PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με update στο bios!



illuminati
12-06-09, 15:59
Καλησπερα. Σημερα, πριν μια ωρα δοκιμασα να κανω update τα bios απο ενα προγραμμα που υπηρχε στους drivers του υπολογιστη μου! Το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι αυτο εδω http://lp.pcmoddingmy.com/albums/userpics/10003/@bios2.JPG (τα στοιχεια του προγραμματος σε αυτην την εικονα δεν ειναι δικα μου!!!). Ο υπολογιστης μου ειναι ενας Intel core 2 duo με μητρικη της Gigabyte, μοντελο ακριβως δεν θυμαμαι αλλα ειναι αρκετα παλιο(πριν 4 χρονια τον αγορασα)! Τσεκαρα την επιλογη "Internet Update" κατεβασε την καινουρια εκδοση που βρηκε, μου ζητησε αν θελω να κανω το update, το εκανα (οταν εκτελουσε το update ειχα ενεργοποιημενο μονο το avast, ξερω εκανα πατατα, παρολαυτα ειχε πεταξει μυνημα το προγρ. οτι θα σταματησει την λειτουργια του, κατι που δεν νομιζω να εκανε) και μου πεταξε μηνυμα για να κανω επανεκκινηση! Κανω επανεκκινηση και μεχρι τωρα τιποτα! Δεν μπαινει ουτε στα bios! Η οθονη παραμενει μαυρη!!! Τον εσβησα 2 φορες, τον ανοιξα ξανα και τιποτα!!! Να πω επισης, πως ειχα κανει παλι update τα bios με το ιδιο προγραμμα πριν εναν χρονο χωρις να προκυψει κανενα προβλημα! Τι μπορω να κανω τωρα; :( :cry:

crypter
12-06-09, 16:07
Mαλλον κατεληξες με νεκρη μητρικη. Η ευκολη λυση εφοσον δεν ασχολεισαι κι ολας ειναι να τον πας στο μαγαζι απο οπου το αγορασες και να ζητησεις να στο φτιαξουν. Λογικα η μητρικη θα εχει ενα κυκλωμα -επιπλεον τσιπακι οπου θα αποθηκευει την αρχικη εκδοση του bios της. Θα βοηθουσε αν μας ελεγες και το μοντελο της μητρικης. Το γραφει πανω της σε καποια γωνια η κοντα στον επεξεργαστη. Θα το δεις αν ανοιξεις το πλαινο του υπολογιστη σου.

GnF
12-06-09, 16:09
Να ρωτήσω γιατί έκανες τέτοιο update? Είχες κάποιο πρόβλημα ή έτσι απλά το έκανες?

illuminati
12-06-09, 16:22
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις! Το βρηκα το μοντελο, ειναι αυτο εδω: Sseries GA-945P-S3. Δεν ειχα κανενα προβλημα, απλως εκανα το update!

Crypter, τον υπολογιστη απο αλλου τον πηρα πριν 4 χρονια και αλλου βρισκομαι τωρα! Πολυ δυσκολο να γινει αυτο που μου προτεινες! Δεν μπορω να το παω σε καποιο αλλο μαγαζι; Χρειαζεται καποιον εξειδικευμενο για να βρει αυτο το επιπλεον τσιπακι;

crypter
12-06-09, 16:25
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2324

Η μητρικη σου εχει ηδη dual bios, αρα εχει ηδη δευτερο τσιπακι με το προηγουμενο bios. Διαβασε στο manual της μητρικης σου πως ακριβως επαναφερεις το τσιπακι αυτο. Αν θυμαμαι σωστα απαιτειται καποιος συνδιασμος πληκτρων αλλα διαφερει και απο μητρικη σε μητρικη. Διαβασε καλα το εγχειριδιο και θα το επαναφερεις.

illuminati
12-06-09, 16:34
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2324

Η μητρικη σου εχει ηδη dual bios, αρα εχει ηδη δευτερο τσιπακι με το προηγουμενο bios. Διαβασε στο manual της μητρικης σου πως ακριβως επαναφερεις το τσιπακι αυτο. Αν θυμαμαι σωστα απαιτειται καποιος συνδιασμος πληκτρων αλλα διαφερει και απο μητρικη σε μητρικη. Διαβασε καλα το εγχειριδιο και θα το επαναφερεις.

