τι λες να είπε στην τεχνική υποστήριξη;

tasos-tasos
12-06-09, 17:15
Μάλλον δεν κατάλαβες ποιό είναι το θέμα μου εδώ. Το πρόβλημά μου είναι οτι ενώ μέχρι πριν είχα 4Μ ταχύτητα, μετά τις αναβαθμίσεις το 4 έγινε 8. Εγώ όμως δεν το πιάνω το 8 - έχω προβλήματα αποσταθεροποίησης της γραμμής και ο ΟΤΕ με υποβαθμίζει τώρα στα 2. Αυτό εμένα με δυσαρεστεί σαν πελάτη του ΟΤΕ. Δεν κάνω όνειρα απατηλά, γνωρίζω οτι αυτό που δεν μπορεί να μου προσφέρει ο ΟΤΕ δεν μπορούν ούτε οι υπόλοιποι να το προσφέρουν. Οι άλλοι όμως δεν βάζουν περιορισμούς. Σου δίνει το πακέτο ΕΩΣ και όσο πιάσεις.
μαλλον κι εσυ δεν εχεις καταλαβει ότι

ειχα 4 (όπως κι εσύ)
με διπλασίασαν σε 8 (όπως κι εσένα)

δεν πιάνει η γραμμή μου 8 λόγω απόστασης (όπως κι εσυ)
εχω attenuation~40
οπως κι εσυ

και εχω σταθεροποιηθεί βάζοντας το adsl mode σε adsl2
και αντι να πιανω 6800 πιανω 6000 μειώνοντας έτσι στο προφιλ τα περιθώρια ενίσχυσης σήματος και τα περιθώρια θορύβου σε τετοιο σημείο ώστε να μην προκαλούν διακοπές

κλεινω και 2 μερες με την ίδια ip
αν βαλω σε adsl2+ αρχιζουν οι τρελες αποσυνδέσεις

nnik
12-06-09, 17:24
Δεν ξέρω γιατί δεν σηκώνει παραπάνω. Κάνανε τεχνικό έλεγχο και στον ΟΤΕ, και το διαπιστώσανε. Προφανώς η περιοχή έχει κακή δικτύωση. Και από τη ΗOL το ιδιο μου είπανε οτι όλοι τους οι συνδρομητές στην περιοχή μου δεν μπορούν να πιάσουν παραπάνω.
Πήρα την τεχνική υποστήριξη και στο 121 και στο 1242 κι μου είπανε οτι δεν γίνεται να πειράξουνε τίποτα. Αν δεν σηκώνει η γραμμή μου την 8αρα τότε να κατέβω στην 2 μου είπανε! Οπότε θα μεταφέρω και αυτή τη γραμμή μου στη ΗOL, με την ποία πιάνω γύρω στα 5, και ασε τουσ στον ΟΤΕ να κουρεύονται. Αν το θεωρούνε σωστή πολιτική αυτό που κάνανε, ας την χαίρονται μόνοι τους, εμένα παντως με χάνουν απο πελάτη και συμβουλεύω το ίδιο να κάνουν όλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Τον πληρώνουμε χρυσό, για ελάχιστες υπηρεσίες.

Αυτό το κόλλημα που έχουν στον ΟΤΕ δεν μπορώ να το καταλάβω.
Γιατί δεν ανεβάζουν το target snr όπως κάνουν όλοι οι άλλοι να εξυπηρετηθεί ο άνθρωπος .Θα κλειδώσει σίγουρα παραπάνω.

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το προτείνουν και παραπάνω οπότε νομίζω ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να κλειδώσεις σε ADSL2 ή GDMT.

dkmaster
12-06-09, 17:32
frenty μάλλον ακόμα εσύ δεν κατάλαβες το 121 και το 1242 δεν έχουν πρόσβαση σε αυτά τα προφίλ που σου λέω. Φυσικά μπορεί και να μην τα πιάνει ο άνθρωπος αλλά πρέπει να δούμε πρώτα με όλα τα προφίλ για να καταλάβουμε τι γίνεται.

