PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία κατά της Hol στον Συνήγορο του Καταναλωτή



papabillys2010
11-06-09, 17:31
Το κείμενο είναι τεράστιο. Όποιος έχει το κουράγιο να προετοιμαστεί έχοντας όλες τις απαραίτητες προμήθειες (φραπέ/cookies) εντός δραστικής εμβέλειας κι ας κάτσει αναπαυτικά

Μετά από τηλεφωνική καταγγελία που έκανα στον Συνήγορο του Καταναλωτή για θέματα που αφορούν ΣΥΧΝΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ, χαμηλές ταχύτητες και διάφορα άλλα έλαβα την παρακάτω επιστολή από την Hol

http://i474.photobucket.com/albums/rr108/Mayrospit/1B.jpg

http://i474.photobucket.com/albums/rr108/Mayrospit/2B.jpg

http://i474.photobucket.com/albums/rr108/Mayrospit/3B.jpg
και σκέφτομαι να απαντήσω κάπως έτσι

Μέτα την ανάγνωση της ανωτέρω (Α) σχετικής την οποία και έλαβα σήμερα, έχω μερικές διαφωνίες τις οποίες παραθέτω παρακάτω.

Στην πρώτη παράγραφο αναφέρεται η αποστολή τεχνικού στον χώρο μου για έλεγχο της καλωδίωσης και συνδεσμολογίας, την 15-4-2009 όπως αποδεικνύεται από συνημμένο έγγραφο, κατά την οποία οι αποσυγχρονισμοί συνεχίζονταν με ταχύτητες χαμηλές και το subwoofer στην ίδια θέση που είναι και τώρα όπως και το ασύρματο, ποιο ήταν το αποτέλεσμα του ελέγχου; Μετά από τον έλεγχο ο τεχνικός που μου στείλατε με ενημέρωσε ότι το δίκτυο από το κατανεμητή της πολυκατοικίας και μετά δεν έχει κανένα πρόβλημα και το πρόβλημα εστιάζεται στα κεντρικά.

Όντως έχω αλλάξει το always connected σε on demand από την 17-5-2009 νομίζω και θα παρακαλούσα την εταιρεία να στείλει αρχεία που να αποδεικνύουν τα λεγόμενά μου στέλνοντας συνημμένα απόσπασμα από το αρχείο για όλο τα Μάιο ή ακόμα και από 23-2-2009, ημερομηνία που αντιλήφθηκα τα προβλήματα. Επίσης θα παρακαλούσα την εταιρεία Hol να απαντήσει στο ερώτημα γιατί, ενώ ήταν ρυθμισμένο σε always connected δεν μπορούσαν έως την 17-5-2009 (ίσως και μερικές μέρες νωρίτερα) να λύσουν το πρόβλημα.

Όσον αφορά την ασύρματη συσκευή τηλεφώνου, όταν με ρώτησαν και αφού απάντησα ότι υπάρχει, μου ζήτησαν να το αποσυνδέσω. Είχα πει ότι το ασύρματο το έχω μόνο την τελευταία εβδομάδα (από το τηλεφώνημα) και πως παλαιότερα είχα ενσύρματο κι έτσι αναίρεσαν το αίτημά τους. Επίσης έχουν γίνει δοκιμές από τους τεχνικούς της εταιρείας έχοντας στην τηλεφωνική μου πρίζα (την μοναδική) μόνο συνδεδεμένο το modem το οποίο οδηγούσε κατευθείαν στον Η/Υ. Πως ακριβώς εξηγούν την παρεμβολή αυτού στην ανωτέρω περίπτωση και αν όντως πίστευαν ότι αυτό δημιουργούσε πρόβλημα γιατί αναίρεσαν το αίτημα τους;

Για το subwoofer από την άλλη το είχα αποσυνδεδεμένο περίπου για το χρονικό διάστημα από αρχές Μαρτίου έως αρχές Μαΐου, παραπάνω από 2μ μακριά από την κοντινότερη συσκευή και το είχα και πριν προκύψουν τα προβλήματα επιπρόσθετα με τα ανωτέρω που αφορούν την αποστολή τεχνικού στον χώρο μου. Επίσης σε ερώτημα που είχα θέσει σε υπάλληλο του τμήματος τεχνικής υποστήριξης για το αν το subwoofer μπορεί να δημιουργεί παρεμβολές, η απάντηση ήταν αρνητική.