φιλε μου ειλικρινα με σωζεις αν ειναι ετσι! ξεκιναω το διαβασμα! αλλα για να το κανω αυτο που λες, δεν πρεπει να μπω στα bios;

GnF
12-06-09, 16:39
Δεν ειχα κανενα προβλημα, απλως εκανα το update


Θα σου πρότεινα να μην ξανακάνεις τέτοια πράγματα αν πρώτα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα που δεν έχει άλλη λύση εκτός απο αυτή.

If its not broken don't fix it. Κάπως έτσι δεν το λένε?

papdoux
12-06-09, 16:51
λογικα θα μπορεις να περασεις το bios και απο το flopy με μια δισκετα 3,5αρα αν δεν πιασει το κολπο με το dual

illuminati
12-06-09, 17:47
λογικα θα μπορεις να περασεις το bios και απο το flopy με μια δισκετα 3,5αρα αν δεν πιασει το κολπο με το dual

δεν εχω floppy disk!!! αν ειχα θα το ειχα κανει...

........Auto merged post: illuminati πρόσθεσε 50 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το προβλημα λυθηκε, μνε clear cmos, βγαζοντας την μπαταρια! ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

crypter
12-06-09, 19:39
Τελος καλο ολα καλα, την επομενη φορα αν θες να κανεις update στο bios τοτε καντο μονο απο δισκετα η με usb stick κατα το boot και οχι μεσα απο το λειτουργικο. Ειναι αρκετα πιο ασφαλες.

l_satsok
14-06-09, 00:29
γιατι αν σου κολλησει το λειτουργικο την εβαψες.

και ξερεις τι λενε,αυτα τα windows μπορει να δουλευουνε καλα για μηνες και να κολλησουν τη μοναδικη στιγμη που δεν πρεπει.

SamDc
14-06-09, 13:52
Φίλε illuminati έχω και αυτής της σειράς(GA-945GM-S2) τη μητρική όπως σωστά είπε ο crypter εχουμε dual bios!!! Να και ένα καλό σε αυτή τη μητρική. Απλά μια συμβουλή επειδή το έχω ψάξει και εγώ λίγο παραπάνω δεν έχει νόημα να κάνεις update στο bios καθώς η μόνη διαφορά είναι κυρίως σε υποστηριζόμενους επεξεργαστές και θα συνιστούσα αν κάνεις αναβάθμιση να αλλάξεις και μητρική!!!! Ολα καλά τώρα?

dikal
14-06-09, 16:23
Φίλε illuminati έχω και αυτής της σειράς(GA-945GM-S2) τη μητρική όπως σωστά είπε ο crypter εχουμε dual bios!!! Να και ένα καλό σε αυτή τη μητρική. Απλά μια συμβουλή επειδή το έχω ψάξει και εγώ λίγο παραπάνω δεν έχει νόημα να κάνεις update στο bios καθώς η μόνη διαφορά είναι κυρίως σε υποστηριζόμενους επεξεργαστές και θα συνιστούσα αν κάνεις αναβάθμιση να αλλάξεις και μητρική!!!! Ολα καλά τώρα?

Οι διάφοροι κατασκευαστές μητρικών, όταν βγάζουν ένα καινούριο bios αναφέρουν ότι προσφέρει υποστήριξη σε κάποιους νέους επεξεργαστές. Τις πιο πολλές φορές όμως διορθώνει και κάποια προβλήματα (και κάποιες φορές δημιουργεί άλλα), χωρίς να γίνεται κάποια αναφορά.

Προσωπική μου πρακτική είναι να κάνω αμέσως update bios μόλις αγοράσω μια μητρική και μετά να στήσω λειτουργικό. Τις επόμενες εκδόσεις τις περνάω καμιά 10αριά μέρες αφού κυκλοφορήσουν (εκτός αν λένε ότι διορθώνουν κάτι σημαντικό, οπότε δε μπορώ να κρατηθώ :p ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.