Ο ΟΤΕ έχει φτιάξει προφίλ με 8,9 και 11db στο margin. Αν θέλει ο Vitruvian78 ας μου στείλει τώρα pm που είμαι στην δουλειά να το κοιτάξω επιτόπου.

frenty
12-06-09, 18:10
frenty μάλλον ακόμα εσύ δεν κατάλαβες το 121 και το 1242 δεν έχουν πρόσβαση σε αυτά τα προφίλ που σου λέω. Φυσικά μπορεί και να μην τα πιάνει ο άνθρωπος αλλά πρέπει να δούμε πρώτα με όλα τα προφίλ για να καταλάβουμε τι γίνεται.

Ο ΟΤΕ έχει φτιάξει προφίλ με 8,9 και 11db στο margin. Αν θέλει ο Vitruvian78 ας μου στείλει τώρα pm που είμαι στην δουλειά να το κοιτάξω επιτόπου.

Μάλλον επιμένεις να κάνεις να μην καταλαβαίνεις.
Ο οτε αυτά τα τηλέφωνα δίνει για τεχνική υποστήριξη, αυτά χρησιμοποίησε.
Ο οτε δεν ανακοινώνει βάλτε "μέσο" και κατόπιν επικοινώστε με αυτό το "μέσο"!
Αν είσαι οτετζής και θες να τον εξυπηρετήσεις, εξυπηρέτησέ τον, αλλά μην ισχυρίζεσαι ότι ο Vitruvian78 είχε και άλλες νόμιμες επιλογές και πρέπει να ζητήσει το τάδε ή το δείνα.
Ανέφερε τις αποσυνδέσεις στην αρμόδια υπηρεσία και του απάντησαν.
Ο Vitruvian78 δεν είναι ο τεχνικός των προφιλ για να λύσει το πρόβλημα. Η αρμόδια υπηρεσία έπρεπε να το λύσει.
Και αρμόδια υπηρεσία του πρότεινε ότι η λύση του προβλήματος είναι η υποβάθμιση στα 2.

Απλά να δεχόμαστε ποιοι ευθύνονται πραγματικά.
Και στην προκειμένη περίπτωση δεν έφταιγε ο Vitruvian78.

dkmaster
12-06-09, 18:22
Βρε αγόρι μου γλυκό δεν λέω πως φταίει ο Virtuvian σε κάτι αλλά στην ουσία επιμένεις να μου λες πως παίρνει να δηλώση βλάβη κα δεν αφήνουν, πράγμα που δεν γίνεται. Αυτό προσπαθώ να σου πω, γιατί αν το δήλωσε βλάβη και τον πήραν τηλέφωνο τότε οκ, σημαίνει πως το κοίταξαν για ψηφιακό έλεγχο. Αυτό που κατάλαβα εγώ πως έγινε είναι πως πήρε στο 121 και στο 1242 και ζήτησε να κατέβει από τα 8 στα 4 όπου και έπαιζε πριν και η απάντηση ήταν πως δεν υπάρχει πια 4 άρα θα πάτε στα 2. Οπότε αυτό που του λέμε εμείς είναι αν δεν δήλωσε βλάβη γιατί απλά του είπαν πως δεν παίζει, να δηλώση βλάβη με τον τρόπο που του λέμε για να το δει ο ψηφιακός έλεγχος με όλα τα προφιλ και τότε να του πουν αν όντως θα πάει στα 2. Δηλαδή δεν μας ξεκαθάρισε ο ίδιος αν επικοινώνησαν μαζί του από τον ΟΤΕ εφόσον δήλωσε βλάβη ή απλά έμεινε σε αυτά που του είπαν από το 121. Και συγγνώμη που η προσπάθεια για να βοηθήσω έναν συμφορουμίτη θεωρήτε μέσον.