Ακόμα, για την προέκταση. Η προέκταση αυτή δεν υφίσταται εδώ και 3 μήνες από της παρούσης τουλάχιστον.

Τέλος, γενικά η σύνδεση ήταν σταθερή έχοντας συνδεδεμένα όλα τα παραπάνω εκτός του ασυρμάτου τηλεφώνου από την πρώτη μέρα που συνδέθηκα στην εταιρεία Hol έως και την 23-2-2009 που διαπίστωσα το πρόβλημα όπως είναι και τώρα που πλέον είμαι συνδρομητής ΟΤΕ. Στην δεύτερη περίπτωση προστίθεται και το ασύρματο τηλέφωνο.

Στο υπογραμμισμένο κείμενο ο λόγος σας μόνο κατανοητός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί καθώς αναφέρεται στην πρώτη περίοδο ότι το πρόβλημα με τις συχνές αποσυνδέσεις οφειλόταν σε τρία (3) στοιχεία και στην δεύτερη στην αλλαγή των ρυθμίσεων σε on demand που είχα πραγματοποιήσει. Δεν έγινε καμία ενημέρωση από αρμόδιο τμήμα για υψηλότερες ταχύτητες.

Την όποια αναστάτωση υπέστη ο εν λόγο συνδρομητής την δημιούργησε η εταιρεία με το μη εξειδικευμένο προσωπικό της το οποίο μου προκαλούσε για 3 ολόκληρους μήνες μόνο εκνευρισμό. Η εταιρεία είχε περίπου 3 μήνες να λύσει το πρόβλημα το οποίο με εμπόδιζε να λειτουργήσω το ίδιο αποδοτικά στην δουλειά μου αλλά και στις υπόλοιπες ασχολίες μου αλλά αντ’ αυτού έπαιζε pac-man. Εξακολουθώ να επιζητώ την αποζημίωση μου για τους 3 μήνες και όχι την πίστωση αυτών και την καταγγελία της σύμβασης με υπαιτιότητα της εταιρείας Hol.


Όλα όσα αναφέρονται στο κείμενο η Hol τα γνώριζε ήδη πριν καν λάβει την διαμαρτυρία και τα εκμεταλλεύεται για να κερδίσει χρόνο και εντυπώσεις.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ

Georgevtr
11-06-09, 18:32
Προχώρα και στην ΕΕΤΤ.Κι εγώ σ αυτό το στάδιο είμαι με την καταγγελία:oneup:

papabillys2010
11-06-09, 18:36
Τις τρέχω παράλληλα πλέον αν και ξεκίνησα πρώτα με την ΕΕΤΤ.
Το διάβασες όλο ρε θηρίο;

........Auto merged post: papabillys2010 πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Περισσότερο για απόψεις το δημοσίευσα. Δεν το στέλνω πριν μιλήσω τηλεφωνικά με τον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Georgevtr
11-06-09, 18:36
Τις τρέχω παράλληλα πλέον αν και ξεκίνησα πρώτα με την ΕΕΤΤ.
Το διάβασες όλο ρε θηρίο;

Αυτό είναι ένα ακόμη ιστορικό γεγονός.Σε πληροφορώ ότι το κατέβασα κιόλας,όχι μόνο το διάβασα.:p
Μα τί θα διαβάζω στα παιδιά μου να γελάνε?Κοκκινοσκουφίτσα?Εδω έχουμε ωραία πράματα :rofl:

valen_gr
12-06-09, 01:52
Μια παρατηρηση...το subwoofer ειναι δεν ειναι ανοιχτο, μαγνητη ισχυρο εχει μεσα, ισως αυτο εννουσαν..
Παντως, θα ηθελα να ρωτησω, δεν μας αναφερεις λιγο τα στατιστικα της συνδεσης σου? τι Attenuation εχεις?Απ οτι καταλαβα, εκτος απο τα συνηθη troobleshooting που σου εκαναν απο την ΤΥ, εδωσαν οντως 3 φορες βλαβη στον ΟΤΕ? αμα ο βρογχος σου ειναι μαπα, και εχει πολυ θορυβο κτλ, φανταζομαι δεν εχει και πολυ σημασια εαν ειχες ασυρματο, ενσυρματο η δορυφορικο τηλεφωνο κοντα...Γενικα απ'οσο ξερω, αλλαγη καλωδιου ειναι σχεδον αδυνατο να σου κανει ο ΟΤΕ αμα εχεις θορυβο πολυ....