frenty
12-06-09, 18:29
Βρε αγόρι μου γλυκό δεν λέω πως φταίει ο Virtuvian σε κάτι αλλά στην ουσία επιμένεις να μου λες πως παίρνει να δηλώση βλάβη κα δεν αφήνουν, πράγμα που δεν γίνεται. Αυτό προσπαθώ να σου πω, γιατί αν το δήλωσε βλάβη και τον πήραν τηλέφωνο τότε οκ, σημαίνει πως το κοίταξαν για ψηφιακό έλεγχο. Αυτό που κατάλαβα εγώ πως έγινε είναι πως πήρε στο 121 και στο 1242 και ζήτησε να κατέβει από τα 8 στα 4 όπου και έπαιζε πριν και η απάντηση ήταν πως δεν υπάρχει πια 4 άρα θα πάτε στα 2. Οπότε αυτό που του λέμε εμείς είναι αν δεν δήλωσε βλάβη γιατί απλά του είπαν πως δεν παίζει, να δηλώση βλάβη με τον τρόπο που του λέμε για να το δει ο ψηφιακός έλεγχος με όλα τα προφιλ και τότε να του πουν αν όντως θα πάει στα 2. Δηλαδή δεν μας ξεκαθάρισε ο ίδιος αν επικοινώνησαν μαζί του από τον ΟΤΕ εφόσον δήλωσε βλάβη ή απλά έμεινε σε αυτά που του είπαν από το 121. Και συγγνώμη που η προσπάθεια για να βοηθήσω έναν συμφορουμίτη θεωρήτε μέσον.

Ας περιμένουμε να ξεκαθαρίσει ο Vitruvian78 σχετικά με τις ασάφειες.

Vitruvian78
12-06-09, 19:46
Χαχαχα! Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους που έχετε ασχοληθεί με το ζήτημά μου, αλλά δεν θέλω να μαλώσετε κιολας γι αυτό :)
ο frenty έχει καταλάβει καλά τί έχει συμβεί. Ήμουν στα 4Μbps και με την αναβάθμιση πήγα στα 8. Όμως το ρούτερ δεν μπορούσε να συγχρονιστεί. Πήρα αρχικά το 134 τους εξήγησα το πρόβλημα. Μου είπανε να πάρω το 121 για τις βλάβες. Πήρα το 121 και το 1242 και δήλωσα το πρόβλημα. Κάποιο από τα δύο νούμερα (δεν θυμάμαι ποιό) μου είπε οτι δεν είναι αρμόδιο γι αυτό το πρόβλημα. Με πήρανε την επομένη τηλέφωνο (ένας από τους δύο) και μου είπανε οτι η γραμμή μπορεί να σηκώσει ως 4880. Για το λόγο οτι ο ΟΤΕ δεν προσφέρει πλέον 4Μbps θα πρέπει να κατέβω στα 2 για να έχω σταθερότητα στη σύνδεση. Ρώτησα αν γίνεται να το ρυθμίσουνε στα 4 και ας είμαι ονομαστικά στα 8Μbps, και μου είπανε όχι. Οπότε τους λέω θα πρέπει να κατέβω στα 2Μbps ή να αλλάξω πάροχο που θα μου δίνει όσα πιάνω; Και μου είπανε ναι, αυτό ακριβώς. Οπότε κατέβηκα στα 2Μbps, αλλά έχω κάνει αίτηση να πάω στη HOL.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 4 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με attenuation 40 και έχεις πρόβλημα; Εδώ με 47 και άντε να έχω κάποια παγώματα της γραμμής την ημέρα και ίσως και καμμια αποσύνδεση. Έχω σταθεροποιηθεί γύρω στα 6700 και κατεβάζω με ταχύτητες 300 - 700.

Φίλε μου, λυπάμαι που παρεξηγήθηκες, αλλά αν ήθελες να ασχοληθείς με το πρόβλημά μου, θα είχες καταλαβει ποιό είναι. Το πρόβλημά μου δεν είναι οι αποσυνδέσεις, αλλά το οτι ο ΟΤΕ με εξαναγκάζει να μειώσω την ταχύτητά μου, γιατί πλέον δεν προσφέρει την ταχύτητα που μου παρείχε πριν. Το οτι η γραμμή σου δεν έχει προβλήματα δεν μου λέει κάτι, ούτε η δική μου είχε και έχει.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 11 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όπως λέει και ο frenty αυτά τα δύο νούμερα, το 121 και το 1242 δίνει μόνο ο ΟΤΕ. Αν αυτά δεν είναι αρμόδια τότε ποιό είναι και πώς μπορύμε εμείς να το γνωρίζουμε;;;

dkmaster
12-06-09, 20:20
Φίλε μου τώρα έτσι συμφωνώ, γιατί με το που είπες πως σε πήραν τηλέφωνο λύνεις όλες τις απορίες. Εσύ καλά έκανες και πήρες να δηλώσεις βλάβη. Αυτό προσπαθούσα να καταλάβω αν σου είπαν από το 1242 ή απο το 121 πως πρέπει να κατέβεις στα 2 ήταν μεγάλο λάθος τους. Αλλά αφού σε πήραν τηλέφψνο εφόσον δήλωσες την βλάβη σε πήραν από τον ψηφιακό έλγχο που σημαίνει πως τσέκαραν τα προφίλ σου.

Υ.Γ Όταν δηλώνετε βλάβη στο 121 και σας παίρνουν τηλέφωνο σας παίρνουν πάντα από τον ψηφιακό έλεγχο. καθαρά προς πληροφόρηση το λέω αυτό.

STARJOHN
12-06-09, 20:50
Εμενα παντως αφου δοκιμασα ολα τα προφιλ και ειχα αποσυνδεσεις ζητησα απλα στο 121 δηλωνοντας βλαβη να κατεβω στα 4.Την αλλη μερα με πηρε μια κοπελλα με ρωτησε το προβλημα τις ειπα εχω
αποσυνδεσεις και να με κατεβασει στα 4 και αυτο εκανε χωρις κανενα προβλημα και τωρα ειμαι 4096/256.

nnik
12-06-09, 21:29
έχω κάνει αίτηση να πάω στη HOL.

Έπραξες άριστα.Μόνο σε εναλακτικό θα δεις το φως σου με αυτή την αγκύλωση που τους δέρνει.
Εγώ ας πούμε έχω αττεν 45-46.Στη γειτονιά οι οτετζήδες έχουν 2άρες ή 4άρες παλαιότερα-τώρα δεν ξέρω τι έγινε- γιατί δεν σηκώνει λέει η γραμμή παραπάνω.
Σε πληροφορώ ότι εγώ με Φόρθνετ συγχρόνιζα σταθερά πάνω από 9000 και τώρα με HOL γύρω στα 8000 λόγω ψηλότερου target snr.

Dark_Nightfall
15-06-09, 01:41
Εμενα παντως αφου δοκιμασα ολα τα προφιλ και ειχα αποσυνδεσεις ζητησα απλα στο 121 δηλωνοντας βλαβη να κατεβω στα 4.Την αλλη μερα με πηρε μια κοπελλα με ρωτησε το προβλημα τις ειπα εχω
αποσυνδεσεις και να με κατεβασει στα 4 και αυτο εκανε χωρις κανενα προβλημα και τωρα ειμαι 4096/256.