Τελοσπαντων, καλα ξεμπερδεματα φιλε μου....

sdikr
12-06-09, 01:58
Πως ακριβώς δικαιολογούν το θα μπορούσε να συνδεθεί σε μεγαλύτερη ταχύτητα; αν βγάλεις το sub και το τηλέφωνο;

ZhenXlogic
12-06-09, 11:04
Πως ακριβώς δικαιολογούν το θα μπορούσε να συνδεθεί σε μεγαλύτερη ταχύτητα; αν βγάλεις το sub και το τηλέφωνο;

Hellas On Line - Αξία μας η Τεχνογνωσια (http://www.youtube.com/watch?v=B7x5VKElKoM&feature=PlayList&p=09E72D8B0B36B834&index=0) :rofl:


γίνομε ειρωνικώς το ξέρω :p

vasilis_val
12-06-09, 11:09
εγω εκανα την καταγγελια,και ξαφνικα εκει που με ταλαιπωρουσαν 6 μηνες χωρισ τηλεφωνο και ιντερνετ αθλιο,ξαφνικα ολα τα προβληματα λυθηκαν σε μια μερα........δεν εχουν απαντησει ακομα εγγραφως,εχουν 8 μερες ακομα.....αλλα θα το συνεχισω οσο μπορω

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εννοειται οτι ολα φτιαχτηκαν μολις ενημερωθηκαν τηλεφωνικα οτι τρεχει καταγγελια.....

dikal
12-06-09, 11:44
Στη hol έκανες καταγγελία ή στη forthnet?

Georgevtr
12-06-09, 15:02
Στη hol έκανες καταγγελία ή στη forthnet?
Μικρή σημασία έχει...καταγγελία να ναι και όπου να ναι...:rofl::rofl::rofl::rofl:

papabillys2010
12-06-09, 15:38
Σε προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει με είχατε βοηθήσει να καταλάβω ότι το πρόβλημα δεν ήταν εκεί που η hol έχει πρόσβαση οπότε δεν έχει ουσία να δώσω στατιστικά γραμμής και περίληψη προβλημάτων (τσάμπα χώρο θα έπιανε). Η αιτία που κόβω τα πάρε-δώσε μαζί της είναι ότι για 4 μήνες τώρα με γ@.... ψυχολογικά και η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι η έλλειψη σεβασμού της εταιρείας και των υπαλλήλων της.

Το subwoofer και ο μαγνήτης του ήταν δύο μέτρα μακρυά και εκτός πρίζας.

Σε όλη την απάντηση της η Hol χρησιμοποιεί στοιχεία που ήδη έχουμε (εγώ και το τεχνικό τμήμα) αποδείξει ότι δεν δημιουργούν το πρόβλημα εκτός από το κομμάτι με το on demand ΚΙ ΟΜΩΣ προσπαθεί να τα εκμεταλλευτεί μάλλον για να κερδίσει χρόνο (ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει τι έχουν στο μυαλό τους).

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα ακυρώσεων και μου είπαν πως θα με απαλλάξουν και από τα 60-70€ για την διακοπή της σύμβαση. Όταν την ρώτησα αν αυτό είναι κάτι που θα ζητήσει να γίνει ή η θέση της εταιρείας μου τα μάσαγε.


Το on demand κάνει αυτό που περιγράφεται στην απάντηση της hol; Και γιατί το λένε on demand?
Από τηλεφωνική συνομιλία που είχα με την γραμματεία καταναλωτή έμαθα ότι αυτά τα 3 πάγια που μου πίστωσαν, εφ' όσον διακόψω την σύνδεση, πρέπει να μου τα επιστρέψουν. Ιν Γρικ την αποζημίωση για την οποία μιλούσα μου την έχουν δώσει ήδη και απλά δεν ήξερα τι σημαίνει πίστωση :rofl:

........Auto merged post: papabillys2010 πρόσθεσε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχει ζητήσει ποτέ κανείς οι ISPs να είναι υποχρεωμένοι να ηχογραφούν όλες της κλήσεις;

Μάλλον δεν είμαι ο πρώτος που αρνούνται προηγούμενες επικοινωνίες.

EDIT: Θα προσθέσω ότι το subwoofer ήταν 2μ μακρυά και χωρίς παροχή ρεύματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.