Μαλιστα κατι μου θυμιζει αυτο:p
Α ναι
ΕΙχα τηλεφωνο και ADSL 4 Mbps OTE μεχρι πριν μερικους μηνες.Το Γεναρη περιπου ειχα ενα προβληματακι λιγο πριν αποφασισω να αλλαξω παροχο (τα γραφω και γελαω:lol:).
Λοιπον το προβλημα οφειλοταν στον ΟΤΕ σε καλωδιο εξω απο το σπιτι μου (δεν εχει σημασια αυτο) το οποιο ειχε ως επακολουθο να μου ριξουν την ταχυητα σε 1 Mbps απο 4 επειδη ειχει πολυ θορυβο στη γραμμη μου σε φαση που δεν μπορουσες να παρεις τηλ και αφου τους ειδοποιησα μπλα μπλα μπλα μου ριχνουν την ταχυτητα οπως προανεφερα για να εχω Ιντερνετ γιατι με τετειο θορυβο που να συγχρονιστει το router:lol:
Μετα απο μερικες μερες το προβλημα διορθωνεται και αφου ηρθαν τεχνικοι του ΟΤΕ οι οποιοι δεν μπηκαν καν στο σπιτι απλα διορθωσαν κατι σε καλωδια εξω απο το σπιτι που προφανως υπηρχε το προβλημα.Ολα καλα μεχρι εδω.
Η ταχυτητα μου ομως παρεμενε στο 1 τους παιρνω τηλ λοιπον εγω και τους εξηγω ρε παιδια το προβλημα διορθωθηκε επαναφερετε την ταχυτητα μου οπως ηταν πριν (4 Mbps) δηλαδη,και μου λεγανε μα δεν γινεται μα εμεις δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο και αν εχει γινει αυτο εχει γινει για το καλο σας απο το τεχνικο τμημα και πρεπει να μιλησετε με το τεχνικο του ΟΤΕ μπλα μπλα μπλα μπλα.
Μετα απο απειρα τηλ καθε μερα οσο μπορουσα δηλαδη να ασχολουμαι μαζι τους γιατι δουλευομε κιολας δεν εχω την πολυτελεια να ασχολουμαι μαζι τους ολη μερα:lol: επαιρνα την ιδια απαντηση:worthy:
Σε μια φαση λεω ρε δεν μπιπππππ:lol: θα αλλαξω παροχο τελος και μια δυο μερες αργοτερα δεν θυμαμαι ακριβως κιολας με παιρνει τηλ καλη ωρα σαν εσενα μια κοπελα και μου λεει (στο κινητο γιατι ημουν στη δουλεια)
τι προβλημα εχετε κυριε:hmm:
Κανενα της λεω θα αλλαξω παροχο
Α μου λεει να σβησω τοτε τις αναφορες βλαβης????:hmm:
Ναι της λεω σβηστε τα ολα:rolleyes:
Την ιδια μερα γυρναω σπιτι και το router μου συγχρονιζε πλεον ως δια μαγειας στα 4 Mbps και συγκεκριμενα στα 4092 kbps οπως ειχα παντα δηλαδη ωσπου εγινε αυτο που εγινε:lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

nicksf
15-06-09, 08:49
Αυτό που λες δεν ισχύει σύμφωνα με τον ΟΤΕ. Αν αναβαθμιστείς και απλά δεν σηκώνει η γραμμή, τότε σε υποβαθμίζουν στην αμέσως χαμηλότερη ταχύτητα. Δεν παίζουν με τα προφιλ.

Αυτό ήταν μέχρι 2-3 μέρες πριν τις αναβαθμίσεις.
Τώρα ισχύει αυτό που έγραψα.
Υπάρχουν προφιλ αναβάθμισης για 2 και για 4 που διορθώνουν το πρόβλημα συγχρονισμού - αποσυνδέσεων.

IRONLIVER
15-06-09, 09:01
λοιπιον ,παιδια εγω πληρωσα για να βαλω 8αρα γραμη κ τελικα καταληξα να εχω 2αρα ,γιατι δν μπορουσα λεει να σηκωσω πανω απο 4000kb .
εχω ξενερωσει παρα πολυ .τοσο που εχω αρχισει ειδη να σκεφτομαι οτι ισωσ πρεπει να βαλω δορυφορικο ιντερνετ για να ησυχασω μια για παντα απο τουσ νταβατζιδεσ του οτε
λεγοντασ δορυφορικη συνδεση εννοω αυτην http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=302223

Vitruvian78
15-06-09, 11:29
λοιπιον ,παιδια εγω πληρωσα για να βαλω 8αρα γραμη κ τελικα καταληξα να εχω 2αρα ,γιατι δν μπορουσα λεει να σηκωσω πανω απο 4000kb .
εχω ξενερωσει παρα πολυ .τοσο που εχω αρχισει ειδη να σκεφτομαι οτι ισωσ πρεπει να βαλω δορυφορικο ιντερνετ για να ησυχασω μια για παντα απο τουσ νταβατζιδεσ του οτε
λεγοντασ δορυφορικη συνδεση εννοω αυτην http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=302223

Ενδιαφέρουσα εναλλακτική λύση. Πιστεύω όμως οτι δεν αξίζει και τόσο όταν μιλάμε για 3Μbps. Ακόμη και στην επαρχία 2Μbps τα πιάνουν σίγουρα. Για 1Μbps παραπάνω, το κόστος εγκατάστασης, ενεργοποίησης και το μηνιαίο ποσό είναι αρκετά χρήματα γι αυτή την ταχύτητα. Για τα 10Μbps δεν ξέρω, φαντάζομαι θα αυξηθεί και η τιμή. Πάντως δεν μιλάμε και για τρελλές ταχύτητες, όσο θα περίμενε ενδεχομένως κάποιος....

IRONLIVER
15-06-09, 12:51
ναι αλλα μιλαμε για 3.6 μβ στο κατεβασμα ακριβωσ να πιανεισ κ 300 κβ να αναεβαζεισ .....
μετα απο αυτο αναλογισου το κατα σποσ σε συμφερει η προσφορα
.τσεκαρισμενο απο ανθρωπο που το εχει βαλει

Vitruvian78
15-06-09, 20:17
ΟΚ, δεν αμφιβάλλω γι' αυτό μια και δεν γνωρίζω και πολλά απο αυτά (απλά σερφάρισμα και κατέβασμα κάνω). Βασικά ο καθένας ανάλογα για το τί χρειάζεται, κάνει τις επιλογές του...

SamDc
19-06-09, 11:59
Παιδία σας μιλάει ακόμα ένας απογοητευμένος με τον ΟΤΕ συνδρομητής με πάροχο ΤΕΕ... το τι έχω τραβήξει εδώ και ένα μήνα δεν λεγεται.... αναβάθμιση ΟΤΕ πριν απο κανενα μήνα απο 4->8 μετά απο μια βδομάδα 8->4... και ξαφνηκά σήμερα έπειτα από 2,5βδομάδες με θυμήθηκαν ότι είχα κάνει παράπονα στο ΟΤΕ για αλλαγη καλωδίου ΚΑΦΑΟ σπίτι και αύξηση του SNR margin!!!!... Ακόμα το δουλεύουν αν να δώ τι με περιμένει...
Κουράγιο σε όλους... με αυτά τα καλώδια του 1900 περιμένεις να δείς προκοπή...Πρέπει να σκαφτεί όλη η ελλάδα για να λέμε ότι έχουμε ΙΝΤΕΡΝΕΤ και ξέρετε που θα γελάσουμε εεε??????? Οταν θα βάλουν και ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Vitruvian78
19-06-09, 12:19
Βασικά θα πρέπει να κάνουν κατι για τις περιοχές που έχουν προβληματικό δίκτυο και πιάνουν μόνο χαμηλές ταχύτητες. Ισως τα MiniDSLAM σε κάποιες περιπτώσεις να είναι λύση. Αλλά ποιός ξέρει.....μπορεί να χρησιμοποιήσουν άλλη τεχνολογία μελλοντικά που να λυνει το πρόβλημα χωρίς άλλη επέμβαση.

STARJOHN
23-06-09, 22:21
Μετα απο εναμιση χρονο στα 4Mps μετα τις περιβοητες αναβαθμισεις του ΟΤΕ ειμαι ξανα στα 2 διοτι καταργησαν τελικα την 4096/256 και δοκιμαζοντας διαφορα προφιλ η γραμμη το βραδυ ειχε αποσυνδεσεις.
Μεχρι και 3700 με ειχαν κατεβασει με snr 11.5 και παρολα αυτα επεφτε η γραμμη. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανουν αυτο.Μολις ανοιξει εδω ο κομβος καποιου παροχου που περιμενω την εχω κανει γαιτι οι ανθρωποι ειναι ανεγκεφαλοι στο μεγαρο η εχουν κατι στο μυαλο τους που δεν το ξερω,
Θελω 4096/256 και δεν μπορω να τα εχω με αναγκαζει να παω στα 2.ΩΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΥΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.